SOVJET-UNIE beëindigt de staat van oorlog met Duitsland Adenauer krijgt het steeds moeilijker Rood-China weet nu waar het aan toe is Twintig dagen feest ZWITSER „veroverde" LHASA, de verboden stad in Tibet Voorzitter K.N.B.T.B. had critiek op melkprijs DRIE OUD-STUDENTEN.... Westduitse liberalen eisen nu ook onverwijld contact met Moskou i Hetzelfde weer Geen cent voor de staat Huis van Afgevaardigden Gestenigdmet gouden muntstukken r GLAASJE WODKA A DAGBLAD VOOR ZEELAND Milde straf voor Djilas en Dedijer Accoord tussen K.A.B. en C.N.Y. Premier Menzies land naar ons Parijse accoorden als inzet OOK DE KLEINE PARTIJEN... n Resolutie met grote meerderheid aanvaard Deze zomer in Breda 'v Valkenberg Voorzitter P v dA. Evert Vermeer candidaat Mansholt in de verdediging Geen regeling bij de wet „De monniken worstelen goed De koopman uit liet verre land Rcné Bonnefoy meldde zich bij de politie 95e JAARGANG No. 21741 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie. Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J J M Mes. Mr. H. M. L. de Rechter, L J. v 't Westende, P V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6 55, per week (uitsluitend bij met-post - bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin tn Vaderland WOENSDAG 26 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor dT^^TEHanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Teieoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nicuwstraat 41, Tel. no. 35) F''' vj Milovan Djilas en Vladimir Dedijer zijn tot respectievelijk anderhalf jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor Djilas geldt een proeftijd van drie jaar, voor Dedijer een van twee jaar. Toen Djilas het gerechtsgebouw verliet, wilde hij geen verklaring tegen over de pers afleggen. Hij zei slechts, in het Engels, „No Comment" (geen commentaar.) Tegen zijn 70-jarige moeder, die geduldig de gehele middag voor het gerechtsgebouw op haar zoon had ge wacht. zei hij in het Servisch: „Idemo kuci (laten wij naar huis gaan). De oude vróuw, die in de afgelopen oor log haar echtgenoot en drie van haar kinderen verloor, toonde zich zeer getroffen toen zij vernam, tot welke gematigde straf haar zoon was ver oordeeld. Dedijer, die glimlachend aan de arm van zijn vrouw de zaal verliet, wilde eveneens geen verklaring tegenover de pers afleggen. K.S.G.-vertegemvoordiging Tussen de K.A.B. enerzijds en het het C.N.V. anderzijds is met betrek king tot de zetel in het consultatieve comité van de Kolen- en Staalge meenschap volledige overeenstem ming bereikt. Op grond van deze overeenstem ming heeft de Minister van Econo mische Zaken aan het secretariaat van de Ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap als representa tieve organisaties het C.N.V. en de K.A.B. gezamenlijk opgegeven. De bij deze opgave behorende voordracht luidt als volgt: 1 Dohmen, 2 Feenstra. Even nadat Bondskanselier Audenaucr een vergadering van zijn Kabinet voor Vrijdag a.s. had uitgeschreven, teneinde de gevolgen van de socialistische en liberale agitatie tegen zijn bui tenlandse politiek onder ogen te zien, is de Sov jet-Unie met een nieuwe verrassing gekomen, die de stemming in Wcst-Duitsland wellicht nog meer ten nadele van de Westerse samenwerking zal beinvloeden. Rusland namelijk heeft, volgens een decreet van de Opperste Sovjet, de staat van oorlog met Wcst-Duitsland officieel beëindigd. „Tus sen Duitsland en de Sovjet-Unie", zo wordt ge zegd, „zijn vreedzame betrekkingen tot stand gebracht." De Australische minister-president, Robert G. Menzies, zal in de tweede helft van Februari een driedaags be zoek aan ons land brengen. Hij komt op 15 Februari, na afloop van de hij eenk» .st van de ministers-presiden ten van het Britse Gemenebest, die in Londen wordt gehouden. De samenwerking tussen Australië en Nederland, met betrekking tot Nw. Guinea en de emigratie naar Austra lië, zullen, naar men meent, onder werp van bespreking zijn. De