(Hudson Ylissinge n-b a d s t r a n d-Br ittannia Tal van belangrijke problemen vragen om een oplossing Het drietal is eindelijk weer compleet K.A.J.-enquêteonder arbeidersjeugd VERDIENSTELIJK BURGER Bestek van dr P. J Cuvpers Herriot blijft burgemeester Paasviering in Oost en West 5 GRAND HOTEL HERKREEG MEER DAN OUDE GLORIE Uniek bouwwerk PERLAS Gebrek aan studie-zin is een verontrustend verschijnsel Notaris B. J. W. Drion in het zilver Voor vlijtige handen Wal vissen vlees genoeg, maar nu „Burgeroorlog" ten einde 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 MAART 1955 Het is meestal zo, dat wanneer men een plaatsnaam noemt, automatisch een bezienswaardigheid of een gebouw in deze plaats onmiddellijk in gedachten komt. Bij Vlissingen denkt men aan het badstrand en het Grand Hotel Brittannia. Doch de laat ste oorlog liet het trotse gebouw op de Boulevard in puin achter. Korte tijd daarna werden de resten gesloopt en een troosteloze zandvlakte bleef over mèt de naam van dit grootse hotel, dat een wereldfaam had. Vlissingen had zjjn herinnering aan „Brittan nia" en hield deze levend door de gedachte: „Eens komt Brittan nia terug". Brittannia is teruggekomen, doch in zo'n fantastisch mooi gewaad, dat het vrijwel niet te beschrijven valt. Op 2 en 3 April e.k. zal dit herbouwde Brittannia officieel in gebruik worden gesteld. Het Grand Hotel is nu echter nog geen hotel. Pas over enkele jaren hoopt men de hotelplannen te realise ren. Nu is het herbouwde Brittannia een café en restaurantbedrijf doch van zo'n opzet en zo'n inrichting dat het zijn weerga niet vindt. er voor, dat men tot in de verste uithoek duidelijk alles kan volgen. Zes plastic koepels zorgen overdag voor een buitengewoon grote licht inval. En deze koepels zorgen er te vens voor, dat het hele gebouw iets ijls krijgt. TONEELACCOMODATIE. Nóg werken er bouwvarkarbeiders in koortsachtig tempo, want over enkele weken wordt dit unieke gebouw geopend. Schilders en stof feerders verdringen elkaar, want alles wordt op alles gezet om voor 2 April gereed te komeh. Duidelijk komen de drie uitspringende ramen van de congres- en toneelzaal naar voren, evenals de door mozaïek werk versierde balcons. Het „zwe vende" dak over de balcons valt eveneens duidelijk te zien. Een bui tentrap, rechts op de foto, toont de opgang naar de buitenbalcons, die men echter ook van binnen uit kan bereiken! Brittannia' werd opgetrokken uit witte geglazuurde steen. Deze steen werd gebakken uit Duitse porcelein- aarde en heeft de eigenschap, be stand te zijn tegen de inwerking van het zoute zeeewater! Onmiddel lijk valt het oog op de uitspringende balcons, die voorzien zijn van een mozaiekversiering, eveneens énig in Nederland. Deze balcons bieden een ruim en ongehinderd uitzicht, want het overstekende dak, dat als een luifel over deze balcons steekt, werd door een speciale constructie „zwe vend" gehouden en heeft nergens steunpunten op of naast het balcon. Dit zijn niet de enige bijzonderheden aan dit bouwwerk, herhaaldelijk ziet men toepassingen, die uniek zijn in Nederland èn ver daarbuiten. Met recht kunnen en mogen we zeggen: „Brittannia" is een bouwwonder, een staaltje van groot vakmanschap. Doch een juist toegepaste bouw, een eco nomische inrichting en een smaak volle aankleding maakten dit bouw wonder niet tot een kil, technisch iets, doch tot een smaakvol geheel, een werkelijk rustpunt. TONEELZAAL. Op de benedenverdieping vinden we de grote toneel- en conferentiezaal. Beneden ruimte voor 450 personen, op het balcon kunnen er nog eens 100 een plaats vinden. Het toneel zelf is zeven meter diep en de toneelopening kan door een vouwwand worden ge bracht van 8 tot 10 meter. Bovendien kan bij concerten deze vouwrand ver wijderd worden, zodat het geluid vrij en