Een grote tocht gaat beginnen Verraad en opoffering.. TV heeft noodstudio Bekende journalist slachtoffer van mensenroof in Berlijn Zal „A-A '-conferentie Oost en West scheiden Inspecteur speelde niet en liet de bank springen Een offensief in de vrije perswereld? DAGBLAD VOOR ZEELAND Activiteit op kanselarijen Koningin wint aller hart Deur van speelhol ging tóch open Minder regen Stakingdreiging in Luxemburg Kroest je v vuurt de boeren aan En dat voor een heitje De conferentiezalen wachten overal.... Of gaat in t Oosten de zon op CHINA BrEëINDIGT STAAT VAN OORLOG MET DUITSLAND Judas-daad straft zichzelf Geen middel is hen te erg Hof in Karlsruhe niet bevoegd Bij Krefeld Noodlanding slaagde wonderwel Britse journalisten ook ontevreden j Mededeling aan I onze abonné s RAPPORTENWEE A 95e JAARGANG No. 21314 Uitgave N. V. Uitgevers Mu Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Hieda, KasteeJplem 11 lei.: Uuectie. Kedrctie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hooid- redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad c.j v Hootegein. Ml Ur A. J J VI Mes. Mi H. M. U de Hechter. U J v t Weslende. F V M Vercauteien Ahonnementspuis bij vcoruitbetaling I 0 Bb pei Kwartaal, pel post f 6 5b, per week (uitsluitend hu niet-post- besteli I t U 4b incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek oo. 27884] Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen a1 te geven, worden vernietigd. Losse nuiuxncis io Bureau vuot de Zeeuwse Eilanden: UQKb, Wests.ngel 98, Teletoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele pon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Aller ogen zijn intussen gericht op de zogenaamde „A.A."-conferentie van Aziatische en Afrikaanse land den, die 18 April in Bandung begint. Men verwacht niet direct, dat op deze conferentie tot daden (tegen het Wes ten uiteraard) zal worden besloten, maar het geeft de politici wel een gevoel van onbehagen, dat de scheids lijn die er is of heet te zijn tussen blank en bruin, in Bandung zo duide lijk zal blijken. Besef maar eens, dat er (behalve Zuidkoreanen, Philipino's en nog enkele kleinere volken l geen enkel groot gekleurd volk positief op de hand van her» Westen is. En in Bandung zal meer dan de helft dei- gehele wereldbevolking vertegenwoor digd zijn. Het enorme blok zal trach ten een eenheid te worden, op econo misch gebied zeker, maar het zal te- Een opname uit Galtür, een Oos tenrijks plaatsje, vanwaar prins Bernhard en zijn beide oudste dochters per rendierslede vertrok ken voor een dagenlange tocht over de bergen naar Klosters in Zwit serland, waar koningin Juliana met de twee jongste prinsessen wacht. Op de foto zien we de prins en de prinsessen Beatrix en Irene de tocht naar een hoge top onder nemen, waar de lange tocht aan hing. In Klosters stond gisteren alles het teken van wijding. De Goede Vrijdag wordt door de bevolking van dit bergdorp algemeen en plechtig beleefd. H.M. de Koningin woonde in de kleine dorpskerk een bijzon dere dienst bij. De kleine Margriet bracht haar moeder tot aan de kerk deur en later haalde zij haar weer af. Onopgemerkt door de honderden aanwezigen, als gelijke van iedereen, zo was onze vorstin, zeker in het Godshuis. Die haar zien in Klosters verbazen zich trouwens steeds over haar eenvoud. Soms ziet men haar op het terrasje voor haar hotel zitten. een breiwerkje in de hand. Een konin gin die breitEven voelt men de verwondering van de buitenlander, doch terstond bemerkt men een diep respect en een grote sympathie voor onze landsvrouwe. Want eenvoud is het kenmerk van het ware. BIJ GAZA heeft een Egyptische mi litaire post het vuur geopend op een Israëlische patrouille. Er vielen geen slachtoffers. DE VOORMALIGE Japanse chafchef van Marine, admiraal Sjimado, die tot levenslang was veroordeeld we gens oorlogsmisdaden, is met het oog op zijn gezondheidstoestand op