Hoge Vietminh-functionarissen vragen asyl bij de Fransen EGYPTE wil bedreigde tempels en graven redden Costa-Rica vreest „invasie uit Nigaragua K.A.B. - afdeling Zaandam vraagt om „melkstaking" Zaak Burgess en McLean zou worden doodgezwegen Ambonnezen wilden niet naar het strafkamp Gistingsproces is aan de gang Cairo vraagt hulp van archeologen DEEL VAN NIJLDAL WORDT ONDER WATER GEZET DAGBLAD VOOR Vredestoestand in Indo-China slechts schijn? Viruly: afwijking in hoogtemeter mede oorzaak Zeer koele nota van Engeland „Een ernstige toestand" 2 Amerikanen vrijgelaten Oostenrijk: een vrede s-zaak Geen voorbereidend Benelux-overleg Annie Meurs is vertrokken Zachter Twee kinderen ernstig gewond Bij aanrijding te Breda Een gevaarlijk experiment? Massale beëdiging in het congres Terug in het vrije Westen Brits blad: zij zijn in Moskou Koningin weer op de thuisreis RELLETJES IN .BEENDERRIBBEN" Steun van de regeling r De verloofde werd boos.... -n 94e JAARGANG No. 21757 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Uosse nummers 13 ct. rosirea. nu. 77r-nirc: Westsineel 98 Telefoon 2236 oon 102 (Bijbuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele OOSTBURG, Nicuwstraa^e n oJ i Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOEb, wesisingci De Tritonramp De gezagvoerder van de veronge lukte Triton". commodore Viruly, is Zaterdag door het Ierse Hof van on derzoek naar de ramp, geboord. Vi- rulv geloofde, dat een combinatie van factoren, zoals een storing van de hoogtemeter en een defect aan de controlelamp van het landingsgestel, tot de ramp heeft geleid. De dag voor de ramp was in de hoogtemeter een afwijking van één milibar (iets meer dan 9 meter) ge constateerd. De grafiek van de vlucht wees een fout van tien meter aan, welke dan verklaard zou zijn. VIJFHONDERD arbeiders van J. Jongerius, carrosserie- en construc tiebedrijf N.V. te Utrecht, zijn ontsla gen. Jongerius N.V. is namelijk fail liet gegaan. IN DE AMSTERDAMSE Warmoes straat brak brand uit in een matras- senfabriek. AnderhaTf uur lang was de brandweer met groot materiaal in actie. Er is veel schade aangericht. DE HEER C. G. BEKKERING heeft afscheid genomen van de Ned. Kath. Ver. van Handelsvertegenwoordigers, handelsagenten en verzekerings-in- specteurs, St. Christoffel. De heer Bekkering, die bestuurder was, gaat met pensioen. TWEE KINDEREN, resp. 15 en 11 jaar zijn in Zoutkampen in Nieuwolda door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. IN EEMNES (bij Laren) is een pyro maan (brandstichter) aan het werk. Zaterdagavond stak hij 2 hooischel ven in brand. De politie zoekt naar stig. TWEE zeer vooraanstaande leiders van de (communistische) Vietminh, zijn gevlucht naar dat gedeelte van Haiphong, dat onder Franse controle staat. Zij hebben daar om politiek asyl ge vraagd. Eén van de uitgewekenen was tot voor kort burgemees ter van Hanoi. Hij heet Tran Van Lai. Hij werd vergezeld door zijn naaste medewerkere Trinh Quo Quang. De laatste heeft in dertijd deel uitgemaakt van de Vietminh-delegatie naar de Ge- neefse conferentie. Tran Van Lai wordt beschouwd als één van de bekendste Vietminhleiders. In 1945, toen de Vietminh aan de macht kwam, werd hij benoemd tot burgemeester van Hanoi. Korte tijd later trok hij met de guerilla's de bergen in, om tegen de Fransen te vechten, doch in October 1954 keerde hij op zijn post terug. Over de motieven, die beide func tionarissen hebben gedregen is nog weinig bekend. Naar verluidt werd Tran Van Loi