Mendés komt met nieuw plan voor Europese wapenproductie-„pooP W atersnood commissie Dinsdag op bezoek Gaat premier PANDIT NEHROE werkelijk heen Vier Beneluxconferenties in enkele weken tijds Zwarte Ruiterdroeg een klein arsenaal bij zich DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse premier blijft zijn idee trouw Een hoven-nationaal element Verzet verwacht van Benelux In Benelux: Een verplichte W. A.- verzekering Besluiten van betekenis Nieuwe senaat voor West-Berlijn Spoorwegstaking opgeschort Boodschap van Eisenhower Eenheidsgesprek voortgezet Volendam Weinig wind Eén Arabisch De caféhouder ging een licht op Kwestie-Degrelle België neemt het hoog op Herstel op Wallstreet Koudegolf over Hongarije Biesboscli en Langstraat teleurgesteld Verzet tegen regeringsmotieven leg er Duizend jaar oude vooroordelen lof gel mg van Gandhi als opvolger r A-bomvrije „schui'lkrnkker" 94e JAARGANG No. 21726 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V.' M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 JANUARI 1955 Advertentieprijs vopr de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezofiden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. T osse nummers 10 ci. r-u&uen.. nu. nooii. A1 rp i «3 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 93, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraa e no. FRANKRIJK heeft aan de regeringen van Engeland, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg nieu we voorstellen voorgelegd voor een Europese wapen-productie- „pool". De Franse voorstellen zijn vervat in een werkdocument, dat de basis voor de conferentie van zeven landen, die op 17 Ja nuari in Parijs zal beginnen. Het productiebureau is onafhankelijk van het bureku voor controle op de bewapening, in het instellen waarvan is voorzien in de accoorden van Parijs inzake de Duitse herbewapening. Ook zijn beide bureaux geheel verschillend. De functie van het controlebureau is er op toe te zien, dat de zes conti nentale Janden van de Westeuropese unie de hun toegestane bewapenings- omvang, welke in gezamenlijke over eenkomst is vastgelegd, niet over schrijden, en dat in het strategische gebied geen „ABC"-wapens (atoom, bacteriologische en schemische wa pens) worden gemaakt. Het strategische gebied bestaat uit West-Duitsland. In het nieuwe Franse plan wordt de instelling voorgesteld, van een Eu ropese bewapeningsgemeenschap in twee stadia: IEen overgangsperiode van twee jaar. In deze periode zouden twee commissies moeten worden ingesteld, die de zeven leden-landen vertegen woordigen, om het vraagstuk van de standaardisering van de wapens en de productiekwestie te behandelen. Op het gebied van standaardisering stelt Frankrijk voor besluiten te doen nemen door een meerderheid, waar door in dit eerste, stadium een „kleine dosis bovennation'aliteit" in het sche ma wordt verwerkt. Gedurende de overgangs-periode zou ieder land vrij blijven deel te nemen aan het gezamenlijke schema, of er buiten te blijven. Twee, drie of meer van de zeven landen zouden samen kunnen komen ter bespreking van de kwestie van de standaardisering van bepaalde wapens. O- Het tweede stadium zou op 1 Ja nuari 1957 ingaan met het instellen van een bureau op uitgebreide boven nationale basis, dat in opzet de KSG zou mpeten benaderen. In het Franse plan worden geen bij zonderheden gegeven voor dit laatste stadium, maar er wordt voorgesteld beslissingen uitsluitend te doen nemen door een meerderheid. Verder wordt gezegd dat het pro ductiebureau „vast-omlijnde en uitge- De Beneluxlandcn hebben een ver drag ondertekend, betreffende ver plichte W A-verzekering voor houders van motorrijtuigen. De Beneluxlanden geven deze ver zekering een verplicht karakter in hun wetgeveing. Elk land mag echter de verzekering vervangen door de