ZWEEDSE POLITIE maakte einde aan SPIONNAGE-COMPLOT H. Vader woonde Mis bij in de Sixtijnse kapel Dr Veldkamp achter min. Zijlstra Nederlandse kolonel krijgt de schuld RUSSEN BEREID TOT ENIGE CONCESSIES? Lenstra redt eer v oor Oranje Bandieten waren beleefde jongens STUDIEVAN MODERNE WAPENS Rechercheurs gingen als Papieren aanslag op Nehroe arbeiders in wapenfabriek werken nen Geen „staakt liet vuren' li DAGBLAD VOOR ZEELAND Stille Omgang te Amsterdam Maar de premier schrok wel Noordwestelijke wind Veelzijdige belangstelling longen viel van 10 meter hoogte En kwam op zijn vriendje terecht Verjaardag van de Pauskroning Proces RM.S.-leiders Het volk werd slachtoffer Felle brand te Hoenderloo Oostenrijk en Duitsland Molotov vraagt naar standpunt Wenen Koning van Nepal overleden De geruchten rond Margaret „Koningin kan geen toestemming geven „Spoedcursus voor onderwijzers Protest van het K.O.V. GRIEKS SCHIP GEZONKEN BRITSE KOLONEL WERD ONTVOERD Chauffeur stond te wachten Turks-Iraaks verdras Engeland als derde partner? ANGST GEEFT GEEN GARANTIE VOOR DE VREDE „Geen massamoord HET INCIDENT OP N-SUMATRA STEEN 95e JAARGANG No. 21792 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna. Redactieraad: C.J v Hootegem, Mi Or A. J. J, M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J v. t Westende. P. V. M Vercauteren.. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.t U.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben Rooms-Katholieke mannen en jongens uit geheel Nederland, ten getale van ruim 21.000, weer de eerste stille omgang van dit jaar door de binnenstad van Amsterdam gemaakt. ZATERDAG IS in Nevada opnieuw een kernwapen tot ontploffing ge bracht. De explosie was deze keer minder zwaar. Wel zag men in Los Angeles op 400 kilometer afstand, de lichtflits. OP DE Haarlemmerweg bij Amster dam is Zondagmorgen een personen auto achtereenvolgens tegen een boom, een lichtmast en nog een boom gereden. De 28-jarige bestuurder werd zeer ernstig gewond. BIJ EEN TREFFEN tussen Franse troepen en opstandelingen in Alge rije werden drie rebellen gedood. Aan Franse zijde viel eveneens een dode. ONDER DE OUDE NAAM „Come- dia" is in Amsterdam een nieuw to-. neelgezelschap opgericht, dat zich voorstelt, op de eerste plaats de stiefmoederlijk bedeelde provincie steden goed toneel te brengen. John Gobau en Guus Hermus namen het initiatief. EEN OOSTDUITSE functionaris van de spoorwegen is tot levenslang ver oordeeld omdat hij het Westduitse vakverbond inlichtingen over de Oostduitse spoorwegen had verstrekt. Zeven medebeklaagden kregen even eens zware straffen. KONINGIN ELISABETH van België is Zondag te Warschau aangekomen waar zij getuige zal zijn van een mu ziekfeest dat aan Chopin is gewijd. Op het vliegveld werd zij door Pool se regeringsautoriteiten begroet. VOORDAT HIJ NAAR Bandoeng gaat voor de Afro-Aziatische conferentie zal premier Nasser van Egypte (op 8 April a.s.) een bezoek aan New - Delhi brengen en daar drie dagen de gast zijn van Nehroe. DE BEKENDE Amsterdamse por tret- en poppcnschilderes Lizzy An singh heeft gisteren een indrukwek kende hulde in ontvangst mogen ne men. Ze werd namelijk 80 jaar. Tydens een tocht van premier Nehroe van India door Nagpoer, Za terdag j.l. heeft zich een incident voorgedaan, dat achteraf onschuldi ger bleek te zijn dan men aanvanke lijk vermoedde. Een riksja-bestuur- der sprong onverwacht in de auto van de premier, en de eerste berichten gewaagden van een moordaanslag. De „aanvaller" zou een geopend mes in de hand hebben gehad. De premier, die de man onmiddel lijk uit zijn auto duwde, gaf nadien een mildere en onschuldiger lezing van het geval. De riksja-bestuurder bleek geen mes maar een stuk papier in de hand te hebben gehad. Waar schijnlijk een verzoekschrift dat hij de premier wilde overhandigen. Men neemt aan, dat hij dronken was. Nehroe is na het incident gewoon doorgereden en heeft, volgens het programma, een rede uitgesproken op een congres van sociale werkers. Hij was natuurlijk wel even geschrok