ROND DE JAARWISSELING SPIONNEN IN PEKING Ï3aabla3 10 e TOUWTREKKEN om de PARIJSE ACCOORDEN Straatreiniging te duur Kilo's slanker BonKorets AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAM MA'S f Deze week in het buitenland Frankrijk verliest aan prestige i Meningen en I Commentaren i GELUKWENSEN STORMSCHADE WAAROM NEW YORK ZO VUIL IS Oom der wezen Liturgische Kalender Kocht U alpudding Terugblik TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 "TOT aan de laatste stemming over de Parijse accoorden heeft de Franse. Assemblee een beeld ge geven van onderlinge verwarring en bekvechterij, met levendiger be langstelling voor binnenlandse twistpunten dan voor de veiligheid van het vrije Europa. Nog Vrijdag vorige week verwierp de Assemblee de oprichting van de West-Europese Unie en de herbe wapening van West-Duitsland, ter wijl zij niettemin het herstel der West-Duitse souvereiniteit goed keurde. Het een was niet met het ander te rijmen, omdat het herstel der souvereiniteit het recht tot her bewapening vanzelf met zich moest brengen. Bovendien betekende de verwerping van de West-Europese Unie t~vens afwijzing van het or gaan, dat de Duitse bewapening zou moeten controleren. Diezelfde Assemblee had enige weken tevoren een motie aang.. omen ten gunste van de overeenkomsten van Lon den, waarvan de Parijse accoorden een afspiegeling zijn'. Er is verondersteld, dat de ver werping van de West-Europese Unie in eerste lezing zelfs voor de tegenstemmers een verrassing was. Zij zouden eigenlijk gespeculeerd hebben op aanvaarding met een kleine minderheid. Verschillende afgevaardigden, die zich aanvanke lijk van stemming onthouden wil den, stemden tegen, omdat zij er op rekenden, dat de meeste ande ren zich zouden onthouden of voor stemmen. Bij de uitslag bleken zij zich dan ook te hebben misrekend. Hoe dit zij, deze stemming bewees voldoende, dat er geheel andere motieven een overwegende invloed op de houding der Assemblee oefenden dan zorgen om de Euro pese samenwerking en de veilig heid van ons continent. Ook de vrees voor de herbewapening van West-Duitsland bepaalde die hou ding niet hoofdzakelijk. Anders had men de West-Duitse souvereiniteit ook moeten verwerpen. De pressie van Sovjet-Rusland kon evenmin veel invloed op de Assemblee heb ben. Zij was te grof geweest en had te zeer het prestigegevoel der Fransen gekrenkt. TJET WAREN tenslotte motieven van binnenlandse politiek, wel ke de boventoon voerden in de houding der Franse volksvertegen woordigers. Een woordvoerder van de M.R.P., Maurice Schuman, heeft zich laten ontvallen, dat het niet de bedoeling was geweest de Pa rijse accoorden te verwerpen. Maar wel mochten die blijkbaar slechts met een geringe meerderheid wor den aangenomen. Daarmee zou dan de verantwoordelijkheid voor de herbewapening van West-Duits land, voor het ontstaan van een eigen nationaal Duits leger zo goed als alleen op Mendès-France gaan drukken. En zulks moest er toe bijdragen de positie van de Franse premier in de naaste toekomst on mogelijk te maken. Rancune-gevoelens in verband met de afwikkeling van de Indo- Chinese kwestie en verantwoorde lijkheids vlucht hebben een aantal Franse afgevaardigden een riskant spel laten spelen met de toekomst van Europa en met het internatio naal aanzien van Frankrijk zelf. Engeland en Amerika hebben hiertegenover duidelijk gewezen op de gevolgen van een definitieve verwerping der Parijse accoorden door Frankrijk. De Duitse herbewapening zou niet worden verhinderd, veeleer ver sterkt. De controle op die herbewa pening zou immers vervallen en Amerika en Engeland werden ge dwongen nieuwe zwaartepunten voor hun verdediging in Europa te zoeken, met name ook juist in West-Duitsland en verder in Span je. Washington zou in verband met de onberekenbare situatie in Frankrijk zijn verbindingslijnen met de Rijn via de Benelux-landen leggen. Er gingen al geruchten over een reis van Eisenhower naar Londen en Churchill overwoog een overtocht naar Washington bij verwerping der accoorden te Parijs. Engeland liet weten, dat het in dit geval zijn belofte om ten gerieve van Frankrijk vier divisies in Euro pa te laten niet gestand kon doen en Amerika gaf evenzeer te kennen, zijn strijdkrachten dan niet in Europa te zullen handhaven. Bovendien viel te verwachten, dat Bonn na de verwerping der overeenkomsten in Frankrijk niet langer zou berusten in het Saar- accoord, waarvoor Amerika en Engeland nog een garantie hadden aangeboden. jyjENDcS-FRANCE heeft al deze feite.n en overwegingen aan de Franse Assemblee voorgehouden. En nog bleek deze de grootste moei te te hebben haar misnoegen met de premier te overwinnen en ach ter te stellen bij een Europees m mondiaal belang. Door moties m procedurekwesties heeft men de behandeling der accoorden ten uiterste gerekt en Mendès-France voortdurend in de engte gedreven, even ongenadig als Mendès-France zelf het te Brussel zijn Europese collega's deed ten aanzien van het E.D.G.