er geen tram Vrijdagavond reed meer in Amsterdam Na stakingsonderbreking van twee uur: Tolmaatregel heeft politiek oogmerk LEUVENSE studenten zorgden voor een waterballet Regeringsgebouwen met Molotov-cocktails'' bestookt Eind April overleg in Washington Niet aan het werk voordal de eisen tenvolle sijn ingewilligd? Burgemeester cTAilly kon geen toezeggingen doen Hoge Commissarissen Het binnenste van de „Nautilus De politie kreeg revanche Ruzie*' in de Roerdomp Byrd weer naar de Zuidpool Noodtoestand in Algerië Geen neutraal Oostenrijk r KARIG RANTSOEN DAGBLAD VOOR Delegatie naar het stadhuis Treinen i.p.v. vrachtauto's? Verset op Cyprus laait op Radiostation zwaar beschadigd Rustig weer LUFTHANSA IN DE LUCHT Emmerstuinslangen en tenslotte de brandspuit Twee priesters uitgewezen De strijd I gaat voort Vestiging Amerikaans luchtvaartstation Klein grensverkeer Ook als de zon onder is..... Indo-China Amerikaanse Senaat bekrachtigt Parijse verdragen 95e JAARGANG No. 21808 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, KasteelpleiD 1L TeL: Uirecüe, Eedactie en Administratie: 335L Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.V. Hootegem. Mi Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechte:L. J. v. "t Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland uosse nummer» io eu tvaww uw. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES^^jiT^Tefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 - (Bijbu^x: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 ZATERDAG 2 APRIL 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 1VADAT DE STAKERS van liet gemeente lijk vervoerbedrijf aanvankelijk had den besloten weer aan het werk te gaan en de tranis inderdaad al uit de remise waren gekomen, lag Vrijdagavond het gehele tramverkeer in Amsterdam weer stil. Wat als een 24-uursstaking was aangekondigd, heeft daarmee duidelijk liet aarakter van een permanente staking gekregen en liet ziet er niet naar uit, dal het trampersoneel weer aan het werk zal gaan, voordat zijn eisen zijn ingewilligd. Morgen, hij de inter land Nederland-België, zou liet ontbreken van voldoende vervoersmogelijklieid in de hoofdstad wel eens netelige problemen kunnen geven. Dat het stakingsparool, na twee uur lang ingetrokken te zijn geweest, Vrijdagavond om 7 uur weer werd uitgegeven, was een gevolg van het feit dat burgemeester d'Ailly de stakers geen toe zeggingen kon doen. Zij hadden gehoopt dat het onderhoud met de burgemeester inwilliging van hun eisen als resultaat zou heb ben. DAVID BEN GOERION, de Israëli- eche minister van Buitenlandse Zaken, heeft de landen „in het Zuiden en het Oosten" gewaarschuwd, dat zijn land „aan elk complot tegen Israels on schendbaarheid het hoofd zal bieden." AAN DE Zuid-Oostkust van Jutland is een Deense treiler gezonken na aan varing met een ander schip. De eige naar van de boot is om het leven ge komen. EEN 55-JARIGE automobilist uit Gor- cum is onder de gemeente Hardinx veld in de berm van de weg met zijn auto over de kop geslagen. Hij werd zwaar gewond en overleed later in het ziekenhuis. ROBERT McCORMICK, directeur van de „Chicago Tribune" en een van de bekendste krantenmagnaten in Ame rika, is op 75-jarige leeftijd overle den. VOLGENS DE „New-York Times" zou men in de Sovjet-Unie al bezig zijn met de bouw van een atoomvliegtuig. TENGEVOLGE van de overstromin gen van vorig jaar, die de oogst deden mislukken, heerst er grote voedsel schaarste in Nepal. Enkele duizenden boeren zijn op weg naar de hoofdstad. LABOUR HEEFT bij tussentijdse ver kiezingen de meerderheid in de Lon dense Graafschapsraad behouden, maar die meerderheid is wel belangrijk klei ner geworden. IN HET HUIS van Bewaring is een 30-jarige Haarlemmer gedetineerd, die in verschillende delen van het land ongeveer 200 fietsen heeft gestolen. DE VEERTIENJARIGE dekknecht G. E. te Rotterdam wilde van het ene schip op het andere springen. Hij be landde echter in het water en kon niet meer worden gered. In Krasnapolsky was in de middag uren een uiterst verwarde vergadering gehouden. Na anderhalf uur discus siëren besloten de stakers weer aan het