1957 MODE SHOW TV-hulpzenders Brabant voor Zeeland en gereed Bevend sprak Von Neurath Hitiers Rijn-operatie over Radio-actieve wolk boven Atlantische Oceaan Provocatie Sir Alexander Fleming aan hartaanval gestorven r m DE BOOT WAS BIJNA VOL... S ch if f erstein Het gaat Nederland goed "N DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Cals overschouwt de verdeeldheid Wat noemt men favorieten Winderig De sterren 1 bleven weg Pinay gelooft niet meer aan vredesverdrag met Duitsland Parijse accoorden later in Senaat Trouwt prinses Margaret toch Diamantstaking begrijpelijk TOOTAL Scheidende Belgische ambassadeur vertelt: De heer Graeffe: diplomaat archeoloog en dichter Nederland was hem zeer lief Hij ontdekte de penicilline 95e JAARGANG No. 21790 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteeiplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vadetfani Z ATERDAG 12 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. nqJ35) J5 (Van onze parlementaire correspondent). Minister Cals, voor de televisie-camera's zijn televisiebeleid verdedi gend, gevoelde zich duidelijk sterk in de verdeeldheid der meningen, die de afgevaardigden daags tevoren en ook gistermiddag hadden laten blij ken. Er is geen wettelijke regeling, waaraan de bewindsman is gebonden gewerkt. De minister regeert naar eigen inzicht t.a.v. de televisie en heeft en aan de totstandkoming waarvan de volksvertegenwoordiging heeft mee- een ontwerp-besehikking bij zijn nota laten zien, waaraan de Kamer niets moeten worden gemaakt, zou het de eerste jaren en ik durf daar twee kan veranderen. „Als op het punt van de televisie een wetsontwerp zou cijfers voor te zetten niet in het Staatsblad kunnen worden afgekondigd, gezien de verdeeldheid van opvattingen. Géén der door de afgevaardig den gelanceerde ideeën zou een uitgesproken meerderheid van de Kamer halen", aldus de bewindsman. Negen sprekers hadden gepoogd de minister te bewegen zijn ontwerp beschikking op sommige punten te herzien. Maar steeds weer kon mr Cals zich beroepen op de verdeeld heid der meningen. „Ik ga noch opzij voor het zwaar geschut, dat de af gevaardigde Goedhart op me heeft gericht, noch wijk ik voor gefronste wenkbrauwen in Hilversum. Twee punten had mr Cals te be strijden: men had bezwaar tegen de overwegende overheidscontrole bij 't financieel beheer en men acht de sa menstelling van het gezamenlijk pro gram. door een algemene program ma-commissie te kiezen uit de pro gramma's der vijf omroepen, niet ideaal. FAVORIETEN? DE INTERNATIONALE Karelsprijs van de stad Aken, die elk jaar wordt toegekend aan iemand, die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor Europa's eenwording, is dit jaar verleend aan premier Churchill. Hij zal de prijs waarschijnlijk zelf in ont vangst komen nemen. HET BEDRIJFSCHAP Wegvervoer is er voorlopig nog niet, nu drie orga nisaties, die samen 70 pet. van de werkgevers vertegenwoordigen, een andere mening over wezen en taak van zo'n bedrijfschap hebben dan de rest. DE AMERIKAANSE Democratenlei- der Butler veroorzaakte een storm van verontwaardiging, toen hij zei te menen, dat Eisenhower zich in 1956 niet herkiesbaar zou stellen, wegens ziekte van zijn vrouw. Er klopte na melijk niets van. BELGIE WIL bij Nederland een le ning van 100 millioen gulden aangaan. De rentevoet is 3 3/4 procent. Het cijfer van het aantal aange schafte televisie-toestellen is de laat ste weken sterk gestegen, zei minis ter Cals. Het beloopt ongeveer 20.000 Waarschijnlijk is die stijging te dan ken aan het feit, dat de mensen in het land hun favorieten wilden zien vechten in de nationale arena, zo ver volgde de bewindsman. Voorzitter dr Kortenhorst knikte instemmend en de Kamerleden gingen glunderend recht zitten. Zij dachten, dat de minister doelde op deze televisie-uitzending vanuit de nationale vergaderzaal. APEN HEBBEN de woningen van Indiase parlementsleden geplun derd. Zij vernielden er boeken, zetten de hoedjes van mevrouw de parlementarische