Arbitrage-poging mislukt schoolstrijd nadert climax de Nóg Labour-broeders KOLK was zo geslagen, dat hij nog slechts kon kruipen....'' President Heuss tekent de Parijse verdragen Strassers optreden begon met aanval op de joden Liberaal Kamerlid Devèze zocht uitweg Getuigen niet verschenen r DAGBLAD VOOR Vaste stemming in Wallstreet De schoolbanken stonden leeg Humor, maar ook verbittering Aanhoudend zacht Voor de K.V.P. Ledenwerving in het hele land VAREN OP EEN KRUITVAT JÊÊ Financieringswet voor het verkeer Adviezen in de wind geslagen Rusland wil mei Raab spreken Passagiersschip aan de grond Voldoende grond voor aanklacht Brieven van arrestanten in Indonesië Zitting weer verdaagd Hogere ambtenaren toch doorzetten Israël is het bestand zat „Mayflower" gaat weer varen 95e JAARGANG No. 21801 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna. Redactieraad: C.J v. Hootegem, Mi Dr A J. J M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. t Westende, P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell i t 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 25 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Ruim 60 pet. van de scherpe koers verliezen, die enige weken geleden in Wallstreet werden geregistreerd, is ingehaald. Er waren gisteren weer flinke koersstijgingen. Het onderzoek van de Amerikaanse Senaatscommissie voor het Bankwe zen naar de Effectenhausse, heeft geen grote misstanden aan het licht gebracht. Marktexperts zien als oor zaak van de hausse vooral de enorme expansie van de industrie. EEN FUNCTIONARIS van het Russi sche instituut voor economie, Kotof, is van zijn functie ontheven, omdat hij de theorie blijft aanhangen, dat verbruiksgoederen voorrang verdie nen boven de zware industrie. DE ZUIDAFRIKAANSE Senaat zal zijn bijeenkomsten niet meer begin nen met het traditionele gebed, waar in o.m. het Gemenebest wordt ge noemd. ZATERDAG wordt door de K.R.O. in 't Wigwam-proogramma een boeken- wedstrijd voor de jeugd uitgezonden. De microfoon staat in de Haarlemse R. K. openbare leeszaal. MINISTER STAF heeft het liftverbod een logische keerzijde gegeven. Mili taire chauffeurs mogen in legervoer tuigen geen burgers raeenenmn, ten zij er schriftelijk toestemming is ge geven. HET TWEEDE KAMERLID Mol heeft minister Suurhoff gevraagd of het wel wijs was om het specialisten rapport, zo lang nadat het aan de regering was uitgebracht, te publice ren. IN DE BUURT van Achteveld zijn reeds tien dode reeën gevonden, die door leverziekte zijn omgekomen. De lange winter is er de schuld van. HET TWEEDE KAMERLID Andries- sen heeft de regering gevraagd waar om in de textiel-industrie, de bouw nijverheid en het grafisch bedrijf, de bedrijfschappen zolang op zich laten wachten. OUD-MINISTER LIEFTINCK, die sinds 1952 in dienst van de Wereld bank is, gaat naar Jordanië, om de economie van dat land te bestuderen. DE RUSSEN hebben de piloot en de enige passagier van een hefschroef- vliegtuig, alsmede het toestel zelf, teruggezonden naar West-Duitsland, nadat dit toestel per abuis op Oost duits grondgebied was geland. £)E LIBERALE oud-minister Devèze heeft de afgelopen dagen een oprechte poging gedaan, om de rust in België te herstel len. Hij had enkele voorstellen op papier gezet, die o.m. be helsden: aankondiging van een enquête over de noden van het vrij en officieel onderwijs; voorlopige schorsing van de wet- Collard .bijeenkomst van de Raad van Staatsministers, die een geruststellende verklaring zouden afleggen en 'tenslotte: afge lasten van de mars op Brussel. De heren De Schrijver