BRUSSEL LEEK EEN VERDEDIGDE STAD En toch betoogde katholiek België FRANSE SENAAT AARZELDE NIET MOEIZAME TOCHT NAAR BRUSSEL „Dat idee van Eisenhower lijkt me niet zo dwaas55 Demonstraties in Brussel waren indrukwek kend engedisciplineerd Parijse verdragen ve ilig Op soek naar gaten in het DE MENIGTE GAAT IN TROTS PROTEST Rijkswacht trad beheerst op Diem bereid tot concessies DAGBLAD VOOR ZEELAND Men liet zich niet afschepen Groene auto gezocht Flinke opklaringen Nu de Benelux-landen nog Iets van de geest van de Boerenkrijg waarde door de Kempen De strijd in de provincie De crisis in Vietnam Maltezer Orde Weigert Baron Speyart candidatuur? Boelganin steekt een hand toe: Geen woord over de accoorden Syrië en Turkije beschuldigen elkaar Geestdrift in Suriname 95e JAARGANG No. 21803 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteeiplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351- Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechtei, U J. v. t Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprlls bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cl Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Mn.LA.iii-'A.ijr 28 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) „HET LAND ZEGT: NEEN Uit honderdduizend kelen weerklonk deze uitroep Zaterdagmiddag door de Jacq- mainlaan te Brussel. Dat was tegen een uur. Op dat ogenblik was er plotseling de betoging der katholieke Belgen, die door burgemeester Vaudemeulenbroeck verbo doen was en waarvoor 12.000 tot de tan den gewapende Rijkswachters het gebied van Brussel hadden afgezet. Neen, de Bel gen lieten zich niet weerhouden om uiting te geven aan hun opgekropte woede over De vooravond van 26 Maart was, zoals wij Zaterdag reeds meld den, opvallend kalm. Rond Brussel legde de Rijkswacht drie vei ligheidsgordels, die op het eerste gezicht ondoordringbaar leken. Alle 108 extra-treinen, door het comité voor Vrijheid en Democra tie gecontracteerd, vielen uit. Autobussen en andere voertuigen werden aangehouden, de naar Brussel optrekkende manifestanten moesten rechtsomkeert maken. Maar de geest van Jan Breidel is nog vaardig over de Vlamingen! Zij lieten zich niet zonder meer afschepen en met honderdduizend wisten ze toch tot Brussel door te dringen. Men merkte het nog niet zou gauw tijdens de morgenuren. Een warme lentezon straalde over het gezellige Brouckèreplein. Ze speelde over de fraaie gevels rond de markt. Maar het middenplein van de markt leek op een legerkamp; tientallen jeeps en vrachtauto's van de Rijkswacht, ra dio-auto's en enkele tankauto's met de waterkanonnen, die 's middags in ac tie zouden komen, wachtten voor het stadhuis. Rond de regeringsgebouwen was een sterke politiemacht op de been. De straten waren versperd met Spaanse ruiters en prikkeldraad, die gehelmde politie-agenten droegen het geweer in de aanslag. Het werd middag. Twaalf slagen dreun,den van de Sint Goedeletoren. Nu werd het zichtbaar drukker van voetgangers op het Brouckèreplein en de omliggende straten. Hier en daar pikte de politie iemand uit het pu bliek, die er „verdacht" uit zag. Hij werd op straat gefouilleerd, maar het succes der politie was gering: déze mensen, die straks zouden gaan be togen, waren niet van het slag, dat eens in Parijs de Bastille bestormde. Dit was geen uitschot, dat zich, nadat het lang genoeg is uitgehongerd, door een verraderlijke kliek laat opzwepen tot herrieschopperij en revolutie. Dit waren mannen en vrouwen, die uiting gingen geven aan een overtui ging; mannen en vrouwen, die wisten en voelden dat hun heiligste rechten worden aangetast en geladen waren met een heilige tborn. IN GESLOTEN GELID het feit, dat de socialistiseh-liberale coa litie de grootste partij van het land, de Christelijke Volkspartij, in een hoek wil drukken. Een regering die doet alsof die grootste partij