Z- VLAANDEREN GENT VREEST VERDER UITSTEL Raad van Clinge was gul School- en beroepskeuze in Zeeland DAT WATER.... IS MIJN LAND DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 Mor ray e slaakt nieuwe alarmkreet Concurrentie van Terneuzen als de grote boeman FILMPROGRAMMA Doktersdieiist Dienst dierenartsen Er komt een NIEUWE brandweerauto De Christelijke stichting trekt Koeien-tweelingen in Kruiningen De natuur helpt Dorpsvergadering te Sint Kruis Oprichting van dorpsvereniging met een eigen gebouw 's Heer Arendskerke Salarissen wet houders omhoog Mej. clr H. Ghijsen onderscheiden Zuid-Beveland M. Baayens Opticien Splitsing Bevelandse V.V.V. VOORMALIGE HOOFD- en LEENBANK van BREDA Inventaris van het archief verschenen Interessant van Drs P. werk Scherft OPDRACHTEN AAN TONEEL SCHRIJVERS AXEL HULST AGENDA Heden Morgi en Zondag Maandag A DE VOORZITTER van (le Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen te Gent. de heer Cl. Morraye, heeft eeil nieuwe alarmkreet doen horen over gevaar, dat een oplossing van het vraagstuk Gent-Terneuzen bedreigt. De Belgische regering, aldus de heer Morraye, legt de Gentenaren liet stilzwij gen op, wat betreft hun verzoek om de problemen van het Moerdijkkanaal, de Stop van Ternaaien en Gent-Terneuzen los van elkaar te beschouwen. Vertraging ziet de heer Morraye voorvloeien uit de Nederlandse Deltaplan nen, die tot nieuwe bestudering van het vraagstuk der ScheldeRijn-ver binding aanleiding geven. Verder is er een hardnekkige campagne gevoerd voor een kanaal AntwerpenZeebrugge, dat nochtans geheel nutteloos is. Dan worden er ook nog technische en financiële kanten aan de uit te voeren werken op Nederlands grond gebied opnieuw in discussie gebracht. Er wordt gevraagd: Zijn de kos ten voor de kanaal- en sluiswerken wel te rechtvaardigen? Zullen deze rendabel zijn? Zal er tenslotte geen grote voorhaven in Terneuzen komen, die een ernstige concurrent wordt voor Gent en Antwerpen? Hiertegenover stelt de heer Mor raye, dat een reeds 60 jaar oude toe gang tot de zee voor een haven, die in 1934 nog de vierde haven van Eu ropa was, bespottelijk mag heten. Ongetwijfeld zullen de nieuwe sluis te Terneuzen en de verbreding van het kanaal veel geld kosten. Maar het werk zelf zal de werkloosheid in België tegengaan en. eenmaal uitge voerd, het potentieel van een der Ten behoeve van onze lezers geven wij hierbij de katholieke keurings eisen van enkele films, die komend weekend in de Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Het Centrum Axel: De schatgra vers van het Doodskopeiland alle leeft. De charge van de ro,de rivier 14 jaar. Hofzicht Theater IJzendijke: Ca lamity Jane, alle leeft. Olympia Theater Sas van Gent: A. en C. gaan naar Mars, 18 jaar. Hondo, 14 jaar. Bioscoopgebouw Hulst: Door liefde onteerd, 18 jaar, Anna, 18 jaar met voorbehoud. Luxor Theater Tereuzen: Houdini 14 jaar, Van de wal in de sloot, 14 jaar. Concertgebouw Terneuzen; Barba- rossa, de zeeschuimer, 14 jaar. Ledel Theater Oostburg: Maske in Blau, 18 jaar met voorbehoud. De weg naar Damascus, 18 jaar.' Grand Goes: De avonturen van Prins Valiant 14 jaar. Alhambra Vlissingcn: Wij zoeken millioftnair's", alle leeft. Luxor VlisSingen: Hyena's van het Wilde Westen, 14 jaar. Electro Middelburg: Hondo, 14 jr. Zaterdag en Zondag wordt te Goes dienst gedaan door dokter Doeleman en te Middelburg en Vlissingcn resp. door de doktoren Reijerse.cn Simons en Boone en Bouwman. Te Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk op Zondag "door dokttr Vós. Zondag neemt dokter "Folmer te Driewegen waar vdor dokter Luyckx, dokter Ki- viet te BórSsele voor dokter Gelder blom en dokter Kolc te Hoetfekens- kerke voor dokter de Boo. Zaterdag en Zondag hebben op Z. Beveland West dienst de heren Joh. Klaassens Heinkenszand en A. Elzer- man te Ovezande. belangrijkste Belgische gewesten ver tienvoudigen. De verwachte industria lisatie langs de rechteroever van het kanaal zal de werken een normale rentabiliteit verzekeren. Laat men de haven van Gent daar entegen verkommeren, dan zullen de toegenomen werkloosheid en de so cial.e schade de nationale -gemeenschap waarschijnlijk meer kasten dan de kanaalwerken. Reeds thans neemt men tekenen van verval waar, ge zien