werk te gaan, teneinde de burge meester hun grieven te kunnen voor leggen. De heer d'Ailly had namelijk verklaard, dat hij wel een delegatie van de tram-employees wilde ontvan gen. maar niet voordat de treinstellen weer normaal in dienst zouden zijn. Het argument, dat met de erkenning van de delegatie door de burgemees ter grote morele winst kon worden geboekt, gaf in de vergadering de doorslag. Om half zes was de staking op een critiek punt gekomen. De delegatie be gaf zich naar het stadhuis en één voor één rolden de treinstellen de straten in. Iedere Amsterdammer was ervan overtuigd dat de staking gedaan was. Een bode van het gemeentehuis deelde echter vreemd genoeg de dele gatie mee, dat de burgemeester deze avond geen gelegenheid meer had, de grieven van de stakers te aanhoren, omdat de ontvangst slechts in tegen woordigheid van de wethouders kon geschieden. „Geen vage beloften", zeiden de de legatieleden. En zij vroegen de bode, nogmaals de burgemeester om een onderhoud te verzoeken. Inderdaad verscheen even later de heer d'Ailly, in gezelschap van de gemeente-secre taris. „Ik heb U toegezegd, te willen luisteren," zei hij, „maar ik kan geen onderhandelingen voeren TERUG NAAR DE REMISE De delegatie deelde daarna mee, dat men de mensen beloofd had, niet zon- De stakers in de Nes, even voor be kend werd gemaakt, dat een ver gadering in. Krasnapolsky zou worden gehouden. De Westelijke Hoge Commis sarissen in Duitsland hebben Vrijdag in gelijkluidende brie ven aan de Russische autoritei ten in Oost-Duitsland verzocht, om opheffing van de nieuwe tol rechten op de verkeersweg van West-Duitsland naar West-Ber- lijn. Zij noemen in hun brieven de nieu we rechten „zo hoog, dat zij niet ge rechtvaardigd kunnen worden op zui ver economische gronden". De maat regel kan slechts worden beschouwd als van „politieke aard." Een Westduitse functionaris heeft verklaard, dat zijn land mogelijk spoe dig in samenwerking met de Westerse mogendheden tot tegenmaatregelen zal overgaan. De regering te Bonn heeft na een kabinetsvergadering een communiqué uitgegeven, waarin onmiddellijke be sprekingen tussen Oost en West wor den geëist. De Westduitse regering is van plan Op 5 Mei: Verplicht verlof voor bouwbedrijf Voor de arbeiders in het bouwbe drijf zal 5 Mei een verplichte verlof dag zijn, zo heeft de Bedrijfsraad be sloten. Het loonverlet dient te worden bestreden door de verzilvering van vacantiebons. Op 5 Mei mag alleen ge werkt worden als de raad daarvoor toestemming geeft. Voor Koninginnedag, 30 April, blijft de regeling gelijk aan die van vorige jaren. der concrete toezeggingen het stadhuis te zullen verlaten. De burgemeester bleef echter bij zijn standpunt, dat zonder de wethou ders geen beslissing kon worden geno- meif, ook niet over de herclassificatie van de werklieden, die als de belang rijkste eis van de stakers is genoemd. Twintig minuten duurde het onder houd. Toen de burgemeester de leider van de delegatie de hand ten afscheid drukte, was hem al meegedeeld dat de staking onmiddellijk zou worden hervat. Een half uur later waren er nog maar enkele trams op straat en om half negen was er geen treinstel meer te zien. Matrozen begaven zich in allerijl naar de ponten over het IJ, omdat de dekknechts op deze boten eveneens het werk neerlegden. Ook het perso neel van de stadsreiniging, dat het werk had hervat op voorwaarde dat ook de mensen van de tram aan het werk zouden gaan, ging opnieuw in staking. Het ruim 300 man tellende perso neel van de gemeentelijke haven- en handelsinrichtingen, dat na de 24- uurs protestactie weer normaal aan het werk was gegaan, heeft Vrijdag avond tijdens een vergadering even eens besloten opnieuw aan de staking deel te nemen. Ook werknemers van enkele parti culiere bedrijven in Amsterdam-Noord hebben het werk neergelegd. Verzetslieden op Cyprus heb ben in de nacht van Donderdag op Vrijdag aanslagen gepleegd met „Molotov-cocktails" (fles sen benzine) en dynamiet op re geringsgebouwen in Nicosia, Li massol en Lanarca. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. Het radiostation te Nicosia is door brand ernstig bescha digd. Alle aanvalen ,ook een poging om bommen te gooien in een depot van het Britse leger bij Famagusta, een poging die door wachtposten werd verhinderd, werden uitgevoerd om één uur 's nachts. Bij het aanbreken van de dag heeft de politie van het eiland, dat een Britse kolonie is, posten geplaatst bij alle regeringsgebouwen. In de straten OP 29 APRIL zullen een aantal Engelse bommenwerpers boven Den Haag verschijnen. Deze keer niet met voedselvoorraden, zoals tien jaar geleden, maar met twin tig ton bloemen, die ze over de stad zuil enstrooien. DE A.S. EXAMENS .van de Neder landse Associatie voor Practijkexa- mens in boekhouden, moderne be drijfsadministratie en handelscorres pondentie worden gehouden overdag op 14 en 15 Juni en 's avonds op 20, 21 en 22 Juni. VOLGENS DE Pakistaanse ambassa deur in Turkije zou Pakistan overwe gen om tot het Turks-Iraakse verdrag toe te treden. TER GELEGENHEID van het gouden bestaansfeest van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Ziekenverplegen den, wordt op 17. 18 en 19 April te Nijmegen een studiecongres gehouden van deze bond' tot Weersverwachting avond: Droog weer met flinke opkla- S ""ïru. Zwakke tot matige wind Z Jyssen Noordwest en Zuidwest, i Hogere middagtemperaturen dan gisteren. i Vandaag: Zon onder 19.16 uur, onder 4.08 uur. Zon °P 6.15 uur, zon er 19.17 uur, maan op 15.23 u„ onder 4.29 uur. S Maandag; Zon op 6.13 uur, maan onder 4.47 uur. J Deze foto van het binnenste van de Nautiluswerd door het Ameri kaanse departement van defensie vrijgegeven bij een persconferentie waarop werd verklaard, dat de proefvaarten met de „Nautilus" (de eerste met atoomkracht aange dreven onderzeeboot) tot volle te vredenheid zijn verlopen. Een kijk je in de controlekamer van de „Nautilus". Het eerste zichtbare stukje souve- reiniteit is de Duitsers Vrijdag in. de hand gegeven: de „Lufthansa" heeft haar diensten geopend. Het eerste vliegtuig startte in Ham burg, na passende woorden van de minister van Verkeer, Dr Seebohm, die in de wandeling wegens zijn ijver voor de nieuwe Duitse luchtvaart ook wel „Luftbohm" wordt genoemd, in de richting Muenchen. In de Duitse pers is de herleving der Lufthansa uit bundig gevierd. Alleen het binnenlandse net is nu nog maar geopend, over twee weken volgt het Europese net en in Juni wordt de lijn HamburgNew York voor het eerst gevlogen. Tito vreest de kerk De leiders van de z.g. Macedonische Republiek, een van de zes Joego-Sla- visehe Volksrepublieken, hebben de vicaris generaal van het bisdom Skop je, Mgr Ludvik Turk, en de priester Franjo Sodja bevolen binnen 24 uur hun post te verlaten en uit het dio cees te verdwijnen. De controle op de Kerk is de laatste tijd aanzienlijk strenger geworden. Tijdens vergaderingen doen de com munistische partij-functionarissen met grote felheid aanvallen op een aantal met name genoemde priesters en voor al op de bisschop van Skopje, Mgr Smiljan Cekada. 55 De Leuvense studenten, blijkbaar nog altijd niet moe van het demonstreren in de afgelopen weken, zijn weer eens op het oor logspad geweest. En deze keer had hun grapjasserij maar zijde lings iets met de schoolstrijd te maken. Het complot, dat Donder dagavond werd uitgebroed, moet alleen bedoeld geweest zijn als een revanche op de politie, die in Brussel en Leuven nogal kwistig gebruik had gemaakt van waterkanonnen. Op het hoofdbureau van politie in Leuven rinkelde de telefoon. Een agent nam de hoorn op en zei: „Hallo". Aan de andere kant van de lijn een opgewonden damesstem. Of de politie onmiddellijk naar de Brusselse straat wou komen, want in het studenten huis „De Roerdomp" werd hevig ge vochten. Onmiddellijk kwamen de agenten in actie. Een overvalwagen reed voor. Acht agenten sprongen erin en met loeiende sirene baande de auto zich een weg naar het studentenhuis. Juist toen de eerste politiemannen, met getrokken gummistok, naar de deur van de „Roerdomp" stapten, tui melde er een man naar buiten, die voorzien was van een opvallende bloedneus. De agenten bekommerden zich niet om hem. Ze posteerden zich voor de inmiddels weer dichtgepiofte deur en sommeerden de