erewoord vrijgelaten. IN AMSTERDAM is een Nederlandse Orde van Belastingconsulenten opge richt. Gisternacht heeft de Utrechtse po litie een inval gedaan in een woning aan de Melis Stokestraat te Utrecht. De hoofdbewoner, een zekere R. gaf hier gelegenheid tot hazardspel. Tien personen werden gearresteerd. Vijf uit Zeist, twee uit Utrecht en drie uit Amsterdam. Na verhoor kon den de spelers het bureau verlaten. De bankhouder, de 43-jarige Amster dammer H. en de hoofdbewoner R., werden in verzekerde bewaring ge steld en zullen a.s. Dinsdag voor de Officier van Justitie worden geleid. Een bedrag van f 550.— werd in be slag genomen. De politie had geen moeilijkheden bij de inval, omdat juist op het mo ment, dat de politie zich toegang tot de woning wilde verschaffen, de zoon des huizes zijn verloofde uitliet. De politie kon toen vrijelijk naar binnen gaan en betrapte het tiental op he terdaad. De enige reactoe van de bankhou der was: Inspecteur, u heeft niet eens meegespeeld en toch gewon nen BIJ TERLET reed een maré- chaussée met zijn motor een hert aan. Het dier werd gedood. De maréchaussée kwam te vallen en hij liep dusdanige verwondingen op, dat hij enkele uren na het on geval overleed. IN RUSLAND is de zwarte handel aan het bloeien geraakt, zo geeft ra dio-Moskou toe. Dat komt door „een tijdelijke schaarste aan zekere goe deren". Hoe fijntjes geformuleerd IN RAALTE is een boerderij met aangrenzende gebouwen een prooi van het vuur geworden. Dertien koei en, negen varkens en 2 kalveren kwamen in de vlammen om. De ge troffen boer is al zijn vee kwijt. PRESIDENT EISENHOWER is ern stig bezorgd over het feit, dat tal rijke technische militaire geheimen in het bezit van de Russen zijn geko men, als gevolg van publicaties in de V. S. DE DOCUMENTEN betreffende het standpunt van MacArthur over het deelnemen van de Russen aan de oorlog in het Verre Oosten, in 1945, zullen binnenkort voor publicatie wor den vrijgegeven. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Nevelig en zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre- regen. Voornamelijk in het Wes ten van het land enkele opklarin gen. Matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. In het N.- Oosten iets lagere, maar in het Zuidwesten iets hogere tempera turen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.28 uur. Maan op 22.29 uur. Morgen: Zon op 5.59 uur. Onder 19.29 uur. Maan op 23.32 uur. Onder 6.49 u. Maandag: Zon op 5.57 uur, onder 19.31 uur. Maan op 00.00, onder 7.24 uur. Dinsdag: Zon op 5 uur. Maan onder 8.08 uur. 4 i Ruim de helft van de 3000 Luxem-r burgse mijnwerkers dreigt in staking te gaan ten einde eisen inzake korï- tere werktijden en een gegarandeerd weekloon kracht bij te zetten. De bé trokkenen wensen een werkweek van 40 in plaats van 48 uur. De minister van Arbeid, Bevier, zal tussen de werkgevers en mijnwer kers bemiddelen. De eerste secretaris van de Rus sische communistische partij, Nikita Kroestjev, heeft opnieuw aangedron gen op betere resultaten in zijn land- bouw-campagne. Hij sprak op de slotzitting van een conferentie van boerenarbeiders uit Centraal-Rusland, die op het Krem lin werd gehouden. Kroestjev zei, dat de „beslissende rol" in het opbouwen van het com munisme toebehoort aan de zware industrie. Hij drong aan op de bestaffing van diegenen in het gebied van Moskou; die verleden jaar „onwaardige arbei ders" hebben aanbevolen voor werk in de vitale tractor-stations, welke de collectieve boerderijen van ma chines voorzien. ZOLANG er gepraat wordt, wordt er niet gevochten, beweren de diplomaten. Wat dat betreft: we leven dan nu in een complete vredes toestand, want de ene conferentie na de andere is aan de gang of staat op stapel. Rood-China heeft een conferentie van tien landen, waaronder de Grote Vier, voorgesteld, ter bespreking van het probleem Formosa. De bedoeling van de conferentie is, Formosa