De K.A.B. en andere organisaties uiten hun bezorgdheid \'J< Vrouwen zijn vergeetachtiger dan hun echtgenoten r Haminarskjoeld en Tsjou hadden laatste onderhoud ZATERDAG BEGINT „M3 De ramp met de „Triton Viruly ontkent dat fouten maakte tndag Verhoging melkprijs stuit op fel verset Overwintering in Neurenberg LEKKER FRIS DUIKJE „Uitverkoop"van de bewjst: VLIEGENDE VISSEN i[chine UIT TIG? eur EDINGEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Europese ..wapenpool Doet Engeland niet mee? In strijd met het streven van de regering" Waarom geen overleg? DOOI Politie te Saigon: Nóg twee vluchtelingen Zuidmolukse resolutie Beroep op de Veiligheidsraad Het congres wil niet dansen De Amerikaanse vliegers Nietszeggend communique Vliegtuig in zee? Vier meldingen niets gevonden Opneemplaatsen aangewezen Richtingsborden gewenst? „Hoogte was juist Treinramp in Brazilië Hoedenjassenwandelstokken vulpennen enkachels NIET ALLEEN PRULLEN Klacht van Costa Rica Onmiddellijk gevaar loorde door de §50.- of 30 da- |oor grove na- dienst zijnde letsel opliep, Inet een maai- 1 onbeschermde Ivoor deze be- dat het per- zo'n afdek- pelijk. In het lluit worden pd als vallend tot bescher- hchte aanspra- u. kende, dat van It loondorsbe- het Landbouw- I de betrokken pooit aanroer de bescher- |s de chauffeur hij rustig op [en zitten, zou J Daarom vroeg lak. Iersongeval |rser A. de b. appèl geko- -Neling tot een |or de Terneu- vegens een ver- J op 31 Augus- P/eroorzaakt. Hij l.to onder Zaam- laf de Drieweg Iauto's, die ach- hij eerst laten minderden snel- gang kon gaan. bijna had ge- —notorrijder, die ■in die van ach- l.vas komen aan- I). Het liep ge- I schade af. Vol- Imotorrijder be- T en niet zo hard bevestiging de, dat, wanneer in zijn spiegel doende zou heb- er niets was bevestiging van Kantonrechter. dat de motorrij- Ing niet had mo le B. had voor- 1 tegen de as van de richtingver- tijdig aan en échter hem ko- |n gaven hem de on de motor on- noest door drie De motorrijder moeten blijven, vrijspraak sub- I rechtsvervolging. I'd de uitspraak KRUININGEN ■>enbare aanbsteding ■van de bestratings- lln de Welhoekstraat ■van Splunder's Aan- iïrkerk 39.000; fa J. MOO; fa C. de Ruijs- te Biervliet 37.750 Ie Terneuzen 37.500; |r te Goes 37.400; fa 36.800; fa F. Dv^jn- |s 35.921; aannemers- te Hulst 34.980; fa te Kloosterzande ■enbare aanbesteding jn de bestratings- en de Nieuwstraat en gingen: fa C. de Lmmeloo te Biervliet [Bokx te Terneuzen nnder's Aannemings- 31,000; fa F. Duijn- 130.500; fa F. Duijn- |es 30.300; fa J. Leijs G. en A. Sponselee |500; fa gebr. Knuist \m i (tegelijkertijd pt uit en met [•eet liet de sol- vallen. Aram tegen en op zijn stoot op tijn tegenstan- nan wist, wat _»ebeurde, had (getild en hem frtje geworpen, later hoorde pak en daarna het ruisen van l-BVV 3 2-RBC 2 A 3-DOSKO 2 II 3-NOAD 3 -Alliance 2 ES. 2e KLAS C. dia 2-Goes 2 •Corn Boys 2 izen 2-Hontenisse 2 ns 2-De Zeeuwen 2 ES. 3e KLAS B. J-GVV 2 -DESK 2 chielsgestel 2-TOP 2 C 2-WSC 2 ,-OJC 2 S. 3e KLAS C. i II 4-Hero 2 is 2-RAC 2 3 2-Rood Wit 2 QïTT 9 pdael 2-NAC 4 94e JAARGANG No. 21758 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd-, redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H, M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. z/hbii. - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Ann TPv* man vnii Iriinnon zoocro DE DRIE GROTE arbeidersorganisaties, de K.A.B.het C.N.V. en het N.V.V. hebben zich ieder afzonderlijk tot de Ministerraad gewend, naar aanleiding vfgi de verhoogde melkprijs. Al