grievend onrecht DE SCHOOLSTRIJD IN BELGIë Bisschoppen protesteren tegen Tweeling tartte de Rotterdamse politie De Kroon zal thans beslissen in zake ..Sluiskil-Brcda MASSALE VERHUIZING MET NAAM EN TOENAAM wtfi iV'. Tweede Kamer verdeeld over regeling cadeaustelsel AUTO TE WATER IN DE KRIM - DRIE DODEN Het „rode gevaar Pflimlin (M.R.P.) nu formateur „ONDESKUNDIG DAGBLAD VOOR ZEELAND Washington bestudeert nieuw antwoord van Tsj Zware aardschok in Italië Katholiek onderwijs wordt bestaans mogelijkheid ontnomen Wensen van de bisschoppen genegeerd PLAATJE YAN MALENKOV En dat mocht niet Gerbrandy zwaaide een tepel ,De rechter krijgt het druk" 55St Eloy" heeft 50.000 leden Portieren zaten muurvast Baksteen in liet dienstlokaal Banden en belknoppen Wisselend bewolkt PINAY FAALDE Strijd om een buslijn gaat laatste fase in Afdeling van Raad van State hoorde beide partijen Onderzoek naar de cijfers? Ziekenfonds en specialisten „Tarieven moeten omhoog r s 94e JAARGANG No. 21765 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H- A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et. Postrek no. 278841 Voor God, Köfttngïn ên VaderTaTfiT VRIJD AG 11 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. uu&ac iiuuimeiis 10 ct. rusucR wv. Bureau voor de Zeeuwse EilandenTcoËsTVtTestsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no.Ji5) OU In Washington wordt op het ogen blik een nieuw antwoord van premier Tsjou En Lai van communistisch China bestudeerd op V.N.-voorstel- len voor beëindiging der vijandelijk heden in 't gebied van Formosa. Het antwoord was vervat in een persoon lijke boodschap van Tsjou aan het adres van Hammarskjoeld. In een stadje op vijftig kilometer van Foggia in Italië, heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan, waardoor verscheidene openbare ge bouwen ernstig werden beschadigd, terwijl een driehonderd huizen op instorten staan. Vele gezinnen kamperen op straat, of hebben eer toevlucht gezocht in kerken. Een dorpje in de buurt van Taren te wordt door een aardverschuiving bedreigd. DRIEDUIZEND demonstranten in Montpellier hebben een bloemenhan delaar „beschermd" tegen inspectie van zijn boeken door belastingambte naren. Zoals men weet had Pierre Poujade met zijn anti-belastingactie de basis gelegd voor demonstraties als deze. EEN AMERIKAANSE atoomgeleer de heeft verklaard, dat de waterstof bom allen kan doden, die in een ge bied van 26.000 vierkante meter aan radio-actieve straling blootstaan. Acht en twintig waterstofbommen kunnen tweederde van de Ameri kaanse industrie bu'ten werking stel len. Een opwekkend geluid. DE BRITSE regering heeft besloten, een wetsontwerp in te dienen tegen de sensatie-beeldromans, die de laatste tijd veel critiek krijgen om dat ze de jeugd geestelijk zouden vergiftigen. NEDERLAND en Nieuw-Zeeland zullen ernaar streven, dat er dit jaar 2000 tot 3000 Nederlandse emigran ten naar Nieuw-Zeeland gaan. Dat heeft minister Suurhoff te Auckland bekend gemaakt. MET OVERWELDIGENDE meer derheid van stemmen heeft de be volking van Cambodja haar vertrou wen uitgesproken in koning Norodom Sihanoek, die al drie jaar lang zijn land persoonlek bestuurt. TIJDENS DE jongste sneeuwperio- de, die toch maar enkele dagen duurde, is de Amsterdamse jeugd er in geslaagd, 3200 lampen in de stad te vernielen. Er zijn in totaal 40.000 lichtpunten in de hoofdstad. VOLGENS DE Britse minister van Defensie is Frankrijk het land dat in 1953 het rootste deel van zijn na tionaal inkomen aan de defensie heeft besteed. Engeland komt van de NA- VO-landen op de tweede plaats. DE TVEE jeugdige Amsterdammers die in de Haarlemmermeer een overval op een taxi-chauffeur had den gepleegd, zijn door de Haarlemse Rechtbank tot twee jaar jeugdgevan genis veroordeeld. „HET ZONDAG gepubliceerde wetsvoorstel op het middel baar onderwijs, het normaal en technisch onderwijs, houdt