ongehinderd de zaal in kan stro men. Vier microfoons, opgesteld op het toneel, vangen het geluid op en twee geluidszuilen in de zaal zorgen De kleedkamers èn de toegang tot het toneel zijn wederom van een ge heel aparte stijl. Niet óp het toneel of er achter, doch er naast, door een brede gang te bereiken. Ook die kleedkamers hebben tal van snufjes. Ingebouwde luidsprekers zorgen er voor, dat men in de kleedkamers op de hoogte blijft van de vorde ringen van het spel op de planken en onmiddellijk kan bepalen, wan neer men „op" moet komen. Een kleine foyer zorgt ervoor dat de „toneelmensen" niet verplicht zijn in hun kleedkamers te blijven wachten doch zich even rustig kunnen ont spannen. Wat zo byzonder is: de „lichtma- chinist", die meestal een plaatsje óp het toneel heeft, naast de gordijnen, kreeg hier een plaats in een ruimte naast de toneelzaal. Door een geca moufleerde opening in de wand ziet hij, nét als de toeschouwers het to neel en regelt vanuit deze bijzondere plaats de juiste verlichting en de gordijnen! Naast de toneel- of congreszaal vinden we het café-restaurant-ge- deelte. De schitterende balcons, ver sierd met het eerder genoemde mo- zaiekwerk lopen ook binnen door. Harmonische kleuren vindt men door het gehele gebouw. We noemen b.v, bruin-rode plafonds, blauw-grijze vloerbedekking, en stoeltjes met een gele bekleding! Daar weer een blauw plafond met bijpassende, con trasterende vloerbedekking en stoel- bekleding, doch nergens is het con trast schril of onnattuurlijk. Wel warm en weldadig. RUST VOOR HET OOG. (Advertentie) de sigaar met de dckkei iat^ondeilifh, qoecJ... aankleding van het terras; stoeltjes en parasols van rustige kleuren! Sta len stoeltjes, geel gespoten met een teak-houten zitting. Blauwe parasols. ACHTER DE SCHERMEN. Het is een bekend iets, dat de zee bij zomerdagen sterk „blikkert". En turen in zo'n schitterende spiegel is ontzettend vermoeiend. Welnu, ook hier hield men rekening mee. Men bracht hier en daar „rustpunten voor het oog" aan, donker getinte wan den, meestal diep-blauw, bij zwart af. Sommige hebben een indigo-glans, bijzonder fraai! In het café-restaurant wordt op de benedenverdieping een gedeelte vrij gehouden voor restaurant. Door plas tic vouwwanden kan men gedeelte's afsluiten, wat voordeel heeft bij kleine partijtjes e.d. Deze vouwwan den treft men ook aan in de congres zaal, zodat kleine groepen een pas sende ruimte krijgen en niet in één grote holle zaal hoeven te zitten! Het balcon, dat binnen doorloopt, wenst men te gebruiken alleen als restaurant. Zilveren kandelaars met brandende kaarsen zullen een sfeer vol geheel scheppen! Doch ook het buitenbalcon zal bij mooie dagen ge bruikt worden voor restaurant, open lucht-restaurant door en dit heeft grote bekoring voor hen, die van de natuur houden. Het biedt een vrij zicht op de zee èn een groot gedeelte van het eiland Walcheren. „Brittannia" is n.l. hoger gebouwd dan de Boulevard. Het terras ligt ruim een meter dertig boven de straat-oppervlakte en zelfs op het terras kijkt men hierdoor over de hoofden van de wandelaars heen! De afscheiding van het terras met de Boulevard bestaat niet zomaar uit een gemetseld muurtje, doch uit kolen-zandsteen. Waar men deze steen kan winnen? De kolenmijnen zorgen hier voor! Het is n.l. een afvalproduct. Doordat deze kolen-zandsteen ijzererts bevat, krijgt men een bruine kleur, die een apart chachet verleent aan een muur, op getrokken uit deze steenblokken. Voor geheel „Brittannia" heeft de bouwwereld grote belangstelling. Ook voor de kolenzandsteen, die voor het éérst werd toegepast. Op het terras kunnen 280 mensen plaats vinden, in het café-restaurant ruim twee honderd man! Bijzondere aandacht wordt ook besteed aan de Achter het café-restaurant ligt de grote, ruime