KOOPJES! 5IM0N DE WIT Hendrik Hendriks leerde veel in de Verenigde Staten De statistiek weet het beter FREGATYOGEL sneller dan een lijn vliegtuig Groot droogte-gebied Spanje wordt bevloeid in Gratis melk, boter en kaas voor Spaanse kinderen WEEK IN WEEK UIT Goed en Goedkoop Nu weer terug naar Oegstgeest Merkwaardige conclusies GELDERS ONTBIJTSPEK APPELSTROOP ANIJS- OF VRUCHTENHAGEL BESCHUIT VRUCHTENEITJES ZACHTE ZEEP DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 MAART 1955 Electro-techniek is er zeer ver gevorderd EUROPESE STUDIEBEURZEN CIJFERS LATEN ZICH NIET DOOR HUN GEVOEL LEIDEN Het Raadsel der zelfmoorden Snelheden in de die renwereld Jachtluipaard snelt een auto voorbij Dikhuiden mogen er ook zijn Water voor onvruchtbaar land Tienjaren-programma Amerikaans hulpprogramma Zui vel-producen ten protesteren Ad vertentiën ROESTVLEKKEN Kervink Dees t HONORé CHARLES FRANCISCUS KERCKHAERT, JOSEPH LEOPOLD VAN DE VOORDE e. m. Zaterdag 12 Maart in ons filiaal L. BRUGSTR. 47 EEN KWART EDAMMERKAAS MfCARONI KANDIJKOEKEN LAM GE BRUGSTRAAT 47 BREDA „HIJ DOET HET HIER GOED en het spijt ons, dat hij naar Nederland moet terugkeren". Zo ongeveer luidt de mening, die men op de afdeling communicates van „General Electric Corporation" te Utica in de Ame rikaanse staat New-York heeft over de 25-Jarige Nederlander Hendrik B. Hendriks uit Oegstgeest, die de afgelopen negen maanden onder auspiciën van het Bureau voor Buitenlandse Werkzaamheden (FOA) voor „GE" werkzaam is geweest. Hendrik, die als radiomonteur in dienst is van het Marine Electronisch Bedrijf te Oegstgeest en daar straks, verrijkt met vele ervaringen, weer hoopt terug te keren, is op 13 Maart van het vorige jaar met het m.s. „Noordam" naar de Verenigde Sta ten vertrokken om daar overeen komstig het zogenaamde „Work-Stu- dy-Training-Program" van de FOA een jaar lang te werken en te stu deren. Dank zij zijn ervaring op het gebied van de electronica was Hen driks door de Contactgroep Opvoering Productiviteit (C.O.P.) in Den Haag gekozen voor deelname aan dit pro gramma van werk en studie, waar toe de „Economie Cooperation Admi nistration" (E.C.A.) destijds het ini tiatief nam en waarvan de uitvoe ring later door het Bureau voor We derzijdse Beveiliging (MSA) en door de huidige FOA is voortgezet. Van de honderd jonge Nederlandse vaklieden, die in totaal voor uitzending in het kader van het „Work-Study-Training- Program" in aanmerking komen, hebben vele hun reis naar de Nieuwe Wereld reeds achter de rug. Maar om terug te keren tot Hendrik Hendriks, deze ondernemende radio monteur uit Oegstgeest heeft gedu rende de eerste drie maanden van zijn verblijf in Amerika, tezamen met „trainees" uit andere Westeuropese landen, aan de Universiteit van Syra cuse (eveneens in de staat New-York) de nodige kennis opgedaan omtrent de Engelse taai. Met dertig andere Europeanen kwam hij vervolgens in de buurt van Utica terecht, waar ieder van hen indien enigszins mo gelijk met behoud van eigen functie zelf in zijn onderhoud moest voorzien. VEEL GELEERD. Hendrik deelde onlangs in een vraaggesprek mee, dat zijn baan bij „General Electric" reparatie en onderhoud' var. controle-apparatuur hem best was bevallen en dat hij veel had geleerd. Evenals vorige jaren stelt ook dit jaar de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging een tweetal studie beurzen ter beschikking van hen, die reeds een academische graad be haalden of een universitair examen hebben afgelegd, dat de