WESTELIJKE wereld is nu serieus geïnteresseerd in Formosa's lot „Herbewapeningsrel" in Londen VERKORTING van WEGVERBIN DING HOLLAND-BELGIë Raadselen rond overlijden van Engelands eerste mannequin Drieste commando dekte schietend zijn aftocht Moskou moet met daden zijn goede wil tonen Nieuw-Zeeland candidaatbemiddelaars-rol Opklaringen om een auto ,,Chez Peter vroeg VOLGZAME GELOVIGEN PAGBLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse senaatscommissies voor eventuele interventie Versiering op 5 Mei Werkbladenmet suggesties Medewerking van nationalisten Franse treiler liep op mijn Vijftien doden De schade Frankrijk in Zes maanden gevangenisstraf Hij moest een kanon stelen De MacArthur: oorlog moet afgeschaft Verenigd Arabisch leger Over Steenbergen en Bergen op Zoom Later ook route over eilanden Zeeuwse commissie rapporteert Bonn over Sovjet-decreet: WAAR BLIJVEN DE GEVANGENEN Scotland Yard zoekt afzender van geheimzinnig telegram Enige getuige verward is r 95e JAARGANG No. 21742 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- besteil.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841. Voor God, Konfnjtn en Vaderland DONDERDAG 27 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 93, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Biibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 5 Mei 1955 zal, met gel delijke steun van het Prins Bernhard- fonds, aan alle Nederlandse gemeen tebesturen vier werkbladen over ver sieringen toezenden. Deze werkbladen, uitgaven van de Vereniging voor Handenarbeid in sa menwerking met de Werkgemeen schap voor Vernieuwing in Handen arbeid worden getekend en geschre ven door mej. Hil Bottema, en be vatten een groot aantal voorbeelden en suggesties voor straat- en gevel versiering. Veel aandacht is besteed aan werkstukken, die door schoolkin deren, leden der jeugdorganisaties en ook door zieken en invaliden met zeer goedkoop materiaal kunnen worden uitgevoerd, opdat in elke gemeente zo veel mogelijk plaatselijke krach ten in de voorbereidingen tot het feest worden betrokken. HET DOORGAAND treinverkeer tus sen 's-Gravenhage en Rotterdam was gisterenavond gestagneerd als gevolg van het defect raken van de electri- sche bovenleiding boven een der hoofdsporen tussen Delft en Schiedam DE SENAATSCOMMISSIE van Justi tie in België heeft hangende het on derzoek in de zaak der vervallen bankbiljetten de parlementaire on schendbaarheid van senator de Stob- beleir opgeheven. EEN NEDERLANDSE studiekring, ,,Plati Volo", die dezer dagen werd opgericht, gaat zich bezig houden met het phenomeen der vliegende scho tels. Men wil, als de tijd daarvoor rijp is, met allerlei instanties contact opnemen, wier „ervaring" met de schotels belangwekkend kan zijn. DE NACHTELIJKE StiUe Omgangen te Amsterdam zullen dit jaar worden gehouden op de Zondagen 13, 20 en 27 Maart. ZES VAN DE gevangenen, die uit de gevangenis van Mogador in Marokko waren ontsnapt, zijn in een vuurge vecht met Franse ordetroepen gedood Zeven gevangenen werden aangehou den. ALS ATOOMWAPENS verboden wor den ,zal Rusland de geheimhouding over het vreedzame gebruik van atoomenergie eerst geheel kunnen op heffen. Aldus de Sovjet-afgevaardig de Sobeltsyn, die de conferentie in Genève mee helpt voorbereiden. DE GAULLISTISCHE afgevaardigde, Jaques Soustelle, is benoemd tot nieu we gouverneur-generaal van Algerije Hij vlgt als zodanig Robert Leonard op. TENGEVOLGE VAN het ontploffen van een bom op een kinderspeelplaats te Jangsan (Zuid-Korea), zijn tien Koreaanse meisjes en twee jongens om het leven gekomen. De kinderen waren met de bom aan het spelen. JAPAN HEEFT nu onder voorbehoud besloten, deel te nemen aan de con ferentie van Aziatische en Afrikaan se landen, die in April a.s. te Ban doeng wordt gehouden. £)E BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Woensdag verklaard dat Engelands eerste zorg momen teel is het doen beëindigen van de gevechtshandelingen in de Straat van Formosa. De Britse regering, zei hij, is er bij alle betrokkenen op blijven aandringen de vijandelijkheden te staken en de strijd niet uit te breiden. Even tevoren was gemeld dat Nieuw-Zeeland binnenkort zal voor