Huurverhoging zal niet meer dan 10 procent bedragen N -asssaitste De hardnekkige Koning Winter FORMOSA*' Maandag in Veiligheidsraad EMIGRANTENSCHIP vertrok een uur „S i b a j a k te laat Fel protest tegen nieuwe wetten van Collard Veldmaarschalk Schoerner niet met bloemen begroet Onbevestigd bericht met veel nieuws DAGBLAD VOOR ZEELAND Helicopters sloegen te pletter ZES MILITAIREN GEDOOD Binnen vijf jaar atoomvliegtuig ZACHT WEER Arbeiderswoningen blijven er helemaal buiten COMPROMIS DAT KABINETSCRISIS VOORKOMT? Atoomenergie wekt stroom op De schoolstrijd in België Britse olie op de golven Twee doden bij botsing onder Teugt Roofoverval op twee bejaarden Verkiezingen voor de Eerste Kamer Het ccnhciclsgesprek Bijeenkomst op 28 Februari TERUG UIT GEVANGENSCHAP Meedogenloos bevelhebber GERDA WAS VERDWENEN EN... Op het laatste nippertje reden twee taxi s de kade op Kapitein werd nerveus Geschenken met een merk j Faure daagt uit tot duel j 6 URK. 62.200.200.65 reeds teveel tijd verloren gegiaii, viel hem in de re- ..Hoe denkt eij ons binnen stad te krijgen?" vroeg hij. j weet toch, dat de poorten ar bewaakt worden?" De man glimlachte. „De be- ung is zwaar" gaf hij toe, ch niemand zal er aan den een waüen met vis terug turen!" qSBJAARGANG No. 21744 Ultgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: c j. V. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post t 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan-, zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Twee hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn Don derdag bij Schwieberdingen, ten Noorden van Stuttgart, neergestort. Zes militairen zijn hierby om het le ven gekomen. De toestellen maakten deel uit van een form tie van drie. De vliegtuigen waren blijkbaar de koers kwijt en de piloten besloten daarom tot een nood landing. De eerste helicopter kwam behouden aan de grond, de tweede echter sloeg te pletter en toen het derde toestel naar beneden kwam om hulp te verlenen, verongelukte het eveneens. Een bruikbaar vliegtuig met atoom motoren, dat voor onbepaalde tijd zonder landing zal kunnen vliegen, zal binnen de volgende vijf jaar tot ont wikkeling worden gebracht, aldus heeft een lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaan se huis v. Afgevaardigden, Durham, Vrijdag verklaard. De grootste moeilijkheden zijn de grote hitte die door atoomenergie wordt teweeggebracht, en het gewicht van het vliegtuig. DOORDAT HIJ met een schietwapen verkeerd manoeuvreerde, kreeg de 20-jarige militair S. uit Rotterdam, in de legerplaats Kamp van Laren, een kogel in de bctik. Hij overleed enige uren nadien. PRESIDENT TITO heeft de uitnodi ging van de Franse president aan vaard, om dit jaar een bezoek aan Frankrijk te brengen. Het tijdstip van dit bezoek moet nog worden vastge steld. DR. J. HOUTGAST, verbonden aan de Sterrenwacht te Utrecht, gaat op 20 Juni op Ceylon de langste zonsver duistering van deze eeuw observeren. DOOR TERREURDADEN van benden hebben de laatste dagen op West-Java 36 mensen het leven verloren. Meer dan 150 huizen werden in brand ge stoken. BENELUX-MINISTERS zullen spoe dig in Brussel vergaderen over de op volging; van Jean Monnet als voor- "iwv van het Hoge Gezagsorgaan der ■O' Er zou meningsverschil zijn over de candidatuur van Paul Rama- dier. EEN 56-JARIGE schipper in Rotter dam werd dodelijk gewond, doordat St-of van een velgring tegen zijn hoofd sprong, dat van een vrachtauto- wiel was gebroken. EEN HAAGSE polity-agent haal de een 11-jange drenkeling, die door het ijs was gezakt, uit het water. Hri vond diens moeder niet thuis en daarom stopte de agent a/n,i^ngen J*13?1 zel£ onder de wol. Moeder schrok wel een beetje toen ze thuiskwam. hen P llavenarbeiders heb- -mrwfWei®,? een lading wodka en Eoerteroö11 ^et-Unie gemaakte Km-'6 lossen, die voor Brits- West-Indie waren bestemd. K? *®NSEN beneden 17 jaar mint in Sr. bijzondere toestem- moit ?p' f'-ndstn1 z^ur'^ jeugdcriminaliteit' tcgiTn "te'g'aanT ZmcLSlaLe^moSetenavkgetlaStigdcn in partement van DefensieT3"» het de~ vragen voor "°eenebuhen0Beï^og cIESRov™^fndaeardiÊden van tische staton zi?n VrM=V?mmVnis- MET