1 Kort gesprek in Baden-Baden N! Commando Marinus van Dijk wilde naar Havelte 5141 Buitenlandse wapens, zegt commissie van onderzoek Atoompapieren gestolen uit bureau te Londen Scheuring in de Italiaanse communistische partij? maiW ,eeste A 115 loHtroi Adenauer ontmoette Mendés France Sovjet-nota maakte nergens indruk K.N.P. bereid tot gesprek D' Tegcnvoorstellen inzake Europese wapengemeenschap Kardinaal Spellman in Saigon K/ur, Oprichting van Europese land- bouwgemeensch. Atomische krachtstations Sovjet-Unie wil kaarten op conferentietafel leggen Schending van wapenstilstand in Laos Een in Roosendaalgéén in Bergen en Breda Auto met M3-teken bleef uit In geen geval een ruiltje C HANDELTJE IN ZEMEN V DAGBLAD VOOR ZEELAND Politieke eenheid Het geval Degrel/e Plotselinge vlucht uit Sevilla? OVERLEG OP BREDE BASIS Costa-Rica hield zich aan de feilen Mummelende I potvis President van Panama gevangen Niet „geheim wel onvervangbaar Trotskyistisch manifest ACTIE TEGEN ENKELE LEIDERS Controle van havens en vliegvelden VORST Tolmuren verdwijnen Nationalisten veroverden 12 jonken NOORSE PREMIER AFGETREDEN VANAUDENHOVEN volgt van Glabbeke op Wel belangstelling Hammarskjoeld: Belgische Loodsen in staking 18 19 en 30 Mei: Europees koorfestival in Hilversum (I i (K 1150) 2258 mod 43 m. 36-42 schoen n gedragen. laars kind droop 5BAAR 94e JAARGANG No. 21732 Voor God, Koningin en Vaderland Uitga ve Verschijnt A v. Uitgevers Mij. Neerlandia. elke werkaag. Bureaux: Breda, Kaste'eiplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, Per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f OAS- Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. ZATERDAG 15 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 perm/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. I Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijburcaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3d) De Katholieke Volkspartij heeft een schrij- i van de Katholieke Nationale Partij ontvangen, waarin deze mede deelt niet afwijzend te staan tegen over de bereidheid van de K.V.ï. om het gesprek over de politieke eenheid tussen de K.V.P., de K.N.P. en de Kath. Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid te hervatten. De K.N. P. herinnert eraan, dat zij reeds op 7 Juli 1954 haar bereidheid heeft ge uit om op elk gewenst moment aan het eenheidsgesprek deel te nemen. Volgens het Belgische blad ,,De Standaard" heeft de gewezen Rexis- tische leider Leon Degrelle zijn wo ning in Constantina (Sevilla) over haastig verlaten. Het gerucht, dat hij naar Tange- is vertrokken, noemt men echter onjuist. De Spaanse regering blijkt, naar Vrijdagavond nog werd gemeld nu in derdaad te hebben toegegeven dat Degrelle zich in Spanje bevond, maar dat 'n onderzoek naar zijn verblijf plaats geen resultaat had opgeleverd. Hiermee, meent men, zal België nu wel genoegen nemen. J5 E SOVJET-NOTA aan de landen van de Westeuropese Unie, waarin ratificatie van de Parijse accoorden in strijd werd verklaard met het Geneefse protocol van 1925 heeft in de Europese hoofdsteden nauwelijks aandacht ge kregen. Het protocol in kwestie verbiedt het ge bruik van gifgas en bacteriologische wapens. Duitsland, aldus de nota, wordt van deze wa- De Bondskanselier en de Franse premier hebben zich in geen geval door dit nieuwe, verholen Russische dreigement laten intimideren. Rus tig hebben zij in een hotel te Baden-Badcn de kwesties besproken, die binnen het kader der Europese verdediging en de Frans-Duitse samen werking van belang zijn. Vrijdagavond werd bekend gemaakt, dat Ade nauer tegenvoorstellen had gedaan met betrekking tot het Franse plan tot oprichting van een Europese wapengemeenschap, die de totstandko ming van