TITO verklaart Zuid-Slavië „atoom-mogendheid tot Noud van de Boer uit Veghel won „vreedzame" wedstrijd Indonesische militairen pleegden massamoord Engeland aarzelt met het doen van toezeggingen Onze angst dient te verkeren in vreugde Nationalisten beschoten een Brits vrachtschip DAGBLAD VOOR ZEELAND Egypte gelaakt wegens incident Prinses Beatrix geopereerd Toestand uitstekend Amerikaanse bom ontplofte in woestijn van Nevada „Paddestoel" was 10 km hoog Treden Engeland en V.S. toe tot Turks-Iraaks verdrag Arabische munt m de maak Blad in Atjeh onthult gruweldaad Fel protest van jonge Atjehers „gewogen" Geen ontruiming van Matsoe Pater Aurelianus gepromoveerd Het geschil inzake het Saargebied On tevredenheid in Frankrijk Alarmtoestand in Ierland Opklaringen Delta-wcrkcn en peil van Schelde CIJFERS VOOR LEKKERE HAPJES Vijf uur koffietafelen in Valkenburg Wervelstorm treft Noord-Queensland Warm kloppend dievenhart "N 95e JAARGANG No. 21786 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. t Westende. P V.. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor Goc£, Koningin en Vaderland DINSDAG 8 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 93, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bloedwraak van vijf Israëlische jongelui DE gemengde Israëlisch-Egypti- sche wapenstilstandscmmissie heeft Egypte schuldig verklaard aan een Incident op 25 Februari, waarbij drie Egyptenaren uit het gebied van Ga za een Israëlische fietser bij Reho- both vermoordden. Het hoofdkwartier van de Israëli sche politie maakte bekend, dat vier jongelui, die verdacht worden van het vermoorden van vijf Jordaniërs, zijn gearresteerd. Onder het vijftal bevond zich een jongeman, wiens zusje in December 1954 door Jorda niërs werd vermoord. Deze moord wilden de vijf jongelui wreken. IN AMSTERDAM is een baby van zes maanden in haar dekentjes ge stikt. Het kind moet tijdens het woe len de dekens over het gezichtje heb ben gekregen. DE „SABENA" overweegt de aanleg van een grote Heli-haven te Oosten de, als knooppunt van de reeds tal rijke helicopterlljnen tussen de Euro pese hoofdsteden. ZONDAGNACHT is cr ingebroken in de protestantse kathedraal te Nairobi. Bij het altaar bleek een soort plech tigheid te zijn gehouden, mogelijk van de Mau-Mau. DE VROUWEN in San Marino, een dwergrepubliek, eisen stem recht voor de parlementsverkie zingen. De verzoeken om stem recht voor de vrouw werden steeds afgewezen onder het mot to: „De dames zijn er nog niet rijp voor". DE ROEMENEN, die vorige maand de Roemeense legatie in Bern bezet ten. hebben verteld, dat zij via West- Duitsland in Zwitserland waren ge komen. Hun plan hadden ze in No vember 1954 reeds uit willen voeren. Hun doel was: documenten buitma ken. ZONDAGAVOND is op het vliegveld van Salvador (Brazilië) een vliegtuig verongelukt. Vier passagiers en een lid van de bemanning verloren het leven. BIJ EEN ONTPLOFFING door brand in een chemische fabriek in Schot land, zijn drie personen om het leven gekomen en zeventien gewond. DE PREMIER van Malta, dr Bog Olivier, zal waarschijnlijk aftreden, nu zijn partij de verkiezingen heeft verloren. Labour won de slag dit maal. „WIJ WIJZEN uw aanbod met ver achting af", zei Albanië fier, toen Amerika leveranties van voedings middelen aanbood. Albanië tobt erg met de voedselvoorziening, wat men zich kan voorstellen. DR J. VAN DER VEEN is benoemd tot hoogleraar in de gezondheidsleer, waaronder begrepen de bacteriologie en de virologie, aan de R. K. Uni versiteit. Dr K. J. M. van de Loo is benoemd tot lector in de toegepaste klinische psychologie. DE VIETMINH heeft geklaagd, dat een troep bandieten, die met Ameri kaanse wagens waren uitgerust, een stad in Noord-Las heeft bezet en ge plunderd. DE NED. Verbruikscoöperaties zullen zich loyaal stellen achter de prijzen- beschikking