ken. DE CANADESE SOLDATEN hoe ven niet overdreven bezorgd meer te zijn, voor hun khaki. Het de partement van defensie heeft na melijk een methode voor het ma ken van garen gevonden, die de weefsels vijf tot tienmaal sterker maakt dan het gewone materiaal. IN HET GEBIED van Gaza heeft de Egyptische politie Zaterdag 66 Arabieren gearresteerd, die bcschul digd worden van het onderhouden van verdachte betrekkingen met de Isra eliërs. DE FRANSE MINISTER van Bui tenlandse Zaken, aldus hardnekkige geruchten in Parijs, zou uitgenodigd zijn voor een bezoek aan de V.S. op 28 Maart a.s. OOK DEZE WEEK kunnen degenen die onder de regeling „hulpverlening oorlogsslachtoffers" vallen, weer een brandstoffenbijslag krijgen. Hetzelf de geldt voor wie kwartiervergoeding als rampslachtoffer krijgen. Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige Noordwestelijke wind. In de mid dag hogere maximumtemperatu ren dan gisteren. Vandaag: Zon onder 18.43 en morgen: Zon op 6.59 uur, maan op 1.44 en maan »nder 9.26 uur. TAE ZWEEDSE veiligheidspolitie heeft tien personen, ónder wie twee vrouwen, gearresteerd op beschuldiging van spionnage „ten behoeve van twee kleine Oosteuropese staten." Met een van die staten zou Roemenië bedoeld zijn. De gearresteerden maakten zich niet alleen aan militaire spionnage schuldig, maar ze verza melden ook gegevens omtrent pblitieke vluchtelingen die in Zwe den asyl hebben gezocht. Dc gearresteerden zijn vijf Zweden, een Tsjech, een Duitser, twee voormalige Tsjccho-Slowaken en een voormalige Roemeense staatsburger. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Woensdag j.l. was de enige met na me genoemde arrestant aangehouden. Een zekere Evert Abrahamsson, een werktuigkundige in de geheime Bo- fors-wapenfabriek te Karlskoga. Voorts werden twee Zweden en een buitenlander te Stockholm gearres teerd, wie spionnage betreffende een nieuwe vlootbasis en andere militaire installaties in aanleg op de eilanden groep voor Stockholm ten laste zou worden gelegd. De twee Zweden, een onderofficier en een magazijnmeester bij het leger, hebben volgens de poli tie een bekentenis afgelegd. De man, die men als de leider van de groep beschouwt en die als „de Sfinx" wordt aangeduid, ontkent echter ten stellig ste. De afdeling van de groep te Stock holm had haar hoofdkwartier in een van de voornaamste winkelstraten. Ook zijn er arrestaties te Gotlien- borg verricht. Deze personen worden beschuldigd van, spionnage betreffen de de twee nieuwe Zweedse torpedo jagers, „Smaaland" en „Halland", waarvan het voornaamste geschut uit robotwapens bestaat. De afdeling te Gothenborg zou ook belangstelling hebben gehad voor de vliegtuigfabriek te Trollhaettan, waar in het geheim aan automatisch luchtdoelgeschut wordt gewerkt en waar straalmotoren worden vervaardigd. Een jongen van tien jaar, Kees van Zeeland, was in Amsterdam op een tien meter hoge steiger geklommen. Hij verloor het evenwicht en tuimelde omlaag. Vrijwel zeker zou hij om het leven zijn gekomen, als hij niet op zijn vriend was gevallen, dat op het dak van een bouwkeet stond en de ca priolen van Kees gade sloeg. Hij kreeg nu ccn halswervelfractuur. Het vriendje klaagde over pijn in de rugf. De zestiende verjaardag van de kroning van Z. H. de Paus Pius XII is gisteren te Rome gevierd. De plechtigheid in de St Pieter kreeg een bijzonder feestelijk karakter, doordat de H. Vader voor het eerst na zijn ernstige ziekte weer aan een ceremonie als deze kon deelnemen. De pontificale H. Mis in de Six tijnse kapel werd behalve door de H. Vader, door 18 kardinalen, door pa triarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen, hoogwaardigheidsbekleders van de Romeinse Curie, het bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps Di plomatique alsmede door vele gelo vigen, die een plaats hadden kunnen bemachtigen, bijgewoond. Tegen 10 uur trad de H. Vader de paramentenzaal binnen, waar de kerkvorsten en andere waardigheids bekleders reeds aanwezig waren. De Pauselijke stoet kwam slechts langzaam