USSR wil praten over Formosa Auto na botsing met trein in brand Onder de blakerende studiolampen Twintigjarige Britse soldaat wordt Boeddhistische monnik Poëzie en proza in communistische leuzen RODE LANDING OP DE TA TSJEN-EILANDEN Zevende Vloot licht anker Warmgelopen as oorzaak van kleine ontsporing Volledige gelijkstelling van kleuteronderwijs Kansen van Pierre Pflimlin zijn aanzienlijk verbeterd ANTWOORD van Brussel DAGBLAD VOOR ZEELAND Londen houdt slag om de arm Vlootconcentratie nabij Matsoc H. Vader droeg weer H. Mis op Ongeregelheden in Freetown Tussen Culcmborg en Geldermalsen Scheefgezakt en toch rijden Op onbewaakte bij Tilburg De moordenaar gearresteerd Gestoten fiets werd hem noodlottig Prins Bernhard naar de YS Mortiervuur demarcatielijn aan Een zeer welkom wetsontwerp Regering 21 w eldra gereed? Koude ochtend Grotewoht als vogelaar Mijn ouders appreciëren mijn besluit niet.... Wil zich in Malakka in klooster terugtrekken Episcopaat bemoeit zich met politiek „Sabena"-vliegtuig ver over tijd r Het verleden herleefde -\ 95e JAARGANG No. 21767 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie. Redactie en Administratie: 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Dr A J J M Mes, Mr. H. M L. de Rechter, L J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) t Ü.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan- Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, weike de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tela oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35^ Vice-admiraal Robert Bis- coe, onderlioofd van de af deling „Paraatheidsopera- tiesder Amerikaanse mari ne, lweft te Washington mee gedeeld, dat de eenheden der Zevende Vloot spoedig naar haar bases in de Philippijnen terug zullen keren. Er sul len geen Amerikaanse marine-eenheden in Formo- saanse havens blijven. ,.WIJ KUNNEN onze Europese bond- genoten onmogelijk de organisatie methode van de reserves der Ameri kaanse strijdkrachten als voorbeeld voorhouden, want deze is één der zwakste in de hele NAVO". Het was niemand minder dan generaal Grün- ther, 'die dit zei. TITO HEEFT van zyn uitstapje in Azie, meegenomen: drie olifanten, 2 luipaarden, wat apen, beren, pape gaaien, een python, enkele cobra's en nog meer gespuis. DRIE HOGE functionarissen van de Italiaanse liberale partij zijn afgetre den wegens het meningsverschil in de partij over de kwestie van con tracten tussen grondbezitters en pachters. HOOFDCOMMISSARIS Kaasjager heeft met een helicoptère boven Am-i sterdam gevlogen, om de verkeers problemen van uit de lucht te bekij ken. Boze tongen beweren, dat hij bommen bij zich had. Vanwege zijn saneringsplannen. ZEVEN IS het heilige getal, maar geen van de zeven automobilisten, die Zaterdag bij Oegstgeest hun wa gens tegen elkaar voelden botsen, wilden dit inzien. Toch hadden ze ge luk, want niemand werd ernstig ge wond. IN AMERIKA heerst een ware Pool- koude. Tenminste 25 mensen zijn ge storven. HET SOCIAAL-dcmocratisch cen trum van de P. v. d. A. is gisteren plechtig opgericht. Het gebeurde in ,,Kras" in Amsterdam. „Wie het eerst een oorlog begint, verliest ook het eerst", sprak de pre mier van Ceylon, Sir John Kotela- wala, die dit weekend in ons land was. En dat was een verstandig woord. IN CHICAGO zijn 23 personen op een vreselijke manier omgekomen, toen het grote hotel ,,Techicago" in brand stond. Er waren 14 gewonden, DE KONING van Cambodja heeft een opinie-peiling omtrent zijn popu lariteit laten houden. Welnu, ze mo gen hem wel in Cambodja. Hij kreeg 909.316 stemmen voor en 1700 stem men tegen. De vrouwen mochten niet stemmen. l\/TOLOTOV, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het begin van deze maand aan de ambassadeurs van Enge land en India in Moskou een nota overhandigd, waarin Rusland een tienmogendhedenconferentie over Formosa voorstelt. Zowel Londen als New-Delhi bewaarden het stilzwijgen, tot Zaterdag avond, toen de inhoud Vuil de nota door radio-Moskou werd om geroepen. De Russische omroeper was nauwelijks uitgesproken, toen zijn