BIESBOSCH wil vergoedin basis van 1953 op Abnormaal risico Pokerspeler Von Neumann werd lid van atoom com missie 12 Mendès France op audiëntie bij H. Vader Jachtvliegtuig bestookte 51 paleis van de president Een antwoord op regeringsbeslissing Eveneens beschermende voorzieningen gevraagd „Grote drie" willen eerst overleg Treedt Minister Glabbeke af? Een beetje j te vrijmoedig Ook Yerdine komt vrij Spel - theorie en strategie Ierstanden DAGBLAD VOOR nderwijzeres Het onderwijs in België Kath. Kweekscholen getroffen Executie Chessman opnieuw uil gesteld OMJEDAAPB'J 1AA£ ROYCO 'SOEP NEEMT ''THALFUVZ De schoo/me/k Koninklijke Nieuwjaarsreceptie l wee vliegrampen In Amerika en bij de Ierse kust Beschuldiging van vriendenpolitiek Sneeuw en vorstmaar: Parijzenaars konden hun overjas thuis laten Werken van Bossuet als geschenk Gure noordwester De vestzak-oorlog in Costa-Rica En werd prompt neergeschoten Electronisch brein doet het grote werk MINIMAXtechnisch wonder Chinese „spionnen" veroordeeld r Spoorwagons op hol nuchtere kalveren 928, vij gen 87, paarden 152, v%u» ;n of lammeren 394, bok- m 38. le kw. 2.45-2.70, 2e kw. w. 1.90-2.10. Vette kalveren 2.70, 2.20-2.50. Graskalveren luchtere kalveren 53, 48, 44. 5, 38. Slachtpaarden 2.00, pen 120, 110, 90. Lammeren Kalfkoeien 1025. 900. 750. 025, 900, 750. Vare koeien Vaarzen 675, 600, 475. Pin- 280. 259 (-12,) Kaub 203 194 (-012.) Koblenz 228 2n 21 5 (-010,) Ruhrort „obith 1065 (-018,) Nii- -025,) Arnhem 852 (-013) 013,) Deventer 285 (-012) [ante 164 (-009,) Borgha- 03. Belfeld 11 07( plus 510 plus 015,). 94e JAARGANG No. 21760 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin »n Vaderland DONDERDAG 13 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, W estsingel 9o. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Biibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) PL te STOPPELDIJK, hwoordige, per 1 Febr. I iten aan de Hoogeerw. 875-0 Zonder voorrfgaande kennisgeving zijn 84 studiemeesters (surveillanten ,et onderwijsbevoegdheid bij het katholiek kweekschoolonderwijs in België door de minister van Onder wijs, Collard, ontslagen. Het Nationa: 1 Comité voor net vrije onderwijs heeft de verontwaar diging van dè openbare mening over dit ontslag vertolkt en roept thans allen, die de verantwoordelijkheid dragen bij de hangende onderhande lingen op om intrekking te eisen van deze nieuwe on- sociale en niet te rechtvaardigen maatregel. Aan Caryl Chessman, auteur van het boek „Dodencel 2455", die zes en een half jaar geleden wegens di verse misdrijven Ier dood is veroor deeld, is opnieuw uitstel van executie verleend. Chessman, wiens executie reeds driemaal is uitgesteld zou Vrijdag in de gevangenis van San Qeuntin in San Francisco worden terechtgesteld. Hij heeft feiten naar voren gebracht, die naar de mening van de rechter misschien een beroep en een herzie ning van zijn proces rechtvaardigen. Chessman verdedigt zijn zaak zelf. ufff.-iuoo./êo.rv (Van onze speciale verslaggever) TOEN EEN WEEK geleden het bericht afkwam, dat de schade aan de dijken in de buitenpolders van de Biesbosch, veroor zaakt door de stormvloed van 23 December, niet voor Rijksreke ning zou komen, kwam daar geen onmiddellijk commentaar op. Dat was niet omdat men met een mond vol tanden stond, maar de Biesbosch evenals de Langstraat en de Dongepolders, wilden hun verontwaardiging nog even bewaren, omdat ze toen al een belofte in portefeuille hadden van de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer, die het geïnundeerde gebied eens zou komen bekijken. Dat is inmiddels Dinsdag gebeurd en toen de volks vertegenwoordigers in drie naast elkaar opstomende politie- boten door een dijkgat voeren, maakte dat toch wel even indruk. De sfeer