ADENAUER KAN GERUST ZIJN Politie moest betogers verspreiden, maar: Vaandel voor regiment van Heutsz Eindhovenaar pleegde zestig inbraken SERGEANT EN KORPORAAL WILDEN NAAR RUSLAND Het Brabants Orkest moet even geduld hebben EGYPTE GEALARMEERD Permanent hoofdkwartier komt in Bangkok Theeprijs sterk gedaald Herstel van de Duitse eenheid blijft voornaamste streven Socialisten wilden uitstel Vijfduizend katholieken naar Brussel Ruim f16000 voor artikelen EEN TANK ONTPLOFTE Als ik kanontvlucht ik Zaak Schmidt uitgesteld Dureervaring van twee militairen Een ander man geworden pdbouwers DAGBLAD VOOR ZEELAND Op Amsterdamse veiling. Leo Hazelzet neemt afscheid van de „Maasbode"" Schoolstrijd België En geen letter geschreven Aanhoudend koud Minister Cals en de kunst Geen parkeerplaats Overstromingen in Australië Acht jaar tegen hem geëist Verdrag Turkije-Irak getekend Troepen aan Syrische grens Mr Bouman kon zich niet voorbereiden Maar daarginds was het toch ook niet alles Bevriezing van handelsmarges Ernstige aanrijding te Vogelwaarde Een zwaar en een licht gewonde ZO AVO aarzelt niet het piets zijn. pand- Elias voor lasse. paizaad ontsmetten. Nu wij geheel ge- r op tijd bereiken, ps op: No. 62, Hei- I gewenste middelen J. STKOOBAND duct van de FABRIEK PLUVIER M 95e JAARGANG No. 21777 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke wcrkaag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.. Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J.J M Mes, Mr. H. M L. de Rechter, L J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprys Dij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend by niet-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WaJI i VRUDAG 25 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ing. Med. f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noord- Brabant uitsluitend in de Brabantse editie f 0.24 per m/m. (Ing. Med. f 0.60 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ing. Med. f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Bij contract aanzienlijke reductie; volledig tarief en Algemene Voor waarden worden op aanvraag verstrekt. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Riiroau u„nr de E.landen: GUES. Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bübuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraa^TcLjuwoi Op de Amsterdamse theeveiling is gisteren het prijspeil plotseling aan zienlijk gedaald. Na de debacle op de Londense theeveiling, vorige week lag dit in de iiin der verwachtingen. De prijs daalde met 55 tot 65 cent per halve kilogram. Het eerste commentaar in vakkrin gen was: Jc detailprijs zal nu wel niet omhoog gaan". Men verwachtte een prijsstijging, omdat de detail prijzen zich nog niet aan het vrij hoge peil van begin 1955 hadden aan gepast. De heer Leo Hazelzet zal, met het oog op zijn leeftijd, per 1 Maart a.s. ontslag nemen als hoofdredac teur van ,,De Maasbode", welke functie hij sedert 1 September 1948 heeft bekleed. Meer dan vijfig jaar heeft de heer Hazelzet aan de re dactie van dit blad meegewerkt. De heer J. Kuypers, directeur van „De Maasbode", wordt nu directeur hoofdredacteur. Hij zal worden bijge staan door Mr L. B. M. Wüst, als adjunct-hoofdredacteur. HET SAARLANDS Eenheidsvakver bond heeft opgeroepen tot een 24 uursstaking uit protest tegen het op treden van de politie tegen betogers en het bindend verklaren van een uitspraak der bemiddelaars in een loongeschil. De Christelijke vakver enigingen nemen niet aan de staking deel. DOOR DE zware storm die Japan in de afgelopen dagen heeft getroffen zijn 18 mensen om het leven geko men. 46 personen worden nog ver mist. IN HET