Zwitsaletten SPIONNEN IN PEKING Een apotheker voor het ontgassen van schepen Geperforeerde dam in Ooster - Schelde? Subsidies en commissies in de raad van Ylissingen VA LD A HAMEAGELEI RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 JANUARI 1955 Ir. Dibbits van Rijkswaterstaat in debat metIerseke SLECHTS ADVIES De onbewaakte bij Arendskerke ANWB vraagt beveiliging 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen LIKDOORNS wJSuT Aardenbtirgs raad benoemde opzichter en arts Geen zwarte lijst voor dronkaards. Marine niet naar Vlissingen terug Bredase Pettenfabriek krijgt atelier in huurkoop Walcheren VLISSINGEN Zuid-Beveland GOES Concertgebouw Hulst Z.-Vlaanderen KOU, GRIEP, KOORTS miWWirtl+W'HiM TERNEUZEN AGENDA Heden Morgen naar het Amerikaans van J. P. MARQUAND BEDRI KWAS 20 JAPON ONDEI LAKEN NACHT HUISH DAME! BREFW SCHOE IDUNA :r. BIJ *1 CONDI 55 Op een bijeenkomst met de Zeeuw se vissers te Vlissingen, waar ir Dikbits, Delta- en Drie-eilandenplan besprak, is bij de discussie menig hartig en pittig woord gevallen. Zo sprak burgemeester Willemse van Yerseke als zijn mening uit dat de Rijkswaterstaat op de stoel van de regering was gaan zitten. Ir. Dikbits ontkende dit met de meeste nadruk. Rijkswaterstaat, zei hij, adviseert slechts over technische zaken maar laat dc beslissing aan de regering en volksvertegenwoordiging. Onze ingenieurs zijn geen robots, maar begrijpen heel goed welke be langen er voor de betrokkenen bij een afsluiting der zeegaten zijn gemoeid. Ook tegen uitdrukkingen van enkele vissers, als vechten tot het uiterste" nam ir. Dikbit sstelling. Op nationaal niveau meende hij, moet afgewogen worden, welke be langen het zwaarste wegen. Een der (Advertentie) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND- VERZACHTEND In de rijksweg Goes - Mir delburg bevindt zich nabij 's Heer Arends kerke een onbewaakte overweg, waar reeds enkele malen een auto tegen een trein is opgebotst. Op dit punt passeren echter uitslui tend tijdens de bietencampagne trei nen. daarbuiten slechts sporadisch. Daar er echter wel degelijk een ge vaarlijk element aanwezig is, heeft de ANWB voorgesteld het treinpersoneel opdracht te geven het wegverkeer tij dig te waarschuwen voor een nade rende trein, door middel van een rode vlag of een rode lantaarn. Het is n.I. gebjeken dat de fluitsig nalen van de machinist vaak niet waarneembaar zijn voor de automo bilisten, daar de locomotief ver van de overweg verwijderd is als de lengte van de trein groot is, terwijl da weg dan toch geblokkeerd is. (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carters Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwtft en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 62 vissers bepleitte eerst ten dienste van de garnalenvissers om een haven in de Veersegat-dam, wat niet mogelijk werd geacht vanwege het verzan dingsgevaar. Daarna werd gevraagd, of een ha ven aan de Noordkust van N. Beve land. bij de Anna Frisopolder niet mogelijk was. Ir. Dikbits beloofde dit te bestuderen maar wees er en pas sant op, dat heel wat factoren bij havenaanleg meespreken en noemde hierbij afstand, vervoer, verbinding met vis meelfabriek en stromingen; ook is het de vraag, hoe het de gar nalenvisserij zal vergaan na de af sluiting van de Ooster Schelde. Een oesterkweker uit Tholen en dr Korringa bespraken de mogeiykhe- den van een geperforeerde dam om stroming en zoutgehalte in de Oos ter Schelde ten dele te behouden. Ir. Dikbits antwoordde, dat dit kost bare kunstwerken vergt en dat dan eerst blijken moet. of de ontstane voordelen groter zijn. Op deze belangrijke discussie ho pen we in een redactionele beschou wing nader terug te komen. WAARDEVOLLE TIPS Zaterdag werd de bijeenkomst on der iets geringere belangstelling voort gezet. Dr. J. Reuter, directeur van het Visserij-proefstation te Utrecht hield 's-morgens een even boeiend als des kundig betoog over bezuiniging op visserij-materialen. Steunend op een rijke ervaring, ook in Indonesië be komen. deelde spr. kwistig waarde volle tips uit op het gebied van net ten. en touwwerk. Hij drukte zijn gehoor op het hart, meer samen te werken bij inkoop van ma teriaal en gezamenlijk ook monsters van taanmiddelen op te zenden naar zijn laboratorium. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACÖRN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- eaïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.36 be spaart U veel ellende. De discussie, bijzonder levendig, was nog interessanter en maakte de vissers heel wat wijzer wat eerlijk toegegeven werd. Op de vraag van drs Cambier, de secretaris der ,,Zevibel" hoe een be ter contact was te leggen tussen de vissers en het proefstation, zei dr Reuter: „Kom naar Utrecht op ex cursie en schroom nimmer mijn hulp in te roepen, daar het station ten slotte van de visserij zelf is." Drs. Cambier ambieerde daarop de leden van ..Draagt elkanders lasten" te Arnemuiden, hun eerstkomend uit stapje naar de Domstad te maken. Des middags heeft dr Kranenburg het doel en streven uiteengezet van de Stichting der Nederlandse visserij waarvan hij secretaris is. Ir. Lugtmeyer, cursusleider der Zeeuwse Volkshogeschool, sloot de bijeenkomst welke hij zeer geslaagd noemde. (Advertentie) geef) handen om Irols op le zijn Voor de eerste maal in het nieuwe jaar, kwam de Aardenburgse raad bij een onder voorzitterschap van Burgemeester van Dongen. is. De raad besloot met algemene stemmen op 't verzoek van de dorps gemeenschap te St. Kruis het voor- In z;' Nieuwjaarstoespraak memo reerde de voorzitter de belangrijke gebeurtenissen van 't afgelopen jaar en gaf 'n statistisch overzicht. Daar bij wees hij op de tot stand gekomen werken, zoals de speeltuin, de aan leg van de Markt, het wachthuisje voor de buspassagiers en het monu- mentpleintje te Eede. De bevolking verminderde door het vertrek der Koninklijke Marechaussee uit de ge meente en door de verhuizing van ge repatrieerden uit Indonesië niet in totaal 16 personen. Er kwamenin het afgelopen jaar 3 branden voor. Na mens de raad dankte wethouder Stur- tewaegen de burgemeester voor zijn beleid. De voorzitter deelde mede, dat binnenkort een nieuwe huisnum mering zal plaats vinden en dat even eens nieuwe straatnaamborden zullen worden opgehangen door Burge meester en Wethouders was George M. Paridaen als enige candidaat op de voordracht geplaatst bij de benoe ming tot gemeente-opzichter in de plaats van F. Snijders, die vertrokken De raad van Vlissingen, behandelde ook nu weer enkele subsidie verle ningen. De Z.V.U. krijgt 350.maximaal voor de door haar te houden concer ten op 12 Jan. e.k. voor zover hier een tekort ontstaat. De katholieke Jeugdzorg Don Bosco krijgt over 1954 een subsidie van 520.t.b.v. het jeugdwerk. De zusters van het Heilig Hart van Jezus te Veldhoven krijgen tot weder opzegging toe een subsidie voor elke uit Vlissingen afkomstige leerling die ..Koningshof" bezoekt, terwijl aan de afdeling Vlissingen van de jeugdor ganisatie van het N.V.V. Jonge Strijd een subsidie over 1954 werd verleend van 87.50. Tweeduizend gulden werd beschikbaar gesteld om de in 1951 aangekochte vuilnisauto te voorzien van een stofvrije beladingsinrich ting drie en zestig honderd gulden als aanvullend crediet op de gewijzigde plannen voor de aanleg van de Jacht haven, terwijl een aapvullend cre diet van totaal 1380.- werd gegeven voor de gehouden Betje Wolf en Aagje Deken herdenking. In de commissie van Toezicht op het lager onderwijs werden gekozen Mevr. P. Visser - Dekker, Mevr. R.A. G. v.d. Wal-Wagenaar en mej. S. Bakker. In de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs voor jongens dhr. I.J. v.d. Velde en in de com missie tot wering van het school verzuim: DHR. Jv. Dongen, direc teur nutsspaarbank, Ir. J.H. Kriete- meyer, dhr J. Adriaanse onderwijzer a.d. Op. ULO school, dhr. C.Geert- vliet, dhr. R.O. Spinnewijn, dhr. B.M. Wijtenburg en dhr. B.H. Ligteringcn. De raad sprak zijn oordeel uit over de oprichting van een uitgebreid technische school te Vlissingen als streekschool voor Zeeland en dhr. M.J. van Poelje hoopte, dat het ge meentebestuur hierin zal slagen. De kansen voor het slagen van een der gelijke school liggen hier in Vlissin gen uitermate groot. BERGEN OP ZOOM GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Donderdag 13 Januari zal het echt paar Jacobus Wierkx en Elisabeth van Loon, Oude Huybcrgsebaan 232 te Nieuw-Borgvliet, zijn gouden hu welijksfeest vieren. malige schoolgebouw voorlopig voor de tijd van 1 jaar en slechts een lo kaal ter beschikking van deze dorps gemeenschap te stellen, zulks in af wachting van de groei van de dorps gemeenschap. Met 9 stemmen voor en 1 blanco werd N.J. Rijk benoemd tot gemeente-arts, ingaande 1 Januari 1955 als opvolger van dr de Hullu. SUBSIDIES Met algemene stemmen wordt tot schoonmaakster der O.L.School Markt benoemd Mej. W. Verpraet-du Fossé. Voor 1955 wordt aan de Provinciale Bond ,,Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis een subsidie verleend van 3 cent per inwoner voor de geestelijke volks gezondheid voor alle gezindten. Aan de plaatselijke