Vereniging voor veilig verkeer maakt zich ongerust Dus toch stl Koudekerke trok meer vreemdelingen dan ooit te voren Z- VLAANDEREN Samenvoeging van polders Ook Lenstra USPOHTMKOm^ Hoe staan de clubs er voor TERNEUZEH Overzicht van 1954 in de raad van Yerseke Vroonslag wordt alsnog in plan wegen en waterlopen opgenomen I in kt na lelijk- I, die hebt. meer •was- E K Ondanks alle acties grotere dodenlijsten Woningbouw en gasfabriek in de belangstelling Burgemeester J. Dregmans in Nieuwjaarsrede Thans ook Tholen Rennersveld compleet D. DE COOKER NIEUWE KONING P. v. <1. DRIES WON WISSELBEKER DE BEGROTING VAN KRUININGEN Wethoudersverkiesing onbillijk oV i0n hebben op men. Ook Ged. Staten zijn van oor- Laatste nieuws PINAY: Eerst de Parijse accoorden ZUIDZANDE VRIJWEL WINNAAR K.N.Y.B. afd. Zeeland AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 lier." even ilikken I en i*e\ kg. droqe was etktiW hQOf Pi tl igaan. Een voor ze hem en topn waren sloot de deur en zei „Tot dusver is ógaan, vrienden! i uur zal de kei- komen. om zich rolk van de oude en. Welnu, hij zal lt anders dan hij gesteld had!" Het bestuur van de vereniging voor veilig verkeer te Middel burg had gister met de provinciale pers een bespreking over de dingen die ha?r benauwen. Want in Zeeland, evengoed als elders, stijgt met de omvang van het verkeer, ook het aantal ongeluk ken ondanks alle actie en propaagnda welke men voert. Daarom propageert de landelijke vereniging meer vluchtheuvels, tun nels, viaducten, oversteekplaatsen en verkeerslichten voor voetgangers en ook openbare verlichting. ANDERE OORZAKEN Regering en Vorstenhuis De voorzitter de heer E. Visscher wees er op dat, behalve de regering ook ons Vorstenhuis zeer verontrust is over de gang van zaken in deze. De radio-toespraak van prinses Wil- helmina getuigt van het laatste en de onlangs te Utrecht gehouden Verkeers-onderwijsdag van het eer ste. Niemand minder dan de minister van Onderwijs, mr. Cals, heeft op deze bijeenkomst nog eens beklem toond, dat een der voornaamste mid delen om verbetering te bekomen het verkeersonderwijs blijft. Deze bewindsman zei o.m., dat dit onder wijs niet alleen in alle klassen der lagere school moet worden gegeven, doch dat ook het voortgezet onder wijs in al ziin geledingen hier een taak heeft te vervullen. Minister Cals voegde hier aan toe dat hij de inspecteurs van het L.O. verzocht had er op toe te zien dat aan dit on derwijs ook op het platteland de no dige aandacht wordt geschonken. Het stemde hem tot voldoening, dat op de kweekscholen het onderwijs in het verkeer ook wordt gegeven. De Commissaris der Koninging in Utrecht, de heer Reinalda, wees op de noodzaak voortzetting van het verkeersonderwijs en oprichting van jeugd-verkeersbrigades, waardoor de kinderen geprikkeld worden tot het positief zelf-doen. De inspecteur L.O. te Leiden de heer J. Machielse hecritiseerde het feit, dat de gemeente-besturen wat te schriel zijn in het toekennen van gelden voor het aanschaffen van de nodige leermiddelen. THEORIE EN PRAKTIJK. Het is hierom dat Veilig Verkeer te Middelburg een commissie heeft ingesteld om te proberen de theorie zoveei mogelijk te laten aansluiten bij de praktijk. DE BELAAGDE VOETGANGER De statistiek registreert onbarm hartig de noodlottige ontwikkeling van het ruwe verkeer kwamen in 1950 b.v .67385 ongevallen voor, waarvan 1021 met dodelijke afloop: in 1953 waren deze cijfers resp. 85705 en 1300. De voetganger betaalt voor een groot deel zijn tol op dit terrein. In 1950 was hij in 4876 gevallen de dupe en in 1953 in 7565 gevallen. In 1950 lieten 356 voetgangers het leven en in 1953 al 395. Het ernstig gemis aan wettelijke voorschriften wordt als de voornaam ste oorzaak beschouwd van dit som bere verschijnsel. Intussen zullen onderwijs -en over heidsvoorzieningen niet alles kunnen doen. Het tekort aan ..heren in het verkeer" is een gemis aan bescha ving en wellevendheid dat moeilijk is aan te vullen en in de tweede plaats stuit men op het feit, dat de rechtbanken over het algemeen veel te mild zijn met de straffen voor verkeerszundaavs. De schrik komt er door de vonnissen niet in met al de gevolgen van dien. Dat de minister van justitie inziet dat er iets veranderen moet op dit terrein, blijkt uit het voornemen om de politie op te leggen voor iedere verkeersovertreding zonder pardon te verbaliseren, maar of dit voldoen de is, wagen wij te betwijfelen. „WAAG NIETS IN HET VERKEER' De heer Visscher deelde tenslotte nog een en