ORGANIST PIET VAN EGMOND SPEELT MET DE ELECTRONICA De inspiratie van het oerwoud Het Sovjetrecht in de barre practijk Ad verten tië n Vrees beheerst millioenen EEN BUICK STORTTE NEER kennismaking drie Volkswagens Op Koninginneweg 130 gaan de lampen automatisch branden Gedenkteken te Borssele 4 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 4 Musicus en technicus tegelijk Opening „E 55" Elf meisjes naar Iwaalf hoofdsteden Braziliaans componist onder indianen Uitwisseling met een ingenieur Zweedse Koningspaar bezoekt voormalige rampgebied SLACHTOFFERS ONDER JEUGD Er gelijk systeem JUBILEA IN 1955 Wankele zetels E. Klinckert afwezig. f 'n Kodijko- uitzet heefi de eeuwige jeugd! HELENA VAN GESSELE DIET VAN EGMOND'S trouwste luisteraar Is een tape-recorder In het huis Koninginneweg 130. Zodra de NCRV-omroeper de bezielde organist heeft aangekondigd, gaat op hetzelfde ogenblik in dat huls een magnetische band langs de opnemerknop van een tape-recorder bewegen om de muziek, die uit de luidspreker komt, te registreren. Geen mens ls er thuis, geen menselijke hand komt er aan te pas en toch gebeuren deze dingen. Ge zoudt het eigen- llük eens stiekum moeten gaan zien, maar die mogelijkheid Is uitgesloten: wie Immers het electronisch heiligdom van Piet van Egmond binnentreedt, wordt verwelkomd door een aantal fel-rinkelendc bellen, terwijl bulten een claxon begint te loeien. Verbergt ge U voor dat geweld, dan staat achter U een tape-recorder het angstig zuchten te beluisteren en door te geven aan zijn meester, waar die ook is. Piet van Egmond: het orgel heeft zijn grote liefde. Maar.... onmiddel lijk daarna komt zijn hobby, de electronica. Zijn instrument en zijn particulier laboratorium moeten (gelukkig) zijn aandacht en toe wijding delen. Als op 19 Mei In Rotterdam de E. 55 demonstratie van Nederlands energie geopend wordt, zullen elf meisjes uit de elf provincies de vlaggen hijsen. Deze meisjes, op 5 Mei 1945 geboren, zullen de Neder landse jeugd vertegenwoordigen die 11a de bevrijding is opgegroeid. Tijdens het hijsen an de vlaggen zullen elf even oude jongens een aantal postduiven vrijlaten die naar de provinciale hoofdsteden de bood schap overbrengen van de opening der expositie. Teneinde aan geheel Europa te la ten weten dat Nederland weer over een frisse, energieke jeugd beschikt, zullen de meisjes in de Paasvacan- tie met K.L.M.-vliegtuigen een groet van Nederland gaan overbrengen naar 12 Europese hoofdsteden. can OP 18-JARIGE LEEFTUI) verkocht een Braziliaans musicus, Hei tor Villa-Lobos, enkele zeldzame boeken, die zijn vader hem had nage laten en trok de jungle in. Vele jaren vertoefde hij onder de Indianen en mestiezen, leefde hun leven maar vooralluisterde naar hun volksliederen. Toen keerde hij terug en begon te componeren. Het resul taat was verbluffend. Met zijn scheppende verbeelding had hij de melo dieën van het oerwoud omgewerkt tot concertstukken, waarin men het wilde hart van Brazilië fel hoorde kloppen. Alle geluiden van het oer woud, de wind, de muskieten, de regen, de schreeuw der wilde dieren, klonken door in zijn vreemde, soms opwindende, soms smachtende muziek. Villa-Lobos raakte bekend als een van de schitterendste toondichters van de eeuw. Enkele dagen geleden, een halve eeuw na zijn eerste jungle- excursie, maar nog steeds een rusteloze zwerver trad de toon dichter Villa-Lobos op, als gast-diri- gent van het Philadelphia-orkest, en dirigeerde hij twee recente compo sities: .Symphony Nr 8" (1950) en Concerto