In 45 W.-Duitse kampen: gevecht tegen de ondergang NE I STOFFEN MODE-SHOW M| Y &D Vrouwen achter prikkeldraad De „snelstarter' zit in de cel Waar moet men heen met het afval der atoomfabrieken I DINSDAG 1 MAART Bureaucratie en liefdeloosheid de grootste hinderpalen ELECTRONISCHE ROBOT ZOU HEEL ORKEST KUNNEN VERVANGEN HAARVERFKAM CuL Heimwee naar de Wolg a Het raadsel „Vrouw" Een wondermachine in Amerika ALS EEN STEINWAY-VLEUGEL Vlasbcwerkings- bedrijf te Dreischor Engeland gooit het in zee werkmans woning 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 Duitse inbreker was de schrik van vele villa-eigenaars De elementen van geluidsgolven Steeds meer rode kerkhoven in Amerika Zolang de schapen gezond zijn ADRIAAN JANSE GRIJS HAAR - Een LEDER, THEATER - OOSTBURG „COME BACK LITTLE SHEBA" Schilcj zeer Het ministerie van Sociale Zaken in West-Duitsland houdt zich thans bezig met het vraagstuk of en hoe de 230.000 thans nog in kampen in de Bondsrepubliek verblijvende ontheemden in woonhuizen kunnen worden ondergebracht en met de be volking kunnen worden geassimileerd. Deze ontheemden leven nu al, bijna zonder uitzondering, tien en meer jaren in barakken kampen en het merendeel van de ontheemden zijn vrouwen, die een bestaan buiten het kamp nauwelijks meer kennen. Ijskoud is de wind, die door de kampstraten veegt. De was is op de lijn vastgevroren en de Wolga-Duitse boerin, die pro beert de keukenramen te ontdooien, roept haar buurvrouw een paar Russische woorden toe, herinneringen aan de winter in Rusland. „Sinds 1944 zijn wij ontheemd", ver telt zij mij in de kleine keuken, waar een liefdevol ingerichte hoek met e^n ikoon boven de ijzeren bedstellen de enige kleur in het troosteloze grauw van de barak is. „Toen werden we door de Duitsers van de Wolga naar het Westen geëvacueerd. Weken en maanden waren goederenwagons ons verblijf. Toen kwamen werkkampen in Mecklenburg en Thuringen. Mijn eerste man werd door de Russen gedood. Opdat de kinderen weer een vader hebben, ben ik in het vijfde kamp waarin we terecht kwamen, in de Luneburger heide, opnieuw ge trouwd. Maar de kinderen kennen alleen het kampleven. Toen wij weg moesten was de jongste een baby en de andere twee jaar. Het meisje is tijdens het transport gestorven. Toen begon de hongerperiode. Mijn man werkt in de keuken, wij leerden elkaar daar kennen. Hij is Georgiër en spreekt tot op heden nog geen woord Duits, alles moet ik daarom zelf regelen en doen. De kinderen daarentegen, die verstaan thans be ter Duits dan Russisch. En dat moet ook wel. Hoe zouden zij anders op de Duitse school kunnen meekomen, sinds de kampscholen zijn opgehe ven? Wij moeten ons met de bevol king assimileren, wordt ons gezegd, dat betekent wel „samengaan", denk ik. Maar de Duitsers mogen ons niet; zij zien in ieder van ons een mis dadig element. Gelooft u mij, iemand uit een D.P.-kamp, die een mis daad begaat, berokkent ons meer schade dan jullie „buiten het kamp". Het maakt je vaak bitter en hard om onschuldig," als een door de oor log opgejaagde nu al jarenlang in een soort oorlogstoestand te leven en door de mensen buiten het prik keldraad alleen met de nek te worden aangekeken. Daarom zijn wij onze kampleiding zo dankbaar, die ten minste begrip voor ons heeft". Het lot van deze vrouw verschilt weinig van dat van honderdduizen den. De buurvrouw, die bij ons komt zitten en op het kleine potkacheltje haar soep meekookt, vertelt in lang zaam Duits met sterk Oekrains ac cent van haar ervaringen: „Weet u, eigenlijk heeft het feit, dat de ge allieerden, onder wier toezicht wij tot 1950 stonden, ons zo hebben geholpen en ondersteund, ons in de ogen van de Duitsers helemaal geen goed ge daan. We zijn allemaal door de oor log ongelukkig geworden. Natuurlijk vielen in het kamp ook hier en daar boze woorden toen we daarna van Duitse zjjde een tamelijk krappe on dersteuning kregen en we voor ons zelf moesten zorgen. Maar