De KVP haalde ruim 25.000 leden en nog stijgen de cijfers Het oog van de camera bleef star AMERIKA zal zich met hechte banden aan Europa binden Begin van burgeroorlog in Zuid-Vietnam? Israël weer berispt Brabant toonde tot grote dingen in staat te zijn \e jongeman redt gezin uit brandend huis Toestand prinses is uitstekend DAGBLAD VOOR ZEELAND Bliksemactieblikseminslag Hoerageroep niet van de lucht Gewekt door de vlammen... Uitvaartdienst in Helsinki Iets zachter Dreigt scheuring in Labour-partij Bestuurswijziging Maltezer Orde Kleine brand in ziekenhuis KAMER-DEBAT WERD CAMERA-DEBAT KVP niet tegen TV-reclame Verklaring van Eisenhower wekt voldoening legemoetkoming aan Frankrijk Bloedt geschil over Saar dood BLOEDIGE SLAG BIJ DE MEKONG r U mag nu schelden, heren 95e JAARGANG No. 21789 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, fiedrctie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mi ür A. J J. M Mes. Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. t Westende. P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.f 0.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Póstrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 11 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beooraeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. ^5) OM 9 uur begon de telling. En om half tien kon het eerste hoera.''tje worden aangeheven. De 25000 leden iva- ren er. Toen al Partijvoorzitter van Doorn en de heer Romme kivamen de zaal nog juist op tijd binnen om de laatste nul van die 25000 onder het krijt vandaan te zien kruipen. Hotel Modern in Tilburg was Donderdagavond het knooppunt van 'n activiteit, die geen enkele Brabantse plaats onberoerd heeft gelaten. Ook de kleinste niet. Alsof ze vanuit een kabelballon werden gedirigeerd, gingen overal tegelijk de K.V.P.-propagandisten uit, en de eerste cijfers, die zij langs de telefoondraad naar Tilburg stuur den. deden al vermoeden, dat de ledenslag gewonnen teas. De organisatie was perfect. Alle af delingsbesturen, zowel in de Rijks kieskring Tilburg als in de Kring Den Bosch hadden de telefoonnummers genoteerd van het N.C.B.-gebouw in de schoonste stad van 't land en iedere uitslag, die via de vijf lijnen in dat gebouw binnenkwam, werd on middellijk per ijlbode naar hotel Mo dern gebracht. Daar op de Heuvel zaten de bestuurderen van de K.V.P. Daar stonden ook de schoolborden, en daar wachtten de administrateurs van deze LEUS VAN VANDAAG: „Wij hebben geen bezwaar tegen het IJzeren Gordijn, als de Russen het maar zó goed dichthouden, dat die koude wind uit Siberië er niet doorheen kan". DE BENELUX-ministers van Bui tenlandse Zaken vonden gisteren in Brussel, de conferentietafel alweer gedekt. Zij bespraken de internatio nale toestand. DE VROEDVROUWEN zullen haar honorarium per verlossing met f 1.50 verhoogd zien. Daarvoor mogen ze de vroede vaderen dankbaar zijn. NEERLANDS oudste vrouwelijke gevangene wordt zeker de 72-ja- rige opoe Van D., die wegens het beroven van een dronken portier tot een jaar met aftrek is veroor deeld. Ze ontkende nog even vlot als jongere gilde-zusteren. avond gewapend met krijt en een massa ijver. Enkele cijfers: Raamsdonksveer 982 stond er op het papiertje en de zaal applaudiseerde. Want voor de genen, die wisten, dat Raamsdonks veer tot nu toe „blanco" op de leden lijst stond, vertelde dit cijfer van geestdrift en vuur. De propagandis ten daar hebben de zaak fors aan gepakt. Zij wilden iets goed maken. En als extra presentje op deze toch al verrassende avond boden zij het bestuur van de kieskring een kleine duizend leden aan. Hetzelfde gebeur de in Etten, dat na een periode van weinig actie ineens met een cijfer van 1133 leden uit de bus kwam. Wat moet men het zwaarst wegen: de geestdrift van de propagandisten of het gebaar van die duizenden nieu we leden? Het een is evenveel waard als het ander. Even na 10 uur kon men op het grote bord een ledenwinst over heel In het N.C.B.