BEYEN: door ratificatie overleg met Rusland niet zinloos Nieuwe naamspellihg PARIJSE ACCOORDEN GOEDGEKEURD Kleine landen praten mee over mogelijk gesprek met Sovjets Kort, maar hevig gevecht in verdeeld Saigon VERMEYLEN: „En toch was er geen betoging INDIRECTE BLOKKADE VAN WEST-BERLIJN? LOONACTIE geboden als arbeiders niet delen in de welvaart Ziezo..... Romantische krent" Londen nog steeds zonder kranten FRATER MATTHIAS Engeland als derde partner Ruzie leidde tot doodslag DAGBLAD VOOR Hervormde Synode tegen antithése „Processieverbod moet blijven" Minder koud Malenkof een verrader? Versoek aan Churchill Bao Dai deert het niet.. 26 Doden en 100 gewonden Turks-Iraaks verdrag Interpellatie in Belgische Senaat Radiojournalisten dienen een krachtig protest in O.-Duitsland verhoogt wegenbelasting BEVAN GING NAAR CANOSSA Brils oefenvliegtuig verongelukt Kabo aanvaardt verantwoordelijkheid Snel overleg met Kamerleden LO 95e JAARGANG No. 21806 Uitgave: N V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J HA Bruna Redactieraad H Broeders, Dr H M Houben, Mr J H Ja cobs, F A J v Oers, A J v Putte, Pastooi M. Vos, Ir J W Wellen Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5 85 p kwartaal, p post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet post bestelling) f ü.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et. Prijzen buiten) abon nementen op aanvraag Postrekening 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties Van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Met 71 tegen 6 communistische stemmen heeft de Tweede Kamer tegen vier uur de Parijsc Accoorden goedgekeurd. Minister Beyen eindig de zijn rede in de Tweede Kamer met vast te stellen, dat goedkeuring van de Accoorden een enorme stap is naar de versterking van het Wes ten en daardoor een enorme stap naar de vrede. De communistische voormannen Paul de Groot en Gerben Wagenaar grepen hun spreektijd aan om nóg eens fel op te tornen tegen de Accoorden, maar noch op de tribunes noch buiten de verga derzaal bleek enig medeleven van partijgenoten aanwezig te zijn. Een gesprek met Rusland wordt na de ratifica tie der Accoorden niet zinloos, aldus mr Beyen. De ratificatie moest eerst plaats hebben omdat men de eenheid van het Westen en de vrijheid van Duitsland om zich bij het Westen aan te slui ten, niet de inzet van het gesprek wil doen wor den. daarover heb geschreven. Het getuigt wel niet van een goede smaak, als men zijn eigen boeken aanbeveelt, maar het moet toch voor de geachte afgevaardigde een afwisseling kunnen zijn tussen zijn gebruikelijke Waar heid-literatuur." WAARBORGEN Een aantal supporters van Henk Gortzak hadden zich beschikbaar gesteld voor een „demonstratie" te gen de Parijse accoorden op het Binnenhof. Ze boden de Kamerle den petities aan, maar overtuigend was hun verontwaardiging niet. UIT EEN afbetalingsmagazijn aan de Lijnbaansgracht in A'dam hebben duistere bezoekers 's nachts 122 da- mes- en heren-aiVnbandhorloges voor 'n gezamenlijke waarde vn f 10.000 gestolen. Ook namen ze een radio toestel mee. AAN DE Loosduinse groentenveiling zijn gisteren de eerste tomaten aan gevoerd. Ze werden verkocht voor 39 cent per stuk. HET NEDERLANDSE s.s. „Andijk" is voor de Belgische kust op een wrak van een in de oorlog gezonken boot gestoten. Met belangrijke schade is het in Vlissingen binnengevaren. EEN 39-JARIGE Deense zeeman viel van een schip, dat te Rotterdam in dok ligt, van 14 meter hoogte om laag. Hij kwam op de bodem van het dok terecht en was op