en uiterst moderne keuken. De modernste machines ver lichten hier de taak van het perso neel. Voor ruim vierhonderd personen kan men hier een volledige warme maaltijd klaar maken. Aan de luchtverversing is grote aandacht besteed: warme lucht wordt van onder in de zalen geblazen, aan de bovenzijde vindt 4 a 5 keer per uur de afzuiging van bedorven lucht plaats. Naast het gebouw ligt de pergola! Een glazen dansvloer, die verlicht kan worden, zal menigeen op warme avonden verlokken, hier een plaats te zoeken en op het „licht" te dansen. Ook deze pergola is weer omsloten door een muur van de fraaie kolen-zandsteen. Een flinke tuin omsluit de rest van het gebouw. Drieduizend boompjes zullen hierin aangeplant worden, en grote gazons zullen eveneens aange legd worden. „Brittania" voorziet in een grote behoefte. Reeds nu, terwijl het ge bouw nog niet klaar is, stromen de aanvragen voor het houden van lan delijke congressen, toneel- en gym- nastiekuitvoeringen binnen. „Brittannia" is teruggekeerd in Vlissingen, mooier en schoner dan het ooit is geweest. De uitstekende naam, die het Grand Hotel „Brit tannia" had, zal men succesvol blij ven prolongeren, dank zij de schep pers van dit grootse bouwwerk, ar chitect Ir. J. W. C. Boks uit Rotter dam, die in zijn opdracht, iets unieks te creeëren, volledig is geslaagd. Doch ook dank zij de aannemer W. F. Christiaansen, die deze plannen in werkelijkheid wist te brengen! Vlissingen badstrand, „Brit tannia", het drietal is weer com pleet! i ER IS voor het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeidersjeugd in Nederland werk aan de winkel! Deze conclusie is alleszins gerecht vaardigd na een aandachtige bestudering van het rapport, dat dezer dagen naar aanleiding van een enquête onder de arbeidsjeugd van 14 tot 25 jaar in alle provincies van ons land werd gehouden. In totaal werden 10.000 formulieren uitgezet, waarvan er ruim 8.000 bruikbaar waren om in een uitvoerig rapport uitvoerig behandeld te worden. De grote hoeveelheid bruikbaar materiaal is te danken aan het feit, dat de enquête veelal mondeling geschiedde op bijeenkomsten in diverse plaat sen, waartoe de arbeidersjeugd werd uitgenodigd. Een belangrijk per centage behoorde niet tot de K.A.J. en zelfs was er een klein aantal niet-katholieken onder de ge-enquêteerden, die een gedetailleerd antwoord moesten geven op de vragen: hoe is Uw arbeidsscholing, ar beidstijd en arbeidsbeloning? het allereerst de jeugd wakker schudt voor haar eigen maatschappelijk pro bleem, geheel passend in de alge meen vormende taak, welke de K.A.J. in haar jaarprogramma's telkens pro clameert; anderzijds is dit rapport uitermate nuttig voor de K.A.B., die om een voorbeeld te noemen hier eindelijk iets vindt over het basisloon van de arbeidersjeugd, een kwestie, waarover tot nutoe geen enkel ge geven bekend was. Het is met een enquête en de daar uit voortvloeiende statistieken altijd zo, dat de uitslag een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid inhoudt. Het is zelfs met de grootst mogelijke en tot in de perfectie uitgezette en quête onmogelijk een voor de volle honderd procent op waarheid berus tende analyse te maken. Het rapport van de K.A.J. laat ook ten aanzien van de ondervraagde arbeidersjeugd talrijke onopgeloste vragen over, meer nog: werpt nieuwe vragen op. De bedoeling van deze enquête is dan ook zeker niet geweest om op zo kort mogelijke termijn af te rekenen met de problemen, waarmede de K.A.J. momenteel worstelt. In tegendeel, lezen we dit rapport goed, dan is het vooral samengesteld voor de ar beidersjeugd zelf, die hierdoor op niet mis te verstane wijze op haar eigen problematiek opmerkzaam wordt genfeakt. De K.A.J. immers treed4: op de eerste plaats in het strijdperk voor de sociale, culturele en