niet in het minst rekening met onze rechtvaardige, aan de regering gedane, voorstellen. Integendeel, het wijzigt grondig de traditio nele toestand van het onderwijs in ons land en dit tot groot na deel van het vrije katholieke onderwijs." In deze termen spreken de gezamenlijke bisschoppen van België in een verklaring van 15 bladzijden hun oordeel uit over de school politiek, welke de regering aankondigt. „In strijd met de geruststelling", aldus de bisschoppen, „ons van wege de regering gegeven, is het wetsontwerp in feite niet anders dan een middel om het vrij onderwijs te bestrijden. Enerzijds is het ingegeven door een geest van kwaadwilligheid en van wantrouwen tegenover de katholieke onderwijsinstellingen, anderzijds blijkt daar uit de uitgesproken bedoeling niet enkel de ontplooiing maar een on aanvaardbare overheersing te verzekeren van het neutraal laïciserend onderwijs". „Iedereen kent de waarde van onze colleges, lycea en normaalscholen en van onze technische scholen", zeggen zij. Iedereen weet hoeveel diensten zij in de loop der jaren het land hebben bewezen. In alle beroepen vindt men oud-leerlingen. Zij slagen even goed als leerlingen van de Rijksinstellin gen." In het begin van hun schrijven her inneren de bisschoppen er aan, dat zij op 14 Augustus 1954 een brief aan de Eerste Minister hebben gericht, waarin zij hun ongerustheid uitten over de aangekondigde schoolpolitiek. Op 27 Augustus heeft de regering ge antwoord, dat zij er niet aan dacht, de eerbied voor de gewetensvrijheid te schenden of de vrije ontwikkeling der godsdienstige instellingen in het land te hinderen. De regering toonde zich bereid tot overleg met de geestelijke overheid. De bisschoppen hebben, om conflicten te vermijden daarop de regering hun voorwaarden bekend gemaakt, nodig voor de vrije onderwijsinrichtingen in het hijzonder het middelbaar onder wijs. „In het wetsantwerp nu waarvan sprake is, wordt dit indrukwekkend geheel van onderwijsinstellingen met minachting en wantrouwen behan deld, vernederd en ten hoogste geduld. Zij mogen geen aanspraak maken op de benaming van nationale scholen, wat zij nochtans evengoed zijn als de Rijksscholen." Na te hebben geprotesteerd tegen deze minachting van het vrije onder wijs en de moedwillige onwetendheid, spreken de bisschoppen over de sub sidies. Deze behoren voldoende te zijn, zoals als voorwaarde is gesteld. De thans voorgestelde staatsvergoe- ding voor de salarissen biedt aan de leraren van colleges en scholen niet het minimum om in leven te blijven en biedt gevaar, dat instellingen wor den gesloten. Vervolgens protesteren de bisschop pen tegen de eis der regering, dat katholieken schoolgeld moeten betalen, de anderen niet. Tenslotte zeggen de bisschoppen: „Indien deze wetten onverhoopt moch ten worden aangenomen, zullen wij deze zien als dwangmaatregelen, niet als rechtvaardige wetten." Zij doen dan een beroep op de rege ring, omdat zij haar noodlottige be slissing zal herroepen, op de katho lieken en tenslotte op alle landgeno ten, die de vrijheid, gelijkheid en rechtvaardigheid liefhebben. De leiding van de Russische be zettingstroepen in Neder-Oostenrijk heeft opdracht gegeven de uitgaven van Donderdag in beslag te nemen van het socialistische blad ,,Arbeiter Zeitung;". Er is de krant bovendien een verschijningsverbod opgelegd. Het blad had een spotprent, waarop Malenkov was afgebeeld, die de ,,Pravda" zat te lezen. Hij zei tegen zijn sécretaresse: ,,Wilt U mijn abon nement op de ..Pravda" opzeggen en voortaan de ..Arbeiter Zeitung" voor mij kopen. Ik zou graag tijdig willen weten wat er met mij gaat gebeu ren". De tekening sloeg op twee eerder in de ..Arbeiter Zeitung" gepubli ceerde berichten over de onenigheid tussen Kroetsjev en Malenkov. Ook de oplagen, uie deze berichten be vatten waren door de Sovjets in be slag genomen. (Van onze parlementaire