collega van de communistisch-Chinese radio bekend maakte, dat de communistische troe pen waren geland op de Tatsjens, die nauwelijks 24 uur tevoren waren ont ruimd en dat zij deze eijanden hadden „bevrijd". Zij gebruikten daarbij o.m. vliegtuigen van Russische makelij. Washington en Londen hebben de strekking van de Russische nota on realistisch genoemd. Alleen Engeland wees de nota niet zonder meer af. De Britten willen namelijk laten blijken, dat zij in een conferentie tot vreed zame oplossing van het probleem, nog wel degelijk heil zien. Het on-rcalix- tische van de nota blijkt echter uit de passage, dat nationalistisch-China niet zal worden uitgenodigd. Peking is cr natuurlijk wel, evenals Birma en Pa kistan. De bijeenkomst zou deze maand in Sjanghai of in New-Delhi moeten worden gehouden. Amerika wordt in de nota als zondebok be stempeld. DE ONTRUIMING De ontruiming van de Tatsjen-eilan- den de harde practijk van de poli tiek der groten was Zaterdagmor gen om tien uur voltooid. Zondag morgen landden de eerste communis tische troepen op de Tatsjens. Het offi ciële commentaar van Peking luidt: „De bezetting van deze eilanden, die Gisteren heeft de II. Vader, voor het eerst sedert zijn ernstige ziekte in het begin van December, zeil' de II. Mis opgedragen in zijn particuliere kapel. Later op de dag ontving de Paus die geleidelijk sterker wordt de Fran se kardinaal Eugène Tisserant. .ran nu af zal de Paus dagelijks een kar dinaal ontvangen, ter bespreking van kerkelijke zaken. 200 mijl ten Noorden van Formosa lig gen, schept gunstige voorwaarden voor de grote aanval op het nationalisti sche bastion van Tsjiang Kai Sjek".... Bij het eiland Matsoc een strate gisch punt van belang vindt een communistische vloot-conccntratie plaats. Men vreest een aanval op Mat soc. Een escadrille moderne Ameri kaanse straaljagers blijft op Formosa, cm de verdediging van het eiland te ondersteunen. Korea is weer in het nieuws. De neutrale bestandscommissie zal een on derzoek instellen naar het luchtinci- dent op 5 Februari, waarbij Ameri kaanse Sabre's" twee communistische jagers hebben neergeschoten. In Marokko een nel van verzetsgroepen Freetown de hoofdstad van de Brit se kolonie Sierra Leone in West- Afrika, was dezer dagen het toneel van relletjes, waarbij zes inheem sen en één politieman werden gedood. In Freetown wordt reeds enkele da gen geslaakt. De staking ging verge- zeld van sabotagedaden, o.a. aan de waterleiding. De politie trad met En gclse kracht op, hetgeen wraakoefe ningen uitlokte. Hoe het broeit in het zwarte we relddeel blijkt-verder uit een bericht uit Marokko. De Franse veiligheids dienst heeft daar een keten van ver zetsgroepen ontdekt. Gebleken is, dat het hele land wordt bestreken door een net van ondergrondse organisa ties. In Algerije is een opstandelingen leider aangehouden. Tenslotte ver melden wij bij deze treurige sight seeing" door Afrika, dat er in Kenya weel' een Mau-Mau-,,generaal" ge vangen is genomen. Gistermorgen, bij het krieken van de dag, is een goederentrein tussen Culemborg en Geldermalsen in moei lijkheden geraakt. De as van één der wagons was warm gelopen en als ge volg daarvan sprong de betreffende wagon uit de rails. De wegwerkers werden prompt bij hun bakje koffie-na-kerktijd wegge roepen om de lijn te herstellen. Te gen één uur kon het verkeer over één spoor hervat worden. Merkwaardig bij deze ontsporing is, dat de trein met de door de as gezakte wagon nog twee kleine bruggetjes is gepasseerd, zonder schade aan te richten. De dwarsliggers en de rails kre gen echter behoorlijke souvenirs aan dit incident. Verder verliep alles heel vreedzaam. Vanmiddag zou het trein verkeer over twee sporen hervat kun nen worden. Op het traject Utrecht- Den Bosch moet men dus met enige vertraging rekening houden. De be- zwaken wagon was van buitenlands fabrikaat. DE JAPANSE „God van het Licht", zekere heer Okada, is dood. Hij hield er een (op duis tere manier verdiend) kapitaal op na en hij was leider van een zonderlinge secte. Hij beschouwde zichzelf als een Godheid. Het