ROUWMOEDIGE SCHULDBEKENTENIS MALENKOV treedt af ALS PREMIER Molotov„V oorsprong bij atoomonderzoek' EERSTE BURGER buigt voor de partij BOELGANIN WORDT ZIJN OPVOLGER Ien waanzin! G' Zwijgend tussen de groten Bob G. hield woord Minis Ier CALS krijgt de schuld van oude fouten MOSKOU WIL OVERLEG ZONDER TSJANG Terug naar de „zware industrie' Ontwapening blijft het parool Touseul en Faber op vrije voeten I ANGST, HAAT j „Diploma voor magnetiseurs DAGBLAD VOOR ZEELAND TgOES Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) OpKrengst van S.U.S. Dik millioen wordt verdeeld De 150 gulden had hij bij zich Schip gezonken in Rotterdam Weer overstromingen in Frankrijk J Kouder Premiers te Londen Mr Kropman in Eerste Kamer Nog evenhet mandement Premiers Gemenebest over Europa Nog geen besluit over N crematie Charmanter dan staalfabrieken De „leeuw van het Kremlin" stond op 95e JAARGANG No. 21763 Uitgave N. V. Uitgevers My. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplem 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A.J.J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6,55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Kantngtn en Vaderland WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden 1EOKGI MALENKOV is afgetreden als premier van de Sovjet-Unie. Maar schalk Boelganin is zijn opvolger. Dit nieuws werd gisteren in twee achtereen volgende vergaderingen van de Opperste Sovjet hekend gemaakt. De formele reden van Malenkov's af treden is niet in het duister gebleven. In zijn verklaring, die door de voorzitter van de gemeenschappelijke zitting werd voor gelezen, (de hele vergadering duurde vier minuten), bekende hij rouwmoedig schuld. Zijn werk in de ministerraad, zei hij, met name op het gebied van de landbouwpoli tiek, was onvolkomen geweest. Hij had een gebrek aan ervaring in staatszaken. „Ik verzeker", zei hij, „dat ik op een nieuwe mij toegewezen post mijn plichten zo ge wetensvol mogelijk zal vervullen". Welke post Malenkov zal krijgen, is nog niet bekend. kroetsjev „....machtigste man.. De netto opbrengst van de grote SUS-loterij bedraagt, zo is thans be kend geworden, f 1.197.406. Deze som wordt als volgt verdeeld. De Neder landse R. K. Sportbond krijgt 10 pro cent of f 119.740. De Katholieke Gees telijke Gezondheidszorg, de Katholie ke Vacantiehuizén- en Jeugdherberg centrale en de Katholieke Jeugdzorg krijgen ieder 16 procent of f 191.584.95 De Katholieke Gezinszorg en het Ka tholiek Verbond voor Kinderverzor ging krijgen ieder 21 procent of f 251.455.26. Gisterenavond zijn de laatste twee huizen eruit gegaan. Een huis van 15.000 gulden op nummer B 20602 en een huis van 20.000 gulden op num mer D 191568. Zwijgend werd de verklaring, in de ochtendzitting der par lementen, aanhoord. Malenkov, die tussen de andere Sovjet groten zat, vertrok geen spier van zijn gezicht. In de middagver gadering werd bekend gemaakt, dat Boelganin hem zou opvol gen. Een stormachtig appiaus vergezelde die bekendmaking. De benoeming van Boelganin was voorgesteld door Kroetsjev, de grote man naast Malenkov. „Wij vertrouwen erop", zei hij, „dat de regering, onder leiding van kameraad Boelganin, de ontwikkeling van de zware industrie zal verzekeren en hiervan uitgaande ook de lichte industrie en de productie in de landbouwsector. Molotof, die over de buitenlandse politiek sprak, wees eveneens op het belang van de zware industrie voor Rusland. HET WETS iiTWERP Kleuteron derwijs, dat op 29 September 1950 werd ingediend, is ingetrokken. Een dezer dagen zal een nieuw ontwerp van wet bij de Staten-Generaal wor den ingediend. IN EEN GROOT deel van Den Haag hebben gisterenmiddag de trams enige tijd stilgestaan tengevolge van een stroomstoring. Uiteraard gaf dit hier en daar vervelende verkeersop stoppingen. EEN CENTRALE Cultuurtechnische Commissie is ingesteld, die de lei