-verdrag. Wanneer de Franse Assemblee dan tenslotte de Parijse accoorden aan vaardt, (elders hopen we de de einduitslag der stemmingen te pu bliceren), is dit enerzijds wel een opluchting voor Europa na maan denlange spanning. Anderzijds kan de behandeling dier accoorden te Parijs niet nalaten sporen achter te laten in de onderlinge verhouding der N.A.V.O.-bondgenoten. Het ge zag van Frankrijk, dat geroepen was de voornaamste plaats te be kleden in de West-Europese Unie, zal er merkbaar onder hebben geleden. £ALIG NIEUWJAAR, Gelukkig Nieuwjaar, Voorspoedig Nieuw jaar, in alle toonaarden wordt ons dit lied toegezongen door geluk- wenskaarten van allerlei instanties, organisaties, instellingen en perso nen, welke relaties onderhouden met de krant. Er ziin artistiek uitgevoerde en curieuse bij. We moeten zeggen, dat het peil met ieder jaar stijgt. Er is een groei naar kunstzinnige vormgeving, welke het hart ver heugt. We willen ieder van deze gelukwensers hierbij de hand druk ken en hun verzekeren, dat wij we derkerig ieder ook van harte alle goeds toewensen. Alle goeds in alle mogelijke opzichten. Wat nog steeds het beste uitge drukt wordt in ZALIG NIEUWJAAR REGENEN, die door de jongste storm schade leden, zijn nog in afwachting van de steunmaatrege len welke men voor hen beraamt. De beslissing moge spoedig mede gedeeld worden. Overigens is het weer eens duidelijk geworden, dat we niet op de uitvoering van een Deltaplan mogen wachten, om de veiligheid der bedreigde gebieden beter te verzekeren. Dijkverzwa ringen op de meest bedreigde plek ken zijn toch nodig. Gebleken is ook, hoe onverantwoord het eigen lijk is, zo te talmen met het uit voeren van de Biesboschwerken. De mensen daar leden millioenen schade, terwijl men zo karig is met de millioenen voor het uitvoeren van de inpoldering. Gelukkig heeft nu het gehele land er belangstelling voor gekregen en in Den Haag heeft men de noodklok ongetwij feld ook gehoord. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw leugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet sme't weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. XIOG ligt over deze dagen de stilly naglans van het Kerst feest en klinken in ons na de zan gen van vreugde en vrede, die door Engelenmonden aan ons werden verkond in de heilige nacht. Als een bijzonder feit werd er de aan dacht op gevestigd, dat er in dit jaar op Kerstmis vrede op de we reld was en dat sinds onheugelijke tijden er nergens ter wereld oor log werd gevoerd. Was dit een be moedigend teken voor ons en was het een rijpe vrucht van het Ma- riajaar, dat de vurig verbeide vre de ons deel was? Wat het voor bije jaar ook aan leed of nood mag meedragen in zijn sombere mantel, dit ene staat als een lich tende ster van Bethlehems vel den boven de vervlogen dagen: vrede was er op aarde. En nu staan we opnieuw voor de wisseling van het jaar en voor het droefgeestige en onnaspeur lijke geheimenis van de wisseling van de tijd. Want een jhar ging voorbij en de dagen en maanden zijn in een ononderbroken opeen volging aan ons voorbijgevlogen en als wij morgen ontwaken, is reeds het nieuwe jaar zijn loop begon nen. Wij zijn overgestapt in een nieuwe reeks, we vouwen andere, onbeschreven bladzijden open van het levensboek. Een andere akte van het toneelspel is voorbij en we wachten op een nieuw bedrijf en zouden gaarne op dit ogenblik het scherm van de tijd opzijschui- ven. om te zien. wat ons staat te wachtem Veelvuldig zijn de ge voelens, die zich mengen in ons gemoed, hoop en vrees staan naast elkaar, verwachting en bezorgd heid dringen zich aan ons op. In de gedachten evenwel van God staat dit jaar voor ons als een gelegenheid om gelukkig te worden, wordt het ons geboden' als een bron van verdiensten. Al de uren en de dagen, die voor ons liggen, zijp in Zijn goddelijke, be doelingen even zovele bouwstenen, waarmede wij zelf het gebouw van ons eeuwige leven zullen kunnen opbouwen. Deze voorbijvliegende tijd, die als water tussen onze vingers doorloopt, zal onweerstaan baar verder voortgaan, maar het geheim