Mensen en Foïttia/titnr HAAR VLIEGENIER I i Prof. Magnel over Brussels Babelachtige toren Sabotage op Australisch oorlogsschip Greep uit de maandbladen A',//. Ae*tk> tu*> aam, VALDA AT EEN ONDERLIJKE ERELD ,FNDA TWEEDE BLAD WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 Meningen en Commentaren MALENKOV GAAT DE STOP GROOT GEVAAR MANCHESTER P00LVAST Militaire luchtmacht moet verhuizen ENTREEGELD 100 FRANCS? PARLEMENTSLID WIL ZELF GAAN KIJKEN VIRGINIA N9 10 'n Best nummer! Gevaarlijk soort premiestelsel Veroordeling in Polen Pro en contra BRABANTIA NOVA .Roeping' HM/ Mmmm m j RADLQ door Louis Arthur Cunningham fim is werd door de de Onbevlekte 'Um-avond gege- izoeht werd. Ver- ictilm ..De strijd waarin een dui gegeven van het t's. Het was voor interessant om gesproken woord iis te nemen van onten der Eski- irden enkele leu- aid. dag n werd deze week teerdag van de ging van de Oude 3t. Andries. Zoals :e gehouden in het imoortere en ver gehouden kaart- wonnen door de iele Buijs met E. erdeling uden bestuursver- eiëteit ..Nieuw Le- incties in het be- volgt: voorzitter le secretaris Pol ecretaris L. Ver- irzitter Ch. Suij, 1. de Kind. Knaap nieuwe berekenaar ie van G. Vermei- van Goethem. WOND :reniging" hengelvereniging lal bij Tuur Raes istavond. De hen pond beste paling later in de avond egenheid kreeg om igen rond te zwem- ie onderlinge prijs- ermelden dat deze :d door Art. Ver- n werd door Rene ;m van de Bilt, dan geslaagd is en dat nen hebben. Met en, moppen, een een pittige borrel rder doorgebracht. IN SIERA ypnotiseur Indra en maal in Koewacht bende Siera, gaven ertoning voor een Ira gaf op een se- nstraties van zijn lis hypnotiseur ter- :rk als helderziende - De ambtenaar der accijnzen Theunis- del naar onze ge- itst. oogstte veel uces zaal van het ont gaf de bekende Ac- „Flandria" een evenals in andere :root succes is ge- voorzitter, de heer openingswoord had et muzikale gedeel- cvoerd. Vooral de uwellen" en ,,La een overweldigend ■aliste mej.-Simone ïetkampioene van ir het tournooi door sren aan het gezel- ;n mocht ha ieder itse ovatie in ont- )e conferencier Re- d er al dadelijk de in. Na afloop dankte ral het gemeentebe- lyale medewerking, stand komen van de- 5 ondervonden. Door de 12-jarige Tonny aan Mej. Maertens iden. Burgemeester an de voorzitter der lank over voor het JKE DANSEURS :n, allen voor één", met deze strijdkreet jeugdige IJzendijke- ruiten van het ge- sneuvelen om zich it feit. dat de leden ijkspolitie hun vriend bracht hadden naar ar in de cel verder ken over de minder woorden die hij de lermandad letterlijk ad geslingerd, cht .verden de twee IJzendijke van hun t van de twee, die men, werd te IJzen- opgesloten. Gelukkig rer twee er de voor- om thuis te ovcr- anders was er mis- cellenprobleem" ont- i te Schoondijke nog en arrestantenlokaal e drie heren bezocht noeelij meer muziek ze zelf oorspronke- bben ING R.K.J.B. jleugdgebouw gaf de eetal opvoeringen van >e verkochte bruid" ,ugt. De eerste maal ng laats voor leden rnwijl de tweede op- werd in het kader oncours va>- de R.K. 1. Telkenmale mocht gde avond gesproken het publiek uiterst iet gebodene. leden L,edel 8 uur: De grote Concertgebouw 8 uur: i. Luxor 8 uur: Zij die spelen. Olympia 8 uur: Zij de leven. en'rum 8 uur: Zij die leven. From here to eternity. Electro: Happy landing Alhambra: Vergeef mil- meisjes en een zeeman borgen Vlaamse Opera 8 uur. daat. ed. Schouwburg: Bloed- e hengstenkeuring. 'elijke melodie. - Electro: Het wonder Luxor: Honderd meis man. \/AN het driemanschap, dat na de dood van Stalin de teugels van het Sovjet-Rijk in handen nam. Ma lenkov - Mnlotof - Beria, staat nu alleen nog Molotov rechtop. Beria kreeg een schot in de nek. Malen- kov heeft zichzelf nu uitgeroepen tot een onbekwaam regeerder en op een lang leven zal hij wel niet meer kunnen hopen. Toch is het niet Molotov, die thans op het eerste plan komt te staan. Die kan alleen staande blijven door altijd maar de tweede te blijven, de bekwame uit voerder van wat de Machtige be slist. En die Machtige wordt nu, als niet alle tekenen bedriegen, Kroetsjev. Weliswaar heeft maar schalk Boelganin nu officieel de scepter overgenomen, Kroetsjev is het, die