storting van een borgsom, terwijl ieder land ook zelf het bedrag der verzekering en de details kan Vast stellen. EEN ONTPLOFFENDE, zelfgemaak te bom heeft in Casablanca twee Marokkanen gedood en er negentien verwond. PRESIDENT Tito, die nu in Birma is, zal geen bezoeken brengen aan Thai land en Indonesië, de uitnodigingen daartoe ten spyt. CADETTEN van de grootste militai re academie in Brazilië kwamen in opstand omdat hun exameneisen waren verzwaard. Zij bestormden de schoolgebouwen en richtten nogal wat schade aan. De opstand is in middels bedwongen. DE AMERIKAANSE ijsbreker „Atka" gaat proberen om het in 1929 door ad miraal Byrd gestichte basiskamp Klein Amerika" in het Zuidpoolge bied, te vinden. DE EIS tot stopzetting van de ver koop van een boek over Han van Meegeren is door de Amsterdamse rechtbank afgewezen. MENDèa-FRANCE, de melkvriend, heeft van dr. Adenauer een grbot pak zuivelproducten gekregen. Als zijn maag dat maar verdraagt. Iedereen stuurt maar. ARBENZ, de oud-president van Gua temala, is burger van het Zwitsers dorp Gross-Andelfingen geworden. In dit dorp woonde eens zijn grootvader. breide bevoegdheden" moet bezitten. Het uitvoerende lichaam van het productiebureau zou of een commissie van zeven landen kunnen zijn, die beslissingen neemt met een tweederde meerderheid, of een hoog gezagsor gaan. waarvan de leden theoretisch onafhankelijk zijn van enige regering. Een belangrijk nieuw punt in het plan is, dat de bevoegdheid van het bureau zich zou uitstrekken tot alle zeven landen, waaronder ook Enge land, terwijl de bevoegdheden van het bewapeningscontrólehureau beperkt blijven tot het continent. In zijn nieuwe plan heeft Mendès- France getraoht ipkening te houden met de bezwaren wan zijn Westeuro pese collega's, terwijl hij tegelijkertijd enig bovennationafisme in zijn plan heeft verwerkt om zijn tegenstan ders in het Franse parlement gunstig te stemmen. De premier zal volgende week In Rome en Baden-Baden pogen voor dit plan de steun te verkrijgen. Hij rea liseert zich. dat het, plan toch wel moeilijkheden zal veroorzaken bij En geland en de Benelux. Hij hoopt deze moeilijkheid echter in de loop van de komende besprekingen uit de weg te ruimen. i Ministers van de Beneluxlan den zullen elkaar in de komen de weken maar liefst viermaal ontmoeten voor besprekingen, die zowel betrekking hebben op de grondslagen van de Benelux zelf, als op de gezamenlijke bui tenlandse economische politiek. Maandag a.s. of iets later ontmoeten enkele Benelux-ministers' elkaar in Anneville bij Breda'om een oplossing te zoeken voor de liberalisatie in het kader van de OEES. Op 19 Januari zal in Brussel door alle ministers worden gesproken over een gemeenschappelij ke houding ten aanzien van de impas se, waarin de „GATT" is geraakt, de vrije deelneming van ondernemingen in de drie landen aan openbare aan besteding in de gehele Benelux, nog maals de liberalisatie van de handel Socialisten en Christen-democraten hebben overeenstemming: bereikt over de verdeling: van de zetels van de Senaat (regering:) van West-Berlyn. De soc.-democraten zouden zeven zetels krijgen. De socialistische bur gemeester, Otto Suhr, zou aanblij ven, De Christen-democraten krij gen volgens dit bericht zes zetels en zullen een onder-burgemeester aan wijzen. De Britse vervoerscommissie heeft toegezegd, dat de lonen van de 400.000 Engelse spoorwegarbeiders zullen wor den herzien, zulks „in het licht van de jongste gebeurtenissen." Het vak verbond heeft in verband daarmee de opdracht tot staking opgeschort. De vervoerscommissie zal de bevin dingen uit het rapport van het Hof van Onderzoek naar letter en geest uitvoeren. Indien de komende onder handelingen met de vervoerscommis sie geen resultaat hebben, zal de sta king opnieuw worden afgekondigd. Nu reeds