minister-president van Ceylon, Sir John Kotawala. zal op 12 en 13 Februari een beleefdheidsbezoek aan ons land brengen. Engeland, Frankrijk en de V. S. beëindigen officieel de staat van oorlog met Duitsland in een gemeenschappelijke verklaring van 9 Juli 1951. Ruim veertig andere landen maakten eveneens officieel een eind aan de oorlogstoestand, maar de Sovjet-Unie en de Oost-Europese sta ten bleven technisch in een toestand van ooriog met Duitsland. Tien dagen geleden maakte Moskou bekend, dat zij de West-Duitse Bonds republiek wilde erkennen, mits deze plannen tot bewapening binnen de westelijke alliantie zou laten vallen. DE REGERING van Paraguay heeft een opstandige beweging onderdrukt tegen generaal Alfredo Stroessner, die nog geen jaar geleden tot president werd benoemd. UIT EEN GEVANGENIS in Casa blanca zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag 21 gevangenen ontvlucht. Zij had" "4 zich meester weten te ma ken van de machine-geweren van de bewakers. EEN AANTAL Fireflies (uiterst snelle schroef jagers) van de Kon. Marine zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken in het kader van de veilig heidsmaatregelen tegen infiltratiepo gingen. ZEVEN-EN-ZEVENTIG Joden zullen te Cairo voor het gerecht moeten ver schijnen. Zij worden ervan beschul digd officiële documenten te hebben vervalst, teneinde Egyptische pas poorten te kunnen krijgen. De Westduitse leider der socialis ten. Erich Ollen.hauer, is Dinsdag avond opnieuw achter de microfoon getreden, om dr. Adenauer van ant woord te dienen en de door de socia listen gestolde cis kracht bij te zetten, dat c'e Bondsregering van de Weste lijke mogendheden zal verlangen, on verwijld in contact met de Sovjet-Unie te treden, om te zien of de jongste Russische verklaiingeu een vereniging van Duitsland mogelijk zouden maken. Dit socialistische standpunt heeft nu de steun gekregen van de liberale fractie in de ..Bondsdag, die meer dan vijftig stemmen van de regeringscoa litie controleert. De liberale tractie, waarin enkelingen reeds openlijk voor een ingaan op de Russische verklaring hadden gepleit, heeft Dinsdag groot beraad gehouden en daarbij de eis ge steld, dat onverwijld langs diploma tieke weg zal worden gevorst naar de ernst van het Russisch aanbod van verkiezingen in geheel Duitsland. Zulk een diplomatiek onderzoek zal volgens de liberalen „met medewer king der Bondsrepubliek" moeten ge schieden. VERTRAGING. Zoals bekend, zal do tweede lezing van de vei dragen in Bonn thans op 24 Februari beginnen, terwijl voor de VIJF BIOSCOPEN in de Franse stad Rennes hebben .iun deuren voor onbepaalde tijd gesloten uit protest tegen de te hoge vermake lijkheidsbelasting. Mijnheer Pou- daje van de anti-belasting-bewe ging it ook hier achter. UIT DE RAVAGE, veroorzaakt door de treinontsporing bij Birmingham zijn nu zeventien lijken geborgen. Men verwacht niet, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. DE STICHTING ,,Het Merkartikel" heeft in een adres aan de leden Van de Tweede Kamer met klem verzocht, het wetrontwerp op het cadeaustelsel in zijn huidge vorm niet te aanvaar den. DINSDAGOCHTEND hebben de mi nisters Zijlstra en Mansholt en staats secretaris van Rhijn met de Stichting van de Arbeid gesproken over de ge volgen van de melkprijsverhoging. Het overleg zal binnenkort worden voortgezet. GEWAPENDE Egyptenaren hebben Dinsdagochtend Israëlische tractorbe stuurders in het grensgebied aange vallt. Eén van de laatsten die het vuur beantwoordden werd gedood en ook twee Egyptenaren sneuvelden MEER DAN 500 eieren en 400 pakjes boter werden tot één glibberige mas sa, toen gisteren in Amsterdam een tram tegen een bakfiets reed. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Weersverwachting, geldig tot J vanavond: Overwegend zwaar bewolkt e J nevelig weer, met hier en daar J w motregen. Zwakke tot matige t "int* tussen Zuidoost n Zuidwest. Temperatuur om het vriespunt tot J 'ichte dooi. Vandaag: Zon onder 17.17 uur. f Maan onder 20.41 uur. Morgen: i Zon op 8.31 uur. Maan op 9.27 uur. derde en laatste lezing nog in het ge heel geen datum is vastgesteld! Bij de liberale vleugel van de rege ringscoalitie tekent zich zeer duidelijk de wens af liet tempo te vertragen, teneinde tijd te winnen om nog voor het stellen van -voldongen feiten tot een beter inzicht in de bedoelingen der Sovjet-Unie te komen. Ook by de beide kleinste regeringspartners de Vluchtelingenpartij en de Duitse partij, worden heftige bewegingen ge registreerd, die er op wijzen, dat ook daar de stioming, die op directe een heidsonderhandelingen met de Sovjet- Unie uit is, aanzienlijk veld heeft ge wonnen. Politieke waarnemers in Bonn ne men aan, dat dr. Adenauer om de situatie meester te blijven meer argu menten zal moeten aanvoeren dan de herhaling van de noodzaak van de ratificatie, omdat deze door de Wes telijke landen geëist wordt. In Bonn duikt dan ook reeds de gedachte op bij voorbaat vast te stellen, wanneer na de ratificatie de voorbereiding van een. nieuw diplomatiek offensief van de westelijke" landen zal beginnen Men spreekt over een concreet wes telijk piogram voor het hervatten van de vorig jaar afgebroken onder handelingen over de Duitse eenheid tt Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft president Eisenhower Dinsdag met 409 tegen 3 stemmen gemachtigd, ge bruik te maken van Amerikaanse strijdkrachten bij de verde diging van Formosa, de Pescadoren en „verwante posities' in dit gebied. Het besluit werd een der belangrijkste genoemd die de laatste twintig jaar in de Verenigde Staten zijn genomen De resolutie geeft de president ook de bevoegdheid, zodanige maatrege len te treffen, Is hy vereist of geschikt oordeelt" met betrekking tot de ver dediging van de genoemde eilanden. .President Eisenhower zei, dat Ame rika de vrye wereld moest tonen, dat het de regering ernst was met haar streven, agressie in iedere vorm te gen te gaan. Minister Dulles zou op een beslo ten vergadering van de Senaatscom missie hebben gewaarschuwd, dat de gehele positie van de Verenigde Sta ten in het Westen van de Stille Oce aan op het spel staat. Het staat nu niet alleen vast, dat Peking onomwonden is gezegd waar het op staat, maar ook dat Tsjang Kai Sjek zich in zijn politiek zal moeten matigen. De V. S. zullen niet kunnen toestaan, dat hij voortgaat met aan vallen op het Chinese vasteland. De toestand, zoals die nu als geconsoli deerd wordt gedacht, komt overeen met die in Duitsland, Vietnam en Korea. In Londen is verklaard, dat de kwestie van een staken van het vuren in de straat van Formosa, spoedig voor de Veiligheidsraad zal worden geb-acht. 8(1.000 Toehoorders waren Maandag in de Parijse Beurs verzameld om hun leiderPierre Poujade aan te horen tijdens de grote demonstratie van belastingbetalers die anti- belasting zijn. Een deel van hen is zichtbaar op deze telefoto. terwijl we op het spreekgestoelte Poujade zien staan tijdens 'zijn toespraak. (Van onze redacteur) „Tijdens de weekeinden van 9 Juli tot en met 4 September en bovendien op 21 Juli en op Hemelvaartsdag zal Breda weer feesten." Dat vertelde ons de heer G. Sliepen, directeur van de plaatselijke V.V.V., na een bestuursvergadering, die zich had uitgesproken vóór de begroting: dik een ton voor twintig dagen (perfect) feest. Voor dit kapitale bedrag zal in het Valkenberg een ruim paviljoen verrijzen, waarin tijdens de weekeinden het beste van het beste zal worden gebracht op het gebied van licht amusement. Er zijn verder beduidende culturele evenementen op papier gezet. De heer Sliepen heeft met een uit de V.V.V. Breda samengestelde commissie méér plannen gemaakt. Het park, uniek voor dit werk, zal exclusief worden verlicht, terwijl ook van de „blommen" iets bijzonders zal worden gemaakt. Karei Bruckman, die ook de ontwerpen maakte voor Klein-Breda, lieeft een paviljoen getekend, waarin het feestprogramma zal worden afgewerkt. Negenhonderd mensen kunnen