het aantal handels- en ambachts- bedrijven. dat op het punt staat de tleuren te sluiten. TERNEUZEN Wat de haven van Terneuzen be treft, merkt de heer Morraye op, dat de vrees voor concurrentie dezerzijds geen zin heeft, wanneer Nederland geen nieuwe haven te Terneuzen aan legt. Maar wanneer Nederland wel de bedoeling heeft Terneuzen tot een moderne haven te maken voor de snelle vaart, dan kan België zulks toch niet beletten ën komen de kos ten voor Nederlandse rekening. Ook in dit geval zijn geen Belgische be langen gediend met het mislukken van het kanaal-- en sluis-project. De heer Morraye ziet geen heil in nieuwe onderhandelingen en in het scheppen van nieuwe commissies. Hij wenst direct substantiële credieten om zonder oponthoud het program te kunnen voortzetten, wanneer de thans onderhanden werken voltooid zijn, en hij verzoekt de regering ten spoedig ste het beroep, dat de burgemeester en de gemeenteraad van Gent op 14 Juni j.l. op haar hadden gedaan, te beantwoorden. Dit betreft de motie, welke toen in de gemeenteraad met algemene stemmen werd aangenomen en waar bij gevraagd is de vraagstukken van Terneuzen, ScheldeRijn-verbinding en Ternaaien van elkaar los te kop pelen, onmiddellijk het eindstadium van de onderhandelingen met Neder land aan te vatten en de werken aan het kanaal Gent—rTerneuzen op Bel gisch gebied met dë grootst mogelijke spoed ■doof te voeren. ANTWERPSE TEGENSTAND De' ongerustheid van Gent, welke uit de alarmkreet van de heer Mor raye spreekt, vindt natuurlijk mede een verklaring in de tegenstand/wel ke van Antwerpse zijde ondervonden wordt. Die tegenstand is nog dezer dagen naar voren gekomen in een grote rede van^d^fr^er Fr. Osterieth, voorzitter - van ile Antwerpse Kamer van .Koophandel. Aan Gent wénste, de* lieer. Osterieth daariri dp .gevraagde sluis, je Terngu,-,. zfn tóe, maar hij vroege zich toch af, welke" d&ri^tfé gfo'efSofhstige rol zou zijn van de haven van Terneuzen, omdat nietsbewijst, dat Nederland geen voornemen koestert hiervan een haven van een zekere omvang te maken, die Antwerpen en Gent con currentie zou kunnen aandoen. Ook De raadsleden van Clinge kregen aan het begin van de jongste raads vergadering de mededeling te horen, dat ze binnenkort een tochtje zullen maken om verschillende straatver lichtingen te bekijken. De P.N.E.M. zal gevraagd worden in welke ge meenten, men dan het best kan gaan kijken. De heer Hageman vroeg om inlich tingen betreffende de verbetering van de Molenstraat. Ook de heer de Key- zer sprak er zijn teleurstelling over uit. De voorz'tter kon slechts toezeg gen, dat er in April 1955 een begin mee zal worden gemaakt. Men moet nog uitzien naar een betere wegver- betering dan klinker. De v.v. „Clinge" had zich accoord Verklaard met 't contract betreffende het sportveld. Zij zal nu jaarlijks 400 gld. aan pacht betalen en dan heeft de gemeente de volledige zeggenschap over het terrein. SUBSIDIES EN BIJDRAGEN. De raad toonde zich in een milde stemming, want een verzoek van het Prov. Wit-Gele Kruis om 3 ct. sub sidie per inwoner kreeg glansrijk zijn beslag. Zo ging het ook met een ver zoek van het Ziekenhuis te Sluiskil om f 100 per patiënt en per verpleeg- dag. De vergoeding aan het B.A. wer den verhoogd. Ze luiden thans: voor zitter f 100, bedélende leden f 100, overige leden f 45, secretaris f 500. De vergoedingen voor de wethou ders gingen mee in de stijgende lijn. Ze kwamen van f 600 op f 640. De raad verleende B. en W. mach tiging om een brandweerauto aan te kopen van f 29.000. Daarbij bevindt zich een reservoir met 1500 L. water en een motorspuitje voor nablussin.g. De bouw van een bergplaats voor die auto bracht enige moeilijkheid mee. Bij stemming bleek zich het meren deel van de raad uit te spreken voor stalling te N.-Namen. De heren de Cock, Hageman en de Poorter waren voor Clinge. De raad was verder accoord met 'n bergplaats Yoor brandweermate riaal in de tuin van het gemeente huis. Die zal f 10.700 kosten. Hoe eerder hoe liever, meende de raad, toen de verbetering van de Veer- straat te N.-Namen aan de orde kwam. Het betreft een fietspad van 100 m. lang en 1 m. breed. De kosten komen op ruim f 3500. Een verbetering onderging het op halen van huisvuil in Clinge en N.