bij China te voegen. Ver tegenwoordigers van de VS en Frankrijk hebben intussen een vast omlijnd plan voor een conferentie opgesteld. Het gaat er hierbij om, tot een betere verstandhouding te komen tussen Frankrijk en Amerika met betrekking tot stappen om de anti-communistische regering van Zuid-Vietnam te versterken. Waarschijnlijk zal ook Engeland deelnemen aan deze conferentie, die eind deze maand in Washington wordt ge houden. vens in zijn geheel het Westerse kolo nialisme aan de kaak stellen. VOGELAARS. Communistisch China heeft een ein de gemaakt aan de staat van oorlog met Duitsland, zo meldt het persbu reau „Nieuw China". In een proclamatie, uitgevaardigd door president Mao Tse Toeng, wordt gezegd, dat Duitsland ..tengevolge van de hardnekkige politiek van de V. S., En-geland Frankrijk om Duitsland verdeeld te houden, het mi litarisme in West-Duitsland te doen herleven en dit land op te nemen in agressieve militaire blokken, nog steeds verdeeld is"en dat het daar om onmogelijk is, een vredesverdrag te sluiten. Vietnamese ministers blijven toch maar De drie Vietnamese ministers van de groep „Tinh Thanh" (licht), die Donderdag bij premier Ngo Dinh Diem hun ontslag hadden aangebo den, hebben hun ontslagaanvrage in getrokken. Het zijn Tran Van Do, minister van Buitenlandse Zaken, en de ministers van Volksgezondheid en Arbeid en Jeugdzaken. Het ontslag van Tran Van Huong, prefect van Saigon-Sjolon, is door de premier aanvaard. De sfeer van activiteit op alle kan selaryen van liet Westen in de Afri kaanse en Aziatische landen is dus wel begrijpelijk. De VS hebben een economisch plan, voornamelijk gericht op Azië, op een zacht pitje staan en dit gerecht zal vlak voor de 18e April de neuzen van de gekleurde volkeren moeten strelen. De Sovjet-uuje doet „Aziatischer" dan ooit, maar zy zal evenmin als de Westerse landen mo gen aanzitten. Het is een kwestie van afwachten en vooral is de hoop ge vestigd op wijze mannen als Nehroe en de premier van Birma. De agenda van de „A.A."-conferen- tie vermeldt ook het vraagstuk van de wereldvrede*. Zal, dank zij wijs inzicht en groot vertrouwen, in het Oosten de zon opgaan? Want ook dat is een mogelijkheid.... God geve liet. Amper zijn de ijzingwekkende^ avonturen met „De IJzeren Schelvis tot een goed einde gekomen, of wij zien Lambiek reeds zijn duikerspak verwisselen voor andere, aan nieuwe belevenissen aangepaste kledij. On ze vriend mag dan al verzaakt heb ben aan de parels van het geluk, zijn drang, om telkens weer opnieuw erop uit te trekken en onze lezers enkele minuutjes per dag ongecom pliceerd plezier te bezorgen, is er niet minder op geworden. Ditmaal is Lambieks stoere borst omkleed met het goud-bestikte uniform van een luitenant ter zee. Een kloeke sabel bengelt aan zijn zij en door de verre kijker zoekt zijn spiedend oog de zwalpende verten af. Lambiek gaat echter niet alleen op avontuur. In het verhaal „De kleppende klipper", waarmee wij Dinsdag beginnen, speelt Tantè Sidonia een belangrijke rol als „De schrik der piraten" en Jeroen fungeert compleet met baaien ïiempie en neuswarmertje, als kanonnier. Suske en Wiske, ons trouwe vriendenpaar, storten zich eveneens hals over kop in de verwikkelingen. Verder verraden wij niets, want „De kleppende klipper hangt samen van verraad, mysteries, opofferingen en heldenmoed. Het geheel is echter weer overgoten met het sausje van humordat de avonturen van Suske en Wiske altijd kenmerkt, en dat ditmaal pikanter is 'dan ooit... Bisschopswijding Mgr Ferrerius v. d. Hurk Z. H. Exc. Mgr. Ferrerius A. H. van den Hurk O.F.M. Cap., die onlangs benoemd werd tot Apostolisch-Vica- ris van Medan als opvolger van Mgr. Mathias L. T. Brans O.F.M. Cap. zal In de kerkzaal van het jeugdgebouw „Eltheto" te Bussum is een nood- televisiestudio ingericht, die het verlies van de. afgebrande studio voor korte tijd zal kunnen vergoeden. Onze