de grote rede hield on wiens inzichten nu gaan domineren. Malenkov dat is nu wel duide lijk geworden was de man, die de mildere toets aanbracht in de Sovjet-politiek, zowel naar binnen als naar buiten. Naar binnen door het zwaartepunt der productie te laten verleggen naar de verbruiks- goederen, waardoor de Sovjet-mens wat beter gekleed en gevoed kon worden, zich mocht gaan verheugen in iets wat op weelde leek. Naar buiten door de „vreedzame coëxis tentie" op de voorgrond te schui ven, sportlieden en dansgroepen grote tournees in de „kapitalisti sche" wereld te laten maken, zelf de charmante gastheer te spelen voor buitenlandse bezoekers, meer vreedzame accoorden te laten aan slaan op internationale conferenties. Doch de resultaten van dit alles zijn blijkbaar niet meegevallen. De ver warring, welke men daardoor in de Westerse wereld hoopte te stichten, is niet diepgaand genoeg gewor den, Vermoedelijk heeft het vieren van de teugels in de satellietstaten ook verkeerd uitgepakt voor de Sovjet-zaak. In ieder geval spon de harde, dogmatische Kroetsjev zijn intriges, om op het geschikte ogen blik zijn slag te slaan. Dit geschikte ogenblik is er dus nu. Malenkov verlaat schuldbeladen het toneel. Kroetsjev zal voortaan de toon aan geven. De zware industrie (oor logsindustrie inbegrepen) krijgt weer het volle pond. Molotov wordt de gehoorzame uitvoerder van een straffere buitenlandse politiek. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat we die nu kunnen verwachten. Het heengaan van Malenkov is een sig naal voor het Westen, om meer nog dan vroeger een hechte eendracht na te streven en een stevige afweer- macht op te bouwen. Het verzet te gen de Duitse herbewapening wordt een spel gevaarlijker dan ooit. Het is te hopen, dat de betrokken par lementen nu niet langer zullen aar zelen, om de Westerse verdediging af te ronden, nu de ontspanning in de Sovjet-politiek wordt gevolgd door de harde leiding van een ver beten fanaticus. QNLANGS heeft het bulletin van de Luikse Kamer van Koophan del en Nijverheid critiek geuit op de uitlatingen van de voorzitter van de Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth, met betrekking tot de opheffing van de Stop van Ternaaien, heeft een echo gevonden in een artikel van Jacques Tongrois (prof. dr. J. VMéhmpole"en^ AntwerPse De heer Osterrieth moet verkeerd zijn ingelicht, toen hij betoogde, dat Luik geen schepen van 2000 ton kan ontvangen, meent prof. van Geer- truijen. Deze had een ander geluid van de voorzitter der Antwerpse Kamer verwacht, omdat de heer Osterrieth nog in November j.l. bii de Rijnlandse Kamers pleitte voor de Europese rol van de Maas Ove rigens heeft de heer Osterrieth ook in zijn becritiseerde Oudej aarsrede voor de Antwerpse Kamer nog eens op die Europese betekenis van de Maas gewezen en de handhaving van de Stop van Ternaaien daarmee onverenigbaar verklaard. Prof. v. Geertruijen verwondert zich te meer over het misverstand bij de heer Osterrieth, omdat Ant werpen ruim vertegenwoordigd is m het vorig jaar tc Luik gestichte Europese comité voor de verbete ring van de Maas. Nu overheerst in deze vertegenwoordiging overi gens het ambtenarenelement en daarom suggereert de Antwerpse scheepvaartdeskundigen haar lie ver met mannen uit de handelsprac- ti.jk te versterken en er de heer Osterrieth zelf in op te nemen. De vergissing van de heer Oster rieth betreffende de kadelengte te Luik, welke geschikt is voor het laden en lossen van schepen van 2000 ton die lengte bedraagt zelfs 10 km. heeft overigens het nut opgeleverd, aldus prof. v. Geer truijen, dat de noodzaak van samen spraak en samenwerking tussen de havens daarmee nog eens in het licht is gesteld. Want de opheffing van de Stop van Ternaaien is niet louter een Luiks belang, zoals men uit de verklaringen van de heer Osterrieth geneigd zou zijn op te maken. Zij is tevens van het groot ste gewicht voor de streken langs het Albertkanaal. Men denke aan het vervoer van zand en grint van uit Nederlands Limburg, maar vooral ook aan de cementindustrie, de chemische fabrieken en de mij nen in de Belgische provincies Luik, Limburg en Antwerpen, die nu hun Rijnverkeer via de Zeeuwsche stro men moeten