Sneeuw en felle kou maken talrijke slachtoffers in Schotland K.W.G. blijft staan De baas van 't spul heet NILLES Engelse huisvrouwen winnen de eerste slag om de theeprijs Vliegtuigwrak gevonden Kersebloesems dreigden met harakiri Premier van Acker vreesde voor zijn hachje VERSCHILLENDE DOR PEN ZIJN SCHIP MET CARBID ZONK EN EXPLODEERDE LATER Grote fabrikanten werden bezorgd Of is het maar een adempauze r DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen overlevenden MARIA CIMBU UIT KOPENHAGEN WEG Een 80-jarige tweeling Drie broers verdronken Willems: „Geen aantasting van bisschoppelijk gezag" Enkele aanwezigen gingen Wij willen naar Formosa toe Eerst carnaval, dan klachten Rumoerige eerstesteenlegging in Brugge De steen werd zwaar Het volk moet op de leiders letten bewaakt Vorst duurt voort Geen steun van socialisten Vraag en aanbod doen het hem Massa-staking in Saargebied Daa r was laatst. 95e JAARGANG No. 21774 Uitgave 5J. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A.J.J M Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. V. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs oij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en VadirTSRÏ D I N S D A G 22 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.<5 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bübureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no_35)_ De vermiste DC-6 Een patrouille van de Itali aanse politie en vrijwilligers op ski's hebben gisteravond het wrak van de op 13 Februari verongelukte „Constellation" van de Sabena bereikt, nadat de resten van de eens zo trotse machine vanuit de lucht waren opgemerkt. Het wrak ligt op 1500 meter hoogte op de berg Tetminillo in Midden-Ita- lië, 700 km. van Rome, in een dikke laag sneeuw. Er zijn geen overleven den, zoals al gevreesd werd. Het voor ste deel van de romp is verpletterd. Het toestel moet tegen de bergwand zijn gevlogen. De linkervleugel lag op enige afstand van de rest van het wrak. Vandaag begint het onderzoek. Zoals bekend, waren er 29 personen in het toestel toen het verongelukte. Onder de vijf lijken die reeds in het wrak gevonden zijn, bevindt zich dat van de 24-jarige Italiaanse schoonheidskoningin en filmster Mar- cella Mariani. Mevrouw Cimbu, de vrouw van de chauffeur van de Roemeense ambas sade in Kopenhagen, is Zondag per vliegtuig naar Praag vertrokken, op weg naar Boekarest. Zij lachte en scheen erg opgewon den. De hele staf van de ambassade deed haar die haar man een ver rader noemde feestelijk uitgeleide. Ze kreeg bloemen en souvenirs mee. De echtgenote van de Roemeense zaakgelastigde begeleidde mevrouw Cimbu. Bij de wandeling naar het vliegtuig hield zij mevrouw Cimbu stevig bij de arm vast. EEN HEIGE koude-periode, gepaard aan grote sneeuwval heelt in verschillende delen van de wereld een noodtoestand veroorzaakt. Schotland, dat vorige maand reeds zo zwaar werd getroffen, werd nu weer het slachtoffer van de winter. Bijna vijfduizend mensen worden bedreigd, doordat hun woonplaatsen geheel zijn geïsoleerd. Vliegtuigen en helicoptères staan gereed om voedsel, medicamenten cn veevoer naar de bedreigde plaat sen te brengen, maar zij kunnen niet opstijgen, doordat er zware sneeuwstormen woeden. Gevreesd wordt, dat duizenden schapen door de kou zijn omgekomen. In Oost-Engeland zijn door de slechte weersomstandigheden zes mensen om het leven gekomen. Onophoudelijk komen er verzoeken om hulp uit de geïsoleerde dorpen. Gisteren viel er