Nationalistisch eiland na rode invasie gevallen IWij bidden; voor: Amsterdam: stad van poedersuiker Rivieren wassen snel door het smelten van sneeuwmassa's „Opneemplaatsen onder de loupe weer Belgische senator vraagt scheiding der problemen Een Frans memorandum met instemming begroet Kentering ten goede in de toestand in Costa-Rica Agressiviteit van ^Peking vlcinit opnieuw op Panama's derde president r EERSTE METEOOR VAN 1955 DAGBLAD VOOR Garnizoen bezweek at spoedig Carnavalsprinsen blazen in SUS-bus Dulles nog niet ongerust Reorganisatie van Franse regering Minister van Oorlog beantwoordt vragen Ir. Staf ontstemd over krantenartikel Deze week: „Groot melk-gesprek" Amnestie-kansen voor Mau-Mau De kwestie van de waterwegen Nog een rapport over Deltaplan Om het vriespunt MacBride: niemand was positief Standaardisering en rationalisering Industriële samenwerking Rebellenleider gesneuveld Don Juan Carlos in Madrid Ware Poofkoude in Noorwegen Schotse dorpen geïsoleerd Landarbeiders nu onder Arbeidswet van 1919 Samenzweringen in de V.S. worden duur N 94e JAARGANG No. 21735 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. a, t --Q3 Tplefnnn ?|?„S6_ Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Büburesux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel o, i OMMUNISTISCH-CHINESE landingstroepen hebben gisteren V( na een verwoede strijd, die van het ochtendkrieken tot in de middag duurde, het nationalistische eiland Ji Kjan Sjan, in de buurt van Tatsjen veroverd. De invasie werd voorbereid door zes tig communistische vliegtuigen, die in totaal tweehonderd bom men lieten vallen. De machines waren van Russische makelij. Het garnizoen van Ju Kjan Sjan, dat betrekkelijk klein was, heeft als wanhopig tegen de invalïers gevochten. De rode marine- luchtmacht- en infanterie-eenheden, die de invasie uit voerden waren te talrijk en ook door hun bewapening waren zij van het be gin af aan de sterkste partij. Ji Kjan Sjan ligt slechts 35 mijl uit de kust van China en ongeveer 300 kilometer ten Noordwesten van Formosa. Het verdrag voor wederzijdse bijstand tussen Nationalistisch-China en de Ver. Staten noemt de Tatsjen-Archipel, waarin het aangevallen eiland ligt, niet. De trekkingen van de monsterlote rij van de E.H.B.O.—K.R.O., de be faamd geworden SUS-actie, zullen met byzondere luister plaats vinden. Niet minder dan vijf prinsen in vol ornaat en vergezeld van kleurrijk ge volg, zullen op 30 Januari, 1, 5, 6 en 8 Februari een huis uit de bus ha len. Het zijn de Carnavalsprinsen van Bergen op Zoom, Den Bosch, Kerk- rade, Heerlen en Sittard, die door grepen in de bus de gelukkigen zul len aanwijzen voor de totale prijzen- schat van f 250.000. HET GRIEKSE parlement bekrach tigde het verdrag voor militaire bij stand, dat in Augustus met Turkije en Zuid-Slavië werd gesloten. DE WESTERSE autoriteiten in We nen hebben bij de Russen geprotes teerd tegen de heimelijke arrestatie van dr. Sokolovski, de gemeentelijke tolk. DE V. S. zullen aan Japan een grote duikboot en zeven mijnenvegers van 300 ton elk, lenen. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. DE ENGELSE ,,piper-cub", die in de storm van Zondagavond zoek raak te, is veilig geland op een Duits vliegveld. TOGLIATTI, de Italiaanse communis tenleider, is aangeklaagd wegens minachting van de president der re publiek". Dit kan hem 5 jaar ople veren. In HET JAAR dat achter ons ligt hebben de Nederlandse mannen Dijna een milliard sigaren opge rookt. Als men de peukjes achter elkaar zou leggen, bereikte men viermaal de aardomtrek. Waarin een klein land groot kan zijn! De nederlaag van de nationalisten is door de regering in Taipeh beves tigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken .Dulles, heeft gis teren op zijn wekelijkse persconferen tie de nodige vragen over de conse quenties van het conflict moeten be antwoorden. Dulles kende het eiland geen bijzondere strategische betekenis toe. Desgevraagd zei de minister, dat ook de V.S. met verlangen uitzien naar een mogelijkheid om een staken van het vuren tussen de beide China's te ver krijgen. De V.S. konden zich evenwel niet in deze materie begeven, zonder in sterke mate rekening te houden met het nationalistische standpunt. De nationalisten hebben zich jarenlang loyaal tegenover de V.S. betoond. AGRESSIE in Washington een bespreking met de regering hebben, over de pogingen van de V.N. om de vrijlating van de Amerikaanse vliegers en nog enkele anderen te bewerkstelligen. Dulles noemde Hammarskjoelds reis geen succes. Dat zou het pas zijn, als de vliegers terug waren. Mendès-France zal binnenkort zijn functie van minister van Buitenlandse Zaken afstaan aan Edgar Fauré, de huidige Franse minister van Finan ciën. De premier is voornemens, nog voor het eind van deze maand het kabinet te reorganiseren. In het gebied van Formosa was het vijf jaar lang rustig, zei minister Dul les verder. Na het einde van de strijd in Korea en Indo-China hadden Chi nese communisten hier de stryd weer opgevat. I)it toont een agressiviteit van de Chinese communisten, die be zorgdheid wekt bij alle vredelievende landen. Vanaf vandaag zal Amerika zich rechtstreeks gaan bemoeien met de nog steeds hangende kwestie van de Amerikaanse onderdanen in Chinese communistische gevangenissen. Ham- marskjoeld en de Amerikaanse V.N.- vertegenwoordiger Cabot Logde zullen In een lang epistel heeft minister Staf geantwoord op vragen en sug gesties van drie Kamerleden om trent het liftverbod. Ir. Staf zegt, dat hij slechts één aspect van lifterij het bekende duimen te lijf heeft willen gaan. Verder ingrijpen in de persoonlijke vrijheid van militair en automobilist achtte hij onverantwoord Niettemin zijn onlangs drie militai ren disciplinair gestraft, wegens over treding van het liftverbod. Dat ge beurde echter, omdat zij de bekende leger-order inzake het liften hebben overtreden. Dat zij in zgn. ...MMM- auto's stapten doet daaraan niets af. Het idee om het liften geordend te doen verlopen, heeft de volle instem ming van de minister, aldus het ant woord. Ir Staf is zelf teleurgesteld, Minister Mansholt, met aan zijn zij de staatssecretaris van Rhijn hebben gisteren besprekingen gehad met het bestuur van de Stichting van de Ar beid over de verhoogde melkprijs. Uit de discussie kwamen enkele punten naar voren, welke nopen tot 'n bespreking op breder vlak en met grotere vertegenwoordiging uit de mi nisterraad. Deze bespreking zal zo mogelijk nog deze week worden ge houden. dat het einde vorige week (mede door het slechte weer?) zo miserabel is gegaan. Hij is evenwel graag bereid om aan de hand van suggesties der oorspronkelijke initiatiefnemers, de practische mogelijkheden van de op neemplaatsen nog eens te bezien. Minister Staf heeft oen klacht we gens belediging ingediend tegen de gene die verantwoordelijk is voor een klantenartikel in het „Algemeen Dagblad", waarin stond te lezen, dat de militaire overheid „bij 't handha ven van het liftverbod, geen mense lijk standpunt had kunnen innemen". Internationale Bidweek j de afgescheiden Christenen in de Oosterse landen, Rusland, de Bal- kanstaten, Griekenland, Syrië, Libanon, Jordanië, Iran, Irak, 'Jgyte, Ethiopië en Voor-Indië. Zij allen geloven bijna hetzelfde als wij. Zij kennen de Zeven Sacramen ten, echte bisschoppen en pries ters en een grote verering voor de Moeder Gods. Helaas, zij er- kenner de