Ontvolking: dreigend noodlot voor Zeeuwsch-Vlaanderen De Vlaspolitiek van Frankrijk BENELUX lijdt er onder ZWITSARUB HA/ Z- VLAANDEREN FOUT VAN WONINGPOLITIEKMOET WORDEN INGEZIEN Bevolkingscurve steeds flauwere polsslag Dit jaar begin van algemene terugloop? Walcheren Lezing van Belgisch deskundige over: Zuid-Beveland Flessentrekker veroordeeld Burgemeester van Zuidzande naar 's Heer Arendskerke 2 DAGBLAD DE STEIW VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 2 GROTE GEVAREN Zuster Stephanie overleden Ds A. GRUPPEN OVERLEDEN Overheid en pers MIDDELBURG GOES HULST Verkouden kinderen? De heer D. Vermet steekt de Schelde over AGFNDA Hoden Morgen MAL L MEN BEHOEFT geen wiskundige, zelfs geen statisticus te zijn om te voorspellen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in 1955 voor het eerst waarschijnlijk een algemene teruggang zal moe ten boeken in zijn bevolkingsaantal. Gedurende de eerste na-oorlogse jaren bleef de bevolking van dit gebied met enkele hon derden per jaar stijgen, maar de aanwas werd ieder jaar geringer. In 1954 bedroeg de totale groei nog slechts 79 zielen. De curve ging dus steeds flauwer buigen; thans is de lijn welke de bevolkingsaanwas in een grafiek zou voor stellen, practisch horizontaal gekomen en wan neer er dus geen grote veranderingen komen, zal de curve nu gaan daien. De oorzaak? Ze is gemakkelijk aan te wijzen. In de eerste plaats: het veel te geringe bouw volume aan Zeeland toegewezen; in de tweede plaats: het daarvan aan Zeeuwsch-Vlaanderen toegekende deel is veel te gering om niet te zeggen onevenredig en onrechtvaardig en ten derde: wat tenslotte nog van dit schamel aantal nieuwe woningen rest wordt geconcentreerd in een gebied dat die huizen inderdaad hard nodig heeft doch door zijn om merkwaardige redenen bevoordeelde positie een sterk zuigende kracht uitoefent op de overige gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen. ER ZIJN TALRIJKE omstandigheden welke deze totaal verkeerd ge richte woningpolitiek voor Zeeuwsch-Vlaanderen des te minder aanvaard baar maken. Wamieer men de argumenten welke dit gebied ïiaar voren kan brengen als het pleit voor een ruimere bedeling, naast elkaar uit stalt, komt men tot een imponerende reeks: in cijfers uitgedrukt wordt deze reeks zelfs zo indrukwekkend dat men tot de verzuchting komt „maar hoe is het mogelijk dat Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht nog niet tot noodgebied is verklaard?" grote ongunstige invloed opde Allereerst heeft het land tussen Schelde en grens een ontstellend groot aantal krotwoningen, welke voor het merendeel wel in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te vinden zijn. Het Westen zit er daarom niet gun stiger voor: daar kampt men nog steeds met een minstens even ont- meeste gevallen geen huis en zeker stellend groot aantal noodwoningen, verveloze grauwe restanten van na oorlogse jaren. Nu, meer dan tien jaren na de bevrijding nog steeds „bewoond", bij gebrek aan beter. Hun toestand is even zorgwekkend als die van de krotten: ze staan practisch op invallen. Maar voor de vele honderden houten noodhuizen is voorlopig nog geen vervanging In de tweede plaats is de gemid delde bevolkingsleeftijd van Zeeuwsch Vlaanderen veel hoger dan het lands- gemiddelde. Nederland telt circa 8% mensen van 65 jaar en ouder. In Zeeuwsch-Vlaanderen echter zijn tal rijke gemeenten welke daar ver bo venuit komen; er zijn er zelfs die tot 12% komen. Waarom? De jon- egren trekken weg, ze trouwen en gaan elders wonen, ofwel in de ka naalzone of boven de Wester-Schelde. Ze blijven nief op hun dorp, waar voor het nieuwe gezin geen huis is. Zo stijgt het aantal bejaarden steeds meer. waardoor het geboortecijfer sterk gaat dalen. En dat is weer van (Advertentie) toekenning van bouwvolume. Een do delijke vicieuze cirkel. Ten derde (en dat hangt gedeel telijk samen met het voorgaande) heeft Zeeuwsch-Vlaanderen practisch de meest ongunstige positie wat het landarbeidersvraagstuk betreft. Voor de arbeider die vertrekt of wegens zijn leeftijd het veld ruimt, is in de nooit een goed, comfortabel en mo dern huis. Wil de jonge arbeider be hoorlijk wonen dan trekt hij naar de fabriek, de fabriek in de kanaalzone, die wel een huis voor hem heeft, een huis met electriciteit. gas. waterlei ding, behoorlijke