RIJNDAL geteisterd door de ergste overstromingen in 50 jaar Honderd gratis S.U.S.-loten in Hulst Oostenrijkse jeugd in gastvrij Brabant Overste SUKAWATI uit weer een beschuldiging jegens Nederland Goederentrein ontspoorde tussen Maastricht en Bunde Er wordt weer gescholden: symptoom van vrede Eiland Tatsjen bedreigd door rode invasie? Vluchtelingen partij gevaar voor ALLE Parijse verdragen Water in de rivieren stijgt onrustbarend Zomerfeest te Breda Water tot aan de drempels in een Parijse buitenwijk Luchtbrug naar Schotse dorpen Enorme ravage Rust in Porto-Rico zal weerkeren Vliegtuigen voor Nicaragua Flinke staking in Rotterdam Tweehonderd vliegtuigen vallen aan Goede diensten van de YN gewenst Een scheuring ophanden? DROOG WEER Vlag uit voor de jarige prinses Zestig arrestaties op Ambon verricht? Infiltraties in Zuid-Molukken Nederlander veroordeeld f Verloren oorkonde kwam terug 94e JAARGANG No. 21736 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. eike werkdag Bureaux: Breda, Voor God, Koningin en Vaderland Verschijnt Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: C J. v'. Hootegem, Mr. Dr A.J.J. M. Mes, Mr. H M- L" de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. y' m. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45 incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct Postrek no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel DONDERDAG 20 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m, (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. IS EEN KOLENMIJN bij St. Etienne (Fr.) zijn door een ontploffing acht mijnwerkers om het leven gekomen. OP 64-JARIGE leeftijd, is in Den Haag overleden, prof. dr. O. Bakker, buitengewoon hoogleraar aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Prof. Bakker is geboren in Grouw. DE RUSSEN hebben de vroegere Duitse veldmaarschalk Schoerner en de ex-vice-admiraal Voss uit krijgs gevangenschap ontslagen. IN VERSCHEIDENE DELEN van Europa dreigden gisteren nieuwe overstromingen doordat smeltende sneeuw de meeste rivieren nog steeds doet wassen. Voor vele gebieden is nog meer sneeuw en regen voorspeld. Het gevaarlijkst is de toestand in het gebied van Parijs waar het water in de Seine nog steeds stijgt. In de Parijse buitenwijk Passy staat het water al tot aan de drem pels. Men verwacht de hoogste waterstanden met het komende weekeinde. In Rijnland, Duitsland, begint het water in de bo- venrijn te zakken na tot bijna zeven meter boven het normale peil te zijn gekomen, maar in de havens aan de beneden-Rijn werd de hoogste waterstand pas gisteravond verwacht IN DEN HAAG is een „actie-co mité Kamerbewoners" gevormd, dat gaat strijden voor een rede lijker huurprijs van kamers. Men denkt b.v. aan 'n vorm van huur- controle. Ook wil men bevordering van de bouw van éénkamer-flats. HET VOLKSBROOD is kunstmatig baksel en het moet er zo gauw moge lijk uit, zeiden vele Utrechtse bak kers en daarom sloegen ze de prijs m een cen^ op- **et witbrood wordt eenter goedkoper, en wel twee cent. F??