Overheid betaalt haar personeel niet slechter dan bedrijfsleven j ARKA-motie: ongerustheid en ontevredenheid Eerste kievitsei (gevonden ULICOTEN) zoek geraakt in Niet vlug, wèl secuur Raad van Oss ontstemd Twee etagewoningen in Amsterdam ingestort Prof. Buytendijk Comman deur H. Gregorius de Grote Spaak van 1955 is een ander dan die van 5 jaar geleden Brabants dorp in opschudding Rust in lonen en prijzen „Terrein-verkennend'5 overleg tussen Oost en West Be van niet uit partij gestoten ne en •lien DAGBLAD VOOR Minister Beel blijft onwrikbaar van mening: Reg ering zal niet verder gaan dan het huidige aanbod Lenteregen Eerst de Parijse accoorden, maar dan Bondsregering ziet maas in het net De noodwoningen Sneeuwstorm eist 25 slachtoffers Enkele gewonden. enorme ravage Boflichtingen blijven boffen Kortenborstfonds wordt gesticht Scelba vroeg en won vertrouwen VECHTPARTIJEN IN LEUVEN Zal de kievit nog eens komen Ambassadeur gaat heen r DEN EB n J1S gste tamer raat 6, en van [JWIEL NS het ;norme deuren ;n; uit- klas iwroom velend: nnaam estraat GOES ;e ester tonmaak mooie om uw orsteen- (rvangen e eens emen in ners. Middel- singel joes, 12. allozen, euze in SSING :rijgt U :den te ken bij: GOES 95e JAARGANG No. 21800 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelpigin 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.V. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechtei, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post 1 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- besteil) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en V.aderjandl DONDERDAG 24 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tcl.jubJoj (Van onze parlementaire correspondent.) NADAT HET OVERLEG tussen de regeringsdelegatie en de vertegenwoordigers der ambtenarenorganisaties over de lonen was vastgelopen, heeft de regering zelfstandig beslist over de wijze, waarop een herziening der salarissen zal plaats hebben. Vanuit de Eerste Kamer was aangedrongen op heropening van liet overleg en de KVP-senator Van Lieshout had min of meer veronderstellend gesproken van „een moreel verwerpelijke toe stand". Dit heeft minister Beel gegriefd. „Dat verhaal moet nu eens uit zijn", zei de bewindsman op scherpe toon. „Moeten er dan hogere lonen worden gegeven dan in de particuliere sector? Het kabinet is van oordeel, dat het huidige regeringsvoorstel geenszins sociaal onverantwoord is". Uitvoerig toonde de minister aan de hand van cijfers aan, dat in de overheidssector niet minder wordt betaald dan in de particuliere. Extra toelagen en zwarte lonen kon de bewindsman niet in zijn beschouwingen betrekken. „Rust en nog eens rust in lonen en prijzen is geboden", aldus dr. Beel. De socialistische senator van Wal- sum verklaarde „Wie zich door de minister niet hebben kunnen laten overtuigen, moeten nu maar het te gendeel bewijzen". Ook de heer van Lieshout retireerde. Hij verklaarde achteraf, dat het „moreel verwerpe lijk" alleen van toepassing zou zijn, indien de nooddruft werkelijk mocht blijken te bestaan. De uiteenzetting van de minister, aldus de senator, heeft in ieder geval verhelderend ge werkt. Een goede indruk maakte de mededeling van de bewindsman, dat nu spoedig de nieuw ontworpen rege ling kan worden toegepast, waardoor een verbetering zal ontstaan voor sommige groepen. De benodigde cre- dieten zullen door de regering wor den aangevraagd. Toen na de rede van de minister enkele senatoren alsnog bleven aan dringen op heropening van het over leg, bleef dr Beel op het standpunt staan, dat dit geen zin meer heeft. De zaak moet nu 'n einde vinden". In een opnieuw aan de orde stellen, ziet EéN VAN DE TWEE „parachuutjes hoofdprijzen", is gevallen in Schaes- bergen. De winnaar van de andere prijs van 5.000.is nog niet be kend. GISTEREN vergaderden de Benelux- ministers. Het enige wat zij na af loop zeiden was: „Op 3 Mei praten we weer, o.m. over het landbouw vraagstuk". PRINS HAMID, een broer van de sjah van Perzië is incognito in Parijs