c GEEN BELANGSTELLING VOOR NIEUWE OPNEEMPLAATSEN G. van Hemel gemeentesecretaris te Sas van Gent Sluis wijzigde begroting M.M.M. wagens bleven uit BEGROTINGSDEBATTEN IN ST. JANSTEEN De „Mijdrecht" Begroting 1955 vastgesteld 454 Konijnen bijeen op expositie Administratieve kracht A.N.W.B. 0 bDERT IN ZOOM JDA DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 JANUARI 1955 fan Vlissingen tot Breda slechts één lift er Te LAGE DIJKEN op Schouwen-Duiveland Een huisje in Apeldoorn Aandacht voor wegverbetering Kolentoeslag verdubbeld werd overgedragen Plechtigheden te Vlissingen Grote aanvoer van CoxOrange Pippin HENRIOVERHOFF 25 JAAR ARCHIVARIS Aanvaring te f 11ssingen Duitse machinist zwaar gewond Subsidie voor helicopterdienst Georganiseerd door „Ons Ideaal" Een jager ging jagen.... HOE DE DIEPVRIES ONTSTOND Goed gepiekerd Hogere bedragentoch voordeel... AANBESTEDINGEN P. A. DE GRAAG DAME5- ip CONFECTIE OPENBARE AANBESTEDING PLAN VAN UITBREIDING EN BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. w% Kon. Ned. Toeristenbond PROPAGANDA-AVOND OP WOENSDAG 26 JANUARI „DE HORIZON WIJKT" „RIDDERS VAN DE WEG" Adverteert in dit blad! Ie als bestuurs- |K. Boerenstand |enboqd kregen tei'wijl aan de fenbond f 50. It. benevens een li 00.voor het 1 vlag. Besloten bn excursie te lannen hiervoor lir te doen uit- |ezellige koffie- na, bij ontsten- [ïants, directeur die een lezing Re dag besloten limeerde prijs- ISAVOND. arbeidsbureau Jcandidaten een Ier Canada ge- In Reemst, emi- ptenaar van dit algemene be- Igelijkheden van |a, waarna nog films werden nelijk veel be- I gestelde vragen pr nog mogelijk- kevolge van de [A.V. Slager al- de St. Pieter- len, dat hij met li het St. Anto- lostburg moest jfé Lamminsvliet biljartvereniging De vereniging deze zullen een op het golf— uur bestaat uit voorzitter; J. A. Dhoore, Smoorenburg, lg, die Sluis be- jin de manutac- B. een lederen worden ontdekt ■rnde dag terug lgstuk te ruilen, pem niet paste. staaltje van lor de Rijkspoli- jangehouden. Na een bekentenis vrije voeten ge- [ïari houdt het Centrum voor |and in ,,De Ko op Zoom een lg. De agenda liening in enke- It algemeen be ien door de he- |te Krabbendijke voor het tuin- J.H. Blank, de financiering bopcooperaties", Roermond, over Ivoor de coope- Tn", terwijl jhr IJtrecht het on- perking van'het al behandelen. Mie) !lge warm- lermogène lijn. ?n If van de grens, m 7.30 uur Montmartre, Bio- ur. louwburg: Verde- Isrots. Electro: De tlenn Miller Story, uur. [ans Christian An- iter om 8 uur. Christian Ander- 8 uur. Afscheids- e Davids, Concert- mbra: A en C als Saskatchewan. en 8 uur: Afscheids- Davids. )r 8 uur: Duivels Olympia 8 uur: na van Dijck 7.30 ne. ouw 8 uur: Boef- ïtie) eringen :omende morgen, d heb. Het spijt iat ik het uur niet 71." t ge?", herhaalde verbeterde me er nog één ding, lat ik heel er;* be- Lo Feng met Uw vanavond in uw et ik ook. Ik ben u te driftig bent. dat Woe Lo Feng - zal vergeten. Ik met zich mee zal ivels, als hij hier urig, dat u gered et te laat is." ?r waren droog. Hoewel ik hem k nog steeds niet mij betrof, ie man met me- vroeg Eleanor eefd. pn is het beter om et na te denken", ir u juffrouw Joy- wel veilig zijn. die schilderijen open. Hij is geen 'eehonderdduizend s zullen hem goed a. zeker, ik weet lderijen." (wordt vervolgd) J Wij hebben het bebouwde gedeelte van de Tilburgse weg te Breda nog nooit zo veria ten gezien als Zaterdagmiddag, toen er de nieuwe opneemplaats voor liftende militairen afgebakend was. Vroeger was dit een graag gezocht punt, waar men met wat geduld zeker kon zijn van een wagen in de rich ting Den Bosch of Eindhoven. Thans geen duim-zwaaiende soldaat en geen M.MM-wagen, zover het oog reikte. Alleen een patrouille van drie „contro leurs", een kapitein, die wel eens wilde zien, hoe het ditmaal af zoïi lopen, een paartje, dat kennelijk aan andere dingen dan aan legerorders dacht en plassen, veel plassen. Ook in de Graaf Engelbertlaan, waar de militairen me" bestemming Rot terdam en Roosendaal hun (twijfel achtig) geluk konden gaan beproeven, verliep de verbeterde lift-actie in mineur. De dienstdoende patrouille had zich twee uur lang zo ongeveer eer kaakspierverrekking gegeeuwd, toen om tien voor half drie een sol daat arriveerde, die graag naar Lei den wilde. De sceptische blik der be langstellenden veranderde snel in een zeer verbaasde, toen acht welgetelde minuten later èen M.M.M.