-gebouw had men en toen moesten er nog heel wat cij fers binnenkomen. Naarmate het drukker werd op de tellingsborden werd het ook drukker in de zaal. Voorzitters en andere be stuursleden van kringen en afdelingen wilden de cijfers op de voet volgen en naarmate de kwartieren vergle den, steeg de spanning. En ook de voldoening. Want deze parade der duizenden had men toch eigenlijk niet verwacht. Enkele uitslagen deden vermoeden, dat ieder gezin in dat bepaalde dorp tot de K.V.P. toegetreden moest zijn. Een klinkend antwoord op een fer vente wekroep. GROTE DINGEN. In het N. C. B.-gebouw had men geen tijd voor vergelijkingen. Daar stonden de vrijwilligers-van-de-avond aan het noteren een volledige taak. Een taak, die overigens ook wel vol doening gaf, want toen tegen half elf Mr Sassen, Dr de Kort en nog andere pleitbezorgers van Brabant de zaal binnenkwamen, was er al heel wat geteld. Bergen op Zoom, dat nauwe lijks 400 leden had, kwam met een winst van 210B uit de bus. Voordat de volledige winst geteld kon worden, mocht de heer Brouwers voorzitter van de coördinatie-com missie der beide kieskringen, vast stellen, dat Brabant tot grote dingen in staat is, als het zich bewust weet te worden van zijn kracht en eens gezindheid. Hij boor prof. Romme 'n gramofoonplaat aan waarop een hjj [n A]melo had gehoord, nieuw strijdlied van de K.V.P. ter ge- J legenheid van deze propaganda-actie gecomponeerd was. De K.V.P.-leider in de Tweede Ka mer kon niet op de einduitslag wach ten. Die kwam namelijk vrij laat bin nen. Maar hij verliet de zaal niet, zonder alle strijder., in de ledenslag zijn erkentelijkheid :e hebben betuigd voor de manier, waarop zij aan de oproep van zijn rede in Almelo ge hoor hebben gegeven. „Een bliksemactie, die een blik seminslag moest worden. Moge die in slag 'n voorbeeld zijn voor andere de len van het land, waar de K.V.P. ae tief is. Als we de leden zien, die in Brabant gewonnen zijn, dan kunnen we die enen man, waarvan het Vrije Volk schrijft best missen. Die man, die lid werd van de P. v. d. A„ toen Aan het dappere optreden van een 22-jarige jongeman, zekere H. Hubers uit Steenwij k, is het te danken, dat een uit zeven personen bestaand gezin van een wisse dood kon worden gered. Gisternacht werd de jonge Hubers wakker doordat het houtwerk van zijn slaapkamertje in brand stond. De houten wand vormde de afscheiding met het huis van de buren, waarin zeven mensen woonden. De jongeman zocht zich door de bijna verstikkende rook een weg naar de buitendeur, sloeg bij de buren de ruiten in en haalde twee kleine meisjes, die in de voorkamer sliepen, uit haar ledikant- jes en bracht de kinderen in veilig heid. De moeder kwam met het jong ste kind, een meisje van twee jaar, Geen communiqué meer De chirurg, die H. K. H. Prinses Beatrix heeft geopereerd, prof. dr J. F. Nuboer, heeft gisteren meegedeeld dat de patiënt weer een uitstekende nacht heeft gehad. De temperatuur is normaal. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, zal geen verder communiqué worden uitgegeven. Eergisteren hebben de Prinsessen Marijke en Irene haar oud ste zusje bezocht. DE VERENIGINGEN voor faculta tieve lijkverbranding hebben de Eer ste Kamer laten weten, dat ze daar heus niet moeten denken, dat het wetsontwerp inzake lijkverbranding hun onverdeelde instemming heeft. MOCHT U diamanten nodig hebben, koop ze dan gauw, want de diamant bewerkers zullen Maandag waar schijnlijk gaan staken. Hun looneisen zijn namelijk afgewezen, en het ul timatum dat zij hadden gesteld, is afgelopen. EEN VRACHTAUTO met kolen is in Amsterdam aangereden door 'n tram. Drie mannen, die