zo'n gemeenschap zullen vergemakkelijken. veerd. De premier en zijn echtgenote werden op het station verwelkomd Poncet en zijn echtgenote en door een door de Franse Hoge Commissaris functionaris van het Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Onmid dellijk begaf de premier zich naar ho tel Bahnhof, waar hij door de Bonds kanselier werd ontvangen. Naast de conferentie tussen Men- dès-France en Adenauer werden in de loop van de morgen in andere za len van het hotel nog besprekingen gevoerd door Franse en Duitse des- pens voorzien, wat volgens de overeenkomst uit den boze moet worden geacht. In Londen en Parijs deed men de nota af met de opmerking, dat zij alleen bedoeld kan zijn als een hernieuwde poging 0111 een wig te drijven tussen Duitsland en Frankrijk. Het feit, dat zij werd uitgegeven aan de vooravond van het ge sprek tussen Adenauer en Mendès France, wijst daar ook wel op. De Duitse directeur voor de buiten landse handel, Barn Vollrath von Malzalm besprak met de Franse on derminister voor buitenlands handel, Eric de Carbonnel, de kwestie van het uitbreiden van de Frans-Duitse handel, de kanalisatie van de rivier de Moezel en gezamenlijke projecten voor 't tot ontwikkeling brengen van Frans Noord-Afrik:* Adenauer en Mendès-France ble ken het er over eens, dat na de rati ficatie van de Parijse accoorden móet worden voortgegaan met pogingen om tot een blijvende samenwerking met Rusland te geraken. De staatslieden kwamen overeen, deze nieuwe voorstellen ook aan de andere Eurpese landen voor te leg gen. Behalve over de wapengemeen schap spraken zij over het Saarge- bied en over andere vraagstukken van wederzijds belang. Vrijdagochtend was Mendès-Fran ce uit Rome in Baden-Baden gearri- kundigen. DE ZUIDAFRIKAANSE regering is van plan alle 178.000 Afrikaanders (een bepaalde kleurlingengroep) naar andere gebieden over te bren gen, omdat „vermenging met de Kaapse kleuringen ongewenst is". NAAR AANLEIDING van regerings- critiek op de stichting „Het Leven begint bij 40", heeft het bestuur van de stichting aan enkele Kamerleden gevraagd, zitting te willen nemen in een commissie van onderzoek naar de werkwijze, de graad van bekwaam heid en de resultaten der stichting. NEDERLANDSE emigranten zullen zich kunnen gaan verzekeren voor het risico van een onverwacht noodzake lijke reis naar Nederland, bijvoor beeld bij overlijden of ernstige ziekte van familieleden. DE NEDERLANDSE Huishoudraad verwacht aan de hand van de ervaring een daling van enkele progenten in het melkverbruik. Voor sommige ge zinnen zou dit percentage nog belang rijk hoger liggen. DE SPAANSE regering heeft de Se cretaris-Generaal van de V. N. ver zocht, een missie van waarnemers bij de Verenigde Naties te mogen hebben. Op het verzoek is nog niet geantwoord. Het eerste verslag van de Commis sie van Onderzoek van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (O.A.S.), dat Vrijdagochtend in Washington is ontvangen, bevestigt de feiten die Costa Rica onder de aandacht van de Raad had gebracht. In het verslag werd gemeld, dat vliegtuigen, afkomstig uit het bui tenland. verscheidene plaatsen in Costa Rica hebben beschoten en ge bombardeerd, nadat de raad van de O.A.S. Nicaragua en Costa Rica had opgeroepen alles te vermijden wat het conflict zou kunnen verscherpen. Ook werd gezegd, dat de opstande lingen in Costa Rica wapens en mu nitie uit het buitenland hadden ont vangen. De commissie zegt een zeer gun stige indruk te hebben gekregen wat betreft de steun die de Costaricaanse bevolking aan de regering verleent. De berichten van het strijdtoneel wijzen erop. dat de regeringstroepen momenteel inderdaad het heft in han den hebben. Zij heroverden Villa Que- seda en rukken naar enkele