voor Harp en Orkest" (1953). De kleine man stapte het podium op. Als eerste stuk speelde hij een beweging uit ..Bachianas Brasileiras Nr 8"; de cello's „zongen" dit stuk met warme fluwelen tonen. Toen kwam er een symphonie aan de beurt, rijk aan melodieën en gela den met maten, herinnerend aan an dere composities, maar toch steeds karakteristiek en overtuigend. Het concerto dat schitterend werd gespeeld door de harpist Nicanor Za- baleta, was iets bleker maar er kwa men aangrijpende episodes in voor, met name de beklemmende harp- harmonieën, welke een viool-lied in de langzame beweging begeleidden. Beide werken werden echter in de schaduw gesteld door het stuk „Cho- ros Nr 6", (geschreven in 1926), een tropisch onweer met wilde trommel begeleiding. De toondichter Villa-Lobos geeft er geen zier om dat zijn muziek soms „dun" klinkt. „Het is beter dat de mensen een slechte Villa-Lobos ho- Hoe Piet van Egmond, de geboren en getogen organist, die een grondi ge muziekstudie had te doorlopen voor hij als organist vaste benoemin gen kon aanvaarden, aan al deze technische wetenschap komt? Wel, dat is een eenvoudig verhaal. „Een electro-technisch ingenieur stelde be lang in de geheimen van de compo sitie en de contra-punctie, mijn hob by was de techniek, dat wondere be grip, dat de wereld van vandaag ver overt. Wij wisselden uit. Hij kreeg muzieklessen en daarna wijdde hij me in de geheimen van de electroni ca in. Zodat, wat bij ons beiden eerst zeer amateuristische liefhebberij was, uitgroeide tot een. vrijetijdsbesteding op prof-niveau", vertelt Piet van Eg mond. Een van Piet van Egmonds eerste werken was het plaatsen en aanleg gen van een eigen dynamo, zodat het gehele Amsterdamse net kfn uitval len, zonder dat hij er enige stoornis van ondervindt. Het automatiseren van die zelfbouw-centrale, zodat zij vanzelf in werking zou treden bij eventuele storing in de stadsleiding, was een kwestie van enkele dagen. Het was ook het minst spectaculaire deel van zijn hobbies. De organist heeft er namelijk veel meer plezier in de electronica aan de behoeften van zichzelf dienstbaar te maken, tot dienend gemak om te buigen. Zo gaan bijvoorbeeld 's morgens om ne gen uur in het sousterrain van zijn riant huis de lampen automatisch branden. De werkster, die op dat uur komt, behoeft er geen hand naar uit te steken. Bovendien speelt geduren de dezelfde tijd de radio. Een geraf fineerd ontworpen tijdklok vervangt de schakelaar. Diezelfde klok zorgt er voor, dat na twaalf uur op geen enkele plaats in het huis nog licht brandt. Wanneer de schemering 'sa- vonds valt gaan de benodigde lampen vanzelf weer branden. „Maar die in stallatie ligt me nog niet erg", ver telt Piet van Egmond. „Ik moet de tijdklok telkens nog voor een bepaald uur instellen. Ik ben nu aan het knut selen, opdat straks een foto electri- sche cel dat werk kan vervangen." Die tijdklok doet nog meer. Als Piet van Egmond 's avonds om kwart over elf- terugkeert van zijn repeti ties met het Amsterdams Oratorium- koor, flitsen rondom zijn woning en in de garage de lampen aan. „Het is maar een foefje, maar ik heb er tel kens weer plezier in." ZELFCONTROLE Die „spielereien" vormen een klein onderdeel van van Egmonds electro- nica-bolwerk. In een aparte kamer bijvoorbeeld lopen niet minder dan zes electrische treinstellen, waarvan de locs gevoed worden met een kabel waarop 6000 volt staat, door transfor matoren voor elke loc afgezwakt tot een spanning van 12 volt. Belangrij ker is zijn installatie, waarmede