Geen bevriezing handelsmarges de gehele lijn over AMERIKA zal nooit tot overgaan agressie „IK WERD PRESIDENT TEGEN WIL EN DANK" Minister Zijlstra stelt de Senaat gerust: Egyptische klacht morgen in de Veiligheidsraad Koning van Cambodja deed afstand Norodom Sihanoukdoor het volk op de handen gedragen DAGBLAD VOOR ZEELAND CHURCHILL: Gesprek met Malenkov kan niet doorgaan Weer Sovjet-ministers ontslagen Dr Veldkamp: Binnen enkele maanden nog npaar winkelwetjes H Wat gebeurt er met de kolen'prijs? Rustige verjaar- Minlster Prees bezocht S,aa,sm^ "Emma dag van 11. Vader Eisenhower constateert scherp: JIOE LANG EEN VOORSPRONG De overstroming in Australië 5 Weinig verandering Geen Nederlanders onder de slachtoffers Ondergrondse in Amsterdam? Vijfjarenplan van B, en W. Dieven stalen radio-actief lood Grotewohl wil referendum Maar hij heeft geen succes Het incident bij Gaza Irak verklaart zich solidair met Cairo Nederlandse melkfabriek in Casablanca Manuhutu voor dc rechtbank: Geen omschreven bevoegdheden Prachtlievend onverzettelijk wijs en zeer Dure grap voor Faroek Venijnige liberale uitval Treinramp bij Sao Paulo Minstens twintig doden r Nylon-bankbiljetten 95e JAARGANG No. 21782 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C.J.v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Vóór Ooi, ITOnTrigTn en VaierltmS DONDERDAG 3 MAART 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Tel. noJLD Sir Winston Churchill heeft Woens dag in het Lagerhuis gezegd, dat hij in 1953 een bespreking met Malenkov in Stockholm had willen voorstellen, maar dat hij president Eisenhower niet voor dit plan had kunnen win nen. Bovendien, zei hij, kwam de Sovjet-actie tegen bekrachtiging van de E.V.G. ertussen. De Britse premier verklaarde nu ook voor het eerst, dat zijn ziekte in het genoemde jaar hem volkomen verlamd had. Totnutoe werd altijd verondersteld, dat de inzinking een vrij onschuldig karakter had en te 'wijten was geweest aan een zenuw vermoeidheid. Tengevolge van zijn ziekte had hij zijn plan, om persoon lijk met Eisenhower en Laniel oVer het denkbeeld van een ontmoeting met Malenkov te gaan spreken, moe ten opgeven. De Russische regering heeft de Minister van Kolenwinning, Zasjadko en die van Staatsboerderijen, Kozlof, ontslagen, omdat zij hun werk onbe vredigend verrichtten, aldus meldde radio-Moskou. De Minister van Landbouw, Bene- diktof, kreeg het departement van Staatsboerderijen onder zijn beheer, terwijl Zalemidko werd benoemd tot minister van kolenwinning. (Van onze parlementaire correspondent) ET IS VOORBARIG om nu reeds te gaan discussiëren over een handelsmargesbeschikking, zei minister Zijlstra in de Eerste Kamer naar aanleiding van de daarover geuite reserve. De be sprekingen zijn namelijk nog gaande en de minister beraadt zich nog op het hoe. Maar in ieder geval zal er geen beschikking ko men, zoals die in de senaat was besproken, n.l. als zou het gaan om een bevriezing van de handelsmarges in het algemeen. Het gaat de bewindsman van Economische Zaken slechts om het voorko men van een doorberekening van winst over de weggevallen 3 pet omzetbelasting. Prof. Zijlstra benadrukte nog eens de nood zaak, dat er nu voorlopig rust komt in de lonen- en prijzensituatie. Minister Zijlstra had overigens wei nig critiek te verwerken, want de se natoren bleken over het algemeen het beleid van de bewindsman te waar deren. Behalve een uitvoerig theore tisch betoog over economie, gaf prof. Zijlstra en passant met excuses aan zijn ambtgenoot van Financiën een knappe verdediging van de belasting verlaging, die aanstaande is. Hij was hiertoe genoopt door de socialistische senator Oosterhuis, die tegen deze ver laging had gefulmineerd en o.a. had aangevoerd, dat in goede tijden hoge belastingen moeten worden geheven om te kunnen reserveren