Als provincie het initiatief neemt, wil regering bijspringen gde sven Nationalisten gaan Tatsjen- archipel ontruimen BRITSE TREILERS VERGAAN a Rubinstein vermoord in zijn flat te New-York Nieuw en dringend protest van Frans opperbevel PRINSES BEATRIX WORDT 17 De schadevergoeding van de Biesbosch 5EtNN? heeft een gedenkboek van HET VLIEGENDE OOG r S.U.S.-DRAMA >ij De Spar Avonden. BON I ik DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 Zestig meter onder i het ijs door J Bereid tot storting van één millioen in Provinciaal Rampenfonds Iwan Smirnoff zestig jaar „WATERBERGING MOET MOGELIJK BLIJVEN" Ruggespraak over waterwegen-rapport Weinig wind Jachtbommenwerpers gaan naar Formosa Dekknecht tc Rotter dam verdronken De gevangen vliegers Familieleden niet naar China Ook IJslandse zee lieden omgekomen DEGRELLE IN TANGER? Witboek van Belgische oudstrijders „Katingo" nog op liet zand Zijn vader advi seerde de Tsaar Ondernemingsraden Geen „dispensatie" voor N.V. Hensen n Zeevogels komen in olie om De moord op katholieke Vietnamesen Dorp werd omsingeld MALVERSATIES BIJ BERGSE N.V. Directeur in arrest Taxi-chauffeur gaf geen krimp Drie jaar geëist tegen overvallers A 3 meer dan 200 De beste kwa- leligste. ;elen met 9 van f. 1.- 5 ct oordeel eine soepsmulstef, r heeft wel gemerkt lekkere erwtensoep aggi best aan jou 1 is. En we gaan ze vaker eten hoor, noeder vindt ze nét als haat eigenge- >m en nam zijn bezoekers p op. Blijkbaar was zijn k gunstie, want hij knikte roeg toen: .Vertel mu wie gij zijt en waaraan onwaardig persoon Uw k te danken heeft.'' Ararn antwoorden, doch uu was hem voor. Hij richtte in zijn volle lengte op en ..Vrees niet. goede man. n Uw keizer!" 95e JAARGANG No. 21743 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L, J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278 Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG 28 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Tele oon 102 - (Bübureaux: Terneuzen, Noordstrlat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. M '~1 Prinses Beatrix wordt Maandag a.s. 17 jaar. Haar eerste officiële daad als lid van het Koninklijk Pluis de tewaterlating van een nieuwe tanker heeft kortgeleden het Nederlandse volk ineens doen beseffen dat Beatrix niet meer het „prinsesje" is, maar dat zij de Kroonprinses is geworden, met eigen verant woordelijkheden, een charmante persoonlijkheid naast de Konin gin en de Prins, onder wier leiding zij zich verder ontplooien zal. (Foto Meijboom) VIER STUDENTEN zijn door de po litie van Havanna gearresteerd we gens deelname aan een terroristisch complot tegen de regering en de per soon van president Batista. IN DE PORTUGESE kolonie Goa (enclave in India) is het opnieuw tot betogingen van de „bevrijdingsbewe ging" gekomen. Sommige betogers gingen op de rails zitten om de trei nenloop in de war te sturen. IN HET DERDE kwartaal van 1954 zijn er in Amsterdam 4456 ongeluk ken gebeurd, waarvan 16 met dodelij ke afloop. De hoofdstad staat met dit aantal nog altijd boven aan de „zwar te lijst ÏE^ADMïRAAL b.d. N. A. Rost v. I=n S ?at,Mr' G' C' D' Bar0n nbroek opvolgen als opper- ceremomemeester van H. M de Ko ningin. IN DORDRECHT is me„ bii graaf werkzaamheden op een 8 meter ho ge muur gestoten, die vóór de veer tiende eeuw gebouwd moet zijn. Waarschijnlijk heeft hij deel uitge maakt van een Middeleeuwse stads toren. De vijfjarige Wim Rengelink J uit Meppel zakte op het riviertje de Reest door het ijs en werd door het snelstromende water meegevoerd. Spoorwegarbeiders, - die 60 meter verder bij een brug aan het werk waren, hoorden het hulpgeroep van een meisje en I op hetzelfde moment zagen zij de drenkeling onder het ijs aan ko- men drijven. In een wak konden ze hem opvangen. Het jongetje werd een seinhuisje binnengedra- gen en kon, na even op verhaal I te zijn gekomen, naar huis De regering gaat er van uit, dat het niet op haar weg ligt schadevergoeding te geven voor dijkherstel en voor de schade, geleden in de Brabantse Biesbosch en het gebied van de Donge en het Oude Maasje. Zij heeft echter met de Commissaris der Koningin in Noordbrabant, alsmede met het Nationaal Rampen fonds een andere mogelijkheid van hulpverlening besproken. De provincie Noord-Brabant zou het initiatief moeten nemen 0111 door middel van het Provinciaal Rampenfonds, volgens nader vast te stellen richtlijnen en onder diens verantwoordelijkheid, te komen tot tegemoetkomingen aan de betrokkenen. Indien dit zou worden verwezenlijkt, zou de regering bereid zijn de Sta ten-Generaal voor te stellen een bedrag van f 1.000.000.