Opstandelingen uit Nicaragua vallen Costa Rica binnen DEGRELLE doet zeer moedig en vertelt aardige verhaaltjes VVD-SENATOREN tegen verhoging loongrens MENDES FRANCE op reis voor zijn „wapenpool" Verhoging melkprijs was nu eenmaal onvermijdelijk Midden-Amerika weer in rep en roer Diplomatieke betrekkingen verbroken Belgisch blad kreeg een brief DAGBLAD VOOR ZEELAND Bakkerijstich ting adviseert: WITTEBROOD EEN CENT GOEDKOPÉR OM BEZIT VAN EEN RIVIER „Niet veel verzet" Dag Hammarskjoeld: „Even wachten! Maar voorstellen kwamen er door Graziani (72) overleden Onverzoenlijk tegenover Engeland De moord te Jutphaas Hof bevestigt Rechlbankvonnis Verjaardag in Rome. Onderonsje van drie landen? SUHR burgemeester v;an West-Berlijn Mgr. Montini nam bezit van zijn Diocees Brussel-Rotterdam Helicoplerlijn via Zeeuwsch-Vlaanderen MacBride handhaaft zijn standpunt Minister Mansholt betoogt: DRIE CENT EN NIET MEER! Enige buien Vluchtelingen raakten slaags met Vietminh Veldslag in Noord-Annam „Ik wil wel voor het Hof verschijnenmaar. De nachtrust van Paul van Zeeland TREINBOTSING IN WEST-DUITSLAND r Bouwen en breken "N y4e JAARGANG No. 21759 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koninpin en Vaderland WOENSDAG 12 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, D^ibbele^PoortJ7^T£eoon 102 (Bijbuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) IN MIDDEN-AMERIKA is de vlam weer eens in het kruitvat gestoken. Opstandelingen uit Nicaragua zijn Costa Rica binnen getrokken en hebben een plaats, 80 kilometer van de grens be zet. Zij treffen voorbereidingen om van hieruit een offensief te beginnen op de hoofdstad San José. Costa Rica heeft inmiddels de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua verbroken en de Raad van de Amerikaanse staten (21 in getal), is gisteravond in spoedzitting bijeengekomen om een oplossing te vinden voor het geschil. Al eni ge tijd bestaat er onenigheid tussen de beide re publieken over de rivier San Juan, die door bei der grensgebied stroomt. Bovendien zijn de pre sidenten van beide staten doodsvijanden van el kaar. Het Bestuur van de Neder landse Bakkerijstichting heeft besloten, de bakkers voorlopig te adviseren, de prijzen van het wittebrood met 1 cent te verla gen. Dit besluit moet op de eer ste plaats worden gezien als een gevolg van de verlaging der die over enkele bloemprijzen, weken ingaat. Er kunnen enkele plaatsen zijn, al dus het bestuur, van de Bakkerij stichting, waar de prijs van het wit tebrood op het huidige peil zal moe ten blijven. Dit zal bijvoorbeeld daar het geval zijn. waar tot dusverre geen compensatie werd verkregen voor de kostprijs-verhogende invloe den van de laatste loonronde e.d. DE SCHOOLKINDEREN, die regel matig luisteren naar de schoolradio uitzendingen, krijgen in April alle maal een builtje snoep. De fabrikan ten geven die t.g.v. de uitzending „Versnaperingen van Nederlands fa brikaat". BURGESS, de verdwenen Britse di plomaat, stuurde een Kerstboodschap naar z(jn moeder, mevrouw Bassett". Dat is alles wat ik kan zeggen", ver telde mevrouw. IN DE LAATSTE 8 maanden hebben zich 80 terroristen overgegeven in Nairobi. „Onze actie tegen de Britten heeft toch geen kans van slagen", zeiden zij. £riNSES MARIJKE is terug in Soestaijk. Zij arriveerde met een toestel van de Swiss Air op Schiphol. DE COSTARICAANSE PRESIDENT, FIGUERES, heeft verklaard, dat de troepen, die Villa Quesada hebben ingenomen, „ongeregelde luchtlandings troepen" zijn. Eerder had hij Nicaragua beschuldigd van het feit, dat het opgeleide avonturiers in de gelegenheid stelde, een aanval op zijn land voor te bereiden. De Raad van Amerikaanse staten had eergisteren de beide staten drin- gend gevraagd, in afwachting van een definitieve beslissing vijandelijkhe den te vermijden. De rebellen blijken dit advies in de wind te hebben geslagen. Dc vliegvelden en