was er gunstig om de Commissieleden al het leed van de polderbewoners te schetsen en de redelijke argumenten aan te voeren, die vóór subsidie op de herstelwerkzaamheden pleiten. ƒ350.000. Voorts zijn er minstens 1000 ha wintergewassen geïnundeerd en de schade aan gebouwen bedraagt f200.000. MET VERLIES. IN MALAKKA zijn de guerilla strij ders de laatste tijd weer zeer actief. Austr?' sche versterkingen zullen binnen enkele maanden de Britse troepen hier assistentie gaan geven. TWEE MILITAIREN uit Amsterdam hebben zes dagen verzwaard arrest gekregen wegens overtreding van het liftverbod. Ze hadden aan de Sloter- weg een auto aangehouden en zich naar Den Haag laten rijden. RADIO MOSKOU is 'n heftige cam- pagn. begonnen tegen „de verderfe lijke gewoonte van het roken". Ro ken, zo wordt gezegd, is nadelig voor het hart, de zenuwen en de spijsver teringsorganen, het verzwakt het ge heugen en tevens het vermogen tot geconcentreerde aandacht. IN SITTARD reed Woensdagmiddag een autobus met mijnwerkers tegen een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtwagen en vier mijnwerkers werden gewond, de chauffeur zelfs vrij ernstig. EERST NU is bekend geworden, dat in Aug. 1954 de kath. Duitse Orde- zusters uit haar klooster in Opper en Neder-Silezië (tegenwoordig Pools gebied) zijn verdreven en in de buurt van Posen en Krakau zijn geïnter neerd. HET BIJZONDER tribunaal van het aartsbisdom Wenen heeft het voor bereidend onderzoek afgesloten voor het zaligverklaringsproces van Keizer Karei I van Oostenrijk. De secretaris van de Stichting van de Landbouw in Noord-Brabant, drs. A.J.M.Raaymakers, heeft die argu menten met klem van redenen voor gedragen. In de eerste plaats wees hij erop. dat de waterstand, zowel in 1953 als nu in December, abnormaal hoog is en dat er dus niet van normaal risi co gesproken kan worden, het risico dat verdisconteerd is in de pachtprij zen. Daar komt bij, dat de schade thans even groot is als in 1953, alleen is het tijdstip voor herstel veel min der gunstig. Een derde deel van de doorbraker van 23 December bleek op oude dijk breuken van 1953 te zijn. De schade is op verscheidene plaat sen zo groot, dat de kosten van her stel meer zijn dan de waarde van de grond. Tenslotte noemde de heer Raayma- kers de watervrijmaking van de pol ders even belangrijk als inpoldering, waarvoor de regering b.v. in de Noord Oostpolder en de Braakman tot 10.000 per ha uitgeeft. Om heel deze groep van argu menten drong de Stichting van de Landbouw, mede namens de landbouw- en landarbeidersorga nisaties aan op schadevergoe ding op gelijke basis als in 1953. OVERBRUGGING Om de Biesbosch te maken tot wat ze voor 1953 was, heeft heel wat ge kost. De regeringsbeslissing kost har- tebloed. Dit hield de heer H.J. Klun- der. boer en pachter van de polder Pauluszand de leden van de Waters noodcommissie voor. Door verhoging van kaden, verbe tering van waterlopen enz. heeft hy Pauluszand rendabel kunnen maken. „Maar boer zijn in de Biesbosch", zo zei hy erbij, „betekent tekort ko men op het gebied van ontspanning, De Den omgang met anderen en onderwijs. Ook het bedryf ondervindt er moei lijkbeden, speciaal wat betreft aan- en afvoer." De heer Klunder rekende voor, dat iedere HA Biesboschgrond sinds 1931 2100 heeft gekost. De ingekomen pachtsom is 2160 per HA en als dat laatste bedrag dan onkostenvrij ge maakt is, blijkt er een negatief re sultaat te zijn. Dit risico hebben de Biesboschboe- ren genomen, omdat ze er rekening mee konden houden toén ze er zich vestigden. Nu evenwel de risico's zijn vergroot omdat de vloedstanden ho ger en hoger worden door verkleining van het waterbergend vermogen, nu vraagt men terecht dat de regering bijspringt. Twee vliegtuigen zijn Woensdag met eikaar