bovenop de kolen zaten, werden tegen de grond geslin gerd en liepen ernstige verwondin gen op. DE BELGISCHE Senatoren gaan voortaan bijna f 14.000 per jaar ver dienen. Er zal heel wat ges(e)naterd moeten worden, willen ze die reuzen- som waard zijn. GASTON DOMINICI gaat de steun krijgen van de deken der Parijse ad vocaten, Marcel Heraud. IN ODENSE, de geboortestad van Hans Christian Andersen, de grote sprookjesschrijver, zal op 2 April een sprookjesachtige herdenking worden gehouden. Andersen werd 150 jaar geleden geboren. ENGELAND VOELT niets voor uit wisseling van parlementariërs met de Sovjet-Unie, zo heeft premier Churchill meegedeeld. Engeland heeft geen mee-pratende Russen nodig. De Sovjet-Unie had het plan geopperd. MINISTER STAF heeft meegedeeld, dat hij niet van mening is, dat tegen atoombommen in ons land afdoende maatregelen kunnen worden geno men. De Eerste Kamer had hierover ®en uitspraak veria ïgd. Welnu.... daar is ze! AMERIKA KAN niet overgaan tot verkoop van het s.s. „Americain", dat Nederland als emigrantenschip nad willen hebben. Dit heeft minis ter Algera aan de Tweede Kamer meegedeeld. Weersverwachting, geldig tot t vanavond: Droog en zonnig weer, maar in I de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Zwakke t tot matige wind uit Noordelijke i "entingen. Hogere middagtempe- J t raturen dan gisteren. t Vandaag: Zon onder 18.38 uur Maan op 22.27 uur. Morgen: Zon op 7.06 uur. Maan onder 7.52 J uur. naar buiten en de vader bracht met Hubers Sr. twee andere kinderen van het gezin in veiligheid. In de verwar ring was het de mannen ontgaan, dat alle vijf kinderen al waren gered. GEWOND Men geloofde, dat er nog een kind in huis was. De jonge Hubers en de buurman gingen daarom samen nog maals de reeds fel brandende woning binnen, waar zij vertwijfeld naar de vermiste speurden. Gelukkig kwam toen de tijding, dat alle vijf kinderen in veiligheid waren. De woning stort te even later in. Er bleef slechts een smeulende puinhoop van over. Geluk kig waren huis en inboedel verzekerd. De moedige Hubers verblijft momen teel in het ziekenhuis. Bij het inslaan van de ruit liep hij enkele ernstige snijwonden op. Desondanks spande hij zich later tot het uiterste in. Zijn toe stand is redelijk- lv de Vanha Kirkko-kerk. te Hel sinki is een plechtige uitvaartdienst gehouden voor de Nederlandse ge zant in Finland, Jan 1. Noest, die Zaterdag 5 Maart in de Finse hoofd stad plotseling overleed. De plech tigheid werd bijgewoond door de weduwe van de overledene, het Corps Diplomatique, het Finse Ka binet en vele vrienden van wijlen de heer Noest. ,,Bevanieten,, roeren zich De linkse socialisten in Engeland, die hun uiterste best doen om hun leider Aneurin Bevan van uitstoting uit de Labourpartij te redden, heb ben een nieuwe uitdaging gericht tot de officiële partyleiders. Het weekblad Tribune", de spreek buis van de ,,Bevanieten" heeft in een artikel een beroep gedaan op de leden van de socialistische Lagerhuis fractie om .weerstand te bieden aan de krankzinnige druk", die door en kele van de leiders uitgeoefend werd om de verwijdering van Bevan te be spoedigen. De officiële Labour-leiders zullen hun voorstel de volgende week op een vergadering van de gehele frac tie indienen. Als het voorstel aange nomen wordt, zal het royement van Bevan als partijlid bijna zeker vol gen. Het Lagerhuislid Sir Richard Ac land, een aanhanger van Bevan zal uit de partij treden wegens de hou ding van de Labour ten aanzien van de waterstofbom. Bij de volgende verkiezingen zal hij als onafhanke lijke candidaat staan. De Maltezer Orde heeft aan de commissie van Kardinalen, die in op dracht van de H. Stoel de kwestie van de betrekkingen tussen de Hei lige Stoel en deze orde tracht op te lossen, een nota doen toekomen, waarin wordt