hij eigen werk opneemt. Met de Prinses- sekerk in de hoofdstad heeft hij een vaste verbinding, dat wil zeggen, de tijdklok zet de tape-recorder steevast in beweging op het normale uur, dat van Egmond daar speelt. Voor bui- tenuurse uitzendingen is het verstel len van de installatie een kwestie van enkele minuten. Thuisgekomen controleert van Eg mond zijn spel en vergelijkt het met de perscritieken. waarvoor hij door gaans veel lof heeft. Uiteraard be perkt zijn opnamegebied zich niet tot eigen spel. Uitvoeringen van orato ria. koren en orkesten worden op zijn bandjes vastgelegd. Zó goed en zó haarscherp, dat één bandje, gedemonstreerd op de expo sitie „De Gouden Schakel" de jury leden verleidde tot de opmerking, dat dit een product was van een lis tig technicus, die een goede plaat had gecopieerd. Het was echter zijn recht streekse opname van Haydns „Jah reszeiten" in het Concertgebouw ver vaardigd tijdens een uitvoering van het Amsterdams Oratoriumkoor on der leiding van diezelfden Plet van Egmond. De Koning en de Koningin van Zweden zullen tijdens hun bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard. van 26 tot 29 April a.s„ enkele plaatsen bezoeken ln het voormalige rampgebied, waarvoor het Zweedse volk indertijd zoveel gteun heeft verleend. De machthebbers in de Sovjetzóne verach ten zelfs de elementairste yormen van per soonlijke vrijheid, van vrijheid van geweten, van de geloofsvrijheid en van het persoonlijk bezit. Op de plaats van het recht is het onrecht getreden en onder een systeem van mateloze onderdrukking en uitbuiting leven thans al honderden millioenen mensen, die in een weer galoos dwangsysteem bijeengebracht nog zelfs tot een dreigende factor van de wereldvrede worden. Dit is weer opnieuw gebleken, toen een dertigtal jonge studenten, die alle het con centratiekampsysteem van de Sovjets hebben ondervonden, dank zij een vriendelijke uitno diging enige weken in de oude universiteits stad Leiden doorbrachten. Uit hun berichten, die alle op zichzelf reeds stof genoeg vormden voor een boek, is op wel drastische wijze een beeld ontstaan van de enorme omvang van het verderfe lijke concentratiekampsysteem, dat niet alleen zovelen onderdukt, maar ook talrijken tot misdaad brengt. Een jonge vrouw wordt door de Sowjets gearresteerd, omdat zij als amateur-correspondente van een West-Duits studentenblad is opge treden en haar echtgenoot wordt te gelijkertijd meegenomen, omdat hij niet alleen kennis droeg van deze correspondentie, maar er zelfs toe had bijgedragen. Zij worden beiden door een tribunaal veroordeeld tot 10 en 15 jaar tuchthuisstraf, die zij echter niet geheel hebben behoeven af te maken, daar een amnestiebe paling voor hen de gevangenispoor ten openden, nadat zij reeds ruim 5 jaar achter tralies hadden door gebracht. In de motivering van het vonnis, waarbij de correspondentie op zichzelf niet strafbaar werd ge steld, daar voor een dergelijke cor respondentie grondwettelijke vrij heid bestaat, ging de „rechtbank" van de Sowjetzone er van uit, dat de beide beschuldigingen wel „ma teriaal", waaronder alles te ver staan is, naar het Westen zouden hebben geleverd. Hoewel hun bijdragen voor het stu dentenblad volkomen legaal en de ze bovendien ondertekend waren, zodat er voor een „illegale" actie geen reden bestond, accepteerden de sowjetrechters het aangevoerde be wijs van verdediging niet, volgens welke de betrokkenen zich noch for meel, noch op andere wijze aan enige overtreding van strafwetbepa lingen