is besloten, dat de lonen van de spoorwegarbeiders in de laag ste klasse verhoogd zullen worden. Britse vakbondsleiders hebben zich accoord veiklaard met loonsverhogin gen voor autobuspersoneel in de pro vincie. en tenslotte de Frans-Duitse economi sche samenwerking, welke een gevaar voor de Benelux inhoudt. Eind Januari zal worden beraad slaagd over een werkstuk voor een volledige ministersconferentie, die zich in Februari zal bezighouden met de .mogelijkheid van ingrijpende wyzi- ging van het landbouwprotocol. De eerste vergadering was aanvan kelijk vastgesteld voor vandaag, doch minister Spaak bleek door ambtsbezig heden verhinderd. Naar wij gisteren vernamen, houdt men het voorlopig op Maandag. Naar wij vernemen zal de KVP de KNP en de Katholieke werkgemeenschap in de P. v. d. A. voorstellen wederom contact op te nemen voor het z.g. een heidsgesprek. Dit gesprek werd enige maanden na het verschijnen van het Bisschoppelijk Mandement door de KVP-delegatie af gebroken omdat zij van mening was dat het uitblijven van enige positieve houding der werkgemeenschap verder praten nutteloos maakte. De KVP wilde dit bericht niet be vestigen noch ontkennen. DE RECHERCHEURS van Scot land Yard hebben enkele slape loze nachten gehad, omdat er een Griekse schoonheidskoningin,, die in Londen studeert, zoek was. Na 14 dagen kwam ze opgewekt te rug ,,Ik vierde wat vacantie", zei ze. DE WERELDFEDERATIE ter be- schermim van Dieren zal onderzoe ken waardoor 400 apen, die van India naar Londen werden gevlogen, de verstikkingsdood zijn gestorven, DE R. K. schoolraad heeft geen be zwaren teg envoorlichting over leger en luchtmacht aan leerlingen van de ULO en L..ger Technische dagscho len. DE STICHTING van de Arbeid heeft van haar ontstemming blijk gegeven, dat zij door de regering buiten het overleg over de melkprijsverhoging is gehouden. De verhoging beschouwt men als een gevaarlijke maatregel. DE MAN, die de minister van De fensie van Laos heeft vermoord, door een handgranaat te gooien, is gisteren gearresteerd. Hij had 80 moorden ge pleegd. HET BEZOEK van koningin en prins aan de West zal, naar in Suriname verluidt pas in November kunnen ge schieden. OM LIFT-exccssen te voorkomen, hebben alle militairen, die dit week einde bewegingsvrijheid hebben, een vrij vervoertje voor rijksrekening. *n Koor aan de Zaan hield drie knapen van 13, 14 en 15. jaar aan, die zeven inbraken hadden gepleegd. De buit werd steeds ver snoept. DE PALEIZEN van ex-koning Faroek van Egypte zullen worden verbouwd tot casino' die speciaal voor touris- ten bestemd zijn. De Egyptenaren mog»-i niet aan de roulette-tafel zit ten. Die moeten maar zwarte-Pieten. Weersverwachting geldig tot 2 vanavond: Ver.u derlijke bewolking en I overwegend droog weer met hie* 2 en daar misi Weinig wind In di ochtend lichte en hier en day J matige vorst, in de middag temt' 2 raturen oni hei vriespunt. Vandaag: 7.on onder 16.49 maa. 2 op 17 02 uur .Borgen: ion op 8.1/ 2 onder 16.50. maan op 18.26. onder 2 9.12 line Maandag: zon op 8.48 2 maan ondci 9.37 uur. De wateren en de zeewering zijn met een laagje ijs bedekt en daar mee is over de kleine houten huis jes gó uit een winters sprookje weggehaald een romantische waas gestreken. Al met al is het daar aan de Gouwzee een mooi winters feest geworden, dat een vrolijke indurk maakt op jong en oud. De jeugd van Volendam heeft nu slechts een grote zorg en die is, dat het zal gaan dooien! Een schil derachtige opname van een pier aan de met ijs bedekte Gouwzee, welke zeer tot de verbeelding spreekt. De Tilburgse politie heeft de bij zonderheden bekendgemaakt over de arrestatie van „cfe -zwarte Ruiter", J. J. G. uit Mierlo-Hout, die Donderdag morgen in een café werd gearresteerd. Dat J. J. G. gearresteerd kon wor den, is voor een deel te danken