op en ver dwenen tenslotte met alles wat er te bikken was. PRINSES MARGARET zal haar 25e verjaardag (vanaf welke zij zonder toestemming van de Koningin mag trouwen) op 21 Augustüs in Schotland vieren. IN CASABLANCA knalden Donderdag weer schoten. Verzetslieden doodden een politieman en enkele burgers RUSLAND WIL een uitwisseling van landbouwdelegaties met Amerika tot- standbrengen. De Russen hebben in Washington gevraagd of dit moge lijk is. PRESIDENT EISENHOWER ontving onlangs een dreigbrief, die was on dertekend met Stalin". De politie zocht en vond een jongeman, die in derdaad Stalin bleek te heten. Hij had ergens in zijn hoofd een los schroefje zitten. DE HEER WILLEM RUYS. oud-di recteur van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, zal Dinsdag a.s. zijn 90ste ver jaardag vieren. MOCHT PREMIER Churchill naar Aken komen om zijn prijs in ont vangst te nemen (zie boven), dan zal hij zeker doorreizen naar Bonn. Ade nauer heeft hem namelijk uitgeno digd. DE GENERAAL van het Rode Leger. Iwan Bagramian, vroeger comman dant van de strijdkrachten aan de Baltische kust, is tot maarschalk be vorderd. Ook enkele andere gene raals kregen „de" staf. EEN LID van de Mau-Mau-beweging die zich door zijn maats „Hitier" liet nemen, heeft zich overgegeven. Zij- Eva Braun koos de vrijheid liever. ENGELAND, Frankrijk en Amerika overwegen het plan om een bijeen komst van de grote drie te beleggen ter bespreking van de toestand in In dochina. DE VEILIGHEIDSRAAD komt Don derdag weer bijeen om het incident van Gaza nogeens onder de loupe te nemen. PROF. DR M. H. H. SMEETS, hoog leraar aan de Kath. Ec. Hogeschool in Tilburg, is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de S.E.R. m de vacature prof. Veraart. OP 18 MAART gaat zekere heer Miermans aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveren op een proef schrift over „Voetbal in Nederland Supporterspardon, paranimfen zijn Karei Lotsy en ir J. W. Kips. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: Zon onder 18.39 uur. Maan op 23.36 uur. Morgen: Zon op 7.03 uur. Onder 18.41 uur. Maan op 0.00, Onder 8.17 uur. Maandag: Zon op 7.01 uur. Maan onder 8.48 uur. ,,U knikt wel instemmend, mijnheer de voorzitter, maar U weet nog niet wat ik wil gaan zeggen", ging mr Cals ongestoord voort. „U begrijpt natuurlijk, dat ik doel op de voetbalwedstrijd van Zondag aanstaande!" Dat gaf uiteraard een onbedaarlijk lachsalvo. De bezwaren tegen het ineens in nen van het kijkgeld kon de minister begrijpen. Maar de innigskosten zou den te hoog worden, als er meerdere termijnen >werden mogelijk gemaakt. Overigens slaan de scherpe sancties bij wanbetaling (dwangbevel, boeten) niét op het te laat betalen, maar op het nalaten van het aanmelden van een toestel en het nalaten van het aanvragen van een kaart. Op wanbe taling in de zin van „achter zijn" staan geen sancties behalve dan dat het toestel kan worden verzegeld. UITBREIDING. (Van onze parlementaire correspondent) Sterren stralen overal, ook in S de Tweede Kamer. Maar wij zijn 2 er niet bij, zeiden de leden van de staatkundig gereformeerde J fractie dominee Zandt en ir 2 Van Dis) tegen elkaar. Ze woon- 2 den (tot nu toe) de debatten over het televisiebeleid niet bij. J Het was bekend, dat zij er te- 2 gen zijn, zoals ze tegen alles 2 zijn wdt iets met camera's te maken heeft. Wat moet dat nu worden, als over enige jaren alle vergaderingen op het tele- 2 visiescherm worden gebracht..? We zouden dominee Zandt daar node missen, want hij is een J markant parlementariër. Minister Cals wil met de ontwik keling van de televisie-mogelijkheden zoveel mogelijk spoed maken. Maar verder dan 12 uur zendtijd (nu is het 10) kan hij nog niet gaan. Apparatuur en beschikbare krachten spelen hier een rol. Eind 1956 of begin 1957 ko men de hulpzenders gereed, die de Nederlandse televisie ook in het Oos ten en W.