voor slech tere tijden. Prof. Zijlstra ziet echter het aankweken van deviezenvoorra den als de juiste reservering voor een neergang in de conjunctuur. Minister Zijlstra voert zijn strijd tegen prijsstij gingen tot over de grenzen. De vast stelling van de vervoerstarieven van de Kolen- en .Staalgemeenschap acht de minister persoonlijk een groot voor deel, omdat dit het begin is van het ©pen leggen van de vervoersprijzen en een onderdeel is van zijn strijd te gen de kartel-afspraken. Door de tot standkoming van de vervoerstarieven zullen de Ned. Spoorwegen een nadeel van 2 a 3 millioen ondervinden. De Duitse spoorwegen 30 a 35 millioen Mark. Voor de binnenscheepvaart zijn de gevolgen nog niet te overzien, evenmin als de gevolgen op de uit eindelijke kolenprijs voor de consu ment. Maar, aldus prof. Zijlstra, de K.S.G. zou geen zin hebben als op den duur niet gekomen zou worden tot de laagst mogelijke prijs voor de consu ment voor de kolenproducten. Minister De Bruyn deelde mee, dat binnen twee maanden het rapport van de commissie voor de bezitssprei- di«,g kan worden verwacht. Een wets ontwerp tot instelling van het pro ductschap voor de zuivel heeft het de partement reeds verlatén. Er was over deze instelling geen overeenstemming in de zuivelindustrie verkregen, zodat de regering nu van de haar gegeven wettelijke bevoegdheid gebruik maakt en een instellingswet indient zonder overeenstemming in de betrokken sec tor ran het bedrijfsleven. Inmiddels is echter nog overleg gaande. Staatssecretaris dr Veldkamp deel de mee, dat in de loop van April de Vestigingswet Bedrijven in werking zal treden en dat hij vóór het zomer reces een herziening van de Winkel sluitingswet en de totstandkoming van een wet op de uitverkopen hoopt te kunnen bevorderen. De Kamer keurde de begroting van Economische Zaken goed. Ter herdenking van het feit, dat dc H. Vader 16 jaar geleden tot het pausschap werd geroepen en tevens zijn 79ste verjaardag vierde, wapper den de geel-zwarte wimpels van de officiële gebouwen van Vaticaanstad. De H. Vader verscheen om half een voor een van de vensters van zijn werkkamer op de 3e verdieping, waarvandaan hij glimlachend de jui chende tienduizenden op het St. Pie tersplein verzamelde Romeinen en pelgrims, afkomstig uit alle uithoe ken van de wereld, begroette en hen vervolgens via de microfoon de zegen gaf. In de loop van de morgen hebben een groot aantal diplomatieke verte genwoordigers bij de H. Stoel hun handtekening in het speciale gedenk boek gezet. President Eisenhower heeft gisteren, tijdens zijn wekelijkse persconferen tie, klaar en duidelijk gezegd dat de Verenigde Staten er niet aan denken, IN TRIëST zijn minstens 36 perso nen gewond geraakt tengevolge van een ijskoude Noorderstorm die over de stad raasde en snelheden van 153 km. per uur bereikte. EEN DER „WINGS'' van de Ameri kaanse strategische luchtmacht wordt binnenkort uitgerust met achtmoto- rige „Stratoforten", die een actiera dius hebben van 9600 km. en over grote afstanden waterstofbommen kunnen vervoeren, DERTIG CANDIDATEN bij de Ja panse verkiezingen van Zondag j.l. zullen vervolgd worden, omdat zij voor een 30 millioen gulden in to taal stemmen hadden „gekocht". DE FRANSE PREMIER,, Edgar Faure, heeft zes staatssecretarissen benoemd, die allen tot verschillende politieke groeperingen behoren. KONINGIN ELISABETH van België, de grootmoeder van koning Boude- wijn, zal over twee weken in War-, schau een muziekconcours bijwonen. Daardoor is zjj de eerste koningin, die na de oorlog een bezoek aan O.