gearriveerd, om te trachten het ver dwenen neefje van de sjah op te spo ren. IN DE DUITSE kranten ziet men ar tikelen staan, waarin de Duitsers wordt aangeraden om in de Meidagen niet naar Nederland te trekken. „Er worden dan dingen opgehaald, die voor ons niet bepaald vleiend zijn", zo lazen wij. DE CHAUFFEUR van de Roemeense legatie in Kopenhagen, Cimbu, is veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, doch voorwaardelijk, we gens het „ontvreemden" van legatie- gelden. DE VROEGERE LEIDER van het militaire organisatiebureau van het Westduitse bureau - Blank, dat de herbewapening voorbereidt, is ontsla gen. Hij zou zich in het openbaar niet loyaal over „zekere plannen" hebben uitgelaten. RUSLAND zal een aantal Japanse staatsburgers, waaronder 62 oorlogs misdadigers, die in de Sovjet-unie gevangen zaten, uitleveren. NOORWEGEN EN Nederland zullen gezamenlijk een wetenschappelijk onderzoek doen instellen naar de mo gelijkheid van vervaardiging van ge leide projectielen. BINNEKORT zullen drie officieren van de Marva naar de West worden uitgezonden. Zij zijn de eersten. TWEE MILITAIREN van de lich te LUWA in Gorinchem hadden een leuk spelletje bedacht. Zij stapten allebei in een auto, reden de auto's tegen elkaar en pro- oeerden welke auto de sterkste was. Het ging een keer mis waardoor een der auto's bescha digd werd. De Krijgsraad ver wees de heren voor het incasse ren van de straf naar hun com manderend officier. IN AMSTERDAM is de eerste vrou welijke gewone rechter geinstalleerd, Het is mej. J. H. Kroesen uit Den Haag. DE PROVINCIALE en gemeente raadsverkiezingen in Italië zullen tot het volgende jaar worden uitgesteld DE IN DJAKARTA omgekomen K.L. M.-vlieger van Heyningen, is gisteren begraven. Er was een krans van de militaire politie! DE KON, Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst, betreurt de publi catie van het rapport over de specia listenhonoraria. De situatie, die sinds h t schrijven van het rapport (Sep tember 1954) nogal is gewijzigd, kan nu ongunstig worden beïnvloed. t Weersverwachting tot vanavond. Zwaar bewolkt met enige tijd regen en later enkele opklaringen. Zacht weer. Matige tot krachti- t ge en tijdelijk wellicht harde Zuidwestelijke wind. J Vandaag: Zon onder 19.00, Maan t onder 20.01 uur. Morgen: Zon op: 6.36, Maan op 6.35 uur. de bewindsman geen oplossing. „La ten we zorgen, dat de ambtenaren spoedig weten, waar ze aan toe zijn", aldus dr Beel. De katholieke senator van Lies hout, bleek met betrekking tot de ambtenarensalarissen namens zich zelf te hebben gesproken. Maar na mens de gehele KVP-fractie ver klaarde hij dat door zijn fractie 't ad vies van de Centrale voor Hogere Ambtenaren onjuist, niet in overeen stemming met de waardigheid van de ambtenaren en niet dienstig tot het doel moet worden geacht. In dit ad vies was een recalcitrante houding aangenomen, n.l. dat zij bij niet in williging van hun eisen niet meer zouden doen dan het strikt noodzake lijke. Voor de KVP-verklaring be toonde dr Beel zich erkentelijk. COLLECTE.... Toch waren bjj senator van Lies hout de twijfels nog niet weggenomen. Hij wilde er niet over spreken, dat in Breda in de verdeling van de op brengst van een collecte ook de hulp behoevende ambtenaren waren be trokken, maar wat had de minister te zeggen op de geruchten als zouden de uitkeringen volgens de Armenwet op bepaalde plaatsen hoger zijn, dan de lonen van sommige ambtenaren? „Dat zou ongezond zijn", aldus dr Beel, „want dan zijn die uitkeringen ook hoger dan de lonen in het vrije bedrijf!" Een suggestie van de katholieke senator om de ambtenarensalarissen geheel onder een staatssecretaris te brengen, viel bij dr Beel niet in goe de aarde. „Ik heb al eerder gezegd, dat ik er niets voor voel. Dit is een aangelegenheid, die de betrokken mi nisters moeten behandelen", zei hij. Met een goedgekeurde begroting kon minister Beel de senaat verlaten. OORLOG EN MARINE Hierna waren de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde. De heer Ruys de Beerenbrouck (K. V.P.) was het niet eens met het ant- Zeshonderd ambtenaren, aangesloten bij de ARKA, waren gis teren in Krasnapolsky in Amsterdam bijeen, om te spreken over hun salarispositie. De voorzitter, mr G. Boot, benadrukte, dat het hoofdbestuur niet bereid was om ook maar te spreken over staking, langzaam-aan-acties, het niet verrichten van overwerk en wat dies meer zij. Erkend moet echter wel worden, aldus mr Boot, dat de reële salarissen van het overheidspersoneel niet zijn gestegen. „Nu moeten onze salarissen dienen als sluitpost van de geleide loon politiek. Het is onbegrijpelijk dat de regering niet inziet, „hoe een dergelijk beleid om de fictie van de functieionen hoog te houden, het leven in eigen diensten op den duur volledig doet verstikken". De heer Boot betoogde verder, dat het niet ging om het salaris- beleid alleen, maar om de gehele rechtspositie van de ambtenaren, waarvoor de regering niet de zorg blijkt te hebben, die een goed werkgever betaamt. Over de „Abva" en de „Acop" verklaarde mr Boot, dat zij wel zeer de wrange vruchten plukken van het ver breken van de samenwerking, als gevolg van het Mandement. Mr. dr. J. B. Sens, gemeente-secretaris van Heerlen zei: ,„Dit is een politieke kwestie geworden". We moeten nu een beroep doen op het geweten van het volk en het verantwoordelijkheidsbesef van de volksvertegenwoordiging". De vergadering nam tot slot een motie aan, die aan de regering, de K.V.P. en de R.K. centrale wordt gezonden. Hierin wordt gezegd, dat de regering geen geneigdheid toont om afdoende verbeteringen in de salarissen tot stand te brengen, waardoor de nood in veel ambtenaarsgezinnen tot ongekende hoogte is gestegen, grote onge rustheid wordt verwekt en grote ontevredenheid groeit bij alle over heidsdienaren, zeer tot schade van het landsbelang. De vergadering spreekt tenslotte haar ontvredenheid uit over de wijze waarop de regering als werkgeefster de belangen van haar personeel behar tigt. Het hoofdbestuur van de ARKA wordt het volle vertrouwen geschonken. Zodra de Parijse accoorden zijn be krachtigd, moeten er nieuwe terrein- verkennende besprekingen tussen het Westen en de Sovjet-unie worden ge houden, zo heeft president Eisenho wer gisteren verklaard. Men kon be ginnen met een conferentie op tech nisch en politiek niveau, om niet di rect te hoog te grijpen. Er is zwakke hoop, aldus Eisen hower, dat de nieuwe Sovjet-leiders van hun voorgangers verschillen. Mocht het overleg iets van beteke nis opleveren, dan was Eisenhower bereid om waarheen dan ook te rei zen, om de zaak van de vrede te die nen. Voor dit overleg, bedoeld als „terrein - verkennen" wilde de pre sident heel wat concessies doen. Hij zei niet welke. Toen Eisenhower on langs sprak over de goede trouw van Rusland, bedoelde hij niet, dat hij stond op overeenstemming inzake Duitsland en Oostenrijk. Deze proble men noemde hij slechts voorbeelden van de wijze waarop de Russen hun oprechtheid konden bewijzen. De Pa rijse verdragen worden sinds gisteren in de Franse senaat behandeld en zij maken een goede kans. Het debat duurt drie dagen. De Westduitse regering heeft ge concludeerd, dat de Westberljjnse af gevaardigden in de Bondsdag niet hun handtekening mochten plaatsen op het socialistische verzoekschrift aan 't Grondwetsgerecht in Karlsruhe om de grondwettigheid van het Saarsta- tuut na te gaan. (West-Berlijn mag in de Bondsraad niet stemmen). Gaat het Hof in Karlsruhe 'met de conclu sie accoord, dan vervalt het socia listische verzoek prompt. De Westduitse mijnwerkers hebben zich uitgesproken voor een staking ter ondersteuning van de looneisen. Het stakingsparool zal voorlopig als dreigement worden gehanteerd bij de onderhandelingen. De mijndirecties willen de loonsverhoging gecompen seerd zien door b.v. belastingverla ging of prijsverhoging. woord van de minister dat ten aan zien van de Belgische defensie-span ning om veiligheidsredenen geen me dedelingen kunnen worden gedaan. Komende op de atomische strijd middelen wees hij er op, dat men