ding zal hebben in ruilverkavelings- t e1' za^ °°k de minister van Landbouw over diverse onderwerpen van advies dienen. DE FABRIEK van radio-ontvang toestellen, die Philips in Soerabaja heeft, zal per 1 Maart definitief wor den opgeheven. Het deviezenbedrag waarover men kan beschikken, is te gering. EEN 63-JARIGE directrice van een rusthuis te Bilthoven is door de Utrechtse rechtbank tot 3 weken hechtenisstraf veroordeeld. Zij had geen voorrang verleend aan een mo torrijder, met het gevolg dat deze laatste tegen haar auto opbotste en dodelijk werd gewond. DE GRIEKSE minister Papagos is bereid, de Britten militaire steun punten op het Griekse vasteland te geven, als Cyprus bij Griekenland wordt gevoegd. NICARAGUA wil zo spoedig moge lijk alle normale betrekkingen met Costa-Rica herstellen. Dit heeft de regering van eerstgenoemd land aan de commissie van onderzoek der pan-Amerikaanse organisatie mee gedeeld. UE FRANSE socialisten hebben nu officieel te kennen gegeven, dat zij niet zullen deelnemen aan een rege ring Pinay, omdat de kabinetsfor mateur de gematigden vertegen woordigt. IN DEVENTER dwaalde een vier- jang ventje rond, dat niet kon zeggen waar zijn thuis was. Tenslotte bleek, vr- u i kleuter in Zutphen woonde. Hij had een wandelingetje gemaakt. DE WESTDUITSE (ondsdag wil de accoorden van Parijs zo spoedig mo gelijk bekrachtigd hebben. Op 24 en 25 Februari zullen ze in tweede le zing en een dag later in derde lezing behandeld worden. U NEDERLANDSE Spoorwegen rullen, ondanks de protesten van het wegverkeer, liet machinistensein voorzover noodzakelijk weer koppe en aan het sluiten van overwegen. "H betekent, dat een trein in het men Za' stoPPen- wanneer de bo niet A-?(l° spoorwegovergangen gesloten zullen zijn. Bob G., de 23-jarige Haarlemmer, die Vrijdag uit het Huis van Bewa ring te Amsterdam was ontvlucht, heeft woord gehouden. Hij heeft zich btf de portier van het Huis van Be waring gemeld, zij het dan een dag later dan hij had aangekondigd. De 150 gulden, die hij tijdens zijn vrij heid bijeen had gegaard om de boete te betalen, liad hij bij zich. De direc teur van het Huis van Bewaring kon niet zeggen, of Bob G. onmiddellijk zijn vrijheid zou herkrijgen. Van de tweede gevangene die ont vlucht was, ontbreekt nog elk spoor. In de tweede Katendrechtse Ha ven te Rotterdam is het binnen schip Westerwald gezonken. De schipper kon zich met zijn vrouw en twee kinderen nog tijdig in vei ligheid brengen. Het schip werd lek gestoten toen het bekneld raakte tussen de kade en een Duitse boot, die in de haven ligplaats wilde kiezen. Achthonderd mensen hebben in de Franse stad Niort hun woningen moeten verlaten wegens overstro mingen. In laaggelegen stadswijken van Poitiers kwamen honderden huizen in het water te staan. Nabij Mélun is een achtjarige jongen, in een gebied waar de ri vier de Yerres buiten haar oevers is getreden, verdronken. Algemeen is men het er in Westerse politieke kringen over eens, dat Ma lenkov's aftreden een direct gevolg is van het meningsverschil over de pro ductie dat zich na Stalins dood op de voorgrond heeft gedrongen. Malenkov wilde de nadruk leggen op de produc tie van consumptiegoederen: de eerste secretaris van de partij, Kroetsjev, wilde op de eerste plaats de zware industrie, als basis van het Russsische oorlogspotentieel, versterken. Het aftreden van Malenkov kwam overigens als een volkomen verras sing. De buitenlandse correspondenten in Moskou hadden een belangrijke rede verwacht van Molotov, over de buitenlandse politiek. Die kwam ook inderdaad, maar ze werd voorafgegaan door andere dingen, die de belang rijkheid ervan in de schaduw stelden. Malenkov luisterde zwijgend toe, toen Molotov sprak, zoals hij zwijgend geluisterd had toen Kroetsjev de kwa liteiten van Boelganin had geprezen. Londen verbaasd In de meeste Westelijke hoofdsteden