andere HET ASSISTEREN van voetgan gers bij het oversteken behoort tot de voornaamste taken van de zeven vrouwelijke politie-agenten die Maandag in Amsterdam aan het werk gaan. plaatsen op die de opstandelingen hadden bezet. De rebellen blijken onder leiding te staan van de 27-jarige zoon van de voormalige Costa-Ricaanse president, die in Nicaragua zijn opleiding ont ving. J Enige tijd geleden werd het geraamte van een enorme pot- 5 vis, die bij de Belgische bad- i plaats De Panne gevangen was, naar het Natuurhistorisch Insti- tuut in Brussel overgebracht. i De directeur van deze instel- ling beklaagt er zich nu over, J dat alle 800 tanden van het beest verdwenen zijn. Dat moet reeds in De Panne gebeurd zijn, 1 meent hij. Waarschijnlijk heb- J ben souvenirjagers de tanden uitgetrokken. Hij stelt het ge- J meentebestuur van De Panne J voor, de mensen uit te nodigen, J t omwille van de wetenschappe- l lijke waarde van het gebit dat moeilijk door een kunst- I gebit kan worden vervangen l de tanden terug te bezorgen. In radio-berichten te New-York werd Vrijdag verklaard, dat de resi dentie van president Jose Ramon Qui- zado van Panama door de Nationale Garde is omsingeld en dat de presi dent gevangen zit. Grote onenigheid zal er bestaan on der de leiders van de communistische partij in Italië. Woensdag is door ,,De Communistische Actiegroep" een Trotskyistisch getint manifest uitge geven ter gelegenheid van de natio nale partijconferentie. Volgens zekere berichten zouden le den van deze groep in de wandelgan gen van de partijconferentie een mo tie hebben laten rondgaan, waarin de verwijdering van met name genoemde leiders wordt geëist. Dit zouden lei ders zijn ..met een bureaucratische en conformistische geest", die in de partijleiding waren gekomen" met mede erking van de burgerlijke frac tie in de boezem van het Centrale Comité van de partij". Palmiro Togliattie en de andere partijleiders hebben nog niet over de kwestie gerept. Dit stilzwijgen, ge voegd bij het feit, dat nog geen enkele maatregel tegen de bedrijvers van de scheuractiviteit is genomen, wijst er volgens waarnemers op dat het me ningsverschil groter is dan het lijkt. De gehele Britse politiemacht speurt momenteel naar de man, die uit het gebouw van de Brit se electriciteitscommissie docu menten heeft gestolen, met ge gevens over het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. De documenten, die Woensdag ver mist werden, bevonden zich onder de hoede van ..iemand met een titel" die lid was van een commissie, wel- AARTSHERTOG OTTO van Habsburg zal een conferentie te Driebergen lei den, die op 7 Februari begint en waaraan door vooraanstaande figuren uit het Westeuropese leven wordt deelgenomen. DE 24-JARIGE Zweedse zeeman Laaksonen, die op 3 December bij vergissing werd neergeschoten op het terrein van de N.V. Artillerie-inrich ting te Zaandam, moet tengevolge van zijn verwondingen de linkerarm missen. JAPAN krijgt weer onderzeeboten. De eerste twee zullen binnenkort door de Verenigde Staten worden geleverd. Leden van de Japanse marine wor den in Connecticut opgeleid voor de bediening ervan. DE GARANTIEPRIJS voor de suiker voor oogst '54 is verhoogd van f 47.85 op f 48.20 per 100 kg., de garantA- prijs van de tarwe voor de oogst 1955 is van f 25.