sanitaire voorzie ning, met slaapkamers, een huis dat licht, ruim en gezellig is. Dat kan het platteland (en daartoe moet ver reweg 't grootste deel van Zeeuwsch- Vlaanderen gerekend worden!) hem niet geven MERKWAARDIGE VERGELIJKING Naar ons bekend geworden is, zul len de Staatsmijnen binnenkort in Zeeuwsch-Vlaanderen. te beginnen in het Westen, een personeel wervings actie beginnen. Het zou ons sterk verwonderen als er een gemeentebe stuur te vinden is. dat hieraan zou meewerken. Want bijna alle gemeen ten zien hun fabrieken en bedrijven reeds worstelen met een practisch onoplosbaar personeelsgebrek. Dat wordt sterk in de hand gewerkt dooi de steeds voortgaande ontvolking van het platteland, door de funeste wo ningpolitiek die elke niet in de ka naalzone gevestigde industrie dood drukt tussen Schelde en grens. Het is altijd gevaarlijk vergelijkin gen te maken. Maar de jaar op jaar teleurgestelde Zeeuws-Vlamingen, „verblijd" met een op de vingers van één hand gemakkelijk te tellen aantal nieuwe huizen voor de tijd van drie jaren, komen er steeds vlugger toe de toestand van hun ge bied te stellen tegenover die in ande re Zeeuwse streken. En wanneer men dan ziet dat aan Vlissingen zo maar vlotweg 500 nieu we huizen worden toegekend, 'n aan tal dat Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn geheel nog niet krijgt toegewezen, wordt een bepaald bittere jalouzie opgewekt. Maar Vlissingen, met zijn 25000 inwoners, is een industriestad, zal men zeggen. Vergelijk echter de cijfers van het aantal in de industrie werkzame arbeiders van deze stad met dat van hen die in de gezamen lijke Zeeuwsch-Vlaamse industrieën werken, en men zal zien dat het land tussen Schelde en grens het met glans wint! De vergelijking verder trekkende: Walcheren zag zijn bevolking in de jaren tussen 1948 en 1953 (dus gedu rende vier achtereenvolgende jaren) met 7.5 pet stijgen. Zeeuwsch-Vlaan deren in hetzelfde tijdvak echter met de helft: 3,5 pet! Er zou hierover geen reden tot jalouzie bestaan, als Zeeuwsch-Vlaanderen 'n gebied was, met een totaal verschillende econo mische structuur. Maar het komt nu neer op: bevoordeling van het ene boven het andere gebied. Deze vergelijkende cijfers zijn voor Zeeutvseh-Vla anderen echter nog veel ongunstiger dan ze op het eerste ge zicht lijken. Want de groei van Wal- eheren's bevolking (waarvan Vlis singen wel het relatief grootste aan deel had) ging gedurende die jaren - en de daarop volgende - in pro gressieve lijn, terwijl die van het land aan de Zuidzijde der Schelde, leder jaar geringer werd, totdat ze tenslotte practisch stilstond. Want een aanwas van nog minder dan 1 promille per jaar (in 1954) is tegen over een groei van 1,5 pet. (Walche ren in 1951) wel zo bedroevend dat men van stilstand mag spreken, voor al wanneer blijkt dat die aanwas ge heel te danken is aan (en overtrof fen is door) de winst van enkele ge meenten welke bij de verdeling van het bouwvolume als enige volwaar dige industrieplaatsen werden aan gemerkt. ANDERE KOERS GEWENST Hierin de zeer noodzakelijke ver betering te brengen - 'n levenskwes tie voor Zeeuwsch-Vlaanderen - is niet slechts een taak van de provin ciale overheid, al zal deze moeten inzien dat de eenzijdige bevoordeling van een bepaalde strook uitermate ongezond en zelfs funest is. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal echter door drongen moeten worden van de nood zakelijkheid aan een industrieel en agrarisch zeer belangrijk landsdeel, dat reeds lang genoeg achteruit ge steld werd, een bouwvolume van zo danige ruimte te verlenen dat naast de grote bedrijven de middelgrote en kleinere zich niet alleen kunnen hand haven, doch ook ontplooien. Die ver deling is uiteraard een zaak van de provincie, doch Den Haag dient dan bij de vaststelling van het Zeeuwse deel ernstig rekening te houden met de aanwezigheid van Zeeuwsch-Vlaan deren! Wanneer de tot nog toe gevolgde politiek inzake de verdeling van het bouwvolume gecontinueerd blijft, zal namelijk dit schrikwekkende beeld het gevolg zijn: 1. Een arbeidersbevolking, geconcentreerd in de gemeen ten langs het kanaal, gedwon gen weggetrokken uit haar eigen omgeving en overgeleverd aan een haar onbekende leefwijze. 