INGANG van Maandag zal eP zien de grote behoefte waarin het te" we?rbericht blijkt te voot S lede.re twee uur een nieuw be- richt worden uitgesproken. En dit tus- s morgens 7 en 's avonds 6 uur. t 4 4 4 tot Weersverwachting, geldig vanavond: fc in??","» w.eer met voornamelijk J m he' Westen van het land enkele overdr.jvende wolkenvelden --- 'j woikenvel tot matige en langs kust van Holland en Zeeland in middag krachtige Zuidelijke w Zacht voor de tijd vai. het Vandaag: Zon onder 17.23 4 4 4 4 4 4 de dc J ind jaar. n «-uit onaer 17.23 Morgen: Zon op 8.27 uur. Zon dc 1 .24 uur. Maan op 10.35 uu. Maan onder 00.39 uur. Maandag ^on op 8.25 uur. Maan op uur. on- uur. 10.53 AAR liet A. N. P. ons meldt, denkt de regering bij de aanstaande huurverhoging niet verder te gaan dan ongeveer een percentage van tien, waarschijnlijk gediffe rentieerd naar de gemeenteklasse, met dien verstande, dat de normale arbeiderswoning niet onder deze huurverho ging zal vallen. Het begrip arbeiderswoning wordt genieten eveneens naar een gedifferentieerd bedrag, naar gelang de gemeente, waarin de woning slaat. De regering wil vóór alles rust in de sectoren van lonen en prijzen en voorkomen, dat Nederland in een noodlottige spiraal geraakt. Door de huurverhoging te beperken wil zij een te sterke spanning voorkomen. Een nieuwe loonronde kan thans niet worden verwacht. Wel ligt het in de bedoeling in de ontworpen belastingherziening voldoende compen satie te bieden. Van de stichting van een huuregalisatiefonds heeft de regering in dit stadium afgezien. aan te nemen. Tijdens dc begrotings behandelingen is duidelijk gebleken, dat de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. de gedachte aan een huurbelasting verre van zich afwierpen. De P.v.d.A. daarentegen verlangde, dat een „belangrijke" huurverhoging gepaard zou gaan met een afroming van de huren door een huurbelasting. Op dit punt stond en staat de P.v.d.A. onwrikbaar. Deze tegenstelling tussen de partijen in het parlement was dan ook doorgetrokken tot in de minister raad. Tijdens de schermutselingen in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrotingen, had minister Van der Kieft laten doorschermeren, dat een voorstel voor een „bestemmings heffing" mede door minister Witte zou moeten worden ondertekend, maar minister Witte verklaarde later in de zelfde Kamer, dat hij nog van niets wist. In ieder geval is wel gebleken, dat minister Witte niet voor het mede-ondertekenen te vinden was en dat de P.v.d.A.-poging om aldus de weerstand bij de rechtse partyen te breken, mislukt is. Dit bericht is doorgegeven, nadat de Volkskrant een en ander reeds in grote lijnen had vermeld. Naar onze parlementaire correspondent meldt, was er nogal wat deining in officiële ambtelijke kringen, omdat „het ge heim van de ministerraad blijkbaar was doorbroken. In ieder geval kan worden ver wacht, dat vanuit de Tweede Kamer enkele vragen zullen worden gesteld, in de zin van: Is dit bericht juist en hoé kwam het vanuit de besloten mi nisterraad alvorens de volksvertegen woordiging ervan op de hoogte is gesteld? Met het boven geschetste besluit schijnt de ministerraad een uitweg te hebben gezocht uit een moeilijk heid. die inderdaad steeds meer de dreiging van een kabinetscrisis begon De eerste foto's van een nieuwe Russische electriciteitscentra.le, welke de benodigde energie afneemt van die welke bij de atoomsplitsing vrij komt, zijn nu pas vrijgegeven, zeven maanden na de opening van de centrale. Naar wij vernemen kan men in deze centrale een vermogen ontwikkelen van 5000 kilowatt. Boven: een van de grote fabriekshallen; in deze hal zijn de pompinstallaties opgesteld. Onder: Een aantal warmte-regulatoren, cylindervormig. Dc schoolstrijd in België dreigt op nieuw in al zyn felheid te zullen ont branden als gevolg van de wetsont werpen die de socialistische minister van Onderwijs, Collard, voornemens is bij het parlement in te dienen. De katholieke bladen melden, dat deze zeer nadelig zijn voor de katholieke lagere en middelbare scholen. De lagere scholen, zowel de open bare als de katholieke, zouden haar subsidies voortaan niet meer via an dere