* KONIJN hij de oren vat en net dier zo vervoert, is strafbaar. JJat is dïerenmishandehng. De Hoge heeft uitgemaakt. Wie oren n^V^Tr- die vorig jaar naar ultwJeek- is °p een pers- tv^ t16 ln Oost-zone gezien. „Ik werk voor Duitslands eenheid", zei hij. Ned' B°ei"cn- en Tuinders- rade" toTT?P 2LJanuari in „Espla- nade te Utiecht een buitengewone m! nXuf i Yjr^denng. Minister Mansholt zal hier komen spreken over het huidige landbouwbeleid. DE MACHINISTEN en stokers van de tremen in Engeland, zijn het er niet SS» mnS' d3t de lol,en van de minst oetaalde spoormannen omhoog zullen gaan. „Dat gewone volk verdient dan m verhouding tot ons, teveel" zeggen het internationale Pax Chris- ~™"f;r.es Augustus in Nijme- d'na'al Felün?" Staan van Kar" AMSTERDAM ft 263.000 gulden als bijdrage voor de bouw van een natio- terrein0nUment °P h6t midden-Dam- PE OOSTDUITSE Tweede Kamer neett bij het Nederlandse en het Lu xemburgse parlement aangedrongen dLVeïïverpmS van de parüse accoor- Dergelijke boodschappen ziin gericht tot het Belgische en Deense parlement. HET VAANDEL van het roem- regiment Van Heutsz zal wor- irvr?'e, revell: „Krijgsverrichtingen 1Q-I. 'v<M—1950" en „Korea 1950— sluit vo'gens een Koninklijk Be- DE ITALIAANSE regering heeft de vertrou 'enskwestie verbonden aan 't waagstuk der oorlogspensioenen en gewonnen. De rivier de Rhone in Frankrijk be reikte in de Rhóne-vallei gisteren een breedte van bijna tien kilometer. Het scheepvaartverkeer op de Seine tus sen Parijs en Le Havre is geheel stil gelegd en ook op de andere belangrij ke waterwegen is het scheepvaartver keer bijna of geheel tot stilstand geko men. Zeer critiek is de toestand in de vallei van de Garonne waar de vloed een hoogte bereikte van meer dan tien meter. Vliegtuigen van de Britse lucht macht in Duitsland ziin Woensdag de Duitse politie bijgesprongen in de hulpverlening in het Rijndal dat wordt geteisterd door de ernstigste overstroming van de laatste 50 jaar. In dit gebied zijn verscheidene dorpen door het water van de buitenwereld afgesloten en duizenden personen zijn reeds geëvacueerd. Er vielen 16 do den. Een van de slachtoffers van de overstromingen was de Japanse am bassadeur, die uit zijn woning in Oberwinter is verhuisd naar een club. Het water in de Donau en andere rivieren in Zuid-Du itsland daalde Woensdag snel. In verscheidene delen van Oosten rijk vroor het Woensdag 20 graden Celcius en in de bergen viel opnieuw sneeuw. Ook uit Stockholm wordt zware vorst gemeld. In Zweden wer den temperaturen genoteerd van 35 graden celcius onder nul. Denemar ken meldd^ gisteren temperaturen van S graden Celcius onder nul, waardoor het daar kouder was dan in het Zui den van Groenland! „SNEEUWVLOK" In Schotland duurde de grote hulp actie aan van de buitenwereld afge sneden dorpen en gehuchten voort. Bijna iedere minuut werd op de ver schillende hoofdkwartieren een nood signaal ontvangen van een van de bui tenwereld afgesneden familie op een eenzame boerderij of zelfs van hele geïsoleerde dorpen. Vliegtuigen van de marine en luchtmacht vlogen de ge hele dag door om voedsel te brengen naar plaatsen waar dit het hardst no dig was. In sommige dorpen werden door helicopters landingen uitgevoerd om ernstige zieken op te halen. De officiële naam van de gecombineerde hulpactie van marine en luchtmacht is ..Sneeuwvlok". Het 13.190 ton me tende vliegdekschip „Glory" is Woens dag aangekomen op haar voorlopige plaats van bestemming, Loch Erriboll, bij de Noordwestpunt van Schotland. Intussen wordt in Schotland zachter weer verwacht, maar op het ogenblik staat het kwik nog onder nul en weer- deskundigen durven niet te voorspel len hoe lang het nog zal duren voordat de dooi zal intreden. De zomer van dit jaar zal er goed voor zijn om weer een groot aantal vreemdelingen naar de Baroniestad te trekken. De Bredase VVV gaat n.l. starten met voorbereidingen voor een grandioos zomerfeest, dat gedu rende een aantal weekends ge vierd zal worden. Wanneer het algemeen bestuur van de VVV Dinsdag a.s. zal vergaderen, zal de Commissie Evenementen onder