slag dood. TE ZAANDAM is in de leeftijd van 71 jaar overleden, de heer Maarten de Wit, die in 1946 aftrad als direc teur van de N.V. Simon de Wit" en nu nog commissaris der vennootschap was. IN QUANTANAMA op Cuba is een aantal personen gearresteerd, omdat het valse geruchten in de wereld had gebracht over de ge boorte van een vijfling zonder doktershulp en een ambulance auto met verplegend personeel zich dientengevolge 'n hoedje had gezocht. DE FRANSE Nationale Vergadering heeft Woensdag met 323 tegen 284 stemmen de regeringspolitiek ten aanzien vn de Saarkwestie goedge keurd. WAARSCHIJNLIJK zal de H. Vader op Eerste Paasdag om 12 uur de ge lovigen op het Sint Pietersplein tor- spreken, waarna hij de zegen Urbi et Orbi zal geven. DE ZIEKENFONDSRAAD, die in het conflict tussen ziekenfondsen en tand artsen een uitspraak moet doen wil eerst de gezamenlijke voorstellen van beide partijen nader toegelicht zien, alvorens ze goed te keuren. DE KATHOLIEKEN in Zuid-Afrika hebben een krachtig protest doen ho ren tegen het onderdrukken van de met-blanke bevolking door de rege ring. Om het onderwijs aan de ne gerkinderen in stnd te houden zullen Z!j dit jaar 750.000 gulden bijeen trachten te brengen. IN DE HOOFDSTAD van Nepal heb ben zich Dinsdag honderd boeren voor het: koninklijk paleis verzameld om voedsel te eisen. In de streek waar zij vandaan komen heerst hongersnood omdat de oogst mislukt is. (Van onze parlementaire corresp.) De chr.-historische afgevaardigde dr Schmal had weinig vertrouwen in die medezeggenschap van de klei ne mogendheden. Hij dacht aan een romantische krept in een realistische pudding. Bepaald gespeend van alle roman tiek was de uiterst scherpe wijze, waarop mr Beyen de communisten op hun nummer 'zette. Zowel Wagenaar als De Groot hadden de geluids-instal- latie van de Kamer doen sidderen. Daarbij had Wagenaar insinuaties ge uit aan het adres van de bewindsman over diens houding tegenover de Na zi's. „Of de heer Wagenaar of ik moet verblind zijn," aldus mr Beyen. „Ik ben niet blind!" riep Wagenaar, „en de minister is het ook niet, want hij kijkt met vier ogen", vervolgde hij, doelend op de aanwezigheid in het kabinet van twee ministers van Bui tenlandse Zaken. „De heer Wagenaar mag dan menen, dat ik niet blind ben, hij veronderstelt blijkbaar wel, dat ik doof ben", antwoordde mr Beyen. En onverstoorbaar vervolgde de bewinds man: „Wat mijn houding ten aanzien van het Nationaai-Socialisme betreft, zou ik zeggen: lees het boek, dat ik In een herderlijk schrijven van de generale synode der Hervormde Kerk over „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving" wordt stelling genomen tegen „die mede-christenen, die de antithese als algemeen geldend be ginsel zouden willen doorvoeren". De Kerk staat volgens de synode op de bres voor het democratisch staatsbestel. Met het oog op de me deverantwoordelijkheid voor de vrij heid, die christenen en niet-christe- nen gelijkelijk hebben, dienen de christenen niets aan humanisten in de weg te leggen, als zij plaats vra gen voor hun zorg aan de mens. Terwille van die vrijheid zullen de beperkingen aan processies opgelegd, moeten blijven bestaan. De Kerk mag zo zegt het schrij ven ten aanzien van partijkeuze geen heerschappij over de gewetens uitoefenen. Het kan voorkomen, dat de vergaderingen der Kerk moeten waarschuwen tegen een bepaalde partij, wanneer deze ten onrechte de indruk maakt verenigbaar met het christelijk geloof te zijn, terwijl dit, naar het oordeel der Kerk, niet het geval