afsluiting vormt van minstens drie studiejaren, voor het volgen van een studie aan het Europa-College. Candidaten voor een beurs aan het Europa-College dienen de Engelse en Franse taal voldoende te beheersen, de leeftijd van 30 jaar nog niet be reikt te hebben en ongetrouwd te zijn. Candidaten voor een beurs voor het Europa-College dienen hun aanvra gen vóór 15 Mei a.s. te richten tot de Culturele Commissie van de Ne derlandse Raad der Europese Bewe ging, p/a Alexanderstraat 2 te Den Haag. De omgang met zijn Amerikaanse collega's en de verhouding tot de be drijfsleiding in de fabriek was voor hem een bijzonder prettige ervaring, zo geen openbaring geweest. De tech nische cursus op het gebied van de televisie, die hij twee avonden per week aan het „Utica College" heeft gevolgd, noemde hij zeer nuttig. Hoewel Hendrik's verblijf in de Verenigde Staten geenszins het ka rakter van een vacantie heeft ge dragen, heeft hij bij tijd en wijle toch kans gezien zijn drukke werkzaam heden te laten voor wat zij waren om land en volk v«n de Verenigde Sta ten beter te leren kennen. Hij heeft verscheidene weekendreizen gemaakt, onder andere naar de Niagara-Water- vallen, die hij niet alleen van Ameri- rika maar ook van Canada uit heeft bekeken. Met een Duitse collega heeft hij kans gezien naar de zonnige staat Florida te liften. Op die tocht heeft hij voor het eerst van zijn leven een palmboom aanschouwd en heeft hij bovendien kunnen ervaren, dat zwemmen en vissen onder water niet slechts voor een bevoorrechte en keling is weggelegd. Hendrik B. Hendriks reis behoort bijna tot het verleden. In de loop van Maart zal hij naar de hem zo vertrouwde Nederlandse omgeving terugkeren. Hij zal zijn collega's dan kunnen vertellen, welke problemen men in Amerika op electrotechnisch gebied kent en op welke wijze zij daar worden opgelost Het zal boven dien duidelijk kunnen worden, dat wat hij aan de andere kant van de Atlantische Oceaan heeft achtergela ten eigenlijk ook een soort vertrouw de omgeving is geworden. Als d'at zo is. dan heeft de samenwerking tussen twee continenten, tussen regeringen en regingen, productiviteitscentra en FOA, en tussen werkgevers en werk gevers zeker vrucht gedragen. De grijze directeur van het bureau voor statistiek van een middel-grote industriestad in het Roergebied vindt niet, dat hij een vervelend beroep heeft. Integendeel, hij ziet zich zelf als een roentgenoloog, die wording, groei en ondergang van een kwart millioen mensen doorlicht, die op een betrekkelijk kleine oppervlakte zijn samengeperst. Bij dit doorlichten, dat in getallen en vergelijkende tabellen tot uitdrukking komt, wordt de structuur van de huidige samenleving voor hem zichtbaar, alsmede de ziekte-symptomen. En ook levert het onderzoek vaak een aantal merkwaardige verrassingen op. „Ja, ik begrijp best, dat U graag meteen een dozjjn van dergelijke „verrassingen" te weten wilt komen." Even peinst hij, dan vertelt hij. tal ambtenaren regelmatig groeit en een groot deel van de belastingen opslokt en dat ook in het bedrijfs leven steeds meer „bureaumensen" te werk worden gesteld, waardoor de prijzen stijgen. De statistiek weerlegt evenwel deze welhaast algemene opvatting. Het percentage aan over heidspersoneel in deze stad maakte in 1925 niet minder dan 33 procent uit van het totale aantal werkne mers. Thans, in 1955, is in dit percen tage geen wijziging gekomen. Het wordt evenals dertig jaar geleden samengesteld uit 33"0 overheidsper soneel. Deze