AFLUKIN- SPIONNEN IN PEKING OUDE GEN EVER Nieuwe militaire muziek in West-Duitsland AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO 3 3 3 S3 S3 vntuur, yentie! voordat zee- etre.niettfr (hteL.Mm'Mn): HET BUITENLAND IN 195 4 Koude oorlog in feite niet verminderd ER is in de laatste maanden van dit jaar weer een verstijving in Moskou's houding ingetreden, dit tengevolge van de problemen rond om West Duitslands herbewapening. Eerst juichte al wat communistisch was, toen de Franse Nationale Ver gadering de E.D.G. de doodsteek gaf, zonder dat Mendès France een vinger ter redding uitstak. Aan stonds echter begon Eden te spin nen aan een nieuw West-Europees verbond, niet zo stevig als het eer ste, maar toch sterk genoeg, om er de souvereiniteit en de herbewa pening van de Bondsrepubliek in te vangen. De te Parijs belegde conferentie verbond er ook een ietwat onduidelijk Saar-accoord aan, door Mendès France als con ditio sine qua non gesteld, wat later vooral in het Bonner parlement tot het nodige geharrewar aanleiding gaf. Men is er nog niet uit! Mos kou besefte pas laat, dat het gevaar van ratificatie dezer accoorden dreigde cn het begon een serie van .Erica in ongena Volksvijand No. 1 Melkmachine voor Mendès-France Jubilea in 1955 Ereplaats voor Ehrenburg Jeugdmisdadigheid in V.S. neemt toe O O O 13 O O O O O O O u u G BONS 1.25 gr. 45 d IS gr. 40 ct gr. 30 d gr 25 d gr. 25 d DER STEEN TWEEDE BLAD Y^/ANNEER we de tour d'horizon gaan maken in het buitenland tijdens het jaar 1954, komen we allereerst terecht bij de verhouding West-Oost, die in haar wisselende aspecten heel het wereldgebeuren beheerst. Het nieuwe uitzicht van de Russische politiek na de dood van Stalin prolongeerde zich aan vankelijk nog opvallend. Er was een conferentie van Vier te Berlijn, waaruit het voornemen voor een speciale conferentie over Korea en Indo-China resulteerde. Inzake Duitsland en Oostenrijk hield Molo- tof echter het been stijf en hij ac centueerde de verdeling van Duits land door de republiek van Pieck en Grotewohl zogenaamd souverein te verklaren. De besprekingen in Genève verliepen eerst nogal stroef, toen Bidault als exponent van het kabinet-Laniel voor Frankrijk op trad, doch toen Mendès-France zich een meerderheid in de Assemblee had verzekerd en naar Zwitserland afreisde, kwam er spoedig overeen stemming. Een overeenstemming, waarin zich de capitulatie van het heldhaftige Dien Bien Phoe afte kende, dus een, waarbij de Ho-tsji min aan het langste einde trok. Weer is er een streep getrokken, waarlangs een IJzeren Gordijn is neergelaten. Daarachter kan de communistische terreur zich onge hinderd inzetten tegen enkele mil- lioenen katholieken, voorzover ze niet met achterlating van have en goed gevlucht zijn. Er is tijdens de doodsstrijd van Dien Bien Phoe nog overwogen, Westerse militaire kracht tot ontzet in te spannen, doch Engeland achtte het risico te groot en Amerika wilde niet alleen op treden. Er is later wel een pact van bijstand voor Zuid Oost Azië tot stand gekomen, dat echter de steun moest ontberen van belangrijke landen als India, Birma en Indo nesië. Zij willen op de wip Oost- West balanceren, wat in feite neer komt op een toeneiging naar het communistische machtsblok. Het geen dan ook wel blijkt uit de pel grimages naar het rode Peking en het zich laten welgevallen van lof uitingen van die kant. Er is daarin Z. O. Azië een labiele toestand ge schapen, welke gelegenheid biedt voor intrigues en infiltraties, wair- van