instellingen ontvangen. doch rechtstreeks van de staat. In gemeen ten waa geen openbare lagere school bestaat, zou er een opgericht moeten worden met staatssteun. De directeur van openbare scholen zoi bovendien het diploma moeten bezitten van een door de staat goedgekeurd kweek- scl 1 of universitaire instelling. Waar het op het ogenblik zo is, dat mer. een verzoek moet indienen, indie men z'n kind geen godsdienst onderwijs wil laten volgen op school, zou op grond van de nieuwe wet ten. ueze procedure in de toekomst juist omgekeerd worden. Een delegatie van de C.V.P. heeft Vrijdag morgen een bezoek gebracht aan Eerste-Minister van Acker, om te protesteren tegen de wetsontwer pen. De voorzitter van dc C.V.P., Theo Lefèvre, waarschuwde tegen de con sequenties van deze wetsontwerpen en verklaarde, dat de atholieke we reld in België alles in het werk zal steellen om de toepassing er van te verhinderen. Wellicht dat de „mars naar Brussel" nu zal doorgaan. De ministerraad kon op zijn vingers uittellen, dat een voorstel tot huur belasting door de Kamer zou worden verworpen en dat dit het terugtrek ken van de P.v.d.A. uit de regering tengevolge zou hebben. Maar ook een „belangrijke" huurverhoging (zónder huurbelasting» zou voor de P.v.d.A. aanleiding zijn niet langer aan de regering deel te nemen. „CONCESSIE". De ministerraad heeft nu blijkbaar een uitweg gezocht, door het woordje „belangrijke" in het middelpunt te stellen. Een „belangrijke" huurverho ging moet gepaard gaan met een huurbelasting, is de stelling van de P.v.d.A. Hoe kunnen we nu de huur verhoging niét „belangrijk" doen zijn, hebben de ministers zich kennelijk afgevraagd Een verhoging van tien percent van de huren boven de 400 gulden hebben de P.v.d.A.-ministers blijkbaar niet „belangrijk" genoeg gevonden om er onherroepelijk een huurbelasting aan te verbinden. Af gewacht moet nu worden als het bericht juist is of ook de P.v.d.A.- fractie van de Tweede Kamer er zo over denkt. Het Parool had gisteravond al een artikel onder het hoofd „Compromis of capitulatie?" waarin dit blad meent te moeten vaststellen, dat een prin cipiële concessie, het loslaten van de bestemmingsheffing, alleen door de socialistische ministers is gedaan. Het socialistische blad meent, dat de P.v.d.A. gevaarlijk dicht in de buurt is van een toestand, waar hij zichzelf van iedere vrijheid tot manoeuvreren heeft beroofd. De Veiligheidsraad der V. N. zal Maandagmiddag a.s. om vijf uur bijeenkoitufn om te spreken over een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Nieuw-Zeeland zal voorstellen, dat communistisch China tot het debat wordt toegelaten. Dit voorstel heeft de steun van En geland en de V.S. en zal vrijwel zeker worden aangenomen. Het verzoek om de bijeenkomst van de raad te houden werd gedaan door de Nieuwzeelandse afgevaardigde Sir Leslie Munor, in een brief, die aan hemzelf, als voorzitter van de raad Vrijdagavond omstreeks half zeven is te Teuge een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij het echtpaar H. zur Klein-Schmiede uit Diepenveen het le ven heeft verloren. H ït ongeluk gebeurde, toen de auto waarin het echtpaar zat, bezig was een vrachtauto te passeren. Juist op dat ogenblik naderde van de andere kant een vrachtauto met oplegger, geladen met betonblokken. De iuxe auto werd tussen de twee vrachtwagens gekraakt. in Januari, was geadresseerd. Hij deelde vervolgens mede, dat de raad Maandag bijeen zal komen. Indien «de poging van de Veilig heidsraad faalt, zullen de premiers van 't Britse Gemenebest, die de vol gende week te Londen bijeenkomen, naar een nieuw plan zoeken om de strijd te doen beëindigen. De Britse ambassadeur in de Sov jet-Unie. Sir William Hayter, heeft Vrijdag in Moskou gesproken met Mo- lotof en hem verzocht, bij de Chinese regering op ..zelfbescherming" aan te dringen. Ook vroeg hij Russische steun bij het debat in de Veiligheids raad. Molotof zou vrij koel op Hayters verzoek hebben gereageerd. Hij ver klaarde. dat de Verenigde Staten „zich niet in binnenlandse aangele genheden van China moeten mengen en hun agressieve actie rond Formosa moeten staken". Sir Anthony Eden deed een beroep