ander mee over de door het verbond van veilig verkeer op gezette campagne voor 1955. Achtereenvolgens zullen, behalve de jeugd, de voerman, bromfietser, voet ganger, wielrijder motorrijder en au tobestuurder ..onder vuur" worden genomen en dj slagzin voor dit jaar is ..Waag niets in het verkeer". Bovendien zal door het verbond een voetgangersweck worden georgani seerd, waarvoor een geheel apart plan in de maak is. Ondanks alles geeft men dus de moed niet op en dit is. bij al die ongelukken, het enige geluk. Bij de eerste vergadering: van de raad van Yerseke in dit jaar gaf ie voorzitter een overzicht van de ge beurtenissen in 1954. In gemeenteraad en personeel secretarie is veel ver anderd. De heren Prins en Mol gin gen lieer» als raadslid. Ook moest twee keer een nieuwe gemeente ontvanger worden benoemd wegens vertrek van de heren v. Oeveren en llirdes. De voorzitter vernoemde het raadslid Grootjans, wiens toestand ernstig is. Aangegeven werden 92 geboorten en 38 overledenen; 58 huwelijken wer den gesloten, waarvan 33 in Yerseke bleven wonen. Waar en hoe was zelfs voor de voorzitter een raadsel. In Den Haag mag men nu wel optimis tische klanken laten horen, de grote steden mogen hoog van de toren bla zen, voor Yerseke is er, met een toe wijzing van 12 woningen in 3 jaar nooit een oplossing. Er lopen 130 aan vragen voor een woning en er zijn 35 noodgevallen, „Deze toestand is be schamend," alsdus de voorzitter, „we lopen niet in, maar gaan achteruit." De ellende met de gasfabriek zal dit jaar gedaan zijn. Tegen het Delta-plan zal gevochten worden tot het einde. Ons bestaan hangt er van af. Komt er geen oplossing dan is Yerseke ver loren. De heer Pekaar dankte namens de raad en hij beloofde het dagelijks Bij de op deze mededelinge navol gende discussie bleek duidelijk dat er nog een diepe kloof gaapt tussen theorie en practijk, want geen in specteur van het L.O. heeft de macht om het onderwijs in de verkeersre gelen voor te schrijven. En op de kweekscholen is het ook maar ma gertjes gesteld met de lessen aan de toekomstige onderwijzers. En men begrijpt wat er van het verkeerson derwijs op de lagere scholen terecht komt, indien de onderwijzers er wei nig of niets van af weten. Bijna alles bij het verkeersonder wijs hangt nog te veel af van de goede wil en de ijver van enkelen. (Advertentie) HOEST, GR/EP... De weldadige warmte van Ther- •mogène stilt de pijn In keel en borst en verjaagt de aanval. Burgemeester J. L. Dregmans constateerde in zijn Nieuwjaarsrede, in de raadsvergadering van Koudekerke gehouden, dat 1954 de gemeente weer een stap vooruit heeft gebracht als badplaats. Er waren meer vreemdelingen dan ooit tevoren. De plaatselyke VVV biedt een service, die vele badgemeenten ot voorbeeld kan worden gesteld, aldus de bur gemeester, die voorts kon mededelen, dat het zomerwoningenterrein een regelmatige ontwikkeling te zien geeft. Er werden drie zomerwoningen gebouwd en voor dit jaar staan weer verschillende plannen op stapel. Dc kwestie van het waterwingebied is nog steeds niet tot een oplossing gebracht. De heer Dregmans wilde zich niet aan een voorspelling wagen, maar meende, dat het feit, dat op 19 Mei 1954 de Raad van State deze zaak behandelde, op een gedegen onderzoek wijst. De bevolking ging in 1954 slechts I eenvoudige projecten een massale met twee zielen vooruit, hetgeen de I hoeveelheid werk worden verricht, burgemeester weet aan het feit, dat I Wethouder J. Jasperse beantwoord- het nodige bouwvolume de gemeen-1 de deze rede en sprak woorden van te wordt onthouden. Maar twee wo-1 lof aan het adres van de burge- ningen werden gebouwd. De lijst van meester. ,,Wij zijn helemaal niet woningzoekenden wordt steeds gro- bang, dat u door uw vele functies ter. De heer Dregmans zei ook, dat het gemeentebelang zou schaden, er een groot verschil is tussen het J omdat wij uw economische werk- werk van een burgemeester voor en 1 verdeling en uw grote Werklust ken- na de oorlog. Vroeger kon hij rustig nen", zo zei hij. achter zijn lessenaar blijven. Nu steunde bezwaarschrift in te trek ken, zodra de toezegging wordt ge realiseerd. De raad besloot voorts een pre mie woningverbetering toe te ken nen aan de heer A. Wielemaker en 750 ir»3 grond aan de Weststraat te verkopen aan de heer J.W. Chris- tiaanse Jr. De garantie van een le ning der Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren, die werd verhoogd van 50 tot 75 mille, werd tot dit bedrag opgetrokken. RONDVRAAG. moet een burgemeester, die zijn taak verstaat, geregeld allerlei bu-1 reaux bezoeken en zelfs moet voor VOORSTEL TERUGGENOMEN Hoofdplaat K.A.B. VIERDE NA. De plaatselijke K.A.B.