ZUIDEN van Syrië heerst een critieke toestand vanwege de grote droogte die nu al enkele maan den aanhoudt. De bevolking is afhan kelijk van het regenwater en er is nog geen druppel gevallen. BIJ EEN BRAND in een grote kip penfokkerij te Voorthuizen zijn 2700 jonge hennen in het vuur omgekomen. Het vuur kon niet geblust worden, want Voorthuizen heeft geen brand weer. DE H. VADER is gisteren weer voor het venster van zijn particuliere ver trekken verschenen om de menigte, die zich op het St. Pietersplein had verzameld, te zegenen. BIJ HET verongelukken van een Amerikaans tankvliegtuig kwamen mensen om het leven. Twee inzitten den wisten zich te redden door op 25 metei hoogte met parachutes uit het toestel te springen. JAPAN IS nu officieel uitgenodigd om aan de atoomconferentie deel te nemen die in Augustus te Genève gehouden wordt. BESCHERMD door een sterke politiemacht, is de Westduitse Bondsdag Donderdagochtend begonnen met de behandeling van de Parijse verdragen. De politiemannen, die rondom het gebouw van de Bondsdag met brandweerslangen stonden opgesteld, had den het niet gemakkelijk. Zij moesten communistische betogers verspreiden. Door dc betoging werd het verkeer in de Westduitse hoofdstad even verlamd. De politie nam vijf of zes personen in hechtenis. De bekrachtiging van de verdragen schijnt bij voorbaat verzekerd, nu de gehele regeringscoalitie zich heeft neergelegd bij de wens van Dr. Adenauer, de beslissende stemming nog deze week te doen houden. De liberalen, die nog aarzelden zolang de Franse kabinetscrisis voort duurde. hebben huil bezwaren thans ingetrokken. Zij hebben daaren tegen hun afwijzing van de Saar-overeenkomst tot ernstige ontstemming van Dr. Adenauer gehandhaafd. Maar men verwacht, dat de meerder heid voor dit verdrag hierdoor niet in gevaar wordt gebracht. vrede bereikbaar is zonder een her eniging der Duitsers, achtte Kiesinger hel alleszins aannemelijk, dat de Wes telijke politici zich houden aan de aan Duitsland gegeven belofte om de her eniging na te streven. In de Italiaanse senaat is Donder dagavond eveneens het debat over ratificatie der Parijse accoorden be gonnen. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft de accoorden reeds met ruime meerderheid goed gekeurd. Men verwacht, dat de Se naat de overeenkomsten volgende maand zal goedkeuren. De socialisten zijn reeds bij de ope ning van de debatten in het offensief gegaan. Hun woordvoerder, professor Schmidt, stelde een uitstel van het debat voor, doch de gehele regerings coalitie pareerde deze eerste steek der oppositie. De behandeling der verdragen begon daarna met het voor lezen van de rapporten der commis- ;s. Alle partijen van de Bonsdag zijn, het intussen eens geworden over de tekst van een motie, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een permanente commissie die de moge lijkheden zou moeten onderzoeken om tot nieuwe onderhandelingen met Rus land over de kwestie van de Duitse eenheid te komen. Het herstel der nationale eenheid wordt in deze motie als het kardinale punt van de toe komstige Duitse politiek aangeduid. In het voorstel wordt de hoop ge uit, dat de jongste uitlatingen der Sovjetregering de mogelijkheid tot onderhandelingen over het Duitse probleem zal openen. ,.Het Duitse volk verwacht, dat de betrokken mogend heden alle krachten zullen inspannen om de hereniging van Duitsland mo gelijk te maken", aldus het besluit. Van een vreedzame coëxistentie zal volgens het voorstel pas gesproken kunnen worden, wanneer de eenheid hersteld is. „GELEIDELIJK AAN". De eerste woordvoerder der Chris ten-Democratische partij in het debat over de Parijse verdragen, Kiesinger, heeft