daar een plaats in krijgen. Vooral de Bredase middenstand heeft reeds belangstelling getoond voor de plannen. Behalve de stedelingen zullen, zoals ook voorgaande jaren het geval was, ontelbare vreemdelingen de stad bezoeken en dat is een niet te versmaden buitenkans. li.M. Koningin Juliana heeft zich Dinsdagmorgen per auto naar Lei den begeven om tegenwoordig te zijn bij het elfde lustrum van de Vereniging van Vrouwelijke Stu denten in de Universiteitsstad, waar. zoals men weet ook de Ko ningin zelf heeft gestudeerd. Hare Majesteit, die haar auto aan de achterzijde van het station te Lei den verliet, liep temidden van haar jaargenoten mee in de stoet, welke zich van het station naar het club gebouw van de V.V.S.L. aan de Rapenburg begaf. De heer Evert Vermeer is nu defi- nietief candidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Partij van de ArbcU als opvolger van dc heer Koos Vorrink. Het partijbestuur heeft be sloten, het congres van de partij, op 22 Februari, aan te bevelen zijn can- didatuur te steunen. Dit congres zal ook worden bijge woond door Clement Attlee, de leider van de Britse Labourpartij. Een overzicht van de situatie voor de Chinese kust. In dc vergadering van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, die gisteren in Utrecht j werd gehouden en die voornamelijk gewijd was aan de bespreking van een beleidsrapport (zie pag. 3 van dit j blad) is ook de melkprijs weer ter I sprake gekomen. Voorzitter C. Mer- tens zei tegen de nieuwe regeling ern- S stige bezwaren te hebben, die zowel het systeem als de prijs zelf golden. De regering durft niet de conse quenties aan van haar eigen politiek, cons' it jrde de heer Mertens. Zij schrikt ervoor terug, nu haar dit geld gaat kosten. De afnemers op hun beurt schijnen een redelijke onderne merswinst aan de veehouders te wil len onthouden. DAUL BERGER, een beroepsworstelaar die in zijn vrije tijd de Chinese dichtkunst bestudeert, spreidde op een avond, ergens in Londen, een ver zameling gouden muntstukken op tafel uit en verklaarde glimlachend: „Met deze gouden muntstukken bekogelden de monniken me in de „verboden stad Lhasa, in Tibet". De monniken deden dat niet omdat ze boos waren. Ze wier pen de muntstukken naar Paul's hoofd, om zo uiting te geven aan hun be wondering voor de handigheid van de worstelkampioen. Deskundigen hebben de waarde van deze muntstukken op 20 duizend gulden geschat. Paul Berger is sedert 1948 be roepsworstelaar. En hij neemt zijn beroep ernstig op; hij rookt niet, drinkt niet en eet slechts noten, ho ning, zwart brood, kaas en drinkt slechts botermelk. Hij is de worstelkampioen van Zwitserland. Maar de vraag die ons bezighoudt is deze: ,,hoe kwam Berger in de stad Lhasa terecht? Lhasa is eerst en vooral een verboden stad", en ligt verder 12.000 voet hoog in de afgezonderdheid van het Himalaya- gebergte. Enige tijd nadat Paul Berger be- rocpsworstelaar was geworden, moest hij eens een paar kampen le veren in de Egyptische hoofdstad. Niet alleen de inwoners van Cairo bewonderden de bedrevenheid van Berger; er was daar ook een koop man uit Tibet, die de kunstgrepen van dc worstelaar ten zeerste ap precieerde. Toen de koopman terug in zijn vaderland kwam. haastte hij zich om de monniken op de hoogte te brengen van zijn ontmoeting. En de monniken besloten toen Paul uit te nodigen om in hun kloos ter, binnen de muren van Lhasa, enkele worstelkampen tegen hen te komen leveren. Naar Paul in Londen verklaarde, worstelde hij in Tibet enkel en al leen met monniken. Het worstelen schijnt deel uit te maken van hun godsdienst. De Tibetaanse monniken zijn van oordeel dat de pijn, welke het worstelen met zich mede brengt, dient te worden beschouwd als boe te voor de zonden die ze bedreven. ,,Drie maal per week worstelde ik tegen uitgekozen tegenstanders", zo verhaalt de Zwitserse worstel kampioen, .bij ieder gevecht werd er een vierkant op de vloer afge bakend en ongeveer drieduizend monniken, gekleed