aan de ruime publiciteit welke door de kranten aan de schietpartij van de vorige avond, was gegeven. Een café houder in Tilburg, in wiens zaak J. J. G. de nacht had doorgebracht, kreeg na het lezen van zijn ochtendblad ver denking tegen eer, gast, die rustig zat te ontbijten. De man belde de politie op en reeds enkele minuten later stapten er twee dienaren van Herman dad binnen. De één richtte zijn pistool op J. J. G. en de ander ging terstond tot fouillering over. De resultaten wa ren verbijsterend. De man had een riem om zijn lichaam gebonden en daaraan bengelde een geladen revol ver. Verder was hij in het bezit van een ..stengun". evenals de revolver, geheel met scherpe patronen geladen. Los in zijn zakken had hij nog 39 scherpe en 20 losse patronen. J. J. G. zal ter beschikking van de officier van Justitie te Breda worden gesteld. Uitgemaakt zal moeten wor den of en in hoeverre deze gevaarlij ke knaap de hand heeft gehad in de serie misdrijven, die de laatste tijd in Oost-Brabant werden gepleegd. België neemt het hoog op, dat de Spaanse autoriteiten asyl hebben ver leend aan de voormalige Rexistenlei- der Degrelle, over wiens uitlevering thans wordt onderhandeld. De Belgische ambassadeur in Madrid is naar Brussel teruggeroepen en hij zal zich niet eerder weer in Spanje vertonen dan nadat de Spaanse rege ring een verklaring over Degrelle's aanwezigheid in Spanje heeft gegeven. Men maakt er in Belgische regerings kringen geen geheim van, dat het weieens tot verbreking der diplomatie ke betrekkingen zou kunnen komen, als de Spaanse regering geen bevredi gend antwoord geeft. Op de New-Yorkse beurs werden de laatste dagen verliezen geleden van 1 tot 2 dollar per aandeel. Eergisteren tegen het slot trad herstel in, maar de koerswaarde was toch met millioenen dollars gedaald sinds de nieuwe be perkingen voor effectenaankoop op prolongatie van kracht werden. Gis teren opende Wallstreet echter aan merkelijk vaster. Over Noord-Hongarije gaat op het ogenblik een bijkans ongekende kou degolf, zo meldt radio-Boedapest. De acht voornaamste wegen In dit ge bied zijn geblokkeerd. Krachtstations bevriezen, hetgeen volgens de omroep een bron van grote moeilijkheden is. Het verkeer in Nederland over het water ondervindt hinder van het ijs. De veerdienst EnkhuizenStaveren is gistermorgen gestaakt. Bij Schipborg onder de gemeente Anlo (Dr.) zijr twee kinderen van zes en acht jaar van de familie B. te Anlo door het ijs gezakt en verdron ken. President Eisenhower dankt enthousiast voor het applaus van het Con gres na zijn rede, waarmee hij het niewe zittingsjaar van het Amerikaanse Parlement heeft geopend. Achter hem zien we links Vice-President Nixon en rechts de „Speaker" van het Huis van Afgevaardigden, Sam. Rayburn. DE BESLISSING van de Re gering om geen rijksvergoeding te geven voor de schade, die bij de jongste stormvloed in Decem ber is aangericht aan de dijken van de buitenpolders, waaronder ook de Biesboscli hoort, heeft heel wat teleurstelling verwekt. De reacties zijn niet bepaald vriendelijk en het is niet vreemd wanneer men nu van bevoegde zijde hoort verkondigen, dat ren dabiliteit van de getroffen gron den voorlopig wel kan worden afgeschreven. Dit geluid was ook te beluiste ren op de vergadering, die gis teren te Dordrecht werd gehou den door de burgemeesters van Made, Dussen en Werkendam, samen met de Stichting van de De Arabische Liga is in een gehei me conferentie bijeen geweest. Van het besprokene is het een en ander uitgelekt en zo wordt er gezegd, dat de Arabische landen een gemeenschap pelijk leger willen oprichten. De hoofdkwartieren van de Arabi sche legers zouden in geval van oor log worden samengevoegd. Behalve nog een reeks andere gezamenlijke militaire maatregelen, zou men ook de schepping van een economische