van de tijd is, dat hij uit mondt in de eeuwigheid en dat hij in het licht daarvan zijn on vervangbare waarde verkrijgt. De grote Bossuet verhaalt, dat het een diepe indruk op hem ge maakt heeft in zijn jeugd, dat bo ven de klok van de school, die hij bezocht, de woorden stonden: „Transeunt et imputantur", ze gaan voorbij en worden aangerekend Wanneer de mens zijn leven heeft beëindigd en ten grave wordt ge dragen, laat hij zijn rijkdom in zijn huis achter, de nabestaanden ke ren naar hun woning terug, maar de goede en slechte daden van de mens volgen hem tot over het graf en van het gebruik van die vluch tige tijd zal hij van uur tot uur Advertentie) Begin het Nieuwe Jaar met I blU HTg- DE VRIEND VAN UW MAAG IMP. TONY van HEESWIJK-ROERMOND ,,In Moskou zou de commissaris, i geen behoefte aan heeft straatve- die belast is met de reiniging; van de gers en voddenrapers aan te stel- straten, naar Siberië worden gezon- len. VERMAG ERIN GS DRAGEES den, indien het ,,Rode Plein" er even vuil zou uitzien als Times Square", het voornaamste plein van New York." Aldus schrijft de New-York Times" in een vergelijkende studie over de toestand waarin de grote hoofdsteden van de wereld verke ren De conclusie van de „New York Times" zal de inwoners dier stad niet erg aangenaam in de oren klin ken. Het blad schrijft: „London, Amsterdam. Paris. Rome. Moskou en zelfs Napels, zijn alle veel pro perder dan New York". Welke verklaring kan men geven voor dit paradoxale feit? New York is vuiler omdat zijn bewoners een hogere levensstandaard genieten dan de inwoners van de Europese hoofd steden. Het gevolg van deze superioriteit is dat de arbeidsuren in New York duurder zijn dan die in Europa en dat de gemeentelijke overheid zich niet de weelde kan veroorloven een leger straatvegers te onderhouden, die, van de morgen tot de avond de trottoirs van de Europese hoofdste den schoon houden en ze beter rei nigen dan welke machine ook. De pijnlijke onzuiverheid van de stad New York zoü het gevolg zijn van beursschommelingen. WANNEER DE KOERSEN STIJGEN Wanneer de koersen van het oude papier beginnen te stijgen, stormen de voddenrapers, als door een zui verheidsgeestdrift gegrepen, er op los om de straten te zuiveren van het papierafvel, dat door de huis vrouwen werd weggeworpen. Maar de Verenigde Staten zijn een rijk land en daardoor zal het afval daar nooit zo worden gezocht als in Spanje, dat een arm land is en waar de verkoop van alle moge lijke afval, de verkoper ervan, ge durende alle seizoenen, in staat stelt een mooi winstje te maken. En zo komt het ook dat de ge meentelijke overheid van Madrid er Broeder Zeno staat in vele Japanse dorpen en steden bekend als de „Oom der Wezen". Deze Poolse Franciscaan ijvert reeds meer dan twintig jaren voor het heil der verwaarloosde jeugd. De Japanse regering heeft zijn ver diensten erkend door Broeder Zeno een onderscheiding toe te kennen. De Minister van Volksgezondheid stuur de hem een dankwoord voor zijn' toe wijding aan de zaak van de arme kinderen. Dit ,,vak" wordt in Spanje door een groot aantal personen begeerd; het kan echter slechts worden uit geoefend door de bezitters van een officiële vergunning. Deze vergun ning gaat bij de straatreinigers, de „traperos", al eeuwen lang van va der op zoon over. (Advertentiën) rekenschap moeten afleggen. Dat is net grote geheim van de tijd, dat is zijn werkelijke waarde, be angstigend i bemoedigend tege lijk, welkome gaven en kostbaar leengoed. En opnieuw zal voor ons de beslissende vraag zijn van het jaar, dat voor ons staat en dat voor ons allen het laatste kan zijn, welk gebruik wij ervan zul len maken en of we de levens kunst zullen verstaan, in vrede met God te leven. Als wij dit nieuwe jaar betreden, zouden wij de vrede van de Kerstdag, de vre de van en met Christus, moeten meedragen door al de dagen, die komen. Dat is de vloek van deze tijd. dat velen God verwaarlozen en verliezen on daarom is er geen vrede op aarde. Maar wie dag voor dag de Gever van het leven in zich meedraagt en in vrede met Hem leeft, die ziet iedere nieuwe dag overstraald door het verheven licht, waarin de Engelen hun Glo ria zongen en waarin zij die blij de boodschap aan allen verkond den, die van goede wil zijn. Voor deze mensen is het nieuwe jaar een grote gave, het is een stap dichter bij het einddoel, het brengt hen nader tot God. Voor hen heeft de vergankelijke tijd eeuwige waarde, omdat achter hetgeen we kennen het onbekende staat, dat oneindig is en achter het vergan kelijke het eeuwige, stralende ge luk. ij Zondag 2 Januari. Wit. Eeest van de Zoete Naam Je~ns. 2e gebec' oc taafdag H. Stephanus. Credo. Pre fatie van Kerstmis. Maandag 3. Wit. Octaafdag H. Jo annes. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie van de Apostelen, 's Her togenbosch: Geen 2e of 3e gebed. Wel Credo. Dinsdag 4. Rood. Octaafdag H.H. Onnozele Kinderen. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie van Kerst mis. Woensdag 5. Wit. Vigilie van Driekoningen. Gloria. 2e gebed H. Telesphorus. 3e van de H. Maagd. Prefatie van Kerstmis. Donderdag 6. Wit. Verschijning des Heren of Driekoningen. Credo. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. Vrijdag 7. Wit. Mis van Verschij ning des Heren. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Cre do. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. Zaterdag 8. Wit. Mis van Ver schijning des Heren. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Credo. Prefatie en Communicantes van Driekoningen. Hieronder volgt een terugblik over 't wonderlijke jaar 1954, waarin genoeg vreemde din gen gebeurden om er elke dag dit hoekje mee te vullen. Het is 'n soort kalender geworden met de meest rare voorvallen. Januari In Wenen stapte plotseling de sensatie-man Rudolf Schmied uit een reusachtige Hes, waarmee hij een jaar lang een tournee door Europa had gemaakt. Tegen ver Juli Dertig meisjesstudenten ver schenen in het midden van de zomer opeens in pyama's en och tendjassen op een vroege les. Dat gebeurde op de universiteit te Oklahoma. De verbaasde direc trice herinnerde zich toen opeens, dat ze gedurende een van de vo rige lessen had gezegd: Als de dames zich verslapen, moeten ze maar in pyama komen, maar in ieder geval moeten jullie op tijd zijn." Augustus De heer Walter Mamonis uit het slaege'-r-s verklaarde hij. dat er Amerikaanse New London kreeg in •och wei enig verschil was tussen zijn vacantie te maken met een grote in en huiten een fles leven. Februari In Boston kreeg de politie om streeks Februari te maken met een dame, die haar beklag kwam doen over haar man. Deze was op de avond van de bruiloftsdag onder uit gelaten gezang met zijn vrienden verdwenen en pas vijf jaar later te- '■ug gekomen. M aart Te Akron deed de politie in Maart een inval in een kamer van vijf bij drie meter. Daarin bevonden zich twee stoelen, een tafel, twaalf spe'len kaarten, vier flessen jene ver en 23 mannen, die verklaarden te praten over „vraagstukken in de toekomst". October In October verwekte de 104-jarige Turk Ali Sjimsjek verbazing, door met alle geweld in het leger te willen. Hij vervoegde zich bij een recrutenkazerne en dreigde de wacht daar de hersens in te slaan, wanneer er niet di-ect werk van zou worden gemaakt. Mei In het Duitse Giitersheim kreeg men weer sensatie door het optreden van mevrouw snoek, die hij eigenhandig had ge- vangen. Alles was goed gegaan, maar toen de vis aan zijn staart werd op gehangen om samen met de trotse visser gefotografeerd te worden, beet het stiekume beest onze Walter opeens in de arm. September In Lewisburg beleefde de heer John F. Lock omstreeks September een grote dag. Hy won een rechts zaak, die 52 jaar achtereen had ge duurd. De rechter besloot, dat er een brievenbus in de buurt van zijn huis zou komen, nadat John had be wezen, dat hij in zijn leven al onge veer 10.000 kilometers had gelopen om zijn brieven op de bus te doen. April In April maakte het Vrouwen comité te Atlanta werk van. de eigengereide actie van een „vijan dige" organisatie. Toen de dames een actie voor stilte en rust waren begonnen, hadden de vijanden op staande voet een optocht georgani seerd, waarin 125 harmonieën, vijf tien tanks (welwillend ter beschik king gesteld door het leger) en duizenden juichende en schreeu wende mensen meetrokken. Boven dien joegen straaljagers door het luchtruim. November Een rechtbank te Zürich heeft een Kleine-Beek. Zij was haar man vrouwelijke tandarts vrijgesproken, naar het café gevolgd, keek ^amheidtn'optchw^an door het venster toe hoe haar tiënte. De patiënte was plotseling echtgenoot zijn glas bier naar uit de bekende stoel gesprongen, j. i- i viover de vensterbank gewipt en de lippen bracht en schoot dat zwaar gewond op straat gevallen, glas toen met een geweer aan De rechtbank was van mening, dat scherven. De drinker werd tandarts dit onmogelijk had kun- nen voorzien. niet gewond. December JUM Tijdens het beproeven van Ben- In Juni werd te Chicago de bank- gaals vuur in een winkel te Hengelo rover Samuel Hochsetler gearres- is een vonk in een doos met vuur- teerd. Hij bekende op het bureau werk gesprongen. Een enorme knal omtrent 100.000 gulden gestolen te weerklonk, ruiten sprongen uit de hebben. Ongeveer de helft daarvan sponningen, vuurwerk vloog naar was echter reeds op. Hij had die ba- alle kanten en achter de toonbank steed aan het nemten. van danslessen, ontstond een brandje, dat evenwel Hij kende dan ook reeds de wals.de snel kon worden geblust. De ravage foxtrot, de rumba, de tango en da was groot. De schade wordt geschat samba. op f 3000.Zalig Nieuwjaar. ZATERDAG 1 JANUARI 1955. HILVERSUM I 402 M. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Groeten van zeevarenden en gram. 9.00 Voor de kinderen. 9.15 Ka merorkest en solist. VPRO: 10.00 Mor genwijding. VARA: 10.20 Kamerkoor. 10.40 Voordracht; 11.00 De familie Door snee, hoorspel; 11.30 Operaconcert; 12.00 Nieuwjaarstoespraak: 12.15 Promenade orkest; 13.00 Nws.; 13 05 Gram.; 13.15 Amusementsmuziek; 13.40 Literair jaar overzicht; 14.00. Dansmuziek; 14.30 Voor de jeugd; 15.05 Groot koor, Radio Phil- hartn. orkest, koperblazers en soliste; 15.30 Gijsbrecht van Aemstel (fragm. op voering); 16.30 Nieuwjaarsviering op een boerderij in d"e Oranje Vrijstaat; 17.00 Dansmuziek: 18.00 Nws.; 18.15 Lichte muziek; 18.45 Nieuwjaarstoespraak; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 Nieuwjaarsrede en het passepartout van deze week; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gevarieerd programma; 22.00 Soc. comm. 22.15 Lichte muziek; 22.45 De molen aan de rivier, hoorspel: 23.15 Nws; 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. NCRV: 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Orgelconcert; 8.30 Morgenwijding. 9."l5 Meisjeskoor. KRO: 9.30 Nws.; 9.45 Gram.; 9.55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gram.; 12.55 Nieuwjaarstoe spraak; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.10 Lichte muziek en groeten van emigran ten: 14 00 Interviews en muziek; 14.40 Lichte muziek en groeten aan zeevaren den; 15.45 De bruiloft van Kloris en Roosje, een kluchtspel; 16.25 Gram.; 16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gevar. muziek; 19.00 Nws. 19.10 Lichtbaken, cau.s 19.30 Avondgebed en lit. kalender; 19.45 Gram.; 20.00 Doorzetten, caus.; 20.05 Gevarieerd programma; 20.50 Orkestcon cert; 21.10 Gevarieerd programma; 22.00 Te Deum; 22.30 Liederen; 23.00 Nws.: 23.15 Nws. in Esperanto; 23.2224.00 Koperkwartet. BRUSSEL VLAAMS 324 M. 11.50 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuwjaarsgroeten. Daarna Nws. en weerber.; 14.15 Gev. muziek; 14.30 Gram.; 15.20 Idem; 15.45 Accordeonmuziek; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonmuziek; 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Beiaardconcert; 17.20 Gram.; 17.30 Beiaardconcert; 17.40 Kamermuziek: 18.40 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.00 Omroep Ommeganck (om 22.00 Nws.); 23.00 Nws.; 23.05—24.00 Gram. BRUSSEL FRANS, 484 M. 12.00 Gevar. muziek; 12.55 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Verzoekprogramma; 15.30 Operamuziek: 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.: 18.15 Rhythm. muziek; 19.15 en 19.28 Gram.; 19.30 Nws.: 20.00 Gev. program: 22 00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.55 Nws.; 23.00 Gram.; 23.55 Nws. ZONDAG 2 JANUARI 1955. HILVERSUM I 402 M. VARA: 8.00 Nws.; 8.18 Gram.: 8.45 Langs ongebaande wegen; 9.00 Sportmeded.; 9.05 Gram. met toelichting; 9.45 Geestelijk leven, caus.; 10.00 Gram.; 10.30 Met en zonder omslag: 11.00 Gram.; 11.10 Puzzlerubriek11.25 Voordracht en nuiziek; AVRO: 12.00 Sportspiegel; 12 05 Amusementsmuziek: 12.35 Even aferkenen, heren!; 12.45 Gev. muziek; 13.00 Nws.; 13.05 Meded. of gram'.; 13.10 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, caus.; 13.20 Voor de sol daten; 14.00 Boekbespr.; 14 20 Alianora, spel met muziek; 15.35 Herinneringen aan Kathleen Ferrier; 15.50 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijk- sextet; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sport journaal: 18.15 Nws. en sportuitslagen. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst; 19.35 Gesprekken om de Bijbel; AVRO: 20.00 Nws.; 20.05 Act.: 20.15 Radio Philharm. Orkest en solist; 20.45 Christoforo Colombo, hoorspel; 21.30 Gevar. muziek; 22.10 Hersengymnastiek; 22 30 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. KRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis. NCRV. 