— of f 25.60 per 100 kg. gebracht. INDIA HEEFT Portugal Vrijdag mee gedeeld, dat iedere poging om vreed zame Indiase of Goanese demonstran ten naar strafkolonies in Portugal of Afrika te deporteren, ernstige gevol gen zal hebben. J v,,m"v,mrtT'"aChÜnK' geldig l0' n'" ,de ochtcml plaatselijk mist. uw»Se',s- geleidelijk van het Z - met It "'toenemende bewolking snee, v Zuide» kans op I Vandaag: Zon onder 16.59 uur Maan onder 11.03 uur. Mor "ei J Zon op 8.41 uur. Zon onder 17 I dër uw" °P m" M«» on i 1, "ur. Maandag: Zon <-r 8.43 uur. Maan op 3.03 uur. Op de conferentie van de Europese ministers van Financiën, Vrydag te Parijs, is besloten tot oprichting van een Europese Landbouwgemeenschap, die zal voorzien in een gemeenschap pelijke markt v. landbouwproducten. Het plan hiervoor is opgesteld door Minister Mansholt en 't is op dezelf de leest geschoeid als de opzet van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. Ook Spanje zal tot de organisatie kunnen toetreden. OP EEN PERSCONFERENTIE in Moskou, is Vrijdag bekend gemaakt,, dat de Sovjet-Unie bereid is, haar kennis op het gebied van atomische krachtstations, die sedert Juli in Rusland in werking zijn, bekend te maken aan de internationale confe rentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie, die dit jaar gehouden wordt. Het hoofd van de afdeling voorlichting van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou, Iljoetsjef, verklaarde tegenover de cor respondenten, dat de Sovjet-Unie dit wil doen in het belang van het vreedzame gebruik van atoomenergie en als bijdrage aan internatio nale samenwerking op dit gebied. Op 30 Juni van het vorige jaar meld de Radio-Moskou, dat sedert drie dagen de eerste electrische centrale in de Sovjet-Unie die werkt met atoomenergie, in werking was. De cen trale zou een capaciteit van 5.000 kilowatt bezitten. ke 13 maanden lang het probleem va de aanwending van kernenergie voor industriële doeleinden had be studeerd. De naam van deze persoon is niet bekend gemaakt. Er beston den slechts enkele exemplaren van de documenten. De Britse pers uit het vermoeden dat de papieren, op het moment van de diefstal in het egbouW der com missie, opgeborgen lagen in het bu reau van Sir Henry Self, waarnemend voorzitter van de commissie. Zij zou den hem in het bijzonder ter hand zijn gesteld, in verband met het on derzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van kernenergie voor het opwekken van èlectrische stroom. De document enwaren niet ..geheim" maar de gegevens die zij bevatten zijn van onschatbare waarde. De gebouwen van de Britse electri citeitscommissie stonden Vrijdag on der zware bewaking. Op de vliegvel den en bij de havens zijn speciale controlediensten ingesteld, om te voorkomen dat de papieren naar het buitenland worden overgebracht. De leiding van het onderzoek is toever trouwd aan Ccotland Yard. Leden van de „Pathet Lao"-bewe- ging en troepen van de Vietminh heb ben Donderdagavond de wapenstil stand geschonden door aanvallen te doen op 2 posten in het gebied van Samneua, ongeveer 300 km. ten N.- Oosten van Vientiane, de hoofdstad van Laos. Twee kleine posten zijn waarschijn lijk in handen van de aanvallers ge- vallen. In militaire kringen werd ver nomen, dat de aanvallen zijn gedaan door een groep van tussen de 1200 en 1500 man. Tijdens een bijeenkomst in Saigon dankt Francis Kardinaal Spellman de vluchtelingen voor het enthousiaste welkom, dat zij hem bereid hebben bij zijn aankomst in deze stad. De Chinese nationalisten hebben Donderdag 12 communistische jonken en hun bemanning van in totaal 114 koppen veroverd na een zeegevecht, dat zich heeft afgespeeld bij het eiland Pesjan, een 50 km. ten Z.W. van Tatsjen. Bij het gevecht was een communistische kanonneerboot tot zinken gebracht. Het Kabinet van de Noorse premier heeft bekend gemaakt, dat Oscar Torp Vrijdag is afgetreden als Eerste Minister van de Noorse socialistische regering. De premier zou de koning tevens adviseren, dat zijn functie zal worden overgenomen door de leider van de parlementsfractie van zijn partij, Einar Gerhardsen. Volgende week Vrijdag zal, naar men verwacht, een nieuwe socialisti sche regering worden