vooruit, omstuwd door de honderden gelovigen, die het geluk hadden de H. Vader van dichtbij te zien en hem hun liefde en verering betoonden. De H. Mis, aan God opgedragen door kardinaal Aloisi Masella en ge zongen door het koor van de Sixtijnse kapel o.l.v. mgr Lorenzo Perosi, be gon precies om half elf. De Paus volgde de plechtigheden, gezeten op zijn pauselijke troon terzijde van het altaar. Bij de Introitus en de Con secratie daalde de H. Vader van zijn zetel af om met alle aanwezigen te knielen. Aan het slot van de ce remonie gaf hij zijn Apostolische zegen. Zaterdagmiddag heeft dc aposto lisch internuntius in Nederland, mgr Paolo Giobbe, gerecipieerd ter ge legenheid van de 16e verjaardag van de Pauskroning. Zondagavond werd te Malmoe de arrestatie van een Tsjechisch onder daan bekend gemaakt. Leden van de veiligheidspolitie kon den zich in de groep dringen door zich als arbeiders in de Bofors-wapen- fabriek voor te doen. De groep zou reeds sinds 1952 werkzaam zijn. Naar van gezaghebbende zijde te Stockholm wordt vernomen, heeft de Tsjechische militaire attaché Vrijdag j.l. Zweden verlaten. Het Tsjechische gezantschap wildé geen reden voor zijn vertrek opgeven. Het Haagse „Binnenhof" berichtte Zaterdag, dat in dc georganiseerde middenstand met 'de dag het ver zet groeit tegen het door minister Zijlstra gevoerde middenstandsbe- leid. Het blad voegde er aan toe, dat de oppositie tegen dit alles zo sterk is geworden, dat hier en daar zelfs de vraag wordt gesteld of de staats secretaris van economise he zaken, dr Veldkamp, die speciaal met de behartiging van middenstandsbelan- gen is belast, niet zou moeten heen gaan om zijn afkeuring over het door minister Zijlstra gevoerde beleid dui delijk te doen blijken. Aangenomen wordt namelijk, volgens het Haagse blad,dat dr Veldkamp in dezen niet achter zijn minister staat. Wat dit laatste betreft: Uit de meest betrouwbare bron vernemen wij, dat dr Veldkamp volledig ach ter minister Zijlstra staat, wat ber treft het prijsbeleid en dan ook niet aan heengaan denkt. In het licht van de verklaringen die de M.S.-leiders voor de Krijgsraad te I# jog ja afleggen, begint veel van wat indertijd op Ambon is gebeurd, het karakter te krijgen van een klucht met tragische achtergrond. Een der ministers van de RMS, Pieters heeft Zaterdag beweerd, dat achter de R.M.S. de Nederlandse kolonel Schotborg stond, met Soumokil cn Manusama als zijn helpers. Beklaagde verklaarde, dat kolonel Schotborg de hoofddader was, Soumokil cn Manu sama medeplichtigen cn dat de twaalf beklaagden „de hoofdslachtoffcrs" wa ren. De Molukse troepen en het Mo lukse volk zijn de verdere slachtof fers, zeide hij. Een tweede beklaagde die aanvan kelijk had gezegd dat hij had meege- eenheids- verklaarde daan, omdat Indonesië de staat had geproclameerd, na de bewering van Pieters dat hij zich afzijdig zou hebben gehouden als hij geweten had dat er een Nederlan der in het spel was geweest! Zaterdagmiddag is in het paviljoen „Vollcnhove" te Hoenderloo 'n hevige brand uitgebroken, die in een korte tijd een groot gedeelte van het ge bouw een opvoedingsgesticht voor jongens in de as heeft gelegd. Het vuur vond aangewakkerd door de felle wind gretig voedsel in het droge hout van het ruim honderd jaar oude gebouw. Dc gehele zolderverdieping, als mede het middengedeelte van de la ger gelegen verdiepingen van het pa viljoen brandden uit. In Oost-Bcrlijn heeft men Zondag laten doorschemeren, dat de Sowjet- Unic spoedig een nota aan het Wes ten zal zenden met nieuwe voor stellen inzake Oostenrijk en Duits land. Deze voorstellen, die vóór de rati ficatie van de Parijse verdragen op een conferentie van de Grote Vier zouden moeten worden besproken, zopden alle concessies bevatten, die de Sowjet-Unie terzake kan doen. Zij zouden o.m. de aanvaarding in houden van het Britse plan als basis voor het houden van verkiezingen in 1 geheel Duitsland onder internationaal toezicht en de bereidverklaring de Russische troepen uit Polen terug te trekken als de Russische