le drie bonden betreuren het, dat er maatrege len genomen zijn zonder dat van voorafgaand overleg sprake is geweest. De bonden zijn van oordeel, dat de melkprijsverhoging in strijd is met het streven van de regering om het prijspeil zoveel mogelijk te handhaven en ook niet het be roep dat de regering totnutoe op het bedrijfsle ven heeft gedaan om hogere loonkosten niet au- tomaffsch in de prijzen door te berekenen. Ook de werkgeversbonden hebben aan de Minister raad van hun ongerustheid doen blijken en om inlichtingen gevraagd over het ,,hoe" en „waar om" van de plotselinge prijsverhoging. Het is onwaarschijnlijk, dat Groot- Brittannië zijn gi-ote militaire indus trie door middel van de door Frank rijk voorgestelde Wapengemeenschap zal binden aan die van de landen op het Europese vasteland, aldus is Maandag in Londen verklaard. Engeland heeft nog niet besloten of het op de bespreking van deskundi gen over het Franse plan, die op 17 Januari te Parijs zal beginnen, tegen voorstellen zal doen. 55 55 Z. H. PAUS PIUS XII zal Woensdag morgen om 11 uur de Franse premier Pierre Mendès France in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie wordt verleend in de bibliotheek van de H. Vader. AAN DE BINCKHORSTLAAN in Den Haag brak Maandagavond om kwart over zes brand uit in een opslagplaats voor autobanden. De schade wordt op een 3000 gulden geraamd, maar de stank deed erger vermoeden. PRESIDENT EISENHOWER wil in de komende drie jaren de douane tarieven met in totaal 15 procent ver lagen en een aantal hinderpalen voor de vrije wereldhandel uit de weg rui men. NEDERLAND is opnieuw het land geworden met het laagste kindersterf tecijfer. Dit heeft Prof. Dr. S. van Creveld gisteren in Amsterdam mee gedeeld. IN ROTTERDAM is Maandagmiddag de 16-jarige A. J. M. Schaaf met zijn fiets geslipt, tengevolge waarvan hij onder een vrachtauto geraakte. Op weg naar het ziekenhuis is hij over leden. MINISTER Frans van Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, heeft gisteren zijn 75ste verjaardag ge vierd. HET BRITSE MINISTERIE van Bui tenlandse Zaken heeft nu met klem de berichten tegengesproken, volgens welke het op de hoogte zou zijn van de huidige verblijfplaats van de ver miste Britse diplomaten MacLean en Burgess. De KAB betreurt het gebrek aan overleg, aangezien zodoende niet in gemeenschappelijk overleg gesproken kon worden over compenserende maatregelen in andere sectoren, zo als die in het verleden meermalen zijn geschied. De KAB ziet voorts de gerechtvaardigdheid van deze dras tische prijsverhoging niet in. De ga rantieprijs voor melk blijkt slechts met één cent per liter melk van 3.7 procent vet verhoogd te zijn. Ook al houdt men rekening met de vermindering van de subsidie met 0.65 cent per liter, die op zich zelf op dit moment als ongelukkig" moet worden gekwalificeerd, is er een niet te verklaren verschil tussen de drie cent verhoging van de consumen tenprijs en de verhoging van de ga rantieprijs, respectievelijk verminde ring van de subsidie. De KAB acht voorts het besluit om in sommige ge bieden de z.g. slijltersmarge met één cent te verhogen onvoldoende gemo tiveerd. Het CNV meent, dat de regering door middel van bijvoorbeeld haar subsidiepolitiek de prijsverhoging van de melk geheel of voor het grootste deel had moeten tegenhouden. De EX-PRESIDENT ARBENZ van Guatemala zal geen aanvrage indienen voor het verkrijgen van de Zwitserse nationaliteit. ,,De wet van Guatemala", aldus 'zijn echtgenote. ,,laat geen dubbele nationaliteit toe. En mijn man is een goed