hadden schuldig gemaakt. Zij werden veroordeeld, omdat de Sowjetrechters dit nodig oordeelden, niet omdat er enig bewijs van over treding was, maar omdat beide jon ge mensen duidelijk blijk hadden ge geven van hun voornemen om in geen enkel opzicht aan het Sowjet- bewind steun te verlenen. Een jongen van zeventien jaar wordt door de Sowjets gearresteerd, omdat hij in zijn enthousiasme na het beluisteren van een programma van een West-Duitse omroepmaat- schappij aan zijn mede-scholieren had verteld, wat hij had gehoord. Hoewel het beluisteren van een West-Duitse omroepprogramma vol gens de wetten in de Sowjetzone niet is verboden, vallen mededelin gen over deze programma wel on der de strafwettelijke bepalingen, aangezien men daarin een verbrei ding van „geruchten en vijandelij ke propaganda" wil zien. Dat er bij de jonge scholier geen sprake was van enige belangstelling voor het politieke gebeuren en hij duidelijk alleen maar opgetogen was geraakt door de inhoud en vorm van het West Duitse omroepprogramma word door de Sowjetrechters niet aanvaard. Een veroordeling tot ne gen jaar tuchthuis was het gevolg. Gelukkig voor de jonge man bracht 00 khem de amnestie de vrijlating, maar hij kon de vrijheid niet in de Sowjetzone vinden en spoedde zich snel naar het Westen. Voor een ver dediging van de jonge scholier werd geen eigen advocaat toegelaten, de rechtbank wees een advocaat aan, die voor de verdediging had te zor gen en deze advocaat, waarvan niet eens vaststond of hij wel alle be voegdheden bezat, deed zelfs geen poging om de beschuldigingen van de openbare aanklager te weerleg gen. integendeel door direct een be roep te doen op clementie, omdat de aangeklaagde nog zo jong was. bevestigde hij in wezen de door de officier van justitie gelanceerde be schuldigingen. TIJDSCHRIFT Een jonge man uit Weimar be zoekt West-Berlijn en neemt op zijn weg terug enige Amerikaanse tijd schriften mee, die hij thuis en aan zijn schoolkameraden vol trots toont. Voor dat „krasse" staaltje werd de, eveneens pas zeventienjarige jon gen, tot een tuchthuisstraf veroor deeld van 6 jaar. Verbreiding van anti-sowjet-propa- ganda was liet motief, waarop de „rechtbank" in de Sowjetzone dit vonnis baseerde. In dit geval werd de positie van de jongen nog ver ergerd, omdat hij in 1944 als lid van de Iiitlerjeugd was ingeschre ven, een inschrijving, die evenmin iets te maken had met de aanhan kelijkheid van de ouders tot het be wind, want deze waren nota-bene door het nazi-regime veroordeeld, terwijl die inschrijving was gevolgd op aanwijzing van de NSV (een na- tionaal-soclalistische organisatie, die toezicht op de gezinnen hield) als met de politieke overtuiging van de jongen, want deze bezat in 1944 geen politieke overtuiging en in 1949 het jaar, waarin hij werd veroor- deeldl, ook niet. Zijn liefde voor de Amerikaanse tijdschriften was opge wekt door de prettige wijze, waar op deze waren opgemaakt en waar door zij bijzonder gunstig afstaken tegen de producten op tijdschriften- gebied in de Sowjetzone. CENSUUR. maar even vanzelfsprekend vonden zij het, dat de geheime politie kon doen en laten wat zij wilde en dat de burgers daartegen generlei be scherming hadden. CHANTAGE. Een jonge student, die zijn theo logische examen wil doen, doet al le moeite om langs legale weg een plaats te krijgen aan een West-Duit se universiteit. Hij schrijft daarvoor druk brieven naar West-Duitsland en verheelt niet, dat hij liever niet op een Oost-Duitse universiteit, waar de