— als bijdrage in dit fonds te storten. Aangenomen mag worden, dat ook de provincie een bedrag daarin zal storten. De onderhandelingen met het Rampenfonds duren nog voort. Dit heeft minister-president Drees namens de ministers van Financiën en Verkeer en Waterstaat meegedeeld naar aanleiding van de vragen die de heer v. d. Heuvel (K.V.P.) over de stormvloedschade had gesteld. De schade aan de hoofd- en buiten waterkeringen, aldus de Minister-Pre sident, wordt voorlopig geraamd op ruim f 3.100.000 Hiervan heeft een bedrag van f 600.000 betrekking op de schade aan Rijkswaterkeringen. De omvang van geleden schade aan be- drijfs- en beroepsuitrusting en voor raden (private sector) zal vermoede lijk een bedrag van f 500.000 niet te boven gaan. Wat de schade aan on roerend goed in de private sector be treft. zijn de voorlopige schattingen in de orde van grootte van f 250.000. In de landbouwsector worden de schaden aan vee. gewassen, uitrusting en voorraden geschat op f 300.000, aan gebouwen op f 30.000. Alle bovenver melde cijfers zijn schattingen, welke dus nog vrij aanzienlijke wijziging zouden kunnen ondergaan. Het is niet verantwoord, meent de regering, zonder tegelijkertijd andere maatregelen te nemen, nu reeds een Gisteren zijn vertegenwoordigers van de provinciale besturen van Zee land. Noord-Brabant en Limburg door de ministers Algera en Luns gehoord over hun standpunt inzake het advies Steenberghe-van Cauwelaert. Ook vertegenwoordigers van de betrokken Kamers van Koophandel waren hier bij tegenwoordig. H.K.H. PRINSES WILHELMINA zal morgen, Zaterdag, vóór het nieuws van 6 en 7 uur, een radio toespraak houden over veilig ver keer. Zij heeft gezegd, diep ge schokt te zijn door de ontstellende toeneming van het aantal ver keersongevallen. DRIE JEUGDIGE Rotterdammers, die uit een zilversmederij voor 20.000 gulden aan juwelen en horloges had den gestolen zijn door de Rotterdamse rf JL veroordeeld tot gevangenis straffen tussen 2 jaar en 9 maanden. OP 15 AUGUSTUS a.s. zal een serie postzegels met toeslag verschijnen, ^aaEY.?? ?e hengst aan het Konin gin Wilhelminafonds, voor de kanker bestrijding, ten goede komt. ?*;ih1*Per' "Ult het r«k van de ar beid uitgegeven. Deel I ervan is een herdruk, deel 2 behandelt de geschie denis van de katholieke arbeidersbe weging van 1925 tot 1941. DE TSJECH Karl Andres, die voor het Hoge Gerechtshof in Karlsruhe terecht stond wegens spionnage, is tot 4 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. DE BELGISCHE luchtmacht wordt binnenkort uitgerust met nieuwe Ame rikaanse supersonische straaljagers van het type ,,Thunderstreak". Snel heid 1150 kilometer per uur. i t i i i t vanavond: i i 1navon7:nVaClUing' geldig tof voo"a?einChletntPlaJat5e,Uk mist' IZ n?, N°orden van liet J onklarin ?e"s ',r""S weer met l Zwakke tot matige "p"l„se" ?u.d en Oost. Weinig J J ntler,ng in temperatuur. ..Vaniiaas: Zon onder 17.21 Maan onder 23.18 Op Formosa worden nu inderdaad voorbereidingen getroffen om de eilanden van de Tatsjen-archipel, 200 kilometer ten Noorden van Tsjang- Kaï-Sjek's bolwerk, te gaan ontrui men. De evacuatie van ongeveer 20 duizend militairen en een aantal bur gers, die naar men verwacht binnen drie dagen begint zal worden uitge voerd door schepen van de nationa listen met assistentie van de Ameri kaanse Zevende Vloot. Verslaggevers hebben toestemming gekregen aan boord van de schepen ^twiteiten van de vloot te volgen en dij de ontruiming aanwezig te zijn. n berichten zullen echter onder censuur staan. Jachtbommenwerpers zijn van hun bases m de Stille Oceaan naar For mosa gezonden om de luchtstrijd krachten van de V. S. te versterken. Men verwacht geen onmiddellijke aan val van de communisten op 'de Tat- sjen archipel, maar men houdt reke ning met de mogelijkheid dat zich bij de ontruiming van de eilanden inci denten voordoen. Communistische troepen en luchtstrijdkrachten (men spreekt van enkele duizenden vlieg tuigen van Russisch type» zijn te- genover de archipel op het Chinese vasteland samengetrokken. Elsenhower heeft verklaard, dat hij van zijn bevoegdheden tot het gebruik ^?