en Van Cauwelaert erkenden dat op deze basis onderhandeld zou kun nen worden, waarna de heer Devèze de andere partij ging op zoeken. Hij kreeg nul op 't request, waarmee de arbitragepoging stierf nog voor ze goed en wel geboren was. De spanning stijgt in België met het uur. Men verwachtte gisteren elk ogenblik het bericht dat een vergelijk was gevonden. Ieder is ervan over tuigd, dat na Zaterdag het zoeken naar een oplossing veel moei lijker zal worden. Het nationaal comité voor vrijheid en demo cratie heeft intussen zijn aanhangers vermaand om morgen vooral kalm en waardig te demonstreren. De actie, aldus het comité, geldt slechts de wetsontwerpen en niet de regering of het officieel onderwijs. Voor de waardigheid en de rust moet men overigens ten zeerste vre zen. Gisteren hebben vrijwel alle ka tholieke ouders in België hun kinde ren niet naar school laten gaan,, uit protest tegen de schoolpolitiek. Zij waren daartoe opgeroepen door de C.V.P. In Leuven cn Brussel kreeg de situatie een ernstig karakter, door dat links georiënteerde studenten de monstraties van de katholieke stu- udenten beantwoordden met tegen- manifestaties. Vandaag houdt de Brussele universiteit een massabe toging. Vanavond wordt ter inleiding van de betoging van Zaterdag een bijeenkomst van de C.V.P. gehouden, waar de katholieke leiders zullen spreken. Ook de socialisten zullen vergaderen. De regering voerde gistermorgen besprekingen over de ordemaatrege len, die Zaterdag getroffen moeten worden. Men zou de spoorwegen ver zoeken de extra treinen, die door de manifestanten reeds zijn besproken, niet te laten vertrekken. Mogelijk zal voor de provincie Brabant zelfs de staat van beleg worden afgekondigd. Uit vele steden worden demonstraties en relletjes gemeld, waaraan steeds alleen scholieren deelnamen. In Bergen braken gevechten uit tussen katholieke en niet-katholieke studenten. De katholieken werden een gebouw ingejaagd en bestookt met eieren, sinaasappelen en aardappelen. Alle ruiten gingen eraan. Iemand werd door een steen aan het hoofd gewond. De burg. v. Bergen vedbood daarna samenscholingen van meer dan vijf personen. APENSTREKEN. TER gelegenheid van de her denking van de bevrijding van Nederland in Mei 1945, zal een bijzondere postzegel van tien cent worden uitgegeven. De zegel (zonder toeslag) is verkrijgbaar van 4 Mei tot en met 3 Juni. UIT BOEDAPEST wordt gemeld, dat Mgr Josef Petery, bisschop van Vacz sinds enige tijd in Noord-Hongarije geinterneerd is. HET ZESDE Amerikaanse bataljon atoomartillerie wordt vandaag in Bre men verwacht. Dit bataljon beschikt over stukken geschut, die zowel atoomgranaten als gewone granaten kunnen afschieten. DE ,,PRAVDA" beschuldigt de Wes telijken ervan, dat zij de Londense ontwapeningsconferentie in een slop hebben geleid. DE EIGENAARS van het Finse tank schip vAruba" hebben de kapitein van het schip opgedragen, terug te keren naar Constanza. OOK DE GOUDKUST heeft de uit nodiging om de Afro-Aziatische con ferentie in Bandung bij te wonen, aangenomen. Alleen centraal-Afrika zal niet komen. PREMIER NEHROE van India heeft zich erover beklaagd, dat er zo wei nig Aziaten werkzaam zijn op 't se cretariaat van de UNO. DRIE DORPEN in Columbia zijn overvallen door gewapende benden, die 28 personen om het leven brach ten. Een kerk en een klooster zijn geplunderd. DE STAATSBOERDERIJEN in een van de Russische republieken, zullen voortaan geen subsidie van de staat meer krijgen. Zij moeten zichzelf be druipen. listen, liberalen en communisten stem den voor. Een oppositie-motie werd