opnieuw sneeuw, waardoor de toestand nog verergerd is. In een storm, die woedde in de -p buurt van Japan zijn twee Japanse (Jok JclDclIl zwaar vissersboten vergaan. Er kwamen 35 1 mensen om het leven. Twaalf sche- o*c*l i*nf fon Pcn l*ePGn aan de grond en een tien- gClIUIICIl tal wordt nog vermist. In Noorwegen zijn Zondagnacht In ons land was het gister behoor lijk koud en de scheepvaart op het TJsselmeer werd door de ijsgang vol komen lamgelegd. Een motorsleep bootje zou in nood zijn komen te ver keren. In West-Oostenrijk zijn de passen over de Arlberg en andere bergen door lawines geblokkeerd. Overal is de alarm-toestand afgekondigd, in verband met het lawine-gevaar. In de Franse Pyreneeën is het lijk ge vonden van tie (13-jarige Raymond Despouy, de oudste bergbeklimmer uit die streek. Hij was Zondag onder een lawine bedolven. De haven van Genua werd getrof fen door een ongekend zware storm. Een Zweeds vrachtschip werd van zijn trossen geslagen en zonk na eni ge tijd. Het schip bevatte een grote lading carbid. Door het binnendrin gende water kwam het gas vrij en gisteravond ontplofte het reeds ge zonken schip met een enorme klap De schade beperkte zich tot het schip zelf en enkele haveninstallaties. temperaturen gemeten van veertig graden Celsius onder nul. Ook in Fin land en Zweden was het ongewoon koud. In Canada en de Ver. Staten werd het verkeer ontwricht door zware sneeuwstormen. Honderden auto's strandden in de sneeuw. In de V. S. kwamen zestien mensen om het leven. De heer P. Finke in Zaandam kreeg gisteren zijn zuster Alida uit Beek bij Nijmegen op be- zoek. Dat is op andere dagen i niet zo bijzonder, maar gisteren wel. Want Pieter en Alida Fin- ke vierden gisteren beiden hun 80ste verjaardag. De lieer Finke J is gehuwd, zijn zuster niet. De bejaarde tweeling heeft nog een broer van 86 en een zuster van 92 jaar. Zij zijn alle vier geboren in Koog aan de Zaan. TOEN HET SCHIP, waarmee zij uit Indo-China thuisvoeren, door het Suez-kanar.l kwam, sprongen 55 le den van het Franse vreemdelingen legioen over boord. Van de 55 deser teurs werden er reeds 31 gegrepen. H. M. DE KONINGIN heeft twee be langrijke giften geschonken aan or ganisaties, die zich bezighouden met de vluchtelingenhulp. INDIA HEEFT er nog eens nadruk kelijk op gewezen, dat het maar van één China weet en dat is dan com munistisch China. OP EEN Amerikaanse luchtmachtba sis in Japan vloog een benzine-op- slagplaats in de lucht. Anderhalf mil- lioen liter benzine foetsie. Door het ijs gezakt Tussen Wons en Makkum (Fr.) zijn gistermiddag drie broers door het ijs op de Makkumervaart gezakt en ver dronken. Hoewel, tamelijk snel hulp aanwe zig was en ook artsen spoedig ter plaatse waren, waren de jongens blijkbaar zodanig door het ijskude water bevangen, dat hulp niet meer mocht baten. De slachtoffers zijn Frans van dei- Burg. 22 jaar, zijn 20-jarige broer Pieter en hun 16-jarige broer Douwe. Vanmorgen zal de heer Joan Willems dan namens de katholieken in de P. v. d. A. een verklaring afleggen met betrekking tot hun toekomstige houding. Als we mogen afgaan op een uitvoerig verslag, dat „Het Binnenhof' van de j.I. Zaterdag gehouden vergadering der Katholieke Werkgemeenschap publiceerde, kan thans reeds als vaststaand worden aangenomen, dat een meerderheid zich heeft verenigd met het standpunt van de heer Willems „Ons geweten laat ons geen andere keus dan de K.W.G.", en vóór het blij ven voortbestaan van de Werkgemeenschap in de P. v. d. A. heeft