- Europa brengt. DE ARGENTIJNSE federale regering heeft het bestuur van drie provin cies aan zich getrokken, omdat de provinciale parlementen schromelijk in gebreke gebleven zouden zijn. HET BALKANVERBOND (Grieken land, Turkije, Zuid-Slavië)heeft een raadgevende vergadering gekregen, waarin 20 parlementsleden van ieder land zitting hebben. zich in een agressie-oorlog tegen com- munistisch-Cliina te laten meeslepen. Hij verklaarde dit, nadat een der jour nalisten hem had gevraagd, of de aankondiging van Tsjang Kai Sjek, een aanval óp het vasteland te zullen beginnen, min of meer een gevolg was van de houding van Amerika „Wij zullen geen agressieve oorlog beginnen", zei de president scherp. Dit is het beste antwoord dat ik hierop geven kan. Eist...„uwer gaf ook com mentaar op de toespraak die Chur chill eergisteren in het Lagerhuis heeft gehouden en waarin de premier de verwachting had uitgesproken dat er, in verband met de huidige toe stand van de atoombewapening, bin nen drie of vier jaar zeker geen oor log zou komen. „Iedere conclusie op dit gebied", aldus de president, „is niet meer dan een speculatie." Overigens constateerde hij, dat het' de vraag is, hoe lang de V.S. hun voorsprong op het gebied van de waterstofbom zul len behouden. Minister Dulles heeft in een verga dering van Amerikaanse diplomaten in Manilla gezegd, dat de politiek der V.S. ten opzichte van, Formosa geen wijzigingen heeft ondergaan. Het Amerikaanse ministerie van i Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat een nieuw verzoek aan Peking is gericht tot, vrijlating van 41 Amerikaanse burgers. Van Chinese zijde heeft men onmiddellijk gerea geerd met de verklaring, dat er „geen Amerikanen ten onrechte worden vastgehouden." EEN GROOT aantal Duitsers, die op het televisiescherm de Bondsdag over de Parijse accoor- den heeft zien debatteren, is hoogst verontwaardigd. Ze hadden ^tien parlemensleden tijdens net debat de krant zien lezen FRANKRIJK WIL besprekingen met feia?d °.Yer wederzijdse problemen ln het Nabije Oosten. Dit mede naar aanleiding van de jongste ontwikke lingen in dit gebied. TWEE PERSONEN zijn gewond, toen op een onbewaakte overweg tussen «ïeuw-Amsterdam en Emmen een personenauto werd gegrepen door 'n trein. Tussen Deurne en Horst-Zeve nen werd eveneens een auto door n trein gekraakt, maar hierbij werd niemand gewond. SINDS MAANDAGMIDDAG wordt de heer A. H. Doude van Troostwijk, student aan de Utrechtse Universiteit en afkomstig uit Breukelen, vermist Bil was op de Loosdrechtse Plassen gaan schaatsenrijden. IN 'T KORT. PREMIER FAURE van Frankrijk zal de vertrouwenskwestie verbinden aan rtoie *-a ?Ung van (le begroting in bLÏÏ'nr\ !gaderins' die Tiijdag ij '11 heeft de Assemblee ook nta? feyraaSfl van de herzie ning van het belastingstelsel. J v.-mavond^rWaCht'ng' Weinig bewolking en droos- J Sk.*' Zwakke tot matige Ooste? i temLW1? 0n£eveer dezelfde J i lemPeraturen als gisteren. J 5 onder 1824 uur. 5 £op°?-12*?4- UUr- Morgen- t 5.09 uur. t 4 4 4 4 tot J 4 4 De Nederlandse immigratie-atta ché in Canberra heeft getelegra feerd, dat voorzover Dinsdag be kend was onder de slachtoffers van de overstromingsramp in Nieuw Zuid Wales géén Nederlandse im migranten zijn. Omtrent de mate riële gchade, die aan de bezittingen van Nederlanders is aangericht, is nog niets bekend. In Nieuw Zuid-Wales wonen on geveer 30.000 Europese immigranten, onder wie vele duizenden Nederlan ders. Woensdag zijn nieuwe gebieden door het water bedreigd, maar in het Noordoostelijke gebied, waar reeds 70 personen om het leven zijn gekomen en naar schatting 40.000 personen dak loos zijn geworden, is het gevaar af genomen. Paus Pius de Twaalfde zal 100.000 gulden schenken voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstro mingen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben een vijfjarenplan opgesteld voor de oplossing van het verkeersvraagstuk in de binnenstad. De grachten zullen niet worden ge dempt, maar er zou wel een onder grondse moeten komen. Deze moge lijkheid wordt althans in studie ge nomen. Bepaalde