we reeds verscheidene sympto men hebben kunnen waarnemen. Bovendien heeft communistisch China het tot een stuk van zijn prestige gemaakt, de verovering van Tsjang Kai Sjeks domein For mosa aan te kondigen. Waarop de Verenigde Staten duidelijk lieten merken, dat ze deze schakel in hun verdedigingsgordel niet ongestraft zullen laten aantasten. De donder koppen hangen dus wel boven dit deel van de wereld. In 1955 zal er ook menigmaal de blik heen gaan, vermoeden we. Over de Stille Oceaan hebben ook weer de atoom wolken gehangen, ditmaal afkom stig van de eerste waterstofbom ontploffingen, door de Verenigde Staten ontstoken, spoedig echter gevolgd door de triomfantelijke mededeling van Moskou: „We heb ben hem ook!" Over overeenkom sten, welke het gebruik van atoom energie zullen regelen en al dan niet geleidelijk het atoomwapen moeten afschaffen, is weer veel te doen geweest, zonder dat men ver der is gekomen dan tot plannen en commissies. Iets toeschietelijker was het Kremlin wel. Wat het in feite gaat betekenen, zal 1955 moeten leren. nogal plompe manoeuvres. Eerst een hals-over-kop bijeengeroepen conferentie, waarvoor alle Wester- sen met inbegrip van Finland en Yoego-Slavië pasten. Op die confe rentie een zuiver communistische aangelegenheid dreigde men met de vorming va.i een groot com munistisch militair blok, Oost- Duitsland inbegrepen, welk blok in feite allang bestaat. Er volgden nieuwe schoten uit het diploma tieke kanon: de vriendschapsver dragen met Parijs en Londen zou den worden opgezegd. De regerin gen trokken er zich niets van aan. De agitatie had echter wel haar invloed op Franse afgevaardigden, die, bang voor hun kiezers en ran cuneus tegen de premier, de accoor den weer ernstig in gevaar brach ten. Van de laatste weken is het, dat Engeland en Amerika tegen druk inzetten en het resultaat is bekend. Heel deze historie en tal van andere verschijnselen uit het jaar 1954 bewijzen, hoe het nationalis me. niet zelden opgehitst door de communisten, de eenwording van Europa telkens meer in de weg treedt. Als niet de eisen van Ame- rika's eigen veiligheid ook een woord meespraken, zou Uncle Sam zich wellicht al balorig uit de Euro pese zaken teruggetrokken hebben. Eisenhower heeft in dit opzicht moeten vechten tegen eigen partij genoten. Paradoxaal genoeg kreeg zijn verstandige politiek een rugge steun door een overwinning van de Democraten. RATIONALISME in zijn meest heftige vorm heeft zich ook weer geopenbaard in Noord-Afrika. Mendès France heeft nog slechts gedeeltelijk succes met zijn specta culaire concessie-politiek en de onlusten van 1954 zijn zeker niet de laatste geweest. Opmerkelijk zijn nog uit het af gelopen jaar: het afzetten van Naguib in Egypte, wat hem echter zijn hals niet kostte; toenadering van Moskou tot Tito, wiens regime in de laatste dagen weer duidelijk zijn dictatoriaal ka rakter openbaart; een omwenteling in Guatemala, waarbij een rood-getinte en met communisten heulende president hardhandig werd verwijderd; het overlijden van de grote Ita liaanse staatsman de Gasperi en van de scherpzinnig gevaarlijke Wisjinski. een accoord over Triëst, waardoor een lastige kies van het koortsach tige Europa is getrokken; schandalen in Italië, welke eerst de regering-Scelba in moeilijk heden brachten, maar later ook de communisten compromitteerden; moeilijkheden in Brazilië, beëin digd door een zelfmoord van pre sident Vargas; verkiezingen in België, welke een anti-clericale