-wagen na derbij schoof, die richting Gouda moest en een gastvrij portier opende voor deze witte raaf onder de Breda se wapendragers. Maar daarmee was de oogst van het tweede liften-in- georganiseerd-verband-weekend dan ook ruim binnen. MEER VERVOER. De opperwachtmeester, die aan de Tilburgseweg het liften in goede ba nen had moeten leiden, maar bij ge brek aan beter zijn aandacht verdeel de tussen de wijzers van de klok en het vermijden van d'e plassen, gaf ons zijn visie over deze tweede, nog Een herdenkingsboek In de jongste vergadering van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland heeft men gewezen op de ernstige ongerustheid die men koestert ten aanzien van de dijken, die het eiland tegen de zee beschermen. Tijdens de stormperiode vlak voor de' Kerst dagen is gebleken dat de zeedijken op vele plaatsen te laag zijn. De dijkval bij Scharendijke aan de Noordkant van het eiland heeft het gevaar voor een nieuwe ramp ge demonstreerd. Voor het optreden van deze val kunnen de deskundigen, die een onderzoek instelden, geen af doende verklaring geven. Door het leggen van een dijk achter de val tracht men deze zwakke plek in de zeewering te verstevigen. Met het college van Ged. Staten zal de Stichting zich zodra mogelijk ii| verbinding stellen teneinde het urgente vraagstu- der te lage dijken té bespreken. Dit klemt te meer daar de waterstanden voortdurend aan de hoge kant zijn, welk verschijnsel aan de vissers is opgevallen. Men zal trachten te bevexgder plaatse hier over nadere inlichtingen te verkrij gen. Voor Schouwen is nog van bizon der belang de kwestie van de de- lingsdijk dwars door de polder. Het waterschap zou de hiervoor beno digde gelden liever besteed willen zien voor de zeewering. Besloten werd een herdenkings boek uit te geven van de waters noodramp, dat van grote historische waarde zal blijken te zijn en vooral ook als naslagwerk dienst kan doen. meer in het oog springende misluk king. „De parate-troepen mogen maar eens in de veertien dagen naar huis. Nu zij voortaan eens in de veertien dagen vrij vervoer krijgen, is de noodzaak om te liften geheel verval len. Bovendien was het aantal lifters altijd erg klein in verhouding tot de rest. Nu men er zoveel moeite voor moet doen, laat men het maar liever helemaal. Het uitblijven van M.M.M.-wagens weet hij eveneens aan het besluit, de parate troepen voortaan eens in de veertien dagen vrij vervoer te geven. Begrijpelijk is het animo van de hulp- grage burgers daardoor aanmerkelijk bekoeld. Zo sprak die ijsberende en stamp voetende opperwachtmeester, die er zijn vrije Zaterdagmiddag voor op geofferd had. Zijn woorden konden wel eens, gevoegd bij de woorden van ook al stampvoetende en ook al ijs berende opperwachtmeesters elders in den lande, de lijkrede vormen op het graf van de actie M.M.M., da', dood geboren kind. Dat doodgeboren kind... De sergeant die in Middelburg op post stond, heeft het vast gedacht. Ook daar was na melijk het overbrengen der Uitplaat sen van de Zuidsingel naar de Ka- naalweg geen verbetering gebleken omdat zich, evenmin als vorige week, geen enkele militair vertoonde. M.M. ft* -wagens schitterden eveneens door afwezigheid. Men is echter van plan, deze liftplants voorlopig te handha ven en de sergeant zal zich nog etter- ljjke malen van half zeven tot half negen in het voorbijsnorren van vroegere llftgevers moeten verdiepen. Voor de beroepsmilitairen dreigt het liftverbod onaangenamer te worden dan voor de dienstplichtigen. In Geertruidenberg en Raamsdonks- veer heeft men het eveneens met nieuwe opneemplaatsen, ditmaal langs de grote verkeerswegen, geprobeerd. Geen der in genoemde plaatsen ge legerde soldaten heeft echter belang stelling aan de dag gelegd voor de nieuwe mogelijkheden, die zo ont staan waren. Allen prefereerden een meer zekere vervoersgelegenheid. 