voorzitterschap van mr. Ph. v. Woen- sel plannen voor dit festijn ter goed keuring voorleggen. Als het startschot voor deze festi viteiten, die men graag als een jaar lijks terugkerend evenement zou zien, zal vallen, dan zijn de herinneringen aan dergelijke voorgaande gebeurte nissen zoals Breda Oranjestad en het jubileumfeest rond de KMA nog vrij vers, ook buiten de stad, ver buiten de stad zelfs. En voor tal van vreem delingen zal het bericht, dat Breda het nog eens over doet, al gauw aanleiding zijn om het met de vacantie weer in deze richting te zoeken. De laatste wagons van een lange goederentrein zijn tussen Maastricht en Bunde uit de rails gelopen, toen de trein door een bocht trok. De wa gons en de rails werden zwaar be schadigd. De machinist van de trein merkte pas een eind verderop, dat hij een stuk van zijn sleep verloren had. De wagons waren geladen met rol len plaatijzer. Het vermoeden rijst, dat deze rollen zijn gaan schuiven en dat dit proces fataal werd toen de trein door de bocht kwam. De 19 wa gons liggen op een hoop langs de spoorberm als eer) toonbeeld van de grootste ravage. Slachtoffers zijn er niet gevallen. De railstaven zijn over een afstand van tientallen meters ver wrongen. Aan de electrische boven leiding werd slechts geringe schade toegebracht. Vanmorgen was het baanvak weer op één spoor te gebrui ken. Er schijnt een ontspanning te ko men in Costa-Rica en Nicaragua, ge tuige de sappige beschuldigingen, die de staatshoofden van de twee landen elkaar toevoegen. De president van Nicaragua ont hulde. dat tien Portoricanen zijn ge arresteerd, die waren gehuurd om Bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam is gistermorgen het 500 man sterke personeel in staking ge gaan, op bevel van de Alg. Ned. Me taalbedrijfsband. Een bemiddelings poging vanwege het college van Rijks- bemiddelaars, was mislukt. Het geschil betreft de instelling van een ondernemingsraad. De direc ts wenst hiertoe pas over te gaan. als de contactgroep waartoe zij be hoort, officiéél erkend is. Concrete eis was. dat per 1 Maart een reglement voor de ondernemingsraad bij de be- drijfscommissie zou zijn ingediend. hem te vermoorden. De legerleiding in Porto-Rico zet daar tegenover, dat de opstandelingen, die het land zijn binnengevallen, werden geleid door de zoon van de president van Nica ragua. Het laatste land heeft sinds giste ren de beschikking over 25 jacht vliegtuigen. die zijn geleverd door Zweden. De aankoop was enige tijd geleden een feit. Mexico stelt twee vliegtuigen ter beschikking van de commissie van onderzoek: een fijn gebaar. Al met al wijzen de berichten wel uit, dat iedereen daarginds vol daan is over het verloop van de strijd. De rust zal er nu spoedig weerkeren. Vijfhonderd Oostenrijkse kinderen zijn Woensdag jl. met de trein in Brabant gearriveerd. Zij komen hier drie maanden op vacantie, door de goede zorgen van het R.K. huis- lestings-comité, om eens heerlijk op verhaal te komen. De meeste van hen komen uit Wenen, verschillen de ook uit kampen van de zgn. dis placed persons. Ze hebben allen een opkikkertje hard nodig, dat was hen aan te zien. Met open armen zijn zij door de pleegouders ontvan gen. De kinderen ziin ondergebracht in Eindhoven en Tilburg en in de omgeving daarvan en ook Breda heeft gastvrij een groot aantal van deze kinderen ontvangen. Op de fo to een close up van de ontvangst aldaar in de cantine van de bier brouwerij De Drie Hoefijzers. Daar werden zij welkom geheten met chocolademelk en snoep en hier kwamen ook de pleegouders om huh kinderen af