socialistisch-liberale regering aan het bewind brachten; nog een heleboel meer, maar er moet ééns een punt gezet worden. We willen voor 1955 maar weer het beste hopen. En ook voor al onze trouwe lezers doen we dit. Zalig Nieuwjaar! DONDERDAG 30 DECEMBER 19o* V/ Het oude jaar wijkt voor het sprankelend nieuwe 1955. Ook in het komende jaar zullen vele kleine dingen het leven aangenaam kunnen, maken. Eén van die dingen is een goede sigaretKing's Cross altijd nieuw iedere dag opnieuw een prettige verrassing. im VIRGINIA KING'S CROSS IS At JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS „In Bonn daar woont een groot man, die heer Adenauer, dat is van heel het Duitse land de allerbeste Bauer (boer). Hij ploegt vast en met sterke hand voor ons mooie vader land en staat vast als een Mauer (muur), onze Adenauer". Zo luidt de tekst van een soldaten lied, dat dezer dagen werd toegezon den aan het „Amt Blank", het bureau dat in Bonn nu reeds vier jaren bezig is de Duitse bewapening tot in alle details voor te bereiden. Min stens drie dozijn van proefstukken van componisten en dichters komen elke week voor onder de post van de minister van defensie-in-spe, Theo- dor Blank. Daar heeft men al een speciale afdeling voor militaire mu ziek ingericht en volgens de vroegere officieren, die nu in de staf van Blank zijn opgenomen, zal men ook Iri het personeelsblad van „de Schelde" te Vlissingen is de volgende ontboezeming overgenomen uit het propaganda-materiaal. dat een Ame rikaanse industrie in Michigan, ter gelegenheid van een veiligheidscam pagne verspreidde: „Ik ben machtiger clan alle legers ter wereld tezamen. Ik heb meer mensenlevens vernietigd dan alle wereldoorlogen. Ik ben dodelijker dan kogels en ik heb meer huizen verwoest dan de machtigste kanon nen. Ik steel millioenen. Ik spaar niemand en ik vind mijn slachtof fers onder rijken en armen, on der jongen en ouden, sterken en zwakken. Weduwen en wezen ken nen mij. Ik neem zulke ontzagwek kende vormen aan, dat ik mijn schaduw werp over elk arbeids veld, van het draaien van elke slijp steen tot het rijden van elke trein. Ik vermoord ieder jaar duizenden en duizenden kostwinners. Ik lig op onvermoede plaat sen op de loer en doe mijn werk meestal in stilte. Je bent te gen me gewaarschuwd, maar je slaat er geen acht op. Ik ben mee dogenloos. Ik ben overal thuis, op straat, in de jabriek, bij spoor wegovergangen en op zee. Ik breng ziekte, vernedering en dood en toch trachten slechts weinigen mij te ontwijken. Ik vernietig, verplet ter en vermink. Ik geef niets, maar ik neem alles. Ik ben je ergste vij and. IK BEN DE ONVOORZICH TIGHEID." in dit onderdeel een algehele hervor ming doorvoeren. De militaire mu ziek in de oude vorm zal volgens Blank's hervormers, niet mogen te rugkeren. In het bizonder wil men geen marsen meer toelaten, die het hoera-patriottisme weer zouden kun nen wakker roepen. Veeleer wil men de militaire kapellen een culturele rol toebedelen. Zij zullen volgens de hervormers in de toekomst veeleer een culturele noot moeten brengen in het in vergaande mate getechni seerde soldatenleven, dan wel een on misbaar onderdeel van militaire pa rades te moeten vormen. Onbruikbaar wordt alles geacht, wat door de Nazi's misbruikt is. ,.In geen geval nog de Badenweiler Marsch", zo heet het in het bureau van de heer Blank. Ook het be faamde Heidebloempje Erika" schijnt bij de deskundigen van het bureau geen genade meer te kunnen vinden. (Advertentiën) Een machine voor het