-us I ;ten i Antoine het nog proberen Wildebeestenspul van Oeteldonk in Meijer ij sche kar In elk geval populair TATSJEN-eilanden zullen toch worden ontruimd Amerikanen beschuldigd van poging tot chantage Sooy maakte zich kwaad en sloeg een ruit kapot r .f145 Franse regeringscrisis van korte duur Prof. Dr Gerlach Royen overleden Hij wil een regering van nationale eenheidvormen Drs Schuijt voor Jongerenraad GEVANGENEN ONTVLUCHT Regering zegt .1 iet klopte Vier de doden op .Darnel' NIEUW SEASIDE Burgemeester van Groenlo gearresteerd lonteur j gevraagd -DELFT [kenaars Ie lloyd jchnologie) ARANT mosa DAGBLAD VOOR ZEELAND Veertig meter in de goede nchling Twee Brilse matrozen verdronken Tsjang Kai-Sjek stemt toe: Incident boven Gele Zee Meer bewolking J tJ°fnemcn<te bewolking, maar avor "P 4e meeste olaat- Uit Huis van Bewaring te Amsterdam Belgische loodsen weer aan het werk Voor wie de huizen De huurverhoging Incident in café te Wenen VS.: Doorgestoken kaart Spa vreest pokken- epedemie De bulldog stond op wacht Bossche artisten presenteren Woeste inspiratie Hij zou f20.000 hebben verduisterd Nieuw-Zeeland schrok geven. met Citroen j (veling. |$RASSEL, 602-oo gezocht voor an dit blad. E L K IJ S. O 4124-272 llllBlllin |l STEDEBOIÏYV DELFT 690-00 AMSTERDAM Ung een CSKISICO'S I een soortgelijke (die bekend zijn Woonachtig zijn in voorkeur. In en een recente PERSONEELS. DIT larticulieren een I-RIJWIEL voor (geheel compleet, Jrwoestbaar, met (iel verzwaarde akwerk ,alle nik- (hroomde uitvoe- le klas banden, Prijs Ludige uitvoering J is tenslotte onze Idige schriftelijke Inen naar uw ge- tlle bedrag terug, (oor sportrijwielen Telefoon 22529 emeente-instellin- trtentie geven wij (den korting per i*ivtAe)VV som. ngclooflijk het ook is waar. En waarom? nt van de in het bui- bekende SUNRISE- e. wil, kosten wat het -nerk Sunrise er ook kost nu eenmaal veel er uit. icheermesje gebruikt, en daar gaat het om. il f 1.40 per pakje van aankoop van slechts jeheel gratis 'n ceht oge of 'n mooi staand elijke garantie, en we U verzekeren, t U daar plezier van te reclame, sje, dus kunt U eerst wel zijn. En mocht w zin zijn, dan kunt direct Uw geld terug ,igd). niet zult willen mis- pog deze BON en U ooie cadeau in huis. Langestraat 62 Tel. 4638 renstaande voorwaar- 0.08 mm met geheel ORLOGE voor dame/ garantie of: OKJE. 1 wordt, n: geopend elke dag 666-00 D.St. 95e JAARGANG No. 21761 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Or A.J J M. Mes, Mr. H. M L. de Rechter, L J v 't Westende, P. V. M. Vercauteren, Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pel kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. nriF.R~Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Biibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. oo) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden, uurao, Van de Engelse tanker „Akenity", die aan 'n steiger te Vlaardingen ge meerd ligt, zijn in de nacht van Za terdag op Zondag twee Engelse ma trozen verdronken. Het waren de 50-ja.ige Joseph Pa trick Gee uit Cardiff en de 28 jarige Malcolm MacLellan uit Dunoot. Van een andere Engelse tanker, de As perity" raakte de 28-jarige matroos Peter Newland te water. Hij kon ge red worden. Na Zaterdagavond gepassagierd te hebben kwamen de matrozen per taxi op de kade aan. Bij het aan boord gaan verloren zij het even wicht. Zij kwamen tussen schip en kade terecht. DERTIEN MENSEN (elf blanken en twee inheemsen) kwamen om het le ven toen Zaterdag een passagiers vliegtuig van de „West African Air ways" in Oost-Nigaria neerstortte DE KATHOLIEKE Centrale Vereni ging voor Geestelijke Volksgezond heid herdenkt 23 Maart a.s. haar 25- jarig bestaan. Er is dan een feest vergadering in de Stadsschouwburg te Utrecht. IN HET O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam, waar hij al enige tijd was opgenomen, is de dichter Chris de Graaft overleden. Hij is 64 jaar oud geworden. DE 23-JARIGE