fotograaf nam er Donderdag middag een kijkje: gezien de activiteit die technici en spelers aan de dag legden werd er al weer op hoogspanning gewerkt en zullen de TV-kijkers in het land weinig van de geleden schade bemerken. Ongeveer een week geleden heeft in West-Berlijn wederom een Sovjet- Russische mensenroof plaats gevonden, welke de openbare mening opnieuw fel geschokt heeft. Spoorloos verdween uit zyn huis in West-Berlyn de bekende journalist Karl Kurt Fricke. Er waren verscheidene aanwijzingen om te veronder— stellen, dat hij was ontvoerd. In verband daarmede ontbood de West-Ber lijnse recherche voor een verhoor een z.g. vriend van Fricke, een zekere Kurt Rittwagen, met wie hij het laatst gezien was. Na zijn verhoor reed Rittwagen naar zijn in de Westelijke sector liggende woning, haalde zijn vrouw af en verdween met haar. De politie stond voor een nieuw raadsel, totdat zij kon vaststellen, dat Rittwagen over de Oostgrens was verdwenen. niet op het aanbod zou ingaan. Een bode bracht hem in het Rias-gebouw een brief, waarin o.a. werd gezegd: Wij kunnen uw beraad, of gij aan ons verzoek zult voldoen, bespoedigen, wat vanzelfsprekend voor U en voor uwe familie moeilijkheden met zich mede zal brengen". Rittwagen zou reeds geruime tijd een agent van de z.g. West-Berlijnse spionnage-organisatie Gehlen geweest zijn en als zodanig in journalistieke kringen in West-Berlijn vertrouwen genoten hebben. Donderdag, hebben de Sovjet-Russen zelf het raadsel op gelost door officieel bekend te maken dat de „Gehlen-agcnt" Rittwagen met zijn echtgenote om asyl in Oost- Berlijn gevraagd heeft, welke asyl inmiddels zou zijn verleend. Aangezien de Sovjet-Russen agen ten, die waardeloos zijn geworden, plegen te likwideren. lijkt het lot van do verrader Rittwagen wel bezegeld. De West-Bcrlijnsc politie is tot de vaststelling gekomen, dat hij Fricke onder valse voorwendselen heeft ont voerd. De Judas-daad is echter met een zijn eigen ondergang geweest. RADIO-RIAS. Een heitje voor een karweitje of.... Murugan in Artis krijgt een beurt van een nieuwe (kleine) baas! grote Terzelfder tijd is een redacteur van het persbureau Rias, wiens naam voorlopig geheim gehouden wordt, door zijn in O.-Berlijn levende broer dringend verzocht, op een verzoek van de Oost-Duitse geheime politie in te gaan, om voor deze politi? als spion op te treden. Deze uitnodiging ging vergezeld van de aanbieding van een flinke financiële beloning, maar ook van het dreigement zijn I reputatie te zullen breken, als hij Een derde geval betreft een andere Rias-redacteur, dr Warnicke, die van zijn broer, die als arts in Oost-Ber- lijn werkzaam is, het dringend ver zoek kreeg, naar Oost-Berlijn over te steken en voor de Duitse Demo cratische Republiek te komen „wer ken". De arts deelde hem in de brief mede, dat hij op zich genomen had, zijn broer persoonlijk af te halen en aan de S.S.D. uit te leveren. Daartoe kreeg hij een „Ausweis" van de Volkspolitie om de zonegrens te over schrijden, alsmede een wagen. De arts nam zijn vrouw mede en toen hij eenmaal in West-Berlijn was, bracht hij zijn broer op de hoogte van hot gevaar waarin deze verkeer- en meldde zich vervolgens bij de West-Berlijnse autoriteiten. Verscheidene West-Berlijnse jour nalisten en in West-Berlijn levende buitenlandse journalisten hebben in de laatste tijd bemerkt, dat hun doen en laten scherp geobserveerd wordt. de journaist grankow. vond hem in een kamer van een ho tel in de Russische zone opgehangen. De hotelhoouder waarschuwde de Oostenrijkse politie, die al spoedig tot de conclusie kwam, dat hier van zelfmoord geen sprake kon zijn. In dit stadium van het onderzoek ver scheen de Sovjet-Russische politie ter plaatse, die de Oostenrijkers ver bood zich nog verder met het geval te bemoeien. Zij nam het lijk van Grankow, zijn pas en eigendommen in beslag en verdween daarmee. Daarmede is een