door de meerderheid weggestemd. De gezamenlijke katholieke leer krachtenorganisaties in Nederland, hebben de C.V.P. een adhaesiebetui- ging gestuurd. Als geëlectriseerd ziet België de dag van morgen naderen. Had men nog enige hoop, dat Spaak, die eer gisteren een blijk van inkeer gaf (hij zou achteraf wat spijt hebben gehad over zijn aandeel in de betogingen tegen koning Leopold abusievelijk meldden wij: de ontwerpen Harmei) zijn gezag zou aanwenden om het ge tij te keren; ook deze hoop vermin dert met het uur. Voor het agglomeraat van Brussel is reeds een samenscholingsverbod afgekondigd. Verder is alle concentratie in de richting van Brussel verboden. Voer tuigen, zoals auto's, bussen en fiet sen, van degenen, die zich in de rich ting van Brussel bewegen om daar deel te nemen aan manifestaties, worden verbeurd verklaard. Alle toegangswegen naar Brussel zijn afgezet. In aansluiting op de grote leden wervingsactie in Brabant, gaat de K.V.P. thans in geheel Nederland op pad. De ledenwerving geschiedt onder verantwoordelijkheid van de verschil lende kringbesturen. De actie die in verscheidene kringen reeds is aange vangen, zal in de laatste week van April worden afgesloten. Gelukkig ontbrak ook de humoris tische noot niet. In Brussel droeg t Manneke" 'n kaart met de woor den:. ,,Ik staak ook, ik heb er genoeg van". In Oost-België ging het gerucht dat de ministers het gebied zouden bezoeken. Er verscheen echter slechts een auto met ezels, die allen een ak- tentas droegen. In Gent werd ook een apenstreek uitgehaald. Een aap met een rode broek werd op de Wapenplaats los gelaten. Daar die rde broek beledi gend voor de regering was, verscheen de politie om het dier te pakken. De aap wou de studenten hun pleziertje niet ontnemen en vloog een boom in. De agenten wilden het dier volgen, maar toen ze goed en wel aan het klimmen waren, sprong de aap weer op de grond en vluchtte weg. De po litie zette volijverig de achtervolging in. Bij betogingen in Gent vielen en kele gewonden. De Belgische Kamer gaf gisteren de regering het volle vertrouwen voor wat betreft de schoolpolitiek. Socia- De leider van de Britse Labour Party Clement Attlee, wordt hier ge volgd door aanhangers van Aneurin Bevan bij het verlaten van Transport House in Londen. Besloten werd Bevan voorlopig nog niet uit de partij te stoten. Rechts ziet men mevr. Barbara Castle en tussen haar en Attlee lopen de heer Richard Crossman (met bril) en Tom Driberg (met das). -F- -t s IN WEST-DLITSLAND De Westduitse Bondsdag heeft een verkeers-financieringswet goedge keurd, als gevolg waarvan voor het vervoer van binnenlandse groenten, fruit en vruchtensap een lagere trans portbelasting zal worden geheven dan voor buitenlandse producten. Een Nederlands protest hierover werd door de Bondsdag genegeerd. De opbrengst van de transportbelas ting komt ten goede aan de spoor wegen. Het grootste deel zal worden aangewend voor wegenverbetering. De belasting op benzine gaat 2 pf. per liter omhoog, voor Diesel-olie 10 pf. per liter. Leden van de gemeenschappelijke commissie voor atoom energie uit het Amerikaanse Congres wuiven hier de toeschouwers op de kade van de Amerikaanse plaats Groton in Connecticut toe vanaf het dek van de eerste Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus", nadat zij aan boord van dit fabelachtige vaartuig een 20 uur durende inspectietocht hadden gemaakt. I Goetle afloop van een bang avontuur Schipper Kramer van de ,,Urk 69'* had gisteren een veelbewogen dag. Zijn botter liep gisternacht op de Haaksgronden, bij zwaar weer. aan