J. v. d. S. uit Den Haag is in de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen toen zijn Volkswagen in volle vaart op een taxi botste. Het ongeluk gebeur de op de Koninginnegracht. DE SJAH VAN PERZIë en Koningin Soraja zullen deze maand een offi cieel bezoek aan West-Duitsland brengen. P.M.F. na zijn nederlaag gefoto grafeerd bij het uitkomen van het Elysée-paleis, waar hij het ontslag van zijn regering aan de Franse president René Coty heeft aange boden. Ook nu. nog bleek de pers veel belangstelling voor hem te hebben, zodat hij via de microfoon commentaar moest leveren. In liet St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht is in de ouderdom van 74 jaar overleden prof. dr Gerlach Roy en O.F.M. Prof. Royen was sinds enkele weken in het ziekenhuis op genomen wegens longontsteking, waarvan hij evenwel herstellende was. Prof. Royen was oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij werd te Valkenburg (L.) geboren en werd na zijn studies in 1932 tot bijzonder hoogleraar in de algemene Ta aTw e lens chap aan de Rijksuniver siteit te Utrecht benoemd. In 1943 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de vergelijkende en algemene taalwetenschappen. Sinds 1950 was hij emeritus. Hij was een zeer actief strijder voor de invoering van de vereenvoudigde spelling (Kollewijn) en speciaal kenner van het vraag stuk der nominale classificatie in de taal. Hij promoveerde in 1926 aan de uni versiteit te Leiden. Van zijn hand verschenen verschillende belangrijke publicaties. Prof. Royen zal Woensdag te Heer len worden begraven. PRESIDENT COTY van Frankrijk heeft Zondagavond de 63-jarige conservatieve ex-premier Antoine Pinay ver zocht, Erankrijks 21ste na-oorlogse regering te vormen. Pinay heeft deze uitnodiging aanvaard. Hij verklaarde po gingen in hel werk te zullen stellen 0111 een regering van nationale eenheid te formeren. „De jongste parlementaire debatten", verklaarde hij, liebhen zowel de ernst der pro bleem aangetoond als de urgentie van de oplossing die zij vragen". „Frankrijk heeft een regering van alle partijen noilig, die bereid zijn zich te verenigen, teneinde de nationale verdediging te organiseren, onze bondge nootschappen te versterken, Europa op te bouwen, hervormingen in Noord- Afrika in te voeren, de nationale economie uit te breiden en te werken voor sociale vooruitgang", aldus Pinay. Hij zal vandaag met zqn besprekingen voor de vorming van een regering beginnen. Het lukt niet waarschijnlijk, dat hij deze voor Dinsdag kan beëindigen. Frankrijk. De Assemblee heeft, om zuiver partij-politieke redenen, de re gering Mendès France beentje gelicht, maar niemand heeft een idee hoe het nu moet gaan. De reacties op het aftreden van Mendès France zijn zeer verschillend. Sommige Noord-Afrikaanse nationalis ten, uit de extreme hoek. zien er een aanwijzing in, dat Frankrijk de pro blemen in Tunesië en Algerië met lan ger door rustig overleg wil oplossen, maar weer „een politiek van geweld" wil gaan voeren. De reactie van de Neo-l>estour-partij in Tunesië is ech ter veel gematigder. In Washington heeft men de val van Mendès France vrij rustig opgenomen. Ook Adenauer zei geen ingrijpende veranderingen in de Franse politiek te voorzien. De Westduitse socialistenlei der, Ollenhauer, sloeg er echter pro pagandistische munt uit. „Nu is het helemaal onaannemelijk dat de accoor- den van Parijs geratificeerd worden", zei hij. (Voor het verslag van de dra matische slotzitting van de Assembléé zie elders in ons blad). Antoine Pinay was, voordat hij in Maart 1952 premier werd, buiten Frankrijk nauwelijks bekend. Hij was 239 dagen aan de macht een der langste regeringsperioden in de vier de Franse Republiek nadat hij een gematigd-rechtse coalitieregering had gevormd, die zich wijdde aan de sta bilisering van de kosten van levens onderhoud. Pinay, een leerfabrikant, werd po pulair. Hij legde geen nieuwe belastin gen op en er kwam