- Namen. Vanaf 9 Januari zal het voort aan om de veertien dagen worden op gehaald en dan op Vrijdag. De opha lers krijgen resp. f 650 en f 500. KROTOPRUIMING. Tenslotte, werd nog meegedeeld, dat voor een nieuwe woning bij krotop ruiming de normale rijkspremie wordt betaald. Bovendien wordt 30 pet. van deze premie vergoed aan hen die nieuwboouw zetten. den berekend aan de hand van bet inkomen en variëren van f 10 tot f 60. Ook financieel is het de Stichting in het afgelopen jaar niet slecht ver gaan. Het tekort voor dit jaar wordt geraamd op f 500. In een gesprek met de pers heeft het dagelijks bestuur van de Stich ting nogmaals met klem gewezen op de noodzakelijkheid de kinderen tij dig te laten testen voor de school- en beroepskeuze. Veel kinderverdriet en kinderleed kan op deze wijze voorko men worden. De Christelyke stichting van schooi en beroepskeuze in Zeeland, die te Goes is gevestigd, werkt nu 9 maan den en is over de resultaten goed te vreden. Reeds werden 106 gevallen behandeld, waarvan 61 op Walcheren, 15 uit Z.-Vl., 22 uit Z.-Beveland en de rest uit overig Zeeland en West-Bra bant. Er werden adviezen uitgebracht voor 89 jongens en 17 meisjes. Gezien de wassende toeloop zal de psychologe, mevr. de Kam, komend jaar worden bijgestaan door een twee de kracht. De kosten van het onderzoek zijn vrij laag en worden berekend naar de financiële draagkacht van de betrok kenen. Zo heeft een derde gedeelte van het aantal onderzochten niet meer dan f 10, het minimumbedrag, voor het on derzoek betaald. Ook zijn enkelen gra tie geholpen. De gemiddelde onkosten van het onderzoek bedragen f 40. De kosten van het onderzoek wor- maakte hij voorbehoud betreffende de nieuwe breedte van het kanaal GentTerneuzen. Indien Gent in het geheel van de Belgische havens het verkeer moet toebedeeld krijgen, dat het wegens zijn geografische ligging toekomt, gaat het volgens de heer Osterieth in een klein land als Bel gië toch niet op door ruime beleg gingen een nieuwe verdeling dei; be drijvigheid in de hand te werken, welke de nationale inspanningen zou versnipperen en onvruchtbaar ma ken. Blijkbaar vreest Antwerpen rivali teit van Terneuzen én van Gent. In dit licht kan men de hartekreet van de heer Morraye gemakkelijk ver staan. Overigens zij er aan herinnerd, dat voor de verdere werken aan het kanaal GentTerneuzen geen bedra gen zijn begrepen in de 50 millioen dollar, welke België onlangs in Ame rika is gaan lenen voor zijn kanaal- werken. De veestapel in Kruiningen heeft nog steeds niet de sterkte bereikt van vóór de ramp van 1 Februari 1953, toen practisch alle vee verdronk. Dank zij de hulp van vele zijden werden de veehouders echter in staat ge steld hun bedrijf voort te zet ten. Nu schijnt de natuur zelf mede te werken om het verlies te herstellen. Is het reeds een zeld- :ame gebeurtenis dat 'n koe 'n tweeling krijgt, zeker is het een grote bijzonderheid, dat binnen 3 dagen in dezelfde stal van 2 koeien 4 vaarskalveren worden geboren, zoals een dezer dagen geschiedde bij de veehouder Jan Sinke-de Visser, geen grond voor bouwgrond worden onteigend. Wel bevinden zich m de kom ge schikte stukken voor woningbouw, doch de eigenaren voelden er tot he den blijkbaar niet veel voor om grond te verkopen. Overwogen werd om stappen te ondernemen, ter ver krijging van bouwgrond. Ook kwam de watervoorziening cn de electrifi- catie van onrendabele gebieden aan de orde. Men acht het zeer belangrijk dat hier in de naaste toekomst aan dacht aan wordt besteed. Ten aanzien van de straatverlichting had men gaarne dat deze speciaal 's-nachts wat werd verruimd. Het dagelijks bestuur der gemeente beloofde dit te zullen bekijken. Nadat ook nog in lichtingen waren gevraagd omtrent de kettinghond, de weg Aardenburg- Sint Kruig cn andere wegen ter spra ke waren gebracht, werd deze vrucht bare dorpsvergadering besloten. Onder leiding van het gemeente raadslid uit Sint Kruis A. Paridaen- Doolaege kwam men in 's-Lands Welvaren aldaar in dorpsvergadering bijeen. Aanwezig waren de burge meester, wethouder Sturtewaegen en gemeente-secretaris Paridaen, terwijl wethouder Catsman verhinderd was. Voor deze dorpsvergadering bestond een zeer grote belangstelling. De zaal was propvol en het aantal aanwezi gen