Volledige ineenstorting van stakingen in Amsterdam de Nederlandse militaire missie heeft gemene zaak gemaakt Engeland sluit een nieuw defensiepact met Irak KLM bestelt tien nieuwe luchtreuzen in de V.S. Inschakeling van militairen bracht Georganiseerd overleg Chinese partijbons pleegt zelfmoord „uit schaamte „Tories" nog aan winnende hand I Een Urker bos j Ongeldige eed van getuige Reserve-politie niet „in bonus" DAGBLAD VOOR ZEELAND Nu beslissende slag tegen communistische agitatie Z.-Korea verwacht een oorlog Geweigerd Zuivering in rood-China Conflict bij een Delfts ziekenhuis Tijdperken ontmoeten elkaar Aanhoudend zacht Churchills aftreden vandaag openbaar? Helen Keiler op wereldreis Burgeroorlog in Jemen gevreesd Poolse landdag in Arnhem Compogitiewedslrijd departement O. K. en W. GEDEELTE VAN TREIN IN RAVIJN GESTORT Seven Seas liet laatste woord Uit het dossier van de za ak-Jungschlaeger Verdedigster nu ook verhoord r Meesterwerken „vrijgelaten" 95e JAARGANG No. 21810 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.V. Hootegem, Mi Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Recbtei. U J. v. t Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij nlet-post- beitelD t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cL Postrek no. 278341 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 5 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage j 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. Po. £)E TRAMS EN BUSSEN in Amsterdam zouden vandaag weer als normaal rijden, met eigen personeel. Gisteren hebben de stakers bij het gemeentelijk vervoerbedrijf namelijk besloten om weer aan het werk te gaan. De directie verwachtte, dat nagenoeg allen zich zouden melden. Mocht er onverhoopt onvoldoende per soneel zijn, dan zullen de bussen weer door militairen worden bestuurd. Intussen is ook de gasdruk, dank zij de hulp van marinepersoneel, weer normaal geworden. In totaal 250 marine mensen, verdeeld over drie ploegen, wisten zich wonderbaarlijk goed aan te passen aan het hen nu niet bepaald vertrouwde werk. Hoewel in Amsterdam de rust weer terugkeert wil dit nog niet zeggen, dat alles vergeten en vergeven is. B. en W. hebben alle stakers ontslag aangezegd. Geval voor geval zal 'bekeken worden, welke stakers weer in dienst kunnen worden genomen. De Zuidkoreaanse ambassadeur in de V. S. heeft in een televisie-inter view verklaard, dat in het Verre Oos ten een oorlog op het punt staat uit te breken. De communisten op Korea zouden 500 straaljagers in ondergrondse han gars, dicht bij Seoel, klaar hebben staan. McArthur, wiens naam in ver band met de problemen van het Verre Oosten weer wordt genoemd, heeft meegedeeld, dat hij publicatie van de documenten, over verantwoordelijk heid voor de besluiten van Jalta, lui de zou toejuichen. McArthur zei: „Ik had niets, direct noch indirect met de conferentie van Jalta te maken. Ik wist zelfs niet, dat zij zou beginnen". hun wensen te bekijken. Eis bleef ech ter: eerst de militairen weg uit de bedrijven. De eisen van de stakers zijn in een ander jasje gestoken. Nu zou 't erom gaan dat de vakorganisaties de eisen van de stakers in georganiseerd over leg zouden bespreken. Daartoe had men echter beter met uittreden uit de bonden kunnen dreigenZeker had dit kunnen gelden ten aanzien van het N.V.V., dat bijna van stond af aan 't regeringsstandpunt deelde. Nu schijnt ook het N.V.V. over de brug te willen komen. De K.A.B.O. en het C.N.V. stellen, dat de lonen van alle lagere groepen tot f 61.moeten wor den opgetrokken. De stakers van publieke werken kwamen ook tot inkeer, maar zij stel den de eis, dat geen rancune-maat regelen worden genomen. Ditzelfde geldt voor het persneel van de ge meentehaven- en handelsinrichtingen. Het zag gistermiddag zwart van conducteurs en andere trammen sen bij de remises. Bijna allen meldden zich aan, doch hoewel was