2. Een on+volkt platteland, waar voor de agrarische bedrij ven veel te weinig arbeiders aanwezig zullen zijn. 3. Een op dood spoor geran geerde kleinere industrie, welke evenmin aan arbeidskrachten kan komen. 4. Een bevolking op het plat teland van een onnatuurlijk hoog leeftijdsgemiddelde. 5. Een groot aantal „dode" gemeenten, welker bevolking steeds sneller zal dalen. Het wordt dusjnderdaad hoog tijd dat men deze gevaren gaat In de ouderdom van byna 56 jaar overleed in het ziekenhuis te Breda plotseling, nadat zij kort tevoren 'n operatie had ondergaan, Zuster Ste phanie van de Congregatie der Zus ters van Dongen, in de wereld Celi- na Cuelenaere. De overledene werd geboren in Aardenburg cn trad in September 1921 in de congregatie der Zusters in. Na verscheidene jaren in het on derwijs te Amsterdam werkzaam te zijn geweest, was zij van 1935 tot 1937 onderwijzeres aan de Meisjes school in haar geboorteplaats. De laatste jaren was zij eerste raads lid der congregatie te Dongen. De uitvaart en begrafenis vindt hedenmorgen plaats in het moeder klooster te Dongen. DE R. K. VERENIGING van ouil-leerlingen der vlassersschool te Koewacht hield in de school haar algemene jaarvergadering. De spreek beurt werd verzorgd door de heer Patijn, secretaris van het algemeen Belgisch Vlasverbond te Kortrijk. Hij sprak over „De Franse vlaspoli tiek en de gevolgen hiervan voor de Bencluxlanden". De heer Patijn zette in een twee uur lange causerie de Franse vlaspolitiek uiteen én begon met een vergelijking van voor de oorlog en nu. Voor de oorlog kocht België al zijn strovlas op in Frankrijk en zeker het kwaliteitsvlas uit de Seine Inférieure. Er was uitvoer van Belgische vlasvezels naar Frankrijk en tevens was er invoer uit Frankrijk van de Kettinggarens. Na een ernstige en langdurige on gesteldheid is in de ouderdom van ruim 68 jaar overleden ds A. Grup- pen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk van Biezelirige. Ds Gruppen diende de gemeenten te Steeuwijk, Vlissingen Zwaagwest- ei.tde. Eindhoven, Elburg en Bieze- linge. Hij maakte deel uit van de Generale Synode, was secundus-cura tor van de theologische school te Apeldoorn, examinator en deputaat voor de Evangelisatie vanwege de classis Middelburg, deputaat voor hulpbehoevende kerken artikel 49 der K.O. en voor de evangelisatie en de arbeid onder Israël en vanwege de General Synode eveneens voor beide laatstgenoemde zaken en se- cundus-deputaat voor de buitenlandse zending. Ook was ds Gruppen cura tor van het Chr. lyceum te Goes en bestuurslid van de stichting „Zeeuwsch Dagblad". Thans heeft Frankrijk reeds een viertal jaren zijn grenzen voor de uitvoer van vlas grotendeels geslo ten, steunt zijn eigen industrie met zeer grote premies en komt zodoen de met zijn vlasvezels op de markt aan dumpingsprijzen. hetgeen ten koste gaat van de Benelux-landen. Zeer grote premies worden uitge reikt: ten eerste de teeltpremie, welke een landbouwer of vlasser ontvangt bij het telen van het vlas. Ten tweede een premie voor het vlasroten. Ten derde een productie premie en ten vierde een restorno op de fiscale en sociale lasten. Een andere factor waarmede de Belgi sche vlasindustrie zwaar wordt ge troffen is de Franse contigentering welke ontstaat doordat weinig vlas naar België mag worden uitgevoerd. Ten eerste werkt de contigentering elk jaar volgens een ander stelsel. Ten tweede wordt de contigentering voor België elk jaar broksgewijze vrijgegeven, dit met als gevolg prijsopdrijving. Ten derde moet de Franse boer de Franse vlasser voor rang geven voor de aankoop van stroovlas. Thans is men echter zo ver gevorderd dat het contigente- ringsstelsel voor vier jaar is vast gesteld. Bij een uitzaai van 50.000 ha mag 20 pet naar België wor den uitgevoerd. Bij elke 1000 Ha. meer uitzaai mag 1'! meer wor den uitgevoerd. De subsidie welke de Fransen ontvangen komt. uit een aanwakkeringsfonds ter bevordering van de vlasnijverheid. In het jaar 1953 is door de Franse regering een bedrag aan steun uitbetaald van 2,100.000.000 Franse Francs. Dit be tekent de tegenwaarde van de ar beidskosten. In een bespreking wel ke te Parijs plaats vond met de West Europese vlasorganisatie wil den de Fransen hun politiek door het volgende rechtvaardigen: 1. De zekerheid voor de lanbouwer. 2. De zekerheid voor de Franse spinnerij. 