Ver. voor Vreem delingenverkeer wordt een eenmalige subsidie toegekend van 132,met alleen de stem van weth. Catsnan (A.R.) tegen, die hier een gevaar ziet voor de Zondagsrust. Een urgentie plan voor de in '55 uit te voeren wer ken werd vastgesteld. Bij de rond vraag brengt de heer A. Paridaen ter sprake dat in verschillende omlig gende gemeenten een zwarte lijst be staat voor personen, die regelmatig dronken zijn. Deze personen worden dan uit de café's geweerd. Hij vraagt of voor de gemeente Aardenburg ook niet zo'n lijst kan worden gemaakt. De voorzitter voelt hier niet veel voor Het is een beknotting van de vrijheid zo meent hij. Wanneer het te erg wordt kan politioneel worden ingegre pen en bovendien wordt bij het be staan van een zwarte lijst hier, het euvel niet voorkomen, daar men dan nog altijd in omliggende gemeente en in België terecht kan. (Advertentie) Doe een Kruschen-knnr. 0m die Rheumatisk uit Dw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kru schen's zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende organen weer op gang. Daarom - neem óók Kruschen regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. De raad van Vlissingen stond langdurig stil bij enkele belangrijke pun ten. De raad ging enige tijd tot geheime zitting over om de kwestie van het Marine terrein te bespreken, waarover destijds aan de raadsleden een nota van vertrouwelijke aard was verschenen. De raadsleden uitten hun misnoe gen over de gang van zaken en dhr M.J. van Poelje vroeg zich af, of het niet wenselijk zou zijn een geheime zitting te beleggen. Dhr. L.J. Verhagen voelde zich ten tweede male teleurgesteld door ae ministeriële toezegging: eerst de .Zeeland" en nu de ..Marine", Vlis singen is zeer ernstig gedupeerd wanneer de Marine niet terugkomt, aldus spreker. Dhr. H. van Rooyen uitte als spre- DINSDAG 11 JANUARI HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 0.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gram. 11.15 Kookpraatje 11.30 Sopraan en piano 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12.40 Orgel en piano 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. en solist 13.55 Beursber. 14.00 Ka- merork. 14 40 Schoolradio 15.00 Piano recital 15 30 V. d. vrouw 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Gram. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 1.30 RVU: dr A. Saalborn: Batavus Droogstoppel, de onsterfelijke burger 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle 19.10 Koorconc. 19.45 Filmpraatje 20.00 Nws 20.05 Radiojourn. 20.15 Gevar, progr. 22.20 De Antwoordman 22.35 Ka- mermuz. 22.55 Ik geloof, dat... caus. 23.00 Nws 23.15 New York calling 23.20-24.00 Filmprogr. HILVERSUM 293 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.30 Idem 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. weerber. en kath nws 8.20 Gram. 9.00 V. d. vrouw 9A0 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Franse chansons 11.00 V. d. vrouw 11 -30 Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus 12.03 Lunch- conc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lunchconc. 12.55 Zonnewilzer 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Pianoduo 13.45 Gram. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Radio Philh. ork 15.00 Schoolradio 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Technische en eco nomische hulp aan de achtergebleven gebieden, waarom en hoe. door mr F. van der Dussen. 18.00 Dit is leven, caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje 18.30 Me tropol e ork. en solist 19.00 Nws 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De ge wone man 21.00 Driekoningenavond, of Wat gij wilt, hoorsp. (In de pauze: gr.) 23.00 Nws 23.15 Brabants ork. en solist 23.50-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gram. 12.10 ld. 12.30 Nws 12.34 Gram. 12.50 Koersen 13.00 Nws 13.10 Tuinb. kron. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Orge' «1 16 30 Gr. 17.00 Nws 17.10 Ork. conc. 17.35 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20 00 Gram. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Pianorecital 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws 13.20 Gram. 14.45 en 15.00 Gram. 15.45 Koorzang 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 18.30 Gram. 19.15 Idem 19.30 Nws 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.15 Her inneringen van een musicus 22.55 Nws ker in eerste instantie zijn grote te leurstelling en overwoog de moge lijkheid tot schadevergoedingen. Nadat de raad in besloten zitting bijeen geweest was, werd besloten dat de raad het vertrouwen aan B. en W. in deze kwestie geeft en dat het college deze zaak niet zal laten rusten en in deze de geëigende stap pen zal nemen. Langdurig werd gesproken over het voorstel van B. en W. een be drag van 2250.beschikbaar te stellen voor de aanschaf van enige apparaten ten behoeve van de con trole op het ontgassen van schepen en tot het doen van enige andere uitgaven in verband met het voren staande. Dit is al een oude kwestie, want op 26 Februari 1954 werd be sloten deze kwestie aan te houden. Dhr. Ventevogel had er geen be zwaar tegen, dat men een apothe ker aan wenste te stellen om deze werkzaamheden te laten verrichten doch vroeg zich wel af, of niet be ter een hier woonachtige specialist, die eeh twintigjarige ervaring heeft, ingeschakeld kon worden. BRANDSTOF CHEMIE Dhr. J. v. Wagtendonk was zéér voorzichtig. Uitdrukkelijk wenste hij vooropgesteld te zien, dat hij géén vooroordec1 hoeft tegen wie dan ook en niemand wil kwetsen. Na geno men informaties is hem echter ge bleken, dat brandstofchemie een aparte wetenschap is, waarvoor een leerstoel bestaat aan de Universi teit. Het ontgassen van schepen is een bijzqnder nauwkeurig werk en hiermee kunnen mensenlevens ge moeid zijn. Van uitermate groot be lang is dan ook de perfecte contro le zodat naast technische en theore tische kennis ook jarenlange erva ring noodzakelijk is. De verantwoor delijkheid is zeer zwaar en moet ook zeer zwaar wegen. Spreker haal de talloze voorbeelden aan die erop wezen, dat slechts door jarenlange intensieve ervaringen de nodige be voegdheid kan worden verkregen. Hij betwijfelde dan ook en met bem zijn raadgevers of een apotheker, die niet speciaal voor deze materie werd opgeleid, dit verantwoordelijke werk kan doen. Door de inschakeling van een dc kundig bureau b.v. uit Rottcrdi loopt men veel miyder risico en T en de drie uur is een specialist hier te Vlissingen aanwe zig. Deze kwestie op het ontgassen moet niet al te simpel worden ge steld, want mensenlevens staan op het spel. De K.M. ,,De Schelde" be zit een uitgebreide apparatuur voor deze controle en wil deze gratis ter beschikking stellen van het gemeen tebestuur. Ir. Krietemeyer was het ver eens met voorgaande sprekers en wees op de finantiële toestand. De burge meester wenste voorop te stellen, dat het gemeentebestuur iemand wil hebben die volkomen ,,vrij" staat en dat men ook wenst te beschikken over eigen apparatuur, zodat men geen leentjebuur hoeft te spelen. Bo vendien zal de Schelde deze instru menten zelf ook wel eens nodig heb ben. De haven van Vlissingen kreeg in de loop der tijden een grote bete kenis en het scheepvaartverkeer neemt steeds toe. Dhr. v. Wagtendonk trad hierna nog enige malen in discussie en be streed de waarde van de door de burgemeester verkregen inlichtingen. Aan dit debat werd door zeer veel raadsleden deelgenomen en uiteinde lijk liep het uit op stemming. Met 14 stemmen voor en 4 tegen (M.J. v. Poelje, Dhr. Gillesen Verschagen J. v. Wagtendonk en Ir. Krietemey er) werd het voorstel eindelijk aan genomen. INDUSTRIEVESTIGING. Het leek erop, alsof de raad door deze lange discussie al zijn kruit had verschoten want in vlot tempo werd de agenda afgewerkt. Het late uur zal ook hieraan meegewerkt hebben. De vestiging van de Nederlandse Pettenfabriek J.P. Mol N.V. te Bre da in Vlissingen werd eveneens kort besproken. Dhr. J.L. Verhagen was verheugd over deze industrievesti ging, doch vroeg zich af, of het niet aanbeveling verdient, in de toe komst eerst na te gaan of het beno digde bedrijfskapitaal niet op de vrije markt kan worden verkregen. M.J. van Poelje was eveneens ver heugd over dit begin van nieuwe in- dustralisatie en met hem dhr. H. v. Rooyen die vroeg of B. en W. ter dege inlichtingen hadden ingewon nen ook betreffende de finantiële toestand. Ir. Krietemeyer sloot zich hierbij aan, doch uit het antwoord van B. en W. bleek, dat het zeer moeilijk valt op de vrije markt gel den te bemachtigen voor financie ring van bedrijfsgebouwen. De fi nantiële toestand van de N.V. bleek dermate te zijn, dat B. en W. dit voorstel blijven steunen. Zelfs al zou met enige tijd de N.V. de te bouwen werkplaatsen verlaten dan is er nog geen man overboord, want de bouw van industriehallen wordt reeds lang overwogen. Dan kan men gegadigden direct beschikbare ruim te aanbieden, iets, waarop nu meest al de onderhandelingen afspringen. De pettenfabriek beschikt reeds over het benodigde personeel en heeft 'n stevige bedrijfsstaf. Op de vraag van dhr. Krietemeyer betr. de zede lijke normen werd medegedeeld, dat de directie van dit bedrijf ten volle overtuigd is van de normen, die in de fabriek moeten gelden, zodat hierover geen ongerustheid hoeft te bestaan. Het voorstel om een confectie-ate- lier met toebehoren te bouwen voor 150.000.