strijdkrach ten ook in Oost-Duitsland kunnen worden gemist. Molotof had de Oostenrijkse rege ring al eerder gevraagd haar defini tieve standpunt ten aanzien van vroe gere Sowjet-voorstellen kenbaar te maken, aldus is Vrijdag in Moskou bekend gemaakt. Dit verzoek werd gedaan tijdens besprekingen die op 25 Februari en 2 Maart zijn gevoerd tussen Molotof cn de Oostenrijkse ambassadeur, Bischoff. De Westelijken hebben er nog altijd weinig fiducie in. Een conferentie vóór de ratificatie der Parijse accoor- denDaar schuilt het addertje weer. Volgens een op de Ncpalese Am bassade te Nieuw - Delhi ontvangen bericht is Koning Tribhoevan van Nepal Zaterdagavond te Zuerich overleden, waar hij voor een hart kwaal werd behandeld. Dr Alfred Blunt, de Anglicaanse bisschop van Bradford, heeft in een vraaggesprek met het Engelse blad „The People" verklaard, geen mo gelijkheid te zien, dat de Anglicaanse Kerk een soepeler houding zou kun nen aannemen om een huwelijk van prinses Margaret en kolonel Town-i send te kunnen toestaan. Op de vraag, wat zijn mening zou zijn als Koningin Elisabeth toestem ming zou geven voor dit huwelijk, zeidc de bisschop dat dit een zuiver hypothetisch geval was. Persoonlijk zag hij niet in, hoe zij haar toestem ming zou kunnen geven, daar zij ook verdediger was van het geloof. Als de geruchten over huwelijksplannen op waarheid berusten, zou de enige op lossing schijnen, dat een der betrok kenen verklaarde, deze plannen op te geven, aldus dr Blut. Het verbondsbestuur van het Ka tholieke Onderwijzers Verbond heeft bij monde van zijn voorzitter, de heer Joh. Derksen, ernstige bezwaren ge uit naar aanleid?!?,? van een adver tentie waarin werd vermeld, dat de Regering heeft toegestaan, dat ook aan een schriftelijke opleiding een spoedcursus voor onderwijzer wordt gegeven, aan welke cursus dezelfde faciliteiten worden verleend als aan de kw7eekschoolcursussen. Het verbondsbestuur sprak hierover zijn verwondering uit, te meer omdat in deze advertentie wordt vermeld dat de leeftijdsgrens van dertig jaar wordt losgelaten. Het verbondsbe stuur is van mening, dat de noodtoe stand bij het onderwijs, het nemen van bepaalde noodmaatregelen wet tigt maar het meent, dat hier sprake is van een zodanige afwijking van de normale eisen, dat het belang van het onderwijs wordt geschaad. Nationalisten Het parlement van Nationalistisch China heeft Zaterdag een resolutie aangenomen, waarin het zich uit spreekt tegen elk voorstel om te ko men tot besprekingen over een sta king van het vuren in de Straat van Formosa. De inhoud van de resolutie is aan de V.N. doorgeseind. Tegenover de eilanden Quemoy en Matsoe zouden 250.000 man commu nistische troepen zijn samengebracht die ieder ogenblik een aanval kunnen beginnen, aldus berichten uit Taipeh. Admiraal Pride zou met de Natio nalisten een concreet plan hebben uit gewerkt om zo'n aanval te keren. De Amerikaanse senator Knowland heeft om maatregelen gevraagd tegen het transport van brandstof naar commu nistisch China door een Fins schip. Het is niet uitgesloten, dat de vloot van Tsjang Kai Sjek het schip zal trachten aan te houden. Het 449 ton metende Griekse schip Iason is Zondag in de Ionische Zee ongeveer honderd mijl ten Oosten van de Zuidpunt van Italië gezonken. Het Britse schip Strathedcn, dat dit Zondagavond meedeelde, voegde hieraan toe, dat zich ongeveer twin tig opvarenden van de Iason in het water bevinden. De Britse kolonel Oswald Perrott is opnieuw een vrij man geworden; hij werd 25 dagen lang gevangen gehouden door Birmaanse bandieten. Zijn vrienden hadden een losgeld be taald. Thuis aangekomen schonk de ko lonel zich een glas whisky uit, stak hij een pijp op en begon hij zijn ver haal. -,,De bandieten waren beleefde jongens, werkelijk. Ik had niets te kort". Kolonel Perrott is een gepension- neerdc officier van de Royal Artil lery; hij houdt van jagen op eenden. Eenden zijn er genoeg in de jungle moerassen van Birma, en zo trok de kolonel er zekere dag op uit met Izijn wagen. Hij reed naar Taikkyki, op