industriestad telt 270.000 inwo ners; daarvan zijn 126.000 werkne mers. En juist talloze van deze werknemers klagen er vol ergernis over, dat de bureaucratie zowel in het openbare leven als in het be drijfsleven voortdurend zou toenemen. Men is er van overtuigd, dat het aan- Zonder zjjn technische verwezenlijkingen zou de moderne mens in de natuur een der meest bescheiden figuurtjes zijn. Nog maar honderd jaar geleden kon een eend beter zwemmen, een zeehond dieper duiken, een adelaar scherper zien en kon practisch elk zoogdier sneller lopen dan de mens. Nu beschikt de mens over onderzeeboten, zwemvliesschoenen, radar, auto's en vliegtuigen. En nog is zijn heerschappij over de „domme" die renwereld niet op elk terrein verzekerd. Want nog steeds zijn er vogels die gemakkelijk een lijnvliegtuig in volle vlucht voorbijvliegen, nog steeds zijn er zoogdieren die snel ler lopen dan een gewone personen wagen, nog steeds zijn er massa's vissen die eens zo rap in het water vooruit gaan als een duikboot. En de snelste wielrenner op de weg zal nooit een libelle in volle vlucht voorbijfietsen. Een ;oed sportman kan U voor de vuist alle wereldrecords zwem men, lopen, springen, wiel- en auto rennen op de seconde af opnoemen. Maar hoevelen kunnen bij benade ring de snelheid schatten van een vleermuis, een luis of een haas BIJ DE DIKHUIDEN Een Afrikaanse olifant - om het even bij de dikhuiden te houden - met het gewicht van vijf ton, verge lijk even met een Londense dubbel dek-autobus, kan stappen van 2 m. 10 nemen, maar toch loopt hij 8 km. per uur. En als het dier even chargeert komt het wel tot 40 km. per uur. In Centr-Afrika moest een automo bilist meer dan 32 km. per uur rijden, om het dier voor te blijven. Een an dere automobilist moest tegen een snelheid van 56 km. per uur rijden om een neushoorn voor te blijven. De zwaargewichten van de die renwereld zijn trouwens tot ont stellende snelheden in staat. Een ge woon boerenvarken loopt tegen 17 km per uur, de grijze Amerikaanse beer tegen meer dan 45 km. per uur, en de poolbeer tegen 48 km. per uur. DE SNELSTEN Een schorpioen: 48 meter per uur; een rat: iets minder dan 10 km. per uur; een konijn: 56 km. per uur; een hazewind op lange afstand (op korte afstand is de snelheid veel ho ger): 64 km., en een haas, op lange afstand, meer dan 72 km. per uur. Ooit is zelfs het recordcijfer van een mannelijk konijn vastgesteld op meer dan 72 km. per uur. Een ren paard rent gewoonlijk tegen 77 km. terwijl een leeuw er over gaat met 60 km. per uur. Tot de snelste zoog dieren worden tenslotte gerekend de Mongoolse antiloop, die een snelheid van 96 kilometer 600 per uur haalt, terwijl het snelste dier uit de zoog dierenwereld, de jachtluipaard, ruim 112.700 km. per uur loopt. Een vlie- gennier - maar z'n beweringen zijn na derhand nooit kunnen gecontroleerd - beweerde dat hij boven een vluch tende jachtluipaard vloog, die naar zijn berekeningen een snelheid van 161 km. per uur haalde. Wanneer we uit die dierlijke ra cers er een paar uithalen, namelijk de haas en de jachtluipaard, dan stellen we vast dat de achterpoten dezer dieren practisch 2-maal zo lang zijn als de voorpoten, zo dat ze be ter een helling op- dan aflopen. Maar die zuivere snelheden schetsen slechts gedeeltelijk de kwaliteiten dezer die ren. Voor een haas is het een kleinig heidje, om b.v. achtervolgd door een windhond, plots een geweldige sprong - en in volle ren - opzij te maken, of meer zelfs, plots af remmen, de ach