eigenlijk heeft het niemand van ons geschaad en het zou ons zo goed doen als de mensen buiten het kamp eens wat welwillender en begrijpender tegen over ons zouden staan. Vrouwen als deze twee, oude en jonge arbeidsters zo goed als ade- lijke dames uit Rusland, Letland, Li- tauen, Hongarije en Bulgarije ver blijven thans nog in de 45 kampen in de Bondsrepubliek en vechten te gen ondergang en afstomping, waar toe het kampleven een mens zo ge makkelijk brengt. HUWELIJKSTRAGEDIE De jongste vrouw in het kamp, dat ik bezocht, was een Poolse van 29 jaar. Een paar dagen geleden had de kamppastoor haar moeten mede delen, dat haar huwelijk als ongeldig werd beschouwd, dat haar kinderen dientengevolge onwettig zijn en dat zij nog eens moest huwen. Wat was er gebeurd? In een kamp in Pom- meren was zij kort na afloop van de oorlog met een landgenoot getrouwd. Later kwamen beiden naar het Wes ten. Bij de geboorte van het derde kind werd van ambtswege een offi cieel geboortebewijs van de kinderen alsmede een bewijs, dat het huwelijk was gesloten uit de Sovjet-zóne ver langd. Daar werden de stukken niet gevonden, waardoor de bureaucratie besloot, dat een correct gesloten hu welijk door hen als een illegitieme verhouding zou worden beschouwd. De jonge Poolse, die wist wettelijk te zijn gehuwd, was op de rand van de wanhoop. Wat de buitenwereld nauwelijks wil geloven, is echter een verbazingwek kend feit: de meesten van de ont heemden in de thans nog bestaande kampen in West-Duitsland leiden een uitgesproken f odsdienstig bestaan, de godsdienst is de schakel, die hen ook bindt met de verloren wereld in het oude vaderland. En het zijn vooral de vrouwen, die deze kracht koesteren en behoeden. Zo ook de vrome oude Russische boerin, die nog vóór haar dood haar Heer een dienst wilde bewijzen. Zij bezat niets en alles wat haar om ringde was in bruikleen. En zo vroeg zij af en toe Zondags de mannen, die naar de kerk gingen haar toch wat wollen draden uit hun jekkers en sokken te willen geven en daarmede borduurde zij met trillende handen geduldig en moeizaam op een oude aardappelzak een Christuskop met stralenkrans. Een voorbeeld van ui termate eenvoudige maar echte volkskunst, die bijna zonder uitzon dering deze uit het Oosten stammende mannen en vrouwen eigen is. En in dit eenvoudige borduurwerk kwam zij wel op de meest zinvolle wijze tot uitdrukking. Kort daarop stierf de oude boerin en werd in de Lunebur- gerheide begraven. Haar ikoon kreeg een ereplaats in de met bescheiden middelen, maar zeer veel liefde en toewijding ingerichte orthodoxe kapel in de kerkbarak met zijn karakteris tieke ui-vormige toren midden in het kamp. Daar gaan Christenen van alle gezindten sinds jaar en dag des Zon dags door een en dezelfde deur ter kerke. DE VILLA-EIGENAARS en andere inwoners uit de Duitse plaatsen Keu len, Düsseldorf, Bonn, Bad Godesberg en Frankfort, voelen zich opgelucht: een van de meest beruchte „gevel-klauteraars" en inbrekers werd door een strafkamer van het Landgerecht in Keulen tot enkele jaren opsluiting in het tuchthuis veroordeeld. De „snelstarter", zoals de inbreker sedert 25 jaar in misdadigerskringen werd genoemd, werkt niet meer. Het is te hopen dat hij definitief door de overheid werd lamgelegd. De maakte thans 42-jarige misdadiger reeds op zeventien-jarige leeftijd kennis met het gerecht. Ge vangenisstraffen waren voor hem slechts onbeduidende waarschuwin gen, welke niets opleverden. Hij ge raakte al gauw bekend als een ex pert in fietsdiefstallen. Daarna be gon Heinrich Hoss, zoals hij met zijn ware naam heet, zich te spe cialiseren in huisinbraken. Hij klau terde de muren op, drong langs de balcons de kamers binnen, deed een paar handschoenen aan, barrica deerde de deuren om ongehinderd te kunnen „arbeiden" en bij moge lijke betrappingen, een veilige terug tocht te kunnen ondernemen. ZEKERHEID. Met de zekerheid van, laten wij zeggen een slaapwandelaar, met