3. De aanbeveling van de E.E.O.S. BESTRIJDEN. Wordt het Franse vlas verkocht aan een Belgische vlasser dan ver vallen alle premies. Zodoende moet de Belgische vlasser zeer veel be talen om dit premie-stelsel te over winnen. De gevolgen van deze poli tiek zijn voor de Benelux-landen als volgt: Afbraak van handelsvorming tussen Frankrijk en België. De da ling van de uitvoer van stroovlas enerzijds en invoer van vlasvezels in Frankrijk anderzijds. Door deze Franse politiek zijn de Belgische vlassers op Nederland aangewezen en komen naar ons land om hun voorraden aan te ko pen waardoor concurrentiestrijd cn prijsopdrijving ontstaat, wat geheel ten nadele komt van de Nederland se vlassers. De lieer Patijn besloot zijn uitvoerige causerie met de woor den: „De Benelux-landen moeten gezamelyk alles in in he* werk stel len om deze politiek te bestrijden. Als blijk van waardering bood voor zitter Dobbelaar spreker een linnen tafellaken aan, waarna met de ver gadering werd begonnen. Uit het jaarverslag bleek dat in de vereniging het vorige jaar zeer veel activiteit is geweest. Naast de diverse lezingen werd de eerste vlas- opmaakwedstrijd in Nederland door deze vereniging georganiseerd. Er werd een reis gemaak naar de bes te vlasstreek ter wereld. De Seine Inférieure. Het jaar werd besloten met 8 verkeerslessen. Bij de be stuursverkiezing traden de heren J. de Schepper en A. Mortier perio diek af, doch werden met algemene stemmen herkozen. In de kascom- missie werd benoemd H. de Vlie ghei- en K. Martens. Betreffende de zomerexcursie 1955 werd besloten een tweedaagse reis te maken naar Koningswinter aan de Rijn. De heer Vandeputte gaf een uiteenzetting over de plannen over de opmaak- wedstrijd tijdens de jaarmarkt en tevens over de grote landelijke wed strijd welke in Mei te Koewacht zal plaats hebben. De heer W. Blomaart vertoonde de films van de afgelo pen excursies. Op uitnodiging van de Zeeuwse afdeling van de Nederl. Journalis tenkring, zal Zaterdag 26 Febr. a s. dr G. Lammers. directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst te Middel burg komen spreken over de ver houding tussen overheid en pers. Voor deze bijeenkomst wordt een groot aantal Zeeuwse autoriteiten uitgenodigd. (Advertentie) VERLICHTING MARKTTERREIN B. en W. schrijven aan de raad: „In Uw vergadering van 30 Juni 1953 werd ons voorstel betreffende verbetering van de verlichting van het marktterrein verworpen, o.m. op aestheti he gronden. Wij hebben na die tijd enkele deskundige adviezen ingewonnen om zo mogelijk tot een andere oplossing te geraken, dan wij toen voorstelden, met als eindresul taat, dat inderdaad een oplossing ge vonden is, welke naar onze mening aan de bezwaren van aesthetische aard tegemoet komt, omdat dit plan geen palen op het middengedeelte geeft. Het ligt n.l. in de bedoeling de bestaande lantaarns aan de trot toirzijde te laten vervallen en nieu we twec-armige lantaarns te plaat sen aan de andere zijde van de ver keersweg, aan de rand van het mid dengedeelte. Op deze wijze zal de verlichting van het middengedeelte van het ter rein, blijkens terzake gedane me tingen, belangrijk worden verbeterd. Hoewel formeel niet strikt nodig, omdat de kosten kunnen worden ge dekt uit het op dc begroting voor 1955 verstrekte crediet voor verbete ring der straatverlichting. hebben wij gemeend dit plan aan U te moe ten voorleggen, omdat het hier een principiële wijziging in het verlicht- tingsplan betreft en een eerder plan reeds door U word beoordeeld. Een afzonderlijk crediet behoeven wij hiervoor dus niet aan te vragen." COMMISSIE VOLKSCREDIETBANK Voor een benoeming als leden van de commissie van advies bij de Ge meentelijke Volkscredietbank hebben B. en W. de navolgende aanbevelirge opgesteld: Namens de bij de Stichting van ae Arbeid aangesloten vakcentra- len van werknemers: 1.. D. van Loon en 2 L. H. de Leeuw; 1 J. Verburg en 2 J. Versée; namens d'e plaatselijke middenstandsorganisaties: 1 H. D. Meulenberg en 2 J. H. Slabbekoorn; 1 W. Th. J. Bos en 2 P. J. Janssen; en namens gemeentebestuur J. de Reus. Oudelande OPENING DORPSHUIS De Commissaris der Koningin zal op 17 Februari a.s. het nieuwe dorpshuis openen. Jhr. de Casembroot zal dit in ie der rampgebied slechts eenmaal doen. Kapelle Z.L.M. VERGADERDE. In hotel De Zwaan vergaderde de afdeling Kapelle van de Z.L.M. De voorzitter, de heer J. L. de Ja ger, gaf een