omleiden, voorzover het met grote schepen geschiedt. Dit verkeer kan 100 en meer kilo meter winnen, als de Stop van Ter naaien verdwijnt. Het Albertka naal was niet alleen bestemd tot vaarweg, óók tot trekpleister voor industrie. De uitbreiding der indus trie blijft echter uit, omdat de te grote omweg voor aan- en afvoer van vestiging afschrikt. Niet alleen te Maastricht zal men de oren spitsen bij de verklaring van Prof. v. Geertruijen, dat de Stop van Ternaaien een wonde is, welke het economisch leven in Bel gië elk jaar erger bezwaart! gOMMIGE Eerste-Kamerleden ma ken zich blijkens het V.V. op Binnenlandse Zaken ernstig bezorgd over de mentaliteit van de Neder landse burgemeesters. Wat is im mers het geval? In toenemende ge tale ontvangen burgemeesters Sin terklaas en allerlei pseudo-konin- ginnen officieel. Deze handelwijze achten de bedoelde senatoren in strijd met de waardigheid van de magistraten, die o.a. tot taak heb ben het gezag hoog te houden. In dit opzicht zo zeggen zij is bij sommige burgemeesters blijkbaar inflatie aanwezig, ten detrimente van hun eigen positie en van het ambt, dat zij bekleden. Het is intussen nog verschrikke lijker dan deze „sommige leden" schetsen. Ze komen blijkbaar niet veel in het Zuiden, anders zou hun klacht nog veel doordringender ge klonken hebben. En we zouden hen ook willen aanraden: Komt er in de aanstaande weken zeker niet! Want wat zouden ze dan zien? Car navalsprinsen, omringd door een zottentroep, die de stadhuizen bin nenstappen en daar de sleutel in ontvangst nemen, om drie dagen lang een absoluut bewind te gaan voeren. Grondwetsbepalingen ont zien deze usurpatoren niet. Ze kon digen een absoluut bewind af. Bij deze inflatie van de ambtelijke deftigheid en deftige ambtelijkheid is een ontvangst van Sinterklaas of van een bloemenkoningin nog maar een zéér licht vergrijp. De „som mige leden" moeten veel harder aan de parlementaire bel trekken. Het hooggehoede vaderland is in gevaar. De mombakkes en de feest neus dreigen het te gaan winnen. Nog is het niet te laat. Interpel- leert! f Advertentie) Eis dit garantie etiket Weefgetrouw tot in lengte van jaren f» 5' DE GENTSE HOOGLERAAR, Professor Magnel, heeft uitvoerig zijn plan verdedigd voor de bouw van de 635 meter hoge toren in Brussel, die niet alleen de wereldtentoonstelling in de Belgische hoofdstad moet opluisteren maar die een permanent k,.rakter zal krijgen. Op de eerste plaats toonde de professor aan dat de constructie solide genoeg kan zijn en verder deelde hij mee, dat de militaire luchtvaart in de buurt van Brussel naar andere vliegvelden zal moeten verhuizen, omdat de toren spits best eens een vliegtuig zou kunnen „scheppen". (Advertentie) De burgerluchtvaart, zei de profes sor, loopt geen gevaar. Die wordt immers door vaste luchtcorridors geleid. In de loop van deze week zal het beperkt ministeriëel comité dat zich met de toren bezig houdt, een minis- teiiëel besluit klaar maken, waarbij een nationaal centrum voor de tele- verbindingen wordt opgericht. Dit centrum zal alle administratieve en technische bijzonderheden in verband met de bouw van de toren moeten bezien. z Prof. Magnel verklaarde dat voor zien mag worden dat de toren gedu rende de zes maanden van de We reldtentoonstelling 1958 ongeveer een bedrag van 300 millioen francs aan entreegelden van toeristen zal op brengen. Hij voorziet een entreegeld van circa 100 fr., wat minder is dan het entreegeld dat de Franse ir Eiffel vroeg voor de Eiffeltoren te Parijs. Eiffel vroeg namelijk vijf goudfrank, wat overeenstemt met circa 250 van de huidige Belgische francs. Na ri'e tentoonstelling zou het entreegeld veel lager kunnen worden geplaatst, bijvoorbeeld 20 fr. met reducties voor huisgezinnen, enz. En het nut van de toren? Prof. Magnel heeft ook hierop uitvoerig geantwoord. Hij las een lijstje voor van circa 15 verschillende instanties die zouden kunnen geinstalleerd worden op een der 41 étages van de toren. In de eerste plaats de TV-studio's die over veel ruimte moeten kunnen beschikken. Op de étages van de to ren zullen zij over zoveel ruimte kunnen bschikken als op de Grote Markt van Brussel, want de toren heeft aan de basis 100 meter dia