de „neus" van de geboren misdadiger zocht en vond hij immer grote geld bedragen en waardevolle voorwer pen, welke hem in staat stelden een bestaan, vrij van zorgen te leiden. In 1939 stond de „snelstarter" we gens veertig diefstallen-met-inbraak terecht; twee keer slaagde hij erin, na zijn veroordeling, te vluchten, maar toen moest hij als gevaarlij ke gewoonte-misdadiger, voor zeven jaar het tuchthuis in. Toen de tweede wereldoorlog ten einde was, werd de „snelstarter" uit het concentratiekamp van Bu- chenwald „bevrijd"; hy gaf zich nu uit voor politiek gevangene. Weldra was Hoss weer bedrijvig als „gevelbeklimmer". In 1947 werd hij veroordeeld tot 4 jaar tuchthuis straf. Zes jaar later deden de overheids diensten een allerlaatste poging. Hoss werd nog eens vrijgelaten, en keerde voor korte tijd in het bur gerleven terug. Zijn echtgenote had tijdens de eerste jaren van haar huwelijk ge tracht haar man van de misdaad af te houden. Toen niets hielp, ging zij heen. Maar ook dat hielp niet; zij keerde terug en hield haar man tevergeefs voor dat hun kind toch een betere vader verdiende. Alles te vergeefs! Toen hij in 1953 werd vrijgelaten zorgde zijn echtgenote ervoor dat hij 'n betrekking kreeg. DE LAATSTE INBRAAK Een jaar, lang ging alles goed. In Augustus van vorig jaar nam Hoss in de beste verstandhouding, af scheid .van zijn vrouw. Ze wachtte 's avonds te vergeefs op hem. Ze werd er zeker van dat haar man andermaal de alcohol en vervolgens de „gevels" en ..balkons' 'was gaan opzoeken. Ze ging hem opsporen, en slaagde er inderdaad in hem te pakken te krijgen. Maar hij nam de benen. En toen ging zij hem bij de politie aangeven. Enkele uren later was Hoss aangehouden, en bekende hij zijn inbraak, welke hij ergens nabij Keulen pleegde; hij had 1500 Mark, en sieraden ten bedrage van 4500 Mark geroofd. Deze diefstal werd de „snelstar- De klanken van een piano, de vele tonen van een jazzband, het gegalm van een electrisch orgel, al deze instrumentale klanken worden voortge bracht door een electronische machine, welke werd vervaardigd door de „Radio Corporation of America". De machine draagt de naam van R.C.A. Electronic Music Synthesizer. Onder de overige „talenten" van de machine noemen wy: het voortbrengen van muziek zonder bemiddeling van muzikanten, het evenaren van het geluid dat door een bepaald instrument of door een aantal instrumenten wordt voortgebracht; het oproepen van de menseiyke stem; het voortbrengen van alle mogelijke geluiden in de natuur. hangt nog steeds af van de compo nist of van de vertolker. Maar de machine kan buitenge wone diensten bewezen aan een toondichter, die de techniek van de machine verstaat. Hij zou de ma chine alle geluiden kunnen laten voortbrengen die hy nodig zou heb ben voor een nieuwe syinphonie. Men zal echter nog heel wat tijd nodig hebben vooraleer men de tech niek van deze electronische machine geheel onder de knie heeft. Dr Olson, die een groot aandeel had bij de bouw van de machine, en zijn gezellen, weten nog niet met zekerheid te vertellen welke richting de nieuwe ontwikkeling zal inslaan. Men heeft er echter op ge wezen dat de waarde van de machine misschien groter zal zijn op het ge bied van de „mededeling" dan op dat van de muziek. Om de klank-wonderen uit de ma chine te halen is er een grondige kennis van de accoustiek-wetten ver eist, alsmede een grondig begrip van de mechanische werking van de „syn- thetiseerder". De piano-klanken, welke een jour nalist van de „New York Times" hoorde tijdens het „spelen" van een deel van een „polonaise" van Chopin geleken geheel en gans op die welke door een Steinway-piano worden voortgebracht Een compositie van Bach klonk net alsof ze op een clavecimbaal werd gespeeld; „Hei lige Nacht" klonk alsof het door een electrisch orgel werd gespeeld. De bouw van deze machine heeft een jaar tijds gevraagd, en de kos ten belopen ongeveer 25.000 dollar; men had verder een