melken van koeien is door de Bond van Amerikaanse melkboeren per vlieg tuig naar de Franse premier, Men dès-France, verstuurd. Zij zal hem worden overgedragen door Eleanore Maloney, „prinses van de Melkweg", die de premier tevens 48 liter melk van iedere Amerikaanse slaat een liter ten geschenke zal geven. Laat U de jaarwisseling niet bederven. Gebruikt daarom tijdig tegen verkoudheid en griep Missionarissen van het Goddelijk Woord Op 6 Februari 1955: 25 jaar pries- ter: de paters G. Fliervoet, leraar Missiehuis, Deurne; drs C. Robben, leraar Missiehuis Deurne; Nic. Bot, deken Ruteng, Flores, Indonesië; P. Rozing, missionaris Toda-Belu, Flores, Indonesië; Jos. Duffels, rector serni narie Atambua, Timor, Indonesië. Op 26 October 1955: 25 jaar pries ter: pater drs C. Molenaar, groot seminarie, Ledalero, Flores, Indo nesië. Ilya Ehrenburg, wiens jongste ro man „De Dooi" aanzienlijk veel cri tiek in de Sovjet-pers heeft uitge lokt, is met 41 anderen in het pre sidium (bestuur) van de bond van Sovjet-schrijvers gekozen. Twee andere schrijvers, op wie dit jaar critiek is uitgeoefend, zijn even eens in het presidium gekozen. Het zijn de schrijfster Vèra Panova en de boerendichter Tvardorfsky. Edgar Hoover, directeur van de fe derale recherche, heeft verklaard, dat het aantal misdaden van alle cate gorieën in 1954 in de V. S. met on geveer acht procent is toegenomen in vergelijking met 1953. Om de misdadigheid onder de jeugd te beteugelen beveelt Hoover een te rugkeer naar de godsdienst en ver sterking der gezinsbanden aan. In 1953 waren personen onder de acht tien jaar verantwoordelijk voor ruim 53van alle autodiefstallen in ruim duizend steden, voor 49% der inbra ken, ruim 40% van alle andere dief stallen, 18% der roofovervallen en ruim 16% der ontvoeringen. APPELS NAAR ZWEDEN Met ingang van 1 Januari a.s. zal de export van Nederlandse appels naar Zweden weer zijn toegestaan. In exporteurskringen houdt men echter rekening met een geringe vraag voor appels op de Zweedse markt, zodat deze nieuwe exportmogelijkheid de appelmarkt niet veel zal beïnvloeden. Af bl aas-cel In Chicago hebben 17 bedrijven met behulp van een zogenaamde „afblaascel" goede resultaten ge boekt wat betreft de personeels- verhoudingen. In de betrokken bedrijven heeft men een soort telefooncel geïnstalleerd, waarin een tele foon is gemonteerd, welke is doorverbonden met een band recorder. Wanneer nu een van de personeelsleden iets heeft wat hem niet bevalt of waar hij boos over is, stapt hij resoluut naar de „afblaascel", pakt de hoorn van de haak en blaast af", om daarna opgelucht en wel weer verder te gaan met zijn werk. De bandrecorder heeft intus sen het gesprek geregistreerd en het gehele verhaal kan dan op een bepaald moment rustig door de personeelschef worden aan gehoord. Die kijkt dan of er wat in zit. Leukerds De heer Joseph Olmstead was zo trots op zijn nieuwe, stalen brand kast, dat hij die in vol licht voor de deur van zijn kantoor in Mount Ver non zet'tp. Ér kon toch niemand aan, dacht hij. Een groep vindingrijke inbrekers reed een imitatie-brandkast van hout naar het kantoor, wisselde de heide safes en reed de stalen kast weg. Buit' 10.000 dollar. Politie-man De politie-agent Louis Peto uit New Jersey bracht zijn eigen zoon op naar het buraau en beschuld.gde hem daar van roof. „Dit breekt mijn hart", zei de vader, „maar ik moet mijn plicht doen," Film Salvador Dali, de moderne schilder, is volgens de actrice Anna Magnani van plan om op