voorgesteld bepaalde wyzigingen aan te brengen in de sa menstelling van haar leiding. Dit voorstel dat is goedgekeurd op een vergadering van gedelegeer den van de verschillende nationale afdelingen van de orde heeft ten doel gedeeltelijk tegemoet te komen aan de wens van de commissie van Kardinalen, enkele personen uit de leiding van de Orde te ontslaan. Door middel van deze concessie hopen de gedelegeerden dat de Paus, eventu eel onder bepaald voorbehoud, zal in stemmen met een bijeenroepen van de volledige raad van de Orde, die een nieuwe Grootmeester zal moeten kiezen ter opvolging van Prins Chigi die in 1951 is overleden. Men heeft echter de indruk, dat de commissie haar standpunt zal handhaven, dat de statuten van de Drde moeten worden herzien, alvo rens een nieuwe Grootmeester kan worden gekozen. Gistermiddag; brak brand uit in het R. K. Barbarazlekenhuis te Culem- borg. Doordat de brand direct werd opgemerkt kon de schade tot een pensionkamer in het oude gedeelte van het ziekenhuis worden beperkt. (Van onze parlementaire correspondent.) Een ongewone drukte kenmerkte de opening van de vergadering van de Tweede Kamer: er stonden drie televisie-camera's in de zaal opgesteld, er liep een dozijn persfotografen rond en er waren veel meer Kamerleden aanwezig dan gewoonlijk. Sommigen hadden ter gelegenheid van het feit, dat deze vergadering op de 15 a 20.000 televisie schermen kon worden weerspiegeld, hun Zondagse pak aangetrokken. Zeeland de Belgische! Peters drong aan op spoedige uitbreiding van het zenderpark. De KVP staat niet afwijzend tegen over het voeren van reclame voor de televisie. De reclame mag echter geen afbreuk doen aan de culturele uit zendingen. Vooj de reclame zal waar schijnlijk een apart orgaan moeten worden gecreërd, mogelijk in samen werking met de Omroepverenigingen. Het kenmerk van de televisienota is, aldus Peters, dat ze gebrek ver toont aan vertrouwen in de particu liere organisaties. TEGEN ALLE FILMS. Vólgens het voorstel van de minis ter brengen de Omroepverenigingen hun televisieprogramma's in één pot. Een Programmacommissie (waarin ook de minister zijn mensen heeft zit ten) kiest daaruit een „gezamenlijk programma". De Omroepverenigingen hebben echter het recht van veto tegen de keuze van de commissie. De Omroepverenigingen staan op het standpunt, dat zij met elkaar wel kunnen uitmaken, welke van hun pro gramma's als gezamenlijk program kunnen dienen. Ze laten daarbij wel de minister de bevoegdheid om vast te stellen, dat tenminste een vierde en ten hoogste de helft van de be schikbare wekelijkse zendtijd in be slag moet worden genomen door een gezamenlijk program. Van een veto recht is dan dus geen sprake meer. Dit standpunt vond steun bij de meerder heid van de Kamer. „Tegen dat veto recht gaat mijn fractie een motie in dienenkondigde de heer Van Sleen (Arb.) aan. „Of een program al dan niet als algemeen zal dienen, moet met meer derheid van stemmen worden uitge maakt door de program-commissie. Dat is democratisch". Ook de katho lieke woordvoerder Peters koos de gedachtengang van de Omroepvereni gingen. Maar kis de opzet van de mi nister gehandhaafd blijft, dan moet natuurlijk ook het vetorecht gehand haafd blijven! Het standpunt van de KVP werd door de Limburgse afgevaardigde met ruime blik, maar anderzijds ook met strakke vasthouding aan de geeste lijke waarden, uiteengezet. Het komt, in het kort, hierop neer. De overheid moet de ontwikkeling van de televisie mogelijk maken en in goede banen leiden. Hierbij mag niet een tè grote voorzichtigheid wor den betracht. In het Oosen van het land, in een deel van Brabant en in Zeeland is de zender Lopik niet te bereiken. Maar het Oosten kan de Duitse zenders opzetten en Brabant en PRESIDENT EISENHOWER heeft de premiers van de zeven