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geest, liede ren; 10.00 Geref. kerkdienst; 11.30 Gram.; 11.45 Weihnachts-oratorium.KRO: 12.15 Opening van de Jeugddag; 12.25 Musette- orkest; 12.50 Volwassenheid en Jeugd 1955, caus.; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13 10 Gram.: 13.30 Voor de jeugd: 13.55 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Gram.; 15.05 Apologie van de j \zz, klankbeeld; 15.45 Promenade-orkest; 16.10 Katholiek Thuisfront overal; 16.15 Sportreportage; 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Nieuwjaars toespraak; 17.05 Kerkdienst voor de Ned. emigranten in Wellington (N -Zeeland); 18.05 Zarvgdiervst; 18.45 Pastorale rubriek; NCRV: 19.00 Boekbespreking; 19.10 Sa menzang; 19.30 De mens in grenssituatie, caus. KRO: 19.45 Nws,; 20.00 Gevar. pro gramma; 21.00 Act.; 21.15 De gewone man; 21.20 Gram.; 21.30 Wat is geluk?, gesprekken; 22.15 Instr. octet; 22.40 Het getuigenis over Christus, caus. Daarna: Avondgebed en lit. kalender; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL VLAAMS 324 M. 11.45 Gram. 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muziek: 1300 Nws,; 13.15 Vóór de soldaten; 14.00 Rigoletto, opera; 15.30 Gram;. 16.00 Sport; 16.45 Gram.; 17.00 Kamermuziek; 17.45 Nws. 18.05 Volkszang 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 19.30 Gevar. programma; 21.30 Dansmuziek; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05—24.00 Gram.- BRUSSEL FRANS 484 M. 12.15 Gram.; 13 00 Nws.; 13.10 Verzoekprogramma; 14.30 Orkestconcert; 15.00 Kamerorkest en soliste; 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 19.00 Kath. halfuur; 19.30 Nws.; 20.00 Gevar. programma; 21.15 Groot Symphonie-orkest en soliste; 22.05 Nws.; 22.15 Vrije tijd; 22.55 Nws.; 23.00 Dans muziek; 23.55 Nws. MAANDAG 3 JANUARI 1955. HILVERSUM I 402 M. VARA: 7.00 Nws.: 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.50 Quatre-mains; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.30 Lichte muziek; 9.00 Gym. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst VPRO: 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramofoonm.; 10.20 Voor de zieken; 11.20 Gram.; 11.40 Voordracht; 12.00 Gram.; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nws 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Promenade-orkest: 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Clavecimbel-recital; 14.40 Gram.; 15.45 Gevar. programma; 16.45 Gram.: 17.15 Orgelspel; 17.35 Lichte muziek; 17.50 Militair comm.; 18.00 Nws. en comm.: 18.20 Gram.; 18.40 Pari. overzicht; 18.55 Liedjes voor de jeugd; 19.05 Piano, viool en cello; 19.45 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek; 20.00 Nws.; 20.05 Act 20.10 De familie Doorsnee, hoorsp.; 20.40 Sport- forum; 21.20 Dansmuziek; 22.00 Vijf jaar Vakbondsjeugdwerk in Jonge Strijd, caus. 22.15 Radio philharm. orkest; 23.00 Nws.: 23.15 Interv. 23.4524.00 Gram, Gram. HILVERSUM II 298 M. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10 Gewijde muziek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor ae dag; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvr.; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Idem; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram. 12.53 Gram. of actualiteiten; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram. 14.05 Voor de kinderen; 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 16.00 Bybellezing; 16.30 Viool, hobo en orgel; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram.; 17.30 Voor de jeugd: 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee. H. Dennert: Het cul tureel centrum te Curacao: 18.00 Kamer koor; 18.20 Gram.; 18.40 Engelse les; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Orgelcon cert; 19.30 Pari. comm 19.45 Huismuziek 20.00 Radiokrant; 20.20 Lichte muziek; 20.50 De Citadel, hoorspel; 21.50 Gram.; 22.00 Pianoduo; 22.15 Weihnachtsoratorium 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nws.; 23.13 Gram.; 23.45—24.00 Het Evangelie in Esperanto. BRUSSEL VLAAMS 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.35 Voor de landbou wers; 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Residentie-orkest en solist; 15.50 Gram.; 16.00 Koersen; 16.05 Voor de zieken; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les: 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gram 20.00 Moderne geestelijke muziek; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Gram.; 22.15 Lichte muziek; 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 M. 