„Strijdkrachten faij een aanval op Beh?^?va e? de Fescadoren. alleen dnelpiia maken voor defensieve f "d n 'int hij zijn volmacht in geen geval uit handen zal geven Friend^3-m?g.van het Britse schip t'm St 1 door de nationalis- zinken werd gebracht, is in Hongkong aangekomen. De kapitein zei, dat de aanval met opzet was uit gevoerd en dat de piloten de tekens o «X" nur. Morgen: 0P UUr* MaaI1 °P 10 03 i UUr* f Toen laat in de avond de kapitein van de sieeptboot Zwaluw" in de Veerhaven te Rotterdam aan boord terugkeerde, miste hij zijn dekknecht. de 16-jarige C. de Jong uit de Gou- vernestraat te Rotterdam. Daar de kapitein vermoedde, dat de jongen overboord geslagen en verdronken was, waarschuwde hij de rivierpoli tie. Na 'n uur dreggen werd het stof felijk overschot opgehaald. die hun werden gegeven gezien moe ten hebben. In de Amerikaanse Senaat blijkt het gisteren begonnen debat over de re solutie inzake Eisenhowers bevoegd heden minder vlot te verlopen als" in het Huis van Afgevaardigden. Reuter veronderstelde, dat het nog wel enkele dagen zou kunnen duren. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aan de fa milieleden van zeventien Amerikanen die in communistisch-China gevangen zitten, meegedeeld, dat zij geen be zoek aan de gevangenen kunnen bren gen. Tot dit besluit was men ,,met tegenzin" gekomen. DE twee Britse treilers „Lo- realla" en „Roderigo" zijn bij een zware storm bij IJsland om geslagen en met man en muis vergaan. De schepen, die 40 man aan boord nadden, bevonden zich Woensdag on geveer 50 mijl ten Noord-Oosten van TT ?e Torn' aan de Westkust van IJsland. Woensdag zonden de treilers voor het laatst S.O.S.-seinen uit. Van een IJslandse treiler, die onder de kust van IJsland aan de grond liep. zijn vijf opvarenden omgeko men. De andere 28 konden door mid- de van lijnen van het wrak worden gehaald. stormvloed-kerende dijk rond de Bra bantse Biesbosch te leggen, omdat daardoor dit gebied voor waterber ging verloren zou gaan en dit elders verhoging van stormvloedstanden ten gevolge zou hebben. In het kader van de Deltaplannen zullen werken wor den uitgevoerd, waardoor een volle dige watervrymaking van het Bies- boschgebied mogelijk zal worden. Wat d 1 schadevergoedingen door de regering betreft: Zoals reeds is medegedeeld, zullen wel vergoedingen worden gegeven voor die dijkgedeelten, welke destijds op grond Van de Noodwet Dijkherstel 1953 werden hersteld en die zich nog niet voldoende hadden gezet of waar van de grasmat nog niet voldoende was aangeslagen. Verreweg het groot ste gedeelte van de thans ontstane schadeplaatsen aan hoofd- en buiten waterkeringen valt onder deze cate gorie. Het Belgische persagentschap „Bei- ga" meldt uit Madrid, dat de gewezen rexistische leider Leon Degrelle zich thans te Tanger bevindt. Hij zou daar verblijven met een vals Spaans pas poort. op naam van Martin Sanchez. Volgens de correspondent zou De grelle sedert 1945 in Spanje gewoond hebben. Van daaruit maakte hij' rei zen naar Portugal en Tanger. Hij was zeer populair in bepaalde Spaanse kringen en men zag hem dikwijls op mondaine recepties en zelfs bij off- ciële plechtigheden. Degrelle was een intieme vriend van de burgemeester van Madrid, de graaf de Mayalde. Inmiddels heeft het „comité Beroep op het Land", het overkoepelend or gaan van de bonden van .oud-strijders en gewezen verzetslieden, een com muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de publieke opinie niet bevredigd is na de briefwisseling tus sen de Belgische en Spaanse regerin gen over het geval-Degrelle. Het ver bond heeft besloten een witboek uit te geven, waarin de misdaden van Degrelle zullen worden vermeld. Iwan Smirnoff, de bekende voor malige K.L.M.