-Brabant en Zeeland kun nen brengen. In Mei van dit jaar komt de tweede reportagewagen ge reed. Nog één dag, Dinsdag a.s., zal de Kamer over de televisie debatteren. Van confessionele kant zou een mo tie kunnen komen om de algemene programma's geheel uit vrijwillige samenwerking tussen de omroepver enigingen te laten ontstaan. Maar het lijkt ons waarschijnlijker, dat mr. Cals zijn televisie-beleid kan voort zetten. zoals hij thans doet. De Franse minister van Buitenland-, se Zaken, Pinay, heeft verklaard, dat er wellicht nooit een vredesverdrag met Duitsland za! komen. Sprekend over het Saarstatuut. zei hij, dat het vooral aankomt op het eerste referendum, waarin de be volking van de Saar zal worden ge vraagd zijn goedkeuring te hechten aan het voorlopige statuut van het gebied, dat van kracht zal moeten blijven tot de ondertekening van een vredesverdrag. Pinay gelooft, dat men zich voor lopig nog geen zorgen moet maken over het tweede referendum inzake de uiteindelijke regelingen, die in het vredesverdrag zullen moeten worden opgenomen. ..Dit tweede referendum" zo zei hij. „wordt misschien wel nooit gehouden". „Frankrijk zal in de Saar dezelfde garanties hebben als de Saar zelf", verklaarde Pinay. De tekst van het Saaraccoord, zo besloot de minister, is duidelijk en Frankrijk weigert enige interpretaties ervan te aanvaarden. Het debat in de Franse Senaat over de Parijse accoorden, dat met span ning wordt tegemoet gezien, zal één of twee dagen later beginnen dan oorspronkelijk was vastgesteld. De debatten zullen, naar wordt verwacht op 25 of 24 Maart beginnen omdat de Senaat besloten heeft op 22 Maart eerst de begroting te behandelen. Het uitstel is gedeeltelijk het ge volg van acties van de tegenstanders van de Duitse herbewapening. De Italiaanse Senaat lieeft Vrijdag avond met ruime meerderheid, de Parijse accoorden bekrachtigd. De Franse oud-premier Reynaud heeft een wetsontwerp ingediend ter versterking van de regering in Frankrijk en ter vermindering van de wankele positie van de kabinetten. De kern van zijn voorstel is, dat er onmiddellijk nieuwe verkiezingen worden gehouden als een regering, die nog geen twee jaar in het zadel zit, woor 't parlement wordt omver geworpen. Prinses Margaret is vastbesloten in het huwelijk te treden met kolonel Townsend, aldus is Vrijdag uit krin gen die in nauwe verbinding met het Britse Hof staan, vernomen. De verloving zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand bekendge maakt worden. Eerst moeten nog verscheidene vraagstukken worden geregeld. Uit dezelfde bron is vernomen, dat Koningin Elizabeth en de Aartsbis schop van Canterbury welwillend te genover Prinses Margaret staan en dat zij hun best hebben gedaan om tot overeenstemming te komen. Als de Prinses afstand zou doen van haar rechten op de trocn, zou het huwelijk reeds binnen enkele maanden geslo ten kunnen worden, zo verklaarde men. Communisten in Rome houden proteststaking Communistische arbeiders in Rome hebben gisteren voor korte tijd het werk neergelegd, uit protest tegen een aanval van neo-fascisten op het hoofdkwartier van de communisti sche partij. De andere vakbonden onderschre ven de stakingsopioep niet, maar wel veroordeelden zi' 'ie overval. In het parlement gaan sfUnmen op, om de neo-fascistische partij te verbieden. (Advertentie) van VOORJAARS- ZOMERMODELLEN en Onze bekende attractieve Show houden wij op: Maandag 21 Maart Dinsdag 22 Maart Woensdag 23 Maart in CONCORDIA te Breda. Muzikale omlijsting Middag-shows 2.30 uur Avond-shows 8.00 uur Coiffures Maison Pierre Veemarkt 3, Tel. 7977 Baronielaan 223, Tel. 7410 J. v. d. Wiel Jr. Roy van Zuidewijnlaan 8, Tel. 4866 S c h o e nen Vissers' Schoenhandel Lange Brugstraat 5, Tel. 7009 Toegangskaarten voor deze shows ad. f 1.50 (thé- complet inbegrepen) zijn verkrijgbaar vanaf Maan dag 14 Maart a.s. op onze Confectie-afdeling en bij bovenstaande adressen. BREDA Een reusachtige, zwak-radio-actieve wolk, afkomstig van de atoomontploffing van Maandag j.l. in Nevada, is over de Ooste lijke Amerikaanse Staten gewaaid en drijft nu in