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Kamer muziek; 14.50 Gram.; 15.00 Omroeporkest 15.45 Gram.; 16.00 Lichte muziek; 17 00 Nws.; 17.15 Gram.; 17.30 Sopraan, hoorn en piano; 17.45 Gram.; 18.30 Chansons; 19.15 Gram.; 19.30 Nws 20.35 Gram.; 20.45 Muzikale raadsels: 21.15 Kameror kest; 22.00 Nws.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. naar het Amerikaans van J. P. MARQUAND 8) 't Was jouw idee, niet 'n onze, dat de omstandigheden dit verlangden.De ver gissing, die je gemaakt hebt, was onbelangrijk; je handelde naar je beste weten in het belang van de firma een feit, dat thans algemeen erkend wordt, zelfs door onze cliën ten. Je was een der meest veelbe lovende jonge compagnons die we ooit gehad hebben. Je plaats is nog steeds open en we zullen je met genoegen een hoger salaris geven en de posi- .le> die je gehad zou hebben als Je de afgelopen drie jaar in de fir- bta gebleven was. Het zou jammer zijn, je talenten ongebruikt te laten. Een te lang ver blijf in het Oosten maakt oneven wichtig. Over een jaar zul je jezelf Het meer kunnen aanpassen aan de veranderingen in je eigen land. Ge- jool me, alles wijzigt, zich hier snel- loi dan ik ooit gezien heb. Aangezien ik dit aanbod niet voor onbepaalde tijd kan handhaven zou ik \ï?a8J?er om8aande antwoord hebben Misschien is een telegram nog beter. Wees niet dwaas en kom terug eer. „?Lhet ?Iapie'' rt00r mi.in vin- hanH« ,'ien' 1 w s mot,i- zwaar dt H«=rkeft J,aplefhet kenmerkte ae degelijkheid en behoudenheid van cn advokatenfirma. Het kraakte tus sen mijn vingers als perkament en Yao keek er naar met onverholen nieuwsgierigheid. Ik hoop, dat het een goed bericht is", zei hij. ..Het is van mijn vroegere meester", vertelde, ik hem. ..Ik was een die naar in zijn huis. Hij liet mij dag en nacht werken en betaalde mij slecht." Yao verried beleefde belangstelling. Vermoedelijk dacht hij aan de voor rechten en percentages, die hij als mijn dienaar genoot, en ik bevredig de zijn nieuwsgierigheid. ..De oude Meester was heel zui nig", zei ik. ..Heel anders dan ik Je kunt deze brief wel verbranden." Ik wist dat hij die niet zou ver branden. maar meenemen en laten voorlezen, maar het kwam er niet op aan. ..Breng mc morgenvroeg om acht uur mijn ontbijt", liet ik er op volgen. ,,Ik weet, dat het voor mijn doen nogal vroeg is, maar ik moet voor zaken uit. En nu kun je het licht uitdraaien." Lange tijd bleef ik in het donker staren. Een jaar geleden zou mr. Smythes brief me opgewonden hebben maar nu niet meer. Ik voelde er niets voor om terug te keren. Ik stelde geen belang in de wetswijzi gingen noch trok mij de gedachte er aan. ofschoon ik destijds een schrandere bol was geweest. De brief bewees duidelijk genoeg, dat ik een schrandere bol was geweest in een strijdperk, waardoor de sterke concurrentie alleen de sterkste zich kon handhaven. De achterkamers van een New Yorks advokatenbureau zijn even benauwd als de werkplaatsen in de Chinese steden. De kantoor uren waren er even lang en de beta ling bijna even slecht. Ik was blij met de brief, niet 01.1 het compli ment, maar omdat het mij herinner de aan iets waaraan ik ontsnapt was. Ik wenste alleen, dat ik hem be waard had om hem Eleanor Joyce te laten lezen. Ze zei dat ik had af gedaan. maar de brief bewees het tegendeel. Zodra ik 's morgens ontwaakte, herinnerde ik mij de afspraak. Toen ik dc ogen opende stonden alle ge beurtenissen weer helder voor mijn geest, alsof ze gewacht hadden tot ik gereed was om verder te gaan. Zoals gewoonlijk, had ik niets geen lust om met iets verder te gaan. Het liefst zat ik rustig onder de boom voor mijn slaapkamer, om de krant te lezen en moeizaam enige blad zijden uit het Chinees te vertalen In plaats daarvan had ik iets gedaan, wat ik mij had voorgenomen nooit meer te doen. Ik had mij gestoken in zaken, die mij niet aangingen. Ik kleedde mij langzaam en keek met tegenzin naar mijn ontbijt. ,,Laat de ricksja voorkomen", zei ik tegen Yao. ,,Ik ga uit." Zo ik het niet al geweten had zou zijn antwoord mij hebben kunnen le ren, hoe snel zich in Peking het nieuws verbreidt. Yao stond naast mij en schonk mij koffie in. ..Vergeving", zei hij. ,,Ik zou liever niet gaan." ..Waarheen gaan?", vroeg ik; „waar heb je het over?" Geen volk ter wereld is zo door trokken van de geest der dienstbaar heid als het Chinese, maar er schuilt een verbluffende kracht achter deze geschiktheid om te dienen. Nu en dan blijkt, dat de dienaar eigenlijk de meester is. „Waar was u gisterenavond?", zei Yao. „Er is daar