is men nog voorzichtig met commen taar. Washington verklaarde geen grote veranderingen te verwachten in de Russische buitenlandse politiek. In Rome echter zag men het aftreden van Malenkov als een terugkeer naar de militaire machtspolitiek die Stalin voorstond. Diplomatieke kringen in Londen toonden zich verbaasd over het feit, dat Malenkov zijn tekortkomingen op het gebied van de landbouw als reden voor zijn aftreden heeft aangeduid. Kroetsjov namelijk en niet Malenkov droeg steeds de verantwoordelijkheid voor de landbouwpolitiek. Het bericht van het aftreden van de Sovjet-premier veroorzaakte geen opzienbarende reactie op de Europese effectenbeurzen en goederenmarkten. De handel was iets voorzichtiger en enkele aandelen vertoonden een lichte koersdaling. In Amerikaanse regerings- en con- greskringen is men van mening dat de nieuwe Sovjet-regering een krach tiger houding tegenover het Westen zal aannemen. Amerikaanse ambtenaren, die goed ingelicht zijn over Russische aange legenheden, verwachten dat het ver vangen van Gror r Malenkov door maarschalk Boelgahln zal leiden tot krachtige Sovjet-Russische steun voor een onverzoenlijke politiek van com munistisch China t.a.v. het gebied van Formosa. In dit verband wordt in herinne ring gebracht, dat Kroetsjev de leider was van de recente Russische vriend schapsmissie naar Peking, waar hij zich krachtig heeft uitgesproken voor steunverlening aan de politiek der Chinese volksrepubliek. t ,.^eersverwachting-, geldig- tot J vanavond: i ?*u en dan opklaringen, maar t enkele buien. Matige tot 4 Krachtige Westelijke wind, draai- J end naar Noordwest of Noord, i t houder dan gisteren. t Vandaag: Zon onder 17.43 uur. 4 Uaan op 21.11 uur. Morgen: t J ^on op 8.09 uur. Maan onder 8.52 uur. t MINISTER MOLOTOV heeft in zijn rede voor de Opperste Sovjet gezegd, dat Rusland momenteel een voorsprong op Ame rika heeft voor wat de productie van de atoom- en waterstof bommen betreft. De geleerden van de Sovjet-Unie, zei hij, heb ben grote successen bereikt met hun proefnemingen. Overigens behelsde de rede van de Minister van Buitenlandse Zaken in grote lijnen hetzelfde wat hij, bij verschillende gelegenheden, al eerder had betoogd. Hij drong opnieuw aan op het houden van een viermogendhedenconferentie en hij noemde de Westerse defensiesamen- werking een gevaar voor de vrede. Als Duitsland de accoorden van Parijs verwierp, zou eerst de voorwaarde geschapen zijn voor een ge sprek over de eenheid en vrije verkiezingen. Opmerkelijk was, dat ook Molotov zich verplicht voelde, over het belang van de zware industrie voor Rusland te spreken. Wat hij hier over zei, was een herhaling van wat Malenkov en Kroetsjev tevoren hadden betoogd. BOELGANIN .onverwachte eer.. De premiers van het Britse Ge menebest hebben gisteren in een communiqué bekend gemaakt, dat zij alles in bet werk zullen stellen om te komen tot een algemene ontwape ning, die alle soorten wapens zal om vatten. Zij zeiden ervan overtuigd te zijn, dat het gezonde verstand moet zegevieren en dat incidenten, zowel in het Verre Oosten als elders, hoe dan ook moeten worden vermeden. (Van onze parlementaire correspondent) Er zaten meer ministers achter de regeringstafel dan burgers op de publieke tribune, toen Dinsdag de Eerste Kamer een begin maakte met de politieke beschouwingen als start voor de begrotingsbehandeling Voor zover ook hier het mande ment bij de politieke debatten werd betrokken, gebeurde dat alleen tus sen de partijen onderling. De dis cussie ging langs de regeringstafel heen. Opvallend was, dat de katholieke fractieleider Mr. Kropman minister Cals namens de hele fractie in be scherming nam en steun toezegde en dat professor Adema hetzelfde deed aan het adres van de Anti-Revolu- tionnaire minister Zijlstra. Mr. Kropman, die minister Cals geluk wenste met diens herstel, vroeg