algemene vorming van haar jonge leden. Wat betreft de sociale voorzie ningen in strikt maatschappelijk ver band leunt zij met goede resultaten tegen de K.A.B., die in de afgelopen jaren de tijd, de gelegenheid en de werkkracht heeft gevonden om de vragen, welke in bovengenoemde en quête werden gesteld, steeds aan de practijk te toetsen. De grote verdien ste van dit rapport nu is wel, dat (Advertentie). LIKDOORNS SBSSff Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van t. 1.36 be spaart U veel ellende. BRABANT EN ZEELAND VER ACHTER. Het gemeentebestuur van Ouden bosch stelde pogingen in het werk het authentieke bestek machtig te worden, dat in 1865 vrerd opgesteld ten behoeve van de bouw van de basiliek van de H.H. Agatha en Barbara. De navorsingen zijn niet tevergeefs geweest, want de secre taris van de stichting „Behoud Basi liek *>udenbosch", de heer J. P. van Hoek, is dank zjj de medewerking van de heren van het rijksarchief Van Den Haag in het bezit gekomen van fotocopieën van het bestek, dat boor bouwmeester Cuypers werd ge dateerd op 15 Augustus 1865. Ook is "ren nu in het bezit van een fotocopie van het verzoek aan Zijne Majesteit ben Koning der Nederlanden door Pastoor W. Hellemons om in Ouden- boseh een kerk te mogen bouwen. Het is interessant dit verzoek hier Weer te geven: Geeft met den meesten eerbied te kennen: Het Roomsch Catholiek Paro chiaal Kerkbestuur van de H. Aga- f'to te Oudenbosch Provincie Noord- Brabant, Dat hij, wijl zijn kerkgebouw al hier niet alleen te klein en tevens ondoelmatig is voor de vele paro chianen en kerkbezoekers, maar bovendien zich in zoodanigen toe stand bevindt, dat Jaarlijks de grootste uitgaven voor de onver mijdelijke reparatieën gevorderd worden hij, in overleg met en onder goedkeuring van ZDH den Bisschop van Breda, voornemens is eene nieuwe Kerk te doen daar stellen volgens de hierbijgaande plannen, bestek en begrooting. Dat de grond hiertoe ten geschen ke zal worden gegeven en de kos ten deels door vrijwillige bijdra gen, deels door Negotiat' zullen be streden worden, zijnde volgens ge gronde berekening de hier voort vloeiende renten door de gewone inkomsten voldoende te dragen. Dat het Kerkbestuur verlangd den Heer Cuypers, Architect te Amsterdam, te belasten met het op- zigt over de uitvoering der werken, en daarmede onder gewenschte goedkeuring, zoo spoedig mogelijk te beginnen. Redenen waarom voornoemd Kerk bestuur zich wendt tot Uwe Majes teit in de hoop van Hare hooge goedkeuring nog zoo tijdig te ont vangen, dat de aanvang der Werk zaamheden nog in den loop van dit jaar m.oge plaats hebben, 't welk doende enz. W. Hellemans, Pastoor J. A. Verliepen, L.s.b. BOUWKOSTEN. Het door Dr Cuypers opgestelde bestek vermeldt, dat de bouwkosten van de basiliek 249.880 zouden bedragen. Gedetailleerd worden de bedragen weergegeven. Zo voor de gewelven: de vloer der kerk zal ongeveer 4 ellen boven de begane grond (aan de achterzijde) verheven zijn en ruster op een half steensche gewelf (met kruisbogen) in best rood en kalkmortel. Gewel ven der midden en zijbeuken, koor en aspis en kapellen in ijssel Onder steen en Kalkmortel 4.500.-. En over het Steenhouwers werk: Harden Friesche Steen. Voor treden plinten basementen der pilasters, zuilen, ko lommen en dorpels enz. harden rooden Acher of Friesche steen voor verbindingsstukken in de pilasters en zuilen, voor kolommen achiera- ven, importen lijsten banden kroon en gootlijs en harden fijnen Friesche steen te ramen 47.600.- En voor het .oepel-ijzerwerkvoor de bedekking der koepel is benoodigd ongeveer 20.000 ponden Jjzer-geeste- lijk getrokken gegoten en gesmeed a 0.5Ó het ned. pond 10.000.