landen, die deel uitmaken van de komende Westeuropese Unie opnieuw plechtig ver zekerd, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en ook in Duitsland zullen blijven, als de Parijse overeenkomsten worden bekrachtigd. Verder zullen de V. S. in de NAVO werkzaam blijven en overleg plegen met de andere landen omtrent kwesties van gemeenschappelijk belang, w.o. de omvang van de onderscheidene NAVO-landen. De V. S. zullen ook desge wenst met de Westeuropese landen overleg plegen tot het uitoefenen van toezicht op de bewapening en het verhinderen van ongerechtvaardigde mi litaire voorbereidingen binnen de Unie. (Een concessie aan Frankrijk, dat vreest voor herlevend Duits militarisme). beschouwen als een bedreiging van de veiligheid der verbonden landen en daarnaar handelen. In Londen, Parijs en Bonn is de verklaring met grote voldoening ontvangen. Eisenhower heeft bij zijn plannen vooropgesteld, dat de Unie-regelin gen op de duur de landen nader tot elkaar zullen brengen. De V. S. zullen voorts meewerken aan de ontwikkeling van de nauwst mogelijke samenvoeging van de aan de NAVO toegewezen strijdkrachten, in West-Europa, waaronder die welke West-Duitsland zal leveren. Ook zal Amerika atoomgegevens uitwisselen in zo'n mate als het Congres toe staat. Tenslotte zullen de V. S. elke actie welke het onderling verband of de eenheid van de Unie bedreigt, PINAY PLEIT. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pinay, heeft de com missie van buitenlandse zaken van de Raad der Republiek dringend ver zocht, de Parijse verdragen zonder enige nieuwe voorwaarden of vertra gende clausules te aanvaarden. Het voornaamste was, Duitsland aan W.- Europa te verbinden en het de waar de van die band te laten voelen. Churchill heeft indertijd gewaar schuwd, aldus Pinay, dat Frankrijks plaats bij de internationale conferen ties niet onbezet mag blijven De Franse parlementscommissie voor buitenlandse zaken gaf gisteren geen voorrang aan een motie van de Gaullist Verdroux, om uitstel van de ratificatie te eisen, tot de V. S. en Engeland hun bedoelingen t.a.v het Saarvraagstuk duidelijk hadden ge maakt. Het voorstel is daarmee in feite van de haande eerste zege van de regering. Pinay hecht niet erg veel waarde aan het verschil van mening over de Brits-Amerikaanse waarborgen. Ge wone economische betrekkingen tus sen baarland en Frankrijk zijn vol doende, meent hij, om de Saarlanders er toe te brengen zich straks eerder naar ons dan naar West-Duitsland te wenden, als een definitieve regeling voor hun land wordt tot stand ge bracht. Volgens het ontwerp van minister Cals zullen alle door de Rijkskeuring goedgekeurde films, ook de films met de beperking voor 18-jarigen, voor de televisie mogen worden gebracht. Hiermee vervalt dus t.a.v. de televisie de (vrijwillige) Katholieke Filmkeu ring. De KVP wil op dit punt het ge bruik uit de experimentele periode voortgezet zien, d.w.z. dat slechts de films voor alle leeftijden (Rijkskeu ring) voor de televisie mogen worden gebruikt. HET KIJKGELD. Volgens het ministeriële ontwerp van wet op het kijkgeld, moeten de jaarlijkse dertig gulden ineens en Voor het eerst in de geschiedenis is een debat in de Tweede Kamer voor de televisie gevoerd. Dit ge schiedde Donderdagmiddag bij het televisiedebat. Tijdens de zitting maakte onze fotograaf deze opname, waarop we v.l.n.r. zien: mr Coops (3e comm. griffier), mr A. de Ruy- ter (le comm. griffier), mr L. Kor- tenhorst (voorz.). mr A. Schepel (griff.), mr G. Huigens (2e comm. griff.), terwijl we voor de camera de Kamerleden dr J. Schouten en E. Vermeer zien. vooruit worden betaald. Bij in ge breke blijven kunnen dwangbevelen worden uitgevaardigd en zware straf fen opgelegd. Dat gaal tever, meent de meerderheid van de Kamer. Van Sleen (P.v.d.A.) wil