handelsmarges 1955 „Vervelend, maar nodig", is de op vatting. DE INSTRUCTIE voor de militaire filmkeuringscommissie zal worden ge wijzigd, met dien verstande, dat de aangeboden films (voor vertoning in de cantines e.d.) vooral op hun gods dienstige en levensbeschouwelijke kwaliteiten zullen worden beoordeeld. MINISTER STAF heeft op vragen uit de Tweede Kamer ontkend, dat er in de week van 7-13 Februari militairen voor een schietoefening in open vrachtwagens waren vervoerd. Dat een militair na de oefeningen aan zaken 8 S"er£ had andere PeLiK,hTH0LI?KE kinderen op de Beigische openbare scholen zullen op wnrrilnal ^aa.rschljnlijk ook thuis worden gehouden, als protest-tegen de onderwijs-politiek van de regering ^UID-SLAVIc gaat, als de woorden van zijn president, Jossip Tito waarheid bevatten en geen propaganda zijn, meespreken in het forum der „atoom-mogcndheden". Dit is de grote politieke verrassing van vandaag. Tito heeft in een lange rede verklaard, dat Zuid-Slavië de kernenergie zal gaan aanwenden voor vreed zaam industrieel gebruik. Het land zou over voldoende uranium beschikken. Verder waren er drie goed-uitgeruste instituten voor atoomonderzoek gevestigd in Belgrado, Zagreb en Ljublana. Tito verklaarde verder, dat een atoom- of waterstofoorlog het bestaan van de gehele mensheid zou bedreigen en dat hij daarom ge kozen had voor vreedzame aanwending van de enorme krachten, die bij de kernsplitsing vrijkomen. Hij pleitte voor vernietiging van alle bestaande kernwapens. In de eerste plaats zouden de atoomgeheimen moeten worden prijsgegeven. „Waarom moet men op de huidige dag bevreesd zijn in plaats van blü, over een van de grootste ontdekkingen van het menselijk vernuft?" zo vroeg hij zich af. De kernwetenschap en het splijtbaar materiaal moesten ten goede komen aan de gehele wereld. Nu drei gen zij haar te gronde te richten. Zuid-Slavië zal een doeltreffend in ternationaal controle-systeem steunen. In dezelfde rede sprak Tito over zijn twijfel aan de bedoelingen van Mos kou en de Oosteuropese leiders ten aanzien van het normaliseren van de betrekkingen met Zuid-Slavië. „Ze maken het Russische volk wijs, dat Zuid-Slavië zijn fout heeft ingezien en tracht deze fout te herstellen." Tito, die dit „nonsensverhalen" noemde, leverde daarmee voor het eerst sinds twee jaar critiek op de Russische leiders. PADDESTOEL. Angeles, 400 k.m. verder, werd het schijnsel van de ontploffing gezien,1 waardoor de bewoners een ogenblik i dachten dat de zon bijzonder vroeg opkwam. Boven de vuurbol, die door de ont ploffing werd voortgebracht, zag men in de lucht een wit spoor, vermoede lijk van een verkenningsvliegtuig. De vuurbol rees tot grotere hoogte dan ooit het geval was. De „steel" van de normale paddestoel was roodachtig van kleur en dikker dan gewoonlijk het geval is. De paddestoel bereikte een hoogte van tien kilometer en viel toen in twee delen uiteen. Na wekenlang uitstel ontplofte gis teren in de Nevada-woestijn eindelijk de „beloofde" atoombom. Het helse ding was aangebracht op een toren van 150 meter hoogte. De proef was de grootste in de lopende serie. De explosie vond 20 minuten voor zonsopgang plaats en zij produceerde het felste witte schijnsel, dat tot dus verre ooit in Las Vargas (op 120 k.m. afstand) werd waargenomen. In Los Ruim honderd vliegtuigen voerden een schijnoefcning op het getroffen gebied uit. Een afdeling van 550 mili tairen, die zich op vijf kilometer van de toren hadden ingegraven, rukte na de ontploffing op. Er werden geen verliezen geleden. Volgens deskundi gen betrof het hier mogelijk een ont stekingsapparaat voor een waterstof bom. In de V.S. gaat het gerucht, dat Amerika een zeer krachtige waterstof bom bezit, waarbij goedkoop niet geraffineerd uranium wordt ge bruikt. Zo'n soort bom zou vorig jaar Maart in de Stille Oceaan