NATIONALE VERGADERING GEEFT TOE Na maandenlang beschamend aarzelen PARIJSE ACCOORDEN IN HUN GEHEEL NU GOEDGEKEURD AL IS ER weinig reden om te juichen: de COMMUNISTEN ontketenden tumult HUURYERLAGING voor woningwetwoningen 1950 GANGSTERTJES maakten Culemborg onveilig Bus kantelde na botsing Welke maatregelen voor geteisterde Biesbosch? LOODSEN MET WALKIE-TALKIES Relangrijke reorganisatie r SOOY in kort geding betrokken IN APRIL VAN KRACHT? Onder kolenlaag bedolven MARGARINE 1 cent duurder Geen wil tot samenwerking Wellicht ook relais-stations PAKISTAN wil wel bemiddelen DAGBLAD VOOR ZEELAND ISRAEL KRIJGT .,BAT GALIM" terug Bescheiden Nieuw jaarspresentje MAAR NIET VOOR ALLEMAAL Nieuwe onderzeeboot jager KOUDER Na vier maanden gesnapt Ambassadeur naar Brussel ontboden Sledevaart met een aardig vaartje Acht gewonden De wereldhandel Stichting ,.De Nieuwe Eeuw"' Kamerlid v.d. Heuvel vraagt: En de vergoedingen? De scheepvaart op de Westerschelde DELTAPLAN Eerst afsluiting Yeere-gat Geschil Nieuw-Guinea Mislukte herbewapening Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleoon 102 (Bijbuieaux; Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 94e JAARGANG No. 21720 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. anW Westerse samenwerking op het punt van de defensie is gered. Donderdagmiddag om vijf uur heeft de Nationale Vergadering met de voor Frankrijk beschamende meer derheid van 27 stemmen de bewapening van West-I)uitsland en dus de opneming van dit land in de Westeuropese Unie goed gekeurd. Van de afgevaardigden slemden er 287 vóór en 260 tegen het regerings voorstel. Er waren 70 onthoudingen. De regering is nu gemachtigd, alle accoorden te bekrachtigen, onder dit voorbehoud dat de Senaat er zich nog over moet uitspre ken. Dat zal waarschijnlijk begin Februari zijn. De Belg Sooy v. d. Eynde heeft zich binnenkort in kort geding te verant woorden voor zyn optreden tegen de Seaside-club te Baarle-Nassau-Hertog. Tweede Kerstdag eiste hij, dat deze speelclub zou verdwijnen uit een van zyn (veelomstreden) huizen aan de weg naar Turnhout. De club gaf daar aan gevolg. Men heeft van de kwestie echter „werk" gemaakt hij de rech terlijke macht in België. Binnenkort wordt te Turnhout de zaak behandeld, die aanhangig is ge maakt door de gezamenlijke speel- clubs, die enige maanden geleden op last van hoogerhand werden gesloten. Onmiddellijk na de stemming, toen de vergadering tot de avonduren werd geschorst, brak er een verschrikkelijk tumult los in de uiterste linkse hoek. De communisten hieven kreten aan als „verraad", „moordenaar", „Nazi's" en „socialistische honden". Tot een handgemeen kwam het echter niet. Zaalwachters vorm den snel een cordon tussen de communisten en de rest van de afgevaardigden. MOMENTEEL zijn al ongeveer 1000 melkwagens aan de achterzijde van rood reflecterende strippen voorzien, Dit is het resultaat van de actie tot verhoging van (ie verkeersveiligheid, die de K.N.A.C. enkele maanden ge leden begon. IN IJMUIDEN is Woensdagmiddag een vijfjarig jongetje met zijn speelgoed wagentje in het Noordzeekanaal ge raakt. Toen men het ventje ophaalde, was het al dood. TE GENEVE is een 77-jarige Neder lander door gasverstikking om het le ven gekomen. Een defect aan de gas- leding is de vermoedelijke oorzaak. IN DE ST. JOZEFKERK te Nijmegen is gisteren een plechtige H. Mis van requiem opgedragen voor de zielerust van wijlen prof. dr. Ch. Raaijmakers, oud-Hoogleraar aan de Universiteit te Nijmegen. De begrafenis vond te Gra ve plaats. IN AANWEZIGHEID van talloze ma rine-autoriteiten is gisteren bij de Rotterdamse Droogdokmij. de onder zeebootjager „Holland" de eerste van een twaalftal voor de Koninklijke Marine in dienst gesteld. EEN MILITAIR gerechtshof heeft 36 Egyptische rechtkundigen, technici, studenten, autobestuurders en verte genwoordigers van andere beroepen, leden van de Communistische „Hade- to" tot gevangenisstraffen veroordeeld. De organisatie is ontbonden. IN EEN RUSTHUIS te Merano is Don derdag in de ouderdom van 91 jaar overleden Aartshertog Eugen van Habsburg. De gehele dag was er in Parijs gro te spanning over de afloop van het eerste