't Kost immers toch niets meer. In Bergen op Zoom tenslotte, waar de militairen aan de Wouwseweg te recht konden, wat lift-techniseh een fraaie verbetering betekende, was niets te zien dan een patrouillerende jeep, die opdracht had, de arme jon gens' zoveel mogelijk te helpen. De officier van het piket echter was van mening, dat men pas volgende week, wanneer er minder kwistig vrije ver- voertjes uitgedeeld zullen worden, een juist beeld kan krijgen van hoe het liften met de verbeterde opneem plaatsen in de toekomst zal verlopen. Een woningbouwvereniging in Apeldoorn wil een aantal een- gezinshuizen en enkele honder- den flatwoningen gaan bouwen. S En dat is niets bijzonders. Wel vermeldenswaard is, dat men in deze huizen een serie extra voorzieningen wil aanbrengen om de huisvrouw te gerieven. Wie een van de woningen gaat betrekken, krijgt daarmee te vens de beschikking over een geyser, een wasmachine en een complete vloerbedekking in de huiskamer. En bovendien over een ingerichte droogruimte, die hij dan met enkele andere ge- i zinnen moet delen. De totale huurprijs zou iets meer dan ne- gen gulden per week bedragen Wie volgt? De voorzitter van de raad van St. Jansteen heeft in de eerste vergade ring; van 1955 een rede uitgesproken, waarin hij het gemeentepersoneel be dankte voor de medewerking, in 1954 ondervonden. Bij deze woorden wer den ook de raadsleden betrokken. Wat de toekomst betreft, dient vooral aan dacht te worden besteed aan verbete ring van de wegen, aan een ruimer bouwvolume, aan een moderner ver lichting en aan de bouw van een nieuwe lagere school en een gymnas tieklokaal. Nadat de heer P. v. Heïsland als raadslid was toegelaten, verleende men goedkeuring aan een voorstel om door een centrale Dienst een kostenraming te laten maken voor verlichting van het torenuurwerk. Offertes van ver schillende firma's werden nameelijk te hoog geacht. Het voorstel van B. en W. om de erven van Damme alleen de kosten van aansluiting op het wa- terleidingsnet te laten betalen, werd aangenomen. Daarmee was de kwestie, tijdens de vorige zitting ontstaan, op gelost. De kath. Bond van Ouden van Dagen zag zich een subsidie van f 2. per lid toegewezen. De begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1955 ondervond evenmin tegenkanting. Naar aanleiding van de gemeentebe groting over hetzelfde jaar merkte wethouder Blommaert op, dat hij 6 raadsvergaderingen per jaar te weinig vond. Zijn voorstel om de kolentoeslag (f 1500.te verdubbelen, vond steun en werd met algemene stemmen aan genomen. Voorts werden op verschil lende punten opmerkingen gemaaxt, die de voorzitter óf ijverig noteer ie óf met tegenargumenten bestreed. Vervolgens werd de begroting aange nomen. De ontwerpwijziging van de gemeen schappelijke regeling van de centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken werd door direc teur Roelands toegelicht. De heer P. Blommaerts wasAechter niet te over tuigen en bleef nameren op een eigen dienst. De raad besloot echter tot het tegendeel. Bij de rondvraag vroeg de heer Stevens, of de Verordening op de waakhonden niet wat minder streng kon worden gemaakt, omdat veel die ren er anders het slachtoffer van zul len worden. De voorzitter beloofde, de kwestie bij de vereniging van Neder landse gemeenten aanhangig te zullen maken. De dichte mist en de smalle vaar geul van het Oostgat nabij Vlissingen zijn Zaterdag oorzaak geweest, dat de proefvaart van Vlissingen naar Rot terdam van Nederlands nieuwste tan ker, de „Mijdrecht" geen doorgang kon vinden. Dit turbine-tankschip, dat 20.200 ton meet, is in opdracht van de N.V. Phs. van Ommeren uit Rotterdam door de maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen gebouwd. En terwijl de misthoorns van de schepen op de Westerschelde aanhoudend loeiden, werd de grootste en mooiste Neder landse tanker in de haven van Vlis singen door de bouwer aan de reder overgedragen. De overdracht geschiedde door de directeur van „De Scheld'e" de