godsdienst „opium voor het volk" wordt genoemd, zijn studie wil voltooien, verondersteld dat hij die zelfs ook kan voortzetten. De ge heime staatspolitie van de Sowjet zone heeft op het plaatselijke post kantoor aanwijzingen gegeven alle brieven van de jonge man, dus die hij schrijft en ontvangt, te contro leren. Deze censuur, waarvoor geen en kele grondwettelijke bepaling be staat, levert de geheime politie het materiaal op, volgens welke een ar restatie wordt gerechtvaardigd en voor de rechtbank gebracht hoort de jonge man zich beschuldigd van smaad van de regering der (Oost- Duitse) republiek, hetgeen in dit ge val bijzonder zwaar moet worden gestraft, daar er een voorbeeld moet worden gesteld. De eis luidt 15 jaar tuchthuisstraf en confisca tie van zijn eigendommen. Het verweer van de jonge student in de theologie, dat hij eerlijk al leen maar gepoogd had een plaats aan een West-Duitse universiteit te krijgen, omdat hij vreesde door zijn geloofsovertuiging tenslotte in con flict met de overheid in de Sowjet zone te komen en dit liever voor komen wilde, gold in de ogen van de Sowjetrechters als 'n verzwaren de omstandigheid, want, zo formu leerden deze „rechters" 't, „de be klaagde heeft ook nu niet in willen zien in welke gevaren hij de bur gers van de (Oost-Duitse) republiek had gebracht." Over de in strijd met de grond wet door de geheime staatspoli tie gegeven aanwijzingen aan het postkantoor en de voortgezette schending van het briefgeheim viel in de gehele procesbehandeling geen woord. Het werd door de Sowjet rechters vanzelfsprekend gevonden dat iemand een veroordeling kreeg Omdat een twintigjarig meisje, dat in de Oostelijke sector van Ber lijn stond ingeschreven, zonder op gave van redenen en zonder een aanvraag in te dienen naar de Wes telijke sector van de stad verhuis de, werd zij bij een bezoek aan vrienden in de Sowjetzone gearres teerd en onder beschuldiging van spionnage voor de Amerikanen 11 maanden in hechtenis gehouden, waarbij zij voortdurend, vooral tij dens nachtelijke verhoren, voor de keus werd gesteld om direct in vrij heid te komen, indien zij voor de geheime dienst van de Sowjetzone zou gaan werken of een langdurige gevangenisstraf met eventuele de portatie te krijgen. Het meisje besloot tenslotte op de voorstellen van de Sowjetpolitie in te gaan en zij werd toen ook in derdaad vrijgelaten. Van de eerste de beste gelegenheid maakte zij echter gebruik om naar het Westen te vluchten, waar zij zich nu in vrijheid bevindt. Een zeventienjarige jongen werd tot 25 jaar dwangarbeid veroor deeld, omdat zijn vader wegens ver denking van spionnage was gear resteerd en bij de verhoren niet wil de toegeven, dat de beschuldigingen van de Sowjets op waarheid berus ten. De vader kon men niet klein krijgen, maar de zoon wist men er van te overtuigen, dat als hij de door de politie voorgelegde verkla ringen onderschreef aan de vader de vrijheid zou worden gegeven. De jongen zwichtte en tekende. De on dertekende verklaring werd daarop gebruikt om hetzelfde spelletje te genover de vader te spelen, die zijn jongen voor een deporatie wilde red den en tenslotte ook. een verklaring tekende. Beiden werden daarop tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens een door hen niet begaan delict, maar uitsluitend om een door de geheime politie gespannen val strik. De zoon viel na twee jaren gevangenis onder de amnestiebepa lingen, maar de vader vertoeft nog steeds in Sowjetgevangenschap. TOPPUNT! Zonder een verdediger te kunnen