zich af, of de minister wel voldoende gesteund werd door het hele kabinet, in het bijzonder door de minister van Financiën. Het onderwijs, zei hij, is de grondslag van de cultuur en dus een zaak van het hele Kabinet. Het is onjuist, meende hij, de oorzaken van de onrust in de onderwijssector aan deze minister te wijten. Gemakshalve wordt hij aansprakelijk gesteld voor alle fouten die zich in de loop van de laatste tientallen jaren hebben op gehoopt. Mr. Kropman had alle waar dering voor de gedachte van de mi nister om een universitaire opleiding voor onderwijzers mogelijk te maken. Een voorzichtige, maar duidelijke ver maning kreeg minister Donker. Hij moet niet teveel haast willen maken In de biieenkomst van premiers van het Britse Gemenebest, die mo menteel in Londen gehouden wordt, blijkt een Russisch voorstel ter sprake te zyn gekomen voor een in ternationale conferentie over For mosa". Voor deze conferentie, bui ten de Verenigde Naties om, zou Nationalistisch China echter niet mo gen worden uitgenodigd. Waar Rus land de bijeenkmst zou willen houden werd niet gezegd, maar een uitlating van de Birmese regering duidde er op, dat het wel eens Rangoon zou kunnen zijn. Overigens geeft men het voorstel niet veel kans, omdat Amerika in elk geval Tsjang Kai Sjek in het overleg zal willen betrekken. De pre miers deelden overigens mee, dat de suggestie van de Sovjets slechts een van de voorstellen is, waaraan mo menteel aandacht wordt gegeven. De ontruiming van de Tatsjen- eilanden gaat nog ongestoord verder De burgers zijn nu geëvacueerd. On geveer 15000 mensen zijn door na- De Tweede Kamer kon ook giste ren nog niet tot een besluit komen over het wetsontwerp herziening be grafeniswet, waarin de crematie wet telijk maar onder voorwaarde wordt toegestaan. Woensdagmiddag zullen een aantal amendementen op het wetsontwerp ter sprake komen. Pro fessor Oud en de communisten maakten het minister* Beel nogal moeilijk maar de katholieke bewinds man zag zich gesteund door de re geringspartijen. tionalistische schepen aan boord ge nomen. Premier Menzies van Australië heeft in Londen aangedrongen op de vor- ming van een gezamenlijke strijd macht voor de verdediging van Z.- Oost-Azië. Hij gaat volgende maand in Washington besprekingen voeren De plannen voor een geallieerde strijdmacht in het Verre Oosten zou den al ver gevorderd zijn. met het burgerlijk wetboek, aldus de katholieke fractieleider. Uit reverentie tegenover haar jon gere zuster, de Eerste Kamer, wil de K.V.P. wel een bescheiden uitbreiding van het aantal Kamerleden, maar de verhouding moet dan 1:2 blijven. De K.V.P. is tevreden over het regerings beleid. Mr. Kropman had waardering voor de wijze waarop ook buiten katho lieke kring het mandement In dis cussie is geweest. De bisschoppen, zei hij. willen geen isolatie van het ka tholieke bevolkingsdeel, maar samen bundeling om aldus met de andere groeperingen te kunnen samenwer ken. Dc woordvoerders van A.R. en C.H.U. noemden het mandement zui ver een zaak van de katholieken. Wat het regeringsbeleid aangaat: alleen de woordvoerders van de V.V.D. en de communisten waren po sitief in de contramine. De heer Mo lenaar meende dat men de ministers Cals. van Thiel en de Bruijn wel als overbodig kon beschouwen. Alleen voor Prof. Zijlstra had hij waarde ring De heer Molenaar toonde weinig begrip voor de houding van de bis schoppen. Hij vond, dat het episco paat zich met de politiek bemoeide. De heer In 't Veld (P.v.d.A.) toonde zijn teleurstelling over het besluit van de regering, slechts tot een geringe huurverhoging over te gaan. Zijn fractie_. zei hij, had graag een flinke verhoging gezien, gekoppeld aan een huuregalisatiefonds. Opnieuw liet In 't Veld merken, dat het mandement wel eens een gevaar kon zijn voor de huidige regerings coalitie. Het besluit van het N.V.V., de