stellen, de kwestie tussen Formosa en communistisch-China voor de Veiligheidsraad te brengen en dat Amerika dit voorstel zal steunen. Ook een vertegenwoordiger van Peking zou de zitting wellicht kunnen bijwonen, zoals dit ook is geschied bij de behandeling van het Koreaanse vraagstuk. Intussen is de strijd voor de Chinese kust weer opgelaaid. Bommen werpers van de nationalisten bestookten het eiland van de Tatsjengroep, dat vorige week door de communisten werd veroverd. Minister Eden zei in het Lagerhuis, dat problemen als deze niet met ge weld konden worden opgelost. Zo spoedig mogelijk beloofde hij nadere mededelingen te doen over het over leg dat momenteel gaande is. De leider van de Labour-oppositie, Clement Attlee, werd door zijn aan hangers toegejuicht, toen hij zei, dat Amerika zich met betrekking tot For mosa in een burgeroorlog mengde. Het optreden van Eisenhower, zei hij, is duidelijk een actie van de V.S. en niet van de V.N. China, vond hij, moet De Franse treiler „Abraham üu- quesne" uit Dieppe is Dinsdagmiddag ten Noorden van Le Havre op een mijn gelopen en vergaan. Alle vijftien opvarenden zijn om het leven geko men. eerst cn vooral zijn plaats in de vol kerenorganisatie krijgen. Eden zei verrast te zijn, dat Attlee Formosa en de eilanden voor de kust in één adem noemde. Ook toen Attlee premier was, werden ze steeds als af zonderlijke zaken behandeld, merkte hij op. Formosa is nooit als een deel van China beschouwd Nieuw-Zeeland is de aangewezen bemiddelaar in het geschil, omdat het de laatste weken regelmatig contact met Londen en Washington heeft ge houden over het Chinese geschil. Pre mier Svdney Holland heeft de kwes tie tot in bijzonderheden met Dulles en Eisenhower besproken. NEUTRALISEREN. De nationalisten zijn blijkbaar in principe bereid tot ontruiming van de Tatsjen-archipel. maar eerst willen zij precies weten, welke eilanden Eisenhower nu eigenlijk in zijn defen sie-garanties heeft betrokken. Het staat wel vast, dat Tsjang Kai Sjek zijn aanvallen op het vasteland zal moeten gaan staken, wil er in deze concrete situatie ook maar een begin kunnen worden gemaakt met het overleg. Amerika voelt er ingeen géval voor, door onvoorzichtigheden van de nationalisten in een oorlog te worden betrokken. De' Canadese regering is van oor deel dat Formosa „geneutraliseerd" INDONESIë gaat zijn gemeente besturen inrichten naar 't model van de gemeenten in de Westduit- se staat Hessen. De Hessische bond van gemeenten heeft een uit voerig voorlichtingsrapport aan de Indonesische ambassadeur te Bonn gezonden. EEN AUTO van het klooster Achelse £luis is op een onbewaakte overweg bij Valkenswaard door een trein ge grepen. De auto werd zwaar geha vend. De chauffeur had alleen een verstuikte enkel. VOOR HET hoogste Westduitse Ge rechtshof te Karlsruhe is 't proces be gonnen tegen de 28-j. Tjech Karei An- ares, die tussen 1951 en 1953 de lei ding had over meer dan 20 spionnen die voor het Oosten werkten. NAAR AANLEIDING van de feest- dag van St. Franciscus van Sales zendt de K.R.O. Zondag de Hoogmis dit vanuit het Missiehuis der Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sa les te Tilburg, waar de journalisten die dag hun patroonsfeest vieren. j Weersverwachting, vanavond: geldig tot Droog weer. Plaatselijk opkla- l ringen met hogere middagtempe- l turen. Elders bewolkt met lichte J dooi. Matige Zuidelijke wind. Vandaag: Zon onder 17.19 uur. t Maan onder 21.59 uur. Morgen. J Zon op 8.30 uur. Maan op 9.44 5 J uur. J Deze foto is een reproductie van een foto in het Russische dagblad „Prawda": een van de eerst gepu bliceerde foto's van een door atoomenergie gedreven electrische centrale „ergens" in Rusland. Deze centrale werd zeven maanden ge leden in werking gesteld, schreef de „Prawda". De foto toont een employé van de atoomcentrale zit tende aan het controlebord van de centrale, die een capaciteit heeft van 5000 kilowatt. In Frankrijk, waar het water nu aan het zakken is, heeft men de ba lans opgemaakt van de schade, door de overstromingen veroorzaakt. 