heer J. W. Hupkes. Het schip werd aan vaard door mr. J. Oyevaar uit Leid- sendam. Hij was van oordeel, dat de „Mijdrecht" niet alleen de mooiste tanker is die ooit werd gebouwd, maar ook dat „De Schelde" bij de bouw haar beste beentje heeft voor gezet. Burgemeester J. v. d. Haar van Mij drecht onthulde in de fraaie kapi teinshut een afbeelding van- het wa pen van zijn gemeente. Tot de ruime outillage van de tan ker behoort o.a. een speciale hobby kamer. Op de Zuid-Bevelandse veilingen was in de afgelopen week een grote aanvoer van Cox'Orange Pippin, af komstig uit de koelhuizen. De prijs was echter flauw. Zo noteerden de grote maten huishoudkwaliteit rond 55 cent per kg., dat is ongeveer 10 cent per kg. minder dan enkele maan den geleden. Voor de kleine maat huishoudkwaliteit werd enkele maan den geleden vlot 20 cent per kg. be taald en thans kan deze prijs slechts met mobite worden gemaakt, voor Engelse en West Duitse reke ning. Ook in de komende weken wordt in Zeeland nog een grote aan voer van deze appels verwacht. Samensteller van de Pius-almanak Op 17 Februari zal Henri Overhoff de archivaris van de Tijd te Amster dam en samensteller van de Pius- almanak, zijn 25-jarig jubileum vie ren. Overhoff is een der weinige ka tholieke Nederlandse kenners van de persgeschiedenis en als zodanig ver bonden aan het Nederl. Schriftelijk Studiecentrum. H. Overhoff werd 15 Juni 1905 te Bei-gen op Zoom geboren en volgde na de RHBS de opleiding voor teken leraren aan het Rijksinstituut te Am sterdam. Aanvankelijk tekenleraar aan de gemeentelijke Avond - Nij verheidsschool te Bergen op Zoom, begon hij zich tevens voor de katho lieke pers en de persgeschiedenins te interesseren. Op 17 Februari 1930 trad hij in dienst van de Tijd, nadat hij enige jaren Haags correspondent van het Kath. Intern, persbureau was geweest. Zijn werk, dat voor el- Ke krant van buitengewoon belang is verricht hij met grote kennis van za ken en nauwgezetheid. De samenstelling van de Pius-al- rnanak, de handleiding van Katholiek Nederland, is sinds 1940 onder zijn I leiding. De schijnbaar dorre arbeid rÜ arc^lef weet hij met de ont- I van zyn artistieke gaven vaak uitnemend te combineren. Overhoff heeft steeds te Amster- nw belangen van zijn geboorte plaats voorgestaan. Van hem hangt .hal °P de le etage van het j1s Bergen op Zoom, de ge tekende vogelvluchtkaart van de stad aanooK? het gemeentebestuur J 65^ariïeSesbt^f ?9h3e3id V3n he' Voor cje rede van Vlissingen Is .f-'jZfiddag een aanvaring ge schied tussen het Duitse motorschip V vigshafen" en de Zweedse erts. anker „Earfala". De machinist van e Duitse boot, de 51-jarige Manse- seu, werd zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. I De „Ludwighafen" lag voor anker, toen do aanvaring geschiedde. Zij Wera twee meter boven de waterspie gel zwaar beschadigd aan stuur boord midscheeps. De machines zijn onklaar geraakt. Het Duitse schip had bestemming Antwerpen. De Zweedse ertsboot, die van Nar vik kwam en eveneens naar Antwer pen voer, verloor haar stuurboord anker en 108 vadem ketting. Het schip was op weg naar Austra. bë en had negen passagiers aan boord, allen mensen op leeftijd. De passagiersaccomodatie werd geheel weggevaagd. DE GEMEENTERAAD van Sas van Gent is voor de eerste maal in 1955 bijeen geweest voor de behandeling van een 26-tal punten, waaronder een voorstel tot benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris in verband met de vacature ontstaan door 't overlijden van de heer B. J. Lammens op 27 December 1954. De heer G. A. v. Hemel werd voor deze functie aangewezen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. betreffende de instelling van een hel'- copterdienst op Rotterdam. Na diverse besprekingen had de Kamer van de Sabena een voorstel ontvangen, waar in bij wijze van proef voor één jaar op de Beursdag te Rotterdam een heli copter zou vertrekken uit een heliport gelegen langs het kanaal Terneuzen- nieuw benoemde gemeente secretaris, de heer G. A. v.d. Hemel, heeft zijn sporen op het gebied der gemeente-administratie reeds ruim schoots verdiend. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest ter ge meentesecretarie van Philippine zijn geboorteplaats werd hij met ingang van 1 Juli 1929 in vaste dienst ter secretarie der gemeente Sas van Gent benoemd, waar hij sindsdien gebleven is en verschil lende fraaie promoties maakte Sas van Gent naar Rotterdam. Het verzoek van de instelling om mede werking te verlenen aan het streven tot instelling van tie dienst, had volle sympathie van de raad, hetwelk tot uitdrukking kwam in het besluit, waarbij in principe werd overeenge komen deel te nemen in het tekort van de dienst. Even gunstig gezind was de Raad thans het verzoekschrift van de Inter diocesane Stichting Katholieke Be roepskeuze voorlichting (afdeling Ka naalzone )te Sluiskil, om toekenning van eon subsidie uit de gemeentekas naar rato van f 10.per geval van beroepskeuze-onderzoek. DEBATTEN. De begrotingen van de vleeskeu ringsdienst „Sas van Gent", van de Stichting „Het Sasse Zwembad" en de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zorg voor 1955 werden zonder enige opmerking vastgesteld. Over de 4- meentebegroting voor dat jaar werden a v3rüeideiSC sen sevoerd door de katholieke fractie bij monde van hB t, Bockstael, terwijl de de6p^d T' ReKGra" dit deed namens de P.v.d.A. Behoudens een kleine wij ziging werd deze begroting vastge- boden 2 3 Z1J in concePt was aange- In zijn algemene beschouwingen verzocht de heer de Groff bij benue- ming van nieuwe ambtenaren ook eens rekening te houden met sollici tanten, die een andere geloofsovertui ging zijn toegedaan, dan het gros der Sasse bevolking. De heer de Maaijcr (Kath.) pleitte voor gelijkstelling van t bijzonder met het neutraal kleuter onderwijs, terwijl de heer Colson (Kath.) een. lans brak voor het op ar beidsovereenkomst naar burgelyk recht werkzame gemeentepersoneel. Over het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woning toezicht en van de dienst der gemeen- ewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- i!ange Üjd gedebatteerd, ril ri ien de BraaI <Prot.) en staiïri P.v.d.A.) toonden zich tegen- fm» TA,3" deze Centrale Dienst. U i.eindelijk werd het voorstel zonder n H stemming aangenomen. stnrL' ri veS!.9ekschriften van de be schoot ReKBU' RKTLa*ere Meisjes- Mol. H.K. Lagere Jongensschool en R.K. Lagere School St. Petrus, om medewerking voor uitbreiding c.q. verbetering van de schoolgebouwen, alsmede de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen werd goedgunstig be schikt, terwijl het voorstel tot de bouw van een nieuwe openbare school met 5 lokalen aan de Plataanstraat even eens zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Vóór het laatste punt der agenda benoeming gemeente-secretaris aan tie orde werd gesteld, zonderde de Raad zich in een besloten zitting af. Na de heropening der vergadering werd tot stemming overgegaan, waar bij de heer G. A. van den Hemel zes stemmen op zich vergaarde en aldus de nieuwe hoofdambtenaar der ge meente zal zijn. Wie meent, dat met de verstreken feestdagen alle langoren in de pot zifn verdwenen, vergist zich deerlijk. Men moet dan vandaag en morgen maar eens een kijkj- gaan nemen in 't St. Martirus-patronaat te Princenhage, waar de Zuidelijke kampioententoon stelling voor de provincies Noordbra bant en Zeeland van de Ned. Konjj- nenfokkersbond wordt gehouden. De organisatie was ditmaal opge- dr; :en aan de Bredase Konijnenfok- kersvereniging ..Ons Ideaal", welke zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Er is tot diep in de afge lopen nacht gewerkt moeten worden, maar de resultaten mogen verrassend worden genoemd. W de inzendingen betreft is „Ons Ideaal" zeer tevreden. In totaal vier honderd vier en vijftig dieren, ver deeld over dertig rassen in tal van kleurschakeringen. Allemaal langoren die dit seizoen minstens het praedi- caat z.g. hebben behaald. Al deze konijnen zijn gisteren onder critis„he ogen geweest van niet min der dan twaalf keurmeesters. De con clusie van deze staf van experts is: uitstekend materiaal. Brabant is hier vertegenwoordigd