samenwerking in de Raad van Vak- centralen te verbreken, noemde hij een spontaan protest. Overigens sprak hij de hoop uit, dat die samenwerking hersteld mocht worderi. De Minister-President zal vandaag antwoorden. Twee van de indertijd uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadigers, Tou seul en Faber, zijn op vrije r oeten ge steld. Touseul werd indertijd door de rechtbank in Keulen als Duitser er kend. Daarna echter is hij nog even in hechtenis gebleven, omdat onder zocht zou worden of hjj in Duitsland veroordeeld kon worden. Men neemt aan dat Touseul thans in Aken verblijft, waar hij ook vóór zijn arrestatie vertoefde. Faber werd na hem vrijgelaten. DE WF.PTTT "TI r, «v. «v. c 1 Liir-in ofsn rfoxiz/trun TAo man in Hf» DE WERELD is er er al bijna aan gewoon. De man in de straat spreekt er met een grimmig soort humor over, als hij hoort dat er in de topleiding van de Sovjet-Unie wéér een ster gevallen is. Nu Georgi Malenkov, 53 jaar oud, de kozak, zoon uit een bour- geois-familie, die echter met geduld en vlijt de trappen van het revolutionnair gezag beklom, om na Stalins dood de eerste man te worden. Hij stond nu op van zijn zetel in de stemmig verlichte vergaderzaal van de opperste sovjet en beschuldigde zichzelf van onervarenheid in staatszaken. Met onbewogen gezichten hoor den de aanwezigen toe hoe „de leeuw van het Kremlin" zijn afschuwelijk „Mea culpa" uitriep en zichzelf verantwoordelijk stelde voor het falen van de landbouv/politiek der USSR. ..Ik weet nog niet welke functie ik zal krijgen, maar ik beloof haar ge wetensvol te zullen vervullen!" Geen gemompel, geen enkele blik van aan doening bij de luisteraars. Want Ma lenkov is nu - daarvan kan men ze ker zijn - evenals Beria voor hem en Mikojan voor hem. als besmet met een gevaarlijke ziekte. Zijn von nis is wellicht reeds getekend. Wee hen, die partij voor hem kiezen. En hun gezinnen. Men kan slechts gis sen hoe het gespannen en gekraakt heeft in het Kremlin, hoeveel angst, hoeveel haat er geweest is. voor Malenkov dit offer van zijn eer bracht. Ook in het Kremlin wonen mensen. Malenkov was niet be dwelmd. toep hij dit zei, althans niet in de betekenis die de Westerling aan dit woord geeft. Malenkov beschul digt zichzelf, omdat hij in de waan verkeert, dat men zijn volk. de par ti) nog meéu kan offeren dan zijn leven: namelijk zijn eer. De landbouwpolitiek van de Soviet- regering is mislukt. Nooit zal 'het volk mogen vermoeden, dat dit falen verband houdt met zulke heilige za ken als partij-doctrines en een op hol geslagen dictatuur van het proleta riaat. Dat de debacle weieens een logisch bijverschijnsel zou kunnen zijn van de „heilstaat", opgebouwd volgens de leer van de profeten Marx en Lenin. In het kort: dat er 'iets niet deugt in het hele stelsel. Dit zou de dood van het Russisch communisme betekenen. Zo'n enor me ramp te voorkomen, wettigt ze ker het offer van enkele mensenle vens, van de eer van een paar man nen. Roem is tijdelijk: eeuwig is de loer Een idealist als Malenkov onge twijfeld is, bedrinkt zich zonder veel moeite aan deze waanzinnige gedach te. Malenkov is niet de eerste. Lang niet. Sinds de October- revolutie heeft het communisme nog niet anders gedaan dan haar eigen kinderen verslinden. Wilt ge een bewijs? In de troika", welke de Sovjet unie bestuurde was Kroestjev, naast Malenkov, de grote man. Hij is eerste secretaris van de communis tische partij en tevens belast met en verantwoordelijk voor verhoging van de agrarische productie. In het be gin van dit jaar - toen het landbouw beleid een crisis doormaakte - werd Kroestjev als voornaamste zondebok genoemd. Deze impulsieve en mach tige man liet zich echter niet ver dringen. Hij ging tot de tegenaanval over. Hall Januari hield Kroestjev een rede voor de Russische jeugd en hij prees Stalin. die drastische zuiveringen doorvoerde: „Het. is Stalin, die zonder mededogen de vijanden van het volk ont maskerde. onder wiens leiding de verraders en de défaitistcn zijn ver nietigdEerst viel Mikojan. de minister van Landbouw. Daarna was Malenkov aan de beurt. Wat er pre cies gebeurd is, blijft in het duister. Een feit is het, dat op een histo rische Februaridag 1955 Malenkov zich van zijn zetel verhief en zich zelf van onbekwaamheid beschuldig de. Malenkov is dus - voor een deel ongetwijfeld vrijwillig - uit de bank van de aanklager gestapt om op het matje te gaan staan. Wie is de la chende derde? Kroestjev? Boelganin? GEEN SOLDAAT De nieuwe premier, Nicolai Alexan- drovitsj Boelganin, hoofd van het ro- GEORGI MALENKOV ...mea culpa... de leger en minister van Defensie ge weest, is geen militair al mag hij zich maarschalk noemen. Hij is één van de beproefde politieke commis sarissen, die na de aanval van Hit- Ier op Rusland politiek hoofd van het Westfront werd. Officieel stond hij onder Timosjenko en Zoekov, maar in feite was hij belast met het toe zicht over hen en hun troepen, van politiek standpunt uit. Stalin zette door Boelganin te benoemen een traditie voort, die al onder Trotzky was begonnen. Trotzky moest bij de revolutie gebruik maken van Tsa ristische officieren, wier politieke waterdichtheid niet zeker was. Poli tieke commissarissen hielden hen in het oog en mede dank zij hen vol trok zich het wonder, dat Trotzky - eveneens een man zonder militair verleden - terzelfdertijd het Rode Le ger en de bolsjewistische revolutie organiseerde. Boelganin was nooit anders dan een marionet en men moet zich dus af vragen welk brein straks „zijn" besluiten uitdenkt, Is het Kroestjev'' Is het Molotov? Is het 't presidium van de partij, waarin alweer Kroest jev de boventoon voert? Malenkovs aftreden is niet het einde van de strijd. De angst en de haat duren voort. Boelganin is het type van een professor, 58 jaar oud. Hij heeft een rechte gestalte, zijn haar, zijn snor en zijn sik zijn grijs geworden en men zou hem zeker niet aanzien voor de ,,heer van de oorloguit het Kremlin. Niets in hem herin nert aan de proletariër, die Malen kov is. Hij is een goed spreker, voornaam van gebaar, en star in de leer. Men kon geen betrouw baarder stroman dan hem vinden. Hij heeft de sympathie van het Rode Leger en zijn generaals - een machtsfactor van belang - en het vertrouwen van de orthodoxe com munisten, wier grootste grief het steeds is geweest, dat Malenkov wel iswaar denkend in de geest, van het communisme, toch een wat mildere kleur gaf aan de Sovjet-politiek. I Ook de mode in Rusland vertoonde de laatste tijd kenmerken van aan passing aan 'n „burgerlijker" geest. Het eeuwig vrouwelijke mocht weer een beetje aan zijn trek komen. Niet onmogelijk dat de hernieuwde voorkeur voor staal en wapens, die uit Malenkovs aftreden blijkt, ook voor de Russische vrouw gevolgen zal hebben. Zo gezien is dit plaatje, dat tegelijk met het bericht van de premier-wisseling op onze redactie- tafel viel, onvermoed actueel. Het geeft een idee van de nieuwe voor jaarsmode in de Sovjet-Unie. Zaterdag 26 Februari zal de ..Com missie voor onderzoek naar Paranor male Begaafdheid'' aan een tiental Nederlandse „paranormale genezers" lmagnetiseurs) in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een „bewijs van begaafdheid" uit reiken. Om voor het ..bewijs van begaafd heid" in aanmerking te komen moest gebleken zijn. dat de magnetiseur een percentage van tenminste 35% volko men genezingen en zeer aanzienlijke verbeteringen in de gezondheidstoe stand zijner patiënten wist te berei ken. De „commissie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid" is een aan particulier initiatief ontsproten con trole-instituut. bestaande uit artsen, juristen, predikanten, psychologen, ingenieurs en andere academici. I

de Stem | 1955 | | pagina 1