meter. Ook de mobilofoon, die in België nog niet sterk is verspreid, in tegenstelling met de andere Europese landen zal van de toren gebruik kunnen maken. Prof. Van Straetcn stelt groot belang in de toren voor d'e studie van de atmosfeer o.m. voor de studie van de stofdelen die van andere planeten op onze aarde neer komen. Verder de radar, de radio, d'e school der televerbindingen, een paleis voor de wetenschap, zalén voor congressen, enz. Wat de televisie betreft is bere kend dat de toren het gehele Belgi sche grondgebied van T.V. zal kunnen voorzien met uitzonderiing van een gebied tussen Bastenaken en Aarlen. Maar in dit gebied leven slechts 25.000 mensen. Zij zullen een kleine relais-zender moeten krijgen. De kosten van de toren zullen vol gens prof. Magnel de 500 millioen fr. niet overtreffen. De betonnen ringen zullen in de fabrieken geprefabriceerd worden, waardoor de kostenden prijs van de oprichting van het gebouw zal kun nen worden gedrukt. (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Een Brits parlementslid voor de Labourpartij wil zijn naar Rusland begeven om te zoeken naar een En gelsman, genaamd Chapman, die zich volgens berichten in een werkkamp in Siberië zou bevinden. Het parlementslid, Rou Mason, heeft de Russische ambassadeur in Londen, Jacob Malik, om toestemming ge vraagd zich naar Rusland te mogen begeven, maar heeft tot dusverre nog geen antwoord ontvangen. De president van drie oliemaat schappijen in Texas, Robertson, heeft een beloning uitgeloofd van 100 dol lar voor ieder lid van d'e Amerikaan se luchtmacht die bij Formosa een communistisch vliegtuig neerschiet. In een brief, waarin hij de nationale defensieraad van zijn aanbod op de hoogte stelde, zei hij: „Het wordt tijd dat we in de Verenigde Staten iets doen voor de jongens overzee". (Advertentie) JSegüt cfa 'ht&t Tea-Jam Specialiteit ABRIKOZENJAM 82 c. per pot. Het blad „The Argus" uit Mel bourne meldt, dat er in het weekend sabotage is gepleegd aan een geheim wapen aan boord van de Australische duikbootjager „Warramunga". De be langrijkste electrische kabels van het wapen, dat „pijlinktvis" wordt ge noemd, waren doorgesneden. Op het hoofdkwartier van de Australische marine gaf men toe, dat er zich een incident op de „War ramunga" heeft afgespeeld, maar men wilde geen bijzonderheden ver strekken. De minister var) Marine heeft in tussen yerklaard dat men sabotage vermoedt. De minister bevestigde dat enkele electrische leidingen aan boord van de „Warramunga" zijn doorge sneden. In het schïp worden op het ogenblik vernieuwingen aangebracht. Hij voegde er aan toe dat de marine- raad en de burger-politie thans een onderzoek instellen. De „Warramunga" stond reeds on der speciale bewaking, in verband' met het vermoeden dat reeds eerder sabotagepogingen zijn gedaan op an dere oorlogsschepen in de haven van Sydney. Volgens radio Warschau is een lei der van de Poolse ondergrondse uit de tweede wereldoorlog dbör 'een ge rechtshof in Warschau wegens ver raad' tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelde, Josef Gi- ziel zou in 1942 een aantal van zijn medewerk'-rs aan de Duitse Gestapo hebben verraden. Giziel vervulde na de oorlog enkele belangrijke re geringsfuncties, voordat zijn verraad was ontdekt. Het November-nummer van Roe ping'' is in een fleurig omslag ge stoken, waarvan de ontwerper helaas niet wordt genoemd. Jan van Sleeu- wen draagt een aantal Chinese ver zen bij, die aangenamer lezen dan de stroeve, weinig poëtische dichtregels van Henri Bruning. Een vertelling „Bijbelse Geschiedenis" van Jan Starink (bekend van de radio) smaakt naar meer. De voordracht over „Ge loof en denken in de hedendaagse tijd", die pater Michael Hensen O.P. heeft gehouden op het Zomerkamp van het Brabants Studentengildc, vinden we hier afgedrukt. Dr L.van Egeraat vervolgt zijn beschouwingen over het land van zijn voorkeur met een artikel over „Rechts Italië". Lambert Tegenbosch schrijft in zijn kroniek van de Poëzie over de dich tende dominee Jan Wit en over de jonge katholieke Groningse dichter Jan Boelens. Van deze laatste is in deze aflevering weer een gedicht op genomen. Onder de boekbesprekin gen treffen we een kritiek aan op de