Kwellend vraagstuk aangesneden op studiecongres van K.V.P. Hield Belg rooftochten door de Oostbrabantse dorpen? Onbevoegde draaide aan radio-apparaat r De wensen en de mogelijkheden Melk wordt drie cent duurder Sovjet-ambassade ontkent dat staf is uitgebreid Vorst houdt aan: ijsbanen geopendgladde wegen Kiest Japan toch voor het Westen? Petersen krijgt zeven jaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Het onderwijs voor de aankomende jeugd Beroep en leven mogen niet als gescheiden worden gedacht Lichte vorst Hier en daar vier cent Tien belangrijke punten De ramp met de Triton Reddingboot kreeg contact geen Misleiding van openbare mening Clochards werden vlot geholpen Marine kreeg hoog bezoek mm Een president viel door moordenaarshand Politie heeft een draad in handen Onbegrensde brutaliteit Inbreker tevens wegpiraal? ETI-bestuursleden afgetreden De voetganger onder de loupe Nieuw onderzoek zaak-Dominici in Eind aan emigratie-leed? ER yjordt zo, ondanks alle schone woorden, nogal wat emigratie-leed geleden. Daar van kan mevrov 7 Godfroid- Hakker uit Amsterdam getui gen. Anderhalf jaar geleden emigreerde haar man naar Ca nada, waar hij het wat men noemt, best rooide. Mevrouw Godfroid en de drie kinderen zouden spoedig volgen. Immers cie heer Godfroid had al een huis gevonden en hij verdiende goed. Opeens werd van Cana dese zijde de reeds aan mevr. Godfroid verleende immigra tie-vergunning ingetrokken, zonder opgave van redenen. De 94e JAARGANG No. 21723 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oon 102 (Bijbuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) WOENSDAG 5 JANUARI 1955 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GOES, Dr. (van onze redacteur) Bijzonder urgent en bijzonder ingewikkeld, noemde Prof. Jos Gielen het vraagstuk van de onderwijsvoorzieningen voor de jeugd van 1216 jaar, voor zover die niet naar het U.L.O. of V.H.M.O. gaat. Dit probleem was onderwerp van bespreking op het eerste „gespecialiseerde" studiecongres van de K.V.P., dat Dinsdag in Den Bosch werd gehouden en waarvoor de belangstel ling zó groot was, dat men daarin reeds een blijk van grote waar dering mocht zien voor dit initiatief. Prof. Gielen kon niet alleen de staatssecretarissen van Onderwijs en Eco nomische Zaken, Dr. A. de Waal en Dr. G. Veldkamp verwelkomen, maar ook een aantal Kamerleden en vooraanstaande figuren uit het onderwijs zelf. Mgr. Dr. W. Koenraadt was er, als voorzitter van de Schoolraad, Mgr. F. op de Coul, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en voorts afgevaardigden van vrijwel alle aan het onderwijs geparenteerde or ganisaties. Partijvoorzitter Mr. W. van Doorn en de fraetievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, Prof. Romme, woonden eveneens het congres bij. DE H. VADER heeft weer een lichte hikaanval gehad, doch er bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. AMERIKAANSE en Cubaanse experts zullen de Panamese politie helpen bij het zoeken naar de moordenaars van president Remon. De vermoorde president is gisteren begraven. DE ZWEEDSE GEZANT in Mexico, die in Frankrijk dood langs de spoor rails was gevonden, is niet vermoord. Hij moet tijdens een treinreis door een onverhoedse beweging uit het raam zijn gevallen. McCARTHY heeft het voorzitterschap van de beroemdste subcommissie van de Senaat overgedragen aan de de mocraat John McLellan. IN DE GOLF VAN MEXICO is het stoffelijk overschot gevonden van de Amerikaanse aviatrice, mevrouw Bixby. DR. SCHLITTER, wiens vrouw in Londen iets erg ondiplomatieks had gezegd, zal niet meer naar zijn post terugkeren. Ontslagen is hij nog niet. ER ZIJN PLANNEN voor het houden van een massa-bijeenkomst van Christelijke kerken in Nederland, op Tweede Paasdag te Amsterdam. IN DE STAATSCOURANT lazen wij, dat een flinke meerderheid van de notarissen zich voor oprichting van een notarieel pensioenfonds