unie tussen de landen van de Liga voor ogen hebben Men wil samenwerking met het Westen op voorwaarde van een rechtvaardige oplossing van dt Arabische problemen, in het bijzondei van de Palestijnse kwestie, meer mi lilaire en meer economische hulp. De legeringen van de aangesloten landen hebben de voorstellen in studie. PANDIT NEHROE, eerste-minister en minister van buitenlandse zaken in India is 65 jaar oud en daarom van oordeel, dat het tijd wordt, om over „heengaan te denken. Je Brahmanen zetten namelijk al sedert duizenden jaren op die leeftijd, iedere openbare activiteit stop om zich aan meditatie te wyden. Isiuhci ZO ,dai. d? ontzaglijke hoe veelheid werk die Nehroe iedere dag verzet te zwaar op zijn schouders begint te wegen? Men zou het kun nen aannemen wanneer men even onderzoekt welke lasten hem op de schouders drukken: hij is eerste mi nister, minister van buitenlandse za ken, minister van landsverdediging voorzitter van de commissie vari ,.het plan" voorzitter van de commis si e van atoomenergie, voorzitter (tot 1 Januari) van de Congrespartij enz. Maar 1 dat werk. al die reizen, al die redevoeringen van twee uur en langer voor de massa's Indiërs, schijnen de Indiase leider toch niet te vermoeien. Hij werkt 18 uur per dag. Hij be- aart zijn goede lichamelijke gesteld- d door dagelijks Yoga-oefeningen doen. Degenen die in de onmid dellijke omgeving van de leider Ie- ven zijn van oordeel dat Nehroe nog wel een tiental jaren met diselfde "va .kan verder leven, een vaart" die de jongere medewerkers van Nehroe niet in staat zjjn te vol gen. Waarom spreekt Nehroe dan van een mogelijk heengaan, en waarom geeft hij het voorzitterschap van de Con- espartij op? Omdat hij van mening is dat die partij, welke door grijsaards wordt beheerst, minder en minder invloed begint te krijgen. Nehroe oordeelt dat India niet met oude eerbiedwaardige heren, die vol vooroordelen zitten, de uitdaging die het communistisch China heeft toe gestuurd, kan handhaven: ,,A1 wat China doet, zullen wij beter doen. 1 fs de revolutie. Maar onze metho des zijn vreedzaam en kosten min der." VERJONGING Er werd een eerste stap gezet op de weg naar verjonging van de ka derleden. Nehroe heeft tot voorzitter van de Congrespartij een weinig be kende Gandhi-volgeling benoemd. Het is de 49-jarige Dhebar, een man die zich enkel voedt met mais en met afgeroomde melk. Dhebar woont in twee kamers zonder meubilair; alleen ligt er in een van de vertrek ken een tapijt. Het is hier dat Dhebar in zijn functie van eerste minister van de Indiase staat Shaurashbra dag in, dat uit, de personen uit alle lagen van de bevolking ontvangt. Dhebar kent beter dan welke andere Indiase leider ook, de problemen van de in ellendige toestand verkerende kleine boeren van India. Het doel van de „operatie Dhebar" is: het gras voor de voeten van de communisten weg maaien door de Congrespartij een nieuw dynamisme in te blazen. De communisten van India hebben de vjongste twee jaar verontrustende vooruitgang gemaakt. Zij best likken over 60.000 militanten, over de finan ciële steun van enige industriëlen. De communisten behalen thans 13,5 pet. van' de stemmen tegen 8,5 pet. in 1952. De socialisten kunnen de commu nisten het hoofd niet bieden. Om de communistische propaganda te compenseren kan de Congrespartij dus enkel en alleen rekenen op haar economische verwezenlijkingen. En deze zijn indrukwekkend. De balans van de eerste drie jaren van het vijfjarenplan werd onlangs gepu bliceerd: de industriële productie steeg met 30 pet. en die van de land bouw met 14 pet. Er werden vijf millioen ha bevloeid, het aantal trac toren werd verdubbeld, de electrici- teitsproductic nam met 56 pet. toe: er werden 86 locomotieven per jaar vervaardigd tegen vroeger niet één. Er werden auto-, rijwielen