Duizenden de vlucht mensen het Djambi water op voor 326 m ROEMENEN vonden bezwarende documenten in legatie Pineau durft het wel aan Rij Dullesnu is liet genoeg met die ontruimingen Wethouder van St. Laurens verongelukt tERG Tachtig procent van residentie overstroomd Probeer met de Sovjets te praten PRINSES MARIJKE 8 JAAR Vliegtuigwrak blijft zoek Twee gewonden bij botsing Vermindering van progressie, Motorrijtuigenbelasting en successierechten omlaag Afgekoelde soep in 2e Kamer Zij halen kamer voor kamer overhoop CimbiTs vrouw vertoornd TV-programma met 'n luchtje 8 vm en, en ik net helpen DAGBLAD VOOR ZEELAND Menclès-France neemt politieke rust VOORBARIG OPTIMISME Tijgers (uit oerwoud verdreven) vallen vluchtelingen aan stoogst IS vernield JAPAN ZAL ROOD- CHINA ERKENNEN Enkele buien j Geen grote angst in het Oosten PASPOORTEN VAN DE BAAN? Tussen Etten en Roosendaal Regering gunt primeur aan de. Senaat Ongehuwden nu ook aan bod Auto te Borssele door locomotief gegrepen Politie arresteerde de vier indringers zonder moeite Parijse verdragen aanvaard door Bondsdagcom m issie r et •e 5 10 'RAAT 11 RKT 363 DER STEEN (A 95e JAARGANG No. 21770 Uitgave N, V. Uitgevers My Neerlandia. Verschijnt elke werkriag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.; Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A.J.J.M Mes, Mr. H. M Li. de Rechter L J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs hij vooruitbetaling t 5.85 per Kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en VaeferTdftJ 17 lihibRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 030 per m/m) Bij contract aan- Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd- Bureau voor de Z^utvse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tele oon 102 - (Bübuteaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. '2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Christian Pineau heeft de Franse president gisteren mee gedeeld, dat hij bereid is te trachten een nieuw kabinet te vormen. Over de toetreding van Mendès- France tot de regering wordt verno men, dat de ex-premier eerst een paar maanden politieke rust wil nemen, om daarna de ministerssteek op te zetten. Pineau is het daarmee eens. Niemand twijfelt eraan, of men heeft er dit op gevonden, om de bezwaren van de MRP tegen de figuur van Men- dès te omzeilen. Over enkele maan den kan PMF geluidloos zijn intrede doen. Dan heeft de MRP de schijn gered.... Het is een groots gebeuren. Pineua's progra is in feite het zelf de als dat van Mendès-France. Hij gaat slechts iets verder op het gebied van loonsverhoging, belastingverla ging voor kleine zakenlieden en be lastingverhoging voor grote maat schappijen. Een hoofdbestuurder van de K.N.P. verklaarde ons niet zo optimistisch te zijn als de zegslieden van onze parlementaire correspondent, wat be treft de kansen op eenheid met de K.V.P. Mocht die eenheid tot stand komen, dan zou het in ieder geval later worden dan 6 April. Minister-president Ali Sastroamidjojo is Woensdagochtend per vliegtuig naar Djambi vertrokken om de door overstromingen ge teisterde gebieden, waardoor duizenden dakloos zijn geworden, in ogenschouw te nemen. De premier zal twee dagen uit Djakarta blijven. Intussen werd vernomen, dat tachtig procent van de resi dentie Djambi tengevolge van de overstromingen onder water staat. Duizenden zijn gedwongen een toevlucht te nemen tot de heuvels van dit gebied. Een afgevaardigde van het bestuurscollege van Batang-Hari in Midden-Sumatra, één van de door overstro mingen geteisterde gebieden, vertoeft thans