tervolger te laten voorbijstormen en een heel andere richting uit te gaan. HEERSERS IN DE LUCHT Bij een vogel is het niet zo ge makkelijk de juiste snelheid waar te nemen. Ten eerste is de snelheid pas gemakkelijk controleerbaar in dien men per vliegtuig „volgen" kan. En ten tweede heeft men af te reke nen met de wind, die de snelheid in hoge mate beinvloedt. Een Vlaamse gaai maait door de lucht tegen 32 km. per uur; de grote raaf tegen 38 km.; de pelikaan te gen 41 km. 860. Alhoewel men aanneemt dat de meeste zwaluwen een gemiddelde van 51 km. halen zijn er toch gegevens bezorgd door een Amerikaanse piloot, die beweert 256 km. per uur gevlo gen te hebben om op gelijke snel heid te blijven met een groep zwa luwen. Op chronometer registreerde men voor de kolibri een snelheid van 88.500 km. per uur, terwijl de reis duif 95 km. en meer gaat. Een snel heid die iets hoger ligt bereikt de slechtvalk, evenals de fazant. Bij de roofvogels zijn de snelhe den indrukwekkend, bezie maar even volgende kilometrages per uur Gier 123 km. koningsarend 193 km.200 ,bij duikvlucht zwarte gier 209 km.300 kapvalk in duik vlucht 322 km. En kampioenen bij de vogels zijn wel de gierzwaluw met een snelheid van 350 km. op chronometer, en ten slotte de fregatvogel, die eveneens volgens chronometerberekening 417 km. 500 haalt. Sneller dan een ver keersvliegtuig. WERKENDE VROUW. Ook een andere gangbare opvatting wordt door de cijfers weerlegd. Het is de telkens weer geuite bewering, dat het jonge meisje van vandaag steeds minder lust heeft als dienst meisje in een vreemde huishouding te werken. Krijgt het jonge meisje van vandaag daartoe eigenlijk dan nog wel een kans. vraagt de directeur van het bureau? In deze stad die zwaar beschadigd was. worden veel woningen gebouwd. Meestal twee kamerwoningen met keuken. Niet om zuinigheidsredenen worden de woningen zo klein gehouden, maar omdat de vraag naar vier- en vijf kamerwoningen zeer gering is. De gezinnen zijn kleiner geworden. De huisvrouw kan het dus alleen wel af. In 1925 kwamen op 62.000 werk nemers nog 7600 personen, die als huispersoneel werkten; thans op 80.000 werknemers nog slechts 2250. Ongetwijfeld heeft ook de veelge noemde geest des tijds invloed, dat het jonge meisje vandaag de dag niet graag meer als dienstmeisje gaat werken, maar deze geest is zeker niet alleen oorzaak dat het percentage huispersoneel regelmatig terugloopt. „Nog nooit tevoren hebben in deze stad zoveel vrouwen gewerkt", zegt de directeur. Van onze 126.000 werk nemers zijn 83.000 mannen en 43.500 vrouwen. Gevolg van de oorlog? Stel lig. Maar in 1907 kenden wij hier al 25 procent vrouwelijke werknemers; in 1925 al 31 procent en thans 34.5 procent. Er kan dus niet worden gesproken van een principiële wijzi ging in de vrouwenarbeid in de afge lopen 40 jaar. De toeneming van vrouwenarbeid is een gevolg van het vrouwenoverschot na de beide we reldoorlogen en zeker ook van het begrijpelijke streven van de vrouw haar eigen bestaan te verzekeren". „Ook is het hier niet zo, dat de meeste vrouwen in de industrie wer ken. In 1950 waren ongeveer 15.000 vrouwen in de industrie werkzaam en hierin is sindsdien nauwelijks wij ziging gekomen. Waar de 8000 vrou wen, die er in de afgelopen drie jaar als werkneemsters zijn bijgekomen, te vinden zijn In deze stad zijn reusachtige warenhuizen en winkels gebouwd, hotels en restaurants, ban ken en verzekeringsgebouwen en de daarmede gepaard gaande toenemen de bedrijvigheid heeft