strategische pun ten in Costa Rica waren Maandag reeds onder sterke bewaking ge plaatst. Reservisten, allen vrijwilli gers, werden gemobiliseerd ter ver sterking van de drieduizend man tel lende burgerwacht, die onlangs met Amerikaanse mitrailleurs, mortieren en bazooka's is uitgerust. De woordvoerder van de Costari- caanse ambassade in Washington zei, dat de bezetting en de bevolking van de grensplaats, Villa Quesada, slechts zeer geringe weerstand hebben gebo den. In een boodschap van 't Minis terie van Buitenlandse Zaken aan de ambassade te Washington wordt ge zegd, dat de invallers .koortsachtig met tractoren aan het werk zijn om het vliegveld van Villa Quesada te vergroten voor operationeel gebruik". Volgens de boodschap waren de in vallers in motorboten via de rivier de San Carlos naar Villa Quesada gekomen. De San Carlos is alleen te bereiken door de rivier San Juan. In de Verenigde Staten ziet men het rumoer in Midden-Amerika met groot misnoegen aan. Eerst werd de rust verstoord door de opstand in Guate mala, enkele dagen terug geraakte Panama in rep en roer door de moord op president Remon en nu woedt er een oorlogje, waarvan de gevolgen momenteel nog niet te overzien zijn. 55 Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal der Verenigde Naties, die in Peking beeft gepleit voor vrijlating van de gevangen genomen Ameri kaanse vliegers, is op thuisreis naar New-York in Hongkong aangekomen. Hij wilde de pers geen medede lingen verstrekken over de resultaten van zijn onderhoud, voordat hij de V. N. hierover heeft ingelicht. Radio Peking heeft het bezoek van Hammarskjoeld slechts terloops ver meld. Het citeerde uit een Indisch blad om het publiek van zijn missie op de hoogte te stellen. Minister Dulles zei: „We wachten met ongeduld". En terwijl men dan wacht komt er nog een bericht uit het Verre Oosten, dat de Chinese communisten een nationalistische ka nonneerboot zouden hebben getorpe deerd. Volgens een woordvoerder der V.N. zou Hammarskjoeld vorderingen hebben gemaakt bij de oplossing van het geschil. (Van onze parlementaire corres pondent) De eerste Kamer keurde Dinsdag een serie wetsontwerpen goed, waar door de 6 pet. welvaarts-loonsverho- ging ook in de sociale uitkeringen wordt doorberekend. Het ontwerp, waardoor de loon grens voor verplichte verzekering van f 5300.op f 6000.wordt gebracht, kon de goedkeuring niet verkrijgen van Prof. Molenaar (VVD) en zijn fractie. LENIN ZAL voortaan in de Sov- jet-Unie niet meer op zijn sterf- maar op zijn geboortedag worden herdacht. In het laatste geval droeg de herdenking steeds een rouwkarakter. Nu wordt het met vreugde". De heer Molenaar bleek tegen 't steeds maar optrekken van de loon grens voor verplichte verzekering. Hij wil op 'n bepaalde, nader te bestude ren grens de zelfverantwoordelijkheid haar recht doen wedervaren. Dr. van Rhijn wees erop, dat voor de oorlog de loongrens gesteld was op f 3000. Thans wordt voorgesteld f 6000.Dat is 100 procent meer. De kosten van levensonderhoud eh prijzen zijn ech ter 165 procent omhoog gegaan. De Italiaanse ex-maarschalk Ro- dolfo Graziani is Dinsdag in een ziekenhuis te Rome, in de ouderdom van 72 jaar overleden. Graziani was één van de kundig ste militaire leiders van Italië. Hij verkreeg zijn populariteit bij het Italiaanse volk, maar dan ook alleen bij het Italiaanse!, door de snelheid waarmee zijn legers in 1935 36 Ethio pië onder de voet liepen. In 1940 had liij het bevel over de Italiaanse troe pen die Egypte binnenvielen, maar nadat het Britse achtste leger in Januari 1941 Tobroek had ingenomen werd hij door Mussolini teruggeroe pen naar Italië. Na de oorlog werd hij tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de Nazi's. Van dit vonnis zat hij echter maar enkele maanden uit, omdat de rest werd kwijtgescholden. Graziani heeft zijn hele leven de Engelsen gehaat. Ook