patriot". WESTDUITSE defensie-deskundigen zijn Maandag te Londen aangekomen voor een bezoek aan de Britse admi raliteit en aan marine-installaties en schepen. Dit met het oog op de West- duitse bijdrage tot de Westelijke ver dediging. MAANDAGMIDDAG om half twee zijn Koningin Juliana en de drie oud ste prinsessen aan 't station Baarn gearriveerd, na hun vacantie in de bergen bij Sankt Anton. MANFRED VON BRAUCHITSCH, de bekende auto-coureur die in staat van beschuldiging was gesteld we gens activiteiten voor een commu nistische mantelorganisatie, zou naar Uost-Duitsland zijn uitgeweken. PRESIDENT SOEKARNO heeft de arbeiders in Indonesië opgewekt tot voortzetting van de strijd tegen het kapitalisme in binnen- en buitenland" Hij herinnerde er met trots aan, dat hij in zijn jonge jaren stakingsagent was geweest. 5^r' Rv ^ELPRAT, directeur van Stoomvaartmaatschappij •Nederland', die gisteren 65 jaar werd. is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. j vanavond:rWaCh"ne' ffC'diS reeenaaklTV0*lkt met af cn loc 5 cipv Noordelijke provin- J Wesiol -<WaEend matiee Noord- J Zuidel ike ï.n Lirh'e 7uidwes?e temperatuurt van l Vandaag: Zon onder 16.53 uur Maan op21.06 uur. Morgen: Zon p 8,47 uur. Maan onder l uur. Behalve de burgemeester van Hanoi en een van diens naaste medewer kers, blijken nog twee andere hoogge plaatste Vietminh-functionarissen de wijk naar Zuid-Vietnam te hebben genomen. Dit is door de politie te Saigon meegedeeld. .P© twee uitgewekenen in kwestie zijn de gouverneur van de provincie Gialam, Tran Quoc Toan en een dou ane-autoriteit, Trinh Nhu Quang. Tran Quoc Toan is gedurende de gehele oorlog in Indo-China een ver woed voorstander geweest van de communistische Vietminh. Trinh Nhu Quang heeft acht jaar in dienst van de communisten gewerkt. Het hoofdkwartier van politie deel de mee, dat de drie functionarissen in een vermomming waren gevlucht. De vertegenwoordiging van de Z.- Molukken in Nederland deelt mee een afschrift van een resolutie te, hebben ontvangen, die het Zuidmolukse volk op Ambon eind December gezonden heeft aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, Amerika, Enge land en enkele andere landen. c!j res°lutie, aldus wordt mede gedeeld, wordt ,,op de Verenigde Na ties en de Veiligheidsraad een drin gend beroep gedaan een eind te maKen aan het onmenselijk optreden der Indonesische troepen op Ambon en aan de koloniale onderdrukking van Indonesische zijde". KAB en het CNV dringen alsnog aan op overleg tussen de regering en de Stichting van de arbeid. Het NW meent dat de maatrege len opgeschort hadden kunnen wor den tot de eerstkomende huurverho ging waarbij dan het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde zou komen. Het verbond, zo wordt ge zegd, behoudt zich het recht voor, het vraagstuk van eventuele loonsverho gingen in de naaste toekomst opnieuw aan de orde te stellen, indien zou blij ken, dat de stijgingen van de kosten voor levensonderhoud mede als ge volg van deze maatregel, blijven voortgaan. SCHOOLMELK DUURDER Ook de Ned. Consumentenbond heeft zich, in verband met de melkprijs verhoging. tot de regering gewend. Een prijsverhoging van 2 cent, aldus het bestuur, zou zeker voldoende ge weest zijn. De verrekenprijs, meent men. is te hoog en het tijdstip van subsidie-verlaging is wel zeer onge lukkig gekozen. Met de verhoging van de slijtersmarge is de bond het volle dig oneens. Ook enkele andere organisaties heb ben nog protesten naar de regering gezonden. En men zou kunnen zeggen dat die protesten accent krijgen door