op communistisch-China. de zitting van de Veiligheidsraad bij te wonen om te trachten een regeling tot stand te brengen, ook al zou dit een tijde lijke zijn. Donderdagavond kort voor midder nacht, hebben twee gemaskerde man nen een roofoverval gepleegd in de woning van de 70-jarige H. Heudik- huizen en zijn 65-jarige zuster, die aan de Nworderweg te Wijde Wormer wonen. De mannen persten beide bejaarde mensen onder bedreiging van vuur wapenen 600 gulden af. Voordat de mannen de woning verlieten zeiden zij tegen hun slachtoffers, dat zij het huis niet mochten verlaten, daar zij dan aan groot gevaar zouden bloot staan. Niet eerder dan Vrijdagmorgen werd dan ook melding van de overval gemaakt. De laatste resten van sneeuw en ijs zijn in de grote steden nagenoeg verdwenen; wie had er dan ook nog gedacht, dat het bij de Afsluitdijk nog niet zo ver zou zijn? Een beeld, dat duidelijk weergeeft, dat Koning Winter zijn terrein niet zonder meer wil verliezen... Reus achtige brokken ijs liggen er schots en scheef dooi elkaar, en het ziet er naar uit, dat zij voorlopig nog wel niet verdwenen zullen zijn Onze fotograaf maakte deze opname in de omgeving van het Kornwer- derzand, op de Afsluitdijk. Dit jaar, op de Derde Dinsdag in September, zal krachtens de grond wet de helft der Eerste Kamerleden aftreden. Op 12 Juli a.s. zal de can- didaatstelling plaats hebben en Woensdag 3 Augustus zullen de Prov. Staten de Eerste Kamer voor de helft vernieuwen. De aftredende groepen zijn I: (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, 13 leden) en III: (Noord-Holland, Friesland, 12 leden). De K.V.P.-delegatie voor het een- heidsgesprek heeft naar aanleiding van de ontvangen brieven van de K.N.P.-delegatie en de K.W.G.-dele gatie een uitnodiging gericht tot beide groeperingen voor een byeenkomst op 28 Februari a.s. De K.V.P. koos deze datum, omdat de K.N.P. had verzocht om het gê- sprek spoedig te hervatten, de kathó- lieken in de P. v. d. A. enige weken uitstel prefereerden met het oog op het dan voltooide onderlinge beraad en de K.V.P. zo mogelijk een gesprek van drie partners op prijs stelt. Tenslotte vermeldde de K.V.P.-de legatie in haar uitnodiging ten overvloede dat het gesprek als ba sis dient te hebben de bekende ver klaring van de kardinaal en het bis schoppelijk mandement 1954, voor zo ver het betrekking heeft op de een heid der katholieken op politiek ter rein. De voormalige Duitse veldmaar schalk Ferdinand Schoerner is uit Russische gevangenschap in de Bondsrepubliek teruggekeerd, waar hij in tegenstelling tot vele andere wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers een zeer slecht onthaal heeft gevonden. Minister Strauss, de organisatie der Duitse oud-strijders en de vak bonden hebben zijn arrestatie en be rechting voor een Duitse rechtbank De 18-jarige Gerda P. uit IJmuiclen is er gisteren in geslaagd, een zeekasteel, dat klaar lag om naar Australië te vertrekken, een vol uur op te houden. Donderdagavond was het meisje, dat blijkbaar niet veel voor de voorgenomen emigratiereis voelde, plotseling verdwenen en de ouders besloten hun vertrek dus maar uit te stellen. Op het laatste moment, toen Gerda terecht was, veranderden zij nog van gedachte en het werd een race met de tijd, die dank zij de kapitein van de „Sibajak" gewonnen kon worden. „Ik heb in twee nachten niet gesla pen", zei mevr. P., toen zij eindelijk met man en vier kinderen in een taxi aan de Lloydkade te Rotterdam arri veerde, waar de motoren van het schip al enige uren lang aan het draaien waren. De 18-jarige Gerda werd ervan ver dacht dat ze een hele comedie had gespeeld, die haar door een ander was ingeprent. „Want zelf is ze zo niet" werd er bijgevoegd. Donderdag middag had het meisje het nog her haald: Moeder, ik laat u niet in de steek", 't Was een hele geruststelling, voora omdat de oudste zoon Willem, die verloofd is, was ondergedoken en aldus te kennen had gegeven, dat hij riet van plan was mee te gaan naar net nieuwe vaderland. Donderdagavond laat was Gerda nog bereidwillig in de keuken de vaat gaan wassen. Alles scheen dus in orde te zijn. Maar plotseling, om een uur of tien, was