Vandaag betoogt katholiek België Sovjet-voorstellen voor ontwapening verworpen Zal Molotov verdwijnen Strafvervolging verzocht tegen directie KPM Een amendement is genoeg om Faure te doen heengaan Prikkeldraadtraangaswaterkanon en helicopters Bevrijdmgszegel VERDACHT VAN INFILTRATIE Weer terugkeer van Lysikof geëist Lang °P er vissen rivieren Partijen concentreren hun troepen bij Saigon DE ZOMERZECELS 1955 Eis levenslang, verdachte vrij Slachtoffer van gemakzucht DAGBLAD VOOR ZEELAND Duizenden zijn al in Brussel Geheimhouding zal worden verbroken MIKOLAJCZYK IN NEDERLAND Tijdelijk regen Collaboratie Staking bij Loudeuse avondbladen Ultimatum loopt vandaag af Parijse accoorden in Franse senaat Maatregelen in Oost-Duitsland Pakistan is verre van rustig NA VO-o/fie/eren bij aloomproef TOOTAL das.. r 95e JAARGANG No. 21802 Uitgave XI. V. Uitgevers Mi). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. TeL: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr R M. L de Rechtei, U. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 8.55, per week (uitsluitend bi) nlet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 26 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 2EVENDUIZEND leden van de Bel gische Rijkswacht hebben van daag dienst in Brussel. Drie verde digingsgordels beschermen het rege ringscentrum. Alle militairen zijn in hun kazernes geconsigneerd en alle verloven zijn ingetrokken. Militaire helicoptères verschenen vanmorgen reeds vroeg boven de hoofdstad. Van uit deze toestellen werden de opera ties op de grond geleid. De Rijks wacht heeft een waterkanon ter be schikking gekregen om tegen de ma nifestanten, die ondanks alle waar schuwingen van de regering toch naar Brussel zijn getogen om te betogen tegen de ontwerpen-Collard, te kun nen optreden. Gisteravond werden reeds de eerste incidenten gemeld. Autobussen werden aangehouden en met de minuut steeg de spanning. De Rijksscholen in Brussel zullen vandaag leeg staan, zulks op aandringen van de regering. De CVP heeft verklaard, dat zij reeds enkele duizenden aanhan gers in de stad bij de hand heeft. Dit zijn degenen, die eerder in deze week naar de hoofdstad togen en bij familie en beken den gastvrijheid genieten. De Sovjet-unie heeft de door haar ingediende voorstellen omtrent ont wapening bekend gemaakt. De grote vier en Canada moesten een conven tie tekenen voor vermindering van wapens en verbod van alle ABC-wa- pens- Volgens deze conventie moesten de staten binnen zes maanden of een jaar hun bewapening, strijdkrachten en militaire begrotingen met de helft van overeengekomen quota vermin deren. Rusland wilde verder een we reldconferentie over ontwapening, nog dit jaar te houden, waaraan ook niet VN-leden moesten kunnen deelnemen. Een ander voorstel voorzag in een tijdelijk internationaal controle-or gaan, onder aüspiciën van de V-raad. Volgens Moskou zochten de westelij ken voorwendsels tegen deze voorstel len, die maar weinig verschilden van de Brits-Franse voorstellen voor ont wapening van Juni 1954. De Westelijken hebben besloten de geheimhouding te verbreken, die tot dusverre is gehandhaafd met betrek king tot de ontwapeningsconferentie te Londen. DE OFFICIER van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank heeft knoeie rijen in de grinthandel, speciaal bij de bouw van de Amsterdamse tuin steden gesignaleerd. Vrachten, die voor het werk zijn bestemd, worden naar particulieren gereden. De pa troons worden op vriendelijke manier gechanteerd. IN DE LANDDAG van Rijnland-Palts hebben de socialisten voorgesteld om er by de NAVO op aan te dringen, dat de 22 atoomkanonnen, waarmee 't Amerikaanse leger in dit deel van Duitsland oefent, worden verwijderd. Het voorstel werd verworpen. EEN AMERIKAANSE medicus, dr Ludwig Gross, heeft een nieuw type