de Westduitse politici opgeroe pen het thema der Duitse hereniging niet meer op emotionele wijze te be handelen. Daardoor werd volgens hem in het buitenland steeds achterdocht tegen de Duitse politiek opgewekt. Het probleem der Duitse eenheid moet in de politiek der Westelijke landen, bij geleidelijke toenadering der stand punten, worden vooruitgeschoven, al dus Kiesinger. Daar de wereld ten slotte moet inzien, dat geen duurzame In Brussel wordt Zondag een ka derdag gehouden, waaraan 5000 le den van katholieke organisaties uit het hele land zullen deelnemen. De katholieke oud-ministers Harmei en Eyskens zullen er over de schoolpo litiek van de regering van Acker spreken. Men verwacht, dat er ook richtlijnen zullen worden uitgegeven voor de nationale protestdag, die de katholieken voornemens zijn te be leggen. Intussen heeft men in de Wetstraat meegedeeld, dat Koning Boudewijn in de afgelopen dagen inderdaad over de schoolpolitiek gesproken heeft met leiders van de liberale en socialisti sche partij. Men is van oordeel, dat de Vorst alles in het werk zal stel len, om de ontwerpen Collard gewij zigd te krijgen. Totnutoe zou vooral de houding van de voorzitter der so cialistische partij, Max Buset, iedere toenaderingspoging hebben doen mis lukken. De 32-jarige persagent J. R. uit Halfweg heeft het klaargespeeld in 2,5 jaar tijds niet minder dan f 16.500 gulden geïncasseerd te krijgen van Elseviers Weekblad, zonder dat hij één artikel had geplaatst. Hij schreef zelf rekeningen uit, voorzag de pa pieren van de aantekening ,,acc.", zette er een namaak-paraaf van de hoofdredacteur op en voorzag zich op die manier van een behoorlijk week- inkomen, waar hij met zijn gezin van leefde. De fraude kwam aan het licht, toen op de begroting van 1955 een flink bedrag werd uitgetrokken voor de „medewerker". „Die post kan verdwijnen", zei toen de hoofd redacteur, „de man schrijft al lang niet meer voor ons". De Officier eiste anderhalf jaar met aftrek tegen R. De Raadsman criti- seerde de organisatie bij het week blad. Men heeft het verdachte wel erg gemakkelijk gemaakt, zei hij. VERGELEKEN met voor de oor- fog zijn de onderhoudskosten van arbeiders- en middenstandswo ningen tot 375 procent gestegen, _aldus een regeringsrapport. alle STOFFELIJKE overschotten van de inzittenden van het Sabena- toestel, dat in Italië verongelukte, zijn nu geborgen. AAN BURGEMEESTER A. Moons van Helmond is eervol ontslag ver leend met ingang van 1 April, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan de gemeente bewezen. DE LEIDER van de communistische opstandelingen in Laos wil met de r ransen gaan samenwerken. Hij heelt ermee ingestemd, zich „onder de Franse Unie te scharen". IN LONDEN begint vandaag een ont wapeningsconferentie, waaraan ver tegenwoordigers deelnemen van de westelijke Grote Drie, Canada en de sovjet-Unie. de ziekenfondsraad heeft een commissie van goede diensten in het leven geroepen, die zal trachten het geschil tussen de tandartsen en de ziekenfondsen tot een oplossing te brengen. Tengevolge van liet ontploffen van een tank met 900 ton naphtaline in de Shell-haven van Stanford le Hope in Engeland is, zoals gemeld, op de terreinen van de haven een brand uitgebroken, waarbij twee tanks volkomen werden vernietigd en twee andere werden beschadigd. Twee honderd brandweerlieden vochten een strijd van enige uren alvorens zij het vuur meester waren. De foto geeft een overzicht van de plaats van de brand. Weersverwachting, geldig tot vanavond: J Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, vooral in de Zuidelijke helft van 't land. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde Oostelijke wind. Weinig verandering in tem- peratuur. t Vandaag: Zon onder 18.13 uur. Ma-n onder 22.25 uur. Morgen: Zon op 7.37 uur. Maan op 8.32 uur. Al waren de paladijnen van de Kunst in de Tweede Kamer niet ge heel tevreden gesteld, minister Cals heeft huil gisteren toch enkele toe zeggingen gedaan waar zij vrede mee konden nemen. Hij betoogde, dat de na-oorlogse kunstpolitiek enkele con crete resultaten heeft opgeleverd en dat de plaats, die nu is bereikt geen parkeerplaats en zeker geen keer punt is. Met alle kracht, verklaarde de mi nister, zullen particuliere activiteiten bevorderd worden en ook aan de aesthetische vorming van de jeugd wil de regering alle aandacht geven. De heer Cals lichtte toe. hoe de indeling der symphonie-orkesten tot stand was gekomen en merkte op, dat de verlangens ten aanzien van Het Brabants Orkest niet incidenteel kunnen worden bekeken. Alles moet zijn tijd hebben, zei hij. De minister vreesde geen moeilijk heden voor wat de financiële positie van de omroepverenigingen betreft Hij kon mevrouw Fortanier (V.V.D.: niet toezeggen dal haar partij zend tijd zou krijgen. Daarvoor, zei hij, moet het huidige radiobestel worden doorkruist. De subsidies voor de Openbare Leeszalen moeten volgens minister Cals worden verhoogd. Hij wilde, op aandrang van de heer Weiter en me vrouw Fortanier ook nagaan of het „Ballet der Lage Landen" op een of andere manier steun zou kunnen krij gen. De begroting werd hierna zonder meer goedgekeurd. Door overstroming van de rivier de Hunter zijn in Nieuw-Zui d-Wales (Australië) vier personen om het le ven gekomen en-duizenden stuks vee verdronken. 7U00 mensen moesten hun huizen verlaten. Gebieden met rijk grasland staan onder water. Het zwaarst getroffen is de stad Singleton, een mijnwerkerscentrum, ten Noorden van Sydney. De burge meester heeft de evacuatie van alle 4300 inwoners gelast. ?5 De Substituut-Officier bij de Recht bank in Den Bosch, mr E. C. G. Bauwens, heeft tegen de 22-jarige Eindhovenaar, W. de G., wegens het plegen van verscheidene inbraken, de maximum gevangenisstraf van 8 jaar, zonder aftrek van het voorar rest, geëist. Op drie Noverber jl. ontvluchtte de G. de inrichting te Avereest, waar hij als ter beschikking gestelde ver bleef Van deze datum af tot negen December (de dag waarop hij werd gearresteerd), pleegde hij. volgens eigen opgave, zestig inbraken. Van deze reeks konden 47 inbraken wor den vastgesteld. De G. vertelde de rechtbank, dat In Bagdad is gisteren het verdedi gingsverdrag tussen Turkije en Irak getekend, dat in een verstrekkende samenwerking tussen beide landen op defensiegebied voorziet. Een Egypti sche woordvoerder reageerde onmid dellijk met een alarmerende verkla ring. Hij deelde mee, dat het Egyp tische leger opdracht had gekregen, zich op alle gebeurlijkheden voor te bereiden en paraat te zijn. Het Ka binet van premier Nasser sprak deze bewering later tegen. Alle berichten wijzen er echter wel op, dat er iets broeit in het nabije Oosten en dat Egypte niet van plan is, de ondertekening van het verdrag tussen Turkije en Irak zonder meer te laten voorbijgaan. De regering in Cairo zou van plan zijn, uit de col lectieve veiligheidsorganisatie van de Arabische Liga te treden en voorbe reidingen te treffen voor een nieuw verdrag, waarvan Irak dan uitgeslo ten zou worden. De woordvoerder die over de pa raatheid van het Egyptische leger had gesproken, had eveneens ver klaard. dat Egypte verstoord was over de Westerse druk die op het land werd uitgeoefend. Op instigatie van de Europese mogendheden zou er een sterke troepenmacht naar de Syrische grens gezonden zijn, tenein de de regering daar te