een mededeling van het Centraal Srhoolmelkcoinité. De kinderen, die dagelijks hun flesje melk in de klas krijgen, zullen dit ook duurder moe ten gaan betalen. De prijsverhoging moet hiervoor volledig worden door berekend. Een tenslotte zingt dan ook de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap mee in het melkkoor. Zij protesteert niet tegen de verho ging van de melkprijs, maar zij uit haar teleurstellin over het feit, dat de garantieprijs is vastgesteld vol gens een systeem, dat nadelig is voor de zandboeren. Die komen er nu aan te kort, wordt in een vertoog tot de Minister gezegd. Modeshows en danspartijen zullen in de toekomst uit het parlementsgebouw in Bonn worden verbannentenminste, wanneer de parlementsleden hun zin krijgen. Sedert de bouw van 't parlementsgebouw aan de Rijn is het grote restau rant daarvan de steen des aan stoots van de parlementsleden geweest. Niet alleen vanwege de spijzen, doch vooral omdat de maatschappij, die de zaak gepacht heeft, haar bedrijf slechts rendabel meent te kun nen maken door het organiseren van fuiven, die met het parle mentaire leven niets te doen hebben. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld en de premier van commun. China, Tsjou En Lai hebben Maandag hun vierde en laat ste onderhoud gehad over de kwestie van de vrijlating van de militairen der V.N., die nog in China worden vastgehouden. In een gemeenéchappelijk communi qué, waarvan de inhoud zowel te Peking als in het hoofdkwartier der V.N. te New York werd bekend ge maakt, wordt gezegd dat het overleg betrekking heeft gehad op „kwesties, verband houdende met de verminde ring van de wereldspanning". ..Wij zijn van oordeel", zo zeggen de twee staatslieden in het communi qué, „dat deze besprekingen van nut zijn geweest cn wij hopen het contact dat bij deze bijeenkomsten is gelegd te kunnen bestendigen." Er wordt niets gezegd over de elf Amerikaanse vliegers, die door de Chinezen op beschuldiging van spion- nage tot gevangenisstraf zijn veroor deeld, noch over de andere militai ren der V.N., die sinds de Koreaanse oorlog worden vastgehouden. Zoals bekend was Hammarskjoeld op verzoek van de Algemene Vergade ring der V.N. naar Peking gegaan om de vrijlating van deze mannen te bewerken. Volgens de ,,New York Times" zou de regering van India de autoritei ten in Peking hebben laten weten, dat zij voorstander is van een overeen komst inzake spoedige vrijlating van de vliegers. Het gevangen houden van de Amerikanen acht zij een ernstige belemmering voor de vrede. Hammarskjoeld is inmiddels door de regering van Zuid - Korea uitge nodigd. op de thuisreis dit land aan te doen, teneinde zich van de we deropbouw op de hoogte te stellen. Een bericht van het in zee storten van een Amerikaans vliegtuig, aan boord waarvan zich één man zou be vinden, blijkt een mysterieus bericht. Om 13.45 uur Maandagmiddag meldden vier verschillende stations, o.a. radio Scheveningen en vliegveld Ramsgate in Engeland het in zee storten van een vliegtuig, doch alle gaven afwijkende posities op en dit bemoeilijkte het zoeken ten zeerste. Het moest echter in het gebied van het lichtschip Noordhinder zijn, daar men als positie opgaf 51.45 N, 2.20 0 en later 51.34 N, 3.13 0. De hele Belgische en Nederlandse kust werd gealarmeerd en loodsboten sleepboten, reddingsboten en vliegtui gen namen aan het speurwerk deel, doch men kon totaal niets ontdekken. Om 17.30 werd het zoeken dan ook gestaakt. Een mijnenveger van de Nederlandse Marine zal tot het licht worden in dit gebied blijven patrouil