te treden in een film, die hij zelf heeft geschreven en die hij ook zelf regisseert. Het gaat over een oud vrouwtje, dat verliefd is op een kruiwa gen. Chauffeur De 81-jarige heer Murdoch Hud son-Mackenzie uit het Engelse Law- ford is tot een boete van 100 gulden, veroordeeld wegens onverantwoor delijk hard en onvoorzichtig rijden. De rechter zou ook graag hebben dat Murdoch nog eens rijproeven aflegde. Dat heeft de oude echter geweigerd. Hij is van plan om het chaufferen er aan te geven. Hij heeft het 50 jaar achtereen gedaan. Honger In een van de voorsteden van Londen is de politie op de hoogte gesteld van een merkwaardige diefstal. De eigenaar van een eethuisje kwam vertellen, dat in brekers al zijn eetwaar hadden opgegeten. „Ik dacht, dat ik voor raad had voor minstens honderd hongerige klanten", zei de eige naar. De politie vermoedt, dat de inbrekers dus ook met 100 man zijn geweest. Gezakt De filmster Diana Dors, die in verschillende films optrad als bekwaam chauffeuse, als pilote in levensgrote vliegtui gen en als ervaren motorrijd ster is in Londen gezakt voor Haar rij-examen. Strategie Tijdens een oefening van de na tionale reserve kwam een afdeling opeens voor een brug te staan. Op een belendend bordje stond .Opge blazen" en de tegenstanders lagen stiekum achter bosjes te lachen, om dat de vijand er nu niet over mocht. Tot hun ergenis maakte de groep toch van de brug gebruik. Dit was tegen de regels en men wilde volop beklag maken bij de leiding van de oefening toen men zag, dat alle re servisten een bordje op de borst had den gehangen. Daar stond weer op: „Wij zwemmen." Maatregel In de bossen van het Duitse Gel- senkirchen zijn dit jaar opvallend weinig kerstbomen gestolen. De ge meente-autoriteiten hadden laten weten, dat de dennebomen met een oplossing waren bespoten, die bij hogere temperaturen, zoals die bin nenshuis heersen, een onaangename lucht ging verspreiden. Opvoeding De beroemde Franse cabaretière Josephine Baker, die in Tel Aviv vertoeft, heeft verteld, dat zij het volgende jaar ophoudt met optreden en zich geheel gaat wijden aan de opvoeding van haar zes aangenomen kinderen, die tussen de 28 maanden en acht jaar oud zyn. Eis Een vroegere havenmeester te New Jersey, de heer Anthony de Vicenzo, heeft een eis tot schade- goeding ingediend tegen de film maatschappij, die bezig is met de opname van de film „Aan het wa terfront". Volgens onze Anthony speelt Marlon Brando een rol, die precies is gebaseerd op' zijn leven. Anthony wenst dat niet te nemen. Zo iets maakt inbreuk op zijn privé- leven. Daarom vraagt de havenmees ter bijna 4 millioen gulden schade vergoeding. (Advertentiën) WENNEKER „OUDE PROEVER" f 7.70 „OUDE WENNEKER" 1 7.25 VRIJDAG 31 DECEMBER 1954. HILVERSUM I 402 METER. KRO: 7.00 Nws, 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws, weerber. en katli. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9 35 Waterstanden 9.40 Gram. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus 12.03 Gra: i. 12 30 Land- en tuinLouwmeded. 12 33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Musette-orkest en soliste 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Metropole- Orkest; 14.30 Gram.; 14.50 „De Proven- caalse Kerstkribbe", caus.; 15.00 Prome nade-orkest: 15.45 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Piano spel; 18.05 Amusementsmuziek; 18.30 En nu ons geval; 18.45 Gram.; 18.55 Toespr.