43.221 huizen zijn ondergelopen, 51.176 personen moesten worden ge- evacueerd en 1347 fabrieken moesten worden gesloten, waardoor 48.389 per sonen tijdelijk werkloos zijn. De regering heeft een millioenen- girt geschonken om de slachtoffers te helpen. Sergeant W. A. W. van de comman do's, die in de Engelbrecht van Nas- sau-kazerne te Roosendaal met revol verschoten een wachtcommandant en een soldaat ernstig had gewond, is gisteren door de Krijgsraad le Velde West tot zes maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst ver oordeeld. Hij werd niet ontzet uit het recht 0111 bij de gewapende macht te dienen. W. had in zijn commando-opleiding tijdens de z.g. „moreelweek" opdracht gekregen om uit de Engelbrecht van Nassaukazerne (desnoods met ge weld) een kanon te halen. Daarbij was hij „krijgsgevangen" gemaakt en had toen een met scherp geladen pistool gegrepen, dat op de tafel in de wacht lag. Vervolgens had hij. zoals hem dat geleerd was, al schietende zijn af tocht gedekt. Daarbij had hij de wachtcomman dant p' der Hoe£ en de so1- daat J P Driessen, die achter het raam stond, ernstig gewond. Een der- de man miste hij rakelings. „Deze man is misschien goed bruik baar in de oorlog, maar in vredestijd is hij levensgevaarlijk", zo zei de auditeur militair, die één jaar gevan genisstraf met aftrek eiste. Als commando was hij door zijn meerderen zeer goed beoordeeld doch het psychiatrisch rapport dat thans over hem was uitgebracht, noemde hem sterk verminderd toerekenings vatbaar, met verlaagde bewustzijns graad en daling van het psychir-h vermogen! Vur2k zeide niet de bedoeling gehad te hebben raak te schieten. „Door de commando-opleiding wordt bereikt dat de mannen automatisch hande len zo betoogde de verdediger ka- oitcnn Tibben. die er op aandrong dat '.ïjn cliënt, die sinds 19 October in voorarrest zit. direct uit de gevange nis zou worden ontslagen. moet worden. Tsjang Kai Sjek echter verzet zich momenteel nog tegen het voorstel van een „staakt het vuren." Driehonderd vliegtuigen van de Zevende Amerikaanse Vloot hebben Dinsdag demonstratievluchten boven het zeegebied ten Noorden van de Tatsjen-archipel gehouden. Drie zware kruisers zullen de vloot in het Verre Oosten gaan versterken. De commissies voor buiten landse betrekkingen en de strijdkrachten van de Ameri kaanse Senaat hebben de reso lutie, waarin Eisenhower ge machtigd wordt de strijdkrach ten te gebruiken om Formosa, de Pescadoren en andere „ver wante" maar niet nader genoem de eilanden voor de Chinese kust te verdedigen, goedgekeurd met 26 tegen twee stemmen. SPOEDBEHANDELING? Uit gewoonlijk welingelichte kringen der Verenigde Naties wordt verno men, dat. de Veiligheidsraad waar schijnlijk begin volgende week bijeen zal komen ter bespreking van de kwestie van een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Dinsdag hebben driehonderd vlieg tuigen van Amerikaanse vliegdek schepen een vlucht uit machtsvertoon ten Noorden van de Tatsjen-eilanden gemaakt. Verscheidene golven nationalisti sche vliegtuigen hebben communisti sche stellingen en schepen bestookt. Het hoofdkwartier op Ji Kjang Sjan werd vernietigd. Generaal Douglas MacArthur, heeft op de avond van zijn 75ste verjaardag gepleit voor afschaffing van de oorlog. „Wij moeten b»;fken met 't dwang buis van het verleden. Er moet er altijd één zijn die voorgaat, en dat moeten wij zijn. Wij dienen ons thans bereid te verklaren, om in samenwer king met de grote mogendheden van de wereld de oorlog af te schaffen." De leer van ..wederzijdse paraat heid" en collectieve veiligheid werden door hem verworpen. De legers moe ten slechts orde-handhavend optreden. Egypte zou de vorming hebben voorgesteld van een verenigd Ara bisch leger onder een gemeenschap pelijke opperbevelhebber. Dit als ant woord op het voornemen van Irak nm een verdrag met Turkije te sluiten. Het nieuwe legerplan zou kunnen wor den ingepast in de keten van Wester se verdedigingsstelsels, die van Euro pa naar Zuid-Oost-Azië loopt. Pre mier Nasser zei. dat men aan het inter-Arabische veiligheidsverdra g niets wilde veranderen, maar hij gaf toe, dat er een „practische methode" was voorgesteld om het pact zo spoe dig mogelijk in werking te doen tre den. De Londcnse bereden politie heeft 'n grootscheepse charge uitgevoerd tegen duizenden