-. Het bestek is een interessant do cument. Er blijkt toch wei duidelijk uit hoeveel geld de toenmalige Ou denbosschenaren over hadden voor de bouw van de basiliek. Er is maar één antwoord. Geld moet er nu komen voor het herstel van de basiliek. Gironummer der stichting 628.000 OUDENBOSSCHENAREN OPGELET Het behoud van de basiliek gaat iedere rechtgeaarde Ouden bosschenaar 'r harte. De stich ting „Behoud Basiliek Ouden bosch" weet dat en is er van overtuigd, dat iedereen zal mee helpen aan het herstel van het imposante gebouw. Op 21 Maart heeft er een bijeenkomst plaats voor allen, die iets meer willen weten over 't rapport, dat door de vier deskundigen is uitgebracht over de toestand van de basiliek. 21 Maart is het vertrekpunt tevens van de actie, die de stichting allereerst onder de Ou denbosschenaren zelf houdt! Vandaar Oudenbosschenaren opgelet! Notaris Drion aan zijn bureau HET IS MOEILIJK een notaris onder het licht van de schijnwerpers der publiciteit te plaatsen. Zijn werk geschiedt meestal „van mens tot mens", stil en betrouwbaar, een geruisloos dienstbetoon aan derden binnen zijn werkkamer, die men gevoeglijk „een maatschappelijke biechtstoel" zou kunnen noemen. Daarom ook was het voor ons geenszins gemakkelijk notaris B. J. W. Drion ervan te overtuigen, dat zijn zilveren notariaat te Breda (24 Maart 1955) ook ten opzichte van de publiciteit een bepaalde maatschappelijke plicht met zich meebrengt. Hij zwichtte tenslotte (zoals steeds!) voor het nadrukkelije woordje „plicht", omdat hij het met ons eens was, dat elk nieuw geval voor iedere notaris onbeperkt vertrouwelijk is, doch dat het „totaal-werk" gerust eens publiekelijk in de krant mag worden behandeld. Op die manier ziet de jubilerende notaris zichzelf als een toevallige aanleiding. Kenmerkend in dat op zicht was een van zijn eerste bewe ringen tijdens ons gesprek zet vooral in de krant, dat de samen werking tussen de collega's te Breda zo uitermate goed is, dat we kunnen spreken van een „wereldunicum Daarmee gaf hij te kennen het is toevallig mijn jubileum, maar de „eer naar buiten" betreft alle ambt genoten in de stad. Op deze wijze vergemakkelijkte de heer Drion onze moeilijke taak, daarmee bewijzend, dat het zeker geen toeval kon zijn, wanneer men zijn naam ontmoet in allerlei besturen die zich intens bezig houden met maatschappelijke noden in tal van vormen. Zo is hij voorzitter van de R.K. Ver. tot Kinderbescherming („Mijn aller grootste liefde, meneer", verzekerde hij ons zeer overtuigend), van het diocesaan Universiteitscomité en van de Stichting Woonwagenwerk. Boven dien is hij bestuurslid van de K..E. Zangver. Breda's Mannenkov" („Al kan ik dan ook geen noot zin gen", glimlachte hij) en van Het Dameshuis. Tenslotte is hij ook nog Kerkmeester van de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en Bescherm heer van de Bredase P.T.T.-harmo- nie. Een respectabele reeks functies (hij heeft er nog meer!), die we zouden willen afsluiten met hono rair ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Bij dit laatste zouden we gevoege lijk even langer kunnen stilstaan, omdat notaris Drion daarbij zelf prettige kanttekeningen wist te ma ken. „Het werd ingesteld door burge meester van Slobbe", zo vertelde hij, die van mening was, dat het sluiten van huwelijken niet louter ambtelijk moet geschieden. Door enkele voor aanstaande burgers als „honorair" in te schakelen wist hij aan de vrij dorre plechtigheid een frisse tint te geven en min of meer een persoon lijk karakter. Aardig is het te ver melden, dat ik in deze functie twee van mijn drie kinderen zelf heb mo gen trouwen", zo besloot hij. ZIJN KINDEREN Natuurlijk, iedere jubilaris priat graag over zijn kinderen. Zo ook notaris Drion, die weer geheel op die charmante onbaatzuchtige manier van hem, zijn onderwerp binnen een algemeen maatschappelijke sfeer wist te trekken. „Mijn kinderen en