gewoon niet bestaat en die een schoolwet door het parlement wil drij ven, waarmee een einde zou komen aan de vrijheid van het onderwijs. Want dit is de diepe ondergrond van de Brusselse beto ging, die, hoewel verboden, een schitterend succes werd voor de demonstranten. De moord op Corrie T. Naar verluid wordt door de Til- burgse politie in verband met de moordzaak-Corrie Theeuwes gezocht naar een groene personenauto, die bij de plaats van het onheil op de be wuste Dinsdagavond zou zijn waarge nomen. TWEE PERSONEN werden gedood en twee gewond, toen Zaterdagavond in het Italiaanse dorp Colombaia di Carpineti een gebouw van de Chris ten-Democraten onder vuur werd ge nomen. VALERY LYSIKOV, de gevluchte 17-jarige zoon van een Russische luchtmacht-kolonel, heeft Zaterdag in West-Berlijn zijn ouders ontmoet en hun te kennen gegeven, dat hij on der geen voorwaarde naar Rusland terug wil. NA KARDINAAL GRIFFIN hebben nog drie Engelse bisschoppen een op roep gedaan tot de katholieken, zich aan te sluiten bij de kruistocht van gebed en boete, teneinde de bedrei ging van de beschaving door de H- bom af te wenden. HET VERBOND van Duitse reisbu- reaux heeft zijn leden geadviseerd, van 29 April tot 12 Mei geen „tulpen- tochten" naar Nederland te organi seren. De bevrijdingsviering zou tot nieuwe moeilijkheden met Duitse toe risten kunnen leiden, menen ze. VIER PERSONEN zouden om het leven zijn gekomen, toen een vlieg tuig van de Pan-American Airways een noodlanding in de Stille Oceaan moest maken. OPSTANDELINGEN hebben ten Westen van Madalay, in Birma, een trein laten ontsporen. Twintig pas sagiers kwam hierbij om het leven en veertig werden er gewond. DE KOLENPRIJZEN in de bekkens Nord en Pas de Calais worden per 1 April door de K.S.G. vrijgelaten. De maximum-prijzen voor de kolen in het Rulirgebied blijven gehand haafd. ADMIRAAL SOHN WON IL. de Z. Koreaanse minister van Defensie, heeft zijn ontslag aangeboden, van wege een geschil met de chef der militaire politie in zijn land. SIR WINSTON CHURCHILL heeft op een bijeenkomst in zijn kies district te Woodford (Essex) ge zegd, dat hij zijn kiezers dertig jaar heeft gediend en dat hij dit ..nog langer hoopt te doen". De aanwezigen juichten. AMEURIN BEVAN, de leider van de linkervleugel van de Britse Labour- Partij zal Dinsdag voor een commis sie van het partijbestuur verschijnen. Men wil weten, wat Bevan van plan is. Dan, opeens, was er een stoet: de eigenlijke betoging was begonnen. Geen van den Acker, geen Vandemeu- lenbroeck, geen Rijkswacht zelfs, kon hier meer iets tegen uitrichten. Met duizenden trokken de betogers van uit de omgeving van het Rogierplein aan de Noordstatie door de Adolphe Max- laan. Spoedig waren het tienduizen den, die plotseling alle angst voor de politie kwijt waren, de speldjes met het bekende driehoekige verkeers- bordje „Pas op! School" achter hun revers uithaalden en zichtbaar op de jas prikten. De Maxlaan vertoonde één onafzienbare mensenmassa, die juichend maar in voorbeeldige orde in de richting van het Brouckèreplein trokken. Nu bleek pas, dat de regering blik baar toch respect had voor deze de mocratie. Wat niemand verwacht had, gebeurde: de Rijkswacht greep nog niet in, ondanks het verbod der de monstratie door burgemeester Vande- meulenbroeck. De politie te paard, versterkt met dichte rijen agenten te voet, beperkte zich er toe enkele pun ten af te zetten en daardoor de stoet naar bepaalde straten te leiden. Rond één uur was het duidelijk: de katholieken hadden een overwinning Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen, maar ook en kele verspreid optredende buien. Matige, nu en dan krachtige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen als gisteren. f Vandaag: Zon onder 19.07 uur. i Maan onder 0.18 uur. Morgen: i Zon op 6.26 uur. Maan op 9.10 uur. behaald. De massale