-afdeling hield in het patronaatsgebouw een gezellige avond ter na-viering van het 50-jarig bestaan van de diocesa ne K.A.B. in het bisdom Breda. Voorzitter Cijr. de Smit kori een volle zaal welkom heten. De heer J. v.d. Voorde uit Sluis kil van het Secretariaat van de Ar beid sprak de aanwezigen toe. De avond werd opgeluisterd door het cabaret-gezelschap van de heer Herman Carels ofwel Cakie. Het ging er gezellig aan toe en er kon veel gelachen worden. Een in de pauze gehouden verlo ting ten bate van de K.A.B. bracht ƒ87.20 op. Sint Kruis Geruime tijd is de raad aan het discussiëren geweest over een voor stel van B. en W. tot aankoop van enkele percelen grond, noodzakelijk voor de verbetering van de Middel burgsestraat. Eigenaar daarvan is de heer J. de Kroo, wethouder, en de bedongen prijs was 1000. voor 75 ca en 4.per ca voor de tweede strook van 21 ca De heer P. Flipse (GB) kon zich motor geslingerd en bekwam een schouderfractuur. Terstond waren omwonenden ter plaatse die zo goed a mogelijk eerste hulp verleenden. Dok- I met de aankoop van de 21 ca niet ter Hage uit Aardenburg werd ge- verenigen. Hij meende, dat deze waarschuwd en oordeelde overbren- grond niet nodig is en bovendien ging naar het St. Antoniusziekenhuis I was z.i. de prijs te hoog. De heer te Oostburg noodzakelijk. Met de De Kroo merkte op, dat de eige- ziekenwagen van het Rode Kruis naar na verkoop verplicht is meer weid de ongelukkige, een 60-jarige meer grond terug te kopen. Hij ver inwoner van Gent (België), die hevig I dedigde het voorstel en zei, dat, zo- bloedde, met zijn echtgenote naar het dra de bewaarschool is verdwenen, ziekenhuis vervoerd. Hirer* m»t. rfr vrrhrrHin«r van de Sluis JAARVERGADERING VAN „I)E VOLHARDING. De varkensverz.ver. „De Volhar- direct met de verbreding van straat begonnen kan worden. In de hierop volgende discussie merkte de burgemeester o.m. op, dat aan het voorstel ten grondslag lag de gedachte, dat de gemeente over al de nodige grond dient te be schikken. Hij en ook wethouder Jas perse gaven toe, dat B. en W. niet I hebben gedacht aan de mogelijkheid Tijdens de rondvraag sprak de heer Flipse zijn ontstemming uit over het feit, dat er nu al vier jaar een massa stenen ligt bij de school aan de Biggekerkseweg, waarschijn lijk eigendom van de Cultuurtechni sche Dienst. Hij wilde deze nu zo vlug mogelijk doen verwijderen. De heer J. Vos (CH) bepleitte het plaat sen van een bank bij ,,Der Boede". Dit is echter niet nodig, aangezien de stichting Verpleeghuizen voorne mens is op eigen terrein een wacht huisje te laten neerzetten. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft aan d'e vijftien polderbe' sturen op Tholen een brief gezon den, waarin zij adviseren in gezamen lijk overleg een commissie aan te wijzen, die zich zal beslasten met de bestudering van de mogelijkheden tot samenvoeging van deze polders en waterschappen. De commissie wordt uitgenodigd een concreet voorstel aan Ged. Staten te doen. Zoals men weet bestuur alle hulp en steun. Hierna werden de nieuwe raads leden P. de Leeuw en M. den Herder beëdigd. De subsidie-aanvraag van het 'Humanistisch Thuisfront werd afge wezen. In dank v-erd het geschenk van de gemeente Ouwerkerk, n.l. een klok, aanvaard. Verzocht werd aan de aad om bij de ontvangst aanwezig te ijn. In de Stichting Volkshuisvesting en Woonruimtccommissie werd de heer P. de Leeuw lxmoemd. In de gascommissie werden benoemd de he en de Leeuw en Gebraad. GRONDAANKOOP Aankoop grond Damstraat kreeg veel critiek van de heer Elenbaas. Deze grond moet dienen voor uitweg van het uitbreidingsplan met scholen bouw, Voor aanvoer van stenen en bouwmateriaal is een uitweg nood zakelijk. De heer Elenbaas wilde een beter plan, maar de voorzitter beriep zich op 't goedgekeurde uitbreidings plan. Ook de heren de Leeuw en Sinke voelden er wat voor. Uit ver- keersoogpunt, zo vonden zij, vyordt het voor de toekomstige schooljeugd een gevaarlijke situatie. Het plan Elenbaas voorziet hierin en de ontei gening of koop is dan overbodig. Bij stemming over de aankoop waren de heren Sinke en Elenbaas tegen. HET GASBEDRIJF De heer De Leeuw besprak uitvoe rig het gasbedrijf. Gezien de enorme tekorten, die steeds groter worden, drong hij aan op liquidatie. Hij be streed het rapport Snoep op verschil lende punten en verzocht dringend om nu