is. Maar deze mogelijkheid doet zich volgens de synode thans niet 4 4 4 4 J Weersverwachting, geldig tot 5 J vanavond: t Toenemende bewolking, maar J op de meeste plaatsen droog weer. t 2 Matige tot krachtige wind krim- pend naar Noordwest of West. Minder koud dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.12 uur J Maan onder 3.09 uur. Morgen: Zon op 6.20 uur. Maan op 12 49 t uur. i De beoordeling of een partij naar Gods woord handejt, wordt beslist door haar concreet positie-kiezen, niet alleen door haar program of idealen, Het doen van Gods wil in deze tijd in Nederland is niet te vereenzelvigen met de practijk van een onzer de mocratische partijen. Het beginsel van christelijke orga nisatie mag, volgens de synode, niet als een gebod Gods gelden. De chris ten moet met anderen samenwerken voor de opbouw van een verantwoor de maatschppij. Van geval tot geval, afhangend van velerlei factoren, zal hij zijn keuze voor een „algemene" of „bijzondere" organisatie doen. Het gTote verwijt van de communis ten was, dat West-Duitsland in staat wordt gesteld opnieuw een leger op te richten en dat dit een „Nazi-leger" zal zijn, eenzelfde leger, dat 250.000 Ne derlandse doden op het geweten heeft. „Daarom zijn de Parijse Accoorden niet opgezet", aldus mr Beyen, „maar om de politiek van Sovjet-Rusland". Nochtans onderkent mr Beyen niet het gevaar van het Duitse militairisme. Evenmin het gevaar van een gewa pende hereniging van Duitsland. Het E.D.G.-verdrag hield daartegen meer waarborgen in zich besloten. In die conceptie hadden we te doen met één leger, waarin Duitslands troepen een onderdeel zouden zijn geweest. Thans krijgen we door de Accoorden van Parijs een alliantie van staten, waar onder Duitsland als gelijkberechtigde. Er zijn echter in de Accoorden dege lijke' controle-mogelijkheden gescha pen. Den Haag, 30 Mrt. - Opgejaagd door zijn rode driften, sprak de communistische leider Paul de Groot over de verraders van het Westen. „Beria en Malenkof!" riep Weiter. Waarop de Groot: „Beria en Malenkof ?Verraders zijn er altijd en in elke partij!" En toen de socialist Evert Vermeer: „Is Malenkof een verrader?" Paul de Groot stokte even. „Niet meer", zei hij onder het hoongelach van uit de Kamer. En geheel in ver warring merkte hij beleefd op: „Neemt U me niet kwalijk, ik dacht, dat U het over iemand an ders had." Heel Londen is de kluts kwijt om dat er nog altijd geen kranten ver-, schijnen. De stakers weten niet van toegeven. Het Kabinet is gisteren in spoedzitting bijeengekomen om de toestand te bespreken. De dagblad eigenaren hebben bij verrassing dui zenden technische personeelsleden per 15 April ontslagen. Een conservatief parlementslid heeft Churchill verzocht een officieel nieuwsblad uit te geven, zoals hij dat ook bij de algemene staking van 1926 heeft gedaan. Churchill wat toen mi nister van Binnenlandse Zaken. Een groep Londense zakenlieden heeft een bulletin met beurs-, sport en parlementair nieuws op straat ge bracht voor de prijs van een kwartje. De krantenstaking heeft het dagblad gemiddelde op de Londense effecten beurs van 11.000 transacties tot 7500 teruggebracht. De 15000 havenarbeiders in het ge bied van Liverpool en Manchester hebben besloten het werk te hervat ten. De leiders van de drie Zuidvietna- mese particuliere legers hebben in telegrammen aan het in Frankrijk vertoevende staatshoofd Bao Dai om het ontslag van premier Ngo Dinh Diem gevraagd, na straatgevechten in Saigon, die 26 mensen het leven kostten. Ongeveer 60 militairen