tijdens zijn bewind geen arbeidsconflict van enig belang voor. II voerde een prijsstop in en zijn regeringsdoparlementen deden hun best om deze effectief te doen zijn. llij moest aftreden naar aanleiding van de wens der volksrepublikeinen ilVIRP) om de geziiistoeslagen te ver hogen. Voordat het nieuws van Pinay's for mateurschap bekend werd, had Coty langdurige bespi e kingen gehad met verschillende politieke leiders. Zater dagochtend ontving hij de voorzitters van de Nationale Vergadering en de Senaat. Toen de laatste, Monnerville, het paleis verliet, zag hij er nerveus en vermoeid uit. Tot de fotografen zei hij: „Het spijt me, maar ik kan niet voor U glimlachen". Deze houding typeert wellicht het gevoelen van de meeste politici in £LwHE,RUfDSE m»li°nnair Bernhard van Leer heeft Zater dag, ter gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag, een feest gegeven in Blackpool voor het personeel van zijn Engelse fa brieken. Dat feest kostte hem ongeveer 200.000 gulden. Een vloot van Amerikaanse en Na tionalistische schepen is momenteel op weg naar de Tatsjen-eilanden, die volgens een besluit van Tsjang-Kai- Sjek tóch zullen worden ontruimd. De nationalisten hebben in de ontrui ming toegestemd, nadat zij de garan tie hadden gekregen, dat de strijd krachten, die in de Tatsjen-arehipel vrijkomen, konden worden gebruikt TIJDENS ZWAAR stormweer is 7a i terdag in de Middellandse Zee dö V001' tle versterking der defensie van m t *tt de kusteilanden Quemoy en Matsoe. De schepen die naar de Tatsjen-ei landen onderweg zijn, beschikken over een grote opnemings-capaciteit, zodat men vermoedt dat de operatie niet langer dan zes dagen zal duren. De commandanten hebben de aanzegging Uekregcn dat zij in geen geval over ijld mogen vuren, wanneer commu nistische schepen in hun vaarroute ko men, maar dat zij ook geen provoca ties hoeven te duiden. Van nationalis tische zijde doen meer dan dertig oor logsbodems en landingsvaartuigen aan de ontruimingsoperatie mee. Zij wor den vergezeld door ruim vijftien Ame rikaanse vliegdekschepen, kruisers en torpedojagers 19-jarige matroos L. Hofman uit Rot terdam van het s.s. ,,Tomini" over boord geslagen en verdronken. DR ROBERT TILLMANS is Zondag gekozen tot vice-voorzitter van de W est-Duitse Christen-Democratische Partij. Hij is 59 jaar en Minister zon der Portefeuille. JAPAN heeft Rusland nu officiëel laten weten, dat het bereid is te spreken over het „normaliseren van de betrekkingen" tussen de twee lan den. MEER DAN VIJFTIG mijnwerkers zun om het leven gekomen, toen zich in een steenkolenmijn, enkele hon derden kilometers ten Noorden van Calcutta, een ontploffing voordeed. EEN ONBEKENDE heeft Zaterdag van buitenaf zes kogels afgevuurd door een raam van het Egyptische consulaat in New-York. Er werd nie mand gewond. HET PANAMESE schip ..Katingo" pat bij Bergen aan Zee nog altijd op net strand zit, is 38 meter verder zeewaarts verplaatst. Men heeft nu goede hoop, dat het spoedig vlot zal komen. 0 Weersverwachting, geldig tot J vanavond: 1 "Hoog. Zwakke, later J kVrf^and matice. naar Zuid zelfde Wlnt'' Óngeveei de- zelfde middagtempera turen. M^daaii ?an onder 17 39 uur- nn ,,"P 18'39 uur- Morgen: Zon J uSr UUr' Maan omler 819 „Franse regering is Frankrijk niet Enkele uren na het dramatische aftreden van de Franse regering heeft drs W. J. Schuyt, per vliegtuig uit Parijs overgekomen, in Utrecht voor de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging zijn oordeel gegeven over de huidige politiek van Frankrijk in Europa. Drs Schuyt merkte op, dat het na- tionalc egoisi e in Frankrijk, na even onderdrukt te zijn, weer de kop had opgestoken en dat de regering ook ontmoedigd moet zijn geweest door de politiek van Rusland. Zij heeft tenslotte moeten erkennen, dat alleen in samenwerking met de andere Wes telijke mogendheden, iets bereikt kan worden. Dit achtte hij een winstpunt Overigens zei hij, denkt het Franse volk Europescr