tramlijnen zullen voorts door bussén worden vervan gen en men wil parkeergarages gaan inrichten. Daarnaast zijn er nog een stuk of tien maatregelen die in het plan worden voorgesteld. In panische angst vluchten een paar vrouwen in een straat van Maitland (Nieuw Zuid Wales) voor het water, dat een inderhaast op geworpen dijk van zandzakken heeft doorbroken en nu de straat instroomt. Uit het fort Chatillon bij Parijs zijn 208 blokken radio-actief lood gestolen die voor ondeskundigen groot gevaar vormen. De blokken, die tezamen een ton wegen, hadden gediend als bescherming tegen de stralingen van een atoomzuil, waarmee in het fort is geëxperimenteerd. Volgens de voorlopige resultaten van het onderzoek moeten de dieven Maandagmiddag hun slag geslagen hebben. Het lood moet zijn vervoerd op een vrachtauto, die bij het fort stond. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft gisteren voorgesteld, in heel Duitsland een volksstemming te houden over de volgende vraag: Zijt gij voor de vreedzame hereni ging van Duitsland door vrije verkie zingen en voor het manifest der St. Paulskerk, of voor de Parijse oor logsverdragen?" Die stemming zou dan desnoods onder internationale controle gehouden kunnen worden. Het manifest van de St. Paulskerk behelst een voorstel om eerst met de Russen te spreken, alvorens de Pa rijse accoorden te bekrachtigen. Het is echter óók tegen de communisten gericht en Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialisten, heeft dit gisteren duidelijk gesteld. Evenmin als de Christen-Democraten of de andere partijen voelt hij ervoor, het voorstel te accepteren. Het dilemma wordt verkeerd geponeerd, aldus de algemene reactie in de Bondsrepu bliek. Minister-President Drees heeft Woensdagvergezeld van zijn echtge note, een bezoek gebracht aan de Staatsmijn „Emma" in Treebeek Gewapend met mijnlamp en helm heeft het echtpaar, vergezeld van enige mijn-autoriteiteneen afdaling in de schacht gemaakt. In het midden het echtpaar Drees. Wanneer de Amerikaanse troepen in Marokko voortaan hun kartonnen be kers openmaken en zich verfrissen met de verse melk, die daarin ver pakt is, dan zullen zij zich nauwelijks kunnen indenken, dat de producenten van dit gezonde vocht lopen te grazen op de groene weiden van Nederland. In een Nederlandse fabriek, die te Casablanca wordt gevestigd, zal ,.Ste- rovita" uitsluitend Nederlandse melk gaan verwerken, die in ons land in va ten wordt verpakt en dan per schip naar Noord Afrika wordt vervoerd. Teneinde bederf tegen te gaan wor den de vaten in speciale koelruimten van de schepen op de juiste tempera tuur gehouden. De Veiligheidsraad van de V.N. zal morgen, Vrijdag, bij eenkomen ter behandeling van de Egyptische klacht, in ver band met het grensincident dat Maandag bij Gaza heeft plaafs gehad. Het aantal doden als ge volg van dit incident is inmid dels tot 42 gestegen. Onder de slachtoffers bevinden zich zes burgers. Egypte beschuldigt Israël van schending van de wapenstilstands overeenkomst-en van „agressie met voorbedachte rade". Men vermoedt, dat de gemengde bestandscommissie, die momenteel bij Gaza een onderzoek instelt, morgen gereed zal zijn met haar rapport. De waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken van Irak heeft de Iraakse ambassadeur te Cairo op dracht gegeven, de Egyptische rege ring te doen weten, dat Irak in geval van agressie tegen Egypte, Syrië of een andere Arabische staat, bereid is zijn verplichtingen uit het collectieve veiligheidsverdrag van de Arabische Liga na te komen. Bij de behandeling: voor de militai re rechtbank in Jogja van de beschul digingen tegen twaalf leiders van de R.M.S. heeft de president van de re publiek der Zuid-Molukken, Johannes Manuhutu, een zeer merkwaardige verklaring afgelegd. Hij zei zich niet schuldig te