toch eens handelend op te treden. Ook de woningbouw en straat- aanleg hadden zijn belangstelling. Hij verzocht de doodlopende straten zo vlug mogelijk te ontsluiten en drong aan op verkrijging van bouwvolume. Voor de haven verlichting was nij dankbaar, maar hij vev7A>cht om ster kere lampen op de loskade. De voor zitter beloofde in een en ander zijn medewerking. De markering van de damwand in de haveningang is volgens de heer den Herder onvoldoende en gevaarlijk. Eén vloeipaal is afgebroken en de rode vlag hierop is verdwenen. De voorzitt§r bestreed dat er te weinig palen zijn. De schippers zijn te wild en proberen elkander vóór te varen. HUIZENBOUW De bouwgrond aan de Damstraat zal verhuurd worden. Liever zag de raad hier particuliere bouw of wo ningwetwoningen. Een verzoek aan de PTT om een brievenbus in de Bu renpolder, waar 1000 mensen wonen, heeft nog geen resultaat gehad. Ook de aankoop van stenen voor de Bu renpolderweg wil niet vlotten. Tij dens de rondvraag kreeg de raad ken nis van het ongeluk van ds Dielen+an. Diep geschokt vróe.g de vobrziltér de- aandacht voor dit gebeuren. Ds Die leman was niet alleen ingezetene maar tevens gezagsdrager die bij allen in hoog aanzien stond. Ontroerd sprak de voorzitter enige woorden van deelneming aan de familie in het bij zonder tot zijn vrouw en 9 jonge kin deren. Hierna volgde nog een uiteen zetting van de voorzitter over dijk bewaking en bescherming. Voor Ronde van Nederland Met het contracteren van Manus Brinkman (R'dam), Eddy de Waal (Kloosterzande), Jan Hofland (Bever wijk) Harry van de Kamp (Gen nep) is, zo deelt de organisatrice mee, het rennersveld voor de komende Ronde van Nederland (23 t.m. 30 April) voor wat de Nederlandse cou reurs betreft, compleet. Van ,?De KringSas v. Gent De Schuttersvereniging De Kring te Sas van Gent hield haar jaarlijkse koningssehieting In den Rooien Oedt, waarvoor veel belangstelling bestond. De koning van verleden jaar, de heer A. J. Schattcman, kon schijnbaar zijn zenuwen niet de baas, want van de twee eerste schoten, die hij als oude koning mocht lossen, kwam niet veel in huis. Beter deed de heer D. de Cooker het, die met zijn eerste schot de hoogvogel deed tuimelen en zieh aldus (le nieuwe koningstitel ver wierf. De prijzensehieting, tot slot gehou den, leve-de het volgende resultaat op: 1 A. J Schatteman, 2 A. de Maes- schalck, 3 W. L. Lammens, 4 P. van Laere, 5 A. Renique, 6 J. Colpaert, 7 R. Goethals, 8 C. Notschaele, 9 A. Ke gels, 10 P. Kersbulck. Op coneours van Jacoba van Reieren(Goes) Door de Kon. Ilandboogsociëteit Jacoba van Beieren te Goes werd haar jaarlijkse concours gehouden op lig gend spel, waaraan door 13 verenigin gen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel met wisselbeker: P. v. d. Dries, Eens gezindheid, 's-IIeerenhoek; le zijvogel P. van den Bliek, Zorgvlied, Elle- woutsdijk; 2e zijvogel M. de Wilde, Juliana, Oudelande; le bovenkal J. de Jonge, Soranus, Heinkenszand; 2e bovenkal: J, Clarijs, ADLM, Kwaden- damme; le onderkal: F. van Steen bergen, Willem Teil, Ovezande; 2e onderkal P. Driedijk, Soranus, Hein kenszand; le klepprijs A. Sorber, De Batavieren Goes, 2e klepprijs F. van Steenbergen, Willem Teil, Ovezande; 3e klepprijs A. de Jonge, idem; 4e klepprijs H. A. Mol, Willem Teil, Ka- pelle; meeste vogels (6) P. Remijn, Eensgezindheid, 's-Heerenhoek. Door de vele extra prijzen, die wa ren uitgeloofd is het een vinnige en sportieve strijd geweest. is dit ook geschied' door commissies voor Schouwen-Duiveland en Noord Beveland. Deze voorstellen zijn thans bij Ged. Staten in behandeling en verwacht mag worden dat adviezen hieromtrent van het college in een buitengewone Statenziting in Mei zullen worden behandeld. ding" hield in café Bakx haar jaar V,?'.g,ajeiinÊ' De hee,1 F' uBl5ek?; Sj~ Ivan opschuiving der rooilijn ën aan cletans-penningmeester, herdacht de cen bredere ingang van de Welle. JAARVERGADERING E N 7 K ^erleden voorzitter de ®>6r H' Uiteindelijk werd besloten het voor- De Muziekvereniging "Elk Naar a u' dleils Plaats werd voorzitter stel terug te nemen en in de vol- "aa(l d? heer R. Robinson. Premie en uit- gende vergadering op de zaak terug kering werden vastgesteld op* het- te komen. VROONSLAG Zijn Krachten' 'alhier hield in café Hermie zijn jaarvergadering, onder voorzitterschap van George Paridaen. Het jaar bleek financieel gunstig ge weest te zijn, want er was een batig saldo van ongeveer 260.Hierdoor kon de contributie voor de werkende leden gehandhaafd blijven op I.