leren. Dierenvrienden van de Duitse stad Neurenberg vinden het de laatste drie jaar volkomen normaal om op hun diverse wandelingen in de Würther-weide ondanks de hevige koude een ooievaar-paar aan te treffen. De twee vogels zijn dit jaar reeds voor de derde maal in Neu renberg gebleven om daar de koude te trotseren, hoog ov hun nest in een oude kasteel-ruïneDe spruiten van het dappere paar hebben de vorige twee jaar steeds hun ouders verlaten zodra het eerste vleugje koude in de lucht kwam, om de tocht naar het zonnige Zuiden aan te vangen, maar dit jaar zijn ook de vier jongen „in de wintersport" gebleven. Twee Enschedese knapen, Henny Alrichs en Johan de Kramer, sloten in het najaar van 1954 een weddenschap met hun zwemtrainer Piet Knol, waardoor zij zich verplichtten in het buitenbad ..Havenzicht" te Enschede te blijven zwemmen tot half Januari. Nu echter de' winter is gekomen, moet in het bad eerst het ijs worden stukgeslagen voor het ijs-water-festijn kan aanvangen, Henny en Johan tussen de ijs- schotsen, ze hebben nu besloten maar blijven doorzwemmen tot het nieuwe seizoen.... 55 OP ENKELE AUTORUITEN ziet men al het teken M3, een nieuw en sym pathiek voorrangsbord. Het geeft aan, dat de automobilist in kwestie bereid is, enkele militairen mee te nemen, die thuis hun verlof gaan doorbrengen. Het initiatief van Katholiek Thuisfront heeft overal weerklank gevonden. Duizenden transfers werden reeds aangevraagd. Zo groot was de animo, dat na enkele dagen al een nieuwe voorraad moest worden aangemaakt. Zaterdag zal met het systeem van de „opneemplaatsen" een eerste proef worden genomen. Zoals men weet heeft de legerlei ding, in overleg met de A.N.W.B. be paalde plaatsen en uren vastgesteld, waarmee automobilisten zowel als militairen kunnen rekenen wanneer het nieuwe systeem in werking is ge treden. De moeilijkheden zouden te groot zijn, wanneer de jongens, die naar huis moeten, zich overal langs de wegen opstelden, teneinde naar 't M3-bordje uit te zien. Het zou onno dig oponthoud veroorzaken en ook zuden er ongewenste verkeersstagna- ties ontstaan. De vastgesteld uren sluiten over het algemeen aan op de diensttijd Voor de meeste opneemplaatsen va riëren ze op werkdagen van 5 tot 7 uur, op Zaterdagen van 12 tot 2 uur of van 1 tot 3 uur en op Zondagen bij voorbeeld van 5 tot 7 uur. Voor de onderscheidene garnizoenen en onderdelen daarvan in ons gewest zijn de volgende opneemplaatsen aan gewezen BREDA: Kloosterplein (18—18.30, 13—14.30. 16—18). GEERTRUIDENBERG: Markt te genover de wacht (1818.30, 1314.30 16—18». OSSENDRECHT: uitwijkplaats voor de ingang van de legerplaats (17.15 19. 13—15. 16—18). WOENSDRECHT: garage nabij driesprong Antwerpen-Zeeland (17.15- 19. 13—15, 16—18). 10.15 Tydens het onderzoek naar de oor zaken van de ramp met de „Triton" heeft Maandag; de vertegenwoordiger van de Ierse procureur-generaal, de heer San MacBride, geconstateerd, „dat er misschien twee dingen tegen Viruly kunnen worden ingebracht": 1 dat dhr Viruly 'n beoordelingsfout heeft gemaakt door er zich niet van te verzekeren, dat het vliegtuig hoogte had gewonnen of voldoende steeg voor hij vermindering van het vermogen cn intrekking van de vleugelklappen overwoog. 