-piloot, die momenteel op Majorca woont, gaat Zaterdag in Ouderkerk zijn 60ste verjaardag vie ren. Een aantal oudgedienden bij de K.L.M. en andere vrienden uit Smir noffs ..vliegende periode" zullen hem daar huldigen. Het logboek van ..De Pelikaan", die in 1933 de roemruchte Indië-vlucht maakte, zal in hotel ..De Paardenbeurs" ter inzage liggen en SmiTnoff. die in de wandeling ..De Turk" wordt genoemd, zal begiftigd worden met de ..gouden fez en het kromzwaard". Tot slot van het festijn is er een vuurwerk ter ere van de ja rige. De bekende Amerikaanse fi nancier Serge Rubinstein is Donderdag dood in zijn flat in New York aangetroffen. Hij was gebonden en had een prop in zijn mond. Rubinstein, die in Rusland is gebo ren, bracht gedurende de tweede we reldoorlog twee jaren in de gevange nis door wegens het ontduiken van de Amerikaanse dienstplichtwet. Eind 1952 werd opdracht gegeven tot zijn deportatie, maar het uitvoeren van deze opdracht werd door juridische De bedrjjfscommissie voor de on dernemingsraden in de metaalindus trie wil de N.V. Machinefabriek Hen sen te Rotterdam nog drie maanden uitstel geven, aleer met de voorberei ding van de instelling van een onder nemingsraad moet worden begonnen. De directie had tijdelijke ontheffing gevraagd van de verplichting om een ondernemingsraad in te stellen, maar de commissie acht daartoe geen ter men aanwezig. Zoals men weet, was de machine fabriek door de rechter in het gelijk gesteld, toen zij de A.N.M.B. beschul digde van een onrechtmatige sta kingsactie naar aanleiding van het ge schil. De bond had de bedrijfscom- missie tegen de wettelijke voorschrif ten in gepasseerd. n Deze foto toont 't grootste gedeelte van de enorme onderste radar koepel, welke men ook bevestigd ziet onder het op de achtergrond staande WV-2 radarpatrouilletoestel van de Amerikaanse Marine. Het systeem en het toestel werden ont worpen voor lange afslandsvluchten boven de zee en het technische voordeel er van is, dat men niet meer zoals dat bij grond-radar het geval is gebonden is aan een zekere horizon. Door de hoogte van het toestel wordt het, bereik n.l. veel groter en kunnen aanvallers te water en in de lucht op veel grotere afstanden worden opge spoord. manoeuvres vertraagd. Rubinstein, die 45 jaar oud was. was voor de oorlog een bekende figuur in Londen en Parijs. Sinds zijn aankomst in de Verenigde Staten had hij fortuin ge- ma akt Zijn familie vluchtte gedurende de revolutie uit Rusland en kwam de Verenigde Staten van Canada bin nen op een Portugees paspoort. Het lijk van Rubinstein werd Don derdag in zijn flat op Fifth Avenue aangetroffen door een van zijn em ployés. De politie acht een opzette lijke moord of beroving waarschijn lijk. Rubinstein erfde zijn financiële gaven van zijn vader, Dmitri, die particulier raadsman was van de Tsaar en financieel raadsman van de „razende monnik" Raspoetin. Hij groeide op in Stockholm, Wenen, Parijs en andere Europese hoofdsteden. TWEE LEDEN van een ..Zionistisch spionnagecomplot" in Egypte. Dr. Moessa Marzoek en Samuel Azar. zijn Donderdag in Cairo ter dood veroor deeld. Het aantal vonnissen van de laatste tijd begint op een waar schrik bewind te wijzen. Het Panamese schip „Katingo" zit nog altijd aan de grond op het strand van Bergen. Pogingen om de boot vlot te krijgen, mislukten. Woensdag en Donderdag doordat het water minder hoog kwam dan men had verwacht. Men heeft goede hoop dat een nieuwe poging, een der eerstkomende dagen, succes zal hebben. Steeds meer zand wordt er rond de Katingoweggegraven en het schip heeft niet veel meer nodig om vrij te komen. Duizenden meeuwen, eenden en andere zeevogels overdekt met olie, drijven dood of halfdood naar het strand van de Noordfriese eilanden Sylt en Arum. Hun veren zitten zo vol met olie, dat zij zich niet meer kun nen bewegen. De olie is afkomstig van de leegge pompte Deense tankboot ..Gerd Maersk". die voor de