verantwoordelijk ge steld voor een voedseltekort in Ha noi, in de afgelopen drie maanden. Engeland heeft een nota aan de Sovjet-Unie gestuurd, waarin de Viet minh wordt beschuldigd van het pas seren van de Indochinese bestands- commissie. Do Vietminh had in De cember via Moskou een nota aan En geland gestuurd, waarin de Franse en Vietnamese autoriteiten ervan wer den beschuldigd, dat zij oen terreur bewind uitoefenden in de gebieden, welke hen zijn toegewezen na de conferentie van Geneve. Geprotesteerd werd tegen het feit, dat Zuid-Vietminh zich bij de ZOAVO had aangesloten. Het bezoek van een Amerikaanse generaal aan de Viet namese legerautoriteiten werd voorts als een bestandsschending be schouwd. De Vietminh vroeg de Brit se regering, of zij één en ander be kend wilde maken aan de andere lan den, die in Genève vertegenwoordigd waren. Engeland signaleert deze Vietminh-nota ais het hoogtepunt van een intense propaganda-actie tegen Frankrijk en Zuid-Vietminh. Voor doorzenden van. de nota voelt men niets. SYMPTOMEN De hierboven gereleveerde feiten zyn symptomatisch voor de toestand in Indo-China. Politici zijn er zeker van, dat de toestand van vrede in „China's traditionele uitvalspoort" slechts een dekmantel is. De vrede is er, zolang de Vietminh het goed vindt. Opmerkelijk is, dat de ambas sades van de Sovjet-Unie, Polen en VOOR DE Wereldtentoonstelling in 1958 wil de Belgische regering, in Brussel de hoogste wolken krabber ter wereld laten bouwen. Het ding zou 500 meter hoog moe ten worden. Op 't dak komt een televisiemast van 135 meter. IN HET OOSTELIJK deel van Mid den-Griekenland moet een aardbeving hebben gewoed. De seismografen in Triest registreerden haar. DE CONTACT-COMMISSIE voor na tuur- en landschapsbescherming heeft de Eerste Kamer meegedeeld, dat het haar verontrust, dat er nog steeds oefenterreinen voor militairen in ons land worden aangewezen, spijt de be lofte van de regering (in 1952) dat net uit zou zijn. TWEE TANKSCHEPEN van Onassis, die elkaar in het Suezkanaal tegen kwamen, zijn tegen elkaar gebotst. De schade was behoorlijk groot. De schrik ook. EEN 82-JARIGE Hagenaar heeft Vrijdagnacht, in een echtelijke twist, zijn 66—jarige vrouw met een hamer op het hoofd geslagen. De man pleeg de later zelfmoord, De vrouw be kwam geen dodelijke verwondingen. DE SPAANSE regering houdt zich van de domme, voor wat betreft, de kwestie Degrelle, de vroegere Belgi sche Rexistenleider. Brussel loopt al rood aan. ER IS BINNENKORT een oplossing te verwachten, inzake het geschil over de mijnwerkerszetel in het raad gevend comité van de L'.K.S.G. IN HAAKSBERGEN is een 34-jarige man gearresteerd, die ervan verdacht wordt een pasgeboren kind te heb ben vermoord. De man leefde samen met een weduwe. DR. GERLACH VAN ROYEN O.F M oudhoogleraar aan de rijksniversitoit te Utrecht, is vorige weck uit voor zorg bediend. Er is geen direct ster vensgevaar. ALLEENGELATEN kinderen sticht ten in Leiden brand in huis. Een baby van 7 maanden is daarbij omgeko men. Het huis werd verwoest. De ouders zijn half waanzinnig van ver driet en berouw over hun verregaan de zorgeloosheid. EEN AMERIKAANSE senator heeft critiek geleverd op de vele reizen van Foster Dulles naar Europa. ,,De di plomaten hebben niets meer te doen", aldus de senator. ,,Laat de Europese staatslieden anders naar Washington komen" Het broeit weer in de Zuidameri- kaanse hoek. Costa-Rica voelt zich bedreigd door een invasie uit Nicara gua, in verband waarmee het land om een