bedroeg 70. Allereerst werd natuurlijk gespro ken over de oude school, die als dorps huis zou moeten worden bestemd. Dat men het belang daarvan inzag, bleek wel uit de talrijke voorstanders, die uit de geanimeerde bespreking hier over naar voren kwamen. Definitief werd dan ook besloten tot oprichting van een dorpsvereniging waarvoor zich ter vergadering reeds 65 leden opgaven. Er zal nog een ledenactie op touw worden gezet om meer leden te winnen. Binnen 10 dagen is men voor nemens een bestuur te kiezen. Vol spanning wacht men dan ook de be slissing van de Aardenburgse ge meenteraad af aangaande het gebouw en de voorwaarden waaronder dit ge bouw aan de dorpsvereniging ter be schikking zou kunnen worden gesteld. In de vergadering kwam ook de on misbaarheid van een zodanig gebouw te Sint Krujs naar voren, bij te hou den feestelijkheden, bijeenkomsten, lezingen, cursussen en tentoonstellin gen. WONINGNOOD Nadat dit hoofdpunt der dorpsver gadering in gunstige zin was verlor pen, kwamen nog diverse andere be langrijke dorpsproblemen naar voren. Gewezen werd op het dringend gebrek aan woningen te Sint Kruis. De grote moeilijkheid .is hier evepwel, dat de gemeente "in Sint Kruis geen bouw- -grqnd bezit en daar voor Sint Kruis •geen uitbreidingsplan bestaat, kan In de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke werd de begroting voor 1955 van de vleeskeuringsdienst te Heinkenszand vastgesteld. De salarissen van de wethouders werden met zes procent Verhoogd. Een subsidieverzoek van het Prov. Wit - Gele Kruis werd ingewilligd en er wordt een bijdrage van 3 cent per R.K. inwoner verleend. Tot lid van de Commissie voor schoolverzuim werd de heer C. Goe- degebure benoemd. Ook werd de begroting vastgesteld voor Maatschappelijke Zorg te 'sHeer Hendrikskinderen. Voor het gemeentepersoneel werd een nieuwe salarisregeling vastge steld. Verder- werden de heren A. Raas, F. de Jonge A. Zonneveld en Jac. de Schipper herbenoemd als bestuursle den van Maatschappelijke Zorg. Het Groene Kruis te Nieuwdorp overweegt het bouwen van een wijk- gebouw voor de wijkverpleegster. In principe heeft de Raad besloten een bijdrage te verlenen tot dekking van het exploitatietekort, dat hierdoor zal ontstaan. Mej. dr H.C.M. Ghysen te Domburg is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Mej. Ghysen, die onlangs 70 jaar geworden- is, verwierf zich vooral be kendheid door haar studies over Betje Wolff en -Aagje Deken, o.a. verscheen van haar het boek „Dap per vrouwenleven". 'g Hppr4rfTid.skpt ke BEVORDERINGEN Tor gemeentesecretarie vonden en kele bevorderingnen plaats. De heer J.L. Brasser werd bevorderd tot ad junct-commies le klasse en mej. D. A. van Strien tot klerk le klasse. Voorts werd tot adjunct-commies 2e klasse benoemd de heer W.P.C. Joo- sen. Borssple EEN SPORTTERREIN WORDT AANGELEGD De raad is bijeengeroepen om te beslissen over het voorstel een sport terrein aan te leggen. Na breedvoe rige bespreking kwam men tot de slotsom dat het niet meer dan f.13.000 mag kosten. Daar er practisch geen mogelijk heid was om het in eigen beheer uit te voeren, vreesde men. dat het plan niet door zou gaan. Uiteindelijk werd het voorstel toch aangenomen met vier tegen drie stemmen. De heren De Mëy, Melis en Bras konden zich niet met het voorstel verenigen. Kruiningen E. M. M. IS KONINKLIJK H. M. de Koningin heeft aan de Harmonievereniging „E.M.M." het praedicaat Koninklijke verleend. De ze eer viel „E.M.M." te beurt ter ge legenheid van het 90-jarig bestaan, dat 4 September 1954 gevierd werd. (Advertentie) Lange Vorststraat 106 GOES wenst U een voorspoedig 1955. Op de jongste bijeenkomst der Be velandse V.V.V. werd reeds de wen selijkheid besproken om door het op richten van plaatselijke afdelingen de WV op de beide Bevelanden meer te activeren. In de eerstvolgende vergadering, die tegen 13 Januari is uitgeschreven komt nu een voorstel van die strek king aan de orde. Als overkoepelend orgaan zal een streekbestuur komen. Te Kapelle is al een zelfstandige afdeling gevormd. „Daar ligt mijn land..." Een dramatische foto, gemaakt in de Biesbosch, waar de recente overstromingen veel leed en veel schade hebben aan gericht. Op 23 December, 's middags om vier uur, stortte het water zich