Elbemond aan de grond liep. De 6000 ton olie vormt een ..olie tapijt" van ongeveer 1600 vierkante kilometer, dat in de nacht van Woens dag op Donderdag Sylt en Arum be reikte. De oliestank op de eilanden is bijna ondraaglijk. Op basis van nadere gegevens over de strijd tussen een aantal katholieke Viethnamezen en het communistische volksleger, die zich bij het dorpje Lundi in Noord-Vietnam heeft afge speeld, is er een nieuw protest van het Franse opperbevel hij de be standscommissie ingediend. Dringend werd de commissie verzocht, een mo biele missie van onderzoek naar het gebied te zenden. Volgens één van de laatste vluchte lingen die in Haiphong zijn aange komen, zijn 16 katholieken om het leven gekomen en werd een groot rantal gewond. In totaal zouden 180 katholieken zijn gearresteerd toen enkelen de wens te kennen gaven naar het Zuiden te evacueren. In de nacht van 12 op 13 Januari, nadat het dorp omsingeld was, gingen de soldaten tot de aanval over. Met vuurstoten uit mitrailleurs doodden zij de dorpswachten en na een kort gevecht, waarbij de boeren streden met stokken, lansen en messen, wer- W. S„ uit Bergen op Zoom, direc teur van een in die stad gevestigde N.V., is door de recherche aange houden op verdenking van malversa- tes. S., zou materialen en goederen van de N.V. voor eigen rekening ver kocht en de boter daarvan buiten de N.V. hebben gehouden. De onregelmatigheden strekken zich over een groot aantal jaren uit, zodat niet b\j benadering valt te zeggen hoe groot het bedrag is, dat S., zich op deze wijze op onrechtma tige manier zou hebben toege ëigend. Men vermoedt dat het in de duizenden loopt. S., zal voor de Officier van Jus titie worden voorgeleid. den ongeveer 300 arrestaties verricht. Zestien boeren werden in het gevecht gedood, terwijl twee boeren, die ge wond waren, levend werden begra ven. Uit andere kringen is vernomen, dat zich ook in het dopje Tho Ninh, in de provincie Ha Tin, een ernstig in cident tussen katholieken en commu nistische soldaten heeft voorgedaan. De internationale bestandscommis sie in Hanoi heeft intussen haar stu die van het rapport van de mobiele missie naar Balang nog niet beëin digd. En zoals men weet is zo'n studie tegenwoordig belangrijk. Tegen twee jonge Indische Neder landers, die in September van het vo rige jaar in de Haarlemmermeer een Amsterdamse taxi-chauffeur overvie len, heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank gisteren ge vangenisstraffen van drie jaar ge- eist. De 20-jarige B. van H. en de 18- jarige J. K. hadden in Amsterdam een taxi genomen naar Slotermeer. Maar onderweg gaven zij een nieuwe bestemming op. Telkens konden zij zogenaamd het adres niet vinden en toen ze de chauffeur zover hadden gekregen, dat hij de Haarlemmermeer inreed, lieten ze hem voor een afge legen boerderij stoppen. Op hetzelfde moment sleurden zij de chauffeur achterover. De chauf feur echter wist zich los te worstelen. Hij sprong op de achterbumper toen de overvallers de auto startten en on derweg riep hij een wielrijdster toe, dat zij de politie moest waarschuwen. Opnieuw vielen de jongemannen de chauffeur aan. Maar deze wist te ont vluchten en tenslotte kwam de auto op een doodlopende weg terecht. De jongens sprongen uit de wagen en werden prompt gearresteerd. Juist op het moment dat er bekend werd gemaakt dat op het Lucas Bolwerk te Utrecht gratis S.U.S.-loten werden uit gedeeld, wandelde de heer J. Bakkers uit Utrecht naar het Lucas Bolwerk. Plotseling werd hij door een jongedame aange sproken. „Hebt u een S.U.S.-lot voor me?" vroeg die. Andere liefhebbers hoorden dit eif bin nen een seconde of twee was de heer Bakker omringd door een geestdriftige menigte, die zijn schoenen aftrapten, de knopen van zijn jas rukten, zijn hoed zoek maakten en hem ook ver der nog schade toebrachten. En de heer Bakkers wist van geen S.U.S.-loten af, wat hij de me nigte na enige moeite ook aan het verstand bracht. Of de men sen die S.U.S.-loten onder hun beheer hadden niet van een speciaal kenteken konden wor den voorzien, vroeg hij.

de Stem | 1955 | | pagina 1