tenminste vier termijnen, nog liever had hij er twaalf gehad. Ook Peters (KVP) wenste ver zachting van het betrokken artikel. De socialist Stufkens wilde ook het algemene programma onafhankelijk zien. De socialist Van Sleen beperkte de onafhankelijkheid meer tot een algemene televisie-nieuwsdienst. Voor het overige opperde' hij geen grote bezwaren tegen de samenstelling van het algemeen program uit die van de Omroepverenigingen, met uitzonde ring dan zijn bezwaar tegen het veto recht. Een derde socialistische mening werd vertolkt door Goedhart. Tele visie is iets heel anders dan radio, zei hij. Daarom moet er komen een Nederlandse Televisie Coöperatie, in de geest van de BBC in Engeland. Dan kan er één staf komen met de beste krachten, waarover het land beschikt. Houdt de televisie vrij van partij politiek! Aldus adviseerde de heer Weiter (KNP) de minister. Hoopte men vorige week, dat de drie particuliere legers in Zuid-Viet- nam hun twisten hadden begraven, om een regering van algemene een heid te helpen vormen onder Bao Dai, nu ziet het er naar uit, dat dit reeds zo geteisterde land opnieuw met bloed zal worden doordrenkt. De drie legers, samen 25.000 man, behoren tot even zoveel godsdiensti ge secten en zij vormen een aparte macht in de staat. Vorige week sche nen de leiders der drie secten bereid hun legers te voegen bij het natio nale Vietnamese leger. Daarna zou Bao Dai terug kunnen komen uit Frankrijk om een regering van na tionale eenheid te vormen, die de huidige regering van Ngo Dinh Diem, zou opvolgen. De huidige premier heeft echter, met het doel de oppo sitie te vernietigen, bijna het gehele Vietnamese leger tegen de drie kleine legers in het veld gebracht, waarmee in feite een burgeroorlog is ontstaan. In Annam zouden twee compagnieën van de regeringstroepen al gedeser teerd zijn, omdat zij Diem als een dictator beschouwen. Bij de rivier de Mekong woedt ee. bloedige slag. Bao Dai, die een ingrijpen van de Fransen, die nog in Vietnam zijn, wil vermijden, heeft zijn vrouw naar het strijdtoneel gezonden. Zij zal trachten een soort overeenkomst tus sen Diem en haar man tot stand te orengen. Bond van Bedoe'inen De Israëlisch-Jordaanse bestands commissie heeft Israël berispt we gens de moord op vijf Jordaanse Be- doeinen op Vrijdag jl. Jemen heeft bekendgemaakt, dat het 't nieuwe Arabische verdrag dat door Egypte wordt voorgesteld steunt Jemen verwerpt bondgenootschap pen met het Westen. Volgens berichten zal in Beiroet een grote conferentie van vorsten, presi denten, premiers en ministers van buitenlandse zaken van alle Arabi sche landen worden gehouden ter bespreking van alle geschillen in de Arabische wereld. Syrië wil pogen een vorm van sa menwerking te vinden voor de Turks- Iraakse wordingsorganisatie in het nieuwe Arabische verdrag. Engeland heeft Egypte en Syrië laten weten, dat het tegen het nieuwe Arabische verdrag is. ..De successen van onze socialis tische staat leken op een keten van fouten, sinds Nagy en de zijnen er een eer in schenen te stellen, fouten en tekortkomin gen in onze dagbladen bekend te maken." Deze verontwaar- iigde woorden schreef de hoofd redacteur van „Szabad Nep", het voornaamste Hongaarse blad, naar aanleiding van de critiek op premiei Nagy. „De arbeidersklasse we-, d be drogen," zo gaat Szabad Nep verder, „en dat in artikelen, die Nagy ir ons blad schreef." Zo lijkt het wel heel democra tisch te gaan in Hongarije, dat men in de krant de premier mag uitschelden, maar dan moet men wel in ogenschouw nemen, dat het blad eerst beleefd heeft ge wacht tot de partij Nagy be schimpte. Tot dat moment nam de hoofdredactie netjes de ar tikelen van Nagy in de krant op. Enfin, als je ook een blad hebt. dat het woord „Nep" in zijn naam voert, kun je wat doen

de Stem | 1955 | | pagina 1