jaar tijd nodig om er enig idee van te krijgen hoe de machine kan worden gebruikt. MUZIKANT VERVANGEN? Deze electronische wondermachine kan natuurlijk niet geheel de muzi kant vervangen. De instructie-bron van de machine moet nog steeds het menselijk brein en de mensen hand zijn, en de kwaliteit van een compositie of van een vertolking ACHTER SLOT De machine welke achter slot en grendel wordt gehouden in een labo ter" noodlottig. Een aantal gerechts dienaars, geneesheren, rechters werd ingezet om Hoss' alcoholcon centratie ten tijde van de inbraak in de villa Braunsfeld nabij Keulen te bepalen. Het resultaat van het onderzoek luidde: 1.5. per duizend, en de psychiater meende dat de pa ragraaf 51 van het strafwetboek in gevolge het samengaan van de ka raktertrekken en de alcoholische „remloosheid" hier van kracht was. Moest men dan een vrijbrief voor deze misdaad geven? Gelukkig niet. GERAFFINEERD. De rechters besloten dat Hoss zo vernuftig te werk ging bij zijn laat ste inbraak, dat er geen sprake kon zijn dat hij onder de invloed van een roes had gewerkt. De „snel starter" was met uiterste geraffi neerdheid te werk gegaan. Hij werd als een gcvaalrijke gewoontemisda diger tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hoss wierp nog een laatste blik op de handschoenen en de schroeven draaier, welke als hewpsstukken op de rechterstafel lagen; reikte ver volgens zyn vrouw, die twintig jaar lang had getracht haar echtgenoot op betere paden te leiden, de hand. Zij liet een pakje cigaretten in zpn hand giyden. Maar de wachtmeester had het gezien Zaterdag a.s. zal de Commissaris der Koningin het nieuwe vlasbewer- kingsbedrijf te Dreischor op Schou- wen-Duiveland in werking stellen. De naam van de fabriek is „Vlas- zwingelturbine" en zeven mensen ho pen er werk te vinden. Het is wel 'n klein begin, maar mogelijk blijft uit breiding in de toekomst mogelijk. De inrichting is mogelijk geworden dank zij ook een gift van f 30.000 welke de „Lions International" schonk. Het toneel speelt zich af in de rotsachtige woestijn van de staat Washing ton in de V.S. Een van de ovens der reusachtige plutoniumfabrieken van Hanford is onklaar geraakt. Het kapotte stuk weegt eventjes 15 ton. De ra dio-activiteit ervan is zo groot, dat niemand het binnx de tweehonderd meter kan benaderen. De alarmsirenes loeien, de vleugel van de fabriek wordt ont ruimd. Beschermd door een betonnen „schild", nadert een „robot" die van op een afstand wordt bestuurd door een groep arbeiders, die tweehon derd meter verder staan de gevaarlijke oven, demonteert hem, plaatst de stukken in een „doodskist" van beton. lang de radio-actieve afval kunnen „begraven". Maar wat moeten de overbevolkte gebieden als België, En geland, en Italië beginnen? IN DE OCEAAN. Groot-Brittannië is zich met dat probleem gaan bezig houden. Binnen twintig jaar hoopt dit land al zijn electriciteit met atoom-batterijen voort te brengen. Waar zal het de honderden tonnen afval moeten stor ten? De Britse autoriteiten hadden eerst gemeend het afval in vier verlaten kolenmijnen van Gloucester shire te begraven, maar hiertoe werd door de plaatselijke autoriteiten be zwaar gemaakt. De wouden van Glou cestershire lokken duizenden toeris ten en de bewoners van die streek delven nog steeds, tot dekking van hun persoonlijke behoeften, de steen kool op welke op de bodem van de putten ligt. Daarom hebben de Brit ten. zoals gemeld een ander plan ten uitvoer gelegd. Een schip van de Britse vloot heeft enkele dagen geleden 1500 ton radio actieve afval in een „atoomvuilnis vat" in de Atlantische Oceaan gede poneerd. Dit „vuilnisvat" is een onge veer 2400 meter diep gedeelte van de Atlantische Oceaan, honderden kilo meters ten zuidwesten van Land's End. De gevaarlijke vracht was ver pakt in grote corrosievrije trommels die het minstens dertig jaar lang op de bodem van de Oceaan zullen hou den. (Na verloop van die periode v, rdt