correspondent.) „Op grond van ervaring kom ik op voor de Hollandse huisvrouw! Ze is heus mans genoeg om zelf uit te zoeken welke cadeaux voor haar ge schikt zijn", riep de lieer Welter met stemverheffing tijdens de debatten in ue Tweede Kamer over het wetsont werp tot regeling van het cadeaustel sel, dat o.a is ingediend om de con sumenten te beschermen. „Ik heb hier een Friese geboortelepel", zei oud-premier Gerbrandy (AR) en hij haalde het souvenir uit ritselend vloei papier om het vervolgens op de voor- zitterstxfel te leggen. „Een bedrijf geeft die lepels cadeau bij geboorten. Dat zou niet meer mogen." De liberale afgevaardigde Cornelis- sen voorziet, dat advocaten hun hart kunnen ophalen want de rechter zal moeten uitmaken, welk cadeau-arti kel branche-eigen en branche-vreemd is. Alleen branche-eigen artikelen mogen volgens het ontwerp cadeau worden gegeven. V.V.D. en K.N.P. zijn solidair tegen, maar in cW anfracties zijn de meningen verdeeld. De middenstandsdeskundige van de K.V.P., de heer Hooy, was een warm voorstander van het ontwerp, maar zijn fractiegenoot Koersen liet weer de ernstige bezwaren van de R. K. Werkgeversorganisatie horen. Toch kan ook weer niet worden gesteld, dat de behartigers van de middenstandsbelangen vóór en die van de werkgeversbelangen tégen zullen zijn. Want de warme V.V.D.-pleitbe zorger voor de middenstand Corne- lissen wenst, mét zijn hele fractie, zelfs door geen amendement te pogen verbeteringen aan te brengen, tenzij de Minister éérst óók het kortingen stelsel in deze wet regelt. „In mijn fractie zijn duidelijke re serves", zei de P.v.d.A.-woordvoerder Peschar, maar persoonlijk achtte hij het ontwerp „een resultaat van be scheiden verheugenis voor de midden stand" na de zoals de christelijk- historische mr. Schmall het uitdrukte dertigjarige oorlog rond het ca deaustelsel. Mr. Schmall was overi gens nogal teleurgesteld over de in houd van het ontwerp. Prof. Zijlstra zei, dat het wetsont werp slechts beoogde, uitwassen tegen te gaan en dat men geen totaal ver bod wenste. Vandaag zal Dr. Veld kamp het ontwerp verdedigen. In Huize St. Jan te Utrecht is gis teren het 50.000ste lid geinstalleerd van de Katholieke Metaalbewerkers hond ,,St. Eloy". Het was mej. H. Huibers van het Philips-concern te Eindhoven. Ieder lid van de bond zal een blij vend aandenken krijgen aan het be reiken van deze indrukwekkende mijlpaal: een levensbeschrijving van St. Eloy, die door Albert Kuyle wordt gemaakt. DE FAMILIE Hermsen in Delf zijl (timmermansgezin twee kinderen) heeft het derde SUS- huis gewonnen. „Zo gauw moge lijk gaan we aan de slag", zei papa, „en ik help zelf mee". De Zuid-Afrikaanse regering heeft een aantal van ruim 1000 kleurlin gen, die woonachtig waren in een oud en „uitgewoond" stadsdeel van Johannesburg, Sophiatown, doen verhuizen naar nieuwe en ook nieuwgebouwde woningen in Meadowlands, enkele kilometers ten Westen van de stad. Daar de auto ritei ten bevreesd waren voor op stootjes, vond de vernuizing plaats onder toezicht van gewapende po litie. De evacuatie is echter zonder veel moeilijkheden verlopen. Een aantal kleurlingen weigerde hun nieuwe woningen te betrekken. Donderdag even voor de mid dag, is te de Krim (Overijssel) een auto-ongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan drie mannen om het leven zijn gekomen. Het waren de 49-jarige F. Ranter, diens 17-jarige zoon en de 58-jarige E. J. Meyerink, allen uit Den Velde bij Gramsbergen, die met hun auto door nog onbekende oorzaak te water raakten. Een vierde inzittende, de 51- jarige G. J. Grimmerink, eveneens uit Den Velde, is nog in leven, doch zijn toestand is zorgwekkend. Na het reddingswerk, dat zeer vlot ter hand werd genomen bleek, dat bij drie personen de levensgeesten reeds waren geweken. Het was niet moge lijk de portieren te openen. Boeren hebben met tractoren de auto op het droge