VRIJE LANDEN zullen in Azië snel moeten handelen WRAK IN DE SNEEUW Slagersknecht zette met een gebaar leningen uit „Mandement heeft stijging van ledental bevorderd" Vandaag de lijst van ministers Vandaag begint conferentie van Bangkok Treinbotsing te Hoek van Holland r GROTE SCHOONMAAK DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoedberaad partijbestuur K.V.P. Las Vegas sag oranje flits Tweede atoomexplosie van dit jaar INDONESIë bezorgd over mogelijk lidmaatschap van Nederland Vier belangrijke kwesties „Roofoverval" mislukte Ir Vos op P. v. d. A-congres Drie personen licht gewond Vrijheid, gelijkheid en Scarborough PROF. GERRETSON EN ZIJN KLEINE ERGERNISSEN Koude Oostenwind Reddingsploeg bij Sabena-toestel Slachtoffers van de H-bom MEISJE VAN DRIE JAAR IN HAAR BEDJE VERBRAND MOEDER WAS BU DE BUREN DE 100.000 IS ERUIT Drie pechvogels in Roermond Faure vordert goed Op Nieuw-Guinea Weer vier Japanners ,krijgsgevangen' Een erfenis van 800.000 gulden Maar het geld liet op zich wachten .Begunstigden zitten ermee I je JAARGANG No. 21775 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J.J M Mes, Mr. H. M D. de Rechter, L J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs o(j vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Kóningin en VaderTiïftS WOENSDAG 23 FEERUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ing. Med. f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noord- Brabant uitsluitend in de Brabantse editie f 0.24 per m/m. (Ing. Med t 0.60 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie f 0 12 per m/m. (Ing. Med. f 0 30 per m/m) Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Bij contract aanzienlijke reductie, volledig tarief en Algemene Voor waarden worden op aanvraag verstrekt. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tele oon 102 (Bubuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het partijbestuur van de Ka tholieke Volkspartij zal in een spoedvergadering bijeenkomen op Donderdag 24 Februari a.s. In deze vergadering zal het be stuur zich beraden over het „eenheidsgesprek", zulks naar aanleiding van de door de Ka tholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid geno men beslissing. Op de Yucca-vlakte in de Ameri kaanse staat Nevada is Dinsdagoch tend vroeg de tweede atoomontplof- ting van de reeks van dit jaar te weeggebracht. Het was een midden groot apparaat, dat op een toren van negentig meter hoog tot ontploffing werd gebracht. 200 militaire waarnemers sloegen vanuit loopgraven op vier km. af stand de proef gade. Te Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargenomen. Na de ontploffing steeg een pad- destoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6500 meter. VANDAAG begint in Bangkok de conferentie van ministers der ZOAVO-landen: de staten aangesloten bij het Zuid-Oost Aziatische Verdedigingsverdrag. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, ver klaarde Dinsdag, dat de leden van de verdragsorganisatie snel moeten handelen met het oog op de communistische dreiging in Zuid-Oost-Azië. De militaire dreiging is in dit stadium wel niet het belangrijkste, zei bij, doch op duizenden plaatsen tegelijk is communistische ondermijning gaande. Casey geloofde niet, dat als gevolg van de conferentie een „generalissimus" zal wor den benoemd of dat „aanzienlijke strijdkrachten van elders in het gebied gelegerd zullen worden". De vergadering zal worden geopend door de Thailandse premier, maar schalk Piboel Songgram. Direct na de ponening zullen de afgevaardigden van Groot-Brittannië. de Ver. Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan. Thailand en Philippijnen met de besprekingen beginnen, die voornamelijk gaan over de volgende punten 1) De algemene toestand in Zuid- Oost-Azië, 2) De plaats on organisatie van de zetel der ZOAVO, 3) Militaire kwesties, 4) Economische kwesties en techni sche bijstand. Bij de militaire besprekingen zal men o.m. rekening houden met a)) Infiltraties en ondermijnende bewegingen, b) De noodzaak om elk lid dat het slachtoffer wordt van agressie te helpen, c) Het verzekeren van algemene defensieve maatregelen. BEZORGD... De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, mr Sunario, heeft Dinsdagmiddag op een persconferentie zijn bezorgdheid geuit over de moge lijkheid, dat Nederland als lid zal worden toeglalen tot de ZOAVO, op grond van zijn positie in Nieuw- Guinea. Minister Sunario zei „Indien de berichten waarheid be vatten zal het gevolg zijn,, dat de spanning tussen Indonesië en Neder land nog toeneemt en dat de Indone- sisrhe-Australische verhoudingen, die wij juist wensen te verbeteren, wor den vertroebeld. Het is wel duidelijk, dat dergelijke gebeurtenissen niet bevorderlijk zijn voor de wereldvrede in het alge meen en van het veiligheidsgevoel in Z.-O.-Azië in het bijzonder, aangezien een en ander duidelijke tendenties be- van het Nederlandse kolonialisme op Indonesisch grondgebied te verster ken, al wordt dit dan ook gedaan on der de leus. dat het geschiedt om het communisme tegen te gaan". Drie uit het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort ontvluchte jon gelui hebben in de Vijzelstraat te Amsterdam een rol gespeeld bij een toneeltje van straatroof, dat welis waar geen ernstige gevolgen had, maar toch vrijwat opschudding heeft veroorzaakt. Een hunner, de 18-jarige kok J. W., ontrukte op de hoek van de Kerk straat een handtasje aan een van twee dames die daar voorbijkwamen. Terwijl de rover zich uit de voeten maakte liepen zijn metgezellen de achtervolgers in de weg. Eenmaal in zijn vaart gestuit door een fiets die hem door een voorbij ganger voor de voeten werd geworpen kon de vluchteling door een agent van politie worden besprongen en over meesterd. Naar de twee anderen wordt nog gezocht. In de Stadsgehoorzaal te Leiden is gisteren het driedaagse congres be gonnen van de F. v. d. A,, waar naar deze keer ook door anderen dan de partijleden met belangstelling werd uitgezien vanwege de aange kondigde beslissing der Katholieke Werkgemeenschap. Joan Willems heeft deze beslissing gegeven: de werkgroep blijft wat ze is. Op pagina 5 van ons blad kan men meer hier over lezen. Willems sprak onmiddellijk nadat de wnd. voorzitter van de P. v. d. A., ir H. Vos, met een rede het congres had geopend. Toen zaten daar op de voorste rijen minister-president dr Drees, de ministers Donker, Mans- holt en Suurhoff, de staatssecretaris sen Van Rhijn en Kranenburg, de vertegenwoordigers van de zuster partijen uit het buitenland: Engeland, Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Zweden en België. Als eregast zat op het podium, naast de wnd. voorzitter SINDS ZONDAG worden 34 vissers boten van Nationalistisch China met 100 man aan boord vermist. Men vreest, dat zij in een vliegende storm zijn vergaan. Van zes treilers staat vast, dat zij zijn omgeslagen. AUSTRALIë heeft een zeer voordeli ge regeling met Engeland getroffen met betrekking tot het uitwisselen van kennis over het gebruik van kernenergie voor industriële doelein den. Aldus de Australische minister van bevoorrading. DR OTTO JOHN, de voormalige lei der van de Westduitse geheime dienst die vorig jaar naar Oost-Duitsland vluchtte, heeft weer eens van zich doen horen. In een brief aan de West duitse Bondskanselier waarschuwde hij tegen de ratificatie van de Parijse verdragen. OP 28 FEBRUARI zal Mr J. J. Hage wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd aftreden als di recteur van Centraal Beheer en van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor. GASTON DOMINICI, de Franse boer die ter dood werd veroordeeld wegens moord op de Drummonds, is naar een ziekenhuis gebracht. Hij lijdt aan voedselvergiftiging. OESTEN UNDEN de Zweedse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal het Zweedse Koninklijke Paar vergezel len bij z'n officiële bezoek aan Neder land, van 26 tot 28 April. IN LONDEN is dezer dagen een revolutionnair type wasmachine gedemonstreerd. Geluidsgolven spoelen het water door het weef sel van het wasgoed. De machine kost ongeveer een derde van de normale apparaten. de Britse oppositieleider Clement AttlG6 In zyn rede heeft ir Vos gezegd, dat het Mandement de styging van het ledental ongetwijfeld bevoiderd heeft. De gemiddelde vooruitgang in