verklaard dat men weer aan 'e werk zou kunnen gaan volgens het rooster - zij kregen de bood schap mee: „U krijgt nog bericht" Namen en kraagnummers werden genoteerd en verder gebeurde er niets, tot verbazing van de ex- stakers. De leden van het sta- kings-comité en de communisti sche stakers werden terugge stuurd, zonder dat him namen en kraagnummers werden geno teerd. In de loop van gisteravond brachten motorrijders van het gem. girokantoor de stakers het bericht, dat zij zich vanmorgen moesten melden. De stakers die niet meer in dienst worden geno men, kregen geen oproep. Indonesië zal de vier Indochinese sta ten, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja de facto erkennen. UIT DE KEIZERSGRACHT te Am sterdam is Zaterdag het lijk opge haald van een Amerikaanse militair, die sinds begin Februari was- ver mist. De politie veronderstelt, dat de militair, die hier zijn verlof door bracht, bij ongeluk in het water is terechtgekomen. IN LIMASSOL (Cyprus) is een gehei me wagenopslagplaats ontdekt. Ex plosieven, ammunitie en zelfs machi negeweren werden in beslag geno men. ENGELAND en Australië zijn over eengekomen, in de woestijn in Zuid- Australië een terrein voor atoom- proeven in te richten. KONING BOUDEWIJN van België heeft door een persoonlijk bezoek aan Sclessin van z'n deernis met de slacht offers van de bioscoopbrand blijk ge geven. Hij bracht een groet bij de stoffelijke resten der slachtoffers. Het ontslag zou worden ingeleid door een schorsingsperiode, tijdens welke geen loon of salaris wordt be taald. Deze harde maatregelen heb ben zeker de instemming van de re gering, die de staking beschouwt als een grootscheepse communistische poging om chaos te scheppen op een van de meest vitale plaatsen in het land. Het is bijna ook zeker, dat de regering B. en W. van Amsterdam opmerkzaam maakte, dat hier de hulp van militairen kon worden gevraagd. Sinds de inschakeling van militairen, stortte de staking als een kaarten huis in elkaar. De nieuwe fase van de strijd tegen de staking, resulte rende in een nieuwe selectie van per soneel, kan men beschouwen als de veel te lang uitgestelde beslissende slag tegen 't communistisch gewroet in de hoofdstad De C.P.N. heeft dit maal de niet-communisten de kastan jes üit het vuur Willen laten halen. Zij kreeg deze mensen mee, omdat bij stakingen in het verleden veel té lankmoedig was opgetreden. Rotter dam rekende jaren geleden reeds af met de C.P.N.-E.V.C.-agitatie in de haven, maar in Amsterdam bleef de afrekening uit, aldus schrijft „Het Parool". SYMPATHIEK. Aan het besluit van de trammen sen om weer aan het werk te gaan, zijn vele en langdurige conferenties voorafgegaan. De vakorganisaties hebben toegezegd, de eisen van het trampersoneel te bespreken met B. en W. Net hadden de 1500 „tram mers" hun besluit genomen, of een hijgende bouwvakarbeider verscheen in de vergadering om mee te delen, dat de bouwvakarbeiders in de Slo- termeer bereids een 24-uurs sympa thie-staking waren begonnen Het personeel van de gemeente reiniging zal ook het werk hervatten, na de belofte van de vakbonden, om Kao Kang, vice-voorzitter van de Chinese centrale Volksrege ring, heeft de hand aan zichzelf geslagen „om uitdrukking te geven aan zijn verraad van de partij". Kao Kang was een der leiders van de Chinese revolutie en hij bekleedde de hoogste functies. Hij was verantwoorde lijk voor verscheidene zuiverin gen in de Noordoostelijke gebie den. Hij werd wel eens be schouwd als de opvolger van Mao Tse Toeng. De bekendmaking van zijn zelfmoord kwam na het bericht, dat hij uit het politieke bureau van de Chinese com munistische partij was gestoten. Kao, die maandenlang uit de open baarheid was verdwenen, zou, naar gezegd wordt, samengezworen hebben om de leiding van de communistische partij en de regering over te nemen. De uitstoting van Kao, de man ach ter de industriële ontwikkeling