demonstranten die zich verzameld hadden buiten de Engelse parlementsgebouwen en die de uitgangen van het Engelse La gerhuis volkomen versperden, in protest tegen de Duitse herbewape ning. Een arrestatie tijdens de rel letjes: drie van de honderden aan» wezige Bobbies weren zich geducht. £EN COMMISSIE Zuidwest-Zeeland, die door de gemeentebe sturen van Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen is in gesteld ter bestudering van de problemen rondom het Deltaplan, heeft zich o.a. bezig gehouden met de nieuwe verbinding tussen Holland en België, welke dan kan ontstaan. Aangezien de plannen tot het bou wen van een brug over het Haring vliet via Tien Gemeten in een ver gevorderd stadium verkeren, aldus de commissie, zal waarschijnlijk voor het gereedkomen van het Deltaplan een verbinding Rotterdam-Tiengemeten- Overflakkee-Voikerakdam -Steenber- gen-Halsteven-Bergën op Zoom ont staan, die voor het verkeer tussen Nederland en België een aanzienlijke bekorting zal betekenen, vergeleken bij de huidige weg via Dordrecht en Breda. De commissie komt met kracht op tegen de bewering, dat door het tot stand komen van deze weg, die nog zou worden bekort door het aanleg gen van een weg over de als onder deel van de Schelde-Rijnverbinding geprojecteerde dam tussen Rilland- Bath en Halsteren, de later over de eilanden aan te leggen weg slechts van secundaire betekenis zou worden. De commissie wijst er op, dat haar is gebleken, dat de dam door de Gre- velingen tussen Herkingen en Sirjans- land zal worden aangelegd vóór de meer westelijk gelegen dam tussen Goeree en Schouwen en de afsluit dijk door de open Schelde. Hierdoor zou vóór het gereedkomen van het eigenlijke Deltaplan de verbinding Rotterdam-Zeeland dus behalve over de verkorte route via We^t-Brabant kunnen lopen over Tiengemeten, Over- flakkee. Duiveland en de veerdienst Zierikzee-Noord-Beveland, waarvan de frequentie alsdan aanzienlijk moet worden verhoogd. TUNNEL Hoewel de commissie zich er van bewust is dat een tunnel onder de Westerschei de op de duur onontbeer lijk zal blijken voor het geheel der verbindingen, realiseert zij zich, dat de vele problemen en dé hoge kosten de verwezenlijking hiervan voorlopig nog niet mogelijk zullen maken. Wel dringt de commissie aan op een spoe dige verbetering van de veerdienst Vlissingen-Breskens over de Wester- Schelde. De nieuwe stap van de Sovjet-rege ring: beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, heeft in Bonn uiteraard de nodige reacties uitgelokt. Het is wel duidelijk, dat de Bondsre gering het Russische gebaar met een J^E DOOD van Wicki Martyn. een mooie Engelse mannequin, die bij een auto-ongeval om het leven kwam (net als haar Franse dubbelgangster Praline), heeft grote deining teweeggebracht in de Engelse pers. De „Daily Mirror" heeft niet minder dan zes kolommen gewijd aan haar begrafenis. De „Empire News" en de „Daily Mail" zijn zich gaan bezig houden met het mysterie van het ongeval dat de dood met zich meebracht van een der be roemdste jonge vrouwen van Engeland. Wicki Martyn (haar ware naam is Valerie Mews), was de dochter van een fabrieksarbeider uit de omgeving van Londen. Op 24-jarige leeftijd was zij vry vermaard geworden door de mooiste japonnen van Engeland te pre senteren. Haar vreemde persoonlijkheid maakte van haar de vedette van de recepties op Mayfair. laatste dag van haar leven doorbracht. De detectives hebben een niet onder tekend telegram gevonden, waarop slechts twee woorden stonden: „Vanavond diner" Wicki had zich naar een club in de omgeving van Londen begeven. Rond half drie 's morgens werd een van haar vrien dinnen, Mrs Ruby Lloyd, eigenares van de „Maisonette Club" in Mayfair. door een telefonische oproep van de jonge vrouw gewekt: „Ik ben „Chez Peter", en er is iemand die me last bezorgt. Zoudt u me dringend een wagen kunnen bezorgen, zodat ik naar huis kan gaan?" Een paar jaar geleden was er een liefde ontstaan tussen de mooie man nequin en de jonge Maharadja van Cooch Behar. Zij konden niet huwen, maar steeds als de prins moest terugkeren naar zijn staat, verzond hij dagelijks een telegram naar Wicki en stuurde hij prachtige geschenken op naar zijn