spoedbijeenkomst van de or ganisatie der Amerikaanse Staten heeft verzocht. Nicaragua zou een serie acties heb ben ontketend, waardoor ,,een ernsti ge toestand" is ontstaan. Costa-Rica beweert, dat er gevaar dreigt voor de Amerikaanse republiek in het alge meen, door dc ontstane situatie. ,,Een Amerikaanse regering", (welke, dat zegt men niet), zou tien militaire transportvliegtuigen naar Nicaragua hebben gestuurd. De presidenten van beide landen zun oude politieke Nieuujaarsbelofte van Sovjets ingelost De twee Amerikaanse gevangenen, wier vrijlating op Nieuwjaarsdag door de Sovjet-Unie was beloofd, zijn de zer dagen in West Berlijn aangeko men. Het zijn William Marchuk en John. II. Noble. De eerste werd in 1949 gearresteerd tegelijk met zekere William Verdine wiens huidige verblijfplaats de Rus sen, naar zij beweren, onbekend is. Een 20-jarige Brit aan wie op 22 De cember politiek asyl in Oost Duits land zou zijn verleend, is naar Enge land teruggekeerd. Hij had de grens per ongeluk overschreden. doodsvijanden Chili, Peru en Equa- dor lieten van zich horen in nota's aan dc VS. Engeland en de Scandi navische landen, dat zij hun stand punt inzake een 200-m ijlszone buiten de kust, handhaven. ..Ec-n oplossint! van het Oostenrijkse vraagstuk zou mogelijk de belang rijkste stap naar wereldvrede betcke nen", zo heeft de Oostenrijkse kan sclicr. Julius Raab, gisteravond in een radiotoespraak gezegd. ..Wij moeten de wereld duidelijk maken, dat een Oostenrijks vredes verdrag niemand tot nadeel kan strekken. Wij wensen in vrede met al onze buren te leven", aldus besloot Raab. De OEES-conferentie In officiële kringen werd vernomen, dat de conferentie van de Benelux- ministers, die vandaag op Anneville hij Breda, zou worden gehouden, niet doorgaat. Men gaat derhalve onvoorbereid naar de OEES-conferentie, welke op 19 Januari in Brussel wordt gehou den. Op 12, 13 en 14 Januari zal de ministerraad van de OEES enkele belangrijke vergaderingen hebben. Men hoopt te komen tot een beginsel overeenkomst inzake de vorming van een Europees fonds, waaruit landen kunnen worden geholpen, die tot her stel van de inwisselbaarheid van hun valuta overgaan. geldig cn nevelig weer tot i Weersverwachting, vanavond: 5 2^2vaaT*)evvolkt en neveng weer. #»nior«a droog, maar later f t ge winde,rc!aS' Overwegend mati- i i Qncr, duidelijke richtingen. tuur stÜgtag van tempera- J __Va"daag: Zon oider 16 51 uur i Maan op 19.47 uur. Morgen: Zon uur. Maan onder 9.58 J communistisch China in Saigon met de dag groeien. De Sovjet-ambassade telt 200 leden. Zelfs de inheemse com munisten klagen hierover. Hammerskjocld heeft in Peking in tussen yele besprekingen gevoerd. Van resultaten omtrent het uitleve ren van de elf Amerikaanse vliegers, is nog niets bekend, maar waarnemers blijven hoopvol gestemd. Morgen zal de secretaris-generaal der V.N. waar schijnlijk uit Peking vertrekken. Twee kinderen en wel de 6-jarige J. K. uit Breda cn dc 6-jarige R. M. uit Rijsbergen, respectievelijk een jongen en een meisje staken Zater dagmiddag onverwacht de Effenseweg Daar reed de motorrijder J. K. uit Dinteloord, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. De kinderen werden daarbij ernstig gewond. Het jongetje liep een hersenschudding en schedelbasisfractuur op, het meisje 'n hersenschudding. Beiden zijn ver voerd naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. De motorrijder bekwam een wonde aan het voorhoofd, terwijl de motor tamelijk ernstig werd beschadigd. De