gewesten en steden in de periode Oc tober 1952-October 1954 bedraagt 8 pet., Noord-Brabant 15 pet. en Lim burg overtreft met een winst van 25 pet. de rest. Het congres stond tevens in het teken van een afscheid van Koos Vor- rink, die reeds eerder als lid van de Kamer was teruggetreden wegens ziekte en zijn partijfunctie liet waar nemen door ir H. Vos. Als enige can- didaat voor het voorzitterschap was voor dit congres gesteld: Evert. Ver meer. Toen de tijd van de candidaat- stelling was gesloten, was hij nog de enige (door het Partijbestuur) ge stelde candidaat en dus in feite de nieuwe voorzitter. De electrische trein Rotterdam- Hoek van Holland is gisterenmiddag om 12.51 uur bij het binnenkomen van het station in de Hoek op ver keerd spoor geraakt en daardoor in botsing gekomen met een rangeer- deel. Twee „poetsvrouwen" en een slaapwagenconducteur, die in de laat ste wagon hun werk deden, werden door de schok van de botsing Iieht gewond. De motorlocomotief is ver nield, de bagagewagon kantelde door-) dat het bovenstuk van de onderstellen werd gescheurd. De wagenvoerder van de personen trein heeft, toen hij bemerkte, dat er een botsing zou volgen, de remmen aangezet en is naar achteren gerend. Op zijn weg heeft hij de drie reizi gers die zich in de tweede klasse coupé bevonden, aangeraden zijn Aan het eind van het congres. Don- voorbeeld te volgen. Zij vielen bij de derdag, zal het woord gevoerd wor- botsing tegen de grond maar werden den door mr Burger, voorzitter van niet gewond, de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer. 1 DE DIRECTEUR van een bioscoop theater te Den Haag, die met een collega verantwoordelijk was voor 't Parel-conflict" heeft aan de betrok- J n^ecensenten zi-'n excuus ge maakt. Ook namens zijn collega. VERTEGENWOORDIGER van in Nederland heeft de be middeling van minister Luns ge- vr^gd voor het verkrijgen van rechtskundige bijstand voor de auto riteiten van de R.M.S. die in Dja karta gevangen worden gehouden. vrij krachtige aardbeving iin ^olos (Centraal-Grieken land) schade aan de huizen aange richt. Eén persoon kwam om het le ven. een 14-JARIGE JONGEN te Maas- tricht, die tengevolge van de glad heid op de weg met zyn fiets slipte, raakte onder het achterwiel van een hus en was op slag dood. l Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk weinig, later toe- nemende bewolking met kans op sneeuw in het Zuiden van het land. In de ochtend over het al- gemeen matige vorst, 's Middags lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. J Vandaag: Zon onder 18.0.9 uur. Maan onder 19.41 uur. Morgen: Zon op 7.41 uur. Maan op 7.51 uur. en gebot pen Een reddingsploeg heeft de top van de Tcrminillo bereikt, 70 km. ten Noorden van Rome, waar de DC i van de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" is neergestort. Tot dusver heeft men 11 lijken van slachtoffers geborgen. Die van de 18 andere inzittenden van het veronge lukte toestel zijn nog niet gevonden. Het transport van de geborgen slachtoffers zal met muilezels ge schieden. Onze telefoto toont een gedeelte van het halfverbrande wrak in de sneeuw. Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn ver leden jaar, behalve een aantal Ja panse vissers, 300 inwoners van de Marshall-eilanden en Amerikaanse militairen gewond door radio-actieve straling. 84 personen werden ernstig gewond, aldus heeft dr John Bugher, hoofd van de biologische en medische afdeling van de Amerikaanse com missie van atoomenergie Dinsdag verklaard. Dinsdagochtend om half elf is ten huize van de militair C. B. aan de Korteweghoi te Amsterdam brand uitgebroken in de slaapkamer toen de bewoners niet aanwezig waren. Hun driejarig dochtertje, dat in de kamer in haar bedje lag, is in de vlammen omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een electrisch kacheltje ach ter een deur was gezet, waaraan de was aan een rek te drogen hing. Deze zal door de hitte-uitstraling vlam hebben gevat. Het bedje van het kind je stond vlak bij het kacheltje. De 27-jarige slagersknecht D. J. Bouman zag uit het huis rook komen en kon door het intrappen van een deur het huis binnenkomen. In de