virus geisoleerd, die bepaalde geval len van erfelijke kanker en leucaemie zou veroorzaken. OP 30 APRIL, 1 Mei en 2 Mei zal in Luxemburg een interpearlementaire Beneluxconferentie worden gehouden. De „New York Post" weet te melden, dat Molotov spoedig als Sovjet-minister van Buitenland se Zaken zal worden ontslagen, I om te worden vervangen door Gromyko, Russisch ambassa deur in Londen. Het bericht steunt op betrouwbare inlich tingen uit Moskou, zo schrijft het blad. Het zijn zo maar enkele losse grepen uit de berichten over de schoolstrijd in België, die vandaag in het beslis sende stadium is aangeland. Gisteren trof de overheid de laatste veiligheids maatregelen. Op alle toegangswegen naar Brussel werden prikkeldraadver sperringen opgericht. Alleen inwoners van de stad en zij die konden aan tonen in Brussel te moeten zijn, werden doorgelaten. Verschillende auto's moesten rechtsomkeert maken. Behalve deze buitenste verdedigings gordel, zijn er nog twee van derge lijke gordels om het centrum van Brussel gelegd. In het park van Brus sel is een gemotoriseerde eenheid op gesteld, waarvan de leden voorzien zijn van maskers, die gebruikt wor den bij het werpen met traangas- bommen. Officiële gebouwen en ambtswonin gen van ministers worden zwaar be waakt. Twee autobussen uit Kortrijk, die betogers naar Brussel vervoerden, zijn gistermiddag op de weg Ninove- Brussêl tegengehouden. De autobussen maakten rechtsomkeert, maar toen zij enkele kilometers waren gereden, stap ten de reizigers uit en verklaarden dat zij te voet naar de hoofdstad zou den gaan. De minister van Binnenlandse Za ken deed gisteren een laatste beroep op de bevolking om zich niet te laten ophitsen tot wanordelijkheden. De regering is vastbesloten de orde te handhaven, zo voegde hij eraan toe. Met deze boodschap is België één van zijn moeilijkste dagen tegemoet gegaan. Dit besluit is genomen omdat de Russische lezing over het verloop be zijden de waarheid is. DRIE FASEN. De Westelijken stelden op de con ferentie een plafond voor van 1 tot 1.5 millioen man voor de strijdkrachten van Rusland. China en de,V.S. Frank rijk mocht niet meer dan 650.000 man op de been houden. De Russen wil den een evenredige verminde ring voor allen, maar op die basis zouden zij zelf een leger van 3.5 mil lioen man overhouden. De Russen gaan wel accoord met drie fasen van ontwapening, (hand having wapenuitrusting op bet hui dige peil, stopzetting van de wapen productie, vernietiging van de kern wapens). Stanislaw Mikolajczyk, tijdens het grootste gedeelte van de tweede we reldoorlog premier van, de vrije Pool se regering-in-de-verbanning en tot October 1954 leider van de Poolse Boerenpartij, welker zetel in de Ver enigde Staten gevestigd is, brengt thans een bezoek aan ons land. Zondagavond zaï hij in Hoensbroek voor de Polen uit Limburg een rede houden over de overeenkomsten van Jalta, welke acht tot tien millioen Poolse katholieken hebben overgele verd aan Moskou. KLEUR: SCHARLAKEN- ROOD V PELT|S5T66>';: Ter herdenking van het feit dat het op 5 Mei 1955 10 jaar geleden zal zijn dat geheel Nederland werd bevrijd, geeft PTT een speciaal zegel zonder toeslag uit in de waarde van 10 cent. De ontwerper, de heer R. J. Draijer te 's Graven- liage heeft als hoofdmotief op het scharlakenrode zegel een vlammend zwaard uitgebeeld. Grootte van het zegel 24.25 bij 31.55 mm. Grootte van de beeldrechthoek 21.25 bij 28.55 mm. Tanding 12.5 12. Papier met watermerk (cirkeltjes). Een demonstratie van een grote menigte Rooms-katholieke studen ten in Heverlee, een stadje bij Leu ven. Op de vele borden en span doeken, die worden meegedragen staat met grote letters „Het land zegt: Neen". Telefoto De Russische Hoge Commissaris in Duitsland heeft opnieuw de ,,on- de 16-jarige zoon van een Russi- middellijke terugkeer" geëist van sche luitenant-kolonel in Oost-Duits- land, Valery Lysikof. De eis is gesteld in een tweede brief van de Russische hoge com missaris, aan de Amerikaanse ho ge commissaris in Duitsland. De bevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Berlijn heeft eer gisteren reeds eenzelfde eis, gesteld door de Russische bevelhebber in Berlijn, van de hand gewezen. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hebben Lysikof politiek asyl verleend. De Amerikaanse Hoge Commissaris heeft de eis tot terugzending van Va lery Lysikof wederom van de hand gewezen. DE BEIERSE minister van Ver keer zal Zondag plechtig met de kabelbaan naar één der toppen van de Beierse Alpen worden ge hesen. Hij wil zo aantonen dat de kabelbanen betrouwbare toestellen zijn. ANDREr GROMYKO heeft in Stock holm besprekingen gevoerd met de Zweedse regering. Waar het nu pre cies over ging weten alleen ingewij den. DE OPRICHTER van de Ned. Reis- vereniging, de heer Abraham Pieters, is gisteren op 80-jarige leeftijd over leden. OP 82-JARIGE leeftijd is overleden gen. maj. der artillerie tit. b.d. K. E. Oudendijk, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger". In 1932 tot 1937 was de heer Oudendijk directeur van het luchtvaartbedrijf Soesterberg. IN HET afgelopen jaar zjjn 32.000 mensen uit de Bondsrepubliek naar Oost-Duitsland vertrokken. Het wa ren voor 40 pet. mensen, die uit O. Duitsland gevlucht waren en nu te rugkeerden. KRINGEN VAN de Maltezer Orde te Rome hebben aangeraden niet tc voorbarig te zijn in speculaties om trent de benoeming van baron Spey- art van Woerden tot luitenant-gene- raal der Orde. Er zijn namelijk veel candidaten. DE INDIA'SE regering zal Maandag een verklaring afleggen over een ra dioactieve wolk, afkomstig van Neva da, die zich boven het land schijnt te bevinden. Weersverwachting, geldig tot vanavond: J J Veranderlijke bewolking met regen. Over het algemeen J iets lagere middagtemperaturen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Vandaag: zon onder 19.04, maan 5 onder 22.51 uur. Morgen: Zon op 6.31, onder 19.05, uur. Maan op 7.33. 5 Maandag: Zon op 6.29, maan op 8.16 uur. Naar de stichting ,,Door de Eeu wen Trouw" meedeelt hebben deze stichting en het veteranenlegioen Ne derland in een gezamenlijk onderte kende aanklacht de officier van Jus titie in Amsterdam verzocht 'n straf vervolging in te stellen tegen de di rectie van de K.P.M. Zulks op grond van ,,de collabo ratie van de K.P.M. aan de oor logshandelingen van de republiek In donesië tegen de republiek Zuid-Mo- lukken en de infiltraties in Nieuw- Guinea". Wat dit tweede punt be treft wordt in de aanklacht aange voerd, dat aan deze infiltraties ook is deelgenomen door eenheden van de De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft be paald, dat de gesloten tijd in de ri vieren voor het vissen met de an- kerkuil, wargarens, visfuiken, de viszegen, en met een hengel dit jaar in plaats van op 1 April zal ingaan op 10 April. Ook voor enkele vissoorten is de datum van ingang van de gesloten tijd gesteld op 10 April: deze vis soorten zijn barbeel, blankvoorn, brasem, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling en winde. Ook hier betreft het alleen de visvangst op de rivie ren. De eerste edities van de drie Lon dense avondbladen zijn gisteren niet verschenen als gevolg van een sta king. Het geschil over loonsver hoging dat de gehele dagbladpro ductie dreigt stil te leggen, hoopt men spoedig te kunnen oplossen. On geveer 600 man zijn direct bij de slaking betrokken. Indonesische strijdkrachten, die o.a. door KPM-schepen op het grondge bied van de R.M.S. zijn aangevoerd en van daaruit (Kei- en Aroe-eilan- den) zijn overgestoken naar Nieuw- Guinea (de Etna-baai). Naar de me ning van de aanklagers heeft de K.P. M. zich