over de te lage dijken van deze en vele andere polders in de Biesbosch. Ook het land van Jan Saarloos, die u op onze foto ziet, liep onder. Terwijl wij ons opmaken om het derde grote December-feest te vieren, oudjaar, golft het wrede water rond het huis van Saarloos. Omdat deze getroffen boer zelfs het risico van een brand onder deze omstandig heden niet durft dragen, wordt er in zijn huis geen kachel gestookt. De woning is immers als een schip in volle zeeIs er een klemmender en menselijker argument te vinden voor afsluiting der zeegaten, of verzwaring der dijken, dan deze fotoAchter de starre tabellen hart, de ingenieurs brandt en woelt de angst van zoveel mensen als Jan Saarloos. Hij voelt zich als Noach op de wilde wateren: zijn ark met het vee bleef behouden en hij bidt de Heer. Maar voor Noach bracht de duif de belofte, dat het water geboeid zou worden.... Die daar, in de Biesbosch, hebben recht op eenzelfde belofte. Tot de archieven die door de gemeente Breda worden bewaard, behoort o.a. het archief van de Hoofd- en Leenbank van Stad en Land van Breda. Dit was een rechtbank die zich ontwikkeld had uit twee onderscheidene colleges: de leenbank van de Heer van Breda, die zaken behandelde die uit het leenrecht voortvloeiden en de hoofdbank waarbij men in hoger beroep kon gaan van de uitspraken van de dorpsgerechtcn in het land van Breda. Zelfs enkele schepenbanken daarbuiten zoals Steenbergen en Prinsland (Din- teloord) en enkele Zuidnederlandse dorpen ressorteerden onder de Bredase hoofdbank. Dit was een overblijfsel uit de tijd dat het gezag van de Heren van Breda zich verder uitstrekte dan over het gebied dat later de Baronie werd genoemd. Aan een aan'H toneelschrijvers, die 'n fragment van 'n stuk hadden inge zonden voor de prijsvraag „Opdrach ten toneelschrijfkunst" heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen opdracht verleend tot het voltooien van hun stuk. Deze auteurs zijn Ed. Hoornik, mevr. Bep de Jong- Keesing. Max Croiset, Ary den Hertog en Alphons Laudy. Aan de auteur Ed. Hoornik kende de minister, overeenkomstig het advies van de jury, bovendien een prijs van 15?0 gulden toe voor zijn toneelstuk „Kains geslacht". De oudste geschiedenis van deze beide rechtbanken is duister en het is niet bekend wanneer zij tot één college verenigd zijn. Waren de rechters aanvankelijk leenmannen, later werd de bank bezet door de regerende magistraat van de stad Breda met de drossaard aan het hoofd. Met dit laatste feit houdt verband, dat van de Bredase sche penbank zelfs geen hoger beroep mogelijk was. Het archief van de Hoofd- en Leenbank, dat de stukken van de talrijke voor haar gevoerde pro cessen bevat, is een belangrijke bron voor de kennis van de rechts toestanden en het maatschappelijk leven in de Baronie, voornamelijk in de 17e en 18e eeuw. want over die tijd zijn de meeste archiefstuk ken bewaard gebleven. De bank heeft bestaan tot 1804. „LEEN" Bij het woord „leen" denkt me nigeen aan de middeleeuwen, het leenstelsel is echter formeel blijven bestaan tot de grondwet van 1798. Het werd door eigen rechtsregels beheerst, vormde een afzonderlijke rechtskring, zoals b.v. thans de kerk nog haar eigen recht heeft. Zaken waarbij lenen betrokken wa ren behoorden tot de competentie van speciale rechtbanken. Lenen waren b.v. de landgoederen Burgst en Gageldonk onder Prinsenbeek, maar ook een perceel van enkele hectaren land kon als leen zijn uit gegeven en bleef dan onder het leenrecht ressorteren. Daar voor le nen een ander erfrecht gold dan voor gewone goederen, gaven erfe niskwesties dikwijls aanleiding tot processen die voor de Hoofd- en Leenbank moesten worden gevoerd. Wanneer een leen door vererving of vervreemding in andere handen overging, moesten door de leenman (de nieuwe bezitter dus) de traditio nele heergewaden en hofrechten be taald worden als erkenning van de eigendpm van de leenheer. Ook hierover ontstonden vaak rechtsge dingen, waarvan de Hoofd- en Leen bank kennis moest nemen. In de processtukken weerspiegelen zich de eigenaardige rechtstoestanden van die tijd en menige interessante bijzonderheid komt daarbij aan het licht. In de sfeer van het burgerlijk recht was de Hoofdbank, zoals bo vengezegd, vooral beroepsinstantie. Er