gang kwam een vijfjarig zoontje van de heer B hem tegemoet. Nadat hij het kind naar buiten had gebracht, probeerde de heer Bouman de slaap kamer binnen te dringen, waarvan de deur door het kind was dichtge trokken. Door de vele rook moest hij echter terug. Hij heeft toen met en kele andere voorbijgangers de brand trachten te blussen met een tuin slang. De vader was op het moment van de brand in de kazerne, de moeder was bij de buren. Het gezin heeft vijf kinderen, waarvan er drie buitenshuis waren. Prof. Gerretson heeft gisteren in de Eerste Kamer de mouwen opgestroopt en is ten strijde getrokken tegen en kele windmolens, zonder dat hij zich overigens de steun kon verzekeren van een politieke Sancho Panza. Wel had zijn strijdlust tot gevolg, dat zieh een discussie ontspon, die het beluis teren waard was en waarin minister Drees een volwaardig aandeel moest leveren. Op de eerste plaats toonde zich de heer Gerretson, ondanks alle eerder gedane verzekeringen van de minis ter, nog altijd ongerust over de be drijfszekerheid en de veiligheid van de regerings-Dakota, waarmee het Koninklijk Gezin pleegt te reizen. Op de tweede plaats had hij oritiek op het Kabinet in verband met een ta felrede, die Koningin Juliana bij het bezoeke van P-esident Coty had ge houden. Hare Majesteit had toen de woorden „vrijheid, gelijkheid en broederschap" gebruikt, in een ver band, dat de heer Gerretson niet wel gevallig was. Dan was er de onthulling van het standbeeld van Johan van Oldenbar- neveldt in Den Haag. De regering, meende hij, had in verband met de rede van Prof. Eysinga moeten voor komen, dat de Koningin bij die plech tigheid aanwezig was. En tenslotte nam de heer Gerretson het president Drees nog altijd kwalijk, dat hij op het Labour-congres te Scarborough over buitenlandse politiek heeft ge- over buitenl. politiek heeft gesproken en dat z'n naam daardoor in één adem werd genemd met degeneen, voor wie het ..gesprek met Rusland" nog al ternatief kan zijn voor de Parijse verdragen. De minister-president antwoordde, dat men niet mag verwachten, dat ieder woord dat de Koningin de mi nisters passeert. Over de rede. die Prof. Eysinga in Den Haag hield, zei Dr Drees. dat men niet alles wat daar in historisch verband werd ge zegd met de Koningin kan vereen zelvigen en wat de kwestie Scarbo rough betreft, gaf hij de heer Ger retson evenmin gelijk. Een minister president, meende hij, mag gerust eens over buitenlandse politiek pra ten. „Ik kan de heer Gerretson niet beloven, dat ik tijdens het huidige P. v. d. A.-congres met de heer Att- lee geen woord zal wisselen..." Een beeld van de door de botsing ontstane ravage. De f 100.000 in de Staatsloterij is eruit. De prijs is gevallen op no. 899J en de loten in de vier onderscheide ne series werd verkocht in Amster dam, Hilversum, Roermond en Lei den. In de serie A was het lot onver deeld eigendom van een Amster damse ingezetene, die niet genoemd wenst te worden en zich over zijn plannen met de zojuist verworven f 85.000 ook niet wenste uit te laten. In Leiden is het lot verkocht in drie kwart loten, twee tiende loten en een twintigste lot. Wie de geluk- digen zijn is nog niet bekend. In de serie B waren 15 twintigjes van het gelukslot verkocht aan de lo terij-club van 17 arbeiders in Hil versum. Samen krijgen zij f 63.500 uitbetaald. Een tiende lot was in het bezit van een ander arbeidersclubje, ï'wee twintigjes waren aan particu lieren verkocht en nog een tiende lot was in het bezit van een klein Hil- versums zakenman. In Roermond is de honderdduizend gewonnen door een loterijclubje van 11 leden, die geregeld samen komen in een café aan de Koeitcade. Drie leden hadden een paar weken geleden hun aandeel in de „koopsom" terug gevraagd, omdat zij geld nodig had den voor carnaval. Ze kunnen het woord carnaval niet meer hóren! Vier Japanese soldaten, die niet wisten, dat de oorlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oerwouden van Nederlands-Nieuw-Guinea, waar zij zich verborgen hielden. Zij wor den per vliegtuig overgebracht naar Wewak voor hun terugkeer naar Ja- pan. Er ging vorig jaar een gerucht door Ridderkerk, dat