benoemd. De Belgische Minister Achiel van Ackei heeft Vrijdagochtend meege- deeld, dat Koning Boudewijn de libe rale Vlaamse senator Vanaudcnho- ven. burgemeester van Diest, heeft aangewezen/ als opvolger van de Donderdag afgetreden minister van Openbare werken van Glabbeke (Van onze speciale verslaggever) EENZAME MARINUS AREND VAN DIJKIn de tijd, dat hij nog slechts recruut was liftte hij één keer (omdat ie zonder centen zat) van Weesp naar Havelte, een onogelijk plaatsje ergens in Drente. Omdat hij van wat avon turen houdt (liij is niet voor niets commando) stond hij Vrijdagavond om kwart over vijf op de door de M3 aangegeven liftplaats aan de Rondweg te Koosendaal. Marinus wilde nu wel eens zien of hij een lift zou kunnen krij gen Hij was de enige van het hele korps commandotroepen, die het wilde proberen. Hij kreeg een lift Rond kwart voor zes trokken Olga en Leo Wink van de Burgerhoutse- straat met hun slede voorbij de kazerne. „Naar Havelte?" vroeg Marinus. D.e J°nffen en het meisje wisten niet wat die vreemde soldaat bedoelde. °P ?e s,e(Ie zitten* Pakte zijn tas onder zyn arm en zei: „Dag seigeant, 11011 heb ik wel een liffie hé!" Marinus had een „liffie", maar dat verd dan de trein. Omdat er na een dein uur wachten nog geen enkele automobilist was komen opdagen. 1 koos Marinus de wijste partij en wan delde hij naar het statin om te trach ten alsnog zijn woonplaats te berei- ken. Het was daar op de liftplaats aan de Rondweg een hoogst merkwaardi- ,re toestand. Om het liften op de voor geschreven wijze te den plaats heb- ben zwierven er twee witgchelmde maréchaussées rond. Bovendien was door de kazerne-commandant de 2de luitenant Oostrom belast met 't toe- zich op de lifterij. Daarnaast waren ommando Marinus wilde naar het rentse Havelte. Hij trof geen M3- vuto. Wel mocht hij op de slede gaan zitten van Olga en Leo Wink. Maar daar kwam hij niet ver mee... door dezelfde commandant de ser geants v. Doorninck en van Hazen aangewezen om het liften voor hun rekening te nemen. De eerstgenoem de zou alle gevallen behandelen van militairen, die de kant van Bergen op Zoom uit wilden, de tweede was be last met de „richting Breda". Er liepen dus vijf man rond 0111 de éne lift, van Dijk, weg te helpen. Het bleef daarby niet, want bij het gezel schap voegden zich weldra een drietal officieren, die helemaal vanuit Bergen op Zoom waren gekomen om in Roo sendaal de zaak te bekijken. Tenslotte waren er dan nog ettelijke belangstellende militairen, die de ene kwinkslag na de andere verkochten. Er waren echter redenen waarom deze liftdag geen succes werd. noch in Roosendaal (waar tenminste nog één soldaat probeerde), noch in Ber gen op Zoom (waar alleen een luite nant op het kruispunt aan de Oude Wouwsebaan stond om de automobi listen te vertellen, dat er géén lifters waren). Door de sneeuwval waren er minder automobilisten op pad dan nor maal en bovendien genoten veel sol daten vrij vervoer. IN BREDA In Breda was 't het Kloosterplein, zielig begraven onder een enorme hoeveelheid vergrauwende sneeuw Opneemplaats voor militairen in een garnizoen van aanzien. Twee stoere mannen van de M.P. hingen klokke zes hun fiets tegen een lantaarnpaal voor de Kloosterkazerne en gingen in de sneeuw staan wachten op de dingen die komen gingen. Dc Actie M3 was begonnen, maar een overweldigend begin was het niet.. De verlichte klok van een na burige toren zette de mars naar half zeven gestadig voort en er kwam maar niets opdagen. Niet één mili tair, niet één wagen die het hulpgra- ge M3-etiket op de voorruit had. Binnen de verlichte vensterbogen van de kazerne zaten de militairen vol spanning te wachten hoe deze nieuwe vorm van volksverhuizing in de practijk zou blijken uit te