afdeling Zaandam van de K.A.B. heeft het hoofdbestuur een brief gestuurd, waarin sug gesties worden gedaan voor 'n actie tot verlaging van de melk prijs. Het hoofdbestuur zou de leden moe ten adviseren, het gebruik van melk tot liet uiterste te beperken, om op die manier het evenwicht tussen viaag cn aanbod te verstoren, met als gevolg een aanpassing van de prijs. De actie zou tevens een waar schuwend element hebben. Gisteravond had dit voorstel het hoofdbestuur van de K.A.B. nog niet bereikt, naar de voorzitter, dc heer J. A. Middelhuis ons verklaarde. Het standpunt van het hoofdbestuur is dus niet bekend, maar op voorhand kon men ons wel zeggen, dat Zaandam eigenlijk oen open deur intrapt. De melkkwestie is Vrijdag in de Stich ting van de Arbeid aan de orde ge weest en in een telegram aan de re gering is de bezorgdheid van de Stichting uitgedrukt. Overigens moet men in aanmerking nemen, aldus de heer Middelhuis, dat ook de kostprijs van de melk is gestegen, o.m. door hogere prijzen van veevoeder, de loonrónden enz. Wel kan men zich af vragen of de regering niet beter de weg van de geleidelijkheid had kun nen volgen. Persoonlijk meende de heer Middelhuis ,dat het verbinden van een kopersstaking aan een zo be langrijk voedingsmiddel als melk, 'n bedenkelijk experiment is. De Nederlandse consumentenbond heeft Zaterdagavond besloten de re gering te vragen, dat zij de marge verhoging van de melkprijs opschort. De 434 leden van het Amerikaanse Congres, gezien op lief moment, waarop hen door de „speaker" van het Huis van Afgevaardigden de eed wordt afgenomen. Om de 2 jaar moeten de leden herkozen worden. John H. Noble (links) en soldaat William T. Marchuk, de twee Ame rikanen, die door de Russische autoriteiten na een langdurige gevangen schap zijn vrijgelaten. (Telefoto) Als een hardnekkige nachtmerrie kijkt in Engeland steeds meer dc zaak van Burgess cn McLean, de in 1952 verdwenen Britse diplomaten, om de bock. Een Loudens blad wist te mel den, dat beide mannen in Moskou zitten, waar zij optreden als adviseurs bij de Russische propagandadienst. Volgens het blacl zijn het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken cn, sommige parlementsleden, volledig ingelicht over de wijze waarop Bur gess en McLean via Praag in Moskou zijn gekomen en over hetgeen zij'in dc Russische hoofdstad uitvoeren. Het blad vindt het onverklaarbaar. dat het ministerie van Buitenlandse Za ken zo het stilzwijgen over de kwes- Koningin Juliana is gisteravond sa men met de prinsessen Beatrix, Ire ne cn Margriet, in een speciale trein uit St. Anton am Arlberg, waar zij een wintersportvacantie heeft doorge bracht naar Nederland vertrokken. Voor haar vertrek sprak H.M. met geestdrift over de ski-afdalingen, die zij en de drie prinsessen tijdens haar verblijf dagelijks hebben gemaakt. tie bewaart. Zelfs werd het onlang! iemand verboden een brochure te schrijven over de verdwijning. Het betrof hier een man, die een onder zoek naar de verdwijning van de di plomaten had ingesteld. SOVJET-AMBASSADE WEG UIT BAGDAD Als antwoord op het sluiten van de Iraakse ambassade in Moskou, heeft de Sovjet-Unie thans haar diploma tieke missie uit Bagdad teruggeroe pen. De Iraakse regering houdt vol, dat zij uit een oogpunt van bezuini ging haar ambassade in Moskou heeft gesloten. Belgisch Congo Missie-onderwij s zwaar getroffen Het missie-onderwijs in de Belgi sche Congo is ernstig getroffen door een maatregel van de minister van Koloniën, Buisseret, als