en tele foonindustrieën opgericht. India is begonnen met de uitvoer van naaimachines en van andere mechanische producten. Gebieden welke door 125 millioen mensen wor den bewoond, werden van de gevrees de malaria bevrijd. Maar deze vooruitgang gaat nog niet snel genoeg naar de mening van het commissariaat van het plan. De credieten ontbreken, vooral voor de metaalindustrie, welke in 1960 een capaciteit van zes millioen ton zou moeten bereiken. Daarom heeft In dia Duitse en Russische credieten aanvaard, om twee grote staalbe drijven te kunnen oprichten. India zal de toegestane credieten binnen een zeker tijdsverloop mogen terug betalen. Deze voorstellen waren heel wat beter dan die welke door Brit ten en Amerikanen werden gedaan. De Angelsaksers gaan echter niet bij de pakken neerzitten. Zij hebben Mister Percival Beale naar ïndia ge zonden. Beale is de invloedrijke raad gever van de Bank van Engeland. Beale zal de „Industrial Credit and Investment Corporation of India" moeten oprichten. Hij zal proberen om de Duitse en de Russische aan biedingen in milddadigheid te over treffen... Landbouw in Noord-Brabant en vertegenwoordigers van de NCB de Maatschappij van Landbouw en de CBTB. Het liefst had men. zo bleek in de vergadering, onmiddellijk een spon tane reactie later, horen op de rege ringsbeslissing, maar men heeft dit niet gedaan, nu bekend is geworden, dat Dinsdag a.s. een aantal leden van de Watersnoodcommissie van de Twee de Kamer een oriëntatiebezoek aan het getroffen gebied van de Brabantse Biesbosch en de Langstraat zullen brengen. Ook dan zal van de diepe teleurstel ling worden kennis gegeven. Gister avond heeft men een werkplan voor dat bezoek opgesteld en daarin is o.a. een bespreking vervat, waarin de mo tieven, die de Regering tot haar be slissing hebben geleid, danig onder vuur zullen worden genomen, GUNSTIGE OOSTENWIND „Wanneer de wind zo blijft en het gaat niet meer vriezen, dan kan er in de Biesbosch heel wat hersteld worden," zo meende de heer W. G. de Waard. „De Biesbosch is met deze Oostenwind practisch droog en op verschillende plaatsen zijn de dragli nes al aan het werk om ringdijken te leggen en de eerste schade zoveel mo gelijk te herstellen. Echter niet aan alle polders in De Biesbosch wordt gewerkt. Er zijn er n.l. waar het hersteilen van de schade meer zou kosten dan de grond, die beschermd zou worden, waard is. De kans bestaat daardoor, dat enige pol ders zullen blijven „zwemmen" en straks verdronken land zullen blijven. Er wordt binnenskamers een strijd gestreden over de noodzakelijke hoog te van de dijken. Landbouwkundig be zien zouden ze hoger moeten worden, maar volgens waterstaatkundige ex perts moet de Biesbosch primair als waterbergingsgebied worden be schouwd en dan zouden hoge dijken gevaar betekenen voor omliggende ge bieden. Een compromis zou zijn, dat de dij ken op de huidige hoogte versterkte binnentaluds krijgen, zodat ze aan de binnenzijde niet meer ondermijnd kun nen worden. JCEN Westduitse uitvinder, ze kere meneer C termann, heeft te Erankfcrt patent ge- noi,.„., op een bijzonder so rt schuilkelder, die bestand heet te zijn tegen een voltreffer van een atoombom. He ding is door de uitvind :r „Rollende schuilt elder" gedoopt. Het is rond als een koge' en het heeft een doorsnede van vijf meter. Binnen i de bol bevindt zich een klei ere kogel, waarin tinn mensen kunnen plaatsnemen. Deze kleine kogel blijft steeds in dezelfde stand, ook al rolt de buitenste bol s een knik ker over de straat. De bol biedt bescherming tegen de enorme hitte welke er bij een atoom explosie vrijkomt. Bij massa productie zouden de kosten t an een dergelijke bol ongeveer tienduizend gulden ledragen. Wie weet krijgt iedereen stiaks 20'n „gezins-knikker" in zijn tuintje. "N

de Stem | 1955 | | pagina 1