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opge nomen 1. De toespraak door Zijne Exc. de Minister van Overzeese Rijksdelen, Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, 2 Emigra te prj.at.je door H. A. van Luyk; 19.30 Verzoekprogramma; 20.30 Lichte muziek; 21.00 Echo 1951; 21.40 Lichte muziek; 23.00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.45 Dankgebed; 24.00 Gebed; 0.05 Nieuwjaarsrede; 0.15 Gram. NCRV: 0.30 Toespraak; 1.002.00 Groeten van emigranten. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek voor de vr.; 9.10 Gram. 9.40 Idem; VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Pianorecital; 11.10 Voordracht; 11.30 Orgel en zang; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 1^30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Sportpraatje; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muziek; 13.55 Koersen; 14.00 Voordracht; 14.20 Gram.; 14.50 Amusem. muziek; 15.20 Gram. VARA: 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaar ensemble en solis*- 17.15 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten; 18.20 Or gel en zang; 18.45 De strijd voor meer welvaart, caus. VPRO. 19.00 Overzicht Vluchtelingen-Actie", klankbeeld; 19.30 Oudejaarsavonddienst. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Cabaret. 22.00 Jaaroverzicht. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Wat bracht het Oude Jaartoespr.; 24.00 Klokslag; 0.01 Gram.; AVRO: 0.30 Nieuwjaarstoespraak; 0.35 Gevar. muziek 1.15—2.00 Gram. BRUSSEL VLAAMS 324 METER. 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muziek; 14.00 Gram. 15.00, 15.20 en 16.02 Gram.; 17.00 Nws. 17.10 Orgelspel. 17.40 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.15 Voor de soldaten; 19.00 Nws. 19.30-1.00 Oudejaarsavond programma. BRUSSEL FRANS 484 METER. 12 00 Gevar. muziek; 13.00 Nws. 13.20, 14.00, 15.00 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17 30 Zang en piano. 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 23.00 Idem. 23.55 Nws. 24.05—1.00 Gram. naar het Amerikaans van J. P. MARQUAND 7) In de invallende duisternis schenen in het huis van de majoor verbor gen geesten ontketend, zoals men bij ons 's avonds de waakhonden loslaat om over het erf te zwerven. Ze maakten de tuin van de majoor on heilspellend. Hol echoden mijn schre den, toen de witgeklede dienaar mij voorging door de verlaten eetkamer en over 't voorpleintje naar de poort. Ik had een eed erop kunnen doen, dat er iets vlak achter mij liep; dat iets op het punt stond, mijn schouder aan te raken. Krakend ging de poort open. De portier en de hoofdjongen van de majoor stonden op de drempel en riepen mijn ricksjakoelie, die bijna ogenblikkelijk verscheen. Juist wilde ik instappen, toen ik lantaarns van een andere ricksja door het straatje zag naderen. Nog voor ik zag wie er in zat, wist ik dat de majoor ge logen had. Bezoek voor je meester?" zei ik tot do bediende van de majoor. „Geen bezoek", antwoordde de man haastig. Meester verwacht niemand, loog hij met de blijhioedige leugen achtigheid van zijn volk. welke een Chinees in staat stelt om een grove leugen te vertellen, terwijl hij weet dat ze een ogenblik later aan het licht moet komen. ,,Dat moet een vergissing zijn", zei ik vriendelijk, want de ricksja hield reeds stil en de koelie liet de bomen zaken. En toen stond ik voor de eerste keer die avond werkelijk versteld. Bij het licht van de lantaarns kon ik duidelijk zien, wie er uit de rick sja stapte. Het was juffrouw Joyce ik herkende haar groene japon, geelgroen