in botsing gekomen bij het vliegveld van Cincinnati in de Amerikaanse staat Kentucky. Vol gens de eerste berirhten zouden al le inzittenden om het leven zijn ge komen. Het ene toestel, een „Mar tin" van de „Trans World Airline", had een bemanning van drie kop pen. Er waren 12 passagiers aan boord. In het andere vliegtuig, een DC3, zaten twee personen. Ten Zuiden van Ierland zijn vermoe delijk twee viermotorige vliegtuigen van de R.A.F.. elk met negen in zittenden, in zee gestort. Zij waren opgestegen voor een oefenvlucht bo ven de Atlantische Oceaan. Tot nu toe heeft men nog niets van de toe stellen gevonden. Waarschijnlijk zijn zij eveneens met elkaar in botsing gekomen. gemeenten Amsterdam, Haag en Rotterdam zullen geen maat regelen nemen inzake de melkprijs op de scholen alsvorens overleg is ge pleegd met de min. v. Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening. Tot het moment dat de resultaten van deze bespreking bekênd zijn zal dus de prijs van de schoolmelk on gewijzigd blijven. HAVENARBEIDERS in Sydney zijn Woensdag een „bliksemsta- king" begonnen uit protest tegen de verhoging van de salarissen der rechters in hun land. Als wij om loonsverhoging vragen, zeggen ze, wijzen de rechters van het Hof van Arbitrage die eis af. DE AMERIKAANSE katholiek zo heeft een enquête uitgewezen geeft jaarlijks gemiddeld 95 gulden aan zijn parochie. Het geld dat in de ker ken wordt ingezameld is dan nog niet meegerekend. DAT IN DE MOLUKKEN op enige eilanden de staat van beleg werd af gekondigd, betekende niet, dat het daar plotseling onrustiger was ge worden, aldus Radio Djakarta. Het was een maatregel die ten doel had „het herstel van de veiligheid te in tensiveren". VANDAAG en morgen komen de Mi nisters van Financiën van de landen, die aangesloten zijn bij de Organisa tie voor Europese Economische Sa menwerking in Parijs bijeen, tenein- maatregelen te nemen tot ver zachting van de beperkingen op de Europese handel. IN ARGENTINIË is een gerechtelijk onderzoek begonnen naar onregel matige toestanden" bij 't katholieke dagblad „El Pueblo". Na de wiijvin- gen tussen Kerk en Staat heeft men plotseling nalatigheden ontdekt in de bedrijfsvoering van dit blad. ARBEIDERS van de Londcnse onder grondse hebben besloten 48 uur in staking te gaan als hun looneisen niet op zeer korte termijn worden in gewilligd. De directie had de onder handelingen afgebroken. Uitvoerig ging men ook in op de gevolgen van de verkleining van het waterbergend vermogen, sinds men in 1930 de Zuid-Hollandse Biesbosch watervrij maakte. Dit schept ver plichtingen t.o.v. de overige polders, die hierdoor grotere risico's lopen. Daar komt nog bij. dat de indijking van de Biesbosch, die in 1953 al in voorbereiding was, door het Delta plan is vertraagd, wat grote schade meebrengt voor het betrokken gebied. Dit ales leidde tot de conclusie dat voorzieningen in het kader van het Deltaplan nodig zijn om het noodlottig uitstel te over bruggen. Dit alles krijgt nog eens een dikke omlijning, wanneer men er de schade cijfers bij ziet van Biesbosch. Lang straat en Dongepolders, die sinds vo rige maand in lotsverbondenheid wachten op wat komen gaat. De scha de in de Biesbosch aan grond en wa terkeringen beloopt 5 millioen, een cijfer dat overigens met iedere week groter wordt. De Langstraatse polders hebben 150.000 schade opgelopen, de Donge polders 350.000. In totaal is cr 10.000 HA over stroomd en de schade aan bedrijfs middelen, zoals voorraden en uitrus ting, beloopt opnieuw een bedrag van Woensdagmiddag; deed in de wandel gangen van 't Belgische parlement 't gerucht de ronde dat de liberale mi nister van Glabbeke zou zijn afge treden. Dit in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging dat hij een