drama te Zeist Na maandenlang speuren heeft de politie de hand kunnen leggen op de man, die in December van vorig jaar in Zeist een winkeliersvrouw heeft doodgeschoten. De dader is een 21-jarige timmer man, die bij de politie bekend was als fietsendief. Op de bewuste avond in December was hij weer op een fiets uit, helaas gewapend met een pistool dat hij waarschijnlijk, ex-militair zijnde uit de dienst had meege smokkeld. Achter een huis in Zeist, zag de timmerman een fiets staan. Toen hij de tuin insloop, opende de vrouw des huizes toevalligerwijze de keukendeur. De dief schrok en schoot de vrouw neer. Hij verdween, ont steld over de gevolgen van zijn daad, op de fiets. Deze fiets was het. die tot aanhouding van de moordenaar leid de. Zij werd namelijk herkend. De politie had ruim 400 tips van goedwillende burgers uit alle de len van het land ontvangen, dat zij de moordenaar hadden gezien. In tussen werkte de dader rustig bij zijn baas in Zeist. Dit is dctn een opname van de zwaarste, heetste en vermoeiendste repetitie, die het Reizend Zeeuwsch Volkstoneel ooit heeft gehouden. Links ziet men het loerend oog van de televisiecamera, dat in de Bus- snmse studio het beeld opving, dat duizenden kijkers Zaterdagavond in hun huiskamer ontvingen. „Leen tje uit het Hemelrijk'' heette het stuk, dat het RZVT opvoerde in het kader van de televisie-toneelwed strijd die de KRO organiseert. Gisteravond is Prins Bernhard, vergezeld van zijn particulier secre taris dr F. A. de Graaff van Schip hol naar New-York vertrokken. Dc Prins hoopt binnen de volgende acht weken opnieuw een conferentie te kunnen beleggen met 't doel de soc. cn econom. problemen te bestu ren, die van belang zijn voor de Wes terse democratie. De Prins zal niet langer dan drie a vier dagen in Ame rika blijven. 't Heilige Laud, nu Stranding in monding van Nieuwe Waterweg Gisteren, van twee tot zes uur, heeft het Engelse schip „Laloma" vastgezeten bij de monding van de Nieuwe Waterweg. Een Liberiaans vrachtschip verkeert bij de Ameri kaanse Oostkust in nood. Het voordek is gescheurd. Westelijk van Hebron, aan de Isra- ëlisch-Jordaanse demarcatielijn heb ben zich schietpartijen met mortieren voorgedaan. Hierbij werd een Israë lische militair gedood. Twee Israëliërs en twee Jordaniërs werden gewond. Het was als vanouds: dc partijen gaven elkaar de schuld. Een commissie van onderzoek van de Ver. Naties zal de kwestie ter plaat se onderzoeken. Het langverwachte wetsont werp betreffende het kleuter onderwijs is er. Minister Cals is hierbij uitgegaan van de ge dachte der volledige financiële gelijkstelling, zoals die b.v. ook in de Lager Onderwijswet 1920 is neergelegd. Anders dan bij het L.O. zal het Rijk voor wat betreft het kleuteronderwijs in principe alle kosten (bezoldiging, gebouwen en exploitatie), die in eer ste aanleg voor een fors deel ten laste van de gemeenten komen, voor zijn rekening nemen. De gemeentebesturen hebben voort aan de plicht te zorgen voor het stichten van een voldoend aantal kleuterscholen. Blijft de gemeente in gebreke, dan kunnen de ouders van een voldoend aantal kleuters (30, 60 of 90 kleuters, al naar ge lang de grootte van de gemeente), de stichting van zo'n school vragen. De financiële gelijkstelling houdt in, dat de overheid de kosten der bijzon dere kleuterscholen naar dezelfde maatstaf als die der openbare scho len zal vergoeden. Bezoldiging van personeel en de vergoeding voor bouw en inrichting van scholen, zijn op vrij wel dezelfde manier geregeld als voor het L.O. De leerlingcnschaal wordt op 40 gesteld. De gemiddelde klasscbe- zetting zal 35 zijn, zo wordt verwacht. Voor toelating; tot een kleuterschool wordt een leeftijd van drie en een half 110 Dc kansen, dat formateur Pierre Pflimlin zal slagen in het vormen van een nieuwe Franse regering de 21ste sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn Zondag toege nomen door het besluit van de conser vatieven hem in de nationale verga dering te steunen. De formateur verklaarde, geen ver dere moeilijkheden meer te verwach ten en waarschijnlijk