zijn be proefd. De Latijns-Amerikaanse atoomdes kundigen voeren momenteel bespre kingen over toepassing van kernener gie voor vredesgebruik. Engeland, de V. S. en Pakistan koesteren plannen om toe te treden tot het Turks-Iraakse verdedigings- verdrag, terwijl gehoopt wordt op de toetreding van Perzië. Het verdrag voorziet in onderlinge bijstand in ge val van oorlog en het geldt voor vijl' jaar. Volgens het militaire verdrag, dat zojuist gesloten is tussen Egypte en Syrië en waartoe mogelijk ook Saoe- di-Arabië zal toetreden, zullen er richtlijnen worden opgesteld voor een bank. die een Arabische munt in om loop zal brengen. Het nieuwe verdrag is een duide lijke poging om het Arabische ver drag voor wederzijdse veiligheid van 1950 te vervangen. Tevens is het een antwoord op het onlangs gesloten Turks-Iraakse verdrag. Irak heeft aangeboden, de komen de conferentie au de Arabische Liga in Cairo bij te wonen. De secretaris-generaal van H. M. de Koningin heeft het vol gende meegedeeld: Gistermor gen is H. K. H. prinses Beatrix door prof. dr. J. F. Nuboer in het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht operatief be handeld wegens een acute blin dedarmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wensen over. Prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek aan zijn dochter gebracht. Ook toen werd vernomen, dat de prinses het uitstekend maakt. Prof. dr. Nuboer deelde gistermid dag om vier uur het volgende mede: ..H. K. H. Prinses Beatrix heeft zich na de narcose goed Hersteld en maakt het naar omstandigheden zeer goed." Berichten uit verschillende, betrouwbare bronnen maken melding van een massamoord, door Indonesische militairen gepleegd in twee plaatsen in Atjeh. In totaal vier-en-negen- tig burgers werden zonder vorm DE ZAAK-SCHMIDT Getuigen worden Het Landgerecht in Djakarta, dat gisteren de behandeling van de zaak- Schmidt (een Nederlander, die be schuldigd wordt van het leiden van een ondergrondse verzetsorganisatie) voortzette, heeft op verzoek van de verdediger van Schmidt, mr Bouw man, besloten de behandeling op nieuw uit te stellen. Enkele getuigen, onder wie Toma- soa en Manoch, die reeds in de zaak- Jungschlaeger van zich deden spre ken, zullen eerst in deze tweede zaak worden verhoord. Volgens mr Bouw man zal het openbaar ministerie in de zaak Jungschlaeger enkele getui gen wegens onbetrouwbaarheid laten vallen. Mr Bouwman wordt in zijn positie ernstig gehinderd door insinuaties in sommige kranten, dat hij betrokken zou zijn bij een inbraak in het ge rechtsgebouw. De zitting van gisteren werd slechts besteed aan het horen van de verdachte, die het ten laste gelegde ontkende. Een Brits oorlogsschip is gisteren het Britse s.s. ,,\Vestway" te hulp moeten snellen, nadat dit vaartuig door een kanonneerboot van de Chi nese nationalisten onder vuur was ge nomen. De Midway",, een vrachtschip, was met een lading kunstmest op weg naar de communistisch-Chincse ha venstad Tsjoeantsjou, ten Noordoos ten van Amoy. De nationalisten heb ben het vaartuig na de beschieting aangehouden. Later op de dag lieten zij de Midway" weer gaan. Volgens radioberichten van het schip zijn er geen slachtoffers aan boord te betreuren en heeft het schip geen schade van betekenis opgelopen. Kort voor dit incident was een andere Britse vrachtvaarder, de ,,Tai Seun Hong" aangevallen. Ook dit schip kon, na controle, ongehinderd zijn reis voortzetten. Staking op een Brits passagiersschip Het Engelse passagiersschip Queen of Bermuda" is Zondag zon der passagiers en met slechts een derde van de bemanning uit New- Fork naar de Bermuda-eilanden ver trokken. Ruim 250 bemanningsleden liepen Zaterdag van boord uit protest tegen het ontslag van drie collega's. De passagiers kregen van de maatschap pij hun geld terug of ontvingen een reisbiljet voor een vliegtuig. Op Formosa worden categorisch de berichten tegengesproken, als zou het eiland Matsoe worden ont ruimd. Het garnizoen op dit eiland werd daarentegen juist versterkt. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot in de Stille Oceaan heeft Zondag een geheim bezoek aan Matsoe gebracht. Minister Eden heeft verklaard, dat een conferentie van Vier of Vijf over het Verre Oosten en Formosa geen zin zou hebben, wanneer men het niet eens was over de taak van de con ferentie en de deelnemers eraan. van proces doodgeschoten. In Tjet Deumpa werden 63 vrou wen en kinderen omgebracht. Volgens het blad ..Peristiwa", dat in de hoofdstad van Atjeh verschijnt, werden deze mensen uit hun huizen en van hun werk weggehaald, om als onderdeel van de strijd tegen de opstandelingen te worden gedood. De gouverneur van Noord-Sumatra is naar Atjeh gezonden om de zaak te onderzoeken. Een jongerenorganisatie in Atjeh heeft bij de regering van Indonesië geprotesteerd. Wanneer de regering binnen 44 dagen niet voldoende aan dacht aan deze schanddaad besteedt, zal de organisatie haar klachten aan de Ver. Naties voorleggen. Twee par lementsleden, beide uit Atjeh afkom stig, hebben de regering vragen ge steld over de massamoord. Het plaatselijk legercommando van Kotaradja heeft toegegeven, dat bijna honderd dessabewoners zijn gedood, doch volgens het commando gebeurde dit bij zuiveringsacties. „Peristawa" geeft daartegenover een ooggetuige- verslag" van het gebeurde. In de kam pong Tjot Djeumpa en Pulot Leupang werden de bewoners, die bezig waren met de visvangst, gearresteerd en op een open plek gefusilleerd. De 63 vrouwen en kinderen werden vermoord op een plaats, waar de Indonesische vice-president, Hatta, in September 1953 aanzat aan een feest maaltijd te zijner ere.... Op proefschrift over Homerus Aan de katholieke universiteit te Nijmegen heeft de promotie plaats gevonden tot doctor in de letteren en wijsbegeerte van pater Aurelianus, O.F.M. Cap., in de wereld A. L. J. Raessens uit Nuenen. De gepromo veerde is thans als leraar verbonden aan het seminarie der paters Capu- cijnen te Oosterhout. Pater Aurelia nus promoveerde op het proefschrift „de verhouding van Godsdienst en Ethiek in Homerus"'. Als promotor trad op, mgr prof. dr K. L. Bellon, terwijl als opponenten fungeerden, de professoren J. Ros S.J. en. H. J. Janssen, beiden hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Eén zeer groot aantal belangstellenden, waaronder vele hoogleraren, woon den de plechtigheid bij. Naar aanleiding van het geschil tussen Frankrijk en West-Duitsland over wat Engeland en de V. S. nu precies met de Saar voor hebben, heeft de Britse regering laten ver klaren, dat zü „een oplossing zal steunen, die de Saarlanders en de regeringen van Bonn en Parijs zou den willen aanvaarden." Hebben burgemeester Breekpot en koffietafel-specialist Boosten hier een gastronomisch geheimpje? Het lijkt er wel op. Doch het lijkt er ,oolc op, dat de burgemeester de heer Boosten een extra-pluim op z'n witte muts wil zetten. Hen pluim, die ruimschoots was verdiend Duizenden politiemannen bewaken de grens Een politiemacht, bestaande uit duizenden agenten patrouilleert langs de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse republiek. Er gingen geruchten, dat de verboden organisatie „Het Ier se Republikeinse leger" een overval zou uitvoeren. In tien jaren waren er in Ierland niet zoveel politiemannen op de been. Enkele mensen werden het slachtoffer van de nervositeit van de politie. Er werd soms zonder reden geschoten. De politie heeft, omdat deze en der gelijke berichten onrust veroorzaken, een volledige censuur ingesteld. Weersverwachting, vanavond: geldig tot i Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen, maar hier i hier en daar ook nog" enige sneeuw. Hier en daar