familielid zou hebben bevoordeeld bij een aanbesteding van openbare werken te Oostende. Een bevestiging van dit gerucht kon echter niet verkregen worden. Wel zijn alle ministers en de voorzitter van de liberale partij Woensdagmid dag bijeen geweest in het Kabinet van de minister van Financiën. De Eerste Minister van Acker heeft de ze vergadering eveneens bijgewoond. Een katholieke senator zou vandaag minister van Glabbeke interpelleren over deze aangelegenheid, die veel stof heeft doen opwaaien. HET WEER IN EUROPA heeft zich zelden zo grillig getoond als op het ogenblik. Terwijl het in de nacht van Dinsdag op Woensdag in Londen vroor dat het kraakte -(koudste nacht van het jaar) heerste in Parijs bijna een lentetemperatuurtje. Er viel een lichte motregen, maar op een overdekt terrasje zou het uit te houden geweest zijn. Verder moren de meldingen voor zich zelf spreken: Noord - Engeland en Schotland: veel sneeuwval. Zuid - Beieren: Eveneens hevige sneeuwval. Waarschuwingen voor la wine-gevaar. Denemarken: Zware stormen langs de kust. Zweden: Sneeuw, gevolgd door krachtige vorst. Noorwegen: Sneeuwstormen, gepaard met strenge koude. In de provincie Telemarken vroor het 22 graden. Griekenland; Overstromingen tengevolge van zware regenval. Meer dan 225 huizen werden verwoest door het opdringende water en vier mensen ver loren het leven. In het Koninklijk Paleis op de D.am te Amsterdam hebben H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.HPrins Bernhard Woensdagochtend eert Nieuwjaarsreceptie gehouden, wel ke door de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in Neder land en vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke wereld zeer druk werd bezocht- De aan komst van het vorstelijk paar bij het paleis op de Dam. De Russische bezettmgs'antoritgiten hebben de editie van Woensdag van de Socialistische „Arbeiter Zeitung" in Benedenoostenrijk en Burgenland in beslag genomen. In deze editie ipas een hoofdartikel opgenomen over ri valiteit tussen Malenkof, de 'Rus'si- sche premier, en Kroesjef, de Eerste Secretaris van de communistische partij in Rusland. Edward Schofield uit Londen is opgenomen in het gilde der brou werijknechts- Dit ging gepaard met een niet zo zachtzinnige plech tigheid, die bestond uit het maken van een tochtje in een ton door de brouwerij, een ton die beurtelings afgekoeld en verhit werd met tot slot een „jonaspartij" door de reeds bevestigde knechts. Na afloop hier van kon. Edward tevreden en naar wij vermoeden ook wel wat geradbraakt zijn huis opzoeken: roemrijk einde van een vijfjarige leertijd. De Amerikaanse soldaat William Verdine, de laatste van de drie Ame rikanen die jarenlang in de Sowjet- Unie zijn vastgehouden, zal nu ook werden vrijgelaten. De Sovjetminister van. buitenland se zaken, Molotof, heeft Dinsdag de Amerikaanse ambassade in Moskou hiervan op de hoogte gebracht. Zaterdag j.l. werden de twee an dere Amerikanen. William Marchuk en John Noble, door de Russen aan de Amerikanen overgedragen. Z.H.Paus Pius XII heeft Woensdag de Franse minister-president Pierre Mendès-France, in de bibliotheek van zijn paleis, in particuliere audiëntie ontvangen. Dit was een buitengewone eer voor de Franse staatsman omdat het de eerste audiëntie w: s, die de H. Vader Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen sneeuwbuien, afgewis seld door opklaringen. Krachtige nu en dan harde en langs de Wad- denkust tijdelijk stormachtige Noordwestelijke wind. Tempera turen om het vriespunt tot lichte vorst. Vandaag: Zon onder 16.56 uur. Man op 23.33 uur. Morgen: Zon op 8.45 u. Maan onder 10.46 uur. Al is de voltallige Raad der Ameri kaanse staten zich met het conflict tussen Nicaragua en Costa Rica gaan bemoeien - een commissie van