de grond. De noodsignalen werden gezien en kort daarop voer de „Do- rus Rijkers" uit. De reddingboot had het heel moeilijk door de hoge zeeën, maar eindelijk kon zij toch de vier opvarenden van de botter aan boord nemen. De botter werd als verloren beschouwd. Schipper Kramer reisde terug naar Urk, waar hem gister avond de blijde tijding bereikte, dat zijn scheepje toch behouden was. Een sleepboot had de botter in volle zee opgepikt en naar veilige haven ge bracht. DE INSTORTING Bouw- en woningtoezicht te Am sterdam heeft over de instorting aan de Vijzelstraat verklaard, dat bij het bevel tot restauratie van de acht pi laren, die de bovenverdieping dragen, was voorgeschreven, dat de niet ge fundeerde pilaren eerst gestut moes ten worden, alvorens men tot ver nieuwing kon overgaan. Men is echter met het werk voort gegaan, zonder toestemming van bouw- en woningtoezicht. Onderzocht wordt thans wie verantwoordelijk is voor het negeren van de waarschu wing. Het is niet uitgesloten, dat er ook een strafvervolging wordt inge steld. Ongeveer dertig personen zijn ge dupeerd door het instorten van het pand. Zij wonen tijdelijk in een hotel. De Westduitse president, prof. Theodor Heuss, heeft gisteren de Parijse verdragen getekend, die het land souvereiniteit geven en de Duitse herbewapening mogelijk maken. Tevoren had Heuss de grondwettigheid van de verdragen terdege onder zocht. Hij heeft de beslissing van het Hof te Karlsruhe daar om niet afgewacht. Dit heeft bij de socialisten kwaad bloed gezet. Het ratificatieproces is nu, wat West- Duitsland aangaat, voltooid. De Saar wordt volgens de verdragen, onder een BESTANDSSCHENDINGEN BIJ DUIZENDEN De Zuidvietnamese premier heeft de militaire leiders in het land voor een bespreking uitgenodigd. Hij heeft met hen niet gesproken over de ge wenste herschikking van zijn kabinet. De communisten hebben gemeld, dat sinds de wapenstilstandsovereen komst, de Franse Unietroepen zich aan 2300 schendingen van deze over eenkomst hebben bezondigd. De Zuitvietnamese regering heeft daarentegen geklaagd, dat het leger a w 1IÉËËI t Weersverwachting, geldig tot i vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse- J t lijk wat regen. Zacht weer Mati- t J Re tot krachtige wind tussen Zuid- i i west en Zuid. J t Vandaag: Zon onder 19.03 uur. J Maan onder 31.26 uur. Morgen: 4 Zon op 6.34 uur. Maan op 7.01 van Noord-Vietnam sedert de onder tekening van de wapenstilstandsover eenkomst met tien brigades (30.000 man) is versterkt. Ook waren er drie reserve-brigades gevormd en regio nale communistische strijdkrachten aanzienlijk versterkt. Hitiers vroegere medewerker, Otto Strasser, die zich weer in Duitsland be vindt, heeft bü zijn eerste optreden in het openbaar geen beste beurt ge maakt. Hü begon met tegen de joden van leer tc trekken. Bij zijn pogen om met rechtse groe pen in contact te treden, is Strasser hier en daar lelijk tegen de lamp ge lopen. Ingewijden waren van mening dat Strasser, die de laatste banneling van Hitler was, de laatste zou zijn, die de verspreide en. elkaar heftig bestrijdende nationalistische groepen samen zou kunnen brengen. Strasser, die 22 jaar buiten Duits land heeft vertoefd, begon op zijn eerste persconferentie al direct van leer te trekken tegen alle partijen, tegen de Amerikanen, die tienmaal zoveel uit Duitsland hadden wegge haald dan zij er gebracht hadden, en vervolgens tegen de joden. Volgens Strasser moesten de joden in Duits land op dezelfde manier behandeld worden als de Duitsers in Israël. De joden hoorden in Israël thuis en wan neer ze buiten dat land wensten te wonen, dan moesten ze voor de keuze worden gesteld zich volledig te assimi leren met de bevolking, ofwel geen staatsburgerschap te verkrijgen. West duitse kranten herinneren eraan, dat Strasser precies dezelfde frasen ge bruikt als Hitier, toen hij zijn strijd tegen de joden begon. De overheid heeft al van verschillende kanten het advies gekregen om korte metten met Strasser te maken. Zijn opmerking over de joden biedt voldoende grond voor een aanklacht. 