—. Medegedeeld werd. dat Zondag 20 Februari het jaarlijks winterconcert met toneeluitvoering zal worden ge geven. Besloten werd dit jaar weer een uitstapje te maken en wel naar Dinant in België. Men was verheugd over de oprichting van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van St. Kruis die het repetitielokaal voor de vereniging had behouden en wier me dewerking zou worden gevraagd bij de actie om meer jonge leden te wer ven voor de opleiding tot muzikant. lardenburg zelfde bedrag als vorig jaa.r n.l. f 0.50 per maand premie en aan uitkering f 40 per kilo slachtgewicht. DRIE UITVOERINGEN DOOR „DE ORANJEBLOEM". DE JEUGD VOOR HET VOETLICHT In het gebouw van de jeugdbewe ging in het Verloren Kostje werd door de welpen, kabouters en gidsen een bont programma verzorgd vol afwis seling. dat onder de titel „Zonder zor gen" voor het voetlicht werd ge bracht. Medewerking verleenden ook de Chiromeisjes uit de Belgische pa rochie Maldcgem. onder leiding van onderpastoor M. Doorns. Kapelaan J, Sweere opende de bijeenkorhst en heette de aanwezigen, waaronder we ook opmerkten de burgemeester en de secretaris met hun echtgenoten, welkom. In een bonte afwisseling volgden muziek, zang, dans en voor dracht elkaar op. De jeugdleidster, Mej. A. van Deursen, hield nog een vertelling over „Wat is jeugdbewe ging', terwijl de Chiromeisjes banio- muziek verzorgden. Met cen Maria- nulde werd de avond besloten. Fede MOTOR REED TEGEN SLAGBOOM Een Belgische motorrijder met zijn echtgenote op de duo reed vanuit Aardenburg in de richting van de Belgische grens. Nabij het grenskan- toor werd hij zodanig door de scher pe zon verblind, dat hij de slagboom die was neergelaten, niet zag en er, zij het met niet grote vaart, tegenop reed. De aanraking was evenwel zo hevig, dat de man vrijwel gescalpeerd werd. De duo-rijdster werd van de Besloten werd een bezwaarschrift in te dienen bij de Herverkavelings commissie over toedeling van enke le stukjes grond. Naar een medede ling van de burgemeester werd door Het aantal leden van de Rederij- ""B kerskamer „De Oranjeblocm" is de ?e Herverkaveling een vergissing laatste iaron V i/ j j begaan, die ongedaan zal worden ge- het bestuur h i geworden, dal ma dkt. Een bezwaarschrift is echter sloten hpoft [^..Wljze va.n Proef be- no<üg om de rechten vast te leggen ctuk Tint tu opvoering van het j^en belangrijke mededeling was, drit in d J?nS4. worc*t ingestudeerd, dat in een bespreking met de Iler- linunr, e p aats van twee voorstel- verkavelingscommissie de toezeg- HnVpinrr6 §e^?n' zoc*af leden in ging werd verkregen, dat de vroon- genneid zullen zijn d'e uitvoe- slag alsnog in het plan van wegen 1 n .^n wonen. De volgende uit- en waterlopen zal worden opgeno- lo, iy en 21 Februari a.s. Op 19 Fe- deel, dat dit dient te geschieden. In pruari^zal gespeeld worden voor het verband hiermede werden B. en W. West-Zeeuw sch-Vlaamse toneelcon cours. Op deze avond zal niet zoals gebruikelijk een bal na worden ge geven om de jury in de gelegenheid te stellen zich een juist oordeel te vormen. De Rederijkerskamer brengt deze keer „De beste jaren van ons leven" naar het gelijknamige boek van Mac. Kinley, voor het toneel be- we.kt door R. Person. Ongetijfeld een moeilijke opgave, maar hetgeen we de laatste jaren van de Rederijkers kamer gewend zijn. doet de verwach ting wettigen, dat een aanvaardbare opvoering zal worden gebracht. gemachtigd het door de raad onder- RAADSAGENDA. Vrijdagavond komt de gemeente-1 biwS™ !'inay he?ft Din?.daR op 'n raad van Sluis weer in vergadering I J™ *,J" ïTï me0(ge" DUnlen o^d'^rênda™' VOlgende ^'van de Pary^'aceoorden" èen Verstrekking geldlening aan de Stichting „Instrumentenfonds Sluis", Hij zou tot minister van Buiten- voor aankoop muziekinstrumenten, landse Zaken iemand benoemen die wijziging verordening regelende voor de verdragen voor Westd'uits- rangen en bezoldiging ambtenaren ter lands bewapening heeft gestemd, zo secretarie. Voorstel B. cn W. tot het beschikbaarstellen van f 500,voor het geven van onderwijs in vreemde talen aan het politie-personeel te Sluis. Voorstel van B. en W. om hun col lege te machtigen eventueel maat regelen te nemen bij opdooi van we gen Besluiten inzake het al of niet verlenen van financiële bijdrage voor de helicopterdienst Zeeuwsch-Vlaan derenRotterdam. zei hij. Naar A.F.P, meldt, meent men ten aanzien van Pinay's plannen voor de samenstelling van zijn regering te weten, dat de portefeuilles van finan ciën en