onder zoek is al onderweg - men behoeft de zaak toch niet te somber te zien. De berichten van het front zijn even ernstig als die uit de wereldoorlog, maar de cijfers spreken een a; \rte taal. Costa Ricaanse regeringstroepen ondernamen een poging om de 50 (vijftig) opstandelingen die Villa Que- sada hadden bezet, te omsingelen en volgens de laatste berichten zou die poging succes hebben gehad. Intussen echter melden de rebellen dat zij een tweede plaats hebben in genomen, namelijk Puerto Soley, na bij de grens van Nicaragua. Puerto Cortez werd door hen bedreigd en vliegtuigen zouden Turrialba en Car ta go hebben beschoten. Boven de hoofdstad San José verscheen een ja ger, die zijn mitrailleurs op het pa leis van de president richtte, maar dit toestel zou prompt zijn neerge haald. De president va Nicaragua en zijn afgezanten in de laad van 21 Ameri kaanse landen ontkennen ten stellig ste dat. de inval vanuit Nicaragua is geschied. ,.Hoe kan dat nu?" zeggen ze. ..Er ligt een ontoegankelijk oer woud tussen de grens en het huidige operatiegebied." Inmiddels heeft de commissie van onderzoek, die naar Costa Rica op weg is - de Ministers van buitenland se Zaken der Amerikaanse landen ko men ook nog bijeen - de twee kemp hanen opnieuw bezworen de vijande lijkheden te staken .Maar Costa Rica. dat de rebellen niet onderschat en aan hun goede trouw meent te mogen twijfelen, mobiliseert in ijltempo. De laatste berichten spreken van bombardementen door toestellen die Venezolaanse kentekenen droegen. Bommen die voor een spoorlijn be doeld waren, kwamen in een plantage terecht. De berichten zijn, evenals tijdens de opstand in Guatemala, erg ver ward. Woensdagavond verklaarden Costaricaanse ambtenaren in Wash ington nog. dat de rebellen snel zou den oprukken naar San José en dat de verbinding van deze stad met het Costa-Ricaanse leger verbroken was. 55 PRESIDENT EISENHOWER heeft John Von Neumann, een vyftig-jarige professor die een voorliefde heeft voor ingewikkelde methematische vraag stukken benoemd tot lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, en dit voor de duur van vijf jaar. De wiskundige Von- Neumann werd in Boe dapest geboren en werd Amerikaan genaturaliseerd, hij is al twintig jaar lang professor aan het Instituut van Princeton, en is een boezemvriend van Dr. Albert Einstein, de grote wiskundige, en van J. Robert Oppenheimer, de atoomgeleerde, die vorig jaar als lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie werd geschorst, omdat hy een „veiligheidsrisico" werd genoemd. vijftien jaar lang die problemen te hebben bestudeerd, gaf hij mathe matische beschrijvingen van het ..strategisch conflict", dat in het pokerspel besloten ligt. „MINIMAX" De theorieën van John Von Neu mann word en door de wiskundigen en de staathuishoudkundigen van de gehele wereld druk besproken. Dr. Von Neumann heeft de vele electronische hersenen helpen ver vaardigen, welke worden gebruikt bij het coördineren van de verschil lende weerkundige gegevens, en bij het uitwerken van ingewikkelde wis kundige vraagstukken, welke het be reik van de menselijke denkkracht te boven gaan (deze electronische breinen dragen de naam van Uni- vac, Eniac, enz.) In 1951 tekende hij het ontwerp van een electronische rekenmachine Maniac geheten, die in zes maanden tijds de waterstofbomberekeningen maakte, welke werden afgeleid van de vergelijkingen, die zijn landge noot, Dr. Edward Teller, neer schreef. Toen Dr. Von Neumann nog een jonge man was, geraakte hij gefas- I cineerd door het pokerspel. en na Een niet-stratcgisch spel kan we tenschappelijk worden beschreven in de vertrouwde termen van de waar schijnlijkheid. Maar een strategisch spel zoals poker, waarbij iedere spe ler een keuze kan doen, en