in het lamplicht, maar zij zag mij eerst toen ik sprak. Ik had aKijd gemeend, tegen dergelijke ver rassingen gepantserd te zijn en con stateerde met verbazing, dat een lang-doodgewaand instinct in mij ontwaakte: een onzelfzuchtige behoef te om te beschermen. ..Juffrouw Joyce", zei ik, „wat doet u hier?" HOOFDSTUK VI. Zij schrok toen ze mij zag, juist zoals ik geschrokken was. Wij ston den elkaar aan te staren voor de deur van de majoor. ..Wat gaat u dat aan?", vroeg zij. Ik trad op haar toe. ..Wees niet dwaas", zei ik. Juffrouw Joyce ging naar de poort. ,,U bent degene die dwaas doet. Wat hebt u ermee te maken? Ik moet majoor Best over een belang rijke zaak spreken." ,,U weet niet hoe onverstandig u doet", zei ik. Voor het eerst in lange jaren werd ik werkelijk boos. „Stap in uw rick sja", zei ik, „en keer terug naar de plaats, vanwaar u gekomen bent. U hoort hier niet." Toen werd ook zij kwaad. ,,Als ik uw raad nodig heb, zal ik erom vragen. Intussen kan ik best op mezelf passen". Met de neus in de wind liep ze mij voorbij. Eleanor! Juffrouw Joyce!" riep ik haar na. Maar zij was al binnen. De bedienden sloten de tuinpoort. Wij hadden aan de Chinese be dienden een vermakelijk schouw spel geboden, dat ongetwijfeld in alle keukens van Peking zou wor den rondverteld. Ik had me dwaas aangesteld. Ik had mijn zogenaamd ..gezicht" verloren in het bijzijn van Bests bedienden en mijn eigen rick sja koelie. In een opwelling wilde ik op de poort bonzen, doch ik was zo verstandig me te bedwingen. Mijn ricks ja-koelie bekeek me on verschillig, maar ik wist dat geen van mijn gebaren hem ontgaan was. Ik haalde de schouders op en be val hem, mij naar huis te brengen; maar ik kon het voorval niet ver geten. Er was iets niet in orde. We waren nog geen vijf minuten op weg toen ik inzag, dat ik het er niet bij laten kon. „Keer terug", zei ik tot mijn be diende. Hij bleef staan en staarde me suf aan, onwillig om te begrijpen. .,Je hebt me verstaan", zei ik. ,,Keer terug naar majoor Best." Ik had geen flauw idee wat ik on dernemen zou en weldra bleek dat ik niets behoefde te ondernemen. Toen we in het straatje kwamen, zag ik Eleanor Joyce daar alleen staan. Haar ricksja was weg. Zij was het enige levende wezen in de buurt. Zij strompelde blindelings voort, zonder op de modder en de kuilen te letten. ,,Halt", beval ik de ricksja-koelie, stapte uit en ging naar haar toe. Ik zag dat zij ontsteld keek, dodelijk ontsteld; zelfs in het duister leek zij spierwit. Ik sloeg de arm om haar heen en ik geloof, dat die aanraking haar kalmeerde, „Stap in mijn ricksja", zei ik, ,,Ik zal er om de hoek wel een vinden. Wilt u me niet zeggen, wat u zo heeft doen schrikken?" ,,Nee", fluisterde zij. ,,Nee. Er is niets gebeurd. Maar laat me niet al leen. Blijf bij mij. Geef mij uw arm." ,,Het is misschien beter, als ik eens ga kijken." ..Neen." Haar stem klonk scherp en verschrikt. „Dat moet u niet doen. Ga met daarheen. Blijf! Laat mii alsjeblieft, alsjeblièft niet alleen. Hij u mag niet naar binnen gaan!" Ze klemde zich aan mij vast; haar stem klonk dringend. Breng me naar huis. Breng me alsjeblieft naar huis." En ze begon te schreien. „Ja, ik zal u met genoegen thuis brengen. Wees maar niet bang. Zeg maar niets. Alles komt in orde." Ik liep naast de ricksja voort en hield haar hand vast. ..Wees maar niet bang", zei ik, „alles is in orde." Toen begon zij te lachen. „Houd op", zei ik. ..Houd op daar mee. Alles is in orde!" Haar vingers omklemden de