vetrouwensvotum. Het tweede (de opneming van West-Duitsland in de N.A.V.O. en de gelijktijdige depo nering van, alle accoorden) was in de nacht van Donderdag op Vrijdag reeds met 287 tegen 256 stemmen aanvaard. Assistenten van Mendès France had den als hun mening uitgesproken, dat de Westduitse bewapening nog kans liep, te worden verworpen. Voordat de afgevaardigden Vrijdagochtend naar huis gingen, met opnieuw de gelegen heid tot bezinning op het laatste ver trouwensvotum, had de premier nog maals bezworen, dat Frankrijk zelf 't slachtoffer zou worden van een afwij zing der Parijse accoorden. Wellicht heeft deze laatste toespraak er nog toe bijgedragen, dat enkele weifelmoe- digen bij het scheiden van de markt tot inkeer kwamen. Opluchting OP HET TE UTRECHT gchou- den buitengewoon congres van de A.R.K.A. heeft de algemeen-voor zitter medegedeeld, dat in de laat- maanden 750 nieuwe leden tot de organisatie toetraden. Bij het 40- jarig bestaan in 1957 hoopt men 20.000 leden te hebben. De 65-jarige machinist II.J. Fiege uit Haarlem is op het terrein van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf onder een laag kolen terecht geko men. Toen hij na enige uren graven kon worden bevrijd, bleek hij reeds overleden. De man was bezig met het verwer ken van gaskolen, die zich in een trechtervormige bunker bevonden. Vermoedelijk heeft de opening ver stopt gezeten en heeft Fiege met een ijzeren staaf ruimte in de kolen wil len maken, waardoor de laag is gaan glijden. Het slachtoffer zou over enkele da gen met pensioen zijn gegaan. In regeringskringen te Bonn, Wash ington en Londen is het besluit van de Franse Kamer met vreugde ont vangen. Minister Dulles ging onmiddellijk na het horen van het nieuws in conferen tie met zijn voornaamste adviseurs. Te Londen erkent men, dat het be sluit van vandaag voor Frankrijk nog niet het einde is van het ratificatie proces, maar 'n ommekeer in dit sta dium acht men onwaarschijnlijk. Men verwacht daar, dat alle betrokken lan den de accoorden op korte termijn, zullen bekrachtigen, zodat zij in of omstreeks April van kracht kunnen worden. Leden van het Poolse, het Oost- duitse en het Tsjcchoslowaakse parle ment kwamen Woensdag te Praag bij een ten einde als vertegenwoordigers van „de drie volkeren, 'die het meest door Westduitse bewapening worden bedreigd", een laatste beroep op Frankrijk te doen om niet de Parijse overeenkomsten te bekrachtigen. Juin was vóór Maarschalk Juin had premier Mcn- dès-France meegedeeld, dat hij als be velhebber van de Navo-strijdkrachten in de Midden-Europese sector zal af treden, als de overeenkomsten niet werden bekrachtigd. Dit zou de eerste maal zijn, dat Juin zich ten gunste van de nieuwe rege ling voor de bewapening van West- Duitsland uitsprak. Zoals bekend, stond de maarschlk in het begin van dit jaar bloot aan heftige critiek van de zijde der Franse regering en de Navo, omdat hij zich openlijk tegen de inmiddels verworpen E.D.G. had uitgesproken. De „Bat Galim", het door de Egyp- tenaren in het Suez-kanaal in beslag genomen Israëlische schip, zal in de loop van de volgende week worden vrij gegeven. Ook de lading kan naar Israël worden vervoerd. De elf opvarenden, die sinds Sep tember j.l. in Egypte gevangen zijn gehouden zullen op vrije voeten wor den gesteld. Voor woningen, gebouwd of nog te bouwen met steun inge volge de beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950, is het mogelijk, dat de huren per 1 Januari a.s. enigszins worden verlaagd. De Minister heeft namelijk vastge steld dat de gemeentebesturen de huurprijzen voor deze woningen even tueel kunnen vaststellen met inacht neming van het rentepercentage van de langlopende geldlening, die voor 't betreffende complex geldt. Bedoeld percentage zal voorlopig echter niet lager worden gesteld dan 3 i/2 procent Een lagere huurprijs kan in geen geval worden vastgesteld voor wonin gen die met een andere financierings DE SURINAAMSE landsministers Oliviera cn Curiel hebben hun ont slag ingediend. In verband met een geschil over het kiesreglement hadden zij al eerder hiermee gedreigd. EEN DEENS verkenningsvliegtuig is op een oefenvlucht