reeële gevaren onder ogen moet zien en dat daarom deze zaken in het par lement moeten worden besproken. Heeft Nederland als NAVO-lid eni ge medezeggenschap in het gebruik van deze wapent, zo vroeg hij. Het is te hopen, dat de Ned. rege ring haar zeggenschap hierover reeds niet in de vergadering van de NAVO- raad heeft prijs gegeven. Aneurin Bevan, de „rebel" in de Lagerhuisfractie van de Labourpar- tij. zal zijn plaats in de partij mogen behouden. Het nationale bestuur der partij achtte zijn uitstoting niet oppor tuun. Bevan moet nu voor een partij commissie verschijnen, ter behande ling van zijn wel wat merkwaardige positie. Er is in Oss grote deining ontstaan als gevolg van het besluit van B, en W. om een noodwoning, waarin een jong echtpaar redelijke huisvesting had gevonden, te laten afbreken. De voltallige gemeenteraad wil over de kwestie ingelicht worden. Namens de fracties is aan het ge meentebestuur meegedeeld, dat men zo nodig een spoedzitting uitgeschre ven zou willen zien, mochten B. en W. werkelijk de afbraak van een tweede „ten dode opgeschreven" noodwoning gelasten. De spoedzitting zou eerder moeten worden gehouden dan de afbraak. De meerder!-..; van de Raad van Oss zou menen, nat de afgebroken woning weer opgebouwd dient te wor den. Het afbreken van de woning mocht formeel juist zijn geweest, het betekende zeker in dit jaargetij de een te zware sanctie. De VS getroffen De Verenigde Staten zijn Dinsdag geteisterd door een zware sneeuw storm. In totaal kwamen minstens 25 personen om het leven. In Canada is voor millioenen guldens schade aan gericht. In de staat Michigan werden 400 personen dakloos. In Noord - Ohio veroorzaakte een wervelstorm over stromingen. Veel wegen zijn onbe gaanbaar en de schade is aanzien lijk. De vloer van de etagewoningen bo ven twee winkels in de Vijzelstraat in Amsterdam, stortte gistermiddag om laag, als gevolg waarvan één per soon ernstig werd gewond. Enkele an deren liepen lichte kwetsuren op. Twee werklieden waren bezig met het afbikken van een pilaar, één van de acht waardoor de bovenverdieping werd geschraagd. Een ooggetuige vertelde, dat hij plotseling de pilaar zag splijten. Eén van de arbeiders, een jonge man, vluchtte bijtijds naar de overkant van de straat, maar zijn oudere collega werd onder het puin bedolven. Een ontzettende ravage werd aangericht. IJzeren en houten balken, grote stukken steen, vloer bedekkingen en meubilair lagen in de winkels en op straat. Brandweer, politie en eerste hulp waren direct aanwezig. Ook ver scheen burgemeester d'Ailly op het toneel van de ramp. Na een kwartier zagen de politie en de brandweer kans een groot deel van de betonnen vloer, die naar beneden was gestort weg te trekken. Toen werd het li chaam van de oudste arbeider zicht baar. De Vijzelstraat werd intussen afgezet en de trams werden omge leid. In één etagewoning waren op het moment dat de vloer bezweek, twee mensen aanwezig. Mevrouw Klaus - Engels, die hier woonde, had ir F. Mackenzie op bezoek, wiens naam in ons land bekend is geworden, door zijn vinding van de synthetische dia mant. De heer Mackenzie brak een been en liep een oogwond op. Me vrouw Klaus werd licht gewond en kreeg een shock. Beiden vielen met de vloer naar beneden. De restauratie aan de pilaren, die het bovengedeelte droegen, geschied de in opdracht van bouw- en wo ningtoezicht. In aansluiting: op hetgeen minister Beel eergisteren in de Eerste Kamer over de Rijks Mobiele Colonnes heeft meegedeeld, heeft de stichting BB ook een verklaring uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat de sugges tie om de RCM's te bemannen met mensen uit de zgn. boflichtingen" (de lichtingen 1940 - 1945, die nooit werden opgeroepenonuitvoerbaar was. De opleiding van het kader en de instructeurs van RMC's zal ge schieden aan de BB-stafschool in Barneveld. De nu ontstane BB-situatie wordt heel logisch genoemd. Omtrent de doeltreffendheid der organisatie wordt verzekerd, dat in geval van luchtgevaar, de bevolking minstens 8 minuten voor