achten, aangezien hij door Dr Soumokil, die de R.M.S. procla meerde, ondanks zijn protesten werd gedwongen de benoeming tot presi dent te aanvaarden. Op een vraag van de rechter zei Manuhutu, dat de R.M.S. een afge vaardigde naar Nederland had gezon den met de opdracht wapens van Ne derland te verkrijgen en de erkenning door Nederland van de R.M.S. te be werkstelligen. Ook was een telegram naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gezonden. Over de opstand tegen het Indone sische gezag vertelde Manuhutu, dat die geheel door de minister van De fensie en de chef-staf Thomas Nussy was georganiseerd. Hijzelf trad slechts passief op en ontving alleen rapporten over het verloop van de strijd. Op een vraag naar de bevoegdheden van de president van de R.M.S. zei Manuhutu dat er geen bepalingen waren, die de ze bevoegdheden omschreven. Koning Norodom Sihanouk van Cambodja heeft afstand van de troon gedaan, ten gun ste van.... zijn vader, prins Soeramarit. Vorige maand had de koning met een overweldi gende meerderheid van stem men het vertrouwen van zijn volk gekregen. Van de drie staten van Indo- China, Vietnam, Laos en Cambodja, heeft deze laatste staat, die een be volking van 4,5 millioen zielen telt, het meeste kans om in leven te blijven. Het is een land rijk aan rijst, koper, rubber, tabak, hout, peper; Cambodja heeft een vrucht bare bodem en het Boedhistische volk dat er woont is zeer homo geen. Maar een van zijn grootste troeven bezat Cambodja toch in de persoon van de jonge koning. De 32-jarige Norodom Sihanouk is een man van middelmatige grootte, eerder dik en voor degenen die het interesseert, kunnen wij er bij voe gen, dat hij zwart haar heeft en een voorliefde aan de dag legt voor zwarte dassen. In zijn paleis bezit de koning een stal r it prachtige renpaarden, verder heeft hij daar ceremonie-oli fanten en laat hij een groep van vijftig danseresjes optreden. Terwijl de zwaluwen boven zijn hoofd heen en weer vliegen, bespeelt Norodom Sihanouk de saxofoon of dirigeert hij zijn persoonlijk orkest. FILMARTIST. Hij schrijft ook scenario's en treedt bij gelegenheid ook op als filmspeler. Vroeger placht hij zich bezig te houden met wetenschappelijke arbeid. Kort geleden verklaarde hij lachend: „Indien ik ooit mijn koningstroon verspeel, dan kan ik misschien naar Hollywood gaan. Ze houden daar naar het schijnt van Oosterse types. Mis schien zou ik de Cambodjaanse Char lie Chan kunnen worden....-" In tegenstelling met andere Azia tische koningen was koning Norodom plichtsbewust. Hij bezit een flair voor de politiek. Gedurende de der tien jaren dat hij op de troon zat hield hij niet op de Fransen te smeken Cambodja zijn onafhankelijkheid te schenken. In Juni 1953 vluchtte hij met heel wat tam-tam naar het nabij gelegen Thailand (Siam), waar hij zwoer te blijven totdat de Fransen zijn eis zouden inwilligen. Norodom keerde terug naar Cambodja en be gon daar een leger van honderddui zend vrijwilligers op te leiden, toen de Fransen besloten Cambodja te verlaten. „Een jongeman met veel wijsheid", zo zegt van hem de Indiase Eerste Minister Nehroe. MET OLIFANTENHULP. In April 1954 verdedigde koning Norodom met zijn olifanten Cambod- ja's pas verworven vrijheid, tegen een inval van de Vietminh-commu- nisten. In Juli gaf hij zijn afvaardiging op de Geneefse conferentie opdracht geen afstand te doen van zijn recht, om, zo hij dit verkiest, een bondge nootschap te sluiten met de Verenig de Staten. Nadat de ondertekening van de Geneefse overeenkomst vijf uur lang werd verdaagd, gaven Molotov en Tsjoe en La> tenslotte toe. Volgens de bepalingen van de over eenkomst van Genève moeten er in 1955 in Cambodja algemene verkie zingen worden gehouden. Enkele weken geleden begon Norodom zijn voornaamste problemen op te lossen: de tegenstand die hij ondervond van een oudere nationalist, een zekere Son Ngoc Tanh, die in de Cambod jaanse jungle zit. Hij besloot een referendum te laten houden. De vraag die de koning aan de Cam- bodjanen stelde luidde: „Heb ik mijn belofte, dat ik U de totale onafhan kelijkheid zou schenken, gehouden?" 