nabij het onder zoekcentrum Farnborough in Engeland verongelukt. DE MINISTER-PRESIDENT van In dia, Jawaharlal Nehroe, heeft ge waarschuwd tegen de gevaren, die de wereld bedreigen door proefontplof- fingen van atoom- en waterstofbom men. EEN 55-JARIGE postcommandant van de Rijkspolitie, die nabij Laag-Kep- pel het verkeer stond te regelen, na dat er een aanrijding was geweest, werd door een personenauto aange reden. De politieman werd zwaar ge wond. geldig i t t tol Weersverwachting vanavond: J Overdrijvende wolkenvelden cr J overwegend droog weer. Zwakkt I tot matige en langs de Wadden kust vrij krachtige wind tusscr Oost en Zuidoost. Temperatuui J ook in het Zuiden van het lanc tot om het vriespunt. Vandaag: Zon onder 16.38 uur. Bij de Rotterdamse Droogdok Mij te Rotterdam is Donderdagochtend de onderzeebootjager „Holland" de eerste van twaalj vaartuigen van de provinciën-serie met enig ceremonieel en in aanwezigheid van vele autoriteiten in dienst gesteld. De Culemborgse politie heeft een complot van jeugdige diefjes ontmaskerd, dat vier maanden lang Culemborg onveilig heeft gemaakt. De tien jongens tussen 14 en 18 jaar, die in dat complot waren betrokken, hebben een volledige bekentenis afgelegd. De jongens gaven, behalve een aantal baldadigheden, de volgende mis drijven toe: drie inbraken in een sigarenfabriek (eerst oude metalen, daarna een geldkistje, tenslotte een personeclsspaarpot), een inbraak in een andere sigarenfabriek, bij een bakker (gebak), een slijter (verscheidene dranken), het Augustijner klooster (limonade), twee scholen en een kantoor. In dit laatste gebouw probeerden zij de brandkast te forceren. Toen zij eens op het terrein van een houtindustrie bezig waren werden zij door de eigenaar be trapt. Maar de jongens vielen hem aan en takelden hem zo toe, dat zij het hazenpad konden kiezen. Bij het onderzoek is voorts gebleken, dat de boefjes ook de hand hebben gehad in het strooien van kopspijkers op de Otto van Reesweg en in het stelen van tientallen rijwielachterlichtjes. regeling tot stand zijn gekomen. Ook voor woningwetwoningen die wel on der deze regeling vallen, zal huur- verlaging niet steeds mogelijk zijn. De bewoners van de hüizen in kwes tie zullen echter van het gemeentebe stuur, dan wel van het bestuur der woningbouwvereniging zo spoedig mo gelijk vernemen, of zij met ingang van 1 Januari een lagere huur zul len kunnen gaan betalen. Het geval Degrelle De Belgische regering neemt het geval Degrelle hoog op. Dit mag blij ken uit het feit, dat de Belgische am bassadeur te Madrid, de Prins de Lig- n.e, naar Brussel is ontboden. Het persagentschap Belga heeft in tussen informaties uit Madrid gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat de gewe zen Rexistische leider wel degelijk aan de huldiging van de oud-strijders der Blauwe Divisie te Madrid heeft deel genomen. Dit was namelijk door de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken ontkend. Tengevolge Van de verhoging der omzetbelasting op vetgrondstoffen zal met ingang van 1 Januari de marga- rineprijs worden verhoogd met 1 cent per pakje van 250 gram. Hierbij mag worden aangetekend, dat de nieuwe regeling inzake de omzetbelasting in het algemeen geen prijsverhogende werking heeft, maar dat margarine en vet juist een uit zondering maken. Acht personen werden gewond, toen Donderdagmorgen bij Grocnlo een autobus van de Gelderse Tramwegen tegen een boom vloog en kantelde. De chauffeur die naar Winterswijk op weg was, merkte een voor hem uit rijdende melkwagen te laat op. Hij gooide het stuur naar links, maar raakte de wagen aan de achterkant. De bus schoof naar de linkerzijde van de weg, waarna de chauffeur het stuur weer naar rechts draaide om een boom te ontwijken. Dit lukte ech ter niet meer. Met de linkerkant vloog de bus tegen de boom, met bo vengenoemd gevolg. De Canadese Minister van Handel Clarence Howe, heeft Woensdag ver klaard, dat de conferentie van de landen der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), 'n slecht verloop heeft. Iedereen wenst meer handelsvrij heid voor zichzelf en meer beperkin gen voor alle anderen De mogelijk heid dat de overeenkomst zal ophou den te bestaan moet niet geheel uit gesloten worden geacht. Dit zou het ergste zijn, dat er kon gebeuren, zo zei Minister Howe. Dit is het moment, waarop luit.