uiteenzetting over het Landbouwschap en de P.B.O. De voorgestelde heffing van f 3. per H.A. voor de akkerbouw en f 9- per H.A. voor de tuinbouw achtte men onbillijk. Volgens de vergade ring is een gelijke heffing het meest op haar plaats. De penningmeester de heer J. Sin- ke, had een batig saldo van f 48.03. N.F.O. HEEFT HET DRUK. De afdeling Kapelle-Biezelinge en omgeving van de N.F.O. heeft voor de komende week een druk program ma. Vrijdagavond spreekt in Obarija de heer A. van Oosten over het rooien van boomgaarden. Hierbij zullen ook enkele films worden vertoond, o.a. de nieuwste woifilm. Maandag 14 Febr is er in hotel „De Zwaan" een bijeenkomst waarop Ir. 31 H. M. van Stuyvenberg uit Geldermalsen spreekt over zijn ervaringen ten aanzien van de houdbaarheid van fruit. Yerseke EXPORT-HEFFING VERLAAGD De tot nu toe verschuldigde ex port-heffing voor consumptie oesters is met ingang van 3 Februari met 50 pet. verlaagd voor de export naar West-Duitsland en Zwitserland. Voor grote oesters zal nu een hef fing van 5 pet. van de factuurwaar- de verschuldigd zijn en voor de klei ne soorten 7.5. pet. Deze verlaagde heffing zal ook met terugwerkende kracht van toepassing zijn op oes ters die vanaf 21 October tot 2 Fe bruari naar Duitsland en Zwitser land verzonden zijn. Voor alle ande re landen blijft de heffing ongewij zigd. HAVENBEDRIJF IN 1954. In 1954 werden op de haven ge lost en geladen 14 millioen kg. goe deren tegen 20 mil. kg. in 1953. De ze achteruitgang is grotendeels het gevolg van te weinig los- en laad plaats en weinig aanvoer van bouw materialen. Ook worden veel pro ducten via het kanaal door Z. Beve land verscheept. Rilland FILM Maandagavond werd in de zaal van Colpaard een film gegeven over het kanker vraa cuk, getiteld ,,Er is 'n tijd van komenBurgemeester Jobse sprak een openingswoord en dr J. A. Kamps hield een inleiding over de film. De belangstelling was maar ma tig. Sas van Gent EEN SCHIP VAART UIT. Voor de tweede maal in successie voerde de afd. Toneel van de Sport en Ontspanningsvereniging ..Corn Boys" alhier in de zaal „Flora" het toneelspel in drie bedrijven „Een schip vaart uit" van Chris van de Heuvel op. Was het financiële suc ces voor de vereniging reeds bij voorbaat verzekerd door de over grote belangstelling, ook het door de verenigingsleden gepresteerde stond borg voor een succes op alle „fronten". Stuk voor stuk hebben de medespelenden zich ten volle ge geven, hetgeen wel blijkt uit het feit dat zij zich geheel in de hun toebe deelde rol hadden ingeleefd en daar bij zo ongekunsteld mogelijk naar voren traden. Het publiek was zeer enthousiast. De regie en algemene leiding berustten ook ditmaal weer bij de heer J. Möring Sr. Na de oorlog is „Corn Boys" stee vast elk jaar met een nieuw pro gramma voor de dag gekomen. Ook voor liefdadige doeleinden heeft de vereniging meermalen gespeeld. SOCIËTEIT VIERDE FEEST De Sociëteit „Amicitia" hield in Hotel „De la Bourse" alhier haar jaarlijkse feestavond, waarvoor veel avond had men zich de medewer king verzekerd van de bekende hu morist John Kloos. Zijn originele kwinkslagen en levenslustige liedjes volgden elkaar in een snel tempo op, en de aanwezigen leefden geheel mee. „Het Sassa Dansorkest" zorg de tussen de „bedrijven" door voor opgewekte dansmuziek, terwijl het tevens het bal opluisterde. Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat, Een maa.,d zitten, besliste gisteren morgen de Bredase Politierechter. E. de V., wonende te Graauw en Lan- gendam. kon de rechtszaal verlaten. Voor de tweede maal in een paar jaar tijd had hij zich schuldig ge maakt aan flessentrekkerij. Ditmaal moest Breda het voornamelijk ont gelden. Geen enkele caféhouder, die dranken en spijzen aan hem leverde, za? ooit een cent. Ook in andere plaatsen van West-Biabant ging ver dachte aldus te werk De Officier van Justite, Mr. Thijssen had een maand gevangenisstraf gevraagd. Bü Kon. Besluit van 7 Februari j.l. Is met ingang van 1 Maart a.s. be noemd tot burgemeester der gemeente 's H. Arendskerke, de heer D. M. Vermet, burgemeester-secretaris van Zuidzande in Zeeuwsch-Vlaanderen, die reeds enige maanden als zodanig werd genoemd. De heer Vermet is een Zeeuw. Hij werd 23 October 1906 te Oud-Vos- semeer geboren en koos, na zijn schoolpoleiding, als loopbaan de ge meentelijke