protest-betoging was begonnen. BEHEERST MAAR OVERTUIGEND Zo trekken de duizenden door de straten, spreekkoren vormend van „Weg met Collard" en „Wij zeggen neen". Voorop gaan de voormannen van de C.V.P. en van de katholieke arbeiders: van Cauwelaert, Cools, Pho- lin, Duviesart. De laatste loopt een sabelhouw op als het tot een treffen komt met de politie. Plotseling zet iemand de Brabangon- ne in. Vlamingen en Walen zingen tesamen het volkslied. Weer trekt de stoet de hoofdstraten in, waar de rolluiken zijn neergelaten. De gemeentepolitie weet zich minder goed te beheersen dan de Rijkswacht. Zij ranselt er af en toe duchtig op los. Waterkanonnen worden op de beto gers gericht. Ruiten sneuvelen en op de café-terrasjes gaan tafels en stoe len aan stukken. Om drie uur bereikten de manifes tanten het zuid-station, waar Lefevre het woord n.eemt en de betogers dankt voor de voortreffelijke houding. „Wij zijn bereid aldus Lefevre de strijd voor intrekking van het rege ringsplan inzake de schoolpolitiek op elk niveau voort te zetten, doch als de regering onze eisen, om het program door een nieuw te vervangen, dat aan vaardbaar is voor het gehele volk, in willigt, dan zullen wij de strijd beper ken tot het parlement. Tot slot verzocht de voorzitter der C.V.P. de betogers rustig heen te gaan, wat het einde betekende van de natio nale manifestatie. ZWEEDS VLIEGTUIG VERMIST Een eenmotorig Zweeds vliegtuig met twee inzittenden, dat Zondagmid dag van het vliegveld Eelde was ver trokken naar Malmö in Zweden, is daar niet aangekomen. Tot nu toe heeft men geen spoor van het toestel kunnen ontdekken. Het had voor zes uur brandstof aan boord. In de vroege ochtenduren van Zondag heeft de Franse Senaat, na een vermoeiende, nachtelijke vergadering de accoorden van Parijs met royale meerderheid van stemmen goedgekeurd. Te voren waren vier amendementen verworpen, die de bekrachtiging van de overeenkomsten beoog den te vertragen of ze aan ge vaarlijke voorwaarden trachtten te binden. De toelating van West-Duitsland tot de Westeuropese Unie en de herbewa pening van dit land werd met 184 te gen 110 stemmen aanvaard. De ophef fing van het bezettingsstatuut voor de Bondsrepubliek kreeg 234 stemmen voor en 75 tegen. De toelating van West-Duitsland tot de NAVO werd met 200 tegen 114 stemmen aanvaard en het Saaraccoord kwam er met 217 tegen 92 stemmen door. Tot deze gunstige uitslag heeft waarschijnlijk in niet geringe mate de rede van Faure bijgedragen, waarin deze niet alleen een hechtere militaire samenwerking tussen de NAVO-lan- den, maar ook een grotere economi sche en politieke eenheid zei voor te staan. Verder verklaarde de premier zich voor een poging tot contact met de Sovjet-Unie op korte termijn. Een werkgroep, die inleidende besprekin gen voorbereidt, zei hij, kan wellicht spoedig gevormd worden. De Franse minister Pinay gaat kort na Pasen overleg plegen met Ade nauer. Alleen de Benelux-landen moeten nu de Parijse overeenkomsten nog bekrachtigen. In Duitsland wacht men voorts op de beslissing van het Ge rechtshof in Karlsruhe omtrent de „grondwettelijkheid" van de verdra gen. Men verwacht echter dat die geen verrassingen meer zal geven. „Het zijn maar schoolkinderen, die betogen, opgeruid door pastoors en kapelaans". Dit had de Belgische eerste minister Achiel van Acker immers Dinsdag in de Kamer verklaard. Nu, die „schoolkinderen" hebben een weinig kinderlijk antwoord gegeven Ze zijn Zaterdag in de prille ochtend uitgezwermd door heel de Kempen, het Limburgse en de provincie Brabant. Van Antwerpen tot Sint Truiden, van Hoogstraten tot diep in het bin nenland, rusttte de arbeid en was het verkeer lamgelegd. De boeren had den de spade in de grond laten steken, de arbeiders lieten de arbeid rusten, doorheen de Kempen galmden de klaroenen van het verzet, een ware Boe- renkrijg-sfeer