door deze handelingen schul dig gemaakt aan de misdrijven, ge noemd in de artikelen 93, 97a, 100, 102 en 107a van het Wetboek van Strafrecht (handelend over misdrij ven tegen de veiligheid van de staat). Als raadsman van de aanklagers treedt op mr dr C. Berkhouwer uit Alkmaar. De Zuidvietnamese regering- en de religieuze secten hebben Vrijdag beide troepenversterkingen in het gebied rondom Saigon geconcen treerd voor een mogelijke ,,kraclit-n meting" gedurende het komende weekeinde. Volgens militaire kringen heeft premier Ngo Dinh Diem vijf nieuwe bataljons van het nationale leger in het gebied gestationneerd, terwijl vier bataljons van het particuliere leger van de Hoa Hoa religieuze secte de strijdkrachten van de op positie hebben versterkt. De spanning in de hoofdstad stijgt en regeringstroepen hebben de wacht betrokken op strategische punten en bij de ministeries. Intussen voerde premier Ngo Dinh Diem gisteravond een bespreking met vertegenwoordi gers van de religieuze secten in een poging om overeenstemming te be reiken voordat vandaag het ultima tum van de laatsten verstrijkt. Na de bijeenkomst werd officieel be kendgemaakt, dat geen bindende be sluiten waren genomen, omdat de NIEUWE BELGISCHE AMBASSADEUR Baron van der Straten-Waillet, die thans ambassadeur van België in Argentinië is, heeft als nieuwe standplaats Den Haag aangewezen gekregen. De Heer Van der Stra ten-Waillet is enkele jaren geleden voorzitter van de CVP in België ge weest. vertegenwoordigers van de particu liere legers hiertoe van hun leiders geen bevoegdheid hadden gekregen. Men verwacht, dat vandaag op- nieuwe besprekingen zullen worden gevoerd. „Als de senaat zou besluiten om de bekrachtiging van de Parijse ac coorden te amenderen, zal ik zonder twijfel aftreden," heeft de Franse pre mier, Edgar aure, gisteren verklaard. Minister van Buitenlandse Zaken Pinay zei: „Een amendement, dat de bekrachtiging zou vertragen, zou een verwerpen van de accoorden beteke nen." Pinay zei, dat de westelijke bondgenoten nu een duidelijk „ja" of „nee" verwachten. „We zijn gereed om de onderhandelingen met de Russen te hervatten en al het noodzakelijke initiatief te nemen, doch eerst moe ten de Russen alle hoop hebben ver loren, dat zij ons kunnen verdelen!" De Donderdag door Bondspresident Heuss ondertekende wetsontwerpen tot bekrachtiging der accoorden zijn gisteren wet geworden. De ontwerpen kunnen alleen nu onwettig worden verklaard door het hof te Karlsruhe, dat Maandag zal beslissen. De voormalige premier van Sind, een Pakistaanse provincie is gear resteerd. Hjj werd verdacht van me deplichtigheid in een samenzwering om provinciale ministers te ver moorden. Ook de vroegere parlementsvoor zitter is gearresteerd. Elders in Pa kistan werd de voormalige stafchef van het leger onder borgtocht vrij gelaten. De stafchef en zeven an deren waren beschuldigd van het voorbereiden van een staatsgreep, met het doel een regering naar communistisch patroon in te stellen. De jaarlijkse serie Zomerzegels, met toeslag, waarvan de extra-op brengst ten goede komt aan cultu rele en sociale doeleinden, staat dit jaar in het teken van de gebouwen. De zegels zullen van 25 April tot en met 24 Juni 1955 verkrijgbaar zijn en zullen tot en met 31 Decem ber 1956 hun geldigheid voor de frankering behouden. De t i 1 De V.S. hebben dertig: stafofficie ren uitNAVO-landen uitgenodigd vol gende maand op het proefterrein in de staat Nevada een openbare atoom- proef by te wonen. Engeland en Canada zijn uitgeno digd een „kleine groep" waarnemers te zenden naar een andere atoom- proef die waarschijnlijk voor de open bare proef zal worden genomen. Er is nog niet beslist over de vraag of al dan niet verslaggevers uit NAVO landen bij de proefneming zullen wor den toegelaten. Het zal de eerste maal