arbeidsplaatsen voor duizenden vrouwen geschapen, waardoor ook veel ouder vrouwelijk personeel, dat nog nauwelijks de hoop koesterde weer aan de slag te komen, thans een goedbetaalde werkkring heeft. LANGE RIJEN. Waar dan wel van belangrijke struc- tuele wijziging sprake is? In deze stad evenals alle andere: in de leef tijden-statistiek van de bevolking. In 1900 waren 74.8 procent van de in woners jonger dan 35 jaar. in 1925, na de eerste wereldoorlog, nog 62.7 procent. En thans nog slechts 47 pro cent van de bevolking jonger dan 35 jaar, 13.7 procent is ouder dan 60 jaar. De gevolgen van de wijzi ging in de leeftijdsstructuur kan aan de loketten in de postkantoren wor den vastgesteld op de dagen, wanneer pensioenen en ondersteuningen wor den uitbetaald. In 1950 bedroeg de som, die per jaar werd uitgegeven aan pensioenen en ouderdomsrente 30 millioen DM. Deze is thans al tot 45 millioen DM gestegen en zal in de komende jaren nog verder stijgen." LEVENSMOED. „Nog één ding," zegt de directeur terwijl hij zijn paperassen opzij schuift, dat u wel za1 interesseren. Ik houd al sinds jaren een zelf moorden-statistiek bij. En waar schijnlijk denkt u, evenals de mees te mensen, dat het aantal zelfmoor den in de „kalme jaren" lager is dan tijdens depressies. Integendeel. Tijdens „kalme jaren" ligt het zeif- moordencijfer hoger dan in moei lijke jaren. Er bestaat voor dit merkwaardige feit geen verklaring. Of kunt u verklaren waarom in 1900 op 10.000 inwoners 6 mannen en 2 vrouwen zelfmoord pleegden, en in het verschrikkelijke jaar 1947 daarentegen op de 10.000 mensen slechts 3 mannen en 1 vrouw? Ik heb veel over de oorzaken nage dacht, maar ik moet u bekennen, dat ik voor dit raadsel tot dusverre nog geen oplossing heb kunnen vinden." Het Spaanse ministerie van land bouw heeft bekend gemaakt dat het thans plannen zal uitwerken ten ein de 1.250.000 acre land, dat thans onproductief is, te bevloeien. De plannen zullen worden uitge voerd door het Spaans nationaal instituut van „Kolonisatie", deels met Amerikaans uitrustingsmateri aal dat Spanje ter beschikking werd gesteld in het kader van de Foreign Operations Administration. De plannen beogen de irrigatie van 125.000 acre per jaar. Het voor noemd instituut werd in 1939 opge richt met het doel de grond te ver beteren om de productie te doen toenemen. Dit instituut heeft het recht land te onteigenen dat hetzij niet productief is of dat voor ver betering vatbaar is; verder mag het ook boerderijen bouwen, en alle faciliteiten verlenen welke noodza kelijk zijn om landbouwers in staat te stellen hun bedrijf degelijk te voeren. 200.000 ACRE BEVLOEID. Tijdens de vijftien jaren dat het instituut in werking is, heeft het on geveer tweehonderd duizend acre droog land, omgevormd tot bloeien de boerenbedrijven. Op deze bedrij ven werken nu 31.000 gezinnen, die voorheen hun kost verdienden of niet verdienden) als dagloners. Ver der heeft het instituut een half mil lioen acre droog land, dat niet kon worden bevloeid, verbeterd. Ambtenaren van de Foreign Ope rations Administration verklaarden dat het instituut een van de meest opbouwende projecten welke door het Franco-regime werden on dernomen tijdens het fiscale jaar 1954 een som van verscheidene mil lioen dollar ter beschikking kreeg gesteld, om tractors en booruitrus- ting aan te schaffen. Vorig jaar wer den 80.000 acre land bevloeid. Het Amerikaanse uitrustingsmateriaal zal een uitbreiding van het program ma mogelijk maken. IDEAAL. Behalve