scheppende. r~ den door het Nationaal Comité voor Vrijheid en Democratie maatregelen beraamd om het gelijkaardig effect te bereiken, dat met de betoging te Brussel werd beoogd: een duidelijk, massaal protest tegen de rode, sec- tarische, anti-katholieke wetten. Aanwijzingen werden gegeven, dat allereerst reeds in de loop van Vrij dag, talrijke demonstranten op eigen gelegenheid zouden trachten, binnen Brussel te geraken. Vervolgens zou den in de nacht van Vrijdag op Za terdag de actiegroepen zich in heel de provincie Antwerpen, Limburg en Brabant gereed houden om op het zelfde uur het verkeer totaal lam te leggen door op de grote wegen bo men om te hakken, de straten op te breken en waar mogelijk bruggen en spoorlijnen te blokkeren. Daardoor de mobiele gendarmerie in haar bewe gingsvrijheid gehinderd, zou vervol gens de eenmaal vastgestelde mars op Brussel plaats vinden, waarbij de deelnemers na bij het IJzeren Gordijn contact met de gendarmerie gekregen te hebben op eigen ge legenheid naar de Brusselse binnen stad moeten trachten door te drin gen. EEN VERKEERSCHAOS. Strategie tegenover strategie. Toen de regering een driedubbel cordon van zwaar bewapende gendarmerie en reserve-ordetroepen rond Brussel en de agglomeratie had getrokken, om te verhinderen, dat de aangekon digde driehonderdduizend betogers de stad zouden kunnen bereiken, wer- verkeerschaos verplichtte de gendar merie, manschappen aan de omsin geling van Brussel te onttrekken. Hoe ingewikkeld intussen de ver keerssituatie ook moge zijn gemaakt, voor ons, persmensen, geldt geen pardon. De lezers verlangen te weten wat er in en rond Brussel zoal is ge schied en dus moesten we wei onze gaatjes weten te vinden, om tot het brandpunt van de dag door te kunnen dringen. OVER LANDWEGEN .Gesloten grenzen, maar veel publiek.... Die orders zijn radicaal uitgevoerd. De wegen van Noord-Brabant en Limburg naar de grote centra van België waren overal versperd. Zware bomen lagen over de rijweg, barri cades waren opgericht, bruggen vast gezet en zelfs de rijbanen van de buurtspoorwegen waren onberijdbaar gemaakt. Op talloze plaatsen kwam het tot de gewenste opstoppingen, wat duizenden de gelegenheid geboden heeft, langs en door de cordons heen, het afgeschermde gebied van Groot- Brussel te bereiken. Want de enorme Die tocht door het land van de Boerenkrijg had ook iets van de ro mantiek van dit heldenepos. Terwijl men met een snelle, moderne wagen, liefst maar honderd kilometer en meer per uur over een vlakke auto strada wil afleggen, werden we thans gedwongen, landwegen van voorva derlijke structuur op te zoeken. Het is een fraaie lentedag en, eer lijk gezegd, spijt het ons niet, tussen de bossen van de abdij van Averbode terecht gekomen te zijn. Hier geurt 't heerlijk en ademt alles vrede. Nu rijden we over de kasseienweg waar over de Witte klepperde als hij naar de Witheren moest. We zijn in Si- chem; ginds welft de koepel van Scherpenheuvel. We kruisen een grote rijweg, ko men temidden van een veelkleurige opstelling van wagens en mannen te recht. Ha, een betoging, van vóór- of tegenstanders, maar in elk geval een betoging. „Allei, dedjeu, maok dagge vort komt", brult een dikke meneer met 'n pistool in de hand. We zijn in een kermiskoers terecht geko- komen. Al brandt Brussel af, wieler- coursen en duivenkampen zullen al tijd nóg voornamer zijn dan al dieje polletiek! Daar schieten we plotseling uit een landweg een grote autobaan op en staan voor het vliegveld van Meis broek. Een gendarme doet ons stoppen en kijkt verbouwereerd, hoe daar plot seling een wagen op de afgesloten rijweg kan staan. Als we hem verklaren, slechts re porters te zijn en we hem ervan heb- pen overtuigd, slag- noch steekwa pens bij ons te hebben, laat hij ons passeren. Een kwartiertje later rijden we dan de spitsroede door Brussel, langs