na de oorlog heeft hij dit vaak doen uitkomen. Het Amsterdams Gerechtshof, heeft met bevestiging van het Rechtbank- vonnis de 43-jarige grondwerker P.v. uit Heino, die 16 jaar geleden zijn 24-jarig meisje Greet van M. uit Ut recht te Jutphaas vermoordde, tot 7 jaar veroordeeld. Zoals men weet had verdachte zijn aanvankelijke bekentenis, dat hij met voorbedachten rade gehandeld had, ingetrokken. Zijn daad zou het ge volg zijn geweest van een vechtpar tij. Indien dit zo was geweest, had men hem niet meer kunnen straffen, omdat hij zich dan slechts aan dood slag zou hebben schuldig gemaakt en doodslag verjaart na 12 jaar. Het hof heeft het verweer van verdach te echter verworpen. DE 74-JARIGE mevrouw M. Karre- man stak de Kralingseweg over te Rotterdam. Zij werd door een perso nenauto gegrepen en stierf onderweg naar het ziekenhuis. CONDUCTEUR J. S. uit Den Haag verduisterde f 1800.van de tram maatschappij. Hij vulde valse ver- antwoordingsstaten in en maakte hierbij een vergissing, waardoor hij werd gesnapt. IN AMSTERDAM liep de 86-jarige J. Bakker in de gracht ian de Hugo de Grootkade. Hij verdronk. OOK DE VOLKSBOND tegen Drank misbruik heeft zich aangesloten bij de protesten tegen verhoging van de melkprijs. Men verwacht een omge keerde reactie als die in Frankrijk! HET RIJKSBUREAU voor textiel, te Arnhem gevestigd, wordt opgeheven. In- en uitvoervergunningen worden voortaan verstrekt door de Centrale Dienst. Enquête-werkzaamheden ver richt het Centraal Bureau van het Min. van Ec. Zaken. ER WORDT krijgsgeschiedenis ge schreven. Een boek over de verrich tingen van de Nederlanders in Korea staat op stapel: over Nieuw-Guinea en Suriname komt er ook een. De animo om het burgerpak te ver wisselen voor de militaire uniform is bij een grote groep van onze Oosterburen nog niet zó groot. De zer dagen organiseerde de plaatse lijke afdeling München van de „In ternational e der Krijgsdienst-tegen standers'' een betogingIn zwijgen de optocht trokken zij door de stra ten, spandoeken en borden met zich voerend. De Franse premier Mendès-France heeft Dinsdag zijn 48e verjaardag ge vierd met urenlange besprekingen met Italiaanse leiders in Rome, die hij hoopt te winnen voor zijn plan voor een Europese wapenpool. Leden van de Franse en Italiaanse delegaties, vertrouwen er op, dat op de drie voornaamste punten van be spreking een aanzienlijke mate van overeenstemming kan worden bereikt Deze punten zijn: 1. Het plan voor een wapenpool, waartegen de Italianen slechts op bepaalde punten bezwaren hebben. 2. Samenwerking met Frankrijk en Duitsland bij de ontwikkeling van Frans Afrika. 3. De noodzaak van een nieuwe poging om te komen tot besprekin gen met de Sovjet-Unie, zodra de Pa- rijse accoorden in werking zullen zijn getreden. Terwijl Mendès France met de Ita- f liaanse regeringsautoriteiten sprak, vergaderde in Rome tevens een groep Franse industriëlen met vooraan staande Italiaanse fabrikanten. De Franse delegatieleider zei te geloven, dat Frankrijk, West-Duits- l.and en Italië een ,,pooi" zullen stich ten voor de vervaardiging van vlieg tuigen, waterstofwapens en electro- nisch materiaal. Hy zei, dat de Be- neluxlanden en Groot-Brittannië zich later bij deze ,,pool" zouden kunnen aansluiten! Donderdag gaat de Franse premier naar Baden-Baden om met Adenauer te spreken. De sociaal-democrat dr. Otto Suhr is met 104 tegen 18 stemmen tot bur gemeester van West-Berlijn gekozen. Dr. Suhr heeft thans, volgens de Westberlijnse grondwet, drie weken de tijd om een stadsbestuur te vor men. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena wil met ingang van 1 Maart a.s. een helicopter- lijn openen tussen Brussel en Rotterdam, met als tussensta tion een nog uit te kiezen plaats in de kanaalzone van Zeeuwsch Vlaanderen. Het geldt hier een proef voor een jaar. De prijs van een retour Z.