opvolger van Petrus niet en missen daardoor de vaste leiding, die uitgaat van de Paus v. Rome. Zij delen niet in de volle zegeningen van de Kerk. We moe ten bidden, dat ze wederom de weg vinden naar het Vaderhuis. Van welk een enorme betekenis zou de terugkeer zijn, zowel voor de Kerk als voor de bekering van de millioenen heidenen in Azië! Door middel van pamfletten en met behulp van luidsprekers pogen de Engelsen in Kenya, de Mau-Mau-le- den duidelijk le maken, dat zij zich bij overgave kunnen beroepen op nieuwe amnestie-voorwaarden. Verzetslieden die zich overgeven zullen niet worden vervolgd (men le ze hiervoor: opgehangen) voor terreur daden, die zij in het verleden heb ben gepleegd. Wel zullen zij worden geïnterneerd. De Belgische socialistische senator Van Belle heeft in een vergadering van de Senaatscommissie voor Ver keerswezen aangedrongen op een scheiding van de drie problemen: Moerdijkverbinding. Kanaal van Ter- neuzen en de stop - an Ternaaien. Voor opheffing van de stop van Ter- naaien vroeg hij een crediet. De mi nister voor het Verkeerswezen ver klaarde, dat de Nederlandse deltaplan nen, die in versneld tempo worden bestudeerd, geen invloed hebben op de stop van Ternaaien. De centrale Raad voor de Economie en de hogere transportcommissie zullen betreffen- SAOEDI-ARABIë deelt het misnoe gen van verschillende Arabische lan den terzake van het Turks-Iraakse verdrag. DE HOGE RAAD heeft gisteren uit gemaakt, dat de Nederlandse rechter als byzondere voorwaarde bij een voorwaardelijke veroordeling, een ,,Refusal"-kuur mag voorschrijven. Refusal geneest habituele dronkaards (soms) van hun dorst. DOOR SAMENWERKING van 37 ge meenten en 80 kerken zal er in Gor- kum een modern streekziekenhuis verrijzen. Men heeft botje bij botje" gedaan. DE CONFERENTIE van Benelux- ministers, die vandaag in Brussel zou beginnen is uitgesteld. Minister van Audenhove is nog niet ingewerkt. DE BRITSE spoormannen krijgen 'n loonsverhoging die voor de meesten 7 tot 10 shilling per week zal bedra gen. Er is wat herrie voor gemaakt! LOCKHEED in de V. S. heeft een ver keersvliegtuig ontworpen, nog groter dan de Constellation, dat wordt voor zien van vier schroefturbine-motoren. Het zal ruim 100 km. sneller zijn dan enig ander schroefvliegtuig. EEN VERENIGING van Belgische artsen gaat vrijwillig lagere tarieven vaststellen voor patiënten, die min der verdienen dan f 7600.— per jaar. (weistandsgrens!). De Belgen kunnen dan goedkoop naar de dokter. ENGELAND gaat protesteren tegen de Argentynse plannen om een nieu we basis in het Zuidpoolgebied te vestigen. Engeland heeft hier grote belangen, de Falkland-eilanden. i Weersverwachting, geldig tot i vanavond: J Wisselende bewolking met en- f kele buien, maar aanvankelijk f flinke opklaringen. Overwegend f matige wind, krimpend naar Zui- delijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Vandaag: Zon onder 17.05 uur. i Maan onder 12.51 uur. Morgen: J Zon op 8.40 uur. Maan op 6.09 uur. de een scheiding van de drie vraag stukken een rapport uitbrengen, dat aanvullende inlichtingen zal verstrek ken op het verslag Steenberghe-Cau- welaert. Afsluiting van de zee-armen zal géén invloed hebben op de getij den in België, aldus besloot de minis ter. Triton-ramp Bij de laatste beschouwingen over de ramp met de Triton" heeft de raadsman voor de Ierse procureur- generaal, MacBride, gezegd, dat de taak van het Hof was bemoeilijkt door het feit, dat niemand personen voor de ramp aansprakelijk had wil len stellen, noch een verklaring voor het ongeluk had willen geven. MacBride zei, dat het voor het uit spreken van de mening, dat een be oordelingsfout van de gezagvoerder de oorzaak was, nodig