met 164 individuele inzendingen en Zeeland telt er 33. Voorzitter J. v. Helve, t van „Ons Ideaal" heeft met zijn staf van me dewerkers heel wat gepuzzeld om de vele prijzen mede uitgereikt te krijgen Vanmiddag om twee uur wordt deze unieke tentoonstelling door de heer J. Boers uit Tilburg, namens het Gewest Noordbrabant officiéél geopend. De uitslag van de hoofd-ereprijzen is als volgt: Eremedaille van Z.K.H. Prins Bernhard, J. Driesprong te 's- Gravenpolder met Wit-Vlaamse reus. Medaille v. d. Commissaris der Ko ningin in Noordbrabant G. Frijters te Oud-Gastel met haaskleur Vlaamse reus. Medaille v. d. Commissaris der Ko ningin in Zeeland, L. Florussen te Zaamslag met bonte Franse hangoor. Plaquette gemeentebestuur van Breda, Frijters, Oud-Gastel met haaskleur Vlaamse reus. (Advertentie) Dan spijt het U, wanneer li geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) I in huis hebt. Beker ere-voorzitter „Ons Ideaal", Jac. Nijssen, Steenbergen met wit VI. reus. Plaquette „Breda Vooruit", D. v. Beers te Made met black and tan. Zuil met konijn van het ere-lid van Helvert jr., L. Florussen te Zaamslag met Franse hangoor. Medaille Ouwehands Dierenpark P. den Hr'lander te Middelburg met Ha vana. Beker „Ons Ideaal", A. v. Ostaay te Ossendrecht met Wit VI. reus. N.K.B.-prijs Jos Wijnen te Eindho ven met Pooi rood-oog. Verdex H. v. d. Nouwland, Valkens- waard met Franse hangoor. CNEL bevroren levensmiddelen even smakelyk en voedzaam als verse hebben in luttele jaren de vrije wereld veroverd. En dit alles doordat een Amerikaan uit Nieuw-Engeland deel heeft genomen aan een expeditie, die jacht ging maken op pelsdieren in het hoge «Noorden. Veertig jaar ge leden scheepte Clarence Birdseye zich in naar Labrador, waar hij met zijn metgezellen jacht maakte op zeehonden, bruinvissen en kariboe's voor de voedselvoorziening van het gezelschap; in het daar heersende koude klimaat liet men het vlees bevriezen. Birdseye vond dat het bevroren vlees na ontdooiing even lekker smaakte als het verse, ja, hij was van mening dat het zelfs lekkerder was. Toen hij weer thuis was gekomen verliet hem de gedachte aan het be vroren vlees niet en hij piekerde of hij niet op een of andere manier door middel van bevriezing levensmidde len zou kunnen verduurzamen zodat zij geschikt bleven voor de mense lijke voeding. Na zes of zeven jaar te hebben geëxperimenteerd, ont wierp hij een machine waarmede in korte tijd een arctische koude kon worden voortgebracht zo'n 40 tot 45 gi iden Celsius onder nul. Daarop richtte hij een maatschappij op voor de verkoop van bevroren levensmid delen, die hij de General Seafoods Corpc.-ation noemde, en nam geld op op zijn levensverzekering om zijn aandeel in de financiering te kun nen opbrengen. Dit was het begin van de indu strie van de diepvries-levensmidde len. Volgens de door hem gevonden methode worden levensmiddelen aan zeer lage temperaturen bloot gesteld, waardoor zij geheel en al in be vroren toestand komen te verkeren. Daarna moeten deze bevroren le vensmiddelen tijdens de opslag, het transport en de verkoop in de win kels gehouden worden bij tempera turen onder het vriespunt. De ver bruiker bewaart deze diepvries in zijn koelkast of in diepvriespakhui zen, waar hij een compartiment kan huren en waar de temperatuur on geveer 23 graden Celsius onder nul bedraagt. EERST VIS In de eerste tijd van de diepvries verduurzaamde Birdseye uitsluitend vis het belangrijkste product van de stad zijner inwoning Gloucester, Massachussets in het Noordoosten van de V. S. Het duurde niet lang of hij verkocht grote hoeveelheden schelvisfilet naar het ver van de zee afgelegen Midden-Westen. In 1929, toen de verkoop en de financiële re sultaten onbevredigend bleven, werd de General Seafoods Corporation overgenomen door de Postum Com pany, een van de grootste levensmid delenfabrikanten van het land. De nieuwe eigenaresse maakte gebruik van de diepvries-patenten en voerde ter ere van de uitvinder het nieuwe handelsmerk Bird's Eye" in. De raad van Sluis is in spoedeisen de vergadering bijeen geweest. De