- Vlaanderen-Rotterdam zal slechts 30 gulden bedragen. Er zal een weke lijkse vlucht worden uitgevoerd en wel op de beursdag te Rotterdam. Of de plannen kunnen worden uitge voerd hangt nog af van de vraag, of de Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen. die de onderhandelingen met de Sabena heeft gevoerd, vol doende financiële steun zal kunnen verkrijgen. Voor het altaar in de beroemde kathedraal van Milaan knielt mgr Giovanni Battista Montini, de nieu we Milanese aartsbisschop, tijdens de ceremonie, waarin hij bezit nam van zijn nieuw diocees. In Dublin zyn, bij het onderzoek naar de ramp met de „Triton", de getuigenverhoren beëindigd. De ver tegenwoordiger van de Ierse procu reur-generaal, de heer Sean Mac Bride, gaf het Hof in overweging vast te stellen, dat het ongeluk te wyten is aan een beoordelingsfout van de gezagvoerder. De tweede piloot zou hiervoor mede verantwoordelijk z;jn. Zoals men weet is MacBride ervan overtuigd, dat Viruly zich door een complex van omstandigheden in de hoogte vergist heeft. (Van onze parlementaire corres pondent) Indien men met de verhoging van de melkprijs had gewacht tot Juli, wanneer toch een complex van maat regelen aan de orde komen (huur verhoging, belastingverlaging, com pensaties), zou de regering tot die datum een extra subsidie van 22 mil- lioen hebben moeten fourneren om in de landbouw de kostprysverhogen- de factoren, die thans tot de melk- Weersverwachting, geldig tot vanavond Zwaar oewolkt met opklaringen en vooral in de kustprovincies en kele regen-, hagel- of sneeuwbui en. Overwegend matige wind tus sen Noordwest en Zuidwest. In de ochtend lichte vorst en hier en daar mist, in de middag tempera turen iets boven het vriespunt. Vandaag: Zon onder 16.54 uur. Maan op 22.21 uur. Morgen: Zon op 8.46 uur. Maan onder 10.30 uur. In kringen die nauw verbonden zyn met de internationale commissie voor toezicht op het bestand in Indo-China is vernomen, dat op 8 en 9 Januari een geregelde slag is geleverd naby Thanh Hoa (Noord-Amman) tussen 5000 Vietminli-militairen en ongeveer 10.000 katholieke Vietnamezen. Deze laatsten trachten de kust te bereiken teneinde zich naar Frans ge bied in te schepen. Zes communistische militairen zou den zijn gedood en veertig gewond. De vluchtelingen zouden zware ver liezen geleden hebben. Ook de „Osservatore Romano" heeft uitvoering verslag gegeven van het lijden der Vietnamese vluchtelin gen, die huis en haard verlaten om dat zij hun geloof in vrijheid willen beleven. Voor de mensen, die het Zuiden l reikten, begint er nu een kentering ten goede te komen. Op volle kracht wordtt er gewerkt om deze mensen een nieuw bestaan te geven. TAE VOORMALIGE LEIDER van de Belgische Rexisten, Léon Degrelle doet momenteel ernstige pogingen om van zichzelf 'n romanheld te maken. Terwijl de Belgische regering zich druk maakt over zijn doen en laten in Spanje, hij zou met ernst en waardigheid een officiële bijeenkomst in Madrid hebben bijge woond heeft de heer Degrelle doodleuk een brief geschreven aan de „Libre Belgique", waarin hij niet alleen de regering in Brussel uitdaagt maar ook met kinderlijk plezier van zijn na oorlogse kiekeboe-spelletje vertelt. 7.0 schrijft Degrelle, LEON DEGRELLE „met opgeheven hoofd.. De brief is gedateerd „Ergens in de wereld, 4 Januari 1955", werd te Frnakfort in West-Duitsland gepost. In een plaats waarschijnlijk, waar Degrelle momenteel zeker niet is. Het blad gaat niet op de uitnodi ging in, de brief in zijn geheel te publiceren. Het vertelt echter wel, dat 't wezenlijke van Degrelle's ver dediging in een betuiging van vader landsliefde bestaat. „Ik bied aan", voor een regel matig, vrij en echt Hof van Assisen te verschijnen en geheel alleen het reusachtige apparaat van een vijan dig regime te trotseren. Hij eist ech ter dat de debatten van zijn proces in extenso zullen worden gepubliceerd en dat de zittingen