2. dat hij de aanwijzingen van dc instrumenten niet tijdig genoeg heeft gezien en met elkaar in verband gebracht om hem in staat te stellen te concluderen dat het toestel hoogte verloor en maatregelen te nemen om dit te verhelpen. Toen Viruly werd gevraagd of hij nog iets op te merken had over bo venstaande verklaringen, zei hij; „Ik gelooft niet dat ik nog iets kan zeggen. Indien men ziet hoeveel men stijgt, en dat men op voldoende hoogte Is, hoe kan men dan weten, dat men er met is? Ik ben er voor mijzelf van overtuigd, dat ik op de juiste hoogte was. Mijn werktuigkundige is het met mij eens en het spijt mij, dat de an dere lezingen er niet mee in over eenstemming zijn". Viruly heeft ter zitting ook nog op gemerkt, dat de lampen, die bij het reddingswerk moesten worden ge bruikt, niet doeltreffend waren. Ze moesten in de hand worden gehouden zodat de mensen die ze hanteerden, slechts één hand vrij hadden voor hun eigenlijke werk. De lampen, meende hij, moeten vervangen worden door apparaten als waarover b.v. ook de mijnwerkers kunnen beschikken. Bij Aracaju. aan de Atlantische kust van Brazilië, tussen Bahia en Recife, heeft zich Maandag een ern stig spoorwcgongelug voorgedaan. Volgens de eerste berichten werden 40 personen gedood en 112 gewond. Evengoed als wij hebt U wel eens iets in de trein laten liggen. Epn tas, een paar handschoenen, een paraphiie of een hoed. Het geeft een misera bel gevoel. Zo'n gevoei van „wat ben ik toch een sufferd". En altijd zijn er familieleden of vrienden, die de waarde van deze zelfcritiek zullen be vestigen. „Ha, ha, ha," plegen ze te zeggen, „zoiets kan alleen Piet over komen". En Piet loopt twee dagen met de ellendige gedachte rond, dat hij beter niet op deze aardkloot had kunnen verschynen, omdat hij als lid van de samenleving volmaakt overbodig is. Niettemin is die gedachte mis plaatst. Dat mag bewezen worden door de uitverkoop die de Spoorwe gen jaarlijks houden van gevonden voorwerpen en die de indruk wekt, dat iedere Nederlander in de afgelo pen 12 maanden minstens één ding in de trein heeft laten liggen. Ook momentcel heeft men in Utrecht deze spullen bijeen gebracht en het is een imposante expositie geworden. Op de toonbanken liggen niet alleen de tienduizenden kleinigheden die in de treinen zijn achter gelaten, maar ook grotere en kostbaarder bagage stukken, die ondanks de moeite, die de N.S. zich gaven bij het zoeken naar de eigenaar, nooit werden opge haald. Hoeden en jassen zijn dit jaar bij zonder favoriet. Er zijn oude, inge- deukte en verfomfaaide hoeden, die bij tientallen tegelijk in kisten zijn ge propt. Maar daarnaast zijn er hoeden van uitstekende kwaliteit, die een be hoorlijk prijsje moeten opbrengen en die ook door het personeel van de af deling „Gevonden Voorwerpen" met zorg behandeld zijn. Als men de openbare verkoping in Utrecht als toetssteen neemt voor dc vraag wie nu eigenlijk het vergeel- achtigst is, de mannen of de vrouwen komt ongetwijfeld het zwakke ge slacht als de vergeetachtigste uit de bus. Er is een duizelingwekkende ver scheidenheid aan shawls, hoedjes, dopje -, handschoenen, mantels, bood schappentassen, nagelgarnituurtjes en handtasjes. Ook de wandelstokken echter zijn rijk vertegenwoordigd, ten getuige dat de mannen niet zovér achterblij ven. Glacé-handschoenen en sokken zijn er bij honderden en ook treft men in de uitstalling een prettige collectie dijklaarzen en jachtgarnituren aan. BEETJE EENZAAM Stellig zijn het niet allemaal prullen die vergeten worden in de trein. Er is een enorme tafel met camera's, horloges, aanstekers en vulpennen en er zijn vitrines met gouden en zil veren voorwerpen... Fraaie broches trouwringen, zilveren vulpennen en zelfs gouden en zilveren sigaretten kokers. Ook zilveren rozenkransen en bijzonder mooie medaillons. Al die dingen hebben hun eigen ge schiedenis en soms kan men de in druk