bloemlezing Brabantia Nova van Frans Babyion. Tegenbosch heeft er geen goed woord voor over en noemt de inleiding „critiekloze schrijverij". „brabantia' Steenbergen. De heer P.Hollcnberg doet mededeling van twee belangrij ke aanwinsten voor de bibliotheek van het Genootschap, n.l. alle jaar gangen van de Katholieke Illustratie van 1867 tot heden en de jaargangen 1845-1927 van het dagblad De Tijd. „DE GIDS" De redactie van het tweemaande lijks tijdschrift ..Brabantia" heeft besloten maandelijks te gaan ver schijnen, een verbetering, waar wel geen lid van het Provinciaal Genoot schap bezwaar tegen zal hebben. Het omslag is versierd met een fraai vignet, dat Brabant symboliseert. Het is van de hand van de Bossche kunstenaar Marius de Leeuw. Antoon Coolen bespreekt in het Ja- nuari-nummer de bundel „Brabantia Nova' 'en heeft er heel wat meer lof voor dan Tegenbosch. Volgens Coolen houdt het betoog van Baby- Ion wel degelijk steek:„Geen verheer lijking van het lang niet bucolisch gewest maakt hem nog wat wijs. Zich schrap zettend tegen „de be dwelmende romantiek der culturele opvoeders", waardoor hij zich beet genomen voelde, ziet hij heel goed, wat er aan de hand is in het Bra bant van vandaag, dat afzondering noch onzijdigheid kent tegenover het overige ontredderde, opstaande en weer donker bedreigde West-Euro pa." De directeur van het Genootschap, M.v.d. Griendt, begint een serie bij dragen over Brabantse kunstenaars. De eerste, die onder de loupe geno men wordt, is de beeldhouwer Nicl VEILIG In Kopenhagen heeft men een oude Amerikaanse auto met twee aangeklede poppen van een hoogte van 26 meter uit een hijskraan op de grond laten vallen. Het doel hiervan was te laten zien wat er ge beurt als een auto met een snelheid van 80 kilometer per uur tegen een soliede object botst. De proefneming werd gehouden in het kader van de Deense campagne voor veilig heid op de weg. Ritst In Manissa, vlak by Smyrna, ver weg. stierf een vrouw van 77 jaar. die in veertig jaar niet had kunnen slapen. Haar laatste woorden waren: „Nu zal ik eindelijk rust hebben". Verraad „Ik ben een Egyptenaar", zei een man, die met alle geweld de grens van dat land wilde overschrijden. De douaniers geloofden hem niet. Zij dachten met een Engelsman te doen te hebben. De kerel bleef een half uur volhouden Egyptenaar te zijn. Toen zei zijn papegaai: I love you, pretty baby". De man werd gearresteerd. Eleetrisch Een dokter heeft in een me disch praatje voor de Engelse B.B.C. verklaard, dat er elec trische kussen bestaan. Hij zei een echtpaar te kennen, dat tel kens een schok kreeg, wanneer man en vrouw elkaar een zoen geven. De dokter kon niet zeg gen, hoe dat mogelijk is Hond Dagen achtereen zaaide een dol geworden hond paniek in de buurt van het Duitse München. Het beest is thans echter gevangen door een jongetje van 8 jaar. Het ontmoette de hond, aaide hem over de kop, bond hem een touw om zijn nek en nam hem mee naar huis. Het ventje was kwaad toen hij het ge vaarlijke beest moest afgeven. Oesters In Melbourne heeft de Australiër Joe Barca in één uur tijds 480 oesters opgegeten en daarmee, naar z(jn zeggen, een nieuw record „oesters eten" gevestigd. Na het vestigen van zijn record, verklaarde Barca: „Ik ben gek op oesters". Programma In Engeland is men aan het uit zoeken wat de BBC precies be doelde met de aankondiging, die de omroep dezer dagen uitzond. Deze luidde: „Na het nieuws van negen uur kunt u een korte spreekbeurt beluisteren, die zal duidelijk maken wat in de radio- gids van vorige week werd be doeld met bet rekking tot de in leiding, die gisteren werd gege ven als voorbereiding op de uit zending van het hoorspel „No", dat binnenkort te beluisteren zal zijn". Aantrekkelijk Een opinie-onderzoek in Hollywood heeft uitgemaakt, dat 50 procent van de aantrekkelijkheid van een film actrice is gelegen in haar ogen, 10 procent in heur haren, 20 procent in haar mond en nog eens 20 procent in haar figuur. Verwarring Een baby-sitter te Lubbock, Texas, verwisselde de tweelingen, op wie hij moest passen. De kinderen, die tevoren in twee afzonderlijke bedje» lagen, lijken zo veel op elkaar, dat de oude-s bij hun thuiskomst niet meer konden ontdekken, wie