ze verdwenen. Buren hadden haar zien wegrijden in een auto. Men vermoedde dat een ongewenste vriendschap voor het meisje daar iets mee te maken had en mede daardoor konden vader en moeder P. haar niet achterlaten. „Dan maar niet emigre ren" werd .besloten en de Kon. Rot terdamse Lloyd werd van dit besluit in kennis gesteld. Hals over kop zagen de emigratie-autoriteiten nog kans vier adspirant-emigranten. resp. uit Apeldoorn. Rijswijk, Rotterdam en Deventer bereid te vinden, reeds nu mee te gaan. Toen kwam het bericht, dat de fa milie P. tóch meeging, omdat de politie Gerda gevonden had. TOT HALF ZES Bij de Lloyd werd gewikt en ge wogen en ofschoon het schip, op vier bedden na. vol was, trof men toch maatregelen om de familie van zeven behoorlijk te kunnen onderbrengen. Maar het werd half vijf, vijf uur Vrijdagmiddag, en het schip moest nu eindelijk eens van de kade af. Men vroeg zich af, of zij nu nog zou komen of niet. Een telefoontje naar buren in IJmuiden leerde, dat de familie P. om half vier in twee auto's naar Rotter dam was vertrokken. De spanning aan tie Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot uiterlijk half zes wilde de kapitein nog wach ten, maar dan moest het schip onher roepelijk vertrekken. Juist zou de wijzer van de klok half zes aanwij zen, toen de dochter, onder politie- geleide. de loopbrug op ging. Ja, nu was het toch wel zeker, dat de familie geen verstek zou laten gaan. En inderdaad, drje minuten later reden twee taxi's de grote hall in en stapte een geheel overstuur zijnde familie P. uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was kalmeerde de moeder enigszins. In allerijl wer den de papieren nog in orde gebracht, een geheel legertje witkielen sjouwde de bagage aan boord en onmiddellijk daarna werd de laatste loopbrug weg gehaald. Dit leed was tenminste ge leden. Om tien over half zes. dus ruim een uur te laat. ging de „Sibajak" van de kant, toegewuifd door enige dui zenden op de wal. geëist. Voornamelijk de bond der oud strijders is heftig tegen Schoerner van leer getrokken. Deze bond. die her haaldelijk gratie heeft verlangd voor alle wegens oorlogsmisdadigers in het buitenland veroordeelde Duitsers, heeft van de regering geëist. dat Schoerner niet als teruggekeerde krijgsgevangene zal wórden behan deld en dat hem de burgerlijke rech ten zullen worden onthouden. Oorzaak van deze ongewone houding tegenover een voormalige krijgsgevangene is het feit, dat Schoerners misdaden zich vnl. tegen de Duitse soldaten hebben gericht. Volgens de bond der oud-strijders zou Schoerner duizenden Duitse soldaten door zijn vliegende Standgerechten hebben laten ver moorden en door tenslotte zelf te vluchten zijn soldaten aan het Rode Leger hebben prijs gegeven. Schoerner had de reputatie een van de meest meedogenloze bevelhebbers van Hitiers leger te zijn. De thans 62- jarige vroegere generaal werd op 20 April 1944 door Hitier tot veldmaar schalk bevorderd. Hij commandeerde toen de Duitse legers in Tsjecho-Slo- wakije. Men vermoedt, dat de Russen juist Schoerner hebben vrijgelaten, om de Duitse jongemannen nog meer tegen de dienstplicht in te nemen. Handel in huishoudelijke artikelen protesteert Het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel bevat een clausule, die het verstrekken van kleine ge schenk i door winkeliers toelaat, mits deze voorzien zijn van een merk. dat de artikelen duidelijk een reclame karakter geeft. Een aantal organisaties van hande laren in huishoudelijke artikelen e.d. heeft verzocht, deze clausule uit het ontwerp te schrappen. Het feit, dat bedoelde artikelen een merk krijgen, menen zij. voorkomt niet dat de han del. die de goederen i.. kwestie ver koopt, er schade door lijdt. Edgar Faure, de 47-jarige Fran- J se minister van Buitenlandse Za- J ken, heeft een jonge Parijse jour- nalist. Schreiber genaamd, tot 'n S due, uitgedaagd. Schreiber (31) J is hoofdredacteur van het Parijse weekblad Express". Faure acht zich in zijn eer aan- S getast door een artikel van Schreiber over belasting op ren- J paarden. De journalist heeft de uitdagin" aangenomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1