veertig mijl van Rangoen, de Bir maanse hoofdstad. TIJD VOOR EEN BIERTJE De chauffeur, een inlander, bleef bij de wagen, de kolonel en twee hel pers stapten naar het moeras. Met 88 kogels schoot de kolonel 41een den. Toen was het tijd voor een bier tje. Maar zes mannen, die met ge weren gewapend waren, kwamen tussenbeide. Een van de helpers van de kolonel vluchtte. De bandieten blinddoekten de kolonel en andere' helper, en dreven hen de jungle in. De bandietonhoofdman zei, dat. hij zijn gevangenen niet zou doden. Los geld. dat was het wat hij wou. Ze venduizend pond sterling en de ko lonel kon als een vrij man naar huis gaan. Kolonel Perrott sehrecf een brief welke de bandieten met de helper meegaven. In deze brief zei hij zijn vrienden in Rangoen dat de bandieten (osgcld eisten. Zijn vrienden brach ten de som van tweeduizend pond bijeen. De bandieten wensten meer. Ik weet niet hoe het losgeld werd betaald, noch aan wie het werd be taald, zei de kolonel. UITSTEKEND VOEDSEL De bandieten behandelden me zeer hoffelijk. Het voedsel was uitstekend vooral dan de rijst met curry. De kolonel kreeg ook de geestrijke drank van het land, maar die lustte hij niet erg. ,,Ik moest altijd in de open lucht blijven, en 's nachts had ik het erg koud. Maar de bandieten gaven me hun dekens en sliepen zelf zonder. Ik weet niet wanneer het losgeld werd betaald. Maar twee dagen geleden zeiden de grappenmakers, dat ze me naar mijn chauffeur zouclcn brengen. Ik meende dat het een leugen was, en ik trok op weg naar een nabij gelegen dorp. Maar inderdaad, mijn chauffeur wachtte me wat verder op. Deze morgen kwamen we nu in het dorp aan, en hier ben ik nu". Toen men de kolonel vroeg of hij nog uit .iagen zou gaan in de jungle, antwoordde hij: ..Natuurlijk. Maar ik zal opletten niet te diep de jungle in te gaan". i-i j .i nv moment. w~ur- op Lenstra de gelijkmaker scoort en hiermee de stand op 1-1 bracht die tevens het eindresultaat werd. Van links naar rechts: de juichende Abe, Andisen en doelman Henriksen, zittend op de grond. O Engeland wenst zich spoedig te ver binden met het Turks-Iraakse ver drag. Het doel van Engeland is een nieuw verbond met Irak te sluiten, dat zijn betrekkingen in overeenstem ming zal brengen met die, welke reeds met Turkije en de andere part ners van het Atlantisch verdrag be staan. Eden brengt deze week een bezoek van drie dagen aan Ankara. Op 20 Maart komen te Cairo Ara bische premiers bijeen om te spreken over 'n nieuw Arabisch verdrag voor collectieve beveiliging. Dc minister deelde niet mee, welke landen op de conferentie zullen zijn vertegenwoor digd. Kardin aal G riffin Kardinaal Bernard Griffin, de aartsbisschop van Westminster, heeft Zondag opgeroepen tot „vrede door gebed" als een alternatief voor „vre de door angst". In een preek over de dreiging van de waterstofbom, verklaarde hij: ..Men heeft ons meegedeeld, dat er in de komende drie tot vier jaar betrekkelijk weinig kans bestaat op een atoomoorlog. Wij van onze kant moeten deze mogelijke adempauze beschouwen als een zegen, als een gelegenheid voor elk van ons om de hemel +e bestormen en te vragen om een antwoord van God op de door de mens geschapen crisis". De Fax-Christi-beweging in Enge land heeft de Paus verzocht, een bijeenkomst van leiders van Chris- lijke kerken van beide zyden van het „IJzeren Gordijn" te beleggen, om te bespreken op welke wtfze de beschaving kan worden bewaard voor vernietiging door waterstofbommen. Een legercommuniqué van de In donesische troepen op Noord - Su matra heeft het bericht tegengespro ken, als zouden 94 dessabewoners by wijze van vergeldingsmaatregel, zon der vorm van proces zijn doodgescho ten. De inlanders, aldus het commu niqué hadden zich aangesloten bij de opstandelingen, nadat vijftien mili tairen in hinderlaag waren gedood. Zij hadden zich laten aanzetten tot een aanval met krissen en andere stootwapens op de troepen van de T. N.I. en in het gevecht waren velen van hen omgekomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1