dan zijn regering. Daarom hoeven we niet te wanho pen. Het is nog altijd niet duidelijk, wel ke richting de pogingen zullen ne men. om tot een accoord inzake „For mosa" te komen. l)e mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Veilig heidsraad op nieuw overleg zal aan dringen, onder leiding van de Secre taris-Generaal der V.N. Dag Ilam- marskjoeld. Ca bot Lodge, de Amerikaanse afge vaardigde naar de V.N., heeft ver klaard, dat zijn land nieuwe plannen heeft om tot een „staakt het vuren" te geraken, maar dat hij eerst over en kele dagen nadere mededelingen hier over kan doen. Intussen heeft zich ten Westen van Korea, boven de Gele Zee, weer een vervelend incident voorgedaan. Twee M.I.G.-jagers, die een Amerikaanse groep ,,Sabre"-jagers aanvielen, wer den neergeschoten. Uit het Huis van Bewaring aan de Havenstraat te Amsterdam zijn twee daar gedetineerde Haarlemmers ont vlucht. Enkele omwonenden zouden Vrij dagavond te ongeveer 0 uur een paar mannen- in burger, met een ladder hebben bezig gezien bij de muur aan dc achterzijde der gevangenis. Dit hebben zij verklaard tegenover en kele der vele rechercheurs die on middellijk na het bekend worden der ontsnapping bij het vooravondap pel een speurtocht zijn begonnen. Deze opsporing die vele uren lang is voortgezet is vruchteloos gebleven. De Belgische loodsen op de Wester- schelde hebben Zondag het werk her vat. Zij deden dit op verzoek van de burgemeester van Antwerpen en van de Scheepvaartvereniging. De Belgi sche premier, van Acker, zou aan burgemeester Craeybeckx hebben meegedeeld, dat de onderhandelingen met de stakers slechts mochten wor den hervat als de laatste weer aan het wérk gingen. Twee S.U.S.-huizen zijn in het I afgelopen weekeinde uitgeloot. Maar de gelukkige winnaars zijn zich hun geluk blijkbaar nog niet bewust. Gisterenavond laat al- thans hadden ze zich nog niet ge- I meld. De nummers zijn: B 349721 (Zaterdag) en C 339091 (Zondag). 55 55 De Ministers Drees en van der Kieft hebben nu in een nota aan dc Eerste Kamer bevestigd, dat in de persbe richten over de plannen van het ka binet met betrekking tot de huurver hoging inderdaad „een juiste kern" zat. Deze komt dan hierop neer, dat „de regering, gezien de ontwikkeling van lonen en prijzen, tot de conclusie is gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet voorstellen voor woningen met lage huurwaarde en slechts een kleine huurverhoging voor duurdere wonljngen. Dit brengt mee dat het probleem van de huurbelas ting, bij handhaving van de gedachte in de Troonrede tot uitdrukking ge bracht, voorshands buiten beschou wing kan worden gelaten." In de memorie van antwoord inzake de algemene financiële beschouwin gen over de Rijksbegroting, merkt de regering omtrent de vennootschaps belasting op, dat zij het nieuwe tarief onverkort wenst te handhaven. For meel kan men er een belastingverho ging in zien, zo wordt gezegd, maar in feite vergeleken met het tarief van het afgelopen jaar is het een verla ging. Vier opvarenden van het Costari- caanse schip „Darnel" zijn om het leven gekomen tengevolge van de ketelontploffing die zich, ter hoogte van Kaap Finisterre, op het schip heeft voorgedaan. Zoals we Zaterdag meldden, waren negen opvarenen door de explosie gewond geraakt, van wie vijf ernstig, üp het moment dat een arts aan boord stapte, bleken vier van de ge wonden te zijn overleden. Een pak met verbandmiddelen, dat door een vliegtuig was uitgeworpen, had zijn doel gemist en was in zee terecht gekomen. De Amerikaanse autoriteiten in Wenen stellen een onderzoek in naar een incident in een Wecns café, dat zich Zaterdagavond voordeed en waarbij, volgens een officiële Rus sische klacht, twee Amerikanen door middel van „chantage" trachtten een Russische consul over te halen tot desertie en verraad. De waarnemende Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, gcneraal- majoor Karskewitsj, zond Zaterdag avond een nota aan de