mijne. ..Waarom bent u teruggekomen?", fluisterde zij. „De hemel mag het weten. Wat doet het er eigenlijk toe?" Ze zweeg een tijdlang, maar ik voelde dat het haar goed deed, mijn hand vast te houden en mij te horen praten. „U vergist zich. Het doet er wel toe." Ik vroeg geen nadere verklaring van haar woorden; ze was trouwens niet tot spreken in staat. Wat zij ook gezien mocht hebben, het had haar geheel overstuur gemaakt. In de Hatamenstraat vond ik een huur-ricksja, het Noord-Chinese equi valent van een New-Yorkse nacht taxi, getrokken door een haveloze, hongerig-uitziende koelie, die ver moedelijk nog een hoge huur moest betalen voor zijn tweewielig karretje. Hij vertegenwoordigde een der laag ste klassen der Chinese maatschap pij. een soort menselijk paard, slechts weinig beter dan 'n lastdrager. Niet temin was hij uiterst beleefd: zijn goede manieren herinnerden mij aan het feit, dat Peking twee dynastieën lang een keizerlijke residentie was geweest, lang genoeg om overal een spoor van de hoofse vormen ach ter te laten. Ik vertelde dit alles aan Eleanor Joyce, terwijl wij zij aan zij in onze ricksja's voortreden naar haar hotel, omdat het haar goed deed mij te horen spreken. Ik sprak heel ge woon en onpersoonlijk, alsof we ken nissen waren die een toertje hadden gemaakt. „De Pckingse koelies zijn gentle men", zei ik. „In het Zuiden en in de havensteden is het anders. Daar is de bevolking lastig, maar hier zijn ze in het algemeen goedgezind. Men is in bijna elke uithoek van de stad veilig, bij dag en bij nacht. U moet niet denken, dat China altijd gevaarlijk is." Zij antwoordde* niet en ik praatte voort, tot wij een schaduwrijke op rijlaan binnenreden en voor haar ho tel stilhielden. Ik was haar bij het uitstappen behulpzaam. Ze zag nog bleek en scheen vermoeid, maar haar stem was vast. „Ik dank u", zei ze en reikte mij de hand. Haar hand scheen gekrompen, leek klein en koud en haar zelfvertrou wen was weg. Ze zag eruit als een kind, dat bang is voor een standje. „Het was erg vriendelijk van zei ze. Mijn personeel wachtte mij bij mijn thuiskomst. Het leven van Chinese bedienden draait om de belangen van hun meester. Onmiddellijk ging de poort open. Yao snelde toe om mij te helpen uitstappen, met een ijver die me verried, dat er iets was voor gevallen. Yao volgde mij naar zijn slaapkamer, zoals zijn gewoonte was, om mijn kleren op te vouwen en onder het uitkleden met mij te pra ten. „Verlangt de Meester nog iets?" vroeg hij. „Neen." „Als u gaat zitten", zei Yao. „zal ik uw schoenen uittrekken. En er is een brief voor u gekomen, een brief uit Amerika." Hij noemde het 't „Uitmuntende Land". Ik begreep zijn opwinding, toen hij me de brief overhandigde. Hij wist heel goed, dat geld en goed en slecht nieuws uit Amerika kwamen en dat zulk een brief grote invloed kon hebben op de loop der gebeur tenissen in de volgende dagen. Het kon mijn humeur bederven, zoals bij sommige brieven gebeurde; en daarom stelde hij en al de andere bedienden belang in de inhoud. Op de enveloppe stond de naam van mijn vroegere firma, Smythe. Hig- gins en Satterswaith; en vermoedelijk kende Yao. zonder dat ik het hem ooit gezegd had. de betekenis van die naam. De brief was van de oude Smythe zelf: Beste Tom, We denken vaak aan je en zijn benieuwd, of je nog niet van plan bent om erug te komen. Ik heb je al vaker erop gewezen, dat we je nooit gevraagd hebben om je com pagnonschap op te geven. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5