ik", zo zij hij dat, „bestrijken eigenlijk het gehele leven mijn zoon is priester (Jezuïet), de ander advocaat en mijn dochter is getrouwd met een internist. Voeg daar de notaris bij en voor iedere belangrijke ge beurtenis tussen de geboorte en Ce dood hebt u le aangewezen „functi onaris" bij de hand Dit grapje bewees overigens (weer eens), dat de jubilerende notaris zo zeer met zijn waardig en maat schappelijk waardevol ambt is ver groeid, dat hij er kans toe ziet ook de meest persoonlijke belangen te betrekken bij ie problemen, die het algemeen tijdelijk en geestelijk wel zijn tenslotte bepalen. Hierin ligt dan ook de diepste reden, waarom we zo volgaarne notaris Drion uit de stille sfeer van zijn bureau het rumoerige gebied van de openbare huldiging binnenleiden. Als bijzonder verdiens telijk burger van Breda, waar hij ai sinds 1910 woonachtig is, heeft hij recht op hulde en dankbaarheid. Uit het rapport blijkt dat een klein aantal medewerkenden aan de en quête bij de N.V.V.-vakbonden of an dere niet-katholiek vakbonden zijn aangesloten. In de Noordelijke Pro" vincies, Ncord-Holland en Zeeland zijn circa 2 pet. van de georganiseer- den bij een niet-katholeke vakbond aangesloten. In Noord-Brabant en Limburg doet dit verschijnsel zich nauwelijks voor. De helft van de ge- enquêteerden is niet georganiseerd. Overigens kwamen 45 pet. der onder vraagden uit gezinnen van meer dan acht kinderen en zelfs 70 pet. uit ge zinnen met zes en meer kinderen. Uit het onderzoek is gebleken, dat 48% der ge-enquêteerden een of meer diploma's bezit. Voor de handarbeiders bedroeg dit percen tage 45 en voor de hoofdarbeiders 81 In deze cijfers vindt de rappor teur een bevestiging van de prog nose t.a.v. het V.G.L.O,-onderwijs in Zeeland, dat in deze provincie het meest verbreid is. Het aantal diploma-bezitters is in Zeeland het laagst - met uitzondering van de hoofdarbeiders, die slechts op een gering aantal gevallen betrekking hebben, zodat toevallige factoren een rol kunnen spelen - direct ge volgd door Noord-Brabant, welke provincie bij het gemiddelde van het land ver achter blijft. Het percentage dipk mabezitters onder de hoofdarbeiders ligt in alle provin cies hoger dan dat van de handarbei ders. Hierbij moet tevens de opmer king gmaakt worden, dat deze verge lijking niet helemaal opgaat. Uit de voorhanden zijnde gegevens blijkt namelijk, dat talrijke jeugdige hand arbeiders (van veertien t. m. zeven tien jaar) studeren voor administra tieve diploma's om later een kans als hoofdarbeider te krijgen. Die studie komt ook tot uiting in de statistiek over de spaarzin, welke juist voor deze categorieën jongeren een dieptepunt vertoont. Studie moet immers betaala worden! ARBEIDSTIJD EN SPAARZIN Verheugend daarnaast is het opval lend groot aantal studerenden voor een diploma sociale vorming, ook on der de handarbeiders. Daaruit more dus blijken, dat de weg tot de socia'e vormingscursussen gebaand is. Een verontrustend verschijnsel onder de jongeren is het plotseling afbreken van hun studie. Het ont breekt die jongeren kennelijk aan doorzettingsvermogen en zin voor studie, waardoor zij op latere leef tijd de bus missen op de weg naar grotere welstand. Uit de antwoor den bleek, dat slechts zes percent om financiële redenen hun studie staakten; in vier procent was de militaire dienst aanleiding. Op de ruim 8000 ge-enquêteerden braken niet minder dan 2357 arbeiders hun studie af! Wat de arbeidstijd betreft: deze bedroeg voor de handarbeider mini maal 48 uren. De feitelijke arbeids week, overwerkuren inbegrepen .haai de 49 tot 50 uren. De hoofdarb":ders blijven ongeveer vier a vijf uren be neden dit aantal. Het rapport leert verder, dat deze arbeidsweek voor zeer jeugdige eigenlijk weinig ver schilt van uie der ouderen, een teleur