getrokken. Dit werk vroeg een half uur. Verschillende artsen uit de omge ving hebben nog lange tijd kunstma tige ademhaling toegepast bij de drie slachtoffers, echter zonder resultaat. Deze, rechtstreeks uit de Verenigde Tatsjen eilanden: een Amerikaanse Staten ontvangen radiofoto geeft marinier controleert aan de hand een beeld van de evacuatie van de I van 'n lijst de te evacueren mensen. EEN ROTTERDAMSE TWEELING, even 18 jaar en nogal opvallend in het stadsbeeld vanwege de rode mantels die de zusjes plachten te dragen, heelt de politie in de Maasstad zoveel narigheid bezorgd, dat de Officier van Justitie nu met de zaak gemoeid is. De meisjes zijn gear resteerd en de agenten, die in de woonwijk van de twee zusjes hun werk doen, kunnen weer gerust zijn. Ze hadden de laatste maanden géén leven meer. De narigheid begon vorige zomer al. De tweeling werd bekeurd vanwege een verkeersovertreding. Omdat de meisjes nogal vervelend deden, moest de politie ook wat harder optreden en de zussen namen dat niet. Ze besloten wraak te nemen. En dat deden ze. Het lieve leventje ging een week of wat na die overtreding van start. Een agent merkte dat de band van zijn fiets was doorgeprikt. Hij dacht er verder niet over na. Maar een paar dagen later was zijn fiets ver dwenen en hij vond het vehikel een paar honderd meter verder terug. Straatjongens, dacht de agent. En hij lachte er maar eens mee. Toen de volgende dag de belknop van zijn fiets spoorloos was, lachte hij niet meer. Hij begon zijn ogen de kost te geven en koesterde de hoop, vroeg of laat de bengel in zijn kraag te vatten. Er kwamen geen bengels. Wel zag de agent enkele keren twee rood- gejaste meisjes in de buurt van zijn fiets. Maar geen haar op zijn hoofd dacht er aan, dat die tot straatschen derij in staat zouden zijn. Een tweede agent beleefde ook avonturen. Hij vond zijn volkstuintje op een kwade dag half vernield. Iemand had er twee meisjes met rode jassen in de buurt gezien. BAM! Geleidelijk aan kreeg men een dui delijk beeld van de toestand. Altijd schemerde er iets roods in de buurt, ANDRé BARANèS, een van de be klaagden in de zaak der uitgelek te defensiegeheimen in Frankrijk, is in hongerstaking gegaan. Hij wordt onheus behandeld, zegt hij. VERTEGENWOORDIGERS van de ZOAVO zijn omtrent de gezamenlij ke maatregelen tegen agressie m Zuid-Oost-Azië tot overeenstemming gekomen. Op 23 Februari, in Bang kok, zouden hun besluiten moeten worden goedgekeurd. DE PREMIERS van het Britse Ge menebest hebben Amerika verzocht, alleen Formosa en de Pescadores in geval van nood te verdedigen. De andere eilanden voor de kust, zeggen zij, behoren bij communistisch-China Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met eti- kele sneeuw- of regenbuien. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste- l ren. J Vandaag: Zon onder 14.47 uur. J Maan op 23.35 uur. Morgen: Zon - J op 8.05 uur. Maan onder 9,27 De Franse kabinetsformateur An- toine Pinay heeft Donderdagmorgen zijn opdracht tot het vormen van een nieuw Kabinet teruggegeven. Pre sident Coty heeft nu de Volksrepu blikein Pierre Pflimlin als formateur aangezocht. Vrijdagavond zal deze meedelen of hij in zijn opdracht is geslaagd. De 48-jarige Pflimlin is na de oor log in Ge politiek gegaan. Hij heeft tussen 1947 en 1951 in acht opeen volgende Franse regeringen de por tefeuille van Landbouw beheerd en staat bovendien bekend als een des kundige op het gebied der Franse economie. Pflimlin behoorde tot de kleine minderheid der Volksrepublikeinen, I die enkele maatregelen van ex-pre mier Mendes-France hebben ge- steund. Hij stemde voor de overeen komsten van Parijs. (Van onze speciale verslaggever). FEL EN MET VERVE wordt er gestreden voor het behoud van de busdienst BredaSluiskil een voorziening op verkeersgebied, welke onder noodtoestand ontstond, namelijk na de Februari-ramp, en welke voor