is, dat iedere andere mogelijke oorzaak wordt on derzocht en weerlegd. Aan construc tiefouten in het toestel geloofde hij niet. Een fout in de hoogtemeter en aan het controlelampje voor het lan dingsgestel achtte hij een gezochte verklaring. Veel waarde wordt ge hecht aan het getuigenis van een dou anier op Shannon dat hij iets vreemds in de motoren hoorde. Ricardo Arias Espinosa, de presidentiële sjerp om de hals, verlaat hier het gebouw van de Panamese Nationale Vergadering in de hoofdstad van dat land, waar hij als nieuwe president van Panama werd beëdigd. Hij werd daarmee de derde president van Panama in een maand tijd. Een Frans memorandum over stan daardisering en rationalisering van de Europese wapenproductie is door een studiegroep van de Westeuropese Unie met algemene instemming be groet. Slechts op detailpunten had men aanmerkingen. Het Franse memorandum betreft de vorming gedurende de overgangstijd van twee jaar van twee commissies, resp. voor wapenproductie en stan daardisering. Op 1 Januari 1957 zou een wapen bureau worden gesticht, met ver strekkende bevoegdheden, dat zijn be sluiten met 2 3 meerderheid moet nemen. Volgens berichten uit Costa Rica en Nicaragua is de verwachting gewet tigd, dat het geschil tussen deze lan den op zijn einde loopt. In een com muniqué van de Costaricaanse rege ring wordt gezegd, dat de weerstand der opstandelingen is gebroken. Men bad veel nut van de Amerikaanse vliegtuigen. De leider van de invallende opstan delingen. Teodoro Picado. is gedood tijdens gevechten. Dit is toegegeven door de radio van de rebellen. Nica ragua heeft onbeperkte medewerking aangeboden in het onderzoek, dat na mens de organisatie van Amerikaanse staten zal worden ingesteld. Om haar goede wil te tonen, heeft de regering van Nicaragua twee vliegtuigen van vreemde herkomst, die in Nigaragua landden, in beslag laten nemen. De toestellen zouden aan luchtacties bo ven Costa-Rica hebben deelgenomen. Amsterdam: onder degei de lange kerkstoren zoals het zich uitstrekt e, die de moed heeft klimtocht in de Oude te ondernemen. Een klimtocht, die dubbel en dwars be taald wordt door het fraaie uit zicht dat de oude schoonheid van de hoofdstad nog versterkt door de sneeuw eens zo goed laat uitkomen. Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, Don Juan, is gistermorgen uit Portugal in de hoofdstad van zijn land teruggekeerd. Hij zal in Spanje zijn studie voort zetten. Vijfhonderd koningsgezinden hielden de eerste demonstratie van monar chistische strekking. Zoals bekend is Franco er voorstander van. dat de 17- jarige Juan Carlos later Spaans ko ning wordt. DE MENSEN die wonen in de stroomgebieden van de grote rivieren in Europa maken bange dagen door. Van bijna overal worden overstromingen gemeld. Zo is gisteren het water zelfs binnengedrongen in het parlementsge bouw te Bonn. De wegen in de omgeving van de Rijn staan blank. Ook in de Seine steeg het water gisteren tot onrustbarende hoogte. Voor de Nederlandse Rijntakken voorspelde men een verhoging, die weliswaar lager zou blijven dan de hoogste stand van deze eeuw (in 1926), maar die toch de nodige waak zaamheid vergt. Verder baart de grote sneeuwval zorgen. Voor gisteravond kon niet gegarandeerd worden, dat alle treinen op tijd zouden zijn. Wissels kunnen vrij gemakkelijk door de bevroren sneeuw gaan haperen en ook aan de seinpalen moet men de nodige zorg wijden. In Luik vreest men voor overstro mingen. Het water van de Maas steeg snel als gevolg van de smeltende sneeuw. In Luxemburg zijn verschei dene dorpen gedeeltelijk over stroomd, door het buiten de oevers treden van de Moezel. In Zweden kwamen door het slechte weer vier mensen om het leven. In