waren echter ook zaken, die zij in eerste aanleg behandelde b.v. in 1656 het verlenen van toestem ming voor een tweede huwelijk in geval van moedwillige verlating aan de Hooldbank opgedragen. De omvangrijkste taak was echter de berechting in hoger beroep- van za ken die in eerste instantie voor de schepenbank van de dorpen had den gediend. Het is begrijpelijk dat in een tijd toen iedere plaats haar eigen rechtbank had, die natuurlijk niet met deskundige juristen kon worden bezet, velen bij een hogere instantie recht zochten. Civiele rechtspraak was destijds een mi jner begrip dan thans, ook de boet straffelijke rechtspleging was er onder begrepen. De processen die over dergelijke zaken werden ge voerd verschaffen ons vele gege vens omtrent allerlei facetten van het maatschappelijk leven, terwijl er ook talrijke bijzonderheden voor familiegeschiedenissen aan kunnen worden ontleend. ORDENING VAN DOSSIERS Sas van Gent HERDENKING GEMEENTE - SECRETARIS In een spoedeisende raadsvergade ring, tot bijwoning waarvan ook het gehele personeel der gemeente w:o. het onderwijzend personeel van de o.l. school A was uitgenodigd, werd de heer B. J. Lammens, in leven se cretaris dezer gemeente en op 27 December j.l. overleden, herdacht. Te dier gelegenheid werd door de voorzitter, burgemeester R.A.J. den Boer, een herdenkingsrede uitgespro ken. Hierna werd overgegaan tot beëdi ging en installatie van het raadslid W.H.M. Colsen, benoemd in de vaca ture ontstaan door ontslagname van de heer R.J.M. Krieckaart. De heer R Stock werd beëdigd als waarnemend secretaris, terwijl de heer C.J. Notté als waarnemend ont vanger der gemeente de zuiverings- en ambtseed aflegde. Tot vaste onderwijzer aan de open bare lagere school werd met ingang van 1 Januari benoemd de heer A. van Dalen, uit Sas van Gent, vanaf 1 September 1954 als tijdelijk onder wijzer aan die school in dienst. Als 2e en 3e candidaat kwamen op de voordracht voor de heren P. R.M. v. d. Sneppen te Terneuzen en H.A.J. Maas te Overslag. ZILVEREN JUBILEA Op en rond de jaarwisseling zullen enkele arbeiders in dienst der N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek ..Sas van Gent" alhier het feit herdenken, waarop zij voor 25 jaar in dienst der N.V. traden. Het zijn de heren: R. Raes (Zelzate), op 31 Dcc. 1954: M. A. van Tittelboom (directeur) op 1 Jan. 1955: E. Verhoosel (Sas van Gent), op 2 Jan. 1955. Geslaagd. Te Rotterdam slaag de voor het Staats - Praetijk - Diplo ma Handelswetenschappen de heer R. P. Klein alhier. Philippine CABARET-REVUE. De toneelgroep „Bundeltouw", sa mengesteld uit de P.T.T.-ambtenaren en ambtenaressen uit Terneuzen wa ren te gast op de ambtenarenfee-rt- avond alhier. In een vlot tempo brachten zij een minatuur-revue, welke de ambtenaren en de vele genodigden een avond be zorgden van gezond amusement. Gerard Sprangers, die de algehele leiding had van het uitgebreide ge zelschap, wist met een r,ijk program ma van mondorgel, accordeon, lied jes bij de gitaar en vooral geestige schetsen de volle zaal kostelijk te amuseren. Drie volle uren is er door de toeschouwers gezongen en gela chen, dat de tranen over de wangen rolden. Burgemeester van Hoek. die als ere voorzitter de avond opende, heeft heus niet overdreven tc.n hij aankondigde dat het een mooie avond zou worden. De voorzitter zelf, de heer Abra- hamse, had het bij het einde van deze zeer geslaagde feestavond heel gemakkelijk, toen hij het gezelschap- Sprangers en Co. moest bedanken. De ambtenaren van -Philipoine. mat hun gasten hielden na afloop nqg een gezellig bal. R. K. OUDEN VAN DAGEN BIJEEN. De R.K. Bond van Ouden van Da gen en gepensioneerden, afd. Axel, heelt in het R. K. Gezellenhuis aan de Walstraat een gezellige bijeenkomst gehouden. Geregeld komen daar de oudjes bijeen voor conversatie en ont spanning, welke bestaat uit gezel schapsspelen en het beoefenen van het kaartspel. Thans betrof het even wel èen bijzondere namiddag en het was met grote voldoening, dat de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom heette; speciaal de dames-le den werden hoffelijk verwelkomd. Hierna volgde een ruime tractatie, waarna aan de welvoorziene koffieta fel eer werd bewezen. Dat de oudjes het samen genoeg lijk hebben