van Mandsjoerijë, werd Donderdag door een communistische nationale confe rentie met algemene stemmen goed gekeurd. Deze conferentie stemde ook in met de verwijdering van Jao Sjoe Sjih, politieke commissaris van liet Oost. Chinese militaire district en voormalig hoofd van het Centrale organisatiebu reau van de partij. De beide mannen hebben volgens een rapport van het politieke bureau van het centrale comité „een verbond tegen de partij" gevormd. EEN 45-JARIGE autoverkoper, die met zijn vrouw enkele Am sterdamse café's bezocht, is op raadselachtige wijze een bedrag van f 9926.kwijtgeraakt, dat hij in zijn portemonnaie had. Hij ver moedt, dat hij het geld, dat zijn werkgever toebehoort, heeft ver loren. IN HET KANAAL heeft het Liberi aanse s.s. „Ocean Daphne" ernstige averij opgelopen na een botsing met het Belgische schip „Marchovolette" Er was echter geen gevaar voor het Liberiaanse schip. DE STAATSSECRETARIS van Socia le Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, heeft in Amsterdam het nieuwe kantoor van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" officieel geopend. DE VLAAMSE sociale week zal dit jaar niet in April, maar in Augustus worden gehouden. De christelijke krachten moeten zich nu geheel rich ten op de schoolstrijd, zo heeft het organiserende comité meegedeeld. DE WERELDORGANISATIE voor meteorologie Teeft alle leden verzocht een onderzoek in te stellen naar de invloed van atoomproeven op het weer. Zwitserse weerkundigen zijn van mening, dat de proeven het weer niet beinvloeden. HET NEDERLANDSCHE Roode Kruis heeft duizend dekens ter be schikking gesteld van de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Phi- lippijnen. POUJADE, de schrik van de fiscus in Frankrijk, is aangeklaagd wegens verspreiding van rassenhaat. Hij zou zich laatdunkend over Mendès-Fran- ce, die een jood is, hebben uitgelaten. WESTDUITS KABINET WEER BIJGETIMMERD De laatste dreiging van een breuk in het Westduitse kabinet naar aan leiding van de Saarkwestie, is door Bondskanselier Adenauer weggeno men. De vice-kanselier, Franz Bluecher, die lid is van de vrije democraten, had een ontslagaanvrage ingediend. Adenauer heeft Bluecher echter laten weten, dat zijn werk in het kabinet nodig is en dat het ontslag niet kan doorgaan. Een conflict bij het Prot. Chr. Zie kenhuis „Bethel" te Delft is in de publieke sfeer getrokken, doordat de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel is gemoeid in een kwestie tussen de directrice van het ziekenhuis en het bestuur. Enige tijd geleden werd de directri ce ontslag over drie maanden aan gezegd. Dit had een protestactie van het personeel tengevolge. Het bestuur meende, dat te directrice de actie had geinspireerd en eiste haar ver trek op staande voet. Het personeel reageerde nog feller, met een gedeeltelijke staking, waar na het bestuur tegenvoorstellen deed De directrice heeft nu het bestuur ten laste gelegd, dat het deze voor stellen niet heeft gerealiseerd. Daar om heeft zij zich tot de vakbeweging gewend. Weersverwachting:, vanavond: geldig: tot Tijdelijk opklaringen, maar plaatselyk ook enige lichte regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Vandaag: Zon onder 19.21 uur. Muan op 17.49 uur. Morgen: Zon op 6.08 uur. Maan onder 5.20 uur. Graafschapsverkiezingen In de Engelse graafschapsverkie zingen hebben de Tories (conserva tieven) hun positie weet iets weten te versterken, door winst te boeken in Surrey in Essex. De socialisten verloren in Surrey 7 van hun 13 zetels en ook in Essex moesten zij er 7 afstaan. De conser vatieven hebben daardoor een meer derheid in de raad van Essex verwor ven. In Londen zag Labour zijn meer derheid, zoals bekend, van 55 tot 22 zetels verminderen. Engeland wachtte tot diep in de nacht op het bericht van Churchills aftreden. Verondersteld werd, dat hjj vandaag zijn ontslag aan de Konin gin zou aanbieden. Op