heeft uit gesproken. VASHINGTON schat, dat het nog minstens twee jaar zal duren, voor Duitsland strijdkrachten voor de Westerse defensie kan le veren. Men heeft zieh echter wel meer in de Duitsers vergist Ze zijn vaak heel snel. NEDERLANDSE zakenlieden hebben in Peking handelscontractcn afgeslo ten ter waarde van ruim 6.5 millioen gulden. DE GEESTELIJKE leider van Tibet, «fw-ïï1®' die m°menteel in Pe king verblijft, is van plan een bezoek h LIC"SCr Nehroc van India te wiRen gaanarna Z°" hlj naar Moskou EEN 36-JARIGE VROUW uit het Groningse gehucht Horsten, is onder verdachte omstandigheden overleden Er is sectie verricht. De vrouw was moeder van 9 kinderen. IN ENGELAND worden noodmaatre gelen voor de kolenvoorzicning geno men, met het oog op een dreigende spoorwegstaking. Deze staking (die op 10 Januari zou moeten beginnen) is op een kabinetsvergadering bespro ken. PIA BECK, de bekende Jazz-pianis- te, rr.oet een maand rust houden. Zij viel in Luxemburg van een trap en kneusde haar hand. ENGELAND zal op 28 Februari en kele gebieden aan de grens met So- mali-land, welke het sinds 1944 bezet hield, aan Ethiopië overdragen. DE WESTDUITSE communisten de den gisteren weer een poging tot po litiek samengaan met de socialisten. Deze zijn er echter niet van gediend. DE EGYPTISCHE regering zal niet toestaan, dat Israëlische schepen ge bruik maken van het Suez-kanaai. DE ZUIDAFRIKAANSE minister van Financiën, Eric Louw, heeft er de functie van minister van Buitenlandse Zaken bij gekregen. BE PLAATSELIJKE militaire com mandanten hebben nu opdracht ge kregen, „opneemplaatsen" voor mi litairen in hun garnizoenen op te zoeken. Er zij onderwijskwesties genoeg, zei Prof. Gielen, die geen probleem meer zijn. Ze vragen nog slechts aandacht op het vlak van de practisehe poli tiek. Over het onderwijs voor de jeugd tussen 12 en 16 jaar, die geen U.L.O.- of V.H.M.O.-onderricht gaat volgen, zijn echter de meningen nog verdeeld. Met name de verhouding tussen beroepsonderwijs en algemene vorming is een veelbesproken en veel omstreden punt. Het bereiken van eensgezindheid omtrent de practisehe houding die de partij bij de aanpak van dit vraagstuk moet aannemen, noemde hij als voornaamste doel van deze gedachten wisseling. .Drie sprekers hebben het gecompli ceerde pro'w^m van drie kanten be naderd. Pater Dr. II. van Waesberghe S.J. besprak de facetten ervan in hun algemeenheid. De vraag naar de juiste verhouding: tussen algemene vorming en beroepsvorming bij het onderwijs voor jonge mensen achtte hij duidelijk aan de orde gesteld. De relatie tussen beroep en leven, stelde hij, moet deze verhouding bepalen. En omdat, het leven dn zijn maat schappelijke genuanceerdheid voor ie dere mens en iedere groep van men-# sen verschillend is, zal de algemene vorming ook uiteen moeten vallen in een veelheid van vormen, gelijksoor tig aan die van het loven zelf. Pater van Waesberghe haalde wij len Prof. Kohnstamm aan: dat het algemene onderwijs moet zijn de vor ming van hart, hoofd en hand. En deze samenhang, in zijn juiste harmo nie, constateerde hij, kan slechts van uit een strikt levensbeschouwelijke visie worden bepaald. De verhouding van het beroep tot kerk, gezin en persoon, met al haar consequenties moet richtinggevend zijn voor een algemeen program van persoonlijkheidsvorming op de scho len voor levensonderwijs. Het centrale gegeven moet zijn de vorming van de vakman en de huismoeder, in de vol le, rijke zin van deze begrippen. Die vorming moet afgestemd zijn op het beeld van de volledige, katholieke mens. Op de eerste plaats zal aandacht moeten worden gegeven aan een de gelijke opleiding van leerkrachten, die voor hun taak zijn berekend. DE PRACTIJK J 5 Weersverwachting, geldig tot t vanavond: i In !