-kol. John P. Sta pp op de slede wordt vastgesnoerd, waarmee hij het we reldsnelheidsrecord te land zou breken. Met deze speciaal gecon strueerde slee bereikte hij een snel heid van 1017 km per uur! Het toestel is oorspronkelijk ontworpen om proeven te nemen op het gebied van de gedragingen van het men selijk lichaam bij grote snelheid: bijvoorbeeld van piloten die in noodgeval hun straalvliegtuig moeten verlaten. Het katholieke weekblad ,,De Nieu we Eeuw" dat tot op heden is uitge geven door de N.V. Boek- en Han delsdrukkerij Helmond" zal in zijn geheel worden overgenomen door een stichting, gevormd door enige beken de katholieken. Het doel der nieuwe stichting is geen ander, dan het voortbestaan van ,.De Nieuwe Eeuw" als katholiek volkomen onafhankelijk en integer blad als vrij podium voor katholiek Nederland te verzekeren. In de redactieraad zouden o.m. zit ting hebben de heer Chr. Matser, bur gemeester van Arnhem on lid van het partijbestuur van de KVP, mej. dr Marga Klompé, lid van de Tweede Kamer en de heer T.H. Oltheten, ad junct directeur der Staatsdrukkerij en Uitgeversbedrijf te Den Haag. Het Tweede Kamer-lid de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan de minister-president en de ministers van financiën en van verkeer en wa terstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Kunnen de ministers reeds een overzicht geven van de schadelijke gevolgen welke de jongste storm vloed aan hoofd- en buitenwater keringen, aan levende have, gron den en gewassen en aan ander roerend en onroerend goed heeft veroorzaakt 2. In hoeverre kunnen de ministers onderschrijven, dat met name het Brabantse Biesboschgebied met inbegrip van de Langstraat door de jongste stormvloedramp zeer ernstig is getroffen, de nieuwe dijk doorbraken in de Biesboschpolders een gevolg zijn van het niet vol doende beklonken of gezet zijn der pas hersteld dijken en naast de afsluiting van Donge en Oude Maasje ter voorkoming van nieuwe calamiteiten een storm- Over twee a drie weken zal een nieuw hulpmiddel bij de beloodsing der schepen op de Westerschelde zijn intrede doen: de walkie-talkie Dit belangrijke besluit namen kortgeleden Belgische instanties en voor lopig zal 1955 besteed worden aan deze proefnemingen. Vier Belgische loodsen zullen uitgerust worden met een walkie-talkie en een zend en ontvangststation zal worden opgericht te Antwerpen en te Vlissin- gen. Door invoering van dit systeem hoopt men te voorkomen, dat schepen zich ophopen voor de sluizen van Antwerpen, dat concentraties van loodsen wordt voorkomen en nauwkeurige berichten worden ver kregen over het schip. Wanneer de proefnemingen gun stig verlopen, zal in de toekomst ie der schip, dat bestemd is voor Ant werpen en Vlissingen passeert, hier een loods aan boord krijgen, uitge rust met een walkie-talkie. De wen selijkheid om relais-stations op te richten wordt in dit proefstadium eveneens onderzocht. Reeds in 1953 was men in België in scheepvaartkringen doordrongen van de belangrijkheid van een walkie- talkie systeem op de schepen en de Scheepvaartvereniging richtte een verzoekschrift tot de Directeur Gene raal van het Zeewezen, die echter nóg uitgebreider plannen koesterde. In 1954 kwam men in verschillende zittingen bijeen en zo langzamerhand ontstond het ontwerp van het .Traf fic Regulating Office", van het Be heer van het Zeewezen, dat steeds meer en meer vaste vorm kreeg. Meerdere besluiten werden voorge legd en men betuigde grote instem ming hiermee. Zo ook voor de vol gende besluiten: 1. liet is volstrekt noodzakelijk, dat Zaterdagsmiddags geschut wordt voor uitgaande schepen, zelfs al zouden binnenkomende schepen lange wachttijden oplopen. 