onraad, onraad." „Wat voor onraad?" Yao vouwde onbewogen de handen. „De soldaat met de harde ogen is dood", zei hij. Ik wist, dat hij majoor Best be doelde, want we hadden in het be diendenkwartier allen onze bijnamen. Ik zette mijn koffiekopje neer, niet in staat om het nieuw? terstond te bevatten. „Je vergist je; hij kan niet dood zijn." „Hij is dood", herhaalde Yao. „Hij werd gisteravond doodgeschoten in zijn kamer der boeken. Zijn bedien de vond hem vanochtend om twee uur." Langzaam schoof ik mijn stoel te rug van de ontbijttafel. Ik maakte mijn bewegingen opzettelijk traag en onverschillig, om Yao niet te la ten merken hoe zjjn bericht mij ge troffen had. „Mijn hoed", zei ik. „Vergeving", zei ao. „Het is be ter van niet." „Mijn hoed", herhaalde ik. Ik was mij onaangenaam bewust, dat Yao meer scheen te weten dan ik. maar ik wilde mijn prestige niet riskeren door hem ernaar te vra gen. Het meest vervulde mij Elea nor Joyces angst, de vorige avond. Het was maar al te waarschijnlijk, dat haar schrik verband hield met de dood van majoor Best. Had zij hem dood gevonden? Had zij heni zien vermoorden? Had zij...? Be stond de mogelijkheid, dat zij het zelf gedaan had? Wie had majoor Best het laatst nog in leven gezien?, vroeg ik me af. Was ik het geweest of was het Eleanor Joyce? HOOFDSTUK VII. Het kwam niet bij me op. voordat ik het huis bereikte, dat Yao's op vatting verstandiger was dan de mijne en dat ik inderdaad zonder noodzaak onvoorzichtig handelde Mijn juridische opleiding had me moeten zeggen, dat ik beter had gedaan weg te blijven. Ik had niet er aan gedacht, hoe de plotselinge dood van een Engelse onderdaan in Peking volgens de verschillende Verdragen beschouwd zou worden, maar niettemin verwonderde het mij aan de poort geen politie te vinden. Ook op het voorplcintje was geen agent. Op de gezichten van de bedienden las ik bij de eerste blik, dat Yao gelijk had. De bedienden van de majoor verrieden de lijdelij ke hopeloze angst, die Chinezen ken merkt. „Ik verneem, dat de majoor een ongeluk is overkomen", zei ik tot de hoofdjongen; „het spijt me erg." De man zag bleker dan anders. Zijn glimlach gaf te kennen, dat hij niet zozeer ontdaan was over het ongeluk dan wel over de gevolgen. „Wil je me de weg wijzen?", vroeg ik. Hij knikte en ging me voor naai de binnenhof. De majoor was nog gezond en wel toen ik vertrok", zei ik, „zoals je je, naar ik hoop, we] zult herinne ren." „Ja, ja. dat herinner ik mc." „En hij was nog in leven toen de dame vertrok?" De man schudde het hoofd. „Ik heb haar niet zien weggaan. Meneer had gezegd, dat hij de da me zelf wel zou uitlaten." Dat zag er lelijk uit. Mijn ergste vrees was bewaarheid en nu wist ik, waarom ik gegaan was. Het was juist vanwegi mijn juridische oplei ding. Het leek mij zeer waarschijn lijk. dat Eleanor Joyce een advo caat nodig zou hebben voor de dag ten einde liep! Het warme, heldere zonlicht van een zomermorgen viel in het tuin tje door de dansende boomtakken, zodat de grijze tegels een wisselend tapijt van licht en schaduw vorm den De deur van de werkkamer van de majoor stond open; vlakbij de drempel lag majoor Jameson Best ruggelings op de vloer, nog steeds in het witte pak, dat amper gekreu keld was. Onwillekeurig ontblootte ik het hoofd. Ik voelde mij niet zeer ge schokt noch bedroefd, toen ik de majoor dood zag liggen; de lijnen in zijn gezicht al uitgewist tot 'n masker. Majoor Best leek voorbe stemd tot een gewelddadige dood, evenals de tijger op de gevlekte zij de boven hem. Volgens de wetten der kansberekening had hij tien maal dood moeten zijn; en mis schien zou hijzelf niet beter gewenst hebben dan dit einde. Maar het was de eerste maal, dat in Peking een buitenlander in zijn eigen huis ver moord was. Het was een ongehoor de misdaad en de betckenins ervan, benevens de mogelijkheid dat zo iets ook een ander kon overkomen, was verontrustend genoeg. Nog maals vroeg ik me af. waar de po litie bleef. Eerst toen ik de deur ge naderd was, kreeg ijc antwoord op die vraag. In de werkkamer klon ken schreden, een zacht kuchje en mr. Moto verscheen in de 'deur, alsof dergelijke voorvallen zijn da gelijks werk waren. Zijn grijze pak was keurig geperst. Terwijl hij glimlachend boog. fonkelde de gou den vulling van zijn tanden in de zon. Hij wiste zijn vingers af aan een zijden zakdoek. „Goeden morgen", zei hij. „Heer lijk weer. niet? Ik hoopte al, dat u komen zou. Zullen we naar binnen gaan en een cigaret roken?" t wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3