gevolg waar van de salarissen van een derde der leraren aan de missiescholen met 25 procent wordt verlaagd. De missie zal, als zij het ontbre kende bijpast, de schoolgelden moeten verhogen, doch daardoor zullen de negers hun kinderen naar de staats scholen sturen, die immers geen last hebben van de schoolstrijd, die zich richt tegen de katholieken. In het Ambonnezenkamp ,,Been- derribben", bij Steenwijk, is het afge lopen weekend grote onrust ontstaan, toen de kampleiding, bijgestaan door 30 politiemannen, zou overgaan tot Een expeditie van Egyptologen en ingenieurs is door de Egyptische regering naar Opper-Egypte gezonden om een gebied van 200 mijlen in de Nijlvallei te gaan onderzoeken. Het onder zoek geldt een tiental archeologische plaatsen met inbegrip van grafplaatsen, tempels en begraven dorpen, welke alle dreigen te verdwijnen in het grote reservoir van Suddel Aly, een hoge stuw dam welke te Aswan zal worden opgericht. neel, om de taak tot een goed einde te brengen." Dr Amer zei verder, dat de buiten landse expedities hun deel zouden krij gen van de „geredde antiquiteiten". De nationalistische tendenzen van de jongste jaren zijn er oorzaak van, dat de meeste buitenlandse instellingen zich hebben teruggetrokken en dat hun oudheidkundige plaatsen werden overgenomen door de Egyptische ge leerden. Wat het gevolg daarvan is, dat er minder Egyptische oudheden in de internationale musea worden ondergebracht. PLAATSEN J op 8.47 uur, Zondagmiddag is dan het grote moment voor Annie Meurs gekomen dat zij de lange reis naar Australië begon. De belangstelling van de zijde van de radio-televisie en de pers was enorm: immers, een meisje dat gaat emigreren in geselschap en onder de hoede van een minister is dan ook iets unieks. Moeder Meurs was kennelijk verheugd, dat haar dochter onder zulke goede hoede was: zij kon tijdens de interviews tenminste hartelijk lachen. Annie en minister Suurhoff zullen nog wel lange tijd aan deze merkwaardige reis terugdenken. Deze dam, die een van de grootste t wereld zal zijn, vormt het sleu telproject van het economisch ontwik kelingsprogramma van de Egyptische regering. Het waterpeil zal tweehonderd voet boven dat van het huidige Aswahnre- servoir komen waardoor de lagere landen langs de stroom tot over de Soedanese grond zullen worden over stroomd. Dr Mustafa Amer, de directeur van de oudheidkundige afdeling verklaar de, dat hij hoopte de hulp van iedere grote archeologische instelling in de wereld te verkrijgen om een expeditie uit te zenden. GEWELDIGE TAAK „7/e verwelkomen iedere materiële en technische hulp" zo zei hij. „Of schoon de regering in Cairo haar vol ledige steun heeft toegezegd, begrip aan de dag legt en beloofd heeft gro te sommen ter beschikking te stellen voor het project heeft Egypte niet de middelen in geld of in getraind perso- De voornaamste plaatsen, die zijn blootgesteld aan de „overstromingen" bevatten onder meer de Abu Simbel, waar Ramses II zijn beroemde tem pel van de Amon bouwde; een Grieks- Romeinse tempel te Kertasa en te Dcndur; de tempels van Ramses I te Beit-el-Wali, Garf Wussein, Es-Sebua en Ed.