ïet Zui<Ien van het land veel [.ew,"lkinB met enige sneeuw of hct Noorden van het land ny,^, |v*',ule wolkenvelden en t maüren" 'l1"""-- Krachtige tot vena r ?,ostel6ke wind. Overwe- send lichte vorst. vandaag: Zon onder 16.45 uur. nn'sVP m uur- Morgen: Zon op 8.50 uur. Maan onder 6.53 uur. J Dat wenselijkheid en werkelijkheid van dit alles nog ver uiteen liggen voor wat de vorming van het jonge meisje betreft, toonde mej. M. Wil- lemse uit 's-Hertogenbosch aan in een op de practijk afgestemde inleiding. Als leidster van de Mater Amabilis- scholen in haar woonstad sprak ze regelrecht uit de ervaring. Nog al te zeer, betoogde ze, wor den de jonge meisjes tot een vroeg tijdige, geforceerde aanpassing aan de wereld der volwassenen gedwon gen, met als gevolg dat zij niet opge wassen zijn tegen de i.%vloeden van het werkmilieu en ook onvoorbereid het huwelijk ingaan. Dit alles ziet men wel in, getuige de maatregelen, die er genomen wor den. Zij hebben echter nog een te incidenteel karakter. Ondanks de groei b.v. van de Mater Amabilisscholen, lopen nog een groot aantal meisjes de nodige levensvor- E\ is *en Sroot tekort aan scholen, leerkrachten en geschikte lo kaliteiten. Het werk kan succes heb ben, maar het vraagt ook en vooral naar materiële mogelijkheden en naar algemene maatregelen, zoals verlenging van de leerplicht, die een al vroegtijdige opneming in het bedrijfsleven voorkomt. Dr\ A- Bremmers, directeur van de M T.S. „St. Vigilius" te Breda, zag het beroepsonderwijs en de al gemene vorming als één en onverbre- keiijk. Op de vakscholen, betoogde hij, kwam voorheen van de algemene vorming weinig terecht. Het onder wijs was slechts een fragment van wat het moest zijn. Algemeen wordt reeds ingezien dat knapheid en vak kennis alléén niet meer voldoende zijn voor het vervullen van een taak in de maatschappij. De persoonlijk heidsfactor heeft accent gekregen. Dit zal zijn weerslag moeten vinden in het onderwijs. Dr. Bremmers legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een fundamenteel katholieke op leiding van leraren bij het nijver heidsonderwijs en hij stelde, dat de leraar-op-uurloon zal moeten verdwij nen, om plaats te maken voor de all round paedagoog. Hij betoogde ook, dat goed.: leerkrachten goede leer middelen behoeven en dat een soepel subsidie-beleid meer nodig is dan een keur van overheidsvoorschriften. Dit en een gezonde samenwerking met het bedrijfsleven, meende hij, kan aan de gewenste onderwi.issanering bijdragen. Tenslotte pleitte Dr. Brem mers voor royale uitbreiding van het katholieke nijverheidsonderwijs en Nu de kostprijs voor de melk is gestegen is ook voor de ver bruiker van melk (ze werd er toch al niet vetter op) een prijs verhoging noodzakelijk. Vanaf 9 Januari zal de melk drie cent per liter duurder worden. Naast deze verhoging, als gevolg van de kostprijsstijging, is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhandel zal be sluiten tot een marge-verhoging van de slijter. Daardoor komt er (tijde lijk) nog een centje bij. voor een part-time-onderwijs dat al lereerst op de algemene vorming ge richt moet zijn. OVEREENSTEMMING De inleidingen gaven slof genoeg voor een uitgebreide discussie, die de practisehe mogelijkheden en moeilijk heden in het brandpunt der belang stelling zette en de inleiders hier en Als conclusie van wat tijdens het congres naar voren kwam, werd gesteld dat de KVP aan het navolgende nadrukkelijk aandacht zal moeten schenken. 1. Jong Nederland heeft recht op die ontwikkeling, waartoe aanleg en karakter in staat stellen. 2. Arbeidsverbod voor jonge mensen in het bedrijfsleven tot en met 16 jaar en volle dagen onderwijs voor deze categorie. 3. Part-time stelsel tot en met IS jaar. 4. Bijzonder Onderwijs ook in de beroepsopleiding en het part-time stelsel. 5. Vorming van leraren voor het beroepsonderwijs in eigen Katholiek instituut. 