wie was. Zij zijn maar opnieuw begon nen met namen te geven. Vondst Italiaanse archeologen hebben de plaats ontdekt waar in vroeger tij den de officiële bergplaatsen voor wijn en olijfolie in Rome waren. Hierbij hebben zij tevens het myste rie ontrafeld van een heuvel die ge heel bestond uit scherven van krui ken. De wijn scheen dus op. „De kruidenier heeft mij zeeppoe- der gegeven inplaats van een pak je soep". (Advertentie) /mA/ Zoals in de pers al werd aange kondigd, begint De Gids zijn nieuwe jaargang met de publicatie van Ed. Hoorniks toneelspel „Kaïns Geslacht" dat onlangs werd bekroond met de Staatsprijs voor toneel. Voorts tref fen we hier de eerste bladzijden aan van Adriaan van der Veens nieuwe roman „Spelen in het donker". Er zijn niet bijzonder sterke gedichten van Adriaan Morriën en Hendrik de Vries. Deze laatste bespreekt met veel waardering het boek van dr H.S. Visschcr over „Dromen in dc moder ne Nederlandse poëzie". Hij knoopt daaraan vast een soort repliek, waar in hij de opmerkingen van de schrij ver toetst aan eigen ervaring. De belangrijkste bijdrage in deze aflevering lijkt ons de studie van dr A. Kessen, directeur-bibliothecaris van de universiteitsbibliotheek te Lei den, over de taak van de universiteits bibliotheek. Deze bestaat in het hel pen vervullen en ondersteunen van de verschillende taken der universiteit. Deze universitaire taken kunnen als volgt worden omschreven: 1. ont wikkeling van de wetenschap; 2'. voorbereiding tot zelfstandige beoe fening van de wetenschap; 3. voor bereiding tot het bekleden van weten schappelijke betrekkingen; 4. geeste lijke en zedelijke vorming der stu denten. Als bijlage is toegevoegd de aan vang van de roman „De onrust van I Shanti Andia", geschreven door de Baskische literator Pio Baroja en vertaald door mr E.Straat. W. VAN DER VELDEN //NR kee,ontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN li büiii&A q 20 ei ilocan» 50 iQ_hietten DONDERDAG, 10 FEBRUARI 1955 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 V.d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 Gram. 11.30 Amus. muz. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Promena de ork. 13.55 Koersen. 14.00 „De ver dwenen koning", hoorsp. 14.50 Operaconc. 15.20 V.d. zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „De import van landbouwproducten in Nederland" door F. van Rosmalen. 18.00 Nws. 18.15 V.d. jeugd. 18.30 Theaterork. 19.00 V.d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. 19.45 Buitenl. overz. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Gram. 20.20 Concert- g'ebouwork. en soliste. (21.00-21.25 Voor- dr). 22.30 Gram. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- oonc. (Om 12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 V.d. boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V.d. vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijkkwart. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Instr. trio. 18.10 Vocaal ens. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19 20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radjo- krant. 20.20 Gevar.progr. 22.00 Periodie ken parade. 22.10 Gram. 22.15 Sopr. en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Omr.ork. en sol. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Klankb. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.40 Kinderliedjes. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verz.progr. 21.00 Koorconc. 21.25 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.15 en 14.30 Gram. 15.00 Groot symph.ork. 15.50 Gram. 16.05 Tjch- te muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Muz.caus. 22.55 Nws. In Pont Lefebvre, maar enkele mij len verder stond Isaie al klaar om de post in ontvangst te nemen. Ze klom oij hem in de wagen, en voort ging net door de polders naar het dorpje öt. Joseph, waar het klooster stond. Die avond baden alle pensionnai- res voor de zielerust van Edmond riat°S' ~jmone besefte nauwelijks, u il ar e*£en broer was voor 7,in ?ebeden. gezegd worden. „Dat eplmnl» e? van a^e overleden in *Gn' 01 -*ods barmhartigheid v„„„de rustpn". klonk het. kaarsen3?»,,111 de kapel KinKen de ren allo iV??I een u't- Zo