Zeeuwsch-Vlaanderen in feite de ontsluiting betekende. Even fel en met evenveel verve echter, vechten anderen voor een spoedige op heffing von deze dienst. Dit zijn de Ned. Spoorwegen en de Auto Maat schappij „Zeeland". Tegenover zich vinden zij de BBA en de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maatschappij, die de bewuste lijn gezamenlijk ex ploiteren en die zich geestelijk geruggesteund weten door de duizenden, die „over land", dus via Antwerpen, de appendix van Nederland in het ■tuiden, bereizen. De laatste fase van de strijd is ingezet. Gisteren heb- de'de partijen hun standpunten toegelicht voor de afdeling Besiech- mL I van Bestuur van de Raad van State. Dit hoge college, j T?°°r mr Van Angeren, zal een onpartijdig advies uitbren gen aan de Kroon, waarna het „ja' 'of „neen" zal klinken. omstreden lijn geen nieuw vervoer had geschapen, zoals de Commissie Vergunningen Personenvervoer (wel ke voor behoud van de lijn is) had voorspeld. Integendeel, zo betoogde de heer Schipper, de betrokken twee AMZ-lijnen dreigen onrendabel te worden en dit zal een weerslag kun nen hebben op andere diensten. Ergo: het voordeel van Zeeuwsch-Vlaande ren zou nadeel betekenen voor an dere gebieden in Zeeland. ZWAARDER GESCHUT. De pleitnpta s, welke de beide par tijen hadden ingediend, waren even lijvig als scherp. Namens de NS trad op drs C. G. Van Leeuwen. De AMZ had de secretaris van de directie de heer Schippei algevaaróigd. Tegenover deze beiden stond mr M. van Vught klein van stuk. maar schrander en vasthoudend als een fret. Staatsraad mr Van Schaik was rapporteur in deze zaak. De AMZ, welke twee van haar kortste maar rendabelste lijnen namelijk die tussen station en 'veer bedreigd ziet, wees erop, dat de De heer Van Leeuwen kwam met zwaarder gescnut. Hij benadrukte, dat de NS haai enige lijn in Zeeland steeds veel aandacht heeft geschon ken. Berekeningen hadden aange toond, dat de dienst Sluiskil-Breda niet vervoer-scheppend werkte. De reisduur was al met al niet korter, de tarieven zijn hoger en het enige wat derhalve kan pleiten vóór het be stendigen van de toestand is het feit, dat de busreizigers slechts éénmaal hoeven over te stappen, tegen de reizigers per trein viermaal. De doublure wordt hierdoor over bodig en onnodig, aldus drs Van Leeu wen. Hij handhaafde het al eerder ingebrachte (en even vaak aangeval len) argument, dat de buslijn de NS jaarlijks een schadepost van ruim een ton bezorgt. Mr M. van Vught, tot in details van de zaak op de hoogte en gewapend met een massa papieren, begon met te zeggen, dat volgens hem de vraag of de BBA en de ZVTM concessie moeten hebben voor deze dienst, eigen lijk niet in het geding is. Beide onder nemingen exploiteren een lijn in de eigen vervoersgebieden, die weliswaar niet in elkaar lopen (zoals b.v. bij de dienst Alkmaar-Heerenveen het geval is), maar waartussen dan een stuk België ligt, waar de Nederlandse ver ordeningen niet gelden. Dit argument werd later door een commissielid van de VCP, mej. A. Sas, aangevallen. Volgens haar hadden de ondernemin gen in het voorbeeld-geval wel dege lijk een vergunning gevraagd en ver kregen. De heer Van Vught had ook cijfers, die hem door de BBA en de ZVTM waren verschaft Hij gebruikte ze ech ter niet in zijn pleitrede, omdat hun betrekkelijkheid hem getroffen had. Zijn cijfers waren namelijk wel heel verschillend van die der tegenpartij. Mr Van Vught vroeg daarom, of de Raad een bevoegde man de verschil lende cijfers op hun waarde wilde laten toetsen. NEEMDE BUS! Vlaanderen inneemt ten opzichte van overig Nederland en hij kon daarbij verwijzen naar adhaesie-betuigingen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor dat gebied en naar een verklaring van G.S. over deze kwestie. Kranten-artikelen, o.a. uit ons blad, zeiden verder genoeg over de vraag of Zeeuwsch-Vlaanderen wel met de busdienst