Urk heerste gisteren een feestelijke stemming. Duizend schoolkinderen plantten name- lijk elk zes boompjes rond het nieuwe sportpark. Het voor- 5 malige, boomarme eiland, J kreeg er daardoor een aardige groenversiering bij en over enkele jaren zal men misschien in Amsterdam zeggen: „We gaan niet naar het Gooi, maar naar het Vrker bos." Een brede gordel van heesters en bomen omringt het eiland al. t Helen Keiler (rechts) voor velen de gesymboliseerde moed was, voordat zij voor een goodwillreis van vijf maanden naar Azië vertrok, eregast tijdens een diner, dat door de „American Foundation for Overseas Blind" werd aangeboden. Deze Amerikaanse Stichting voor de Blinden Overzee regelt, in samenwerking met de te bezoeken landen, helen Keller s reis. De beroemde doofstomme schrijfster en opvoedkundige zal op haar tocht bezoeken brengen aan India, Pakistan, Birma, de Philippijnen en Japan om de ontwikkeling van de moge lijkheden voor hen, die als zij zelf getroffen zijn, te propageren. Mevrouw Eleanor Roosevelt (links), die tijdens het afscheids diner de tafelrede uitsprak, noemde mejuffrouw Keiler de „ambassadrice van de goodwill in de wereld" en zei tot haar: Waar U ook gaat, U begrijpt de noden van de mensen en het lijden dat zij hebben doorgemaakt; U zult naar juistheid weten te bepalen, wat U hun moet geven. Alle mensen behoren tot Uw familie. Uw grote gave is, dat U de verpersoonlijking van de menselijkheid bent". Gisteren is het nieuwe defensie verdrag tussen Engeland en Irak ge tekend. De overeenkomst vervangt het verdrag van 1930, dat over 18 maanden zou aflopen. Vandaag sluit Engeland zich aan bij de Turks- Iraakse organisatie. De VS lieten weten, dat zij ook graag tot het Turks-Iraakse verdrag zouden toetreden, maar dat het beter is om te wachten op een rustiger periode voor het Midden-Oosten. Londen zei: „Amerika komt heus wel". Pakistan heeft een uitnodiging tot toetreding tot het verdrag aangeno men. Een zoon van de afgezette Imam van Jemen heeft besloten de wapens op te nemen tegen degenen, die zijn vader onttroond hebben. Hij heeft de hulp van de Arabische liga ingeroepen. Een burgeroorlog is niet uitgesloten. Volgens de officiële ver klaring van de regering van Jemen, is de koning om gezondheidsredenen afgetreden. „Allah geve hem spoedig herstel" voegt men er liefjes aan toe. Bij het vuurgevecht van Zondag bij Gaza zijn twee Israëlische en twee Egyptische militairen gedood. Er vielen in totaal 18 gewonden. VN- waarnemers zijn al bezig met hun onderzoek naar de toedracht. Egypte en Israël beschuldigen elkaar. Zondag 8 Mei zullen zowel de In ons land wonende Polen, als de ver dreven Polen, die in West-Duitsland België en Frankrijk verblijven naar Arnhem komen, om gezamenlijk de dag, waarop In 1791 de Poolse repu bliek werd gesticht te herdenken. Het motto voor deze grote landdag is „tien jaar bevrijding, tien jaar ballingschap". Een pontificale H. Mis zal vermoedelijk worden gece lebreerd door de in Rome woonach tige aartsbisschop van alle in het buitenland vertoevende Polen, Mgr. J. Gawlina. De Polen zullen van Arnhem naar de verschillende militaire kerkhoven trekken, waar Poolse strijders be graven zijn. Voor deze landdag is een ere-co- mité gevormd, waarin van Neder landse zijde onder meer zitting heeft het 2e Kamerlid, mej. dr Marga Klompé. Minister Cals heeft drie prijzen van f 850.—, f 600. - en f 300.