-incl. de grond werd aan genomen benevens het voorstel dit complex in huurkoop af te staan aan de Pettenfabriek J.P.Mol N.V. te Breda voor de tijd van 15 jaar en vijf lokalen van het v.m. burger weeshuis te verhuren als voorlopige voorziening tegen een jaarlijkse huurprijs van 1500.— DE STORM EXCURSIE P.Z.E.M.-PERSONEEL Een gedeelte van het PZEM-per- sonccl met hun dames van Walcheren en de Bevelanden heeft Zaterdagmid dag een excursie gemaakt naar de Cc: ttale Zeeland. In de Conferentie zaal van de centrale werd het gezel schap ontvangen en daar werd door de hoofingenieur, ir. Broekhoff. aan de hand van een maquette een uit eenzetting gegeven over ce inrichting der centrale en de werking der ver schillende installaties, waarna onder de deskundige leiding van een aantal technische ambtenaren een rondgang door de centrale werd gemaakt. Door het overige Wal-hcrse en Bevelandse personeel zal eenzelfde excursie a.s. Zaterdagmiddag worden gemaakt. "enoemd. Aan de St. Paulus- school is met ingang van 1 Maart a.s. als onderwijzer benoemd de heer W. Mahieu uit Volkel. GEVARIEERD PROGRAM IN SCHUTTERSHOF. Het vrij talrijke publiek in het ..Schuttershof" heeft Zaterdagavond van een gevarieerd programma kun nen genieten met als hoofdschotel 't optreden van de radio-jodelzangeres Olga Lowina. De Hollandse jodel- liedjes oogsten veel applaus. Ook de Limburgse Zingende Zus jes" brachten de handen*van het pu bliek op elkaar. De jonge humorist Henk Elsink, die zich een eigen stijl heeft aange meten. kan eveneens op een geslaagd optreden terugzien. De men'a'ist Gegrovax experimen teer op uitstekende wijze met voor werpen van personen uit de zaal. ter wijl zijn nummer blindschieten sterk tot de verbeelding sprak. De heer Mathijssen zorgde met con ferences en goochelnummers voor de verdere omlijsting. Kruiniiigen De rondvraag leverde zeer weinig stof op. De enkele raadsleden die het woord vroegen (Ir. Krietemeyer, dhr. J.P.Ventevogel en dhr. J. van Sabben) wezen allen op de storm van 23 December en de angsttoe stand, die onder sommige inwoners was ontstaan. De staketsels werden besproken en B. en W. deelden mede, dat de Rijks Waterstaat e.e.a. in studie heeft, ook de tegelbedekking van de boulevard. Advertentie) LOOP DER BEVOLKING. Het zielental van de gemeente Kruiningen nam in het afgelopen jaar toe met 18. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 4621 (2319 m. en 2302 vr.) Dit aantal ver meerderde door geboorte met 87 (47 m. en 40 vr.) en door vestiging met 376 (182 m. en 194 vr.), het vermin derde door overlijden met 34 (13 m. en 21 vr.en door vertrek met 441 (201 m. en 210 vr.) Op 31 December 1954 bedroeg het inwonertal dus 4639 (2334 m. en 2305 vr.) Er werden 46 huwelijken voltrokken, er werd één echtscheiding ingeschreven. BEVORDERING. De groepscommandant der Rijks politie te Kruiningen, de heer J. Buscop, werd met ingang van 1 Ja nuari 1955 bevorderd tot adjudant der Rijkspolitie. OVERPLAATSING. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, de heer M. van Schelven te Kruiningen, zal met ingang van een nader te bepalen datum worden overgeplaatst naar Sint Annaland, en aldaar worden aangesteld als post- commandant. Kloetinge de auto van de heer W., zag, twijfel de zü en kwam daardoor voor de be stelwagen. De bestuurder remde uit alle macht maar kon door de gladheid van de weg de auto niet vlug genoeg tot stilstand brengen, waardoor het meis je werd aangereden. Dokter van de Griek liet het kind, dat zeer ernstig gewond was, naar het ziekenhuis brengen. Art vertet tlel Heden Maandagavond jury-uitvoe ring van „Het Onstuimige Hart' door de St Joseph Ghesellen. Aanvang 8 uur. Lamswaarde Eerlijke vinder. Dezer dagen kwam een inwoner van Lamswaarde bij de postcommandant der rijkspoli tie alhier een geldbedrag brengen, dat hij los op de weg nabij Rovers- berg had gevonden. Mogelijk is dit geld verloren door iemand, die ten gevolge van de gladheid der wegen een valpartij heeft gemaakt. Nu nog maar wachten tot de eigenaar eens komt opdagen. Terhole. R.K.J.B. HIELD JAARVERGADERING. De R.K. Jonge Boerenstand hield haar jaarlijkse teerdag met de daar aan verbonden jaarvergadering. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, welke werd opgedragen door de geestelijk adviseur pastoor Schouten. In de namiddag werd de jaarver gadering gehouden in de Bewaar school. Tijdens deze vergadering trad als gast-spreker op de met verlof zijnde missionaris, pater V. Colsen, die op een zeer aangename wijze ver haalde van zijn ervaringen opgedaan in zijn missiegebied Brazilië. De voorzitter J. Cornelissen was tevreden met de bereikte resultaten der vereniging hoewel er nog veel te doen valt. De periodiek aftredende bestuursleden Joh. Brooymans, Jac. van Mol en Em. Nijskens zagen hun mandaat met twee jaar verlengd. In het dagelijks bestuur kwam een meer ingrijpende verandering doordat de secretaris Em. Nijskens als zoda nig ontslag nam en verder als gewoon bestuurslid slechts aanblijft. Als zijn opvolger werd benoemd Joh. Brooy mans. Tijdens de vergadering waren ook aanwezig de heren Manacker en de Vree, resp. voorzitter en secretaris van de N.C.B. afd. Terhole? zomede de heer Aug. Brooymans, oud-voorzit ter van de R....J.B. Met een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samenzijn in café Het Centrum werd deze teerdag besloten. Aardenburg V, JV" LOOP DER BEVOLKING. Het inwonertal van de gemeente Kloetinge nam in het afgelopen jaar toe met 24. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal inwoners 1949 (949 m. en 1000 vr.) Dit aantal vermeer derde door geboorte met 43 (24 m. en 19 vr.) en door vestiging met 125 (67 m. en 58 vr.), het vermin derde door overlijden met 24 (12 m. en 12 vr.) Er vertrokken 120 personen n.I. 57 m. en 63 vr. Op 31 December 1954 bedroeg het inwonertal dus 1973 (971 m. en 1002 vr.) Vijftien uwelijken werden vol trokken en twee echtscheidingen in geschreven. BADHUIS. Het nieuwe gemeentelijke badhuis te Kloetinge mag zich reeds in een grote populariteit verheugen In de maand December werden er 504 dou che-baden genomen. zijn snel en afdoend te bestrijden met: MEISJE AANGEREDEN. Op het kruispunt Beatrixstraat-Mo- lendijk heeft zich een ernstig ver keersongeval voorgedaan waarvan 'n 13-jarig meisje het slachtoffer werd. De heer v. d. W., kwam met zijn be stelwagen van de Koedijk richting A elsestraat gereden. De 13-jarige E. v. d. B„ wonende in de Hondiusstraat kwam op haar fiets de Molendijk opgereden Toen z;j bij het kruispunt gekomen TALRIJKE VEFKEERS- V ONGEVALLEN IN 1954. Gedurende het afgelopen jaar wer den door de Rijkspolitie in totaal 24 verkeersongevallen behandeld, dit is bijna 1 ongeval per twee weken. Hier bij waren er 20 met materiële schade, 1 met dodelijke afloop en 2 waarbij personen zwaar werden gewond. Opgemerkt wordt hierbij dat slechts de ongevallen van belang in de re gel bij de politie worden aangegeven. Ook werden in het afgelopen jaar 7 processen-verbaal opgemaakt tegen bestuurders van motorvoertuigen, die onder invloed van sterke drank ver keerden. Het blijkt dus geen overbo dige luxe te zijn om de jeugd met de verkeersregels op de hoogte te hou den. WONINGTELLING. Eind 1954 werd voor onze gemeente een woningtelling gehouden. In totaal waren er in de gemeente 1141 wonin gen, waarvan 577 te Aardenburg. 53 te Draaibrug, 48 in de buitenwijken van Aardenburg, 320 te Eede en 143 te Sint Kruis. Hierin zijn nog begre pen 105 noodwoningen. Het blijkt hier uit, dat alleen te Sint Kruis het aantal woningen achteruit is gegaan. Hier waren er in 1942 156 woningen, dus een achteruitgang sedert die tijd met 13. Ofschoon de bevolking intussen is toegenomen blijkt het aantal gewone woniigen nog niet het voor-oorlogse peil te hebben bereikt. De noodwonin gen zijn dus nog nodig, maar doordat er sommige complexen in ernstige vervallen staat beginnen te geraken, is toewijzing van bouwvolume voor vervanging van deze krotwoningen in de toekomst dringend noodzakelijk. DE KLINGE Het kind van een kloos ternon, Kinema van Dijck om 7.30 uur. HULST Het ontstuimige hart, Bio scoopgebouw om 8 uur. SAS VAN GENT Zolang jij bij mij bent, 'ympia-theater om 8 uur. TERN. UZEN De blauwe gardenia, Luxor-theater om 8 uur. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ban neling van de eilanden. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Het kind van een kloosternon. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Alraune. TERNEUZEN Luxor theater 8 uur: Handlangers der duisternis. 