ook wa" haar se "genblikken van Kort hartH 6Cn voor een gedoofd, fouden niu ZC maar gebrand, en ze En lieden ar|tstoken worden, in haar lo helderste licht dat een Bestraald had, even- in duistern^ voelde zich nu die nnhelJ'.onze|terheid. En in straksnveerderealris0rdeerte Nff arhtor h, de schooldeuren ze mneh? Bes,?ten zouden zijn. En niet a= 1 ^niet vreesachtig zijn; uit 5n'. moesl dapper voor- Eeslarht ve 1 <y.t'e was van haar L Zoals die het al geweest was m dc dagen va.i Karei de Grote n Korung Lodewijk en van Mont calm. De meisjesstemmen waren uitge storven. Een vooi een stonden de kin deren op. en verlieten na elkaar de banken. 9m naar de slaapzaal te gaan. Moeder Angélique, de overste, nam haar arm toen ze voorbijkwam en li p met haar mee. De ogen van de oude non waren donker, maar straalden levendig en zeldzaam jeug dig. Haar stem klonk buitengewoon zacht en rustig. „Ik hoef je niet te vragen Simone, om dapper te zijn', zei ze. ,,En om f.een enkel ogenblik te want open. Al lijkt de toestand voor onr soms nog zo hopeloos, we zijn toch altijd in God s hand. Voor wat hij neemt geeft hij duizendvoudig terug. Dat geloof je toch, Simone?" „Ja. Moeder." „Dan is het goed kleintje." Maar de dagen die volgden waren somber en vreugdeloos. Ze trachtte te vergeten, en op te gaan in de stu die en de voorbereiding van de gro te afscheidsdag. Om haar heen spra ken de meisjes voortdurend over de jurken en de andere kleding die ze op die belangrijke dag zouden dra gen. De een vertelde, hoe haar moe der heel Montreal had afgelopen om toch maar de mooiste jurk voor haar te vinden. Een ande- liet overal ho ren, dat haar jurk uit New York kwam, en door een nicht speciaal voor haar was uitgezocht. Verder werd er veel gesproken over. al degenen, die de meisjes die dag verwachtten. „Mijn oom, Sir Georges T aporte zal zelf an Quevec komen om de prijs uit te reiken, die hij zelf heeft ingesteld." Tante Hor- tense zal uit Sherbrooke komen met haar grote auto en Jules, df chauf feur, en dan rijd ik met haar mee." Maar Simone kon daar niet aan meedoen. Voor haar zou de grote dag niets bijzonders brengen. Deze gedachte overviel haar el': uur, en zelfs 's-nachts dacht zij er aan. Wat moest er van haar worden na het eindexamen? Wat zou ze gaan doen? Waar zou ze naa- toe gaan? Het was onbestaanbaar dat een meisje er in slaagde om recht \„n St. Ursule een betrekking te vinden waarvan zij le ven kon. Eerst zou er een tijd van afwachten komen, van solliciteren, van misschien nog aanvullende exa mens doen. En intussen moest er toch gegeten worden. Ze had natuurlijk het oude huis. Maar dat was niets waard. Want. Ed mond had er een hypotheek op geno men, om zijn reis naar Frankrijk te kunnen bekostigen. Hij had wel iets afbetaald, maar zij zou in geen jaren het restant hebben kunnen aflossen. Zij las het medelijden in de ogen van haar klasgenoten, in de vriende lijkheid van de leraressen Allen ont zagen haar, verwendden haar. Zij luisterde toevallig een gesprek af tus sen twee van de jongste leerlingen. Zij huilden bijna over het leed dat Simone overkomen was. „Die arme zeiden ze „ze heeft geen vader of moeder meer, en er is niemand die hier naartoe kan komen om haar laatste dag mee te maken. Denk eens aan, Berthe, dat je niemand op de hele wereld hebt, die komt kijken naar je mooie kleren en komt luiste ren naar je punten." „En wat zal ze gaan doen, als de school hier gesloten wordt voor de vacantie? Denk je, Evangeline, dat Moeder Angélique haar hier zal la ten blijven? Misschien zal ze wel zus ter worden, en ons later ook les ge ven." „Dat geloof ik niet. Dat zal ze niet doen, denk ik. Maar het is wel erg verschrikkelijk vind ik.' Simone -reeg het zelf te kwaad in medelijden met zich zelf, ze vluchtte weg naar de Grot in de tuin en huil de v bad daar lang. En toen besloot ze dat het uit moest zijn. Ze wilde niet schreien, en ze zou allen laten zien hoe flink ze was. Als ze over morgen de afscheidsrede zou houden zou ze met vaste stem spreken, zo dat niemand aan haar iets zou kun nen merken. Maar ze dacht meteen aan de Romeinse gladiatoren, die ten afscheid zeiden: morituri te salu- tant". „wi; die gaan sterven groeten u!" Want de andere