Amerikaan se Hoge Commissaris, Thompson, waarin hij verklaarde, dat twee Amerikanen, een zekere Robert Gray en een zekere kolonel Manning, had den getracht door chantage en om koping de Russische consu1 Naliwaiko over te halen naar de Amerikanen over te lopen. Karskewisj yroeg in zijn nota een onderzoek naar deze „brutale en uitdagende" daad en bestraffing van de schuldigen. Volgens het socialistische blad „Ar- beiter Zeitung" heeft een ooggetuige van het voorval in het café verklaard, dat drie mannen in burgerkleding, twee van hen „kennelijk Amerika nen", plotseling in een woordenwis seling geraakten. De derde man, een Rus, wierp een glas bier naar een der Amerikanen, die hem na wilde lopen toen hij het café verliet. Daarop volgde een vechtpartij, waarbij ook een Russische officier was betrokken. Volgens de Amerikaanse ambas sade hebben de Russen de Ameri kanen in een val willen lokken. In Spa, waar Vrijdag twee kinde ren aan pokken zijn overleden, zijn Zaterdag de scholen, kerken en bio scopen gesloten. De massavaccina- tie van de ongeveer 9000 inwoners van Spa is Zaterdagochtend begon nen. De gezinnen van de twee meisjes, die overleden zijn, moeten in hun huizen blijven. Enorm was de belangstelling 'op het Bergense strand, toen Zondag middag een poging werd gedaan de „Katingo" terug te brengen in haar element. Ook deze maal lukte het nog niet geheel: een afstand van veertig meter gleed het schip in de goede richting; toen was het afgelopen. In de voorbije nacht zou een nieuwe poging worden gedaan. (Luchtopname A.N.P.-foto) 55 Hoe men ook over Sooi van den Eynde denkt, de verdienste dat hij de pers regelmatig van vers nieuws weet te voorzien, kan men hem niet ontzeggen, liet geval, dat zich Za terdag heeft voorgedaan, was overi gens voor de „slachtoffers" nu niet zo erg prettig. Ze werden namelijk door Sooi eigenhandig achter slot en grendel gezet. De exploitanten van Sooi's voor malige speelclub vervoegden zich aan de woning voor het afhalen van hun eigendommen, die daar nog achter gebleven waren. De concierge liet de dames en heren, die met auto's gekomen waren, binnen en waar schuwde Van den Eynde. Deze was blijkbaar op dit bezoek niet gesteld en begon onmiddellijk groot lawaai te schoppen. Hij draaide de deur op Rien van Herpen, de kastelein van De Meijerijse Kar in de hoofd straat van Den Bosch, staat op goede voet met de artisten uit stad en naaste omgeving. Kunstschilders, literatoren, muzikanten cn nog anderen die het met de muze goed menen, komen in de Kar hun kop koffie en hun boter ham nuttigen, en dikwijls genoeg ook nog wel wat anders. Gelukkig ge beurt het niet dikwijls, dat alle artistieke bezoekers en hunne aanhang tegelijk bij de kunstkastelein komen binnenvallen, want daarop is de Kar niet berekend. Maar tegen het driedaagse carnavalsfeest helpt er geen moedertje lief aan: alles zal en moet naar binnen om getuige te kunnen zijn van de opening van de „Karkul-expositie", met de daarbij beho rende openbare veiling der aangevoerde kunstwerken. bouwde, gemodelleerde, gesneden, gescheurde of geplakte of geknut selde toestanden moeten gesigneerd, gesoigneerd en geëpibreerd en bo vendien op enigerlei wijze voorzien zijn van hang- en sluitwerk, een titel of gebruiksaanwijzing, en ten slotte nog van een duidelijk prijs- kaa2*tje. Gelet op dc ervaringen die de jury het vorig jaar heeft opge daan met de ingeleverde werkstuk ken, is het de artisten eens extra duidelijk verteld hoe het moet. De komende dagen zullen zes-en- twintig artisten zich zetten aan een af-, uit- of verbeelding van het „wil de beestenspul van Oeteldonk", een lijdmotief dat naar beweerd wbrdt alles in zich bergt om eenieder woest te inspireren. De deelnemers zijn: Jules Verschuuren, Harrie Ubink, Lou Strik, Ton Smits, Harrie van Rosmalen, Dirk Jan Ribbcling, Theo Reusing, Piet Ravensloot, Her man Rademaker, Wim van der Plas, Noud Paashuis, Toon Ninaber van Eijbcn, Felix van