de zorg voor de opdrij ving van de productie, vervult het instituut talrijke belangrijke sociale taken, zo verklaren de Spaanse huis houdkundigen. Eerst en vooral wordt het overschot van de werkende plat telandsbevolking opgeslorpt, die an ders nauwelijks in staat zou zijn de beide eindjes aan elkaar te knopen. Het instituut verhoogt tevens de levensstandaard, en door van dag loners. boerderijbezitters te maken versterkt het ook de weerstand te gen het communisme. De nieuwe boerderijen worden aan landarbei ders verkocht, nadat een grondig onderzoek heeft uitgewezen dat die arbeiders hard werken, bekwaam zijn en betrouwbaar op de koop toe. Uit statistieken van vooraanstaan de zooiogen blijken o.m. volgende snelheden bij de dieren. Tekort aan arbeiders INDUSTRIEGEBIEDEN Twcntt MM Dumttreek NoertI Heiland MM ««»M Rotterdam »OT rr»OA* ■f. Noorden van de Nw. Waterweg MM 1A l*/o van het tekort aan arbeiders pet ind gebied volgens industrlegcb. INDUS TRIED EB! ED EN Noord, Merwedc en IJeeet M«»d M Boronte ven Brede Land von Bergen o# Zoom M*M Weetcirjk Noord Brabant Metjcrei vonHartoacnbaseh Oeatelijk Noord Brabant neon en De Spaanse regering heeft beslo ten een Amerikaans hulpprogramma te steunen, en dit ondanks de pro testen van de Spaanse zuivelprodu- centen. De voortbrengers verzekeren dat het Amerikaans hulpprogramma, waarbij de gratis bedeling van melk, boter en kaas wordt voorzien, een grote weerslag heeft gehad op de verkoop van hun producten. Zij heb ben de regering in Madrid gevraagd het hulpwerk stop te zetten, totdat kan worden bepaald welke maatrege len er diener. te worden genomen om hun Industrie te beschermen. Sedert September van vorig jaar heeft Spanje ongeveer achtduizend ton melkpoeder en tussen de 1.000 en 2.000 ton kaas en boter ontvangen. Het hulpprogramma, dat door het Amerikaanse Congres werd goedge keurd, laat de „verkoop" door de Administratie voor buitenlandse ope raties van landbouwoverschotten toe. SAMENWERKING MET „CARITAS CATHOLICA" De National Catholic Welfare Con ference" in de Ver. Staten, houdt zich bezig met het verschepen van de landbouwproducten naar Spanje, waar „Caritas Catholica" de zorg draagt voor de uitvoering van het hulpprogramma. Laatstgenoemde katholiek organi satie betaalt de verschepingssommen alsmede al de andere uitgaven, wel ke de verdeling van de goederen met zich meebrengt. Men heeft het plan opgevat tijdens de eerstvolgende drie jaar 80.000 ton melkpoeder, 30.000 ton boter en 30.000 ton kaas naar Spanje te verzenden. De Spaanse regering werkt nauw samen met „Caritas Catholica", dat maar over beperkte hulpbronnen be schikt. 't Spaans ministerie van Op voeding heeft zifch bereid verklaard een deel der onkosten te vergoeden. Honderdduizenden Spaanse school kinderen ontvangen thans gratis melk boter en sandwiches met kaas. ALLEEN VOOR NOODLIJDENDEN De vertegenwoordigers van de Spaanse melk-, boter en kaasvoort brengers - welke onder de controle van de Falanx-partij staan, - hebben een verklaring afgelegd waarin het wanhopige van hun toestand wordt onderstreept. Een Madrileens dagblad, eigendom van de Katholieke Actie, schreef dat de Amerikaanse producten alleen gra tis worden verdeeld onder de nood lijdenden, die geen geld hebben om die zuivelproducten te betalen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Overleden; Felix van de Loo, 77 jaar, Venlo; Pas toor deken Stephan Schnei ders, 61 jaar, Gulpen; Maria Palmen-Sturmans, 72 jaar, Crevremont. J. Heden