weerhouden van daden die tegen 't Turks-Iraakse verdrag gericht zouden zijn. In Damascus werd dit laatste ten stelligste ontkend. „Het bericht is af komstig van lieden die in troebel water willen vissen", zo werd ge zegd. hij zich niet kon verenigen met zijn ter beschikkingstelling, en dat hij steeds weer opnieuw zou trachten te ontvluchten. Zijn Raadsman vertelde, dat de G. van kindsbeen af in het stiel van de dief was opgeleid. Hij heeft reeds verscheidene malen met Justitie en gevangenis kennis gemaakt. De G. is weliswaar een psychopaat, zei hij, maar hij hoort niet thuis bij een groep debielen, waarbij men hem zijn tijd van de terbeschikkingstel ling laat uitzitten. Wat de strafmaat betreft bepleitte de raadsman cle mentie. Over veertien dagen zal de Recht bank uitspraak doen. De behandeling van de rechts- zaak-Schmidt is Donderdag op verzoek van de verdedigers, Mr. Bouman en Mr. Boegheim, uit gesteld tot 7 Maart. Bij de opening van de zitting bleken de verdedigers niet aanwezig te zijn. Mr. Bouman was op doktersattest af wezig. Rechter Rochjani las de brief voor van Mr. Bouman, waarin deze om verdaging verzocht. Hij schreef, dat hij de afgelopen week enige dagen achtereen tot diep in de nacht in het gerechtsgebouw moest zijn met het oog op de door getuige Manoch (in ae zaak-Jungschlager) tegen hem in gebrachte beschuldiging van een po ging tot omkoperij. Daardoor had hem de nodige tijd ontbroken zich op de zaak voor te bereiden. Ook Mr. Boeg heim, die de werkzaamheden van Mr. Bouman op het advocatenkantoor moest overnemen, had niet voldoende tijd gehad zich rustig voor te be reiden. EEN JAAR MET AFTREK VAN VOORARREST, waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, zomede ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Dat was de eis van de Auditeur-Militair bij de Krijgsraad te Velde Oost te Arnhem tegen de sergeant R. W. L., die met de korporaal R. W. op 6 September 1953 deserteerde van zijn onderdeel te Steenwijkerwoid en nadien bijna een jaar in Oost-Duitsland verbleef. De Krijgsraad vonniste L. conform de eis, maar hij werd niet ontzet uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. 5?' Eerst op 15 Augustus 1954 kon hij worden aangehouden te Amsterdam, waar hij zich aanmeldde bij de Ko ninklijke Marechaussee. W. gaf er spoediger de brui aan en keerde reeds eind 1953 naar ons land terug, waar hij op 30 December van dat jaar op Schiphol werd gearresteerd. Naar uit de verklaring van beklaag de L. ter zitting bleek, zag hij het leven ten tijde van zijn desertie zeer somber in en verlangde hij naar iets om de innerlijke spanning te breken. Vandaar dat beklaagde direct inging op de suggestie van W.. om dan maar naar Rusland te gaan, welk land hen wel niet zou uitleveren en waar zij een nieuw leven zouden kunnen be ginnen. Via Enschede, waar zij zich zelf eerst nog tot eerste, resp. tweede luitenant bombardeerden, en Glaner- brug vertrokken zij op 7 September te voet naar Gronau en vandaar ver der liftend over Muenster naar Helm- staedt. waar zij in de Oostzóne be landden. De Russische grens bereikten zy niet en het verblijf in Oost-Duitsland viel hun blijkbaar ook niet mee. On danks het vooruitzicht van de straf besloten ze maar naar het vertrouwde vaderland terug te keren. De raadsman voerde in zijn pleidooi aan, dat met de persoon van beklaag de een typisch vertegenwoordiger van de jeugd van deze tijd terecht stond. Een jongeman, die is opge groeid in een milieu, waarin hem geen enkele zekerheid werd gegeven. In de militaire dienst ontdekte hij eerst liet leven. Een gelukkige om standigheid voor beklaagde acht de verdediger voorts, dat L. door hetgeen