-Dirr. Verder wordt nog bedreigd de tem pel te Dekka, de tempel te Emada en de mooie tempel te Kalabsha, welke tijdens het Griekse en het Romeinse tijdperk werd gebruikt als een kerk, Dr Amer verklaarde, dat de beroem de Grieks-Romeinse tempel te Philae die thans i.i ieder seizoen wordt over stroomd, waarschijnlijk de enige plaats is, die profijt zal trekken van de nieu we dam. De expeditie heeft Cairo verlaten. Dr. Amer verklaarde, dat zij tot taak had te bepalen, welke plaatsen dade lijk moesten worden opgegraven, wel ke tempels gered kunnen worden door ze naar een hoger gelegen gebied te brengen, welke oude gebouwen „ver sterkt" kunnen worden cn ter plaatse kunnen worden gelaten zonder dat zij zullen lijden onder de periodieke over stroming en ten slotte welke fotogra fische opnamen er dienen te worden gemaakt van de archeologische plaat sen, welke niet gered kunnen worden. INDEX De geleerden zullen een lijst opstel len van alle tot hiertoe nog niet ge- copiecrde hiëroglyphen in het reser- voirgebied, alsmede van de reliëfs en de beelden. De expeditie zal Ier plaatse blijven totdat het overzicht zal voltooid zijn. Dr Ame hoopt op de uitgebreide medewerking van iedere grote Egyp- tologische instelling in de wereld om dat de kunstschatten evenzeer de we reld toebehoren als Egypte. evacuatie van een aantal gezinnen naar strafkampen in Heijthuisen en de Wieringermeer. De betrokken gezinnen verzetten zich, waardoor prompt een deel der kampbevolking tegenover de politie kwam te staan. De politie moest ge bruik maken van de honden ,die wa ren meegenomen. Eén Ambonnees, werd in het been gebeten en raakte daardoor ernstig gewond. De politie loste ook een waarschuwingsschot. De Ambonnezen gooiden met ketels, en blikken en sommigen trokken met knotsen, die van spijkers waren voor zien,tegen de politie op. De evacua tie kon niet doorgaan. Zaterdag trad de burgemeester van Steenwijkerwold als bemiddelaar op. De leider van de Ambonnezen, Siwa- letti, liet uitkomen, dat men vooral bezwaar had tegen het feit, dat de be trokken gezinnen naar een strafkamp zouden moeten. Siwaletti bleek door zijn vrouw te zijn beinvloed. Het conflict ontstond, doordat een aantal Ambonnezen, weigerde om 60 procent van het door hen met land arbeid verdiende salaris aan het kamp af te staan, zoals het gebruik is De betaalmeesters maakten aanmer kingen en werden daarop bedreigd. Zaterdag keerde de rust echter weer en de Ambonnezen besloten vrijwillig tot evacuatie naar de strafkampen. GEEN NIJMEEGS SUBSIDIE VOOR ETI Tie Nijmeegs te Raad heeft met 22 tegen 14 stemmen (waaronder de K.N.P.) besloten om het subsidie ad f 3540.— voor het E.T.I.-Gelderland, in te trekken. De voorzitter van de K.V.P.-fractie had dit voorgesteld en de directe oor zaak lag in het feit, dat bij de benoe ming van een directeur voor het ETI een katholiek, die als no. 1 op de voordracht stond, werd gepasseerd, kennelijk om 's mans geloofsovertui ging. QEREND is een 24-jarige knaap uit Enschedé, die het echte avonturiersbloed in zijn aderen heeft. Toen hij in 1950 werkloos was, monsterde hij aan bij de Holland-Amerika Lijn, De eerste reis was naar New York, waar Berend, sa men met een maat, van boord wipte en naar Chicago trok. Beide jongens vonden een baan en alles ging prima, tot Berend zo onverstandig was om zijn verloving (het meisje zat in Holland) uit te maken. Het deerntje was daarover zo ge belgd, dat ze de beide knapen aangaf bij de Amerikaanse auto riteiten. In de kortste keren zaten ze weer op de boot, maar nu op reis naar het vaderland. Bij Berend thuis lag al een op roep voor de militaire dienst te wachten en 't meisje liep steeds maar ginnegappend langs het raam. Berend is evenwel onver saagd. ..Na mijn dienst vertrek ik weer," sprak hij. „Mijn baas in Chicago wil me maar wat graag terug hebben."

de Stem | 1955 | | pagina 1