gestemd. Elk lid van de Werkgemeenschahp blijft overigens vrij volgens eigen ge weten te beslissen of hij met de al gemene beslissing al dan niet wil meegaan. Vóór men tot stemming overging, werd er eerst nog uitvoerig gediscus sieerd. Hierbij bleek, dat slechts enkele aanwezigen in liet blijven voortbe staan van de K.W.G. een aantasting zagen van het bisschoppelijk gezag. Na hun mening kenbaar te hebben ge maakt, verlieten zij de vergadering. Het aantal voorstanders van een ka tholieke arbeiderspartij was iets gro ter, doch de meerderheid der verga dering sprak zich hij de discussies uit voor liet blijven voortbestaan der K.W.G. De lieer Willems bestreed, dat het negeren van het bisschoppelijk DE KAPITEIN van de „Aldema- rin" heeft gezegd, dat hem niets bekend is van een aanval door zeerovers op zijn schip. ,,Een of andere idioot heeft het verzon nen", aldus de ronde zeeman. „We varen lekker, hor!" BIJ DE ,,Air France", de Franse luchtvaartmaatschappij, wordt nog steeds gestaakt. Nu moeten al die passagiers te voet of op de fiets gaan DE AUTORIJSCHOLEN van de F.N. O.P. willen een wettelijke regeling, waardoor de zwakke broeders onder deze opleidingsinstituten worden weg gezuiverd en de goede overblijven. ER is GROTE deining ontstaan om trent een V.N.-rapport over de olie prijzen. Enkele Amerikaanse olie maatschappijen zouden willen probe ren de publicatie van dit rapport, waarin veel over kartelvorming wordt gezegd, te voorkomen. DE V. S. EN Zwitserland zullen gaan praten over verlaging van de invoer rechten. Dit moet de horloge-strop van Juni 1954 weer goedmaken. CLEMENT ATTLEE, de leider van £e,?r'*se ^abourpartij, is gisteren op Schiphol aangekomen. Vandaag is hij op het P. v. d. A.-congres in Leiden. DE BRITTEN beroemen zich erop een betere luchtverdediging te heb ben dan de Amerikanen. Wat ons be treft, hoeft dit nooit metterdaad te worden bewezen ^OOR DE organisatie van het kern- physisch onderzoek in ons land, zal oen geheel eigen stichting worden ge vormd, waarin alle participanten (dus ook het bedrijfsleven) in gelijke ma te medezeggenschap zullen hebben. vermaan tot herstel van de eenheid der katholieken in politicis uitgelegd zou kunnen worden als een ondermij- nin.% van het bisschoppelijk gezag „Als dit werkelijk het geval zou zijn, zou mijn standpunt anders luiden". GEEN REDEN TOT JUICHEN. De heer Willems las reeds enkele brokstukken voor uit de rede, welke hij hedenmorgen zal houden. Uit deze brokstukken bleek, dat hij een uit spraak ten gunste van het blijven voortbestaan der K.W.G. verwacht. In deze beslissing zei hij geen reden tot juichen te zien, omdat zij van vele K.W.G.-leden persoonlijke offers zal vragen en omdat er van de kathho- lieke pers geen begrip voor is te verwachten. Hij noemde een terugkeer naar de K.V.P. onmogelijk op grond van dit argument: „Wij zouden slechts fa- yade bouwen rond een verrottings proces". Een opheffing van de K.W.G. zou velen in een politiek nihilisme drij ven, oordeelde de heer Willems. Het blijven voortbestaan vermindert gevaar, dat katholieken, die aangetrokken voelen tot de P. v. d. A, het geloof aan de kapstok hangen. Er zij'n katholieken, zo zeide hij, die niet meer practiseerden, maar door hun toetreding tot de K.W.G. de weg naar de Kerk hebben teruggevonden. Mede daarom kunnen wij ons al leen terugtrekken, als de bisschop pen de P. v. d. A. uitdrukkelijk ver bieden". In Brazilië wonen bijna 500.000 Ja panse immigranten, die met opval