2. Het gebrek aan samenwerking tus sen de Royers- en Kruisschanssluis is te wijten aan een reorganisatie doch zeer binnenkort mag men verbetering tegemoet zien. 3. de Havencommandant stelt aan de scheepvaartverenigingen voor, een Seindienst in te richten aan de slui zen. Centraal bureau De verwezenlijking van deze Sein dienst zou belangrijke investeringen vragen, doch. de lange wachttijden te doen stellen, medio Jannuari. te verliezen op. Het ontwerp van het „Traffic Regulating Office" kreeg meer en meer vaste vorm en het gaat er dus om, een Centraal Bureau te scheppen, dat draadloos met de loods posten van Vlissingen en Oostende verbonden blijft, benevens door een walkie-talkie systeem met de lood sen aan boord van de schepen,, be stemd voor Antwerpen; Door dit contact vermijdt men de concentratie's van loodsen op bepaal de plaatsen, versnelt in niet belang rijke mate de scheepvaart over de Westerschelde, voorkomt men opstop pingen en kan men nauwkeurige op gaven verstrekken over het tijdstip dat de schepen voor de schutting aankomen. Enkele dagen geleden viel dan het besluit, twee proefposten in werking te do enstellen, medio Januari. Eén post komt te Antwerpen cn de andere bij het Belgische Loodswezen te Vlissingen. Vier loodsen worden uitgerust met walkie-talkie's en zij zullen deze vijf en twintig kilo zware apparaten op hun rug aan boord sjou wen. Bij rustig weer zal dit geen be lemmering opleveren, doch bij storm zal dit lang niet meevallen. Unaniem is men in Belgische krin gen van mening, dat het grootse ren dement van dit systeem pas kan wor den verkregen, wanneer de Wester schelde beveiligd zal zijn door radar posten. Van Nederlandse zijde wordt n.l. overwogen deze radarposten langs dit belangrijke vaarwater in te stellen en met grote interesse volgt men in Belgische scheepvaartkringen deze ontwikkeling. Wanneer de proefnemingen gunstig verlopen, en in België twijfelt men hieraan niet dan zal men in de toekomst de loods aan boord zien klauteren mét zijn valies en mét zijn walkie talkie. vloedkercnde dam rond de Bies bosch dringend noodzakelijk is Kunnen de minister mededelen, in hoeverre de bestaande regelen be treffende noodvoorzieningen dijk herstel, de wet op de watersnood- schade 1953, de gewyzigde en aan gevulde regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers 1940-1945 naast de geldende uitkeringen uit het na tionaal Rampenfonds op de thans getroffen slachtoffers natuurlij ke en rechtspersonen van toe passing zijn Mochten de ministers onverhoopt van oordeel zijn, dat de sub 3 ge noemde nationaal geldende regelin gen op de gevolgen van de jong ste stormvloed niet van toepassing zijn, welke maatregelen ter ver goeding van de thans ontstane schade ook in de persoonlijke sfeer denken zij dan te nemen De Deltacommissie, zo weet ..Het Parool" te melden, is dezer dagen gereed gekomen met haar vijfde in terimadvies. Dit handelt over de volgorde van uitvoering der werken tot afsluiting van de zeegaten. Gead viseerd is allereerst over te gaan tot afsluiting van het Veeregat. Het ligt in de bedoeling daarmee al in de loop van volgend jaar te beginnen. Pakistan is bereid zijn goede dien sten aan te bieden in het geschil over Westelijk - Nieuw - Guinea. Dit verklaarde de Minister - President van Pakistan, Mohammed Ali, na de conferentie van de vijf premiers der Colombo-landen. Als de wereldopinie zich vóór het Indonesische standpunt uitspreekt, meende hij, zal Nederland ongetwij feld bereid zijn de onderhandelingen te hervatten. Indonesië voegde hij er laconiek aan toe moet zich de sympathie van zoveel mogelijk lan den in de V.N. trachten te verwer ven. De premiers hebben er ook nog op aangedrongen, dat zo spoedig mo gelijk de proeven met atoomwapens worden gestaakt. Pogingen van Neurenberg-e speelgoedfabrikanten om reeds vóór Kerstmis tinnen soldaatjes in nieuwe Duitse uniformen in de speelgoed-étalages te bren gen, zijn mislukt. Het z.g. „Amt-Blank", da-t de bewape ning voorbereidt, heeft geen antwoord gegeven aan Neuren- bergse fabrikanten, die drin~ gend hadden verzocht vóór het Kerstseizoen een model der nieuwe uniformen te mogen ontvangen. Een Neurenbergse fabriek heeft zich daarom beholpen met een eigen fantasie-uniform, dat echter een volma-kt fiasco is geworden. Andere fabrieken hebben hun tinnen soldaten eenvoudig Amerikaanse unifor men aangemeten, doch ook daarmede heeft men geen grote successen geboekt.

de Stem | 1954 | | pagina 1