en meer dan 40 burgers werden gewond. De strijd begon te middernacht en duurde tot vier uur gisterenmorgen. Er werd gebruik gemaakt van artil lerie, mortieren, handgranaten en machinegeweren. De leiders van de particuliere le gers de Cao Dai, de Hoa Hao en de Binh-Xoejen hebben op een pers conferentie premier Diem beschuldigd van het uitvoeren van een voorberei de aanval tegen troepen van de Binh Xoejen. De regering zegt evenwel, dat de groene baretten" (de Binh Xoejen) de strijd begon met mortiervuur op het politiebureau. Daarna hadden zij met handgrana ten en bazoeka's de aanval voortge zet, waarbij drie militairen en poli tieagenten werden gedood en 12 ge wond. Regeringstroepen verdreven de Binh Xoejen, die drie doden achter liet. In de afgelopen nacht werd gemeld, dat de Franse Commissaris-Gene raal in Indo-China, generaal Ely, een wapenstilstand voor 24 u. had weten te bewerkstelligen. DIENST Ministerie van Financiën Haam en voorletters Woonplaats Straatnaam en nummer NAAM (achternaam} XOALS DIE IN HST NIEUWE KOHIER &EWENST IS x) Duidelijk argumenten ng van de wijzigingswens (hij ruimte-tekort aahter2ijde van het formulier gebruiken) Spelling van de naam zoals die vóór 1832 gold Aantal kinderen waarvoor men kinderaftrek geniet Bent d al dan niet ingeschre ven bij de Organisatie B,B? x) Hebt U Ow naam reeds eerder laten wijzigen? Formulier (XK J6'3S2) naamspelli ng Ja-Neen Aldus naar waarheid, ingevuld en ondertekend. .1955 handt ekening Deze vragen geldsn uitsluitend het hoofd van het gezin. Engeland heeft nu besloten toe te tre den tot het Turks-Iraakse verdrag, dat 24 Februari is getekend. Er zal nauwe samenwerking tussen de legers van Engeland en Irak zijn. Engeland zal in Irak militaire goede ren kunnen opslaan voor gebruik in geval van oorlog. De vliegvelden in Irak die thans bij de Britse lucht macht in gebruik zijn, zullen geleide lijk worden ontruimd. Het hierboven afgedrukte formulier vraagt even een nauwkeurige studie. Het wordt in de loop van de dag op last van het Ministerie van Financiën verspreid en dient om de nieuwe spelling van de namen van alle be lastingplichtigen zo snel mogelijk in de belasting-boekhouding te kun nen doorvoeren. Zoals men weet heeft minister v.d. Kieft van zijn ambtgenoot van O. K. en W. gedaan weten te krijgen, dat de nieuwe spellingsregeling met het oog op de belastingverlaging vervroegd wordt doorgevoerd m.b.t. de naamspelling Een uitgebreid verslag over de onderhandelingen die hierover begin deze week zijn gevoerd, kan men vinden op pag. 3. Senator Paul Struye heeft de Bel gische minister van Binnenlandse Za ken gisterenmiddag geïnterpelleerd ,,over het communiqué), dat hy na afloop van de manifestatie te Brussel op 26 Maart heeft uitgegeven". De minister verklaarde hierin dat de C. V. P. niet in staat was geweest een manifestatie te organiseren. Deze verklaring werd afgelegd op een ogenblik, dat de binnenlandse en buitenlandse pers melding maakte De Oostduitse regering heeft de wegenbelasting voor het Westduitse vrachtvervoer tus sen Helmstedt en West-Berlijn zo onmatig verhoogd, dat ze voor de betrokken ondernemin gen niet meer te dragen is. Als onmiddellijke tegenmaatregel hebben de Westduitse autoritei ten de lopende handelsbespre kingen met Oost-Duitsland af gebroken. De voorzitter van de Westduitse parlementscommissie voor zaken ge- De jongste foto van Frater Matthias in de wereld de bekende schrij ver Pieter van der Meer de Walche ren die onlangs werd geprofest in de Benedictijner Abdij te