lende aandacht de ontwikkelingen rond Formosa gadeslaan. Zij zouden Tsjiang graag een handje helpen. Een deel van hen is verenigd in een zelfmoordbataljon", dat de lieflijke naam .Kersebloesem" draagt. Deze lieden wilden gisteren een aanval plegen op het Japanse consu- De Peruanen zijn tenminste mensen met ruggegraat. Zater dag brachten zij acht Ameri kaanse vissersscheppen, die in hun territoriale wateren aan het vissen waren, op. Vier sche- zich pen, die zich niet lieten praaien, werden achtervolgd door Peru viaanse militaire vliegtuigen. Nu willen de Amerikanen graag een protest indienen, maar ze hebben uit de hoofdstad van Peru de boodschap gekregen, dat het nu carnaval is en dat klachten pas Woensdag in ont vangst worden genomen.... In dit gebouw, de conferentiehal te Bangkok in Thailand, za.l de Z.O.A. V.O.-conferentie worden gehouden welke op 23 Februari a.s. begint. laat in Sao Paulo, om hun verlan gens kenbaar te maken. Zij dreigen met maatregelen als zij hun zin niet kregen. De politie bewaakt het con sulaat. Enige tijd geleden dreigden de Jappen met gezamenlijke zelf moord De Zuid-Oost-Aziatische Verdedi- gings Organisatie zal binnenkort een Philippijns voorstel ontvangen, om de luchtmachten van de acht aange sloten landen samen te voegen. De premier van Thailand heeft ge zegd, dat 20.000 wei-getrainde com munisten» aan de Thailandse grens staan. De premier is voorstander van een gezamenlijk ZOAVO-leger. In het Midden-Oosten broeden Tur kije cn Pakistan een plan uit om acht landen van het Midden-Oosten te ver binden in een collectief veiligheids stelsel. Sutan Sjahrir: Sutan Sjahrir, de bekende Indone sische politicus uit de dagen van Van Mook c.s., die op het ogenblik een politieke partij in Indonesië leidt, heeft laten blijken, dat hij het er he lemaal niet mee eens is, dat de alge mene verkiezingen zolang uitblijven. ,,Het volk", aldus Sjahrir, „fun geert nog als object en neemt nog niet actief deel aan de regering. ,,Over de huidige moeilijkheden zei hij, dat voor een deel de schuld in derdaad bij de leiders ligt, maar dat het volk verzuimt die leeiders te con troleren, waardoor het mede-schuldig is. In Brugge heeft een rumoerige eer- ste-steenlegging plaats gevonden. Zaterdag zouden premied van Acker en de minister van Onderwijs, Col- lard, de plechtige handeling (het be trof een schoolgebouw) komen ver- richteji. De dag tevoren echter, wer den er in Brugge huis aan huis pam fletten verspreid, waarin de bevol king werd opgewekt van zijn afkeu ring over de schoolpolitiek der rege ring te laten blijken. Ze mochten in Bergen op Zoom niet zo hard muziek maken, dat het in Hilversum gehoord kon loorden. En dat hebben ze niet gedaan, maar wel vroegen ze zich bij het KNMI af. waar toch in 's hemelsnaam die aardbeving vandaan kwam. De seismografen deden zo vreemd. Welnu, dat kwam door het „dwei len", dat ze in Bergen deden. Op deze foto van zijn hoffotograaf ziet u iets van de vreugde, die er gis teren in het „Krabbegat" heerste. Prins Nilles was de baas van 't spul. U ziet hem zijn muziekkapel aan moedigen. Door een linke truc staat hi] nóg een keer op de foto. Hij brengt cle Krabbe-groet: „Dumke aan 't nuske". Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen, vooral in het Noorden van het land, cn, voornamelijk in het Zuiden van het land, plaatselijk wat sneeuw. Middagtemperatu- ren om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige Ooste lijke wind. Vandaag: Zon onder 18.07 uur. Maan onder 18.22 uur. Morgen: Zon op 7.43 uur. Maan op 7.33 uur. F mire had pech De Franse socialisten hebben gis teravond besloten geen zitting te ne men in een door Faure gevormd ka binet en een dergelijk kabinet ook niet te steunen. Zondagavond verklaarde Faurc, dat de houding van de socialisten van groot gewicht is voor de vraag of hij zijn pogingen zal voortzetten. Vanmorgen zou bekend zijn of Fau re zijn pogingen zal voortzetten. Hij maakt een kans, als hij een coalitie van radicalen, Volksrepublikcinen, conservatieven cn enkele Gaullisten weet op te bouwen. De Volksrepublikeincn zijn in prin cipe bereid. -In de strijd om de theeprijzen hebben de Engelse huisvrouwen in de afge lopen week voor het eerst een overwinning behaald. Twee grofe theefabri kanten besloten namelijk hun voornemen om hun prijzen opnieuw te ver hogen, niet ten uitvoer te brengen. Dit besluit werd genomen, nadat de prijzen op de Londense veiliingen voor het eerst een daling hadden ondergaan sedert twee jaar geleden, toen zij zich in stygende lijn begonnen te bewegen. De prijzen van Indische thee daalden op de Londense veilingen gemiddeld 6 a 9 pence per lh., terwijl zich voor Ceylonthe zelfs een prijsdaling van 10 pence voordeed. Deze prijsdaling wordt in handels kringen toegeschreven aan een ver mindering van de vraag der grote theefabrikanten, die bezorgd zijn ge worden over het hoge niveau der theeprijzen en de vermoedelijke na delige gevolgen voor het verbruik, die uit een verdere stijging zouden voort vloeien. Men beschouwt dit als een stilzwijgende erkenning van de geva- i en van het verzet der verbruikers, een vorm van psychologische oorlog voering, die gesteund wordt door perscampagnes en tenslotte zelfs naar het Lagerhuis is overgeslagen. De prijs van de geliefdkoosde drank van Engeland is in de afgelopen week het onderwerp geweest van hoofdartike len en vragen in het parlement. Het ministerie van Arbeid schat de ge zinsuitgaven voor thee op slechts iets meer dan 1 procent van de gezins begroting, maai de Engelse huis vrouw, die wekelijks vier a vijf shil lings aan thee uitgeeft, hecht meer waarde aan de prijs. Zij beweert, dat de stijging van de prijs thee tot een weelde-artikel maakt. Haar „overwinning" van de afgelo pen week zal wellicht echter slechts een adempauze in de stijgen.de bewe De regering kreeg er de lucht van en dientengevolge wemelde het in Brugge van politie-agenten. De eer ste steen werd de hele nacht bewaakt. Zaterdag kwam het tot opstootjes, waarbij de politie een aantal arresta ties verrichtte. Toen de premier cn minister Collard hoorden hoe prettig de sfeer in Brugge was, besloten ze maar veilig thuis te blijven. Minis ter van Audcnhove verrichtte toen de steenlegging. De bewindsman deed dit, terwijl hij omringd was door een politie-cordon. Het Belgische blad „La Nation Bei ge" schrijft, dat het er alle schijn van heeft, dat de leiders der drie politieke partijen op korte termijn bijeen zullen komen om van gedach ten te wisselen over een wijziging of eventuele intrekking van wetsont- werpen-Collard. In het Saargebied hebben Maandagmorgen, in de eerste grote staking sinds bet begin van de tweede wereldoorlog, 70.000 metaalarbeiders het werk neergelegd. De arbeiders sta ken voor een loonsverhoging van 15 percent. De werkgevers zijn bereid een loonsverhoging van 7 tot 8 percent te geven. Bij de staking is negentig percent van alle arbeiders in de metaalin dustrie betrokken. Dit betekent, dat cok arbeiders, die