in lange mantels, stonden daar rond geschaard. Tot winnaar werd de worstelaar uitgeroe pen, die er in slaagde zijn tegen stander buiten dit vierkant te wer pen., ,.Ik slaagde erin al mijn kampen te winnen, maar enkel dank zij mijn ondervinding. Want deze monniken waren uiterst sterk. Het waren alle grote, stevige gespierde mannen. P.'ijn laatste gevecht ging tegen de plaatselijke kampioen, Asnah Utpa- ki. Toen dit gevecht ten einde was, begonnen de monniken me te beko gelen. Aanvankelijk dacht ik dat ze me wilden stenigen, omdat ik hun kampioen de nederlaag had toege bracht. Maar toén knielde Asnah neer, raapte al de door de monniken geworpen zaken op, en bood ze me aan", zo verhaalde Paul verder. Het waren alle solide gouden muntstukken, die uit de schatkamer van de monniken vandaan kwamen. Die munten waren uit alle hoeken van de wereld bijeengebracht. Onder de gouden munstukken, wel ke Paul Berger toonde, bevonden zich Venetiaanse dukaten uit de ze ventiende eeuw, Franse munten uit de tijd van Nap leon I, 40-lire-stuk- ken uit Italië, een vyf-roebelstuk uit de periode van Tsaar Nicolaas II van Rusland, een vljf-dollar-stuk uit de negentiende eeuw, en een En gelse souvereign uit de tijd van George IV. In het algemeen merkt de voorzitter op, dateer ernstige bezorgdheid onder de boeren heerst, nu de landbouw overschotten stijgen en de prijzen op dc wereldmarkt dalen. Minister Mansholt, die de vergade ring eveneens bijwoonde, gaf 'n recht vaardiging van zijn prijzcnbcleid. Als de regering de kostprijsstijging voor de melk moest opvangen, zei hij, zou haar dit 150 millioen per jaar kosten. Hij verdedigde zich tegen dc aantij ging van een inconsequente houding door op te merken, dat de omstan digheden bepalend zijn voor 'het be leid op een gegeven moment en dat men de landbouwpolitiek moeilijk bij de wet kan regelen. België, aldus de minister, zal Zijn landbouwpolitiek grondig moeten wij zigen, wil de Benelux op stevige be nen komen te staan. Voorzitter Mertens had in zijn ope ningsrede nog gewezen op de grote betekenis van de standsorganisatie in deze tijd. Hij eiste voor de boeren cn tuinders het recht op, mee te spreken over het maatschappelijke werk in de ontwikkelingsgebieden. Prof. Dr. L. M. ThürÜngs besprak het bclcidsprogram, dat onder zijn leiding is opgesteld. Tijdens de discussie werd critiek geoefend op het overheidsbeleid met betrekking tot de binnenlandse migra tie. De katholieke boeren, zei men, worden bij de plaatsing in nieuw ont gonnen streken achter gesteld. In dit verband noemde men de polders van de Braakman, waar hoofdzakelijk nict-katholieke boeren land wordt toe gewezen. Een compensatie-elders voor de katholieke landbouwers staat hier niet tegenover. Rcnc Bonnefoy. secretaris-generaal voor de voorlichting in de regering Vichy, die bij verstek ter dood ver oordeeld was wegens misdaden, heeft zich met nog drie andere regerings functionarissen uit dc bezettingstijd bij de Parijse politie gemeld. Behalve Bonnefoy bad, van de vier veroor deelden, ook Antoine Trochat. gewe zen secretaris-generaal van Buiten landse Zaken, dc doodstraf gekregen. Een Amerikaans journalist had al enkele malen betoogd, dat de maatregelen die het Ministerie van Bnile iiandse Zaken geno men had met betrekking tot de beperkte bewegingsvrijheid voor Russische staatsburgers. absoluut onvoldoende waren. Aan zijn artikelen echter was niet veel aandacht besteed. De journalist besloot daarom, de harde bewijzen te leveren. Hij trok het uniform aan van een Russisch officier en wan delde zo dc hele dag door het stadje Pottstown in Pennsyl vania, dat 20.000 inwoners telt. Heel demonstratief nam hij foto's van allerhande technische en zelfs militaire installaties en in een bar bestelde hij met Russische tongval een glaasje wodka. Niemand vond zijn op treden verdacht, zelfs de politie niet, die toch weten kon dat Pottstown voor tie Russen ver boden gebied was P

de Stem | 1955 | | pagina 1