te halen. Ruim 200 communistische vliegtui gen hebben het eiland Tatsjen, 300 km. ten Noorden van Formosa, gebombar deerd. Het was de zwaarste luchtaan- Groeiend verzet tegen de Parijse verdragen dreigt de Westduitse vluch- telingenpartij te zullen splitsen. Twee derden der afgevaardigden wil niet alleen het Saarverdrag verwerpen, doch heeft ook zijn geestdrift voor de andere verdragen van Parijs verlo ren. Eén der leiders van het tegen de politiek der Bondsregering gerichte verzet .is Linus Kather, vroeger van Adenauers partij. De stichter van de partij, Kraft, wil de fatale ontwikke- Evenals in verscheidene andere plaatsen gaf de R.K.E.H.B.O. ook in Hulst gelegenheid om van gratis S.U.S.-loten te profiteren. Toen de K.R.O.-omroeper dit buitenkansje had meegedeeld, stormden honder den naar het kantoor van Dagblad De Stem, waar spoedig, zoals onze foto laat zien. een gezellige drukte heerste. Honderd Hulstenaren zit ten op het ogenblik met een gratis lot te hopen op een pracht van een prijs. i Weersverwachting, vanavond: J Aanvankelijk weinig, later wat t meer bewolking. Droog weer maar aarvankelijk plaatselijk mist awakke tot matige wind, draaiend naar richtingen tussen Zuid en t Oost. Lichte vorst tot tempera- t tuur om het vriespunt. Vandaag: Zon onder 17.07 uur Maan nnder 13.37 uur. Morgen: Zon op 8.39 uur. Maan op 6.57 uur. geldig tot De nu twaalfjarige Prinses Mar griet is gistermorgen aan het ontbijt door haar ouders en zusjes hartelijk toegezongen. Daarna is zij naar haar school van de Baarnse schoolvereni ging gegaan, waar, zoals dat voor iedere jarige gebeurt, dit keer ter ere van haar de vlag uithing. De postbode bracht een grote tas met kleine geschenken en post aan het paleis Soestdijk en de jarige zal aan alle schenkers een zelf getekende kaart als dank terugschrijven, 's Mid dag. vierde de prinses met de kin deren van het Margrietfonds haar verjaardag. Toen werd ook de tradi tionele taart, dit keer met twaalf kaarsjes, aangeboden. OVERSTE SUKAWATI, de commandant van de Indonesische troepen in het gebied van de Molukken, heeft gisteren weer een verklaring gelanceerd, die bij officiële personen in Den Haag de nodige wrevel heeft gewekt. De Indo nesische overste gaf zijn mening over berichten in Amerikaanse bladen, dat er in de Molukken een oorlog woedde. „Daar is niets van aan", zei Sukawati en hij voegde eraan toe, dat iedereen mag komen kijken hoe rustig het is op de Molukken. op Ambon in het bijzonder. Wel waren er op 6 December 6 Amhonnezen gearresteerd, die uit West-Nieuw-Guinea naar de Molukken waren overgebracht. Zij werden gestuurd door de Nederlanders. Op Ambon zouden 60 volgelingen van de RMS-beweging (die strijdt voor een republiek op de Zuid-Molukken) in arrest zijn en onder hen zouden zich enkele Ne derlanders bevinden. rechtelijke vervolging, aldus Suka wati. Van officiële Nederlandse zijde toon de men zich zeer verbaasd over Su- kawati's verhalen. Men had langs de normale diplomatieke weg nimmer iets over arrestaties in de Molukken ver romen. Voorshands vergelijkt men Sukawati's verklaring met het ver haal dat vorige maand de ronde deed, dat Nederlandse duikboten infiltran ten naar de Molukken zouden hebben vervoerd. Sinds jaren is er geen duik boot in de Indonesische wateren ge weest. Een andere militaire functionaris in Indonesië heeft mededelingen gedaan over de toestand in Atjeh. Volgens hem is he; er thans rustig. De opstan delingen bepalen zich tot kleinere aan vallen. VLAG-INCIDENT Overste Sukawati gaf het verhaal nog meer relief door te verklaren, dat