Westelijke richting over de Atlantische Oceaan. Het bureau van de Amerikaanse weerkundige dienst in Was hington heeft bekend gemaakt, dat de wolk radio-actieve damp en stof, waarschijnlijk 1600 k.m. lang en 320 k.m. breed, op een hoogte van drie k.m. drijft. Amerikaanse weerkundigen ver wachten heel weinig of geen radio-actieve neerslag uit de wolk. Op enkele bedrijven na, waar de werkgevers aan de eisen van de dia mantbewerkers zijn tegemoet geko men, ligt de gehele Nederlandse dia mant-industrie vanaf Maandag stil. De Amsterdamse schijvenschuur- ders zullen niet in besmette bedrij ven werken. De kwestie is, dat de werkgevers het uurloon van hun per soneel wilden verlagen en tegelijk de werktijd verlengen. Als tegenpresta tie stond invoering van een algemene pensioenvoorziening. Eén en ander was nodig, aldus de werkgevers, voor nieuwe opbloei van de diamantindus trie. (Advertentie) Elke man prefereert een das. want alleen dé kreuk- herstellende Tootal das blijft, zelfs na vele malen gewassen te zijn, onberispelijk. Fl. 2,95 FI. 3,95 Fl. 4,50 Fl. 2,50 voor jongens Voor de handelTOOTAL, Marnixstraat 415, Amsterdam. Met de „Johan van Oldebarneveldt" vertrok Vrijdagmiddag de familie Verdonk naar een nieuwe toekomst in Australië. Dit is op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet, dat de familie 18 man groot is..! De bur gemeester van hun laatste woon plaats, Valkenswaard, was met zijn echtgenote aanwezig om de familie uitgeleide te doen. De leeftijd van de kinderen loopt van vier maan den tot 18 jaar... Het schijnproces Een Indonesische politicus heeft verklaard, dat hem en een hoge par-, ty-functionaris aanbiedingen „van bepaalde zyde" zijn gedaan om be zwarende verklaringen af te leggen in de rechtszaken tegen Schmidt en Jungschlager. Volgens de verklaring werd er ge werkt met agenten-provocateurs, om de in Indonesië wonende Nederlan ders te compromitteren. Een open brief van de heer Goed hart (Pieter 't Hoen) aan president Soekarno heeft in Indonesië nagenoeg geen indruk gemaakt. Een Neder lands blad aldaar schreef, dat nie mand Pieter 't Hoen meer au-se- rieux neemt. COLLARDS PORTRET OP BRANDSTAPEL Terwijl zij met gekke grimassen een Requiem zongen, hebben enkeie honderden R. K. studenten in Gent een groot portret van de Belgische minister van Onderwijs, Collard, ver brand. Tevoren hadden zij een vergade ring van socialisten en liberalen, die de schoolpolitiek besprak, met traan- gasbommen bestookt. De politie trad krachtig op. Enkele studenten wer den gewond. JTEN GESPREK met een ambassadeur belooft altijd „inhoud" te hebben, vooral als het een diplomaat betreft met zo'n carrière als de Bel- gisclle ambassadeur in ons land, de heer E. Graeffe, die binnenkort naar zijn land zal terugkeren om daar zonder alle beslommeringen van het diplomatenleven, zijn oude dag te slijten. De nu 65-jarige heer Graeffe heeft Nederland lief gekregen. Het was een oude liefde, naar hij tijdens een vraaggesprek meedeelde, want een deel van zijn schoolopleiding genoot hij in ons land. Toch moet men hem veeleer een internationale figuur noemen. Hij vertegenwoordigde zijn land in Oost en West, tot men hem de belangrijke Benelux-plaats in Den Haag toewees. De heer Graeffe zat als elke ambassadeur met de neus op de wereldgeschiedenis. Hij beleefde twee oorlogen en vooral over die tijd weet hij boeiend te vertellen. De oorlogsjaren behoorden uiteraard tot de spannendste in zijn 35-jarige loopbaan. bezetting zou overgaan, totdat ik s morgens bij Von Neurath in de Wil- helmstrasse werd ontboden. Toen ik binnenkwam verlieten de Franse en Engelse ambassadeurs juist het ge bouw. Von Neurath vertelde me, dat Hitler met zijn troepen over de Rijn was getrokken. Dat betekende een kans op oorlog. Von Neurath was erg nerveus. Hij was zelf tégen het be sluit, zoals veel andere Duitsers. Hij In Maart 1936 was hij zaakgelastigde in Berlijn. Het waren veelbewogen dagen. De opzegging van het Locarno- pact, de bezetting van