gehad, blijkt wel uit de omstandigheid dat voor velen de duis ternis veel te vroeg intrad. Het voor nemen bestaat om nog meer dergelijke middagen te organiseren. UITVOERING VAN „ASAF". Er was een bevredigend aantal be langstellenden aanwezig voor de jaar lijkse uitvoering van 't Chr. Gemengd Koor „Asaf". -Het koor, onder leiding van de heer P. C. Brakman, bracht o.m. een vier tal nummers ten gehore, waaronder twee liederen uit „Valerius Gedenck- klank". Het uit ruim 30 leden bestaande meisjeskoor- kwam daarop voor het forum om enige liederen uit te voe ren. Ook dit onderdeel van het pro gramma verliep vlot en correct. De heer Brakman gaf daarop op 't orgel een drietal korte composities ten beste. Op talentvolle wijze werden deze uitgevoerd. Het glansnummer van „Asaf" was het „Magnificat" van Buxtehude. De diverse gedeelten werden instrumen taal ingeleid en afgewisseld. Zuiddorpe Het archief van deze Hoofd- en Leenbank is door de vorige ge meente-archivaris Drs. P. Scherft geordend en geinventariseerd. Het archief is ingedeeld naar de ver schillende competenties van de bank. De dossiers van processtuk ken, waarvan er vele uiteengeval len waren, zijn alle gereconstru eerd en vervolgens chronologisch geordend. Bij elke rechtszaak zijn de beide partijen vermeld, terwijl een alphabetische index op de na men het opzoeken vergemakkelijkt. Een uitvoerige inleiding geeft een overzicht van oorsprong en samen stelling van de Hoofd- en Leenbank, haar competenties en werkzaamhe den enz. en vormt zo een bijdrage tot de kennis .van de rechterlijke organisatie van Brabant in de mid deleeuwen en in later tijd. Het ge meentebestuur van Breda heeft de ze inventaris in druk laten ver schijnen, het is een keurig uitge voerd boekwerk van 250 bladzijden, Een afgerond gedeelte van de om vangrijke Bredase gemeente-archie ven is daarmede op wetenschappe lijke wijze bewerkt en Voor onder zoek toegankelijk gemaakt. Voor de ze vrucht van zijn werkzaamheid in Breda komt de tegenwoordige Rijksarchivaris in Zeeland alle lof toe. VERERENDE UITNODIGING Onze toneelclub ,,Elk Naar Zijn Krachten" is tijdens haar opvoerin gen van 26 en 27 December j.l. uit genodigd ook in Westdorpe te komen spelen. Dat dit pleit zowel voor de spelers, als voor de stukken ,,Het recht moet zijn loop hebben", en ,,Kan dat", of Een verjongingstra gedie", hoeft geen betoog. ,,Elk Naar Zijn Krachten" heeft de uitnodiging aanvaard en zal optreden ten bate'van de voetbalclub. De da tum is vastgesteld op Nieuwjaarsdag. Niet uit Hulst. Men deelt ons mee dat de heer x. en zijn twee kin deren die op de spoorwegovergang te Bevercn-Waes (B), ternauwernood aan een treinongeluk ontsnapten, niet afkomstig zijn uit Hulst, doch uit Lent. Clinge KERSTAVONDEN In het kader van de kerstviering werden door kapelaan O. Gielliet een tweetal kerstavonden georganiseerd, die een zeer grote belangstelling mochten genieten. Na de opening werd een serie lichtbeeld envertoond over het kerstgebeuren, waarbij uit leg werd gegeven. Vervolgens had 'n verloting plaats. Enkele kinderen van de lagere school vertoonden een paar toneelstukjes, terwijl de gehele avond werd aangevuld mét muziek en zang. Heikant Toneeluitvoering. De R.K. Mu ziekvereniging Heikant zal op 13 en 14 Februari voor hot voetlicht treden met het toneelstuk „Kinderen van ons volk". De regie is in handen van de heer van Hoge, terwijl de heer Hermans voor cüe decors zorg draagt. Aardenhurg JAARFEEST TENNISCLUB S.J.E*F. In de Roode Leeuw hield 4e Aar denburgse Tennisclub „S.J.E.F. haar jaarfeest. Van de penningmees ter der vereniging, dokter A. Keste- loo werd afscheid genomen aange- zien deze als kinderarts naar Bredft vertrekt. Voorzitter Paridaen dankte de scheidende penningmeester voor het vele werk voor de vereniging ge daan en bood hem namen§ S.J.E.F. een tweetal boeken aan. Bij de prijs uitreiking richtte burgemeester van Dongen zich met enkele vlot-gespro- ken woorden tot de kampioen van "het afgelopen seizoen en roemde de prettige sfeer die er in de club heerst. De wisselbeker bij het Heren enkel spel ging naar G. Callaert, die even als verleden jaar kampioen werd. Mej. L Trapman werd kampioen bij dë dames en mocht een beker van de burgemeester in ontvangst nemen. De