een aanval gewaar schuwd kan zijn. De voorzitter van de Kath. Centrale Ver. voor geestelijke Volksgezondheid, prof. dr. F. J. J. Buytendijk, die tevens voorzitter is van het Kath. Nat. Bu reau voor geestelijke Gezondheids zorg ,is gisteren benoemd tot Com mandeur in de Orde van de H. Gre gorius de Grote. De Aartsbisschop-Coadjutor, Mgr. dr B. J. ALferink deed van deze be noeming mededeling tijdens de her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Kath. Centrale vereniging, die gisteren in Utrecht werd gehouden. Mgr. Alfrink reikte tijdens deze vergadering de bij de onderscheiding behorende versier selen uit. Prof. Buytendijk is geboren in Breda, waar hij ook de HBS volgde. Op de herdenkingsbijeenkomst wa ren vele autoriteiten aanwezig, o.w. minister Suurhoff. Prof. Buytendijk deelde in zijn openingstoespraak mee, dat de verdiensten van wijlen dr C. Kortenhorst zullen worden geëerd door de oprichting van een naar hem genoemd fonds. De hierin bijeenge brachte gelden zullen in de eerste plaats beschikbaar worden gesteld voor belangrijke initiatieven, die de geestelijke gezondheid kunnen bevor deren en bovendien voor de opleiding van medewerkers. Dr. Fortmann hield een inleiding, waarin hij als, taak der geestelijke gezondheidszorg vooral het versprei den van juiste ideëen van gezondheid noemde. Als verdere taak van de vereniging noemde dr. Fortmann het verwerken van een juist beeld van onze cultuur, in zover zij neurotise- rend werkt. Direct is met het opruimingswerk begonnen, aangezien gevreesd wordt, dat nog een ander deel van het pand eveneens in zal storten. De foto toont een overzicht van de instorting. Na linkse motie De Italiaanse premier, Scelba, heeft aan de vooravond van zijn ver trek naar de VS in het parlement de vertrouwenskwestie gesteld en ge vraagd om afwijzing van een linkse motie over de kwestie der Italiaanse oliebronnen. In de motie werd er bij de pre mier en zijn minister van Buitenland se Zaken, die de reis meemaakt, op aangedrongen, dat zij de Amerikanen geen toezeggingen zouden doen, die schadelijke invloed zouden kunnen hebben op de exploitatie van de Ita liaanse oliebronnen, uitsluitend ten voordele van het Italiaanse volk. Scelba won het vertrouwen zonder veel moeite. De oliebronnen waarom het gaat, liggen in de Po-vlakte en zij zijn de rijkste in West - Europa. De Belgische (socialistische) mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak heeft in het parlement gevraagd naar zyn mening rouwmoedig de hand in eigen boezem gestoken. Van rechtse zijde was hem verweten, dat hij op 30 September 1950 in Brussel een betoging had helpen hou- QEHEEL Ulicoten, het kleine dorp tegen de Belgische grens, is in op schudding geraakt. Het be gon gistermiddag om drie uur, toen de twaalfjarige Thomas van Engelen op de heikant een kievitsei vond. Het eerste kievits ei in den lande, zo stond onomstotelijk vast. Tho mas, die nooit venvacht had, op zijn vrjje Woens dagmiddag zulk een be langrijke vondst te doen, holde naar huis om zijn vader te waarschuwen. Vader van Engelen belde terstond de burgemeester van Baarle Nassau, onder welke gemeente Ulicoten ressorteert, op. Grote op winding, nu ook op het ge meentehuis. Men kon zich niet heugen, dat Brabant ooit eerder het eerste kie vitsei op zijn lcruimige bodem mocht ontvangen. Er werd direct getelefo neerd met paleis Soestdjjk, want het goede gebruik om H.M. de koningin het eer ste kievitsei aan te bie den, zon in ere worden ge houden. Toen alles gere geld was voor het opzen den van het ei naar paleis Soestdijk. kwam plotseling als een bominslag het be richt: het ei is weg! In Den Haag heeft de Belgische ambassadeur Z.E. E. Graeffe, die tevens deken was van het Corps Diplomatique, Dinsdagavond tijdens een receptie afscheid genomen van zijn diplomatieke relaties in verband met zijn aanstaande vertrek uit ons land. Op de foto zien we de scheidende ambassadeur in gesprek met mevr. Drees. Wat was er gebeurd? De twaalfjarige vinder was zo opgewonden geweest over het