in Djakarta voor be sprekingen met de regering. Deze functionaris, Sjamsoe Bahroen, verklaarde dat volgens de eerste ge gevens 5 mensen de dcod vonden, maar het werkelijke aantal slachtof fers is wegens de verbroken verbin dingen nog niet na te gaan. De ma teriën schade is zeer groot. Ruim 42.000 ha. padivelden, waarvan de padi vrijwel rijp was om geoogst te worden, is vernield. Voorts zijn nog 6.000 ha. jonge padivelden vernield. In het gebied van Djambi kampt men met gebrek aan voedsel. Bahroen zei, dat het water 28 Januari begon te wassen en in Muara Tembesi een hoogte van 4 1/2 meter bereikte. De overstroming ontstond na 10 dagen onafgebroken slagregens. De huidige overstroming is veel ernstiger dan die van 1931, welke tot nu toe beschouwd werd als de grootste overstroming. Het regentschap Batang Hari staat in zijn geheel on,der water. Het regent schap Merangin staat voor de helft blank. Het totaal aantal door de over stromingen getroffenen omvat onge veer 350.000 mensen, op een totale be volking van 430.000. De kracht van de overstroming was hier en daar zo hevig, dat bijvoor beeld in de kampong Penjeberangan Tandjung ^lle woningen en winkels door het woedende water werden weggespoeld. Prauwen en motorboten onderhouden de verbindingen voor aanvoer van voedsel. De afgevaardigde van de getroffen gebieden poogt in Djakarta rijst, textiel en medicijnen te krijgen voor de slachtoffers. De re gering heeft steeds een speciale com missie ingesteld om de ramp het hoofd te kunnen bieden. Het ministerie van Economische Zaken heeft zeventien honderdduizend kilo rijst ter beschik king gesteld en verhoogde de rijst- allocatie voor dit gebied voor het ko mende naar. Verder wordt gemeld, dat wil de dieren, vooral tijgers uit het oerwoud gevlucht zijn naar de heuvels, waar zij mensen en vee aanvallen. LABOUR-STEMMEN: Honderd-en-vier parlementsleden van de Britse Labourpartij hebben een motie ingediend, waarin wordt gevraagd om Brits-Russische onder handelingen ter bespreking van de kwestie der Duitse eenheid, vóór de Parijse accoorden in werking treden. Alexander Kerensky, die in 1917 premier van de voorlopige regering was. gelooft dat de wijzigingen in de Sovjet-regering wijzen op matiging van de politiek van het Kremlin. Premier Nehroe van India is in de ..Pravda" becritiseerd. Hij zou onder de invloed van Churchill staan. Hatojama, de Japanse premier zal direct communistisch-China er-, kennen, als hij de verkiezingen van 27 Februari wint. De erkenning van het gezag van de nationalisten zal dan nog slechts gelden voor Formosa. Ondertussen voert Japan onder handelingen met de Sovjet-Unie over normalisering van de betrekkingen. Zodra een plaats van samenkomst is vastgesteld, kan het overleg begin nen. DE AMERIKAANSE soldalen, mogen meehelpen bij de atoomproe-, ven in de Nevada-woestijn, vieren een intiem feestje. De proef is name lijk weer voor 24 uur uitgesteld. HET NED. ROODE KRUIS ontvangt de laatste tijd hele massa's sigaren bandjes. Het is erkentelijk voor de geste, maar sigarenbandjes hebben geen geldswaarde. DE 600 METER hoge toren voor de wereldtentoonstelling in Brussel (in de volksmond, de ..Zetpil" geheten), ontmoet steeds meer tegenstand. Een andere architect wil een glazen toren ontwerpen, waarin hij meer perspec tief ziet. GISTEREN BRAK er een stier los uit het Amsterdamse abattoir. De politie kwam erbij om het beest neer te schieten. DE ARGENTIJNSE regering heeft met een vrome plooi op het gelaat gezegd, dat er in het land geen poli tieke gevangenen zijn. De reactie is: „Ik weet het nog sterker