Ooster hout. Frater Matthias bereidt zich thans voor op de verdere wijdingen. Er wordt naar gestreefd, met bij zondere toestemming van Rome d priesterwijdingen vervroegd moge lijk te maken. heel Duitsland betreffend, Wehner, verklaarde, dat alleen het stopzetten van de interzonale handel het goede antwoord op de nieuwe Oostduitse „chicanes" kan zijn. De nieuwe burgemeester van W. Berlijn, prof. Otto Sufir, noemde de nieuwe belasting „een van de ver wachte reacties op de ratificatie van de Parijse accoorden". Hij heeft de kwestie reeds besproken met de Wes telijke commandanten van Berlijn. Een geallieerde woordvoerder ver klaarde, dat de geallieerde autoritei ten de ernst van de toestand volledig inzien, doch dat het nog t'e vroeg is om over mogelijke geallieerde tegen maatregelen te spreken. Geallieerde functionarissen zijn het met prof. Suhr eens, dat hier gespro ken kan worden van een reactie op de ratificatie der Parijse accoorden. Zij achten het mogelijk, dat nog meer maatregelen zullen volgen. Het nationale bestuur van de Britse Labourpartij heeft besloten Ameurin Bevan n i e t te royeren. Het aan vaardde zijn verzekering, dat hij zich voortaan zal houden aan de officiële partijpolitiek. Dit betekent echter niet dat Bevan nu weer in de parlements- fractie wordt opgenomen. Een invlieger en drie technici van de Britse Rolls-Royce-fabrieken zijn Dinsdag om het leven gekomen, toen een viermotorige „Lancaster", die gebruikt werd voor het beproeven van straalmotoren, bij een landing or het vliegveld van Hucknall aan he' einde van de rolbaan in een weilanc ontplofte. „Hoofden koel", aldus de tekst van een spandoek op de gisteren gehouden buitengewone verga dering van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. En in zijn uitvoerige rede ter inleiding had voorzitter A. C. M. Weyters gewaarschuwd om geen ondoor dachte manifestaties te houden nu het overleg van vijf maanden met de Regering over herzie ning van de salarissen van het overheidspersoneel was vastge lopen. Inderdaad heeft het in groot aantal opgekomen kader zich rustig gehou den, ook al is in krachtige termen uiting gegeven aan de algemene ont stemming. Unaniem heeft het congres iet gevoerde beleid van het hoofdbe stuur goedgekeurd en de voorzitter heeft aangekondigd, dat vandaag een bespreking tussen bestuur en leden van beide Katholieke Kamerfracties zal worden gehouden. Wat andere or ganisaties ook mochten doen, de Kabo zal niet afwijken van zijn thans inge nomen standpunt. Verbondsvoorzitter J. A. Middelhuis heeft aan het slot van de bijeenkomst meegedeeld, getroffen te zijn door de diepe zin van verantwoordelijkheid waarvan het congres heeft getuigd Sinds jaar en dag aldus de K.A.B.- leider is aangestuurd op het berei ken van een behoorlijk deel van de gestegen welvaart. Het moge dan waar zijn, dat rust in de toonbewe ging gewenst is, actie voor loonsver hoging zal nochtans geboden zijn, in dien de arbeiders hun rechtvaardig deel in de toegenomen welvaart niet kunnen verkrijgen. GELEIDE LOONPOLITIEK THANS MOEILIJK TE HANTEREN Geleide loonpolitiek heeft volgens de heer Middelhuis bijgedragen tot bescherming en was daardoor .van groot nut, maar in deze tijd van toe genomen welvaart is deze politiek vol gens hem moeilijk te hanteren. Nu zoekt het Verbondsbestuur naar mid delen om voor de leden het rechtma tige te verkrijgen. Vooral het sociaal minimum moet ernstig in acht wor den genomen en wel in het kader van deze tijd met zijn uitpuilende goede renvoorraden enerzijds en de