gebeurd is, een andere man is gewor den. Hij ziet in, dat hij de wereld niet kan hervormen, wel zichzelf, aldus de verdediger. Hij drong er tenslotte op aan. om het. wat de strafmaat betreft, te laten bij het onvoorwaardelijke ge deelte. Op het Malieveld in Den Haag heeft H.M. de Koningin gisteren morgen een vaandel uitgereikt aan het regiment van Heutsz, dat zowel in Indonesië als in Korea zijn spo ren verdiend heeft. Twee bataljons stonden aangetreden, toen de Ko ningin, die vergezeld was van Prins Bernhard, door minister Staf werd verwelkomd. De commandant van het regiment, It-kolonel S. da Costa mocht het vaandel (dat door de fa A. Maas le Breda werd vervaar digd) in ontvangst nemen. Links: Hare Majesteit tijdens de uitreiking van het vaandelrechts: een goed, beeld van het défilé. Op de achter grond ziet men Koningin en Prins. Congres P. v. d. A. Resolutie sociaal- econoraiscli beleid Op de derde en laatste dag van het congres van de P. v. d. A. te Leiden is een resolutie aangenomen over de sociaal-economische politiek. In deze resolutie wordt o.m. gezegd, dat de P.B.O. belangrijk voortgang heeft ge maakt, behalve in de industriële sec tor en in het bijzonder in de groot industrie. Ten aanzien van de werkgelegen- heidspolitiek beveelt de resolutie een actief industrialisatiebeleid aan voor al in de achtergebleven gebieden. Voortzetting van een geleide loonpo litiek acht het congres noodzakelijk. Over de sociale politiek wordt ge zegd, dat deze ook gericht dient te zijn op verbetering van 't woningpeil, waaraan een huurverhoging kan bij dragen. Zo'n verhoging echter al dus de resolutie moet voor een be langrijk deel aan een bestemmings heffing worden onderworpen. Minister-president Drees heeft 's middags het congres toegesproken en o.a. een persoonlijk woord van af scheid tot Koos Vorrink gericht. Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft krachtig stelling genomen tegen het voorne men van de regering (waarvan en kele bladen melding hebben gemaakt) om de handelsmarges te „bevriezen". Volgens het hoofdbestuur is hiervoor geen enkele reden. Als er maatrege len genomen moeten worden tegen een opwaartse druk van de prijzen, zo wordt gezegd, moeten die in an dere sectoren dan die van de détail- handel worden genomen. Gisterenmiddag om 4 uur kwamen twee personenauto's, op het kruis punt te Pauluspolder, onder de ge meente Vogelwaarde, met elkaar in botsing. Beide auto's kwamen zwaar beschadigd in de sloot terecht. De bestuurder van de ene wagen, de G. uit Terneuzen, kreeg lichte verwon dingen aan het hoofd. Een mede-in zittende. de heer S., eveneens uit Terneuzen, werd echter zwaar ge wond en moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. De bestuurder van de andere wa gen kwam met de schrik vrij. Het zicht op het kruispunt is erg slecht en door de sneeuwjacht was het nu nog slechter. DE MINISTERS van Buitenlandse Zaken der Z.O.A.V.O.- landen hebben besloten een permanent hoofdkwartier in Bang kok op te richten. Alle mogendheden zullen een ambassadeur bij dit orgaan accrediteren. Op het hoofdkwartier zullen drie organen werkzaam zijn. Een mili taire groep zal de plannen voorbereiden tegen mogelijke gewapende agressie. Een andere groep zal het werk coördineren tegen infiltratie door communistische agenten. Een orgaan voor het verlenen van eco nomische hulp zal helpen in de strijd tegen honger. Ieder land zal ook een vertegenwoordiger naar ieder van deze organen zenden. Volledige overeenstemming is bereikt omtrent het werk van een mobiele groep, die ieder Z.O.A.V.O.-land zal bezoeken om plannen te maken voor de plaatselijke defensie.

de Stem | 1955 | | pagina 1