mist. Zwak- t ke tot matige wind in hoofdzaak J tussen Noordoost en Noord. Mid- J dagtemperaturen enkele graden f boven het vriespunt. J Vandaag: Zon onder 18.32 uur. 0 Maan op 18.51 uur. Morgen: Zon t op 7.12 uur. Maan onder 6.57 uur. „Elk uur een lepeltje Delta-plan", zeggen de Belgen. Zo heeft het Bel gische Raadgevende comité der Scheldedienstcr nu een studie gewijd aan de invloed van de Delta-werken op de Schelde. Als mogelijke gevolgen werden voorzien: een stijging van gewoon hoog water bij de monding van de stroom, een stijging van de storm vloedstanden, wat nadelig is en .een ondieper worden van de toegangswe gen tot de Schelde. (Van onze speciale verslaggever.) ^/IJF VOLLE UREN hebben twaalf jury-leden, alsmede enkele genodig den, besteed aan de Brabantse en Limburgse koffietafel in de „wiete zaal van Scheupkes" te Valkenburg. Want als je jurylid bent, moet er ook gekeurd worden! En als het lijdend voorwerp dan toevallig een gerookte varkensrug uit Brabant of „paredieseppeukes met schpeen- verkske" uit Limburg is, wel dan boft zo'n jury ook eens een keer. Wij voor ons, hebben het de jury in ieder geval niet misgund. Integendeel, want een „vreedzaam" spelletje als het beoordelen van een Brabantse en Limburgse koffietafel lijkt ons meer een interessante kluif óm in de terminologie van het koffietafelen te blijven dan een op de eerste plaats smakelijke. Voortdurend te moeten mediteren: hoe smaakte dat hapje nu eigen lijk .terwijl het schielijk door het keelgat glijdt, lijkt ons eerlijk gezegd een zenuwslopend bedrijf. Om dan nog maar te zwijgen van het bere- wenen der punten. Dat „doevepasteike" smaakte naar een „acht" en of die roggemik met een „zeventje" goed betaald was, neen, dat is niets voor ons. Het was ook niets voor burgemees ter F. Breekpot, die als burgervader van Valkenburg uiteraad niet aan deze dis mocht ontbreken, wiens belang rijke taak het hier was een zilveren gulden op te werpen, ten einde de wedstrijd te starten. Limburg won de toss en derhalve toog het gezelschap naar de Limburgse koffietafel. De deskundigen bestonden van Bra bantse zijde uit de heren J. Kropman (Eindhoven), Chr. Michels (Oister- wijk), burgemeester Notermans (Best), burgemeester Schram (Westerhoven- Riethoven), burgemeester Steger (Oirschot), en burgemeester Wijnen (Helmond); de Limburgse kenners wa ren wethouder "Schutgens (Heerlen), Kamerlid J. Peters (Echt), drs. Jo Hansen, dr. E. Batta, Charles Eijck en J. Zeguers (Maastricht). Het dozijn proevers ging er eens stevig voor zitten. Dat mocht trou wens wel, want ze hadden nog heel wat voor de boeg. Toen we te zien en te horen kregen, wat er alzo ver schalkt moest worden aan de Lim burgse kant, hebben we ons afge vraagd, of de heren nog wel aan Bra bant toe zouden komen! We vergisten ons deerlijk. Beide koffietafels hebben de volle maat der keuring gehad, een klein wonder, dat waarschijnlijk ge zocht moet worden in de tip. welke burgemeester Breekpot gaf tijdens zijn korte tafelspeech n.l.: „er zijn men sen. die drie dagen zeer streng gevast hebben, alvorens naar Valkenburg te komen". Waarom de kleine groep ge trouwen op dat moment, als in reflex, aller aangezicht in die richting van de indrukwekkende heer Jo Hansen richtte, is ons volstrekt onduidelijk.. Tot zijn lof moet zelfs worden gezegd, dat hij tot en met de laatste hap aan de Brabantse koffietafel een verruk kelijke stijl bleef demonstreren, ook toen als nagerecht de Brabantse boe- renroomtaart werd laten we het rustig zeggen aangesleept. Om de lezer enig idee te geven van zo'n boerenroomtaart, vertellen we, dat een gesticht vol moeilijk op voedbare kinderen er tenminste een week plezier aan zou beleven! en om dan, na twee overbezette koffietafels, tegen zo'n boerenroomtaart te zeggen „juffrouw U smaakt naar meer", dat vinden we een prestatie, welke