meisjes wacht te na het eindexamen slechts blijd schap en vreugde, vacantie en het uitzien naar een goede toekomst. Voor haar was er alleen het geheim zinnige, koude onbekende. Zij ging de volgende dag naar Memramcook, waar in het oude huis Artemise Gautreau, bijgestaan door de dorpsnaaister Madame Plourde, haar wachtte met haar feestjurk Dat was eerst een jurk uit duizen den! Mooier was ze dan zelfs die welke uitgezocht was in Montreal, en dan die welke speciaal vanuit New York was gestuurd. Deze was van satijn als de andere meisjes nooit gezien hadden. En van een kant uit Alencon, paarlen en borduurwerk als tegenwoordig niet meer te krij gen waren. Het was een kunstwerk van vakmanschap, dat grondig nage zien was door Artemise en Madame Plourde. De jurk was nog van haar moeder, Amélie Labrecque, geweest die ze gedragen u:.d op haar eindex amen-dag op het pensionaat van Que bec. Dezelfde jurk waarin haar va der; Guy Caron, haar voor 't eerst gezien had. „U kent de geschiedenis wel van deze jurk, ma'm'selle Simone?", vroeg Artemise met haar mond vol spelden, zodat 7e eruit zag als een walrus met een bevroren snor. „U zult die nooit vergeten hè?" „In geen geval, madame. Het is de jurk die mijn moeder droeg toen mijn vader op haar verliefd raak te." „En wie weet", zei madame Plourde, „of dit maal Maar Artemise legde haar met een snauw het zwijgen op. Iedereen in Memramcook wist. dat Pierre Gay, de schoolmeester, gek was op Simo ne Caron, en niemand keurde dat goed, integendeel. De Carons wa ren van edele afkomst, een eerbied waardige familie. Het was waar, dat het meisje nu arm was. maar ze bleef van goede huize; en het paste in elk geval niet, dat ze trouwen zou met een armzalige schoolfrik, die bo vendien nog verzen maakte. „Ik denk niet, dat de geschiedenis zich herhalen zal, madame Plourde" zei Simone, terwijl ze glimlachend het crèmekleurig satijn bekeek dat haar slanke lichaam omkleedde. „Maar het ;s een prettig gevoel dit koninklijke kleed te dragen. Ik ben trots dat te mogen trots.... Haar mond trilde even, maar dan had zij zich weer volkomen in haar macht, en ze stond daar met een sierlijk omhoog geheven hoofd, en een prachtige gratie, daA de twee oudjes vol ontzag naar haar opzagen. Maar het volgend ogenblik verviel ze in uitbundige lofprijzingen op het schitterende werk dat de twee vrou wen geleverd hadden, cn de oudjes werden er verleg an van. Ze liet hen alleen om de laatste hand aan de jurk te leggen en wan delde langz.- am de Beaumont-heuvel op. Zij dacht aan al de keren dat ze de heuvel beklommen had. Steeds had ze er nieuwe schoonheden ont dekt. in de verte of dichtbij: een bij zondere m ie bloem, die daar fris ser en rijker bloeide dan waar an ders ook: een zonsondergang, die van hierboven veel mooier was dan van beneden. Thajis in de warme Junizon, leek de weg naar de top wel de weg naar het paradijs Maar als ik de volgende keer hier kom zal alles anders zijn", dacht ze. "Ikzelf zal heel anders zijn. Ik zal de deur achter me gesloten hebben, waarlangs ik dit stuk van mijn leven verlaten heb, en nooit zal ik die meer kunnen openen." Deze gedachte maakte haar weer droef geestig, want ze wist niet wat er achter die deur lag. Pierre zat op haar te wachten tussen de dennen. Hij had geen hoed op, en zijn mager gezicht zag bleek en vermoeid, ondanks het bruin dat de zon erop gelegd had. Hij had zijn schrijfboekje open lig gen op zijn knieën, en hield een pot' jd in zijn hand. Maar de blad zijde die voor hem lag, was nog leeg. Hij stond op toen hij haar zag aankomen, en keek haar aan met bewonderende blikken, terwijl ze haar weg zocht tussen de rotsblok ken en struiken. Hij nam haar beide handen in de zijne. „Ik had nooit gedacht, dat twee weken zo lang konden duren", zei hij ernstig. „Ik ben keer op keer naar St. Joseph gewandeld, maar altijd zagen de muren van Ste. Ursule er uit of er niemand bin nen woonde. Het enig leven dat ik er zag waren de duiven op het dak en de fontein in de voortuin." „Bien!" Ze glimlachte, en ging samen met hem op een grote steen zitten. „Pensionaten zijn ook be stemd om rust en vrede te geven, Pierie. Wat wou je er doen?" (wordt vervolgd)

de Stem | 1955 | | pagina 3