te vertel len: ik gelóóf het!" MET INGANG van 22 Februari zullen de vooroorlogse zilveren guldens bui ten omloop worden gesteld. Tot 22 Juli kan men ze inwisselen bij de postkantoren. IN LEIMUIDEN zijn gisteren vier kinderen uit één gezin tege lijk in de huwelijksboot gestapt. De ouders van het nu uitrukken de viertal blijven niet alleen ach ter. Ze hebben nog 9 kinderen thuis. „Maar die trouwen één voor één", zei de afgematte vader van het gezin. "1 DE K.N.A.C. is aan het proberen de binnenbandloze buitenland te doen aanmerken als gewone luchtband. Dat scheelt in de belasting. DE OOSTDUITSERS hebben twee Nederlanders, die wegens onrecht matige grensoverschrijding waren gearresteerd, vrijgelaten en terugge stuurd. DE BRITSE ,,Comet-l", het straal- passagiersvliegtuig. dat het totdus- verre niet erg best deed, blijkt on geschikt voor verder gebruik. Een strop van millioenen guldens. Het luchtwaardig maken zou kapitalen vergen. HET LEGERBLAD van de Sovjet unie meidt, dat er een belangrijke buitenlandse spion (naam wordt niet genoemd) is aangehouden. PREMIER NEHROE van India wil in Juli of Augustus van dit jaar een bezoek brengen aan Moskou. 2 Weersverwachting, geldig lot vanavond: 2 2 Zwaar bewolkt met opklarin- gen en enkele sneeuw- of regen- 2 buien. Stormachtige tot kvachti- 2 ge wind tussen Noordwest en 2 Noord. Temperatuur om het 2 vriespunt tot lichte dooi. 2 Vandaag: Zon onder 17.58 uur. 2 2 Maan onder 12.22 uur. Morgen: 2 Zon op 7.54 uur. Maan op 5.31 2 uur. 2 Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft zich uitgesproken tegen verdere ont ruiming van nationalistisch-Chinese posities aan de kust van China. Zon der de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de minister, dat de VS niet verplicht zijn de be trokken posities „als zodanig" te ver dedigen. Wel was het de bedoeling te verze keren, dat Formosa en de Pescadores niet door de communisten zouden worden veroverd. Dulles deed nog maals een beroep op de communisten, om de uitnodiging van de V-raad, ter bespreking van een wapenstilstand bij Formosa, te aanvaarden. De premier van Ceylon, Kotelawala, die gindse hoek van de aarde beter kent dan me nigeen, zei dat de communisten' nooit een aanval op Formosa zullen uitvoe ren. Peking heeft alleen jonken ter beschikking om een invasie uit te voeren. Premier Nehroe van India blijft ook vertrouwen op een vreedza me regeling. Het probleem-Formosa is volgens hem heel wat eenvoudiger dan de kwestie Indo-China indertijd was. Dé wijzigingen in de leiding van de Sowjet-Unie noemde Dulles een bui tengewoon vertoon van despotische verwarring. Hij rprak in dit verband van een principieel politiek verschil tussen hen, die allereerst bedacht zijn Patrouille vond geen wrak in de bergen Het zoeken naar het veronge lukte Sabena-vliegtuig is weer op niets uitgelopen. Nadat heli copters de juiste plaats in het gebergte hadden bepaald, waar het wrak zou moeten liggen, rukten reddingsploegen uit. Het wrak zou op de Oostelijke hel ling van de met sneeuw bedekte berg Vettore moeten liggen. Toen een pa trouille op de plaats aankwam werden geen vliegtuigresten gevonden. Op 23 Februari zullen in Parys besprekingen beginnen over het af schaffen van het gebruik van pas poorten voor staatsburgers van de West Europese landen. West-Duitsland heeft verleden jaar reeds bekend gemaakt bereid te zijn buitenlanders zonder paspoort toe te laten, als andere landen een zelfde maatregel treffen. op het welzijn, de veiligheid en de grootheid van de Sovjet-Unie en haar bevolking, en degenen, die Rusland en