15) „Pardon, meneer Nelson", zei hij. „Paraon. U moet leren om dergelijke dingen wat kalmer op te vatten. Ik geet u mijn woord." „Loop naar de maan met uw woord!" „Pardon", hernam Moto, ..ik geel u mijn woord, dat ik niet geloof dat u iets weet. Ik* kwam hier uit be langstelling voor u, ofschoon ik het heel. heel druk heb. Uw pórtier zal u vertellen, dat ik netjes heb aange klopt. Ik heb met gepoogd om u te vermoorden, meneer Nelson". „U niet. neen. Maar een van uw mannen ieed het, meneer Moto. En bovendien Ik voelde, dat ik glimlachte. Het klink misschien vreemd, dat dit ogenblik mij voldoening schonk, maar het was zo. Nog nooit in mijn leven had ik in een toestand verkeerd, die een handelend optreden eiste. Ik voelde iets van de opwinding, die men krijgt bij het besturen van een auto of bij paardrijden, als men zich de baas voelt. Ik was toen mr. Moto de baas; hij stond in het getuigenbankje. Ik (iet mijn revolver een paar centi meter zakken, zodat het wapen mid den op zijn slanke goedgeklede romp wees: ik had gehoord dat het voor een slecht schutter beter is op het li chaam te mikken dan op het hoofd... Meneer Moto was ongetwijfeld koel bloedig. Naar zijn gelaatsuitdrukking te oordelen, vond hij het geval even vermakelijk als ik. „Waarde heer, u hebt op mij voor, dat u in de rechten heeft gestudeerd", merkte hij op. Ik schopte tegen het bureau. „Juist. Ik weet, dat u mijn papieren hebt doorgesnuffeld. Waarom pro beerde u mij te vermoorden. Moto? En wie gaa' u verder nog vermoor den? Juffrouw Joyce?" Mr. Moto kneep de ogen halfdicht, maar zijn felle blik bleef onafgewend op mij gericht. „Vergeving", zei hij. „Vriend, ik heb al zo vaak vuurwapenen op mij gericht gezien, dat iemand in mijn betrekking eraan gewend raakt. Een dienaar van de Keizer vreest de dood niet. Het is zijn roem, de Keizer te dienen". „Praat geen onzin", vond ik. „Ik heb veel gehoord van Japanse helden moed. Niemand wil graag doodgaan." „U begrijpt mij niet," zuchtte Moto. Veronderstel nu eens. dat ik weiger u iets te vertellen? Veronderstel dat eens? Wat wilt u dan beginnen?" Koel antwoordde ik: „Doden uit zelfverdediging is bij de wet toege staan. Ik heb geen mededogen nü niet". Mr. Moto zuchtte. „Dit is zeer onaangenaam voor mij. Geloof mij toch, ik vermoedde niet dat dit gebeuren zou. Bedenk toch alstublie't, wat het zou betekenen als ik gepoogd ha u te vermoorden. Ik hèb het niet geprobeerd. Integendeel, ik maakte mij enigszins ongerust over u, meneer Nelson. Gelooft u mij, het was iemand anders die u poogde te vermoorden. Iemand anders, en ik vrees maar al te zeer, dat hij het bij deze poging niet zal laten. Ik ben heel erg bang dat begon ik van morgen al te worden dat het ge vaarlijk is, majoor Best gisteravond bezocht te hebben." „Wie poogde mij te doden?" vroeg ik. Mijn mond was droog, want ik was geneigd, hem te geloven. „Vertel mij dat liever. Moto". „Het spijt me heel erg," zuchtte Moto opnieuw; „het heeft geen zin u dat te vertellen, maar dit wil ik u wel zeggen, omdat wij zulke goede vrienden zijn. Gisteravond had uw bediende, die mij niet meer betrouw baar voorkomt, een aan u geadres seerde brief uit Amerika bij zich. Ik was zo vrij do enveloppe te stelen en ik las de brief, terwijl ik uw andere papieren doorkeek. Het spijt mij heel erg, maar het was beslist noodza kelijk uw positie te bepalen, aange zien u bij majoor Best dineerde. Die brief behelsde een vleiend aanbod om terug te keren naar uw vaderland, waar u thuisbehoort. Geloof mij, alst ublieft, het is verstandiger om zulks te doen. Als u toestemt, zal ik ervoor zórgen, dat u veilig in Shanghai aan boord wordt gebracht. Dat zou veel, veel beter zijn. Ik hoop, héél erg, dat u vertrekken zult. alstublieft". „Is dat een bedreiging?" „Nee, pardon", Mr. Moto keek ge griefd. „Pardon, ik ben uw vriend." „Denkt u dat u mij zo kunt kwijt raken?" vroeg ik. „Ik heb al heel wat jaren op mezelf gepast, Moto, en kan dat nog wel doen. Mij kunt u niet bangmaken, Moto. Ik blijf. Als u me niet wilde vermoorden, wie was het dan?" Ik zwaaide de revol ver. „Vooruit ermee. Moto. We heb ben lang ger.„cg gepraat." Toen deed Moto iets, waarom ik hem altijd zal bewonderen. „Het spijt ne," zei hij, „dat we lang genoeg gepraat hebben." Mij nog steeds aanziende, stond hij bedaard op en trok zijn grijze jas af. „Blijt zitten", beval ik. „Dank u", antwoordde Moto, „ik heb geen tijd meer." „O ja, dat hebt u wél. Ga zitten." Mr. Moto glimlachte vriendelijk. „Neen, dank u zeer. Ik heb voor u gedaan wat ik kon; daarvoor was ik gekomen, .k heb u alles gezegd wat ik kan zeggen. Ik heb u aange boden wat ,k aanbieden kón. Het spijt me heel erg, dat u in gevaar ver keert. Heel, heel erg. Pardon, u be hoeft die revolver niet op mij te rich ten, meneer Nelson. Ik weet, dat u die niet gebruiken zult; en u weet dat het tot niets zou dienen. De ge volgen zouden te ernstig voor u zijn. Ik beteken niets. U