aanleiding hiertoe was dat bij aan besteding van de aanleg riolering van St. Anna ter Muiden, gedeelte Nieuw- straat en verbetering van de weg Sluisje-Kruisdyk hogere cijfers uit de bus waren gekomen, dan de ge meentebegroting voor 1955 was ge raamd. Voor de verbetering van de weg Sluisje-Kruisdijk was f 90.000.ge raamd. Bij dit bedrag was geen reke ning gehouden met de laatste loons verhoging, het moest worden ver hoogd met f 33.530.mede omdat de Provinciale Waterstaat hogere eisen heeft gesteld ten aanzien van deze verbetering. De aanleg riolering van St. Anna ter Muiden en gedeelte Nieuwstraat waren resp. geraamd op f 27.000. en f 15.725.Deze bedragen moesten worden verhoogd met resp. f 3213.70 en f 2053.70.welke verhogingen gedeeltelijk worden opgevangen door de verhoging van de Rijkssubsidie.. De voorzitter lichtte toe, dat de uitvoering van deze werken met Rijkssubsidie en de daaraan verbon den bepalingen met betrekking tot bestrijding van de werkloosheid, na tuurlijk de zaak wel duurder maken, maar dat het voor de gemeente een gi-oot voordeel is. daar zij nu slechts een gedeelte van de totale kosten moet opbrengen, terwijl bij uitvoering zonder subsidie van de Dienst aan vullende civieltechnische werken, de totale kosten, die dan evenwel iets minder geweest zouden zijn, ten laste van dè gemeente zouden zijn geko men. De raad, die aanvankelijk geschrok ken leek van de bedragen, zag het grote nut van de uit te voeren wer ken en het grote voordeel van de Rijkssubsidie in en gaf burgemeester cn wethouders machtiging tot gun ning door de begroting voor het dienstjaar 1955 te wijzigen. na de aankoop Na de aankoop veranderde Postum zijn naam in de General Foods Cor poration, waarvan de Bird's Eye" onderneming een zeer belangrijk onderdeel werd. Thans is General Foods een van de grootste fabrikan ten van diepvries-artikelen; in totaal bestaan cr in de V. S. ongeveer 1400 maatschappijen op dit gebied. Vol gens statistische gegevens zijn er in 1954 door deze maatschappijen niet minder dan 1.814.000 ton vruchten, vlees, vis cn andere levensmiddelen op de markt gebracht; volgens een raming van insiders zullen de bruto- inkomsten tegen 1959 ruim 5 milliard dollar bedragen. Clarence Birdseye is niet op zijn lauweren gaan rusten: hij doet de laatste jaren proeven in Peru om uit de „ampas" van suikerriet op commerciële schaal papier te ver vaardigen. woonhuis met schuur te kruiningen Door het architectenbureau F. Wondergem te Kruiningen werd in het openbaar aanbesteed het bou wen van een woonhuis met schuur voor A. Kievit te Kruiningen. De uitslag was als volgt. Firma M. Verburg en Zn. te Wol- pHaartsdijk 31.250.A. C. Pol derdijk te Nieuw- en Sint Joosland 29.730.J.A. Poleij te Kruiningen 28.510.;Firma Jac Dek en Zn. te Kruiningen 28.461.— Bouwbe drijf C. Kastelein en Zn. te Vianen 28,120.Gebr. Mollet te Hans- weert 27.010.J van Koeverin- ge te Schore 26.750. kerkrestauratie Te zierikzee Te Zierikzee werd aanbesteed een groot deel der restauratie van de Kleine of Gasthuiskerk. Inschrij vers waren de J.V. Aannemersbe drijf v.h. Erven H.J. Jurriens te Utrecht voor 99.900.—; Aanemers- bedrijf D. Huurman Jr N. V. te Delft voor 81.580.N.V. Bouw en Aannemingsbedrijf Jb Prett te Oostzaan voor 954.000.Joh. v. Almkerk te Zierikzee 69.180.—; Aannemersbedrijf fa. I. Wouden berg en Zoon, Middelburg voor 97.600.—; Raming 97.675.—. rioleringswerken te sluis Door de Centrale Dienst „West Zeeuwsch-Vlaanderen" voor Bouw en Woningtoezicht cn het toezicht op gemeentewerken te Oostburg werd namens het gemeentebestuur van Sluis op het gemeentehuis te Sluis aanbesteed a. aanleg riolering ged. Nieuwstraat b. aanleg riolei-ing St. Anna ter Muiden en c. vernieu wing van de weg Sluisje- Kruisdijk. Er werd voor elk perceel 'afzonder lijk ingeschreven. Fa. Bunschoten te Noordwijk a f 19.767 b. f 26.847.— c. ƒ121.914.— Fa. E.L.K. te Geleen a. 31.000.— b. ƒ16.800.— c. 120.000.— Fa l. J. Dekker z Vlissingen c. 112 300. J. la Gasse te Koudekerke a 18.800. c. 114.800. Aanne mersbedrijf M.P. Hol te Hulst c. 117.500.Wegenbouwbedrijf Fa. J. de Kroon te Rhenen a 22.776. b. 37.042. c. 204.657.