gediend is. Men kreeg trouwens tijdens de behande ling sterk de indruk, dat het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen zelf slechts terloops de aandacht kreeg. Het 4x overstappen moest men niet onderschatten, zo ging pleiter verder. Mensen die met kinderen of met veel bagage reizen, oude mensen enz. zul len de bus preferen, zoals blijkt. De stormen van December j.l. toonden trouwens aan hoe kwetsbaar de ver binding met de veren is. Men heeft toen de zeldzame erva ring gehad, aldus spr„ dat de reizi gers voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die ni Breda arriveerden dóór de NS naar de omstreder, busdienst werden ver wezen omdat de veerboot veilig in de haven moest blijven.... Dezelfde NS ontkent nu het redelijk nut van de buslijn! Wat de AMZ betreft, het ver voer op de buslijn waar het om gaat, is vreemd aan het gebied van de AMZ. Haai beroep kan dus niet ont vankelijk worden verklaard. Nu is het woord aan de kroon. Zeeuwsch-Vlaanderen wacht. als er stukken vielen. En de agenten wachtten hun beurt af. Vroeg of laat zouden ze in staat zijn, de tweeling op heterdaad te betrappen. Ze kregen sneller die kans dan ze vermoedden. Want toen enkele dagen terug de agenten van het bureau Hof- laan rustig bijeen zaten in het dienst lokaal en over de merkwaardige ge beurtenissen der laatste maanden spraken, vloog er plotseling met groot geraas een ruit aan scherven. Een baksteen van een kilc of twee plofte op het houten tafelblad neer. Een agent holde naar buiten en trof een van de meisjes aan in de tuin van het bureau. De andere was nergens te vinden. Toen men echter bij haar thuis een kijkje ging nemen., vond men ze op het dak. Ze had niets met de zaak te maken, zei ze. Maar „Presto", een intelligente politiehond, rook eens aan de bak steen en blafte haar onmiddellijk aan. Met vereende krachten bleken de schatjes het huzarenstukje te hebben uitgehaald. Er zijn zo enkele dingen die hun nu ten laste worden gelegd. De huidige ziekenfondstarieven voor specialistische hulp zullen be-> duidend moeten stijgen, willen de specialisten aan een redelijke belo ning komen voor hun diensten. Dit is het oordeel van een commissie van rapporteurs uit de Nederlandse Ver eniging van Specialisten, die een on derzoek naar de honorering heeft In gesteld. Bij vergelijking van het inkomen van de specialisten met andere be roepen blijkt, zo zegt het rapport, dat dit inkomen gemiddeld aanzien lijk ligt beneden datgene, wat mini maal aan de specilisten redelijker wijs zou moeten toekomen. De ver hoging van de ziekenfondsuitgaven voor specialistische hulp zou nodig zijn om dit inkomen gemiddeld te doen bereiken. Gezien de aard van het medische specialistische beroep is een tweede verhoging boven dit minimum niet onredelijk en zelfs ge wenst. Dit leidt dan tot een dusdanige verhoging boven het eerstgenoemde, dat de huidige tarieven beduidend zouden moeten stijgen, om een juiste inkomenverhouding te krijgen. Voorstellen, welke deze gegevens bevatten zullen op korte termijn aan de ziekenfondsen worden toegezon den. 55 De aangevochten busverbinding wordt volkomen terecht in stand ge houden. Pei maand worden 5.000 men sen vervoerd. Pleiter vroeg aandacht voor de bijzondere positie, welke Z.- n In de Belgische Kamer van Afgevaardigden kwam Donder dag de landbouwpolitiek van de regering ter sprake. Ook de communistische afgevaardigde Jean mengde zich in het debat. Hij had zo het een en ander te zeggen over de onvolkomen heden van de Belgische land bouwpolitiek. Maar voor hij aan zijn onderwerp toe kwam, verontschuldigde hij zich min of meer. „Ik kan niet op een rijke ervaring bogen in land bouwzaken," zei hij. „Dan zou u een uitstekend opvolger van de heer Malenkov zijn zei voorzitter Huysmans en hij vertrok geen spier van zijn gezicht. De afgevaardigden deden dat voor hem.

de Stem | 1955 | | pagina 1