de 2-jarige sla gersknecht J. W. een erfenis van f 800.000,uit Amerika verwachtte. Bijna iedereen wist het op de duur en er waren verscheidenen, die in het vooruitzicht van zoveel geld voor de „fortuinlijke slagersknecht" hem vast een voorschot gaven, wanneer hij beloofde hen later, als het geld er eenmaal zou zijn, te zullen helpen. hij voor de Rotterdamse Rechtbank terecht moest staan, want al zijn verhalen zouden niet sprookjesachtig zijn geweest, maar oplichtingen ten doel hebben gehad. De erfenis bleek helemaal niet te komen. Vele kleine aannemers, zei de of ficier, die hun hoop op W. hadden ge vestigd, zagen opeens een faillisse ment in de lucht hangen. Slechts de twee ergste gevallen waren hem ten laste gelegd. De caféhouder H. zou nu in ernstige moeilijkheden zijn, .de bouw van zijn café staat nog stil. En het gebeurde bij het sterfbed van de vrouw van van N. vond de officier wel bijzonder erg. De eis was ander half jaar gevangenisstraf. De caféhouder P. H. zou hij een geldlening verstrekken van f 80.000,— voor diens nieuw te bouwen café. Als bewijs van dankbaarheid en als voorschot gaf deze de slagersknecht vast f 420. De landbouwer J. van N. had te kampen met onteigening van zijn land. W. bood hem land aan aan de Hordijk te IJsselmonde en ais het geld er was, zou hij er een boerderij en een woonhuis op laten bouwen. Van N. gaf de goede gever vast f 600.en deze liet zich, toen van N's vrouw op haar sterfbed lag. door haar bedan ken voor alles wat hij voor haar man zou doen. En dit was een van de dingen, die de officier van justitie de slagers knecht het meest kwalijk nam, toen HIJ GELOOFDE HET ZELF. W. zei het geld nodig gehad te hebben voor zijn levensonderhoud na een langdurige ziekte-periode, maar een van de rechters merkte op. dat de oplichtingen waren gepleegd vóór zijn ziekte. Een psychiatrisch rapport noemde W. verminderd toerekeningsvatbaar. Hij zou geen berouw tonen, en door zijn psychische gesteldheid een ge vaar voor de maatschappij zijn. „Mijn cliënt heeft het zelf allemaal geloofd", zei de verdediger. Het hele dorp met alle autoriteiten hadden het verhaal aangenomen. W. zag dat het er in ging Zijn ietwat hysterische aanleg zou als het ware compensatie gevonden hebben in zijn fantasieën en uiteindelijk zou hij het zelf alle maal zijn gaan geloven. Pleiter ver telde, dat W. nog naar Culemborg ge reisd was om er trouwboekjes in te gaan kijkenHij meende, dat een verbijjf in de gevangenis voor hem geen zin zou hebben. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. EDGAR FAURE Het is vrijwel zeker, dat Edgar Faure, de vierde Franse kabinets formateur, vandaag zijn regering aan de Nationale Vergadering zal voorstellen. Nadat hij reeds de steun had gekregen van de conservatieven, de volksrepuhlikeinen en de meeste Gaullisten, hebben nu ook de radica len en de dissidente Gaullisten, hun medewerking toegezegd. De M.R.P. heeft haar steun wel afhankelijk ge steld van de samenstelling van het nieuwe Kabinet. De radicalen besloten met 121 te gen 48 stemmen zich achter hun par tijgenoot te scharen. Zoals men weet heeft Faure een regeringsprogram in het vooruitzicht gesteld, dat op veel punten overeenkomt met dat van zijn voorganger Mendès France. De conservatief Pinay zou in het Kabinet Faure vice-premier worden. Faure zelf. zo neemt men aan, wil de post Buitenlandse Zaken naast het premierschap voor zijn rekening ne men. Bangkok heeft zich wekenlang op de conferentie van de ZOA VO voorbereid. De straten zijn schoongemaakt en de huizen in de volkswijken besproeid met DDT en andere insectendodende middelen. Duizenden straathon den zijn verjaagd uit de wijken waar de hotels en de grote ge bouwen liggen. Politie-auto's met radio's rijden door de stra ten om de bevolking op het hart te drukken vooral geen wasgoed aan de straatzijde van de huizen te drogen te hangen. De pluimveemarkt is gesloten, omdat volgens de autoriteiten de stank en het lawaai van het pluimvee „ongepast" zijn, ten minste voor de duur van de conferentie. Honderden kilo meters sloten, broedplaatsen van malariamuggen, zijn ook schoongemaakt.

de Stem | 1955 | | pagina 1