uitverkorene. Volgens de Engelse pers schijnt het vast te staan, dat Wicki Martyn ge storven is onder de druk van gebeur tenissen, welke de politie nog niet heeft kunnen bepalen. Er is gezegd, dat Wicki de gewoon te had als een dwaze te chaufferen. Maar nu heeft men het bewijs gele verd. dat zij nooit achter het stuur heeft gezeten. Scotland Yard heeft een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop zij de Mrs Lloyd belastte de hoteleigenaar met de opdracht. Enkele ogenblikken nadien telefoneerde de jonge manne quin. dat zij iemand had gevonden die haar naar huis wilde brengen. Rond half vier kwam de wagen, waarin zij zich bevond, in botsing met een andere auto. Wicki was op slag doo 1; de andere inzittende van de wagen. Mr T-mrone Robinson, werd ernstig gewond, en de bestuurder van de andere wagen werd eveneens gedood. De politie heeft getracht ophelde ring te verkrijgen van Terrone Robin son, de laatste man die Wicki levend heeft gezien. Hij verklaarde, dat dij haar, in de loop van een dispuut, had ontmoet. Daar zij hem kende, had zij hem gevraagd om haar naar huis le voe ren. Maar Terrone Robinson's gedach ten lijken zeer verward te zijn. Hij herinnert zich wel dat /.ij beiden plaats namen in een auto die hjj had besteld, maar hij kan niet zeggen wie van beiden achter het stuur plaats nam. Men vraagt zich thans af wat er die avond is gebeurd, welke de oor zaak is geweest van de vrees, welke zich van de jonge vrouw had meester gemaakt en vooral wie met Wicki die laatste maaltijd heeft genoten. Onder de talloze bloemen was er een tuil rode rozen, en een met goud afgezette strook, waarop te lezen stond: ,.Tot weerziens, lieve", onder tekend door „Tijger", de bijnaam, welke Wicki aan de Maharadja had gegeven. De laatste heeft zijn Londense ad vocaten ermee belast het mysterie van de dood van de jonge mannequin op te lossen. nuchterder blik beziet dan de socia listen, die er een nieuw bewijs in za gen van Moskou's verlangen om te onderhandelen. Na een zitting van het Kabinet werd Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de waarde van het Sovjet-decreet belangrijk ver minderd wordt door het feit, dat Rus land zich alle rechten heeft voorbe houden die voortvloeien uit de over eenkomsten van Yalta en Potsdam. Amerika en Engeland hebben dit niet gedaan, toen zij in 1951 de oorlogs toestand met Duitsland als geëindigd beschouwden. Rusland, zo wordt gezegd, moet eerst maar eens instemmen met wer kelijk vrije verkiezingen voor heel Duitsland. Dan zullen we aan de op rechtheid van verklaringen als deze geloven. Als eerste uitvloeisel van 't decreet zouden de gevangenen moe ten worden teruggestuurd die zich nog in Rusland bevinden. Churchill heeft nog eens verklaard, niets te voelen voor overleg met de Russen voordat de verdragen van Pa rijs zijn getekend. Twaalf Labourafge- vuardigden hadden in een motie om dit overleg gevraagd. Frankrijk en Engeland hebben Mos kou antwoordnota's gestuurd op de Sovjet-verklaring waarin met opzeg gingen van de vriendschapsverdra gen wordt gedreigd als de Parijse ac- coorden worden getekend. Die over eenkomsten, zo wordt gezegd, maken de vriendschapsverdragen niet waar deloos. West-Duitsland juicht de Russische verklaring toe. maar tekent tevens aan. dat het pas een practische stap naar normale betrekkingen zal zijn als Rusland tevens bereid is in te stemmen met vrije verkiezingen en een vredesverdrag door vrije onder handelingen. DE DUITSE mijnwerkers hebben een nieuwe loonstrijd aangekondigd. Zij eisen een loonsverhoging van 12 pet. De pastoor van de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand te Enschede wekte in een Zondagspredicatie zijn aan traditie gehechte paro chianen op in deze dure tijden te breken met de oude ge woonte een cent op de collecte schalen te werpen Hij verge leek daarbij de Zondagscent van vóór de oorlog met de prijs van de na-oorlogse sigaret. „Werp 'n sigaret op de schaal", zei de pastoor tot zijn parochia nen. En hij zei het met nadruk. Niet weinig verrast was hij, toen hij na afloop van de H. Mis ontdekte, dat een aantal van zijn parochianen zijn raad al te letterlijk had opgevat.

de Stem | 1955 | | pagina 1