raadplegen werd een 22-jarlge stu dent in de medicijnen wegens ver meende spionnage tot 28 jaar dwang arbeid veroordeeld. De betreffende student was reeds in 1946 door de Sowjets gearresteerd, maar werd na korte tijd vrijgelaten, toen bleek, dat de beschuldigingen kant noch wal raakten. De student, die had vernomen, dat er in West-Berlijn een vrije universiteit zou worden opgericht, ondernam pogingen om aan deze universiteit te worden toe gelaten. Deze pogingen waren vol komen legaal, maar de geheime po litie van de Sowjetzone zag er een bewijs in voor de spionnage-werk- zaamheid en arresteerde de stu dent. Voor het gerecht gedaagd, ver klaarde de student inderdaad niets anders te hebben willen doen. dan aan een universiteit in het Westen te hebben willen studeren, omdat de westelijke levenswijze hem meer aanstond dan de oostelijke. Het von nis luidde: 25 jaar dwangarbeid. Daar hij ter rechtszitting halsstar rig had ontkend ook maar iets met spionnage te maken te hebben ge had veroordeelde de „rechtbank" hem to't 3 jaar dwangarbeid extra, wegens voor het gerecht herhaalde leugens. Zo ernstig het gehele mis drijf werd opgevat door het Sowjet- tribunaal. dat het vonnis velde, zo snel werd hij weer in vrijheid ge steld, toen bleek, dat hij onder de amnesticbepalingen viel. Even on verklaarbaar als de beschuldigingen vond deze student de bepalingen van de amnestie, hij riskeerde geen nieuwe arrestatie wegens het een of andere delict en vertrok naar het Westen. Dit is slechts een greep uit de vele voorbeelden van het con centratiekampsysteem, dat op nauwelijks 300 km van de Ne derlandse grens heerst en dat zich uitstrekt over een gebied, waarin vele honderden millioe nen mensen wonen, wier be staan wordt gekenmerkt door een voortdurende vrees voor de excessen van de geheime politie en die in hun verlangen naar vrijheid de ogen op het Westen richten. Bij de CAsterciënsers van Marien kroon 17 October: 40 jaar professiefeest: Rev. P. Joannes van Engelen, tevens sub-prior; 23 Oct.: 40 jaar professie feest: Rev. P. Alfonsus Lieven, tevens prior; 13 Feb».: 25 jaar professiefeest: Pater Julianus van Harssel; Pater Do- natus Frijns. ren dan anders", Toen goede muziek van iemand zo luidt zijn motto. men hem erop wees, dat een van zijn thema's erg veel geleek op dat van een andere componist, scheen hem dat te verrassen. „Ik schrijf zoals ik voel, ik laat me leiden door mijn impulsen en door mijn bekommernis om de mens heid", zegt hij. „Ik denk niet aan de geschiedenis, aan de mode of aan de politiek." Villa-Lobos ademt deze dagen heel wat stadslucht in, na zijn concerten in de V.S.A. zal hij een tournée door het Europese vasteland maken. Gis teren was hij, tussen twee concerten bezig een nieuw werk te componeren, de „Elfde Symphonie". Tot op heden heeft hij zowat twee duizend composities op zijn naam staan. ln de jongste raadszitting werd de mogelijkheid overwogen tot het oprichten van een gedenkteken voor de in de oorlog gesneuvelde inwoner». Een definitief besluit viel nog niet. Overigens werd de agenda vlot af gewerkt. Zo besloot men aan de Mon- sterweg op de waterleiding een tap- inrlchtlng met meter te plaatsen. Aan de Chr. School werd een voorschot toegekend op de expolitatlevergoe- ding 1955, groot f 3163.60, n.l. voor 88 leerlingen f 35.95 per leerling. Toe gekend werden subsidies voor de Ver. tot Hygiëne voor het kind, f 0.20 per consult op het consultatiebureau voor zuigelingen. Aan de Rrov. bond het Wit-Gele Kruis werd een subsidie van 3 cent per R. K. Inwoner toege kend. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren M. van 't Hof, A. Busch, J. Dekker, M. de Regt en J. Paardeko- per. Het verplaatsingskostenbesluit werd van toepassing verklaard op het on derwijzend' personeel. G. S. verleen den goedkeuring tot opheffing van de gemeenschappelijke brandweer met 's-Heerenhoek. In de rondvraag kwam ter sprake de slechte toestand van de stoelen die gebruikt worden bij uitvoeringen in de O. L. school. Zolang nog geen ver enigingsgebouw gesticht wordt zal worden getracht in de stoelenmisère enige voorzieningen te treffen. Het Deense Ministerie van Verkeer en de Raad van Verkeersveiligheid hebben nabij Kopenhagen een zeer merkwaardig experiment tot uit voering gebracht, waarbij zoals men ook in „De wonderlijke We reld" kan lezen een Buick uit 1936 met „voorbedachte rade" het slachtoffer werd alsmede twee etalagepoppen, die zo stevig mogelijk met veiligheidsbanden in de auto waren vastgebonden. Van een hoogte van 25 meter liet men de Buick op de grond vallen, om hiermee te de monstreren, wat er met een wagen gebeurt, welke met een snelheid van S0 kilometer per uur tegen een boom of een andere auto botst. Van linksboven tot rechtsonder, de „laatste rit" van de auto, welke, met de twee inzittenden, volkomen werd verwoest. KOO/JKOi FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd: A. Grasveld en M. Teeuwen, Tilburg-Te- gelen. Overleden: Broeder Raymundus, 64 jaar, Boekei; Berendina de Boer-v. Dongen 38 jaar, Rotterdam; Martinus Peijnenburg, 52 jaar. Vught.. TANDARTS Grote Markt GOES Donderdag 10 en Dinsdag 15 Februari 976»o R. K. weduwnaar, 36 jaar, 2 schoolgaande- kinderen, zoekt met R.K. jonge juffr. of we duwe. 1 kind geen bezwaar. Brieven met foto op erew. retour onder no. 13969-oo. Geheimhouding vérzekerd. Allen, die er op enigerlei wijze hebben toe bijgedragen de dag van mijn afscheid als burgemeester, voor mij en mijn gezin, tot een onverge telijke te maken, zeg ik bij deze van harte dank. A. A. Elenbaas. 's-Heer Arendskerke, 9 Februari 1955. 939-0 Dank zij <le beste garens die Kodijko verwerkt. Ook bü gedeelten aan te schaf fen eri steeds aan te vullen. Raadpleegt ons fraaie Ult- zettenboekje. Kosteloos ver krijgbaar. Buiten de stad ook zichtzendingen. Koninklijke Weverij Van Dijk Eindstraat 20 Breda. COöP. BOERENLEENBANK, STOPPELDIJK Er zijn nog enkele spaarboekjes voor controle in te leveren. De ingeleverde boekjes kunnen worden afge haald. Het bestuur IV. STAAL, voorzitter Uit voorraad leverbaar: in prima staat. Met garantie. Komt U eens kijkèn GARAGE LENOS, AXEL - Telef. 744 en 401 4- Heden overleed tot onze diepe droefheid, plot- seling, nog voorzien van het H. Oliesel, mijn dierbare Echtgenote, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw echtgenote van Dignus van 't Westende, in de ouderdom van bijna 67 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uw gebeden aan. Nleuwdozp: D. van 't Westende J. van 't Westende Middelburg: Jac. van 't Westende C. J. van 't Westende-Boonman en kinderen Haarlem: H. van 't Westende C. J. van 't Westende-van der Graft en kinderen Lewedorp: F. D. Nieuwdorp: G. van van 't Westende 't Westende-Geleijn 't Westende A. van 't Westende-Poortvliet Nieuwdorp, 8 Februari 1955. De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben Vrijdag 11 Februari om 10 uur, ln de parochiekerk van de H. Willibrordus te 's Heerenhoek, waarna de begra fenis op het R.K. kerkhof aldaar. 998-o

de Stem | 1955 | | pagina 4