zijn bewoners in de eerste plaats zien aïs een werktuig van het internatio nale communisme. Als de eerste groep de overhand krijgt, kan er een basis zyn voor on derhandelingen tussen de VS en „het nieuwe Rusland" en dan kan wellicht „de historische vriendschap" tussen beide landen weer tot leven worden gewekt. Op de rijksweg Etten-Roosendaal nabij de kruising St. Willebrord-Hoe- ven (het Zoutebetje) is een personen auto, afkomstig uit Vlissingen met een tegemoetkomende vrachtauto in bot sing gekomen. De beide inzittenden van de personenauto, ir B. Louis, hoofdingenieur ben „De Schelde", en v.d. B. uit Vlissingen moesten beiden met een beenbreuk naar het zieken huis te Roosendaal worden overge bracht. De personenauto, bestuurd door v. d. B., reed ter plaatse slingerend over de weg. kwam in botsing met de vrachtauto en werd aan de linkerzijde geheel opengereten. De wagen reed daarop met grote kracht tegen een boom, zodat er slechts een wrakstuk overbleef. Hieruit moesten de twee inzittenden worden bevrijd. Naast de beenbreuken hadden beide inzitten den ook nog verwondingen aan het gelaat opgelopen. De auto is voor onderzoek van de stuurinrichting naar Breda gesleept. Weer een busstaking in Londen In Londen hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag 1590 employé's in vier depots van de Londense bus dienst het werk neergelegd als pro test tegen het nieuwe werkrooster. Men verwachtte dat als gevolg van de staking de Londenaren het met driehonderd bussen minder zullen moeten doen. Haar, de jongste van de vier prinsessen van Oranje, draagt Nederland een bijzonder warm hart toe. Zij werd geboren toen ons'volk bezig was zich te herstellen van de door de oorlog geslagen wonden. In Prinses Marijke zag het zijn hoop en vertrouwen belichaamd. Acht jaar wordt de jongste prinses. (foto Meyboom) De opperbewaarders van 's lands schatkist, minister Van de Kieft en de staatssecretaris van Financiën, vergunden de Eerste Kamer gisteren een vluch tige blik op het schitterende goud, dat zy voor 005 hebben verzameld. De staatssecretaris deelde daarbij mee, dat de komende belastingverlaging zal be staan uit drie groepen. 1De verlaging van de inkomstenbe lasting zal bestaan uit verhoging van de belastingvrije voet en een ver mindering van progressie over de hele lijn, zonder de beperking van 1953. Ongehuwden zullen niet minder wor den verlaagd dan gehuwden. O. De belastingvrije minima voor de vermogensbelasting zullen worden verhoogd. Door andere maatregelen zullen overige belastingbetalers tege moet worden gekomen. Deze telefoto geeft een gezicht op het gebouw van de Roemeense le gatie (op de achtergrond) met enige leden van het cordon van de Bern- se politie (op de voorgrond). O., K. en W. aan de orde De onderwyssoep is gisteren in de Tweede Kamer niet zo heet gegeten, als zij was opgediend in de voorlopi ge verslagen. Veel critiek op minis ter Cals had gisteren de kleur van begrijpend toezien. De afgevaardig den bepaalden zich verder tot losse opmerkingen, waarvan hier een korte opsomming. De P. v. d. A. sloot zich aan bij wat pater Kortman al had gezegd: meer geld om de onderwijsvernieu wing te doen slagen. Deze fractie vroeg verder 's ministers mening over de taak van de overheid t.a.v. lichamelijke oefening en sport, en over de invoering van een 9-jarige leerplicht. Verder werd gevraagd om een onderzoek naar de schooltijden. De heer Stapelkamp (A.R.) bepleitte de indiening van een wetsontwerp, waarin rechtsgelijkheid van bijzon der nijverheidsonderwijs wordt vast gelegd. De onderwijsdeskundige van de