W.-DUITSLAND LID van de N.A.V.O. Bescheiden meerderheid besloot de regering te steunen AFFAIRE HEINZ" ROEPT VEEL VRAAGTEKENS OP Deens schip in brand te Singapore Premiers Colombo-landen reisden naar Indonesië Opvoering KERSTSPEL in Antwerpen verboden Boycot de N ederlanders Franse Nationale Vergadering besluit: H. VADER ZEGENDE PELGRIMS r STEMMEN IN DE NACHT A DAGBLAD VOOR ZEELAND BRAND IN DE Tweede Kamer TIJDIG ONTDEKT Veel bewolking DRIE VERTROUWENSVOTA BEZWEREND PLEIDOOI De Ajro-Aziatische conferentie Ook ongenode gasten IN FEBRUARI: Conferentie over ontwapening in Londen Toestand H. I ader „Opmerkelijke verbetering' Oudste Brabander overleden Omdat Joris Diets regisseerde Wat hier gebeurt is een schande Affiches in Djakarta: Koninklijk gezin naar Sankt Anton S lakingsdrciging in dc Borinagc Ontvoering of mislukte vlucht? ZIJDELINGS VERBAND met Nederland Verzoek om asyl Overstromingen in W.-Duitsland 94e JAARGANG No. 21717 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 28 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.3d per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) FRANSE Nationale Vergadering lieeft -■-/ Maandagavond, na dramatische de batten, haar goedkeuring gegeven aan de opneming van West-Duitsland in de NAVO, het eerste van de drie punten, waaraan Mendès-France de vertrouwenskwestie had verbonden. Vrijdag j.l. had de Assemblee zich tegen de herbewapening van West- Duitsland uitgesproken, na andere onder delen van de Parijse accoorden te hebben aanvaard. Zoals men weet, zette Mendès France na deze verbijsterende verrassing het lot van zijn regering op het spel en gis teren moest het lot een nieuwe beslissing komen, zij het dat de vorm, waarin de ac coorden aan de Vergadering werden voor gelegd, enigszins anders was. De concierge van de Tweede Ka mer. de heer A. Netten, heeft het parlementsgebouw waarschijnlijk voor een ramp gespaard. Maandagavond om half zes ontdekte hij namelijk rookontwikkeling boven de vergader zaal van de Tweede Kamer en on middellijk waarschuwde hij de brand weer. Het plafond, waar de leidingen van de indirecte verlichting liggen, was aan het branden gegaan en omdat er snel werd ingegrepen, bleef de scha de beperkt tot twee grote brandplek- ken boven de publieke tribune en de voorzitterszetel. 's Middags waren werklieden bezig geweest, dé celotex-platen van het plafond te halen, omdat men van oor deel was, dat ze de accoustiek van de zaal niet bevorderden. Als gevolg van deze werkzaamheden is waar schijnlijk kortsluiting ontstaan in de lichtleiding. De Haagse brandweer was met groot materieel uitgerukt, maar ze hoefde er weinig van te gebruiken. De voorzitter van de Tweede Kamer Dr. Kortenhorst, drukte na afloop van het blussingswerk concierge Netten de hand. „Dat is goed afgelopen", stelde hij opgelucht vast. ■EEN WEDUWE te Uddel (Gld). is in de Kerstnacht door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Haar dochter werd buiten kennis naar een ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. RICARDO BALBIN, leider van de Argentijnse Radicale Partij, die we gens „belediging" van de President werd gearresteerd, is na 48 uur weer op vrije voeten gesteld. HET GERECHTSHOF te Beiroet heeft drie personen ter dood veroordeeld en elf dwangarbeid opgelegd, omdat zij voor Israël overvallen hadden ge pleegd te Beiroet en Tripoli. EEN DUITS BLAD is tot de conclu sie gekomen, dat tot de opvolger van Jean Monnet, president van de Hoge Autoriteit der K.S.G., het best een vertegenwoordiger van een der kleine landen der Gemeenschap gekozen kan worden. DE BEKENDE Katholieke politicus prof, Süsterheim heeft Frankrijk er van beschuldigd, dat het bij de H. Stoel pogingen zou hebben aange wend om het Saargebied af te schei den van de Duitse Bisdommen