voor de radio vol ledig worden uitgezonden. NAÏEF De „Libre Belgique" schrijft voorts dat Degrelle hier en daar een sterk gekleurd verhaal van zijn ontmoe tingen met Belgen in het buitenland geeft. Hij heeft aan zijn geschrift enkele foto's van zijn persoon toege voegd, welke het blad verklaart ter beschikking van de Spaanse politie te zullen stellen. Geen enkele aanduiding geeft Degrel le omtrent zijn huidige verblijf. Wel vertelt hij dat hij op zekere dag een wandeling maakte en dat hij toen ge raakt werd door het spatbord van de auto van de Belgische minister Buisseret, die hem niet herkende. En dat hij eens in een huis gesla pen heeft in eet kamer die grensde aan het vertrek waar oud-minister Paul van Zeeland zijn nachtrust ge noot. Genoot zeggen we, omdat hij niet wist. dat Degrelle hem de wek ker kon horen afstellen Nabij Verden in Neder-Saksen .West-Duitsland) zijn Dinsdag een peisonentrein uit Hannover en een goedereatrein met elkaar in botsing gekomen. De locomotief en verschei dene wagons van de personen trein stortten van de spoordijk op een straatweg. Zeven met benzine ge laden wagons vatten vlam, waardoor de reddingsploegen de wrakstukken van de treinen niet konden naderen. De machinist en de stoker van de personentrein kwamen om 't leven. Van enige gewonden is de toestand ernstig. prijsverhoging leidden, op te vangen. Dit zei Minister Mansholt Dinsdag middag op een persconferentie. De regering is hiertoe echter niet overgegaan, omdat het beleid ge richt is op afschaffing van de subsi dies. De regering heeft over de melk prijs tien tot twaalf uur in de minis terraad overleg gepleegd alvorens het besluit viel. Naast een garantie aan de boeren, die de regering op 42 millioen kan komen voor 1955, is er nog een sub sidie van 60 millioen voor de con- sumptiemelk. Tezamen dus 102 mil lioen, waarmee de regering rekening heeft te houden. In 1954 was totaal 83 millioen uitgetrokken. Er heeft dus bij de huidige prijsverhoging geen subsidieverlaging plaats ge vonden. De prijsverhoging van de consumptiemelk is te wijten aan de verhoging van de kostprijs voor de boeren. Het was, aldus minister Mansholt, niet doenlr dat de boer zelf de 6 pet. loonsverhoging voor zijn rekening nam. Er is wel een beroep gedaan op het bedrijfsleven om dat te doen, maar in de landbouw acht de minister het onmogelijk, aangezien de verre- keningsprüs dat niet toelaat. Minister Mansholt heeft het Bedrijf schap Zuivel verzocht om ongemoti veerde prijsstijgingen (boven de drie cent) tegen te gaan. In het Westen van het land zal, omdat de kostprijs hier iets hoger ligt, de prijs afwisse lend 3 èn 4 cent meer mogen zijn. Zo nodig zal de regering een prijs- stop afkondigen. De Minister is be reid met de Stichting van de Arbeid te spreken over de gevolgen van de melkprijsverhoging. INTERPELLATIE. Het Tweede Kamerlid dr. ir. W. J. Droessen (KVP) heeft inmiddels ver lof gevraagd een interpellatie tot de Minister van Landbouw, Visserij, en Voedselvoorziening te mogen richten over de prijsverhoging. In Amsterdam had een me vrouw, die een gemeentewoning in huur heeft, op eigen houtje een nieuwe vloer laten aanbren gen en de ruimte daaronder met zand laten opvullen. Ze had namelijk bijzonder veel last van vochtigheid. En verder was er een Amsterdammer die nóg actiever was geweest. Voor zijn gerepatrieerde broer liet hij een noodwoning bouwen, zonder echter een vergunning aan te vragenToen de broer een an der huis kreeg, verhuurde hij het ding aan een tuinder. En nu is de boot aan. B. en W. van Amsterdam hebben laten we ten dat het maar eens uit moet zijn met bouwerij en brekerij op eigen houtjeDe mevrouw moet de vloer weer opbreken en de actieve huizenbouwer is opge dragen het huis binnen de kort ste keren tot losse planken te verwerken- Vele gemoederen zijn inmiddels op kookpunt geraakt.

de Stem | 1955 | | pagina 1