studenten, de verdieping kwam een lawaai alsof de wereld verging, maar geen student wilde blijkbaar voor portier spelen. Twee agenten liepen daarom naar de auto en kwamen terug met een stevig reservewiel. Als er niet open gedaan werd, zou de deur geforceerd worden. Maar voor de politie tot actie kon ko men, vlogen ineens alle ramen op de bovenverdieping open en uit teilen, emmers en wasbakken stroomde het water op de agenten neer. „Bestormen!" gelastte de inspecteur. En bij de eerste stoot vloog de deur open. Op hetzelfde moment dat de agenten naar binnen holden, werd ech ter uit vier tuinslangen „het vuur" op hen gericht. Binnen twee seconden wa ren ze kletsnat en de inspecteur gaf het bevel voor de terugtocht. STRATEGIE Even later kwam cr versterking. Drie overvalwagens zeilden de straat in, maar voordat de agenten eruit kon den springen, werd de deur van de „Roerdomp" geopend en bij tientallen holden d- studenten naar buiten, Het leek een wanordelijke vlucht. De politie zette de achtervolging in. toegang vrij te maken. Van de boven- Maar in de buurt van de Dijlebrug Het Nationaal Comité voor Vrijheid en Democratie in Bel gië heeft vastgesteld dat de re gering niet voornemens blijkt aan de rechtmatige eisen van de katholieken inzake de school vrijheid tegemoet te komen. Daarom heeft het de regering nu doen weten, dat deze er niet op moet rekenen dat „26 Maart" een hoogtepunt is geweest van de protestactie. De nieuwe wachtwoorden zullen worden gegeven tijdens een kaderdag die op 16 April wordt gehou den. „We zullen verder gaan", zo wordt gezegd, „totdat de vrij waring verzekerd zal zijn van alle rechten der staatsburgers". wachtte hen een nieuwe verrassing. De studenten namelijk hadden zich in een zijstraatje opgesteld en toen de eerste agenten om de hoek kwamen, trad ineens een brandspuit in wer king. Twee stralen, feilloos gericht, hielden de politie op afstand en eerst toen de krijgsmacht al te zeer op drong, sloegen de verdedigers op de vlucht. Twee vrijwilligers hielden nog even stand, maar van een korte krijgs raad onder de agenten maakten zij gebruik om eveneens de aftocht te blazen. De praeses van de Limburgse stu dentenvereniging is inmiddels gearres teerd wegens „het ontvreemden van twee spuiten van de Leuvense brand weer. van de steden patrouilleren politie auto's en militaire jeeps. Afgezien van relletjes in Nicosia en Limassol in December j.l. is deze golf van aanslagen de eerste massale ver zetsactie op het eiland sedert 1931, toen aanhangers van de beweging voor vereniging van Cyprus met Grieken land het gouvernementsgebouw in brand staken. Na de ontploffingen zijn pamfletten gevonden, waarin werd verwezen naar de strijd van de Grieken voor aanslui ting van het eiland bij Griekenland (Enosis) cn waarin verklaard werd, dat gestreden zal worden „om het Engelse juk af te schudden". Het gerechtshof van Paphos heeft Vrijdag dertien personen in staat van beschuldiging gesteld wegens voorbe reiding van een burgeroorlog. De man nen zullen op 17 Mei terecht staan. Zij werden op 25 Januari gearresteerd. 13 extra goederentreinen dagelijks naar West-Berlijn in te leggen, bij wij ze van eerste practische maatregel. Vandaag zullen de Westduitse minis ters van Financiën. Transport, Econo mie en zaken die geheel Duitsland be treffen, bijeenkomen om over deze maatregel een beslissing te nemen. Na een bijeenkomst te Bad Godes- berg hebben de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissies Vrij dagavond meegedeeld, dat zij zich met de Sowjetrussische Hoge Commissaris De Amerikaanse Marine deelt mede, dat in, de komende winter in het Zuid poolgebied een marineluchtvaartsta- fion zal worden aangelegd: een hoofd- basis en twee of meer andere stations, waarvan een zo dicht mogelijk bij de Zuidpool. Een speciale mobiele eenheid van 200 vrijwilligers zal tegen het einde van het jaar met een expeditie onder leiding van admiraal Richard Byrd naar het Poolgebied gaan. De voornaamste basis zal worden ge vestigd nabij Klein Amerika, Admi raal Byrds basis van vorige expedities. Al lang waren er bij de bewoners van de NederlandsBelgische