de mdio-a^tieve afval geacht ongevaarlijk te zijn). De „doodskist" en de oven worden op een spoorwagen geladen. Een lo comotief, die door tien wagens van de dodelijke lading is gescheiden, neemt de „doodskist" op sleeptouw. Enkele kilometers verder werpt een bulldo zer de radio-actieve lading in een zes meter diep „graf". Op het gedichte graf wordt een paal in rood cement geplaatst. SCHAPEN. In de nabijheid van de Amerikaan se atoomcentra, breiden deze kerkho ven met de rode palen zich iedere dag steeds meer uit. Op één kilo atonmbrandstof moet een kilo radio actief afval worden „begraven". In de bekende Oak Ridgefabriek worden per week duizenden radio-actieve ste nen gebakken. Honderd kilometer in het rond controleren deskundigen het water van de rivieren en het terrein om eventuele radio-actieve insijpelin- gen op het spoor te komen. Honder den schapen grazen het gras van de streek af: dat zijn de „uraniumeters" zolang deze schapen gezond zijn, be staat er geen gevaar. De radio-actieve kerkhoven van de Verenigde Staten van Amerika zijn echter, volgens de deskundigen, slechts een voorlopig en geen algehe le voldoening schenkend stelsel. Bin nen enkele tientallen jaren wan neer een derde van de energie-be hoeften door de atoomcentrales zal worden gedekt zal men per dag on geveer drie ton radio-actief afval (1000 ton per jaar) moeten kwijtra ken. En hoe zal men daarin slagen? Amerika en de Sovjet-Unie, welke over zeer grote woestijngebieden be schikken, zullen nog tientallen jaren STRONTIUM Maar het storten van de radio-ac tieve afval in de atoomvuilnisbelt van de Atlantische Oceaan biedt geen al gehele oplossing. Men kan deze me thode slechts gebruiken voor stoffen wier „periode" (dat wil zeggen 't aantal jaren die er nodig zijn opdat de radio-activiteit met de helft zou Een cyclotronéén der reusachtige apparaten die in een atoomfabriek gebruikt worden verminderen) minder of gelijk is aan één jaar. De radio-activiteit van deze stoffen wordt verminderd tot een mil- lioenste van de aanvankelijke „waar de" na tien jaar. Tal van afval-ele- menten echter, zoals het Strontium 90 en het Cesium 137, hebben een pe riode van twintig en drie en dertig jaar. Het. Strontium is-des te gevaar lijker daar het door het menselijk or ganisme wordt geassimileerd en zich vastzet in de beenderen. Wat het Ce sium aangaat, deze stof brengt gam ma-stralen voort, die even sterk zijn als een cathodc-buis, welke onder een spanning van 700.000 Volt staat. Als goede „zakenlieden", hebben de autoriteiten van het Brits atoom centrum te Harwell voor deze twee elementen een voordelig koopje we ten te sluiten; zij hebben met de hos pitalen contracten afgesloten, waarbij alle Strontium- en Cesium-afval (2000 kilo in 25 jaar tijds) door deze laat- sten wordt opgekocht. De hospitalen moeten dan zorgen voor het opslaan in loden containers, van het gevaarlijk goedje. In bisdom Haarlem: DISPENSATIE VOOR REIZENDEN De bisschop van Haarlem schrijft in „St. Bavo": „Meerdere malen en van verschillende zijde is ons te ken nen gegeven, dat het zeer te betreu ren was, dat in de nieuwe Vasten- en Onthoudingswet niet meer was op genomen de vroeger gegeven dispen satie in de Onthoudingswet ten be hoeve van degenen, die op reis zijn. Immers gebleken is, dat het voor rei- zenden vaak bezwaarlijk is op ont- houdingsdagen een vleesloze maaltijd geserveerd te krijgen". De bisschop neeft begrip voor deze bezwaren en verklaart daarom dat het aan alle onderhorige gelovigen die op reis zijn, onverschillig of zij binnen of buiten Nederland vertoeven, is toegestaan, op onthoudingsdagen vleesspijzen te gebruiken, behalve wanneer zij bij particulieren (d.w.z. in hun particuliere woning") de maal tijd gebruiken, met uitzondering van Goede Vrijdag. ratorium van het onderzoekings-cen- trum van David Sarnoff, in Prince ton (New York) werd enkele dagen geleden aan de journalisten getoond. Om deze machine te kunnen