betekent niets. Er zijn er teveel zoals ik. gereed om mijn plaats in te nemen. Bovendien behoort u niet tot de mensen, die anderen doden. Ik waarschuw u, meneer Nel son, dat u in groot gevaar verkeert. U bent bizonder koppig. En nu moet ik afscheid nemen. Het spijt me erg." „Hoort u niet wat ik zeg?" herhaal de ik, „ga zitten." Hij doorzag mij en dat maakte me woedend. Ik zou hem niet hebben kun nen doden al wilde ik, en dat wist hij heel goed. „Goede avond", zei hij. „O nee," zei ik, „dat zal niet gaan." Ik sprong op hem toe en trachtte zijn schouder te grijpen, maar Moto was zo glad als een aal. Zijn schouder scheen uit mijn hand te glijden. „Het spijt me erg", zei hij. „Goede avond." Voordat ik mijn evenwicht hervon den en mij omgedraaid had, was hij de deur uit en halverwege de binnen plaats; ik stond hem na te starenen wist niet precies, wat ik doen zou. Ik had gedacht dat ik de toestand meester was en daar stond ik nu, besluiteloos, met de revolver in de hand. Ti ut wierp ik het wapen in de lade van mijn bureau. Ik was klaar- blijkel.jk niet geschapen voor revol- verheld en het was maar goed, dat ik het wapen wegborg. „U verkeert in groot gevaar", had mr. Moto gezegd en in dit opzicht ge loofde ik hem. Ik geloofde zelfs, tegen mijn eigen wens in, dat iemand an ders niet mr. Moto getracht had mij te vermoorden. De volgende minuten was ik mij scherp bewust van een gevaar, een gevaar dat des te erger was naar mate het zo volkomen vaag en on bekend was. Alles hing samen met dat gevaar. Alles, wat er was voorge vallen. Best, het verdwijnen van mijn bedienden, de vragen van de kunst handel ar ™oe het maakte alle maal deel ervan uit. Het ging mijn begrip te boven. Het hoogtepunt van dat alles was de kruisboogpijl, die nu nog in mijn deurpost stak. Maar niettemin kwam er nu toch iets vast te taan. Ik kreeg een inval, die mij deed verkillen. Het was die man in koeliekleding. waarvan Best gespro ken had. Best was bang voor hem geweest. Zijn naam was Woe Lo Feng. Als die man, die ik nooit gezien had, mij naar het leven stond, dan moest dat zijn omdat ik bij Best was ge weest. Ineens bedacht ik, dat ik voor de deur stond, terwijl er achter mij licht brandde. Ik keere mij om en draaide het licht uit. Deze gedachten namen niet veel tijd in beslag, hoogstens een paar secon den, vermoed ik. Ik begreep, dat dit niet de tijd was om te gaan zitten nadenken, en dat nadenken ook tot niets zou leiden. Op mijn schrijftafel stond een telefoontoestel. In het don ker stak ik de hand ernaar uit en belde het hotel op, waar Eleanor Joyce verblijf hield. In de tussentijd, terwijl ik op haar wachtte, bemerkte ik eigenlijk voor het eerst die avond, dat ik bang was geweest en nog was. Toen ik haar stem hoorde, verdween de vrees. Haar stem was duidelijk te herken nen, zo kalt n vast. „U spreekt met Tom Nelson", zei ik. ,,U herkent mijn stem zeker wel? Maakt u het goed?" „Ja", antwoordde zij, „natuurlijk." Doch daarna werd haar stem scher per. „Waarom vraagt u dat zo? k heb u toch gevraagd mij niet te bezoeken". He* leek verstandiger, haar meteen alles te vertellen. Zij moest besef fen, dat het geen grap was. „Luister goed, Eleanor Joyce," zei ik. ,,Ik ben in mijn eigen huis. Er is juist met een kruisboog op mij ge schoten. Zegt u dat iets?" Dat deed het! Ik hoorde haar een zachte, gesmoorde kreet slaken en toen werd alles stil. „Luistert gc, Eleanor Joyce?" vroeg ik. „Ja. Ik luister." „Ik vrees, dat gij de volgende op de lijst zijt. Hebt gij dat al bedacht?" Harr stem klonk zwak, doch vast. Zij was schrander genoeg om te com bineren. „Ja, dat heb ik bedacht." „Wacht even", zei ik. „Ik heb u gezegd, dat ik terug zou komen als de toestand slechter werd. Luister goed naar me. Ik bestel een auto om mij naar uw hotel te brengen. Doe uw deur op slot en laat niemand binnen. Sluit dc gordijnen en waag u niet voor het raam. Laat niemand binnen tot u mijn eigen stem herkent door de deur." (wordt vervolgd) 4- Hede droei innig gel in de ou Kwadend Kwadend De plech dag 11 J van de 1 de begra Sollicitati maar kw( verkocht Effen - R deren, ma Dames en. in Fantasi Katoenen Pantalons Gemoltonf Katoenen j betere soe Flanellen ook Rheu Damesnac pyama's - Baddoeke Tafellakei De bekem Fijne wol Gebreide De fijne en kwalit Mooie Fai K pi te>ooo<xxx><:; DRIJF WORD; Gegadid goed g< Zij moe kundige onderw Salarisr max. zijn et toeslage 3.50 I volgens| Voor chaamsl tijd 20 I neming dragen, stelling Voor g achtig eventur vergoee singsko Vrouwe zijn, Le Schrifti „condui naam e de Dir Sarpha

de Stem | 1955 | | pagina 2