heden gereed te DOOR ZWARE VORST was er een breuk ontstaan in de rails van de spoorbaan Sattle-Chicago. Hierdoor ontspoorde 'n trein. Twintig personen werden gewond. OP 26 EN 27 MAART houdt de K.A.J. een sociaal-economisch jeugdcongres in Eindhoven. Er zijn bijna duizend deelnemers. Een jong en fris geluid! MET INGANG van 1 Juli moeten alle auto's twee achterlichten hebben, van gelijke grootte en lichtsterkte. EEN ONBEKENDE heeft in een café in Noord-Spanje twee advocaten, een rechter en een gemeente-ambtenaar doodgeschoten. De dader wist te ont komen. J Weersverwachting:, greldig- tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige wind, krimpend naar West. In de middag tempe- I raturen om het vriespunt tot lichte dooi. i Vandaag: Zon onder 17.52 uur. Maan onder 10.15 uur. Morgen: J J Zon op 7.59 uur. Maan op 2.58 "ur. Gistermiddag om ongeveer kwart over twe'e is op de onbewaakte overweg Reeshofweg te Tilburg een bestelwagen op de trein gebotst. De wagen werd bestuurd door de vlak bij die overweg wonende heer H. die ook twee kindqren bij zich had. De drie inzittenden werden licht gewond. Na behandeling in het zie kenhuis konden zij weer naar huis. De auto vloog in brand en, zoals de foto laat zien, ze werd nagenoeg geheel vernield. De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft een beroep gedaan op de West- duitse arbeiders, om deel te nemen aan de strijd tegen de Paryse ac- coorden. Eén en ander ging vergezeld van dc opmerking aan de Bondsdag, om Adenauer maar te laten praten en liever te gaan confereren met de Oostduitsers, onder de toeziende blik van het Kremlin. De Ned. vredesraad belegde gis teren in Amsterdam een protestbij eenkomst tegen de atoomoorlog. In een demonstratieve optocht trok men door de stad. In dc stoet liepen zelfs kinderen mee en sommige rode pa- BRITSE MOEDER uit Lancashire heeft alle mogelijke hulp gevraagd by haar pogingen om te verhinderen dat haar twintigjarige zoon die 9000 my verder, in Malakka namelijk, soldaatje speelt de wereld zal verzaken en zich in een Boeddhistisch klooster zal terugtrekken. Zij had juist vernomen dat haar zoon, Sapper Eric Holland, die dienst doet bij de Royal Engineers, is be gonnen met zijn prae-novicen-oplei- ding als Boeddhistische monnik, na dat hij te Koedia Loempoer in Ma lakka, werd gedemobiliseerd. BEZOEK AAN TEMPEL Een Boeddhistische monnik moet het verleden" helemaal opgeven. Mrs Holland, die 45 jar- oud is en nog twee andere zonen heeft, ver pa's droegen roze babies op de arm.klaarde gisteren in haar woning in Kinsliestreet te Barrow-in-Furness; ..Wel, dat is een vreselijke schok. Het kan niet waar zijn. Kan er niets worden gedaan om mijn zoon van zijn plannen af te brengen? Hij ge draagt zich „slecht" In dc laatste brief, welke zijn ou ders bereikte, vertelde de zoon niets overzijn wens een geestelijke roe ping te volgen, maar wél verhaalde hij daarin over een bezoek dat hij samen met twee kameraden aan een Boeddhistische tempel had gebracht. Mister George Holland, die op een scheepswerf werkzaam is* trok gis teravond op pad om zijn nachtshift te doen, zich afvragend hoe hij de brief, welke hij aan zijn zoon wil schrijven, moet opstellen. „HIJ IS TE JONG' „Het is zo'n moeilijk geval om dat hij zo ver van huis is", zei Mis ter Holland. „We zullen doen wat wc kunnen om hem, dank zij onze brief, van zijn plan af te brengen, Hij is toch veel te jong om een der gelijk besluit te nemen". Eric Holland, die als Baptist werd geboren, trad later toe tot de Ang- likaanse kerk. Hij wil nu een ,,Ana- garika" worden, dat is een Boed dhistische novice-monnik, in een der Boeddhistische tempels van Malakka. De twintigjarige Eric Holland ver klaarde, dat zijn ouders geen com mentaar hadden uitgebracht op zijn voorstel; hij voegde cr aan toe: ..Ik denk niet dat zij werkelijk mijn besluit appreciëren komen met het vormen van zijn ka binet. De oorspronkelijke tegenstand van de conservatieven afgescheiden Gaullisten, boerm en onafhankclijken - was te wijten aan zijn aanbod van vijf portefeuilles aan die groep. On