55 uur. Het Noorse passagiersschip „Venus" liep Woensdag in een storm, tijdens welke windsnelheden voorkwamen van 100 km per uur, nabij Plymouth. Engeland, aan de rotsige grond. Het 6272 ton metende schip was met 174 passagiers op de terugreis naar Madeira, vanwaar het eerder 248 reizigers naar Engeland had gebracht. Voor bemanning en passa giers bestaat gelukkig geen gevaar. Onze foto toont het schip, I omlijst door grimmige rotsen. GISTEREN bij de voortzetting van de zaak-Jungschlager heeft de ver dediger, mr Bouwman, wederom fel moeten protesteren tegen rechtsver- krachtig door de polisi negara, onder het goedkeurend oog van hogere in stanties. Ditmaal las de openbare aanklager een geschreven bekentenis voor van een zekere Kolk, die samen met andere beklaagden in dit proces een ondergrondse organisatie zou hebben geleid. Kolks getuigenis maakte gewag van allerlei duistere activiteiten, door hemzelf en Jungschlager bedreven. Toen de verklaring was voorgelezen, legde mr Bouwman een brief over van dezelfde Kolk, geschreven in Februari 1954, toen hij in de üng)"^61118 Za^' omenteel is hij opgenomen in een psychiatrische inrich- degevangene van Kolk. Deze schreef „Enkele weken geleden werden Kolk en Wolfe (een andere beklaagde) bin nengebracht. Kolk was vreselijk mis handeld in het privé—huis van in specteur Enduh. Hij was b.v. geboeid een gedwongen in kleermakerszit te zitten. Toen kwam Enduh en ging op zijn knieën staan. Beiden hebben me dit verteld. Daarna werden zij gesla gen, Kolk met een knuppel. Het re sultaat was, dat hij niet rechtop kon lopen, maar slechts op handen en voeten kon kruipen Het voorlezen van een volgende brief, waarin een medegevangene Kolk aanraadde om toch maar te „bekennen", werd door de rechter onderbroken. Hij wilde de brieven zien. Mr Bouwman zegde hierop eni ge foto-copieën over, maar daarmee nam de rechter geen genoegen. Hij moest de originele hebben. Deze be vinden zich in Nederland, aldus Mr Bouwman. Kolk schreef: „Mijn hele leven heb ik alles, wat naar geweld leek, gehaat als de pest. Ik droeg zelf hier in In donesië nooit een wapen, ondanks het grote gevaar. En nu deze verschrik kelijke beschuldigingBij mijn aankomst (in de gevangenis) te Ban dung, heb ik een verschrikkelijk pak slaag gehad, omdat ik niet wilde be kennen. Mijn body kan evenwel der gelijke folteringen niet hebben en als dit afknuppelen herhaald wordt zal ik eronder door gaan. Ik leef dan ook voortdurend in nachtmerries, want dit had ik van geen beschaafde Indonesiërs verwacht." Mr Bouwman las nog een andere brief voor, geschreven door een me-' De verdediger zette uiteen, dat hij niet verwacht had, dat het getuigenis van Kolk reeds in deze zitting zou worden voorgelezen. Hij had erop ge rekend, dat Manoch eerst zou worden gehoord, daar het voorgeschreven is, dt eerst een getuige volledig gehoord moet worden, voordat men overgaat tot het verhoor van een nieuwe ge tuige. Manoch kon echter niet ver schijnen, aangezien de dag tvoren een kind van hem was gestorven. Ook getuige Tomasoa was verhinderd. De zitting