overleed te Gent (België) nog voorzien van het H. Oliesel, onze aller be minde vader, schoonva der en grootvader, de Heer HENRICUS VAN PAEMEL weduwnaar van Emma Vincent, in de ouderdom van 77 jaar. Westdorpe P. van Paemel-Magroot Kinderen en kleinkinderen Saint Ghislain (Belg.) Anoe-van Paemel Kinderen en kleinkinderen Th. van Paemel-Martens Kinderen en kleinkind Westdorpe G. van Paemel-Kindt Kinderen en kleinkinderen Assenede (Belg.) G. van Paemel-Wouters en kind Koewacht C. van Paemel-de WtJ» en kinderen Sas van Gent R. de Caluwé-v. Paemel en kinderen Gent (België) A. Thienpondt- v. Paemel en kinderen Westdorpe, 7 Maart 1955 De gezongen uitvaart dienst zal plaats hebben op Woensdag 9 Maart a.s. te 9 uur in de parochie kerk van O. L. Vrouw Visitatie t e Westdorpe, waartoe U beleefd wordt uitgenodigd. ZIJ BEDERVEN UW MOOISTE WAS. Geef ze deze kans niet. Uw ketel of teil wordt door ons tegen zeer lage prijs op nieuw gegalvaniseerd. Telefoon 2986 TERNEUZEN (n Hulst inlichtingen bij firma DE WITTE, Vestdijkstraat 25, Telefoon 281. P. DE WITTE. Magazijn „De Landbouw", IJzendjjke, Telef. 43. In het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda over leed heden, tot onze diepe droefheid, na ge duldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze zeer geliefde, zorgzame Vader, Behuwd, en Grootvader, Echtgenoot van wijlen Maria Christina Anna Serrarens, in de leeftijd van 74 jaar. Kaatsheuvel: M. A. C Kerckhaert Breda: M. A. M. Kerckhaert Stoppeldijk: P. E. H. Kerckhaert C. G. L. KerckhaertCammaert en kinderen Chatham (Ontario): M. M. L. de Leuw—Kerckhaert J. C. H. de Leuw Kaatsheuvel, 7 Maart 1955. Pension „Rosagaerde". Parklaan 4. De solemnele H. Mis van Requiem zal plaats hebben Vrijdag 11 Maart a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk van O.L.Vrouw van Goede Raad, Driesprong, Breda, waarna omstreeks 11,45 uur de begrafenis op de R.K. Begraafplaats „Zuylen". Gelegenheid tot condoleren, op de dag der be grafenis van 12.30 tot 12 uur, Hotel „Het Wapen van Nassau", Prinsenkade, Breda. 254-oo Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, gesterkt door de genade-mid delen van onze Moeder de H. Kerk en de Pause lijke Zegen „In articulo mortis" onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd, en Grootvader, Broeder en Schoonbroeder, de Heer Echtgenoot van Mevrouw Rosalie van Cauteren in de ouderdom van 65 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uw godvruchtige gebeden aan. Clinge: Wed, R. v. d. Voordevan Cauteren Hulst: Wed. M. C. v. d. Voordevan Kerckhoven en kinderen N.-Namen: J. J. de Puysseleyre M. E. de Puysseleeyrev. d. Voorde en kinderen St. Jansteen: G. A. P. de Koek Ph. M. de Coekvan de Voorde en kind Clinge: L. Seghers M. M. Seghersv. d. Voorde en kind Fam. van de Voorde Fam. van Cauteren Clinge, 6 Maart 1955. De plechtige uitvaart, waarbij UEd. beleefd wordt uitgenodigd zal plaats hebben op Woensdag 9 Maart a.s., om 10 uur in de Kerk van de H. Hen- ricus te Clinge, gevolgd door de begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. Rozenkrans 8 Maart in de Kerk van de H. Henricus te Clinge om 6.30 uur nam. 245-0 per stuk 99 per 100 gram van 41 voor 35 250 gram van 22 voor 18 per grote pot van 36 voor 29 DE RUYTER 1 Q 200 gram van 25 voor per stuk van 30 voor 25 HEERLIJK BROS 2 rollen van 39 voor tif Bij aankoop van iedere 100 gram thee een 200 grams pak PETIT BEURRE van 30 voor 10 (ORIGINELE AGAR) C 150 gram 500 gram 35

de Stem | 1955 | | pagina 4