— uitgeloofd in een door hem ingestelde compo sitiewedstrijd. Het gaat om een werk dat 8 a 10 minuten duurt, o.a. voor piano of orgel, met of zonder zang stem. De heer B. P. Wagemans, departe ment O. K. en W., afd. kunsten, bu reau muziek en dans, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag, stuurt belangstellenden de voorwaarden toe. Negen personen zijn gedood en 80 werden gewond, toen drie wagons van een Mexicaanse passagierstrein in de buur van Guadalajara in een 70 me ter diep ravijn stortte. In de eerste berichten werd gesproken over 150 doden en gewonden, doch dit bleek onjuist te zijn. De luchtvloot van de K.L.M. zal een belangrijke vernieuwing onder gaan. De Nederlandse luchtvaart maatschappij heeft deze dagen tien Douglas dc-7c vliegtuigen besteld. De tien luchtreuzen, elk berekend op het vervoer van 78 passagiers in de touristenklasse en 38, als zy zijn uit gerust met „sleepairs" zullen in de loop van 1957 worden afgeleverd. DE VERSLAGEN LEEST van het proces tegen Jungschlaeger c.s. in Djakarta, ontkomt niet aan de indruk, dat het hierbij de bedoeling is, om het Indonesische volk lepel voor lepel een hoeveelheid opium toe te dienen. Elke keer dat Jungschlaeger voorkomt, wordt een grotere dosis toegediend. Het publiek drinkt het narcotium gulzig in, tot het niet meer in staat is waarheid en leugen te onderscheiden en „mata gelap" geworden, nog maar één ding weet: de Nederlanders eruit en bovendien allen die met hen heulen. En wie de corruptelingen zijn.... dat zal nog wel meegedeeld worden, maar waarschijnlijk schuilen ze onder de oppositiegroepen in het parlement. De machthebbers willen deze oppo sitie tijdig uitschakelen, want er moeten verkiezingen worden gehouden. De eerste, sinds Indonesië onafhankelijk werd. Gekleed in traditioneel Zeeuws costuums, zit hier het echtpaar Verhage te Zoutelande in een „scootmobile", die wel het laatste woord op auto- mobielgebied is. Het echtpaar won dit wonderkarretje in een prijsvraag ten bate van de Displaced Persons. Burgemeester van Rozevelt van Zoutelande keek opgetogen toe, hoe traditie en modern vernuft elkaar de hand reikten. Elders in dit blad kunt u lezen, welke avonturen het echtpaar met het fonkelnieuwe karretje beleefde. Op de zitting van gisteren, weel een heel korte, zoals steeds (dose ring), las de openbare aanklager en kele geheime rapporten voor, die da teerden van 1951. Volgens deze rap porten had de Nederlandse militaire missie, die in Indonesië achterbleef, een rol bij de plannen om de regering van Indonesië omver te werpen en te vervangen door een noodregering. Jungschlaeger zou bemiddelaar zijn geweest tussen de missie in Indonesië en Den Haag. De openbare aanklager, mr Sunarjo, liet een schema zien (waarop alleen de rechter een blik kon werpen) van de geheime voorbereidingen van de Nederlanders. Vervolgens las de rechter een brief voor van de Nederlandse hoge com missaris, gericht aan overste Duitz, die toen waarnemend hoofd van de Nederlandse militaire missie was. Deze brief bleek een dankbrief te zijn van H. K. H. Prinses Wilhelmina als ant woord op een felicitatie van de arbei dersvereniging van de Nederlandse militaire missie, geschreven door am bassaderaad mr F. J van Schellen Oi erste Duitz zou van deze brief een afschrift hebben gegeven aan getuige Amirudin. Mr Bouwman, de verdediger in deze zaak, was niet verschenen. Hij heeft een verzoek aan de minister van Justitie lopende, om waarborgen dat hij tijdens de processen niet door ver volgingsmaatregelen zal worden lastig gevallen. Zijn vrouwelijke collega, mevr. mr Nani Razak. nam gisteren de verdediging op zich. Zij beschul digde een getuige. Amirudin. ervan, dat hij een ongeldige eed had afge legd. Amirudin had verklaard, dat mr Bouwman zelf aan een subver sieve. organisatie had meegewerkt. Volgens mevr. Razak had Amirudin de eed als Islamiet afgelegd, terwijl hij Christen was. Zaterdag is mevr. Razak, evenals haar man, door de openbare aanklager verhoord. Zij zei hierover: „Men wil het de verdediging onmogelijk maken een getuige a de charge te horen". Bij het proces in Djokja tegen de leiders van de onafhankelijkheidsbe weging op de Molukken (RMS) heeft een getuige, Julius Taha, die o m. tij dens het korte bestaan van de federa tieve republiek Indonesië in enkele Oostindonesischi kabinetten zitting had, de voorgeschiedenis van de RMS- beweging