de gedemilita riseerde Rijn-zóne „We wisten niet of Hitier tot de maar ook in zijn landstaal kon hij zijn gedachten niet goed onder woor den brengen. „Dat kan oorlog bete kenen", zei ik hem. „Ja, ja, dat heb ik al gehoord", was het nerveuze ant woord. VEEL REIZEN. hij niet uit zijn men. Ik begon toen Duits te spreken, Von Neurath, zelf veel groter dan ik, sloeg zijn arm om me heen en zo begon hij zenuwachtig met mij de kamer op en neer te lopen...." Door zo'n. relaas de machtige Von Neurath ten prooi aan zijn angst worden die harde dagen van weleer met een milder licht beschenen. Zelfs duivels hebben soms een hart, al rea geert het dan maar alleen op heel krachtige prikkels De heer Graeffe heeft verschillende interessen. Voor de eerste wereldoor log was hij zeer actief op literair ge bied. Hij kwam in contact met veel bekende schrijvers, waaronder Frede- rik van Eeden en bekende Duitse schrijvers als Thomas Mann. „Of ik nog eens ga schrijven? Dat hangt er vanaf of ik inspiratie krijg." Vooreerst stelt hij zich voor veel te reizen en te zien. Misschien zal hij zich ook nog met de archeologie bezig houden. Hij heeft een belangrijke col lectie, die echter zal worden ver kocht. „Mijn verzameling mag niet in kisten worden opgeborgen", zegt hij. Voor wat de benoeming van een nieuwe Belgische ambassadeur aan gaat, zijn zowel linkse als rechtse Vlamingen het er over eens, dat een Nederlands-sprekende ambassadeur Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, is gisteren in zijn woning te Lon den aan een hartaanval over leden. De 73-jarige Schotse geleerde legde in December zijn functie als leider van het Wright-Fleming-instituut voor microbiologie te Londen neer. Hij zette zijn werkzaamheden echter voort in een klein laboratorium, waar hij vele jaren werkzaam was geweest. Hij verklaarde toen, zijn onderzoe kingen te zullen richten op de immu- nisatie van de mens tegen infectie. Vóór de ontdekking van de penicil line had dit speurwerk zijn belang stelling gehad. Sir Alexander Fleming werd in Juni 1944 geridderd voor zijn ontdek king van de penicilline en hij kreeg een jaar daarop 3e Nobelprijs voor geneeskunde toegekend. Fleming heeft zijn ontdekking van de penicilline in 1928 „louter geluk" genoemd. De laatste jaren heeft Fleming her haaldelijk gewaarschuwd tegen te veelvuldig gebruik van penicilline. Overmatig gebruik zou de doeltref fendheid cr van beperken. De bescheiden Sir Alexander heeft niets aan zijn ontdekking van de pe nicilline verdiend: hij schonk het aan de gehele wereld. Zijn hand was in het laatste jaar bij het nemen van proeven nog even vast als toen hij pas twintig was en aan het begin van zijn carrière stond. De man, die een kleine school In Ayrshire (Schotland) heeft bezocht en een tijdlang voor een scheepvaart kantoor te Londen heeft gewerkt, was zo bescheiden, dat hjj niet-wilde, dat persfotografen een opname van hem maakten. or,v„i- rtQ„,e,nrii;ur crr-.r.A incuci laiicis-spicK-cntiG am ua ssaueui nu Icon hij niet uit zijn lomden'ko-1 van het Belgische Hof zou hiertegen echter duchtig worden geïntrigeerd- Drie op elke vier Nederlanders vinden, dat het Nederland pri ma gaat. Het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie heeft dat kunnen becijferen. Op de vraag „waarom?" gaf men verschil lende antwoorden. Het meren deel daarvan blijkt echter be trekking ie hebben op onze eco nomische toestand. Het wel vaartspeil is hoog, wordt gezegd, de mensen kunnen kopen wat ze nodig hebben. De handel gaat goed, de deviezenpositie is best, meenden anderen. Veel van de ondervraagden trokken vergelijkingen met het buiten land. De sociale maatregelen werden door slechts 5 pet van de ondervraagden als blijk van ons beste bestaan genoemd. Degenen die meenden, dat het :n ons land niet goed gaat, con stateerden een laag levenspeil. En dan waren er de grapjassen, die zeiden: „Het zal ons altijd slecht gaan, zolang je hier niet van het weer op aan kunt...."

de Stem | 1955 | | pagina 1