KVP, dhr Peeters vroeg wanneer de leerlingenschaal voor kleinere scholen verminderd zou worden. Voor het adoptiesysteem had hij geen be- vondering. Voor lichamelijk gebrek kige kinderen moest een centrale overheidszorg in het leven worden geroepen. GISTERMIDDAG is op de onbewaakte overweg aan de Lange Zuidweg te Borssele, een personenwagen gegrepen door een losse Dieselelectrische loco motief, die enkele wagens van het station Borssele der ringlijn moest op halen. MAS HET GEEN DWAASHEID van dat handjevol Roemenen om de legatie van hun geknechte vaderland in Bern te bezetten? Was er niet iets grotesks in Un ('ls vru'at'ng van vijf vooraanstaande persoonlijkheden, waaronder een uTilm ,rnic 0l' zich genomen misschien wel, maar gedurende een en linnTartpVj fel het licht van de publiciteit op dat handjevol ballingen er .s meer Volvent "Z"*"1 Vergete dit niet een onderdrukt land is En die h™ geTntsXn in "r" Chten "U Zwitserland> hebl>en de Roemenen, b ilkt dat de Waïie eón overvIelcn' documenten buitgemaakt, waaruit heeft df docimerten aanederT comm«»iatiaohe spionnage is. De politie doch er eersT™ copied vanE" comedie in Bern is dL™ J H!4 openbare gedeelte van de tragi- doch er6eerst"fotó'-cu"pi eën vangeTaakT'HeTo'ï.5"*06 'E" overhandigen' comedie in Bern is dLrmee gearres- incident voor. Een zijdeur van de am bassade werd geopend en er sloop een donkere gestalte naar buiten. De po litie stortte zich op de vluchteling, cue.de herdershond, eigendom van een der legatieleden, bleek te zijn' ue anti-communisten lieten het dier Uit.Dinsdagavond onderhandelde de politie met de indringers. Hun werd een eerlijke gerechte vervolging we- gens doodslag van de chauffeur en politiek asyl in Zwitserland aangebo den. De gatie olitie drong gistermiddag de le- >innen. toen het door haar ge stelde ultimatum was afgelopen. Na weinig tegenstand te hebben geboden, gaven de vier mannen, die nog in het gebouw waren, zich over. De nacht tevoren hadden soldaten de bewaking van het. gebouw overgenomen. Dins dagmiddag deed zich een humoristisch Een geestelijke heeft de vier Roe menen op hun verzoek ontslagen van hun plechtige eed, dat zij totter- dood in het gebouw zouden blijven. Vóór deze climax kwam, diende Roemenie een protestnota bij Zwitser land in. De politie zou niet krachtig genoeg zijn opgetreden. „Voor de ogen van de politie halen die fascistische elementen kamer na kamer in de le gatie overhoop en vernietigen zjj de diplomatieke archieven". Men eiste uitlevering van de indringers. LACONIEK Zwitserlanu antwoordde, dat de eis tot uitlevering zou worden bestudeerd. „Wij konden niet eerder optreden", zo staat in de nota, „omdat gij ons de toegang tot de legatie ontzegd hebt." De Zweedse politie, gealarmeerd door verklaringen van een gearres teerde Roemeen, bewaakt de legatie van Roemenië in Stockholm. De Roemeense chauffeur Cimbu. die in Kopenhagen het gezantschap ont vluchtte met 6.000 Kronen bij zich, zal politiek asyl krijgen. Zijn vrouw heeft op een persconferentie verteld, dat zij naai1 Roemenië wil terugkeren en haar man verafschuwt, omdat hij een dief is (Cimbu heeft de 6.000 Kro nen netjes aan de politie afgedragen). Volgens Cimbu wordt zijn vrouw door de legatie vastgehouden. Roe menië heeft omtrent deze zaak of ficieel bij de Deense regering ge protesteerd. Het Roemeense gezantschap te Washngton heeft meegedeeld, dat Dinsdag een baksteen door een van de ruiten van het gebouw is gegooid. De Amerikanen stellen een onder zoek in. Bij de legatie is een politie man geposteerd. De auto waarin de landbouwers