geen lid zijn van de vakvereniging, het werk hebben neergelegd. de„Veil'ngen "e,,|ffsi:ins onstandvas tig" zyn, Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er later een her stel zal intreden, wanneer de thee pluk In Noord-India ten einde loopt. pn het thee-aanbod op de Londense veilingen vermindert. De Londense theefabrikanten, die vrij grote verliezen verwachten van hun besluit om de voorgenomen prijs verhoging niet te laten doorgaan, hebben nog niet definitief van hun voornemen afgezien. Veel zal afhan gen, zo verklaren zij, van de toekom stige ontwikkeling der veilingprijzen. Uit de jongste gegevens blijkt in middels, dat vraag en aanbod op de internationale theemarkt ongeveer in evenwicht zijn. De statistici hebben berekend, dat er in 1954 een produc tie-overschot bestond van 6 millioen pounds. Deze hoeveelheid is echter nog geen half procent van de totale productie en het is zeer goed moge lijk, dat de ramingen niet geheel overeenstemmen met de werkelijk heid en dat er een tekort bestond. De internationale aanbodpositie van thee zal dus waarschijnlijk niet leiden tot een vermindering van de mededinging tussen de theefabrikanten op de vei- n n Kins der theeprijzen blijken te zjjn. ilingen. zodat het einde van de kwes- In handelskringen beweert men na- tie der prijzen vermoedelijk nog niet meljjk, dat de jongste dalingen op|in zicht is. Het 24-jarige Oostendse meisje Liliane Saudemont, dat reeds twee jaar geleden de ivereld- pers van zich deed spreken, heeft opnieuw kans gezien de aandacht op zich te vestigen. Wellicht herinnert men zich hoe het meisje kans had gezien om zich te Antwerpen als matroos te laten aanwerven op de Noorse cargo „Loksefjell" die naar Ca nada vertrok. Bij haar terug komst verklaarde Liliane: „Ik ben verkeerd geboren, ik moest een jongen geweest zijn." Dat het zeemansbloed haar in de aderen stroomt bewees nu het avontur dat zij tijdens het weekend beleefde. Reeds enkele maanden geleden had een man, die zich Leon Saudemont noem de, bij een Oostendse rederij aangemeld om een plaats als lichtmatroos ie vragen indien die vrij tons. Men kon toen aan zijn verzoek niet voldoen, doch vorige week, toen de diepzee- treiler O 305 van schipper Var- wal klaar lag om uit te varen bleek de lichtmatroos op het appèl te ontbreken. Hij verwit tigde de rederij die beroep deed op de candidaat. Opgelucht en met een glimlach op de lippen sprong die een half uurtje later over de reling op de diepzee- treiler die reeds onder stoom lag. De formaliteiten zouden later wel vervuld worden. Toen het schip goed en wel in zee was riep de kapitein de in valler naar zijn kajuit om de papieren in orde te brengen. Pas was „Leon" in de kajuit verschenen of er ging kapitein Varwaelen licht op. Dat gelaat had hij vroeger al eens gezien, n.l. in de dagbladen naar aan leiding van het avontuur van Liliane Saudemont. Op de man af, of beter gezegd op de vrouw af vroeg hij: „Zijt gij Liliane Saudemont niet?" De lichtma troos bezwoer dat hij Leon Sau demont was. Toen echter de kapitein, die hoe langer hoe meer overtuigd geraakte, dreig de met een lijfsonderzoek. gaf Liliane Saudemont uiteindelijk toe dat zij haar broers naam gebruikt had om te kunnen aanmonsteren. Zo stapte Liliane Saudemont, na amper één uur lang licht matroos te hebben gespeeld, terug aan wal te Oostende waar men haar stond op te wachten. „En toch geef ik het niet op," verklaarde zij. „Derde keer, goede keer."

de Stem | 1955 | | pagina 1