arbeid mogelijk zullen wor den aangeboden aan de M.R.P., On derwijs, Binnenlandse Zaken en mo gelijk ook Buitenlandse Zaken aah de radicalen, terwijl dan Defensie en enige minder belangrijke portefeuil les voor de Gaullisten bestemd zou den zijn. De gemeenteraad van Kruiningen kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. De gemeentebe groting voor het dienstjaar 1955 werd zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Uit de behandeling van deze be groting bleek, dat een groot aantal posten er onzeker is. Diverse ar tikelen zijn te laag geraamd, omdat de gemeente nog geen zekerheid heeft over de door het rijk beschik baar en in het uitzicht gestelde ex tra tegemoetkomingen.Dientengevol- ge zullen in de loop van het begro tingsjaar nog heel wat posten her zien moeten worden. De begroting geeft dan ook een zeer vaag beeld van het in 1955 te voeren gemeente beleid. De raad bracht een" tweetal kleine wijzigingen aan in liet door B.en W. ontworpen voorstel. Met het oog op de vele officiële ontvangsten, die het gemeentebestuur ook in 1955 zal heb ben te houden, werd de post voor representatiekosten verdubbeld en ge bracht op ƒ1.000,Op voorstel van de heer J.van Ballegooijen (PvdA) werd voor het komende seizoen de kolenbijslag voor ouden van dagen verhoogd. In verband met de verhoog de kolenprijzen achtte men het nood zakelijk deze bijslag van 39, te brengen op ƒ52,per seizoen. Al leen de heer A.Lokerse (SGP) wens te geacht te worden hier tegen te hebben gestemd. De heer A.Weststrate hield vooraf uitvoerige algemene beschouwingen waarbij hij een terugblik wierp op het afgelopen jaar. Bij de komst van de burgemeester bestond in deze ge meente nog de herstelcommissie, die z.i. niet aan het gestelde doel beant woordde, omdat hij geen weerspiege ling gaf van wat er leefde onder de bevolking. Er was hevige wrijving tussen het gemeentebestuur en deze commissie met als gevolg talrijke botsingen. Het is de verdienste van burgemeester Schipper geweest, dat door zijn toedoen deze commissie onmiddellijk werd opgeheven. Of schoon de heren Suij en Witte als lid dezer commissie hebben mede gewerkt aan het indienen van het ontslag, bleken ze later toch tegen standers van de opheffing te zijn. Op dc Wethoudersverkiezingen le verde hb felle critiek. Er zyn thans wethouders gekozen, die behoren tot de kleinste partijen, terwijl de groot ste partijen, als de P.v.d.A. en de C.II.U. blijkens de uitslag der ver kiezingen op een wethouderszetel aanspraak mochten maken. Hij noem de deze handelingen ergerlijk en in strijd met de opvattingen der demo cratie. Verder had hij wensen t.a.v. de opruiming van krotwoningen, ver betering van straten en van de straatverlichting, en vroeg htf maat regelen voor verruiming van de werk gelegenheid door industrialisatie, als mede uitbreiding van de busdiensten in deze gemeente. Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heer Wcststrate deelde de voorzitter o.a. mede, dat de werf te Hansweert op het ogenblik weer goed gaat. Er is 40 man personeel, en uitbreiding is nog waarschijnlijk. De heer E.A.E.M.Suij (KVP) con stateerde de grote activiteit na de ramp. Gaarne had hij bij de stich ting van het Croene-Kruis-gebouw en van het Dorpshuis wat meer over leg met het gemeentebestuur gezien. De voorzitter merkte hierbij uitdruk kelijk op, dat aan de zijde van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis steeds het juiste contact is ge houden. Aan de hand van cijfers van de verkiezingsuitslagen bes(reed de heer Suij de beweringen van de heer Weststrate inzake de wethoudersver kiezingen. De heer J,Witte (vrije lijst) keerde zich fel tegen de heer Wcststrate door hem te verwijten in herhalin gen te treden. In die gedachtegang komen we tot de dictatuur in plaats van tot democratie, aldus Witte, De heer Lokerse zag de ramp als een oordeel Gods, o.a. tengevolge van de Zondagsontheiliging. Hij waar schuwde daar mede hiet door te gaan. Plannen tot stichting van een recreatie-oord achtte hij uit den bo ze, omdat zulk een oord weer Zon dagsontheiliging mee zal brengen. De heer C.v. Iwaarden (CH) was het opgevallen, dat de datum van 1 Februari dit jaar volkomen onopge merkt voorbij is gegaan. De voor zitter zeide, dat de herdenking van deze datum door het gemeentebe stuur niet is vergeten, doch dat op zettelijk geen officiële herdenking heeft plaats gevonden. In West Zeeuwsch Vlaams biljarttournooi -In het West Zeeuwsch-Vlaamse bil jarttournooi werd te Draaibrug de wedstrijd