die van meester Noud de Boer uit Veghel, nabij komt! NIET DE EERSTE DE BESTE. Want die Noud van de Boor is be slist niet de eerste de beste! Hij weet niet alleen, wat een „vol au vent", gevuld met kalfspoulet en zwezerik is, hij weet ook, hoe hij zijn spulletjes aan de man moet brengen. Noud van de Boer won zeer ver diend de voor deze wedstrijd uit geloofde gouden medaille met oor konde, voornamelijk, omdat hij zijn roggemik, zijn krollen en beschuit en zijn vette kalveren zo ongelooflijk ge zellig ter tafel bracht. „Kleren maken de man" en het bonte kleedje de Brabantse koffietafel! Noud had heel Veghel leeggehaald om zijn koffietafel Op culinair gebied kent Char- les Eijck wel iets. Maar deze twee koffietafels werden hem toch wel te gortig, gezien het kattebelletje, 5 dat hij ons ter hand stelde. Er stond de volgende verzuchting op te lezen: „Homo homini lupus", de mens is een wolf voor zijn naaste, Z evenwel: „hier eet het ene kalf Z het andere op!" Z de nocjige sfeer te geven. De Brabant se hoek was dan ook opperbest. Met roodbonte tafellakens en dito servet jes, een heuse Brabantse schouw met koper en tin. En de behulpzame dien stertjes, in Brabants costuum ontbra ken evenmin. Noud van de Boer, de ronde Bra bantse meesterkok hoeveel titels heeft hij ons niet opgenoemd weet wat show is. Met 529 punten kwam hij als overwinnaar te voorschijn. Boosten behaalde'489 punten. Het huidige Frans-Duitse accoord, dat voorziet in een Europese status voor het Saargebied, zou de Engelse goedkeuring hebben. Men laat echter niets los omtrent de vraag of Enge land de Franse eisen inzake de Saar zal steunen. De Britse regering wei gert te verklaren of zij in 1947 wer kelijk toezeggingen heeft gedaan. In Frankrijk gaan stemmen op, om dè discussie over de Parijse accoorden uit te stellen, tot bekend is wat En geland en de V. S. van plan zijn. Walter Ulbricht, de Oostduitse pre mier, heeft gisteren verklaard, dat de grens met West-Duitsland niet zal worden gesloten, niettegenstaande be krachtiging van de Parijse overeen komsten. De Oosteuropese premiers hebben begin April een conferentie, waarop zij de gemeenschappelijke defensie zullen bespreken. Verbindingen verbroken Een tropische wervelstorm, ge paard gaande met zware regenval en windstoten tot 125 km. per uur, trok vannacht over Noord-Queensland (Australië). Alle verbindingen ten Noorden van Rockhampton, ongeveer 650 km. ten Noorden van Brisbane, werden ver broken. In de staat Ohio (V.S.) hebben hon derden gezinnen hun huizen moeten verlaten wegens overstromingen. Een Nederlandse journalist, Koen Aartsma, dit per scooter een reis door Europa maakt, parkeerde kort geleden zijn voertuig ih de Franse plaats Bayonne. Hij verzocht een man, die hij voor een bewaker aan zag, even op zijn scooter en bagage te letten. Toen Aartsma later wilde wegrijden bleken de „bewaker" en een actetas met documenten verdwenen te zijn. Koen Aartsma heeft zijn bezit weer terug en dit dank zij de Franse hoffelijkheid. Enkele kranten namen een artikel van de Nederlander op, die onder de titel „Oproep aan een hero ver" zich tot het gilde der vagebonden wendde. Aartsma schreef, dat de Franse vage bonden de naam hebben zeer sportief te zijn. „Ze zijn niet slechter dan hun medemensen, alleen wat armer. Daarom, mijnheer de dief, doe ik een beroep op uw goede hart en ik verzoek u de tas met de voor mij waardevolle inhoud terug te bezorgen." Enkele dagen la ter vond iemand de tas van Koen Aartsma ergens onder een boom. Er was een briefje bij van de dief, gericht aan de Hollandse journalist. Koen Aartsma schreef een dank woord in de krant en hiervoor kwam een bekende landloper hem de volgende morgen spe ciaal bedanken. Hij bood een prentbriefkaart van Bayonne aan. als herinnering.... Zo gaat dat in Frankrijk.

de Stem | 1955 | | pagina 1