werd hierop verdaagd. Europese commissaris geplaatst, tot de sluiting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland. De instru menten der ratificatie worden gede poneerd op een nader te bepalen tijd stip. Rusland speelde op hetzelfde mo ment een grote troef uit. Molotov heeft kanselier Raab van Oostenrijk uitgenodigd, om in Moskou te komen praten over een staatsverdrag. Bekend is, dat Oostenrijk moet garanderen, dat het niet zal toetreden tot mili taire bondgenootschappen en dat het vestiging van militaire bases op zijn grondgebied niet zal toestaan. De VS, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-unie moesten overeenkomstige verplichtin gen op zich nemen. De westelijke grote drie bereiden intussen een nieuwe toenadering tot Rusland voor, in afwachting van de bekrachtiging der Parijse verdragen door 3e Franse senaat, dit weekeinde. Rusland aanvaardde op zijn beurt een uitnodiging tot bijwoning van een conferentie over het vreedzaam ge bruik van kernenergie. En zo lijkt alles pais en vree. In de Franse senaat heeft premier Faure verklaard, dat bij een verwer ping van de verdragen, de regering niet de taak op zich zal nemen, een nieuwe oplossing te vinden. Minister Pinay vertelde, dat Adenauer het Franse voorstel tot het graven van een Rijn-Moezelkanaal (slepende kwestie) wil overwegen. De Centrale van hogere rijksamb tenaren houdt op 2 April een buiten gewone vergadering ter bespreking van de toestand en de voor de toe komst te bepalen gedragslijn. Afgezien van de uit de vergade ring komende eisen en zonder daarop te willen vooruit lopen, meent het bestuur van de centrale zoals gemeld dat de ernst van de toestand dwingt tot het voorstel, dat allen zich in het vervolg, zolang hun verlangens niet zijn ingewilligd, zullen beperken tot een strikt formele uitoefening van 't door hen aanvaarde ambt, voor zover die binnen de officieel geldende werk tijd uitvoerbaar is. Dit advies van het bestuur zal aan de vergadering wor den voorgelegd. Waar blijft de vrede De afgevaardigde van Israël in de Veiligheidsraad heeft verklaard, dat Israël het tjjd vindt worden, dat het bestand, dat nu al zes jaar duurt, in een werkelijke vrede wordt omge zet. De Egyptische aanspraak op de Negeb wees de afgevaardigde van de hand. Israël, zo zei hij, zal Egypte met rust laten, als dit land dan ook metterdaad de vrede nastreeft. Egyp te voerde hierop aan, dat Israël pro beert de Egyptische klacht over het incident bij Gaza in een algemeen debat over de gehele Palestijnse kwestie te verdrinken. "A De 180 ton metende Mayflower, het scheepje waarmee in 1260 de „pilgrim fathers" naar Ame rika voeren, zal in Engeland worden nagebouwd en naar Amerika worden gebracht, als geschenk aan het Amerikaanse volk. Het model van de May flower zal ruim een millioen gulden kosten. Er is een orga nisatie opgericht, welke het plan zal uitvoeren. Als het scheepje eenmaal klaar is, zal het door ervaren zeilers en voormalige marine-officieren naar Amerika worden gebracht. De bemanning zal twintig kop pen tellen. De Mayflower zal naar Plymouth Rock daren, waar ruim drie eeuwen geleden de pilgrim fathers aan land gingen. Het zal daarna nog enkele korte reizen in de V.S. maken en tenslotte aan een ma rine-museum worden geschon ken. Men lioopt dat de inkom sten welke de bezichtiging van de Mayflower zal opbrengen, en de opbrengst van een boek en een film over de reis, vol doende zullen ijn om een blij vende stichting in het leven te roepen, die studiebeurzen aan Engelsen in Amerika zal geven.

de Stem | 1955 | | pagina 1