794,875 Cambodjanen antwoordden „ja" en slechts 1.276 „neen" De officiële reden voor het aftre den van de koning is „obstructie", van de voorgenomen constitutionele hervormingen. Het besluit van Sihanoek heeft in alle kringen in Pnom Penh beroering gewekt. Men verwachtte wel moei lijkheden met de Internationale Com- misiie van Toezicht op de naleving van de wapenstilstandsvoorwaarden, die van mening is, dat de hervor mingsplannen van Sihanoek in strijd waren met de overeenkomsten van Genève. Een dergelijke ontknoping had men echter niet voorzien. (Zoals gemeld, heeft Egypte onlangs aangedrongen op Iraks» uitstoting uit het collectieve veiligheidsverdrag van de Liga, omdat laatstgenoemd land een verdedigingsverdrag met Turkije heeft gesloten). De Iraakse regering heeft aan haar vertegenwoordiger bij de V.N. ook op dracht gegeven de Egyptische klacht jegens Israël te steunen. Gisteren was het bij Gaza vrij rus tig. Het enige incident dat zich voor deed, werd door een aantal burgers veroorzaakt. Zij staken een magazijn in brand, waarin voor duizenden gul dens aan legergoederen lagen opge slagen. Faroek moet betalen. Een rechter in Parijs heeft bepaald, dat hij aan sprakelijk is voor de schulden uit koopovereenkomsten, die hij tijdens zijn koningschap in Frankrijk heeft gesloten. Volgens de rechter moet Faroek 4.824.500 francs voor 11 japonnen en mantels aan de modekoning Dior en 340.000 francs voor een heel klein horloge aan een juwelier betalen. De japonnen en mantels waren in 1952 voor de toenmalige koningin Narri- man besteld, en volgens Diors advo caat enkele maanden voor Faroeks troonsafstand geleverd. De rechter kende echter noch Dior noch de juwelier schadevergoeding toe. Dior had 1.000.000 francs geëist. Schoolstrijd in België De liberale Belgische senator Char les Moureaux heeft een barse uitval gedaan naar de bisschop van Aken, in verband net diens commentaar op de schoolstrijd in België. Hij heeft Spaak verzocht, tegen deze „inmen ging" te protesteren, In 1915 en 1940 zegt hij, hebben de bisschoppen in Duitsland geen verzet aangetekend tegen de Duitse inval in ons land. Minister Spaak moest de rëgering in Bonn eraan herinneren, dat volgens de Belgen „de Duitsers nog niet be voegd zijn aan België lessen te ge ven op het gebied van de democra tie". Een trein, die op weg was van het binnenland naar de Braziliaanse stad Sao Paulo is Dinsdag ontspoord. Vol gens de eerste schatting zijn er 20 doden en 46 gewonden, van wie zich 15 in een ernstige toestand bevinden. Dit is reeds het derde ernstige spoor wegongeluk in Brazilië in dit jaar. Op acht Januari kwamen bij een ongeluk ongeveer 50 personen om het leven en werden 120 gewond en bij een ander ongeluk werden er vier ge dood en 60 gewond. "N Uit Bonn wordt gemeld, dat men daar experimenteert met uit perion vervaardigde bank biljetten. Naar aanleiding hier van vernemen wij van Neder landse instanties, dat hier te lande aan bankbiljetten van perion of nylon tot nu toe niet al te ernstig wordt gedacht. Mochten de proeven in West- Duitsland echter slagen, dan zal men ook hier te lande een en ander stellig serieus onder ogen gaan zien. De Nederlandse Bank neemt reeds geruime tijd proeven met een nabehandeling der bank biljetten met kunsthars. Sinds anderhalf jaar reeds zijn er, zonder dat het publiek daar ooit iets van gemerkt heeft, biljetten in omloop, waar van het papier bedekt is met een hars-laagje. In het vervolg zal deze behandeling steeds toege past worden.

de Stem | 1955 | | pagina 1