administratie. Op ver schillende secretarieën o.m. te Aals meer en Groningen wa: hij werkzaam tot hij in 1931 een benoemng kreeg als gemeente-secretaris van Gouds- waart in Zuid-Holland. In 1946 volg- dv zijn benoeming tot burgemeester secretaris van Zuidzande, waar hij een geziene figuur werd en zich op velerlei terrein bewoog. Zo is hij kerkvoogd der Ned. Herv. kerk; voor zitter der Zuidzandse schaakclub, se cretaris van de centrale dienst bouw en woningtoezicht en bestuurslid der gewestelijke B.B., ook is de heer Ver met een hartstochtelijk jager. Poli tiek behoort burgemeester Vermet tot de Chr. Historische Unie; hij is gehuwd en vader van drie kinderen. In s H. Arendskerke is de nieuwe burgemeester geen onbekende, daar zijn vrouw uit deze gemeente afkom stig is. Bovendien maar dat zullen wei nig Arendskerkers weten was de bet-overgrootvader van burgemeester Vermet op bet eind van de 18e eeuw burgemeester van deze gemeente. GEMEENTL HULST Bekendmaking De Burgemeester van Hulst brengt ter algemene kennis dat in het tijd vak van 8 t.m. 26 Februari 1955 de z.g. brandalarmering zal geschieden door het luiden van de klok van het stadhuis. E.e.a. houdt verband met de werkzaamheden, welke door de Tech- ni'che Dienst der P.T.T. uitgevoerd moeten worden aan het ondergrondse telefoonnet. Brandmelding kan geschieden bij J. Jansens, Steonstraat 32, Hulst; F. Sol- leveld, Zoutestraat 24, Hulst; C. v. d. Walle. Stationsweg 9, Hulst, Hulst, 8 Februari 1955. Waarnemend Burgemeester van Hulst, 997-0 P. WARNIER. „PUCK" SPEELT. Een van de hoogtepunten in het programma van de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" is wel de op voering van „Cycloon 3 antwoordt niet", een spannend toneelwerk van Jules Roy. Het wordt opgevoerd door de toneelgroep ..Puck" welke met dit stuk in geheel Nederland grote suc cessen heeft geboekt. Het is een niet te onderschatten verdienste van de Kunstkring, te hebben gezorgd, dat ook Hulst aan de beurt kwam! Donderdagavond a.s. om 8 uur zal de opvoering in het Bioscoopgebouw beginnen. Waarschijnlijk zal dit een van de drukst bezochte Kunstkring avonden worden: het Land van Hulst telt nu eenmaal talloze toneelliefheb bers. Er zijn voor de bezoekers uit de omgeving na afloop extra bussen. Sint Jansteen PECH Een vrachtauto, geladen met koeien die frauduleus de grens gepasseerd was. reeds zich vast in een zand straat op Belgische grondgebied. De Belgische douaniers die lont geroken hadden, konden de auto en de koeien in beslag nemen. De chauffeur had echter de plaat gepoetst. Geslaagd. Bij een gehouden exa men behaalde Nathalia Franckaert het diploma machineschrijven met Nieuw-Namen FILM. Door de paters Oblaten van Maria uit Duivir werd in het parochiehuis de film: ,,De strijd om de Noordpool" gedraaid. Boeiend waren de films, die ons een kijk gaven op het barre leven der missionarissen in dit onherberg zame missiegebied. Zij voeren daar 'n heldenstrijd om zielen voor Christus te winnen. Een der films was gewijd aan het huiselijk leven der Eskimo's. Weer een andere film gaf ons een kijk op het leven der Indianen Prach tige kleurenfilms waren het, die de aanwezigen de gehele vertoning beoi- den. De opkomst was slecht. 60 per sonen waren aanwezig. Dit was voor missielievend Nieuw-Namen erg jam mer. Toneel. Onze R.K. gemengde to neelclub studeert ijverig aan een ko mische thriller „Boeven en Made liefjes" van George Baton. De club wordt momenteel in de studie gehan dicapt door de griep. Drie speelsters zijn reeds een gehele week uitgeval len. Op 20 en 21 dezer hoopt men echter weer goed verzorgde opvoerin gen te geven. Graauw MOOIE FILM In het patronaatsgebouw werd een mo.oie missiefilm gedraaid, getiteld „De strijd om de Noordpool". Men heeft de gelegenheid kennis te maken met het zware leven van de missio narissen in dat gebied. Al bestond voor deze film, dank zij de gemaakte reclame, nogal wat belangstelling, toch had zij nog meer bezoekers ver diend. De zaal was zeker niet vol. UITBREIDING GRIEP Het aantal griepgevallen in onze ge meente neemt met de dag toe, al is het niet onrustbarend. Het aantal leerlingen der lagere school, dat wegens griep verzuimen moet, neemt regelmatig toe. Geluk kig blijft de ziekte op het ogenblik van minder kwaadaardige aard en zijn de meeste patiënten na een week weer