Schotland zijn tal van dorpen en steden volko men geïsoleerd door de enorme sneeuwval. Helicopters onderhouden de verbindingen. Om deze toestellen te kunnen doen dalen en opstijgen is het vliegdekschip „Glory" heenge zonden, om als drijvend vliegveld dienst te doen. In Noorwegen is het hitter koud. In het Zuiden van het land vroor het gisternacht 38 graden. In Oslo daalde het kwik tot 17 graden C. beneden nul. STRANDING Door het ruige weer is bij Terschel ling het Engelse schip „Theta Star" aan de grond gelopen. Het vaartuig vroeg onmiddellijke hulp. Twee sleep boten van Doeksen zijn uitgevaren om assistentie te verlenen, gevolgd door de reddingboot „Brandaris". De tocht naar het schip was een zeer gevaarlijke. Het zicht was uiterst slecht door sneeuw- en hagelbuien. De ..Theta Star" zit op de Terschellinger gronden en bij helder weer moet het vanaf het eiland te zien zijn. Tegen tien uur waren de 36 leden van de bemanning van de „Theta Star door de „Brandaris" overgeno men. Het schip meet 6500 ton. Het hierbij geplaatste kaartje toont de ontwikkeling van de strijd sinds het uitbreken van het conflict. Franse en Duitse industriëlen heb ben te Parijs besloten om regelmatig bijee- te komen en dan te praten over wegneming van de hinderpalen voor de internationale handel. De indus trieën zullen samenwerken bij het vervaardigen van industriële uitrus tingen voor achtergebleven landen. De wapenproductie kan op dezelfde wijze worden gecoördineerd. (Van onze parlementaire correspondent) Met de stemmen van de VVD en de katholieke senator Mertens tegen, heeft de Eerste Kamer de Arbeidswet- 1919 ook van toepassing verklaard op de landarbeiders. Het betreft o.a. de werk- en rusttijden en een verbod van kinderarbeid. In de Tweede Kamer zowel als thans in de senaat verscholen de te genstanders zich achter het argument, dat het regelen van de arbeidstijden in de landbouw een taak is voor het pas ingestelde Landbouwschap. Dit argument hield nog weinig steek, toen de regering een amendement overnam van de katholieke afgevaardigde Van der Ploeg, die voorstelde om het Landbouwschap de voorkeur te geven om met een verordening deze kwestie te regelen. Mocht dit niet gebeuren b.v. binnen een jaar, dan kan de rege ring met een algemene maatregel van bestuur komen. En zo staat het nu in de wet. De Amerikaanse Minister van Justitie Brownell. heeft het congres Maandag verzocht de straffen op op ruiing en dergelijke misdrijven te verdubbelen. Volgens de minister is de huidige strafmaat geheel onvol doende". Het deelnemen aan een samenzwe ring ter bevordering van het omver werpen van de regering met geweld en gelijktijdige ondermijnende acties wil Brownell gestraft zien met boeten tot 20.000 dollar of twintig jaar ge vangenisstraf of beide. J/ERSCHILLEN DE mensen hebben ons Maandagavond opgebeld om te zeggen, dat zij een vliegende schotel of een ander brok kosmisch servies goed door de lucht hadden zien vliegen. Wij glimlachen bij zulke meldingen begrijpend. De Utrechtse sterrewach t, die uiteraard ook door velen op de hoogte werd gebracht, heeft echter meegedeeld, dat het hier de eerste meteoor van 1955 be trof. Een meteoor is een brok steen, dat zich uit het wereld ruim heeft losgemaakt en dat naar de aarde valt. Door de enorme snelheid veroorzaakt het een verbrandingsproces rond zichzelf. De vuurbol, die Maandag werd waargenomen, was niet groter dan een rode kool. maar de gasbol had een doorsnee van 100 meter en het geval droeg een staart van en kele kilometers lengte. De sterrewacht gaf deze meteoor het nummer 1955-a. Inlichtin gen over de meteoor worden graag ingewacht bij de sterre wacht in Utrecht.

de Stem | 1955 | | pagina 1