Draaibrug-Zuidzande ge speeld, door Zuidzande met 613 tegen 522 caramboles gewonnen. Zuidzande won 6 partijen tegen Draaibrug 4. De uitslagen waren: A. Aalbregtse- J. de Groote 88-153, M. de Wispelaere- J. Casteleijn 33-26, J. Naessens-P. de Hullu 43-57, H. Verbuijt-Th. van de Vijver 52-88, D. Commelin-P. de Witte 51-58, P. Corthals-A. Risseeuw 36-15, A. Baecke-L. Basting 28-35, C. Maes- J. Focke 84-78, E. Corthals-J. Ver- planke 54-76, C. Gijs-W. Robijn 53-27. De stand is thans: 1 Zuidzande 4 part. 2091 car., 2 Draaibrug 3 part. 1487 car., 3 Aardenburg 3 part. '064 car. Zuidzande is zo goed als zeker van de overwinning, daar Draaibrug in de Zaterdag a.s. tegen Aardenburg te spelen wedstrijd meer dan 600 car. zou moeten halen. (Handboog) A. Mussehe beste sehuller van Biervliet Aan de handboogwedstryd. gehouden in de zaal van „Willem Beukelsz." te Biervliet, namen tien peletons deel. Wat slechts zelden voorkomt, na vijf ronden reeds waren alle hoofd prijzen gewonnen. A. Mussehe, Kunst en Genot, IJzendijke, haalde de hoog vogel neer. De eerste zij vogel schoot Jac. Wijffels, koning Getrouwe Broe ders; de tweede G. Thomaes, Schelde' zonen, Hoofdplaat. De eerste kal werd weer een prooi voor A. Mussehe, de tweede ging naar A. Boeye, kap. Dam, Bekerwinnaar werd de nog jeugdige G. de Paauw. De meeste voltreffers plaatste Jac. Wijffels, die naast een zijvogel, nog 4 premies schoot. Programma Zondag competitie 13 Februari le klasse A: Domburg 1Schoon dijke 1; Groede 1Sluis 1; Noorman nen 1Walcheren 1; Retranchement 1 IJzendijke 1. le klasse B: Kwadendamme 1-— Graauw 1; Kruiningen 1Hansw. Boys 1; Volharding '32 1—Lewed. Boys 1 Robur 1—Rapenburg 1. le klasse C: Renesse 1Dreischor 1 2e klasse A: Zeelandia 3Noorman nen 2; Vlissingen 4Breskens 3; Mid delburg 4—RCS 3. 2e klasse B: Axel 3Ria W 2; Clinge 2Hontenisse 3. 2e klasse C: Dreischor 2Renesse 2: Zierikzee 3VSOWK 1. 3e klasse A: Lewed. Boys 2Schoon dijke 2. EMM 3Domburg 2. 3e klasse B: Robur 2Rapenburg 2 Corn Boys 3Kwadendamme 2; Vo gelwaarde 2Steen 3. In Bondsploeg tegen Reims Het Bondselftal, dat op Woensdag 16 Februari a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam tegen de Franse eerste divisieclub Reims aal uitkomen is als volgt samengesteld: doel: de Munck (Fortuna); achter: Wiersma (Donar), en Kuys (Haarlem), midden: Schaap t Gooi), van der Hart (Fortuna), van Schundel (SVV). voor: Dillen (PSV), Timmermans (ADO), Cor van der Gijp (Emma), Lenstra (Heerenveen), de Harder (Holland Sport.) Als reserves fungeren alle spelers, die tot de Nederlandse elftalclub be horen. BARTALI FIETST NIET MEER „Ik houd op met wielrennen en Ik wii over dc wielersport ook niets meer horen". Gino Bartali heeft dit in een artikel gepubliceerd door 't weekblad „Tem po" verklaard. „Ik zal niet meer in wedstrijden uit komen en er is absoluut niemand, die mij op dit besluit kan doen terug komen" zegt hij verder, „Deze keer is het mij ernst". Bartali voert als voornaamste ar gument aan dat hij zich met rijp. veertig jaren niet onder de nog actie ve, specifieke „veteranen" wil scha ren. Hij wil zich, meer dan tot dusver mogelijk was, wijden aan zijn plich ten als huisvader. Bartali richt ook een afscheidswoord aan zijn collega's, in het bijzonder aan het adres van zijn grote rivaal Fausto Coppi, die hij het allerbeste wenst. „Ik hoop, dat je zult winnen in alle wedstrijden waaraan je deelneemH Als wij het samen beter hadden kun nen vinden, zouden wij ongetwijfeld nog meer aan de glorie van de Ita liaanse wielersport hebben kunnen bijdragen". DE ringrijderskampioenschappen van Zeeland zullen, voor de eerste klas se, worden gehouden te Arnemui- den op 18 Juni, voor de tweede klasse te Aagtekerke op 25 Juni en voor de derde klasse te Middelburg op 28 Juli. HUISSOON uit Ierseke heeft de eer ste trainingsrit gewonnen, georgani seerd door de WSC Scheldemond te Vlissingen. De uitslag was ver der: 2 Rentmeester, Ierseke; 3 Ver- straeten, Eede; 4 van Wijchen, Goes; 5 Murijn, 6 Dominicus, Nieuwdorp; 7 de Dreu, Goes; 8 Kentin, Vlissin gen; 9 Vernooy Sluis; 10 Wonder- gem, Middelburg. AFD.ZEELAND De standen lijsten van de afdeling: Zeeland KNVB, bijgewerkt tot en met heden, zien er als volgt uit: le klasse A: Noormannen 1320, Schoondijke 11—18. Domburg 1218, Walcheren 1115, IJzendijke 1111, Groede 117, Retranchement 145, Sluis 132. le klasse B: 's-Heer Arendskerke 1221, Hansw. Boys 1120, Robur 10 13, Vogelwaarde 910, L.ewed. Boys 88. Kwadendamme 108, Kruinin gen 10—8, Rapenburg 106, Graauw 114, Volharding 114. le klasse C: Renesse 9—18, Burgh 2 96, Zierikzee 2 74, Dreischor 5 2e klasse A: Noormannen 2 1015, Zuidzande 1014, Vlissingen 4 6J8, Breskens 3 88, Middelburg 4 7—6, Zeelandia 3 7—3, RCS 3 8—2. 