geschetst. Hij hield een lof zang op „moeder Indonesia", waarbij hij pleitte voor een ruim gebaar je gens de Ambonnezen, opdat zij zich weer aan de moederschoot zouden willen koesteren. Volgens hem waren zij daartoe al eerder bereid geweest, doch door de razend snelle loop der gebeurtenissen, vergisten zij zich in hun keuze voor de toekomst. „ONTSLAGEN". De auditeur militair vroeg, of het naar de mening van Tahya juist was geweest van kolonel Schotborg om bij zijn bezoek aan Ambon bij het begin van de RMS-affaire de symbo lische overdracht van wapens te aan vaarden. Aan kolonel Schotborg wer den wapens van de op Ambon gele gerde KNIL-militairen symbolisch overgedragen door het aanbieden van één pistool, dat boven op de Neder landse vlag werd gelegd. Door deze symbolische overdracht achtten de op Ambon aanwezige voormalige troepen van het KNIL zich ontslagen van hun verplichtingen als leden van het KNIL. Tahya zei, dat hij het met het aan vaarden van deze symbolische over dracht niet eens was. Naar zijn me- u.iug bad Schotborg daardoor tegen zijn instructies en tegen beter weten in gehandeld, aangezien de over dracht in strijd was met de RTC- overcenkomsten. Elk van de nieuwe machines kost twaalf millioen gulden. De dc-7c kan zonder tussenlanding de afstand Am sterdam - New York afleggen. De bestelling van de KLM komt kort na die van o.a. de Belgische „Sabena", de BOAC en een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij. In totaal zijn 48 van deze machines besteld. De Douglas dc-7c (in de wandeling seven seas) is nog in aanbouw. In December gaat de eerste machine van een serie de lucht in. De fabriek geeft de volgende cijfers: snelheid 560 km per uur, reikwijdte 9000 km, vier turbo-compound motoren, die in de start 13.600 PK leveren. In 1937 werd voor dit type vliegtuig reeds 'n eerste steen gelegd. Na de ervarin gen met vele achtereenvolgende se ries, komt nu de „Seven seas" uit de bus. De motoren van deze machi ne zijn uitgerust met turbines, die door de uitlaatgassen worden aange dreven en het toestel daardoor meer kracht geven. De „Seven Seas" weegt, volgeladen, drie en zestig ton. De KLM heeft na lang overwegen deze order geplaatst. Het is moei lijk, om bij de stormachtige ontwik keling van het vliegtuig het juiste ogenblik voor een vlootvernieuwing te kiezen. De nieuwe machines zullen in vijf jaar voor 90 procent zijn afgeschreven. Wel onkostenvergoeding De vrijwilligers bij de reserve ge meente- en rijkspolitie zullen geen tweejaarlijkse en andere premies, zo als de leden van de andere reserve- diensten die als „bonus" genieten, deelachtig worden. De ministers Beel en Donker heb ben dat duidelijk gezegd in hun ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Peters. De reserve-politie krijgt wel een onkostenvergoeding, doch de bonus wordt slechts gegeven aan de diensten die in de nationale reserve zijn opgegaan en die te gij- j ^un werkelijke dienst vrijwel altijd buiten de eigen woonplaats zul len moeten verrichten. In 1945 hebben de „Iwans" van het Rode Leger 750 schilderijen meegenomen naar de Sovjet- Unie. Zij hadden die ontdekt in het museum van Dresden. De Sovjet-regering beloofde on langs deze beroemde en kost bare stukken (er is b.v. de Six tijnse Madonna van Rafaël bijl terug te geven. Zoals blijkt, zijn er ook werken van Nederlandse middeleeuwse meesters bij. Van Rembrandt komen de volgende doeken terug: Zelfportret met Saskia, Ganymedus in de klau- wen van de adelaar, Saskia met de rode bloem, het offer van Manoah, Simsons huwelijk, zelfportret met tekenboek, por tret van oude man met baard in het zwart en de Goudweeg- ster. Van Vermeer komen te rug: Bij de koppelaarster en Meisje, dat een brief leest. On der de schilderijen bevinden zich vijf werken van Rubens. Weldra zullen alle meesterwer ken weer in het bezit zijn van het museum te Dresden.

de Stem | 1955 | | pagina 1