sinds de proeven op Bikini in 1946 zijn, dat buitenlandse waarne mers worden toegelaten. In 1946 wa ren o.m. Russische vertegenwoordi gers aanwezig. In de Bondsdag is een ontwerp voor een anti-kartelwet ingediend. In Oost- Duitsland bralden de machthebbers, dat zij nu de aangekondigde maatre gelen zouden gaan nemen, als ant woord op de Westduitse herbewape ning. De Westduitse socialisten hebben gisteren nieuwe Frans-Duitse bespre kingen over de gehele Saarkwestie geëist. (Advertentie) Elke man r 'flblIliiÊiiiS prefereert een want alleen de kreuk- herstellende Tootal das blijft, zelfs na vele malen gewassen te zijn onberispelijk. Fl. 2,95 Fl. 3,95 Fl. 4,50 Fl. 2,50 voor jongens Voor de handelTOOTAL, Marnixstraat 415, Amsterdam, Op 10 Mei 1953 landde bij het kust- plaatsje Werpigang nabij Fakfak op Ned. Nieuw-Guinea een groep In donesische infiltranten. Op 9 Oct. 1954 veroordeelde de landrechter van Holland ia hen. Deze negen man tekenden hoger beroep aan. De moord in Eindhoven De Bossche rechtbank heeft Vrijdag de zaak contra de Eindhovense opper man M. v. d. V„ beschuldigd van moord op zjjn vrouw moeder van 3 kinderen en 7 maanden in verwach ting Vrijdag verder behandeld. Verdachte hield opnjeuw zijn onschuld staande. Hij beweerde op het tijdstip van de moord in een 800 meter verder gele gen café te hebben vertoefd, terwijl zijn vrouw zich in een ander café op hield, vlak bij de plaats een smal paadje achter een huizenrij waar zij tussen 11 en 11.15 in de avond van 9 October met een mes werd neer gestoken. Verdachte, die zich omtrent de tijd niet had vergewist, beweerde dat hij in zijn café was opgebeld door een vriendin. Het was toen tegen elven. Direct daarop is hij bij de vriendin, rustig en kalm, gearriveerd. De moord zou vóór die komst hebben moeten zijn geschied. Opmerkelijk is het, dat op verdach- tes kleren geen enkele bloedspat is geconstateerd en dat, hoewel zijn hu welijk njet goed was, mede door het immorele gedrag van zijn vrouw, waarvan verdachte intussen geldelijk zodanig profiteerde dat hij niet hoefde te werken, verdachte een beter leven wilde beginnen. De Officier van Justitie was van mening, dat verdachte geen verkla ring kon geven waar hij zich tussen 11 en 11.30 uur die avond zich heeft opgehouden en putte o.m. daaruit het bewijs van schuld. Hij eiste levens lang. De raadsman, mr. Paul Scheefhals, bestreed in een lang pleidooi de waar de van de bewijsvoeringen van de Officier en verzocht verdachte direct in vrijheid te stellen. Na enkele uren beraad besloot de rechtbank dit verzoek in te willigen. Uitspraak op 7 April. ""N De speurhond van de Amster damse politie heeft een vette kluif gekregen Hij wees dezer dagen een 41-jarige man aan als de pleger van een inbraak in een Amsterdams warenhuis. De inbreker is het slachtoffer geworden van z'n eigen gemak zucht. Dezer dagen brak hij in een warenhuis in. Eenmaal bin nen spreidde hij zich een bed van dweilen (geleend van het warenhuis, snoepte wat worst, kaas, bonbons en limonade (ook van het warenhuis), pikte een wekker (van het warenhuis) en zette die op kwart over vijf, zodat hij bij het krieken van de dag gewekt zou worden. Hij versliep zich echter en was toen genoodzaakt de volgende dag (het was een Zondag) af te wachten, voor hij kon vertrek ken. Die Zondag kortte hij zich de tijd met luisteren naar de radio (het toestel leende hij van 't warenhuis) en 's avonds ontkwam hij. Enkele dagen ge leden liep de man de recherche in de armen. Hij werd gezocht voor nog een andere inbraak. De politie vond een zak bon bons op hem en dat herinnerde de mannen der wet aan de warenhuis-affaire. De politie hond werd er bij gehaald en deze rook aan het bed van dweilen en aan de arrestant, waarna de laatste zo verstandig was maar te bekennen.

de Stem | 1955 | | pagina 1