stellend verschijnsel. Hierdoor komt niet alleen de vorming van de jeugd in het gedrang, doch {evens de studie. Voor de jonge mensen, die in nacht en ploegendienst werken is dit vraag stuk nog nijpender. Hier is het vrijwel uitgesloten, dat de jonge mensen kun nen deelnemen aan jeugdbewegingen, het culturele leven, ontwikkelingscur sussen enz. enz. Het aantal vacantiedagen voor de hoofdarbeiders is groter, dan dat van de handarbeiders n.l. resp. 14 en 12. Ongeveer driekwart van de handar beiders werkt in tijdloon, de rest in tariefloon. De hoofdarbeiders blijken over het algemeen iets meer te ver dienen dan de handarbeiders, vooral in de oudere leeftijdsgroepen. De fi nancien der hoofdarbeiders liggen over het algemeen iets gunstiger dan die der handarbeiders. Slechts de percen tages pensioen-inhoudingen liggen bij de hoofdarbeiders belangrijk hoger Interessant is ook wat het rapport zegt over de spaarzin der jeugdige ar beiders, De heel jeugdige-14 tot 18 jaar blijken weinig of geen spaarzin te heb ben, Die van 20 tot 25 jaar daarente gen leggen een grotere spaarzin aan de dag. Een en ander houdt waar schijnlijk verband met de ludie der heel jeugdigen en de huwbare leef tijd der ouderen. Een der statistieken laat zien, dat de mensen, die willen huwen over het algemeen van F. 2000.- in portefeuille hebben, een som gelds, waarmede de jonghuwenden weinig kunnen uitlichten. De kleine gezinnen sparen het meest. Edouard Herriot blijft burgemeester van Lyon. De gemeenteraad heeft n.l. 'de onafhankelijke candidaat Fulchi- ron tot onder burgemeester gekozen, in plaats van de dezer dagen afgetre den radicaal Thomas. Zoals bekend had Herriot zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de verkiezing van Thomas. Deze verkiezing was im mers in strijd met een afspraak tus sen de onafhankelijken en de radica len in de gemeenteraad. (Advertentie) in schoonmaakgetijHamea-Gelei Rijkssubsidie voor herstel van Haagse toren De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten, voor het herstel van de spits van de St Jacobstoren in 's-Gravenhage een rijkssubsidie van 45 procent van de kosten beschikbaar te stellen. Dit komt neer op een bedrag van f72.900, welk bedrag na 1958 zal kunnen wor den uitbetaald. Op een van de Orkney eilanden, Westray, is een groep van 63 walvis sen door een hoge springvloed op het strand terechtgekomen. De dieren kunnen de open zee niet bereiken en zij r ten dode opgeschreven. De onge veer 1000 inwoners van het eiland weten niet wat zij met al deze wal vissen moeten beginnen. Ook dit jaar zullen in de Goede Week van Witte Donderdag tot Paas- morgen, in de R.K. Volkshogeschool „Drakenburgh" te Baarn studie- en bezinningsdagen worde- gehouden over de Oosterse en Westerse kerk. Het programma vermeldt inleidingen over „de karakteristieke elementen van de Oosterse vroomheid" over „de huidige stromingen in de Oosterse orthodoxie" over „de liturgie in de Oosterse en Westerse Kerk" en over verscheidene verwante problemen, o.a. op het gebied van de religieuze kunst van Oost en West. George Meany (links) en Walter Reuther, respectievelijk voor zitter van de „American Federation of Labor" (AFL) en het „Congress of Industrial Organizations(CIO), schudden elkaar hier, te Miami Beach in de Amerikaanse staat Florida, de hand. De reden? Deze twee voormannen van de grote vak- verenigingsfederaties in de Verenigde Staten hebben onlangs, kort voordat deze foto werd genomen, na een „burgeroorlog" van twintig jaar officieel overeenstemming bereikt over een fusie tussen AFL en CIO. De nieuwe arbeidersorganisatie zal 15.000.000 leden omvatten. Meany zal voorzitter worden van de nieuwe groeperingReuther krijgt, naar men aanneemt, de functie van „Director of Organization".

de Stem | 1955 | | pagina 5