6. De Maatschappelijke waar dering van alle leerkrachten in overeenstemming met de huidi ge betekenis van hun arbeid, j 7. Groter mate van vrijheid in het beroepsonderwijs om het begrip en ervaring van „Hu- man relations" (de betrekkin gen van mens tot mens) tot zijn recht te laten komen. S. Aanmerkelijke, zij 't gelei delijke, uitbreiding van het Ka tholiek technisch onderwijs. 9. Planning voor de oprich ting van scholen voor technisch onderwijs door de Katholieken zelf. al is samenwerking en ver gelijking der onderscheidene plannen gewenst. 10. Wettelijke regelingen die nen zoveel mogelijk vrijheid te laten aan de scholen, opdat deze voor wat hun eigen taak be treft, de totale mens in hun werk kunnen betrekken. Prof. Dr. Romme in gesprek met Pater Stockman. daar bracht tot precisering van hun standpunt. In elk geval kwam men tot overeenstemming omtrent een aan tal-middelen, die zullen moeten wor den aangewend om het vraagstuk in zijn algemeenheid naar een oplossing te brengen, al zullen op details de meningen nog wel eens botsen. Minister Cals, die nog altijd ziek is, kon het congres niet bijwonen. De voorzitter verzocht de wél aanwezige Excellenties hem de beste wensen voor algeheel herstel over te brengen. Een Ierse ingenieur heeft gisteren, toen hij als getuige werd gehoord bij het onderzoek naar de Triton- ramp, verklaard, dat een onbevoegde in de nacht van de ramp aan de knoppen van de kortegolfontvanger op de verkeerstoren van Shannon heeft gedraaid. Hierdoor konden de berichten van de reddingboot, die naar het vlieg- Minister Beyen heeft gisteren be zoek geliad van de Sovjet-ambassa deur in ons land, de heer S. P. Kirsa nov, die eens kwam praten over de kwestie omtrent de bezetting van zijn ambassade. Onze ministers van Buitenlandse Zaken hadden in een memorie van antwoord aan de Kamer meegedeeld, dat het personeel van de Sovjet-am bassade in ons land, zonder geldige reden, bijna is verdubbeld. De heer Kirsanov heeft op een persconferentie (waarop geen vragen mochten wor den gesteld, omdat dit bij de Russen ongebruikelijk is) laten meedelen, dat alleen de handelsvertegenwoordiging van de Sovjet-unie van 15 tot 31 per sonen was uitgebreid, met het oog op de toegenomen handelsactiviteit tussen beide landen. De politieke afdeling van de ambassade werd niet uitge- breid. ..Het is duidelijk", aldus de ambassade, „dat de verklaring van de ministers slechts kan voeren tot mis leiding van de openbare mening in Nederland. Dit kan de ontwikkeling van handelsbetrekkingen niet bevor derenDe ministers Beyen en Luns zullen later antwoorden. Japan wil met de V. S. een verdrag voor wederzijdse beveiliging sluiten, naar het voorbeeld van de verdragen welke Amerika o.a. met de landen van de ZOAVO heeft. Eerst zou dan echter de vorming van een nieuw le ger mogelijk moeten worden ge maakt. De Japanse regering heeft een Amerikaanse schadevergoeding van acht millioen gulden aanvaard. Met dit bedrag zullen de slachtoffers van de fatale Amerikaanse waterstofbom- proef worden geholpen. De Japanse communistische partij heeft een zui vering aangekondigd. De uiterst link se elementen in de partij zullen aan de dijk worden gezet. De weerpraatjes van het K.N.M.I. worden voor het publiek weer inte ressant. Men wil wel eens weten hoe koud het nu precies is of worden zal. Welnu, in Nederland kwam de tem peratuur nergens lager dan 4 gra den onder nul. Hetgeen voor een be ginnende winter toch nog de moeite waard is. De Oostenwind, die verantwoorde lijk is voor alle gezucht en gesteun zal, naar de weerprofeten melden, vandaag wat minder fel worden, maar de vorst houdt aan. In andere delen van Europa, Frankrijk b.v. woeden sneeuwstormen en in Noord- Italië vroor het 25 graden. In België ondervindt het verkeer veel last van ijzel. De luchthaven van Brussel was zelfs enige tijd gesloten, wegens ijs- vorming op de landingsbanen. De Pa- rijse daklozen hebben hun intrek ge nomen in twee ongebruikte metro stations. Op verschillende ijsbanen in ons land wordt al geschaatst. Oss had de