een binnenstad-in-oorlog, voorbij gendar men met geweer achter Spaanse rui ters en temidden van drommen loei ende en zingende betogers. De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft Zondag ver klaard, dat hij bereid is, te proberen een einde te maken aan de gevaar lijke crisis in het land door zijn per soonlijke vriend in zijn regering te vervangen en zijn kabinet op een bredere basis te plaatsen. Hij zei, nadat een ultimatum was afgelopen, dat de leiders van de drie legers van de religieus-politieke sec ten hadden gesteld en waarin zij hervorming van de regering en ver kiezingen voor een nationale verga dering eisten. Enkele ministers, die de seeten vertegenwoordigen, hebben hun ont slag ingediend. Een overzicht van de demonstratie tijdens haar hoogtepunt. De verkiezing van een nieuwe Lui tenant-Generaal van de Maltezer Or de, die op drie April zou plaats vin den, is voor onbepaalde tijd uitgesteld Dit zou een gevolg zijn van een wei gering van mr E. L. M. H. Baron Speyart van Woerden te Breda om zich voor deze functie candidaat te stellen. (Het A.N.P. heeft getracht bij Ba ron Speyart van Woerden bevesti ging te krijgen van het bovenstaan de, maar het is daarin niet geslaagd, doordat Baron Speyart van Woerden buitenslands is). Maarschalk Boelganin, de premier van Sovjet-Rusland, heeft uitgerekend op de dag dat de Parüse accoorden veilig werden gesteld, een gebaar van toenadering tot het Westen gedaan. Hij verklaarde, dat het denkbeeld van een conferentie der grote mogendhe den, zoals door Eisenhower was voor gesteld, hem zeer geschikt leek, mits deze bijeenkomst zou bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. Zowel in Washington als in Londen heeft men met instemming de verkla ring van Boelganin begroet. Men acht het opvallend, dat in de verklaring niet wordt gezegd, dat een internatio nale conferentie alleen zin heeft vóór de bekrachtiging van de Parijse ac eoorden, zoals de communistische lei ders reeds zo vaak hebben betoogd. Hieruit leidt men af, dat de Russen blijkbaar de hoop hebben opgegeven, dat de opneming van West-Duitsland in de Westeuropese verdediging nog kan worden voorkomen. Ook is het functionarissen te Washington opge vallen, dat door Boelganin niet ge sproken is over het deelnemen van communistisch China aan een confe rentie van de grote mogendheden. Jammer dat maarschalk Worosjilov weer voor een dissonant zorgde, door nog eens duidelijk en akelig ideolo gisch te stellen, dat een nieuwe oor log niet het einde van de beschaving, maar slechts de vernietiging van het „kapitalistische stelsel" zou betekenen. Malenkov, die voor zijn degradatie wèl van het einde der beschaving door een nieuwe oorlog had gesproken, woonde de bijeenkomst van de Opper ste Sovjet, waarin Worosjilov aan het woord kwam, niet bij. In het nabije Oosten wordt de poli tieke onrust er de laatste dagen niet minder op. Turkije en Syrië zijn el kaar wederzijds aan het beschuldigen gegaan. De regering in Ankara be weert, dat Syrische vliegtuigen over Turks gebied zouden hebben gevlo gen, maar Damascus beschuldigt op zijn beurt de Turken van zo'n euvel daad. Grenswachtershoor één dag bij hun wegversperring te Baarle-Nassau Onze redacteur en fotograaf hadden (vanwege dit plaatje) moeitehun auto ongeschadigd op veilige afstand te krijgen Wie zou menen, dat de be volking van Suriname nog geen belangstelling heeft voor de po litiek, vergist zich. Dinsdag a.s. worden er verkiezingen gehou den en de opwinding van het publiek bereikte tijdens het weekend een hoogtepunt. In Paramaribo betoogden de aan hangers van de twee grootste partijen en de politie kon met moeite de twee groepen demon stranten van elkaar vandaan houden. In de hele stad was geen taxi of autobus te krijgen en ook voor de rest was het verkeer volslagen in de war.

de Stem | 1955 | | pagina 1