der Linden, Marius de Leeuw, André Kop Jansen, Ollo Hetterscheid, Wies Grips, Guido van de Griendt, Jan van Goethcm, Leo Geurtjens, Lambert van Geffcn, Ton Frencken, Jacques Frencken, Ben Brekelmans, Jan Arons en Harrie van den Thillart. In de keuze van de aan te wenden materialen is eenieder helemaal vrij. Wel moet ieder zich vrijwillig onder werpen aan enkele verplichtingen. Zo dient men zich te houden aan een maximummaat van 55 bij 55 cm (van wege het jaartal). De geschilderde, getekende, gegraveerde, gebeeld- RONDE" PRIJS. De exposanten moeten genoegen nemen met de beslissing van de jury die drie ereprijzen zal toekennen van elk f 33.33. De met ereprijzen be kroonde werkjes worden het onver- vreembaar eigendom van de „Ma- kakul", zijnde de maatschappij van vrienden ter bevordering van de Karkul. Aldus hoopt de Kar-maece- naat Rien van TTerpcn zijn basiscol lectie aan te vullen. Wat hij op het ogenblik al aan kunstwerken heeft, is de moeite van 't aankijken waard. Kostelijke gebram -childerde raamp jes, dito schilderijen en prenten, die men doorgaans niet in koffiehuizen pleegt aan te treffen. PRIETPRAAT. Donderdagavond 17 Februari om 11.11 uur zal de Karkul-epositie met de gebruikelijke prietpraat ge opend worden. Tevoren, om 8.11 uur zal de jury dc uitslag bekend ma ken. De plechtigheid zal worden on derbroken met het nuttigen van de traditionele vastenavondversnapering „mik mee zure zult", eigenhandig vervaardigd door dc Moeder van de Kar. De toevoer van geschikte dran ken zal op de meest prettige wijze worden geregeld. Oeteldonk wacht weer een aller plezierigst, artistiek festijn! slot en stationneerde voor alle ze kerheid een dochter met een grote buldog in de tuin. De visite zat van alle kanten gevangen. Wie niet sterk is moet slim zijn, dacht men, en dus hielden de dames uit het gezelschap het meisje-met- de-hond aan de praat. Toen v. d. Eynde hen op de weg zag verschij nen, waarschuwde hij de Nederlandse politie. Hij maakte zich zo woedend, dat hij een voorruit van een der wagens insloeg. De politie werd binnengela ten en het slot van het drama was dat de belegerden mee naar Baarle gingen. Kort daarop arriveerden de Belgische gendarmen, doch deze heb ben de woning niet betreden. Het ge val trok uiteraard veel belangstelling en het pubjiek nam de zaak van de vrolijke kant op. Burgemeester H. S. van Groenlo is door de Officier van Justitie te Zutphen in voorlopige verzekerde be waring gesteld, als verdacht van verduistering en valsheid in geschrif te. Hij zou zich gelden hebben toege- eigend tot een bedrag van meer dan f 20.000, welke hem ter hand waren gesteld voor bepaalde doeleinden. Woensdag zal S. voor de Rechter commissaris worden geleid. Daar hij overspannen was. genoot de heer S. reeds geruime tijd ziekte verlof. Enkele weken geleden heeft hij ontslag als burgemeester ge vraagd. Een reusachtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van verscheidene honderden vier kante kilometer, heeft Zondag middag de Westkust van het Zuidelijk eiland van Nieuw- Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd vanuit ver uiteenliggende punten een zilver-kleurig voor- werp, dat de vorm had van een sigaar, loaargenomen. Zowel de ontploffing als het vreemde voorwerp, dat volgens waarnemers een verblindend licht uitstraalde, zijn een mys terie. Er is nog geen officiële verklaring voor deze verschijn- selen gegeven. Waarnemers ver klaren, dat het vreemde voor werp zich met duizelingwek kende snelheid voortbewoog. Het kwam uit het Zuid-Oosten en vloog in de richting van de Zuidelijke Alpen, ongeveer 35 km van Greymouth en verloor hoogte naarmate het verder bo ven land kwam. (We mogen hierbij aantekenen, dat kortgeleden boven de Ver enigde Staten een meteoriet explodeerde en dat die ontplof fing ongeveer met dezelfde ver schijnselen gepaard ging. Ook hier hoorde men op honderden kilometers afstand de knal. Red.)

de Stem | 1955 | | pagina 1