andere kampioen n.l. Y. Ha verland en Mevr. Bakker bij dames- dubbelspel, echtpaar Bakker bij ge mengd dubbelspel en G. Callaert en J. Bakker bij Herendubbelspel ont vingen een aandenken aan hun kam pioenschap 1954. Na afloop van de of ficiële vergadering volgde een gezel lig samenzijn. Eede CABARETAVOND S BOERENLEENBANK Doordat het cabaretprogramma op het feest van het gouden jubileum van de Boerenleenbank niet door kon gaan. daar het gezelschap te Vlissin- gen door mist werd opgehouden, werd thans door het gezelschap „Klaveren Vijf" uit Roosendaal een avond ver zorgd in Sancta Maria. Naast de le den waren thans ook alle houders van spaarbankboekjes bij de bank, voor deze avond uitgenodigd. Het parochiehuis te Eede zat dan ook propvol toen de kassier der boe renleenbank. P. Roozen alle aanwe zigen welkom heette. Opgevoerd werd het blijspel ..Puk kel en Pukkel", Het stuk viel bij het publiek in de smaak. De heer Roo zen deelde ook nog mede. dat het in de bedoeling lag, voor de leden en de spaarders in de toekomst nog eens meer een dergelijke bijeenkomst te organiseren, zulks mede in navolging van IJzendijke waar zoiets jaarlijks geschiedt. Het bestuur der Boerenleenbank van IJzendijke gaf van zijn belangstelling voor de uitvoering te Eede blijk door zijn aanwezigheid. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Houdini GOES Grand: Prins Valiant. MIDDELBURG - Electro: Hondo. Schouwburg: Lucky me. VLISSINGEN Luxor: Hyena's van het wilde Westen. Alhambra: Wij zoeken millionaire. SAS VAN GENT Olympia 2.30, 5 en 8 uur: A en C gaan naar Mars. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: De graaf van Luxemburg. TERNEUZEN Luxor 7 uur: Houdini AXEL Het Centrum 4.15 en 8 uur: De schatgravers van het Doodskopeiland. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Alice in Wonderland; 5.15 en 8 uur: Door liefde onteerd. DE KLINGE Kinema van Dijck 2.30 uur: De wrekende degen. Dansen in zaal van Dijc'- om 6 uur. MOERBEKE-KOEW/ CHT Grote schie ting bij Alb. Wauters, begin 3 uur. LAMS WA ARDE Prijskaarting bij A. v. Driessche om 5.30 uur. Prijspiering bij Hon. Claessens. ST JANSTEEN Sehieting bij J. Baert, begin 3 uur. TERHOLE Prijspieken in café Cen trum t.b.v. Missie Pater Colsen. TERNEUZEN Luxor 4 en 8 uur: Hou dini; 2 uur: Barbaroasa de zeeschuimer Concertgebouw 8 uur: Barbaro&sa de zeeschuimer. OOSTBURG Ledel 4.30 cn 8 uur: Maske in blau; 2 uur: De weg naar Damascus. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 15 uur: André Chénier; 20 uur: Caval- leria Rusticana Paljas. GENT Kon. Ned. Schouwburg 15 uur en 19.30 uur: Zwervers om de kribbe. AXEL Het Centrum 4.15 en 8 u.: De charge aan de Rode Rivier. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur; Alice in Wonderland; 5.15 en 8 uur: Anna. TERHOLE Prijspieken in café Centrum t.b.v. Missie Pater Colsen. LAMSWAARDE Prijskaarting bij A. v. Driessche om 4.30 uur. Schieting bij A. v. Driessche om 3 uur. ST JANSTEEN Duivententoonstelling bij de Block van 9-12 uur. Schieting bij FI. Bouwens om 3 uur. Prijspieren bij H. Stevens om 5 uur. Prijspieren bij E. Vermeersen om 5 uur. Bal in zaal Chassé om 4 uur. Prijskaarten bij O. Calle om $.30 uur. KOEWACHT Prijskamp op biljart bij P. v. Hove om 5 uur. Prijskaarting bij A. de Nijs om 6 uur. Schieting om 3 uur bij A. d'HoIlander. GRAAUW Prijsbiljarten bij D. Plas- schaert om 4.30 uur. DE KLINGE (B.) Dansen in Kinema van Dijck om 6 uur. GOES Grand: Prins Valiant. MIDDEL/BURG Electro: Hondo. Schouwburg: Lucky me. VLISSINGEN Luxor: Hyena's van het wilde Westen. Alhambra: Wij zoeken millionairs. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: A en C gaan naar Mars; 5 en 8 uur: De blauwe gardenia. TERNEUZEN Luxor 2 en 8 uur: Hou dini; 4.30 uur: Van de wal in de sloot. Concertgebouw 8 uur: Barbarossa de zeeschuimer. OOSTBURG Ledel 2 en 8 uur: Maske in blau; 4 30 uur: De weg naar Da mascus. GOES Grand: Prins Valiant. MIDDELBURG Electro: Hondo. Schouwburg: Lucky me. VLISSINGEN Luxor: Hyena's van het wilde Westen. Alhambra: Wij zoeken millionairs. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De blauwe gardenia. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Houdini. OOSTBURG Ledel 8 uur: Maske in blau.

de Stem | 1954 | | pagina 2