— C. van der Klippe te Vlissingen a. 18.500.— b. 33.600. c. 115.500. L. van der Klippe te Vlissingen a. 16.500.Gcbrs. de Oude te Bier vliet c. 113.400.C. de Ruijs- scher en P.A. Rammeloo te Bier vliet a 16.167.— b. 27.467.— c. 123.719.N.V. Splunder Aanne mingsmij te Ridderkei-k a. f 17.000. b. 32.000.— c. 117.000.— M. Wandel te O en* W Souburg c. 112.800.De gunning is aange houden. De begroting luidde a. 15.700.— b. 25.844. c. 106.825.— WND. NOTS. te SLUIS, is voornemens op Donderdag 27 Januari a.s. des n.m. te 2 uur in het hotel „H. Godde ris" te Sluis t.v.v. de erven H. Godderis Publiek te verkopen: I. Woonhuis met erf en tuin, gel. a. d. Zuiddijkstraat 26 te Sluis, Sectie I no. 181 ged. groot 1.37 A. Verhuurd voor f 4.p. week 2. Woonhuis waarin winkel, schuur en erf, gel. a. d. Nieuwstraat 9 te Sluis. Sectie I no. 266 groot 91 c.A. Verhuurd voor f 8.- p. week. 3. Twee woonhuizen met erf en bergplaats gel. a. d. Markt A 8a en A 8b te Sluis, St. Anna ter Muiden, Sectie G no. 81 groot 2.08 A. Verhuurd voor f 17,25 per maand en f 3.per week. 4. Woonhuis met bergplaats schuur, erf cn tuin, gel. a.d. St. Annastraat 25 te Sluis, Sectie A no. 2547 groot 5.63 A. Ged. verhuurd voor f 20.p. maand. Aanv. bij betaling. 113 TUZ/zZ..,* Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van de heer ALPHONS, AUGUSTUS MALEFASON betuig ik mede namens wederzijdse familie mijn oprechten dank. Onze dank gaat ook uit naar H. H. Geestelijken, dok- :er, verplegend personeel en buren. Onze bijzondere dank aan „Dela" Coöperatie Ver. voor net verzekeren en verzorgen van begrafenissen voor katho lieken. Vert. L. v. Hese, Churchillaan 4, Hulst, voor de keurige en correcte verzorging der uitvaart. Uit aller naam, J. Baart-Malefason Hulst, 22 Januari 1955. Paardenmarkt 34. 200-0 Namens de Heer J. ENGELS Sr., wonende te Biervliet (Z.V1.), St Pieterspolder 12, zal door ondergetekende, overeenkomstig het aanbestedingsreglement W. B. in het openbaar worden aanbesteed: Het herbouwen van een veeschuurtje met daarbij behorende werken in de gemeente Biervliet, St Pieterspolder no. 12. Zolang de voorraad strekt zijn bestek en voorwaarden met tekening (bestek Middelburg 343, bouwno. Bier vliet 42) ad f 12.50 verkrijgbaar bij Architectenbureau Van Zantbeek en Schoonis, Markt 5 te Sas van Gent, of zij worden na ontvangst van een postwissel groot f 12.80 toegezonden. Restitutie f 10.per stel onmid dellijk na de aanbesteding. De AANBESTEDING vindt plaats op WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 op een in de nota van Inlichtingen nader aan te geven plaats en uur. Architectenbureau VAN ZANTBEEK EN SCHOONIS, Sas van Gent, Markt 5, Tel. 0.1158461. Ten kantore van de Rentmeester der Domeinen te Breda, Ginnekenweg 44, kan worden geplaatst een administratieve kracht, niet ouder dan 24 jaar. Administratieve ervaring strekt tot aanbeveling. Minimum eis: M.U.L.O. diploma. Bij' voorkeur H. B. S. diploma. Salaris volgens Rijksregeling. Mogelijkheid tot verdere studie en opklimming in rang aariwezig. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, in te dienen uiterlijk 1 Februari 1955. 186oo Het Hoofd van het gemeentebestuur van GROEDE maakt bekend, dat het ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding in uitvoerige kaarten uitgewerkt met bebouwingsvoorschiften, ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage ligt van 21 Januari 1955 tot en met 18 Februari 1955 en dat belanghebben den vóór 19 Februari 1955 hun bezwaren tegen het ontwerp en de bebouwingsvoorschriften kunnen in brengen bij de gemeenteraad. GROEDE. 20 Januari 1955. Het Hoofd van het gemeentebestuur, 224-o J. C. EVERAARS. TT T De A.N.W.B. nodigt U uit tot bijwoning van in de zaal van Bondshotel „DEN BROUWER" te ALPHEN CAUSERIE over doel en werk van de A.N.W.B., vertoning van de A.N.W.B.-film: de Wegenwacht-Kleurenfilm: enige interessante reis- en verkeersfilms. Aanvang 8 uur. 18 jaar uitsluitend onder geleide. en Toegang vrij. Personen tot

de Stem | 1955 | | pagina 3