nood in bepaalde gezinnen anderzijds. De Ver bondsvoorzitter noemde het een kwes tie van welvaartsverdeling. De actie van de Kabo voor de minst draagkrachtigen toejuichend, zei de heer Middelhuis, dat men nu is gesteld voor het vraagstuk van de toekom stige loonpolitiek. Die zal volgens hem zo moeten zijn, dat rust en arbeids- vrede gehandhaafd blijven. De afdelingen Nijmegen, Zeeland en verschillende andere brachten hulde aan het Kabobestuur met de verzeke ring, dat de Overheid met haar loon politiek op het verkeerde pad is. De afdeling Apeldoorn kreeg de verzeke ring, dat ook de groep verplegenden in het overleg beslist niet zal worden vergeten. Staande de vergadering werd me dedeling gedaan van het toetreden van 568 nieuwe Kabo-leden, waarvan niet minder dan 67 uit de afd. Roer mond. van een indrukwekkende massabeto ging en het communiqué van de mi nister, aldus senator Struye heeft dan ook niet nagelaten in de publieke opi nie een golf van hilariteit te verwek ken. Minister Vermeylen zei in zijn ant woord dat hij geen communiqué heeft gepubliceerd doch slechts zijn per soonlijke mening tegenover een groep journalisten heeft weergegeven. Deze verklaring komt overigens nog steeds overeen met mijn beoordeling van de demonstratie, zei hij. Ik sta hierin niet alleen, want ook het Franse blad Le Monde, oordeelt er zo over. Ner gens is een werkelijke betoging of op tocht gehouden want door de afzet tingen van politie en rijkswacht, is deze in de kiem gesmoord. Inmiddels hebben de Belgische ra dio-journalisten onder wie ook de so cialistische literator Raymond Brulez krachtig geprotesteerd tegen de re- geringscensuur op de nieuws-uitzen- dingen, van vorige week Donderdag tot en met Zaterdagavond. Zowel in de Belgische Senaat als in de Kamer heeft men de regering aan gevallen over het gebeurde. Vandaag zullen de katholieke afgevaardigden in de Kamer een interpellatie houden, over het aanranden van de persvrij heid door de minister. Gerard Menting uit Someren heeft inderdaad de eerste kievitseieren aan H. M. de Koningin mog'en aanbieden. Even later echter betrad de heer W. Maks uit Son en Breugel de oprijlaan van het paleis Soestdijk. Hij bood een kievitsei aan, dat hij enige uren te voren had gevonden. En daarmee is aan de edele wedloop dan een eind gekomen. Ze hebben er natuurlijk in Ulicoten na dat avontuur van vorige week, bar veel spijt van. Volgende keer be ter, mannen.' Dat neemt niet weg, dat het eerste kievitsei intussen ook in Baarle-Nas- sau aan de mari dat wil zeggen: aan de burgemeester gebracht is. Willem Vermonden, acht jaren oud, heeft er zijn Woensdagmiddag aan opgeofferd en ergens tussen Baarle en Ulicoten ontdekte hij er een. Soestdijk was al voorzien, maar de burgemeester was er niet minder blij mee. Hij heeft er Willem 'n paar pak ken chocolade voor gegeven. lil de afwaskeuken van het Victo ria-hotel aan 't Damrak in de hoofd stad ontstond gisterenmorgen tussen de 41-jarige bordenwasser L. V. en zijn 42-jarige collega A. y. S. een ruzie over het tempo waarin gewerkt werd. De twist liep zo hoog, dat S. het deksel van een grote hotelpan greep en daarmede zijn collega een slag op het hoofd gaf. Het slachtoffer \yerd naar het binnengasthuis over gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. De hoteldirectie ontsloeg S. op staande voet en stuurde de man het hotel uit, zodat de politie naar hem moest gaan zoeken. Later op de dag is hij gearresteerd en in het politie bureau Warmoesstraat opgesloten.

de Stem | 1955 | | pagina 1