der deze druk heeft Pflimlin nu be sloten deze groep zeven portefeuilles toe te kennen. Nadat hij dit had mee gedeeld, spraken de onafhankclijken zich Zondagmorgen met negen tegen zeven stemmen cn twee onthoudingen uit voor een toetreden tot zijn rege ring. Volgens de laatste berichten zou de afgescheiden Gaullist Generaal Pier- te Billotte zich bereid hebben ver klaard de portefeuille van Marok kaanse en Tunesische Zaken te aan vaarden. De conservatief Antoine Pinay, die verleden week faalde in zijn pogin gen om een nieuw kabinet te vormen heeft zich bereid verklaard, dc porte feuille van Defensie te aanvaarden. Ook dc Gaullist generaal Pierre Koe- nig zal waarschijnlijk deel uitmaken van de regering. jaar liet meest wenselijk gevonden. Voorlopig wordt echter nog de leef tijd van 4 jaar aangehouden. Ouders, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, zullen geen schoolgeld hoe ven te betalen. De kosten van al deze voorzieningen worden geraamd op 20.800.000.— De Belgische regering heeft Zater dagmiddag bij monde van de minister van onderwijs, Collard en van de mi nister van defensie, Spinoy, voor de nationale radio - omroep, haar ant woord bekend gemaakt op de verkla ring van het Belgische Episcopaat met betrekking tot de schoolkwestie. Volgens de Belgische regering be treft het hier een politieke strijd, waarmede de Bisschoppen zich niet zouden mogen inlaten. Een stelling, welke duidelijk het anti-clericaal ka rakter van deze Belgische regering onderstreept. Zij ontzegt immers aan de Kerk het recht van medespreken op het gebied van het onderwijs, waarmede ze in één front treedt met de totalitaire machten achter het IJ zeren Gordijn, die altijd hetzelfde be weren. De maatregelen van de vorige rege ring. om onderwijsgelijkstelling ver der door te trekken, bestempelt de Belgische regering als een schoolpo litiek, ,.die ten doel had het katholieke onderwijs ten nadele van het offici ële onderwijs nieuwe ontwikkelings mogelijkheden en nieuwe overwinnin gen te verzekeren". Tenslotte verklaart de regering thans haar wetsontwerpen aan het parlement te zullen voorleggen, „en dit zal als vertegenwoordiger van de natie deze bespreken en er daarna souverein een beslissing over nemen. Dit is volgens de regelen van onze grondwet. De regering is voornemens zich hieraan te onderwerpen en vraagt een ieder hetzelfde te doen". Die beroep op „grondwet" cn „par lementaire bevoegdheid" doet wel eigenaardig aan, van lieden, die zelf door een buitengrondwettelijke actie Koning Leopold tot terugtreden dwon gen f Een viermotorig, met 21 passagiers en een bemanning van acht koppen, uit Brussel naar Rome vertrokken lynvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" is, twee en een half uur na landingstijd vol gens dienstregeling, nog niet op het Romeinse vliegveld Ciampino ge- iaald. Een ongeluk is niet uitgeslo ten. F het kleine Portugese vis sersplaatsje Cascais herleef de voor één enkele dag de glo rie van de oude Europese vor stenhoven. In Cascais werd na melijk het huwelijk voltrokken van prins Alexander Karaor- gewitsj, zoon van de voormali ge regent Paul van Zuid-Sla- vië en prinses Olga van Grie kenland, met prinses Maria Pin van Savoje, de oudste dochter van ex-koning Umberto van Italië en ex-koningin Marie José. Duizenden belangstellen den waren naar Cascais geko men en honderden van de ge nodigden droegen klinkende namen, maar de meeste namen waren niet méér dan een klank. Er is veel veranderd in Euro pa. De 20-jarige bruid droeg een eenvoudige japon van wit satijn en een tulen sluier van 15 meter lengte. De juwelen die zij droeg vertegenwoordigden echter een kapitaal. Het wa ren merendeels erfstukken. De 30-jarige prins Alexander droeg een jaquet. De Paus heeft voor dit huwelijk dispensatie verleend. De bruid is namelijk katholiek en de bruidegom be hoort tot de Zuidslavische orthodoxe kerk. In Spanje vond de plechtigheid de echo van een monarchistische demon stratie. Het jonge paar zal zijn wittebroodsweken waarschijn lijk op Madeira doorbrengen.

de Stem | 1955 | | pagina 1