er ook wapens, waaronder automati sche. in beslag waren genomen. De zaken van de 60 gearresteerden zijn overgedragen aan het parket voor ge- De onveiligheid op West-Java is nog groot. Dezer dagen zijn er vijf dessa- beambten in het gebied van Tasikma- laja door een bende vermoord. Een bende van 70 man heeft 20 woningen in de omgeving van Tjiawi, platge brand. Voor de landrechter in Surabaja ston dgisteren een Nederlander te recht. Het was de heer J. C. van In- gen, directeur van een drukkerij. Bij een staking van het personeel in ziin drukkerij hadden de stakers de rode vlag, tesamen met de Indonesische vlag op het bedrijf gehesen. In zijn verontwaardiging sneed de heer Van Ingen een vlaggekoord door en prompt viel de Indonesische vlag op het trot toir. Dit is aangemerkt als een hande ling. die kwetsend is voor de nationa le gevoelens van het Indonesische volk. De heer Van Ingen kreeg een maand gevangenisstraf. ling stuiten en daarom heeft hij een buitengewone partijdag in Bonn laten bijeenroepen. Op 29 en 30 Januari zal dan beslist worden, wat er met de partij moet gebeuren. Vanuit Oost-Duitsland gaat de agi tatie tegen de verdragen van Parijs voort. Moskou zou tot vergaande con cessies op het stuk van de Duitse een wording bereid zijn. In West-Duits- land ke -t de stemming zich hoe lan ger hoe meer tegen de herbewape ning en dus tegen haar grote voor vechter, dr. Adenauer. val, die ooit op een nationalistisch ei land is ondernomen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat 200.000 rode solda ten klaar slaan voor een invasie op de Tatsjen-eilanden. De Tatsjen-eilanden zijn een strate gisch waardevolle waarnemingspost voor operaties van de communistische luchtmacht en marine. Voor de natio nalisten zijn zij tevens een vooruitge schoven steunpunt en een springplank voor eventuele tegenaanvalen. Tatsjen zelf is 14 km. lang en 10 km. breed. Het ligt 50 kilometer uit de kust. Op Ji Kjang Sjan. dat eergisteren werd bezet, schijnt nog gevochten te wor den. Radio-Taipeh meldde, dat er 1000 communisten zijn gesneuveld. Giste ren brachten de roden versterkingen aan wal. Nationalistische vliegtuigen hebben het communistische eiland Toemen. waar zware batterijen van de roden zijn op gesteld, gebombardeerd. Eisenhower heeft als zijn mening uitgesproken, dat hij graag zou zien, dat de V.N. zouden proberen haar goe de diensten te verlenen om een staken van het vuren in het gebied van For mosa te bewerkstelligen. Tatsjen valt evenmin ais Je Kjang Sjan onder de Amerikaans-C'hinese overeenkomst voor wederzijdse bijstand. DE CHINEES-N4TIO N£LE Eli-iNDEU Het kaartje brengt de toestand in beeld. EEN inwoner van Gorinchem deed 'n eigenaardige vondst. Tussen wat brandhout ontdek te hij een mooi gevormde ha- mersteel, die bij nadere in spectie een onderdeel bleek te zijn van een voorzittershamer. De steel was hol en verborg en oorkonde, ondertekend door wethouders, raadsleden en se cretaris van de gemeente Rhe- nen, gedateerd 24 Juni 1926. In de oorkonde staat te lezen, dat deze voorzittershamer aan de toenmalige burgemeester van Rhenen, Jhr. mr. dr. M. L. van Holthe tot Echten werd aan geboden, ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe stadhuis. De vinder van één en ander stuurde de hele zaak naar het gemeentebestuur van Rhenen, dat niet weinig verrast was. Na de oorlogsja ren, waarin de Grebbestad zo zwaar werd getroffen, had men de hamer al direct gemist. Het was een fraai exemplaar, ver telde men, vervaardigd door de beeldhouwer Hildo Krop.

de Stem | 1955 | | pagina 1