ijs-primeur. In Vlissingen was de openbare weg een ijsbaan gelijk, als gevolg van ijzel. Op zee is het nog grimmiger dan anders. Een Spaanse marine-sleep boot ic voor de kust vergaan. Negen van de 11 opvarenden kwamen om het leven. In de Antwerpse haven sloeg een sleepboot om, waardoor 3 mannen verdronken. tuigwrak onderweg was, niet worden opgevangen. Aan deze inmenging door een onbevoegde is het waar schijnlijk te wijten, dat één der pas sagiers op het laatste ogenblik om het leven kwam. De reddingboot was namelijk te ruggevaren toen haar seinen niet door de verkeerstoren werden beantwoord. Men wilde eerst telefonisch contact met de toren maken. Daardoor kwam de boot veel later dan nodig was bi) het wrak, juist op het ogenblik, dat cén der passagiers, die zich aan de staart had vastgeklampt, in het water gleed. Hoewel er nog geen arrestaties zijn verricht, koesteren de rgks- en ge meentepolitie in Oost-Brabant de hoop, dat er enig licht zal komen omtrent de inbrakenreeks in dit gebied. Zoals bekend is er Zondagavond ingebroken in het kantoor van de Nederlandse credietbank te Oss, waarbij een vergeefse poging werd gedaan om de brandkast te forceren. De verwachting is gewet tigd, dat men nu spoedig de hand kan leggen op de daders. Er bestaat bijna zeker verband tussen deze inbraak en tal van andere misdrijven, in Oost- Brabant gepleegd. Men heeft een mannetje op het oog, dat wanneer men hem eenmaal te pakken heeft weieens benauwde uren zou kunnen gaan beleven. Het is een inwoner van het Belgische plaatsje Mierlo-Hout, zekere J. G. De man handelt in gebruikte auto's, maar ziyn strafblad wijst uit, dat hij ook van minder fraaie zaken niet vies is. De politie legt verband tussen het feit, dat er rond de jaarwisseling tus sen Boeket en Gemert een 23-jarige wielrijder werd doodgereden en een reeks inbraken in Boekei, Volkel en Oss, de avond daarna. Er zijn namelijk voldoend" aanwijzingen, dat G. op Nieuwjaarsavond in een groene auto in de richting van de Belgische grens is gevlucht. Zondagochtend moet hij zieh in Nederland hebben schuilge houden. om tegen het middaguur weer naar België uit te wijken. Hij passeer de een doorlaatpost zonder zijn auto. De wagen had hij in Brabant achter gelaten. Later moet hij weer over de grens zijn gekomen. Met enkele kor nuiten stal hij in Breda een personen auto, waarmee naar het operatieter rein werd gereden. Het eerste doel was Boekei. Daar raakte de gestolen wagen defect en de duisterlingen be sloten een andere te gappen. Hun oog viel op de bestelwagen van een win kelier. Uit een smederij in Boekei roofden zij twee stalen flessen, en de slangen en branders die volgens hen nodig waren om een brandkast open te snijden. In de haast of door onbekend heid met het gereedschap namen zij echter inplaats van een snijbrander, een lasbrander mee. Een dekzeil werd meegenomen om in het bankgebouw, dat de onverlaten op het oog hadden, het terrein van de werkzaamheden ontoegankelijk voor onbescheiden blikken -te maken. VERGISSING Bij het gebouw van de bank in Oss gekomen, klommen de heren door een WC-raampje. Via de voordeur werd het gereedschap binnengedragen. l)c kluis bleek onverschillig voor de las brander en om zich „schadeloos" te stellen, graasden de nachtelijke be zoekers de bovenverdieping af. De buit was 120.Zij vertrokken en de bestelwagen werd in Helmond ach tergelaten. Wat de Belg J. G. betreft, deze was op Oudejaarsavond al in ons land be zig, naar men aanneemt. Hij had in gebroken in de pastorie te Volkel, waar ƒ5.500.werd buitgemaakt en alsof dit niet genoeg was, had hij ook de brandkast van de burgemeester van Dintcr gestolen. Hier was zijn buit echter nihil. Dezelfde avond, te gen 12 uur werd er op de weg naar de grens een wielrijder doodgereden. Het is niet onmogelijk, dat G. hier aan ook schuld heeft. Na de inbraken zou hij zijn tijd in café's kunnen heb ben doorgebracht, om