vallen. Er was helemaal geen practijk. Er viel niets uit te vallen. VANDAAG BETER? De Secretaris-Generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft Vrjjdag in New-Tork op een perscon ferentie verklaard, dat geen van hei de partijen een „ruilovereenkomst" heeft voorgesteld, met betrekking tot de vrijlating der elf Amerikaanse vliegers, die in China gevangen zit ten. ,,Ik kan nu niet meedelen", zei hij, ,,wat de volgende stappen zullen zijn. Doch ik geloof, dat de deur is ge opend en, als beide partijen zich be dwingen, ook geopend blijven kan". De rest van wat Hammarskjoeld zei was even vaag, zodat we eigenlijk nog even wijs zijn als een paar we ken geleden. Om kwart over zes gingen de M. P.-ers een rondje pikken over het plein. Er was toch geen orde die ver stoord kan worden. De duistere figuuren achter de ka zerneruiten begonnen van lieverlee harder te lachen, zo hard dat het bui ten te horen was. Maar ze hadden dan ook niet zulke koude voeten als de witgehelmde politiemannen, die zo omtrent tien voor half zeven wel be gonnen te begrijpen, dat ze er voor niets stonden. Het hele garnizoen had verstek la ten gaan. Het M3-leger trouwens ook. Misschien dat het vandaag op de op neemplaats een beetje drukker zal worden met militairen. Maar of de automobilisten nog een stukje willen smeden aan hun toch al niet onge vaarlijke reis over de gladde wegen is een andere vraag. Toen de klok van meergenoemde toren „alf zeven wees stegen de een zame M. P.-ers op hun fiets. ..Wel lif ten of niet liften", vonden ze. „maar geen half werk". En verder gingen hun verlangens onverwoestbaar uit naar die gloeiendhete kop snert, waar ze wel 'n keer of vijf hardop over ge dacht hadden. In 1950 kwam in België een nieuwe salarisregeling tot stand voor de Bel gische rivierloodsen Tot op heden werd het achterstallige loon niet uit betaald, waarover in deze kringen grote ontevredenheid is ontstaan. Vandaag wordt in Antwerpen een algemeen referendum gehouden, waar alle rivierloodsen uit België bijeen zullen komen om nadere maatregelen te bespreken. Vannacht om 12 uur zijn de Belgische loodsen in VHssingen voor 74 uur in staking gegaan. Indien nodig, is men bereid, deze staking uit te breiden, totdat de loonkwestie is opgelost. Weliswaar minder omvangrijk dan het betaamde Wereld-muziekcon cours te Kerkrade. maar toch van grootse aard belooft dit jaar het eer ste internationaal Koorfestival te worden, dat in Hilversum wordt voor bereid. De Kon. Bond van gemengde zaï verenigingen in Nederland stelt zich namelijk voor op 18, 19 en 30 Mei in de Koepelzaal van „De Karse- boom" een zangmanifestitie van Eur. all ire te houden. Vijftig bekende ko ren zullen optreden, zowel in con cours als in concerten. Zij zullen on derworpen zijn aan een jury, ge vormd door de musici Oscar van He mel, Felix de Nobel en Frans van Amelsvoort. Wellicht komen er ook Russische koren. In Rotterdam heefde stede lijke recherche een 61-jarige zwerver aangehouden, die er in was geslaagd in de laatste an derhalf jaar voor 20.000 gulden uan zeemleren ppen te stelen. In meer dan vijftig plaatsen van het land had hij zijn slag ge slagen. Hij placht de drogisterijen bin nen te gaan en vroeg dan om een flesje benzine. Terwijl de winkelier zich even verwijder de, sloeg hij zijn slag. Hij nam dan een stapeltje zemen weg, meestal ongeveer een dertig stuks en maakte zich snel uit de voeten. Ver beneden de waarde verkocht hij de zemen dan weer aan andere winke liers .en op deze wijze kwam hij meestal aan een „weekloon" van ongeveer honderd gulden. In totaal had hij tweehonderd diefstallen gepleegd. „En de drogisten hadden nooit arg waan," zei hij. „Ze vonden dat ik er betrouwbaar uitzag."

de Stem | 1955 | | pagina 1