2e klasse B: Hansw. Boys 2 1217 Clinge 2 1012, Zonnemaire 810, Brouwershaven 99, Dreischor 2 6-2, SVOWK 9-0. 3e klasse A: Lewed. Boys 2 612 Schoondijke 2 57, Domburg 2 54, EMM 3 4—3. Hoofdplaat 2 1—2, Vlis singen 5 22, Retranchement 2 10, Walcheren 2 60. 3e klasse B: 's-Heei Arendskerke 12-18, Vogelwaarde 2 9-13, Koewacht 2 11-11, Ccrn. Boys 3 7-10, Robur 98, Rapenburg 2 86, Luctor 3 85 Kwadendamme 2 74, Steen 3 7—3 25 WONINGEN Door het architectenbureau P. Wonder- gem te Kruiningen werd aanbesteed het bouwen van 25 woningwetwoningen. De ze woningen zullen gebouwd worden als volgt: 16 woningen aan de Henry Du- nantstraat, 5 woningen aan de School straat te Kruiningen en 4 woningen te Oostdijk. De uitslag was als volgt: (tussen haak jes voor vreemde arbeiders): A. Polder dijk te Nieuw en Sint Joosland 264.400 (13.400); C. Priem te Lewedorp 262.763 (5000); J. poleij te Kruiningen 258.980 (6000); A. Schrijver te Goes 257.500 (7000); J. van Koeveringe te Schore 252.480 (7500); Gebr. Mollet te Hansweert 255.665 (2500). GOES, 8 Febr. Exportveiling. Appe len: Cox Orange pippin AA 69-70, A 51- 52, B 41-42, 1 70 46, 1 65 42.50-43.50, 1 60 32-39.40, 1 60 39.40, 1 55 23.10, 2 7. Goud- reinette AA 30, A 27-29, B 22, C 15, 1 65 42.50-43.40, 1 70 25.10, 1 75 25, 2 12. Jona than AA 41, A 35-39, B 30-33, C 17-22, 1 75 30-35, 1 70 26-33, 1 65 22-28,, 1 60 12- 16.10, 2 5-7.50. Golden Delicious A 64-69, B 58, C 33, 1 80 69-71, 1 75 58-73, 1 70 48-69, 1 65 42-61, 1 60 37-43. 2 12-17. Lomb. Calville 1 gr. 32-38, Winston A 42, BC 29, 1 gr. 30, 1 21. Peren: St Remy 1 gr. 12.60-13, 1 11.20- 12, 2 8-8.70. Gieser Wildeman 1 gr, 28-35. 1 23-30, 2 14, Kleiperen 1 5-18. Verpakt fruit: Golden Delicious 1 80 70, 1 75 57-67, 1 65 48. 1 42. Cox Orange pippin 1 65 41, 1 70 61-67, Gewone veiling. Appelen: Goudreinette K 13-22, F 7-12, Cox Orange pippin K 19-23, F 8-20, Jonathan K 15-22 F 4-3, Golden Delicious K 24-42, F 12-23, Win ston K 15, F 5. Zure Bellefleur K 8-14. Peren: St Remy K 8-10, F 4-7, Ponds peer F 4, Gieser Wildeman K 18-27, F 11-17, Kleipeer K 6, F 3. GOES, 8 Febr. Eierenpry^en. Be richt van handelaren. Kippeneieren 9, eendeneieren 8, kalkoeneieren 15, ganzen eieren 15. ROTTERDAM, 8 Febr. Aanvoer in totaal 3799, vette koeien en ossen 625, gebruiksvee 937, vette kalveren 55, gras- kalveren 170, nuchtere kalveren 136, varkens 210, biggen 173, paarden 116, veu lens 5, schapen of lammeren 113, weide- zuiglammeren 7, bokken of geiten 20. Vette koeien le kw. 2.54-2.70, 2e kw. 2.24-2.42, 3e kw. 1.90-2.00. Vette kalveren 2.90-3.00, 2.60-2.70, 2.20-2.53. Graskalveren 300, 225, 170. Nuchtere kalveren 48, 44, 40. Biggen 62, 52, 42. Slachtpaarden 2.05, 1.95, 1.85. Schapen 135, 120, 95. Lammeren 130, 110, 95. Kalfkoeien 1025, 900, 750. Melk koeien 1025, 900. 750. Vare koeien 675, 600 500. Vaarzen 650, 550, 450. Pinken 400, 300, 200. Vette koeien aanvoer minder, handel kalm, prijzen niet lager dan gisteren, pri ma's boven notering. Vette kalveren aanvoer matig, handel vlug, prijzen sta biel. Graskalveren aanvoer iets meer, handel stug, le kw. prijsh. 2e en 3e iets lager. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets lager. Big gen aanvoer kleiner, handel goed, ruim prijshoudend. Slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel levendig, ruim prijs houdend. Schapen aanvoer even korter, handel goed, prijzen wat'hoger. Lamme ren aanvoer even korter, handel goed, prijzen wat hoger. Kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijsh. Melkkoeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijsh. Vare koeien aan voer gewoon, handel stil, prijzen onver anderd. Vaarzen aanvoer kleiner, handel traag, prijzen ongewijzigd. Pinken aan voer kleiner, handel traag, prijzen onge wijzigd. Tbc-vrij vee aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshoudend. Mannheim 427 (—004), Kaub 372 (+018), Trier 408 065), Koblenz 449 022), Keulen 478 (+060), Ruhrort 695 (+085), Lpbith 1270 (- 062), Nijmegen 1027 055). Arnhem 1001 043), Eefde 533 010), Deventer 424 009), Namen la Plante 250 (—022), Maastricht hoofdsluis 4399 (—001). Borgharen 4273 (—023), Belfeld 1446 4 06), Venlo 1395 002), Grave be neden 685 (+028). Stuwen geopend te Roermond, Belfeld en Sambeek.

de Stem | 1955 | | pagina 7