grens streek bezwaren tegen het feit, dat overschrijding van de grens buiten de grensposten om slechts geoorloofd is van zonsopgang tot zonsondergang. Dit noodzaakte personen, die na zons ondergang de grens moesten passeren, tot vaak grote omwegen, om via een grenspost wederom op Nederlands grondgebied te komen. Een voorlopige voorziening werd daarop met de Bel gische regerin ggetroffen. Teneinde echter deze moeilijkheden definitief op te heffen, is thans met de Belgische regering een nadere over eenkomst gesloten, waarin wordt be paald, dat overschrijding van de grens buiten de grensposten om ge durende het gehele etmaal is geoor loofd. Frankrijk en de V.S. zijn voorne mens tegen het einde van deze maand te Washington van gedachten te wis selen over het Indochinese vraagstuk, zo is Vrijdag te Washington verno men. Naar verluid onderhoudt Engeland met de V.S. en Frankrijk nauw con tact over deze kwestie, doch het ligt op het ogenblik niet in de bedoeling een Britse vertegenwoordiger aan de inleidende phase van het overleg te laten deelnemen. De veronderstelling, dat het overlo pen van het leger der Cao Dai-sector een einde zou maken aan de strijd en de verdeeldheid in Saigon, blijkt iet wat lichtvaardig te zijn geweest. De beide andere secten namelijk zijn tóch doorgegaan met de blokkade van de stad en tengevolge hiervan zou de aanvoer van levensmiddelen reeds in gevaar zijn gebracht. Troepen van de Hoa-Hao-generaal Bacoet hebben een aantal geïsoleerde posten van het Na tionale leger bezet en zij bemoeilijken in aanzienlijke mate de bewegingen van Diems strijdkrachten. Een deel van het leger der Hoa- Hao-sectie, zo werd gisterenavond laat nog gemeld, rukt op naar de hoofdstad. Het bevond zich op 40 kilo meter afstand van de buitenwijken, waar de uitvalswegen door de Bin Xujenh-sectie zijn afgesloten. De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdag een wetsontwerp aan vaard, waarbij de noodtoestand in Al gerië wordt afgekondigd voor zes maanden. Sedert November vechten de Franse veiligheidstroepen met opstandelingen, die aanvallen doen en zich dan weer snel terugtrekken. De wet geeft de Gouverneur-Gene raal van Algerië en de prefecten van de drie Algerijnse departementen de bevoegdheid, zo nodig alle verkeer op de wegen (met inbegrip van dat van voetgangers) te verbieden in gebie den en op tijden welke bij decreet moeten worden vastgesteld, en voorts om „veiligheidszones" in te stellen en te bepalen wie daar mag blijven en onder welke voorwaarden. Tenslotte mogen zij ieder uit een departement weren, die de autoriteiten in de uit oefening van haar gezag tracht te hin deren. De westelijke Grote Drie wensen geen neutraal Oostenrijk, als een van de voorwaarden voor het terugtrekken der bezettingstroepen en het sluiten van een Oostenrijks vredesverdrag, zo verneemt Reuter te Londen. De Westelijke Grote Drie zijn het hierover eens geworden bij hun be sprekingen van de laatste tijd over een mogelijke conferentie met de Sowjet-Unie. Naar verwacht wordt zullen de Wes telijke mogendheden een en ander in een drie-mogendhedenverklaring vast leggen nog voor het vertrek naar Moskou van de Oostenrijkse kanselier, dr Raab. Na een debat van slechts drie uur lieeft de Amerikaanse Senaat zijn goedkeuring gehecht aan de Parijse verdragen. Hiermee is voor Ameri ka de bekrachtigingsprocedure vol tooid. Schipbreukelingen kunnen zes dagen op zeewater leven door dit in kleine, regelmatige doses te drinken. Aldus heeft Dr Paul Aury, officier van gezondheid van de Franse Marine, Donder dag te Parijs medegedeeld. Dr Aury had de zorg voor tien zeelieden van de Franse marine die de vorige week met hem bij Brest in een rubberbootje rond dreven om de theorie van Alain Bombard te toetsen, dat schip breukelingen in leven kunnen blijven door het drinken van zeewater en het eten van rauwe vis. De „schipbreukelingen", aldus Dr Aury, hadden de eer ste vier dagen als enig rantsoen zeewater. Later vingen zij elf kleine vissen. „Doses van 50 kubieke cm behoedden ons volledig voor dorst en maakten ons minder hongerig", ver klaarde hij.

de Stem | 1955 | | pagina 1