J. Willemse en K. Wouterse uit St. Lau rens zaten, werd in de flank gegre pen, 90 meter over de spoorbaan meegesleurd en totaal vernield. De ontstelde machinist e:i gealarmeerde omwonenden wisten met veel moeite de zwaargewonde slachtoffers uit het wrak te bevrijden: zij zijn, nadat de dorpsdokter de eerste hulp had ver leend naar het Gasthuis te Goes ver voerd. Later op de avond is de heer K. Wouterse, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De toe stand van J. Willemse was nog zeer zorgwekkend. De heer K. Wouterse is wethouder van St. Laurens en 37 jaar. Hij laat een vrouw en 2 kinderen achter.; de heer Willemse, zijn buurman is iets ouder. In de auto vond men een uitge vouwen kaart van Walcheren; men vermoedt dat beide mannen die neb ben bekeken en dat het naderend gevaar toen aan hun aandacht is ontsnapt. Het uitzicht op de spoor baan is bij deze overweg ruim 1500 meter, dus meer dan voldoende. O. De vennootschapsbelasting, de ver- mogensbelasting, de motorrijtui genbelasting en de successierechten zullen worden verlaagd, hetgeen mo gelijk wordt door mindere defensie uitgaven. Het totaal der verlaging be loopt 500 millioen gulden. Minister Van de Kieft's prelude op deze mededelingen behelsde, dat hij veiligheidshalve maar op een conjunc tuuromslag bleef rekenen. Dit bete kent: in de hausse behoedzaam en in de baisse niet wankelmoedig te zijn. De rechtvaardigheidszin noemde hij één der belangrijkste aspecten van de belastingverlagingen. Over revaluatie moet men niet te veel op markten en pleinen staan schreeuwen. „Men moet met de munteenheid even voorzichtig omgaan als met de reputatie van een mooie vrouw: breng haar niet onnodig in opspraak'aldus de minister. Bij de replieken werd nog weer gehamerd op bezuinigingen in de departementale regionen. De minister kon nog geen grens voor de huurverhoging noemen. De staatssecretaris hamerde er nog- eens op, dat kostprijsverlagende be lastingen een goed tegenwicht zijn voor de gevreesde spiraal van lonen en prijzen. Een week voor het begin van de ratificatie-debatten in de Westduitse Bonsdag heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken met grote meer derheid de verdragen van Parys met uitzondering van het Saar-accoord, goedgekeurd. Van de 29 leden der commissie stemden slechts de negen socialisti sche afgevaardigden tegen de ver dragen. Over het Saarverdrag wordt van daag gestemd. Daar de meeste afgevaardigden der liberalen en der vluchtelingen hun bezwa ren niet hebben teruggenomen wordt voor dit accoord op een slechts ge ringe meerderheid gerekend. De stemming in de commissie van Buitenlandse Zaken sluit weken lange besprekingen der verdragen in een groot aantal Bondsdagcommis sies af. JV haar programma van Zater dag jl. heeft de KRO-televi- sie de kijkers meegedeeld, dat men een pakketje reukstoffen kon aanvragen, te gebruiken bij 'n binnenkort uit te zenden programma over zaken „waar een luchtje aan zit". Het aan tal aanvragen dat is binnenge komen was buitengewoon groot. Van de 2000 beschikbaar gestelde pakketjes had Dinsdag reeds meer dan de helft een eigenaar gevonden. Het pro gramma, waarvoor de reuk stoffen en andere ingrediënten kunnen worden gebruikt, wordt door de KRO uitgezonden op Donderdag 3 Maart. Het zal ge bracht worden onder de titel: ..Wij nemen u bij de neus". Tij dens deze uitzending, gewijd aan het menselijk reukvermo gen. worden proeven onderno men, waaraan de kijkers thuis kunnen meedoen. Enkele dagen vóór de uitzending zullen de pakketjes in het bezit van de aanvragers zijn.

de Stem | 1955 | | pagina 1