opgeknapt. Ondertussen zijn er gezinnen, waarvan vijf van de zeven gezinsleden op bed liggen. De bewaarschool werd reeds voor enkele dagen gesloten. Geslaagd. Aan dc veeartsenij school te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen veearts onze dorpsgenoot de heer C. Steyaert. Stoppeldijk LEVENSRARITEITEN Op Zaterdag en Zondag a.s. komt de plaatselijke toneelvereniging voor do tweede maal in dit seizoen op de planken. Het zal deze maal geen treurspel worden maar een kolder achtig blijspel, waarin de lachers flink aan hun trekken zullen komen. Het stuk is getiteld „Levensraritei- tcn" en is geschreven door de schrij versfamilie Blaaser. De regie en de grime zijn als vanouds weer in han den van resp. de heer C. Hcrtogh en dc heer E. van Campen. Aan beide toneelavonden zal worden medege werkt door de fanfare St. Cecilia, die enkele nummers ten beste zal geven. Boschkapelle MOEDERCURSUS De belangstelling voor de moe dercursus die in onze parochie is ge geven, was vrij matig. V ir de laat ste avond van deze cursus, die door Zuster Vernimmen verzorgd weid, waren ook de echtgenoten van de moeders uitgenodigd. Een aantal van hen had aan deze uitnodiging gevolg gegeven. Naast Zuster Vernimmen voerden pater van Beekhoven en pastoor Vermeulen op deze avond het woord. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst ook een vadercursus te or ganiseren. MISSIEFIM In het Parochiehuis werd door de paters Oblaten van de Onbevlekte Maagd Maria een film-avond gege ven, die vrij druk bezocht werd. Ver toond werd de Missiefilm „De strijd om dc Noordpool", waarin een dui delijk beeld werd gegeven van het leven bij de Eskimo's. Het was voor de aanwezigen zeer interessant om via de film en het gesproken woord van de paters kennis te nemen van de zeden en gewoonten der Eski mo's. Als toegift werden enkele leu ke bijfilmpjes gedraaid. Koewacht TEERDAG De reeks teerdagen werd deze week voortgezet met een teerdag van de Oudleerlingenvereniging van de Oude landbouwschool te St. Andries. Zoals gewoonlijk werd deze gehouden in het café van A. van Remoortere en ver liep zij gezellig. De gehouden kaart- wedstrijd werd gewonnen door de ere-voorzitter Camiele Buijs met E. de Smet. BESTUURSVERDELING Op de laatst gehouden bestuursver gadering van de sociëteit „Nieuw Le ven" werden de functies in het be stuur verdeeld als volgt: voorzitter Alfons van Rumste, le secretaris Pol van Goethem, 2e secretaris L. Ver schuren, ondervoorzitter Ch. Suij, penningmeester Pol. de Kind, Knaap René de Bock. Als nieuwe berekenaar is na de ontslagname van G. Vermei- re aangesteld Pol. van Goethem. FEESTAVOND „HENGELVERENIGING" Dc Koewachtse hengelvereniging hield in haar lokaal bij Tuur Raes haar jaarlijkse feestavond. De hen gelaars kregen een pond beste paling voorgeschoteld, die later in de avond ruimschoots de gelegenheid kreeg om in de hengelaarsmagen rond te zwem men. Als we van de onderlinge prijs- kaarting slechts vermelden dat deze georganiseerd werd door Art. Ver- meire en gewonnen werd door René van Laere en Willem van de Bilt. dan weet ieder dat zij geslaagd is en dat de besten gewonnen hebben. Met liedjes, voordrachten, moppen, een helder glas bier en een pittige borrel werd de avond verder doorgebracht. INDRA EN SIERA De zo bekende hypnotiseur Indra en de voor de eerste maal in Koewacht opgetreden helderziende Siera, gaven een succesvolle vertoning voor een bomvolle zaal. Indra gaf op een se rieuze fijne demonstraties van zijn grote kwaliteiten als hypnotiseur ter wijl Siera goed werk als helderziende ten beste gaf. Overgeplaatst. De ambtenaar der invoerrechten en accijnzen Theunis- sen werd van Budel naar onze ge meente overgeplaatst. Breskens Schoondijke OPVOERING R.K.J.B. In het R.K. Jeugdgebouw gaf de R.K.J.B. een tweetal opvoeringen van het blijspel .,De verkochte bruid" van Arie v.d. Lugt. De eerste maal vond de opvoering laats voor leden en donateurs, terwijl de tweede op voering gegeven werd in het kader vi het toneelconcours va»' de R.K. J.B. West Z. VI. Telkenmale mocht van een geslaagde avond gesproken worden en was het publiek uiterst tevreden over het gebodene. OOSTBURG Ledel 8 uur: De grote Caruso. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Indra en Sierra. Luxor 8 uur: Zij die met de liefde spelen. SAS VAN GENT - Olympia 8 uur: Zij die van de zonde leven. AXEL - Het Centrum 8 uur: Zij die van de zonde leven. GOES Grand: From here to eternity MIDDELBURG Electro: Happy landing VLI?SINGF.N Alhambra: Vergeef mil- Luxor: Honderd meisjes en een zeeman ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De dappere soldaat. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Bloed bruiloft. GOES Centrale hengstenkeuring. Grand- Onsterfelijke melodie. MIDDELBURG - Electro: Het wonder in Milaan. VLISSINGEN Luxor: Honderd meis jes en een zeeman. „FLANDRIA" OOGSTTE VEEL SUCCES Voor een volle zaal van het ont spanningsgebouw gaf de bekende Ac cordeonvereniging „Flandria" een uitvoering, welke evenals in andere gemeenten een groot succes is ge worden. Nadat de voorzitter, de heer C. Marteijn, het openingswoord had gesproken werd het muzikale gedeel te subliem uitgevoerd. Vooral de nummers „Donauwellen" en „La Traviata" kregen een overweldigend applaus. De vocaliste mej. Simone Maertens, crochetkampioene van België, welke voor het tournooi door Zeeuwsch-Vlaanderen aan het gezel schap is verbonden mocht ria ieder nummer een grootse ovatie in ont vangst nemen. De conferencier Re- naat Verween had er al dadelijk de goede stemming in. Na afloop dankte de voorzitter vooral het gemeentebe stuur voor de loyale medewerking, welke bij het tot stand komen van de ze uitvoering was ondervonden. Door het jongste lid, de 12-jarige Tonny Marteijn, werden aan Mej. Maertens bloemen aangeboden. Burgemeester Eekhout bracht aan de voorzitter der vereniging zijn dank over voor het gebodene. DRIE VROLIJKE DANSEURS „Een voor allen, allen voor één". Het is misschien met deze strijdkreet geweest, dal 2 jeugdige IJzendijke- naren drie' dikke ruiten van het ge meentehuis lieten sneuvelen om zich te wreken op het feit, dat de leden van het korps Rijkspolitie hun vriend per auto overgebracht hadden naar Breskens om daar in de cel verder te kunnen nadenken over de minder onparlementaire woorden die hij de dienaren van Hermandad letterlijk naar het hoofd had geslingerd. Laat in de nacht werden de twee ruitenmeppers te IJzendijke van hun bed gelihet. Een van de twee. die niet wilde bekennen, werd te IJzen dijke in de cel opgesloten. Gelukkig maar, dat nummer twee er de voor keur aan gaf om thuis te over nachten, want anders was er mis- schen nog ee.i „cellenprobleem" ont staan daar men te Schoondijke nog steeds over geen arrestantenlokaal beschikt. Het bal, dat de drie heren bezocht hadden zal vermoeelij meer muziek opleveren dan ze zelf oorspronke lijk verwacht hebben IJzendijke VAN h< dood het Sovje lenkov - alleen n< kreeg ee kov heef tot een op een 1; meer kun Molotov. plan kon staande 1 tweede tt voerder slist. En als niet Kroets.jev schalk B scepter het, die wiens inz Malenk liik gewo de milde: Sovjet-po als naar het zwaa laten verl goederen, wat betel worden, z in iets w buiten do< tentie" ot ven, spot grote tou sche" wer de charm voor buiti vreedzame slaan op ii Doch de re blijkbaar warring, v Westerse is niet die den. Verm van de tei ook verke Sovjet-zaa harde, doj intriges, or blik zijn sl ogenblik i verlaat sc Kroetsjev geven. De logsindustr weer het vi de gehoorz straffere bi behoeft er we die nu heengaan naai voor 1 dan vroege na te streve macht op t< gen de Duit een spel gt is te hopen lementen n zelen, om af te ronde de Sovjet-j door de har beten fanat ONLANGS de Luiks del en Nijv de uitlating van de A Koophandel met betrek van de Sto eon echo van Jacques v. Geertrui. „Métropole" De heer C zijn ingelich Luik geen st ontvangen, truijen, Dez< van de voc Kamer Osterrieth de Rijnland, de Europese rigens heeft in zijn beer voor de Ant' op die Euro Maas gewez van de Stop onverenigba Prof. v. zich te mee bij de heer werpen ruin ver n in het vorig Europese ring van in deze gens het co de verl i Pont hem 3) In len verder post in bij het St. Die res voor Caron. dat het wie de zijn door Joseph, Lef st< ontva in d de avond r de Simo haai gebed zic'. en gelovigen, do 'e rust an ir een i geli leven hadd-n nooit n wa lever verdwei in vrede VooraE kaarsen alle ren haar Kort zouden En heden in haar eens in die straks achter ze mocht niet uit. vcriuwer duisternis. onbekent verdei haar -ht dai aarzelen. zoals de geslacht. Zoa in de da Koning was van

de Stem | 1955 | | pagina 2