waarbij het winnen of het verliezen afhan gen van het feit of men al dan niet kan te weten komen wat de tegen strever van zins is te doen, is veel moeilijker theoretisch te benaderen. Von Neumann raakte de kern van het strategisch conflict via het „con- sept" dat hij Minimax noemt. „Minimax' is het punt waar de grootste winst welke A zeker kan maken, de hoeveelheid ontmoet waartoe B meent A te kunnen be perken. FORMULE Von Neumann's spel-theorie werd ontwikkeld als onderdeel van een in spanning die erop gericht was het economisch gedrag van individuele personen bij het kopen en verkopen en bij pen. andere operaties, te begrij- Von Neumann werkte een formu le uit. Zijn theorama. dat de wis kundigen alleraardigst vinden, is, naar het schijnt de eerste werkelijke ernstige poging om het begrip „Stra tegie" te verklaren. De Amerikaanse vloot en de Ame rikaanse luchtmacht hebben al ja ren aan een stuk gewerkt om de „theorie der spelen" toe te passen op de practische militaire proble men. Von Neumann is niet alleen een wiskundig genie, hij spreekt ook vloeiend verschillende talen. Hij heeft het Hongaars, het Engels, het Frans en het Duits onder de knie. Mensen die het kunnen weten, be weren dat Von Neumann zeker de nodige hoedanigheden bezit om aan de „atomische tafel" tegenover de Russen plaats te nemen, en om mee te spelen bij het „grootste spel ter wereld". na zijn ernstige ziekte aan iemand buiten de kring van zijn naaste me dewerkers heeft toegestaan. Mendès-France was vergezeld van zijn vrouw en de zes' leden van de Franse ambassade in Vaticaanstad. De premier maakte een diepe bui ging bij de ingang van de bibliotheek, een tweede halverwege de bibliotheek en een derde toen hij zicli tegenover de Paus bevond. De H.Vader reikte zijn gast de hand en bood' hém een stoel naast zijn bureau aan. Mendès-France, die zelf niet "katho liek is. maakte geen kniebuiging en kuste evenmin de pauselijke ring. In een olficieel communiqué, dat na de audiëntie door het vaticaan werd uitgegeven, is medegedeeld.' dat Mendès-France de Paus 'n- geschenk heeft aangeboden in de vorm van twee zeldzame werken van de schrij ver .Bossuet. t De Paus schonk de vrouw van de Franse premier een boek ov.er de werken van Raphael. De andere le den van het gezelschap van de pre mier kregen ieder een zilveren me daille. Het provinciale Hoge Gerechtshof van Kwantoeng heeft 23 Chinezen veroordeeld tot „uiteenlopende straf fen" wegens spionnage tegen, Com munistisch China. Zij waren „door Amerikaanse en nationalistische spion nageorganisaties" met vliegtuigen overgebracht naar Chinees gebied, aldus de Chinese radio. Tevens werd meegedeeld dat 37 mannen die samen met de nu veroor deelden gevangen genomen werden, op de plaats zelve waren gedood, om dat zij „het vuur openden in plaats van zich over te geven." De veroordeelden hadden Ameri kaanse wapens en radio's bij zich en waren uit Amerikaanse vliegtui gen boven Kwantoeng neergelaten, al dus het bericht. In Lonneker (gemeente En schede) raakten Woensdagmor gen .wee spoorwagens op drift. Na een rit in de mist van on geveer twee en een Halve kilo meter trof de voorste wagon, die geladen was met briketten, een vrachtauto met aanhang wagen op de overgang in de Hengelose straat in de flank. Hier kwamen de wagons tot stilstand. De vrachtwagen werd in elkaar gedrukt en het ver keer werd vier uren gestremd. De schade bedraagt naar schat ting f 10.000. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Vermoedelijk hebben de rem men van de wagons niet ge- werkt- De wagons waren aan een oliewagon gekoppeld, die door een rangerende locomotief eerst naar elders zou worden gebracht- Op hun route pas seerden de wagons zeven óf acht drukke overwegen.

de Stem | 1955 | | pagina 1