krijgen, dat ze zich hier een beetje eenzaam voelen, vanwege de teleurstellende ontrouw van hun eige naar. Dat beursje met zwarte gitjes, een antiek gevalletje, heeft misschien tientallen jaren in de tas van een oude dame gezeten en nu ligt het hier verweesd tussen allerlei moder ne portemonnaies. De niet afgehaalde of geweigerde goederen zijn meer onpersoonlijk. Ze staan daar in kisten of dozen, met de verminkte adressen er nog op. Drinkglazen en spijkers, turfmolm en lederwaren, drijfriemen en zelfs kachels. Artikelen die rechtstreeks van de fabriek zijn verzonden naai de geadresseerde, die niet op kwam dagen. Dezer dagen gaan ze allemaal onder de deurwaardershamer door en worden de depots weer leeggeruimd om plaats te kunnen geven aan nieu we hoeden, dassen, shawls, en kin derspeelgoed. Want de vergeetachtig heid blijft groot. Men beweert zelfs dat ze iedere dag nyg toeneemt. BERGEN OP ZOOM: plein voor hoofdgebouw Cortheiligen-kazerne en Oude Wouwsebaan (17.1519, 1315, 16—18). ROOSENDAAL: Parallelweg langs de Rondeweg (17.15—19, 13—15, 16— 18). RUCPHEN: ingang kamp <17.15 19, 13—15, 16—18). KEIZERSVEER: toegangsweg naar pontonnierskazerne (1818.30, 13— 14.30, 16—18). GILZE-RIJEN: hoofdingang vlieg basis (17.15—18.15, 13.1514.15, 16-18) VUGHT: viersprong Aert Keynlaan- Loonsebaan (18.15—19.15, 13.15—14.15 1618)idem Vughterheide tegenover Hotel de Hut (zelfde tijden). DEN BOSCH: Willem van Oranje laan (zelfdfe tijden). MIDDELBURG: schoolgebouw CO- AK: (18.30—20.30. 12 30—14.30, 16-18). VLISSINGEN: Gasthuisstraat (zelf de tijden). TILBURG: Willem Il-kazerne aan de Ringbaan Zuid (1820, 12.3014.30 16—18). Voor wat de opneemplaatsen betreft die niet aan hoofdverkeerswegen lig gen, vragen we ons af of het plaatsen van richtingborden, ten gerieve van de automobilisten, geen aanbeveling zou verdienen. Costa Rica heeft Maandag op een spoedbijeenkomst van de Raad van Amerikaanse staten in Washington meegedeeld, dat slechts „eendrach tig optreden" een invasie van Costa Rica door Nacaragua zou kunnen voorkomen. Er bestaat onmiddellijk gevaar, zo verklaarde de Costarieaanse ambas sadeur Antonio Facio Nicaragua heeft maandenlang ..groepen avonturiers" opgeleid voor een inval in Costa Riea. Slechts de raad van Amerikaanse sta ten beschikt over de middelen om de inval te verhinderen, zo voegde hij hieraan toe. De raad moet een beslissing nemen over Costa Rica's verzoek om een speciale bijeenkomst van de Minis ters van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse republieken, ter be spreking van de 'aanklacht tegen Ni caragua. "N Een inbreker nam uit een'vis winkel in Den Haag 28 blikjes sardines, 6 blikjes zalm en 5 blikjes schelvislever weg, stopte de hele voorraad in een Jcistje en zag zich even later door iemand ontdekt. De man smeet het kistje neer, maar wist een deel van de voorraad nog vu de zakken van broek en jas te persen. Toen die ballast hem echter het lopen bemoeilijkte de achtervolging was inmid dels ingezet haalde hij de blikjes stuk voor stuk te voor schijn en slingerde ze met enige kracht naar de hoofden van zijn belagers. Niettemin dreigde hij gegrepen te worden. Daar om trok hij zijn colbertjasje uit en liet het op de „renbaan" achter. Het was zijn voorlopige redding, maar in het jasje zat een portefeuille, met naam en volledig adres van de eigenaar. Toen de politie de man uit bed haalde, wist hij van niets. Hij had ergens een jasje achterge laten, dat welmaar blikjes vis? Niks hoor. Nie*temin heeft de politie hem maar meege nomen.

de Stem | 1955 | | pagina 1