sluier getrokken over deze dood, die wel nooit meer opgelicht zal worden. De vele gevallen van mensenroof of pogingen daartoe van de laatste tijd, waarbij journalisten betrokken zijn, heeft de indruk gevestigd, dat de Sovjet-Russische geheime politie een bijzonder offensief in de vrije perswereld ontwikkelt en daarbij van chantage een overvloedig gebruik maakt. Daarbij bedient men zich bijzonder van familierelaties of collega's van de uitgekozen slachtoffers, die alreeds in haar macht zijn. Het is een schan de voor onze tijd van plechtig ver kondigde mensenrechten, dat deze mensenroof nog steeds en met zoveel succes kan plaats vinden. op Donderdag 14 April de Bisschops wijding ontvangen. De plechtigheid geschiedt te Pema- tangsiantar in het Vicariaat Medan. Consecrator is Mgr. Brans, eerste me deconsecrator Mgr. A. Soegyapranata S.J., Apostolisch-Vicaris van Sema- rang, en tweede medeconsecrator Mgr. Tarcisius H. J. van Valenberg O.F.M. Cap. Apostolisch-Vicaris van Pontianak. Het Saaraccoord De Bondsregering heeft het con stitutionele Gerechtshof in Karlsruhe het recht betwist het Saaraccoord aan de grondwet te toetsen, zoals door een derde deel der leden van de Bondsdag is verlangd. De regering heeft -haar opvatting aan het hof kenbaar gemaakt. De re gering vindt, dat de bepalingen uit overeenkomsten, die beogen de ab normale toestand van oorlog en be zetting te beëindigen, niet gemeten kunnen worden met de rechtsnormen van een Grondwet. Een tweemotorig passagiersvlieg tuig van de B.E.A. met 47 personen aan boord heeft gisterochtend kort na het opstijgen van het vliegveld Düs- seldorf een noodlanding moeten ma ken. Vijf personen werden gewond. Er zijn geen doden te betreuren. Het vliegtuig kwam terecht bij Lank ten Noordwesten van Krefeld, op een omgeploeg veld. De romp van de machine is nage noeg onbeschadigd gebleven. Eén van de twee motoren scheurde door de schok van de landing los en werd meters ver weggeslingerd. Het rommelt al. De Britse journalistenfederatie heeft salarisverhoging geëist voor al haar leden, die werkzaam zijn bij bladen, die totdusverre niet door de staking van de Londense bladen zijn getroffen. Er werd gespeeld met het Idee van een nieuwe staking, als de di recties niet voldoende over de brug komen. De salarissen zouden 25 pet. omhoog moeten en bovendien willen de journalisten een bijslag op de kos ten van het levensonderhoud. In verband met het Hoog- j feest van Pasen zal het eerstvolgende nummer van ons blad op Dinsdag a.s. verschijnen. Een dramatisch einde heeft 't le ven gevonden van de 44-jarige jour- nalist Grankow in een hotel te We nen. Grankow, van herkomst Ukrainer, was Venezolaans staatsburger. Men Bij het begin van de Paas- vacantie, heeft de schooljeugd weer de rapporten mee naar huis gekregen. Zo gebeurde het in het West-Zeeuwsch-Vlaams stadje, dat een groepje scholie ren met gezichten vol mede gevoel een jongen van een jaar of tien stond te beklagen. Hij iaas steeds de eerste van de klas geweest en nu bleek hij 18 punten achteruit te zijn ge gaan.' Daarmee zat hij prompt in de staartgroep. Dit had hij nooit verwacht, al had de on derwijzer gezegd, dat hij streng op de punten zou zijn. Met lood in de schoenen ging het knaapje huiswaarts en daar wachtte hem wat! Voetbalschoenen op geborgen, geen boeken meer en nog andere strafmaatregelen. Zoonlief huilen. Moeder voelde het verdriet mee en zij besloot eens met de onderwijzer te praten. „Freddy?" sprak deze. „Freddy is de eerste van zijn klas!" Moeder liet het rapport zien, waarop de onderwijzer verbleekte. Hij keek de punten- lijsten eens na, en ja, daar bleek dat hij de cijfers van een slech te leerling in het rapporten boekje van de beste leerling had geschreven... en omgekeerd. De volgende dag werd alles goedgemaakt. Alleen.... voor die slechte leerling was een en an der minder prettig....

de Stem | 1955 | | pagina 1