vervaar digen moesten Dr Olson en zijn hoofd ingenieur, Herbert Belar, alle ele menten meten, waaruit een geluids golf is samengesteld. Onder deze ele menten rekenen we: de frequentie, de intensiteit, de groei, de duur, 't verval, het portamento of het „glij den", het vibrato en het timbre van het geluid. Twee jaar geleden begon men met het vervaardigen van deze'machine. Door zes grote panelen en 300 elee- ironische netwerken te gebruiken, zetten zij een mechanisme in elkaar, dat al de karakteristieken kon syn thetiseren, welke zijn vereist om aan gelijk welke toon zijn speciale kwa liteit te verlenen. De machine krijgt haar bevelen door middel van een aantal toetsen, welke er uitzien als die van een schrijfmachine. Deze toetsen hebben verscheidene functies: vier sleutels dienen voor de regeling van de fre quenties, vier voor het timbre, drie voor de duur en het verval van de toon, en vier voor de amplitude van het geluid. Dank zij deze toetsen kan men millioenen variaties teweeg brengen!. Wanneer deze toetsen op een spe ciaal soort papier worden gedrukt, maken zij „gaten". Het aldus geper foreerd papier brengt de boodschap over aan de „synthetiseerder". Dc machine geeft antwoord door de ge wenste klankgolf naar een draai schijf te zenden. En hier wordt de toon op een gramofoonplaat opgeno men. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Paul, zoon van P. Brands-Enneking, Tilburg. Johannes, zoon van Hr en Mevr. Brabers-van der Werff Den Bosch; Leidje, dochter van H. Witte-Staffhorst, Doorwerth. Overleden: Pastoor Hendricus Liebregts, 75 jaar. Vorstenbosch; Baron v. Tuyll van Serooskerken van Heeze en Leende, 81 jaar, Heeze. 4- Heden overleed in volle berusting, na voorzien te zijn van de laatste H .H. Sacramenten der Stervenden, in de ouderdom van 75 jaar, onze dierbare vader, behuwd- en grootvader, de heer weduwnaar van Maria Ren'""*°r. 's Heerenhoek: C. L. Janse Bergen op Zoom: M. Janse S. JanseVermeulen en kinderen 's Heerenhoek: A. Janse Lewcdorp: M. Vermeulen-Janse C. Vermeulen en kinderen, 's Heerenhoek: J. Janse W. Janse-van 't Westeinde en kinderen, 's Heerenhoek, 21 Februari 1955. De plechtige uitvaart, waarna de begrafenis, zal plaats hebben op Donderdag 24 Februari a.s. om 9.30 uur in de parochiekerk van H. Willibrordus te 's Heerenhoek. A. H. v. d. Lee Tandarts Walstraat 2 Axel WOENSDAG 23 FEBR. geen practijk wegens familieomstandig heden. 661-0 TE KOOP: een staande nabij Rustwat. Te bevragen: Terhole 130. met toebehoren geeft het haar zijn oude kleur terug. Geeft niet af u» is onschadelijk Rembours f 6.90 Zend klein haarlokje BLUMENBERG REUTER Postbus 39 LEIDEN B Vrijdag 25 Februari 8 uur. Vertoont de filmclub de buitengewone, grote, mooie en bekroonde film: De Nederlandse Pers schreef van deze film: Indien U M deze film verzuimt, hebt U een der mooiste momen- ten uit uw leven gemist! Een film zo eerlijk en men- selijk, dat zij U diep zal ontroeren. Deze voorstelling is voor een ieder toegankeiyk!!!!! U Toegang boven 18 jaar. Toegangsprijs f 1,00 p.p. De g leden kunnen dus introducees meebrengen! 638-0 Deze geeft een heiligdom. Itali ta Prisca t Eeuwige ander huis' oude Mithi de. De Pat de oorlogs Na c Zuiver W door parti Nederland historicus de opgrav Deze de Egyptiscl de vruchtba onder een 4 tig zand gel Augustus te Op de pla opgravingen Nederlandse kingen voor! de merkwas buurman va vroom Chris godsdienstv< verloop van oude Mitha versierd me kunstwerkei gen vertone den en mei de aanbidd eredienst ze lopen tijdei overlijden opstegen, nigd voor Een twee scher: grot gen offers schapen, v naar een niet heeft den bestas stoet offer van de lar Een vingswerk: worden m looplampei C. C. van (in zwart maseren. VerKnjgoa^r oij ue an .oren van net ioagoiact rJe btem, terwijl ook onze agenten U gaarne dit boekje ter hand zullen stellen. BERGEN KAARTEN VERKRIJGBAAR AAN JP ZOOM CAS SA 6 (STOFFENAFDELING)

de Stem | 1955 | | pagina 4