feit, dat hij de gelukkige was die het eerste ei mocht aanschouwen, dat hij zonder verdere overwegingen naar huis holde. Het ei liet hij in het nest liggen. De molens begonnen in tussen te draaien en Thomas beloofde alvast het ei te-zullen gaan ophalen. Toen hij bij het kievitsnest aan kwam, bleek het ei echter verdwenen te zijn. Bijna huilend kwam hij van zijn expeditie terug. De verslagenheid deelde zich al spoedig mee aan zijn omgeving. Waar is het ei gebleven? is de vraag die iedereen bezighoudt in Ulicoten. Heeft een ander het uit het nest gehaald? Dat moet baast wel. Doch wat zal die met het ei doen? Men kan wel als zeker aannemen, dat ook de tweede vinder er een eer in zou stellen, als het ei naar Soestdijk zou gaan. Er is dus een kans, dat hij eveneens de tocht naar het gemeent- huis in Baarle Nassau aanvaardt. Ho pelijk zal dan uitgezocht kunnen wor den wie de eer eigenlijk toekomt. Op het gemeentehuis koesterde men nog een vage hoop, dat de kievit nog maals een ei in zijn nest zou depone ren. Als dit ei bijtijds werd ontdekt, was er nog een kans, dat Ulicoten de nationale pluim won. Het mag Ulicoten tot troost strek ken, dat de traditionele aanbieding van het eerste kievitsei, dit jaar niet zoals gewoonlijk kan verlopen. Het koninklijk paar brengt namelijk een korte vacantie door op Sardinië. Het eerste ei zou dus pas op de konink lijke dis Verschijnen als de kieviten alom hun eieren reeds hebben gelegd Maar wij beamen: het is een schrab troost. den tegen de wetsontwerpen- Har- mei, die ook het onderwijs betrof fen. De heer Spaak zei daarop, onder grote stilte van de andere aanwe zigen: „U zegt te pas en te onpas'. Spaak in 1950 dit of dat... bent u zeker, dat de Spaak van 1955 zo te vreden is over zichzelf, over zijn ge drag in 1950?" Even was het stil, maar toen klonk uit de CVP hoek een stem, die riep: „Dat hij dan zwijge!" en meteen begon het tumult weer. In Heverlee en Kortrijk zouden gis teren „Tijl-Uilenspiegel-optochten" worden gehouden, die ten doel had den, de regeringspolitiek in het be lachelijk te trekken. Socialisten en communisten hebben broederlijk vereend slag geleverd te gen de Leuvense studenten. De aan vallers waren gewapend met ijze ren staven. Zij dreven de studenten terug. Het verbondshuis van de stu denten wergedeeltelijk vernield. Overal in de stad ontstonden vecht partijen. De rector-magnificus van de Leu vense universiteit heeft de studen ten aangeraden om zich niet te la ten verleiden tot buitensporigheden, die de zaak, waarom het gaat, niet dienen. In Brussel werden op verscheide ne plaatsen door katholieke demon straties gehouden. De politie maakte van de gummiknuppels gebruik om betogers, die gebruik maakten van vuurwerk, tomaten, eieren en aard appelen uiteen t e jagen. In het gehele land is de politie paraat. Zij heeft de beschikking over gasmaskers. Voor de komende vier dagen zijn alle verloven inge trokken. Enkele families in Woerden hebben dezer dagen van de PTT een brief ontvangen, die hun al dan niet overleden bloedverwanten ongeveer een halve eeuw geleden in de brie venbus hadden gestopt. Die brieven zijn nooit op de plaats van bestemming aangekomen en de PTT speurt thans naar de rechthebbende geadresseerden, afzenders of hun bloedverwan ten. Want tante Pos mag dan in dit geval niet vlug hebben gewerkt, ze wil het in ieder geval wel secuur doen. Wat was het geval? Vroeger had men ook in Woerden grote staande brievenbussen, merendeels van hout. In de loop der jaren zijn deze houten bussen vervangen door stalen van een kleiner formaat. Het afgedankte mate riaal ging vele richtingen uit, zelfs tot ver over de landsgren zen. Toen men dezer dagen op Curagao zo'n houten geval sloopte, kwamen er elf brieven te voorschijn. De oudste was in 1904 gepost,, de laatste in 1917. Vermoedelijk zijn zij door de scheuren in de dubbele wanden en bodem bi* het legen van de brievenbussen nimmer opge merkt. En de PTT puzzelt nu wie het recht heeft op de ver geelde bescheiden....

de Stem | 1955 | | pagina 1