daarna in be schonken staat naar zijn vaderland te rug te rijden. Zijn brutaliteit moet wel onbegrensd zijn. als hij het werkelijk is, die de volgende avond aan andere wandaden meedeed. Zijn woning is doorzocht, maar men heeft niet veel kunnen vinden. ARRESTATIE De marechaussee heeft de mijn werker De R. uit Helmond aange houden toen hij per autobus in Hel mond van zjjn werk in België terug keerde. Hij wordt verdacht van me deplichtigheid aan de inbraak in het kantoor van de Nederlandse Crediet bank te Oss. Zijn aanhouding is ge schied op verzoek van de gemeente politie van Oss. Dinsdag hebben de Minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, de Staatssecretaris van oorlog, Mr F. J. Kranenburg en de leden van de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan enige oorlogsbodems te Rotterdam. We zien hei gezelschap hier aan boord van de mijnenveger Hr. Ms. OnversaagdTweede van rechts: Minister Staf; links Mr Kranenburg Twee bestuursleden van hel Econo misch Technologisch instituut voor Gelderland hebben voor hun functies bedankt, als protest tegen het passe ren van de katholieke candidaat voor het voorzitterschap van het E.T.I., die als eerste op dc voordracht stond. Een derde bestuurslid beraadt zich over de vraag of hij ook zal bedan- den. Kolonel Jose Antonio Remon, de President van Panama, die in de nacht van 2 op 3 Januari j.l. is ver moord. Deze opname van de 46- jarige President werd ongeveer een jaar geleden te Panama gemaakt. Petersen, die dertien jaar in dienst is geweest van de Amerikaanse staatsveiligheidsdienst, waar hij werkzaamheden van strikt vertrou welijke aard verrichtte, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het ter kennis brengen van be paalde gegevens, waarover hij be schikte, aan een buitenlandse mo gendheid (Nederland) Hiertoe had hij volgens de tenlas telegging geheime documenten mee genomen en in zijn flat verborgen". De stukken waren volgens de rech ter „zeer belangrijk". De daarin ver melde gegevens konden, indien in on bevoegde handen geraakt, zeer ern stige gevolgen hebben voor de vei ligheid der Verenigde Staten en de kans bestaat, dat deze gevolgen zich hebben voorgedaan". Er is kort geleden een lang rapport van zekere commissie-Matser ver schenen, waarin de voetganger tot studie-object was gemaakt. De Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft op dit rapport ge reageerd. De vereniging acht wederinvoering van snelheidsbeperkingen in bebouw de kommen geboden. De trottoirs moeten veilig worden gemaakt (denk eens aan dc uitritten, de „trottoir étalages" e.d.) cn in het stadsverkeer dient men ofwel de voetganger volle dig voorrang op oversteekplaatsen te geven, zoals in Engeland, ofwel het oversteekplaatsensysteem af te schaf fen. Een studie-rapport hierover wordt door de N.V.B.V. opgesteld. De Franse minister van Justitie, Guerin de Beaumont, heeft besloten een nieuw onderzoek te gelasten in de zaak van Gaston Dominici, die veroordeeld is wegens moord op het Britse gezin Drummond. Het nieuwe onderzoek zal worden gedaan op grond van een juridische formaliteit. Het staat niet in verband met het door Dominici aangetekende appèl. Het gerechtshof heeft nog niet besloten, of Dominici een nieu we behandeling van de zaak moet worden toegekend op grond van on regelmatigheden, die tijdens de vo rige behandeling zouden zijn geschied. Godfroids vreesden, dat zo'n beruchte anonieme brief er de oorzaak van was. Hoe het zij, het duurde tot gisteren, eer mevrouw Godfroid hoorde dat ze tóch mocht emigreren. Maar intussen heeft haar man de zvo- ning, die hij had gevonden, weer af moeten staan en is men een heel stuk achterop geraakt. Onnodig leed, dat naar we hopen spoedig vergeten zal zijn als het gezin weer compleet is. Deze maand viert het echt paar zijn zilveren bruiloft maar de oceaan ligt dan nog tussen hen beiden in.

de Stem | 1955 | | pagina 1