Trier en Spiers. HET COMITÉ Vluchtelingenhulp heeft tot op heden een bedrag van f 2.595.000 ontvangen. IN DE AMSTERDAMSE haven heeft men gisteren angstige momenten be leefd. Een van binnen brandende ace tyleen cylinder dreigde te ontploffen. Koene brandweerlieden wisten het gevaarlijke apparaat onschadelijk te maken. EEN DRIETAL „zware jongens" uit Winschoten, die zich als rechercheurs voordeden, heeft in de Kerstnacht een man van buiten van f 80.beroofd. Dezelfde nacht nog kon de recherche de daders aanhouden. ZATERDAGNACHT hebben dieven in de woning van een Rotterdammer een kraakje gepleegd. De buit bedroeg f 7.219.50. Ook een paar dameshand schoenen werden vermist. IN BELGIE houden ze van bier. Naar „La Libre Belgique" bericht, consu meerden de Belgen in 1948 per inwo ner 133 liter van dit edele vocht. In datzelfde jaar dronk men in Neder land 13.6 liter per inwoner. TE BUSSUM is gisteren een tweeja rig kind, dat op een fietsje reed, door een vuilnisauto overreden en gedood. tot Weersverwachting, geldig J vanavond: f Zwaar bewolkt met in liet Noor- J :n van het land tijdelijk wat lich- te regen of motregen, elders ver- spreide opklaringen en overwe- Sl drwK.T'.Cr' Kr»rhtige tot 5 ültl S rstr,ljkf' tvind. Weinig t verandering in temperatuur. iTXa„m,aa!r Z?" nnder 16.35 uur. Maan onder 20.19 uur. Morgen: Aan drie punten verbond de premier de vertrouwenskwestie. Het eerste was de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO, het tweede behelsde enkele amendementen uit de Kamer, waarin, tegen de zin der regering, werd voorgesteld de ratificatie van de verdragen op te schorten tot eind 1955 en het derde was de op neming van de Bondsrepubliek in de Wcsteuropese Unie, die Vrij dag geen meerderheid kreeg. De uitslag van de eerste stemming wettigde de verwachting, dat ook de andere vota ten gunste van de regering zouden uitvallen en Frankrijk zich dus solidair met de andere Westelijke mogendheden zou verklaren. Voordat liet tot stemming: kwam, liad Mendès-France alle uitgesproken eri onuitgesproken bezwaren van de Nationale Vergadering in een uitvoe rige ei\ briljante rede trachten op te ruimen. „De kwestie waar bet om gaat", zei bij, „is of Frankrijk zijn plaats in de N.A.V.O. zal behouden, of zich van zijn bondgenoten zal af scheiden." Hij deed een beroep op de 350 afgevaardigden, die in October bun stemmen voor de regering uit brachten en bij bezwoer bun, dat de regering zich strikt binHen cL* gren zen van haar mandaat bad gehouden. Op de vraag van een conservatieve afgevaardigde, of goedkeuring van Duitslands toetreding tot de N.A.V.O. ook goedkeuring inhield van de toe treding der Bondsrepubliek tot de Westeuropese Unie, antwoordde de premier, dat hier eon juridisch onder scheid viel te maken, maar dat de regering de artikelen van alle Parijse verdragen als één en ondeelbaar be schouwde. „Hoe zouden wij het Britse aanbod kunnen afwijzen van troepenlegering op het vasteland en hoe zouden wij ons tegen erkenning kunnen verkla ren van de economische band van de Saar met Frankrijk?" aldus Mendès- France. Druk gesticulerend en nu en dan met emotioneel accent bezwoer bij de vergadering, de Europese samenwer king, waarvoor jarenlang is gestreden, niet met één onverantwoord gebaar on gedaan te maken. „Onderhandelingen met de Russen", riep bij uit, „hebben meer kans van slagen als de accooiv den bekrachtigd zijn. Moskou zou ons van angst verdenken, als we ze ver- VOLGENS de offi ciële cijfers hebben 289 leden van de Nationale Vergade ring de regering gesteund bij de stemming over het eerste voorstel waaraan de vertrouwenskwestie was verbonden: de opneming van West-Duitsland in de NAVO. Tegen het voorstel stemden 251 afgevaardigden. wierpen. Frankrijk zou niet meer aan de besprekingen der grote mogend heden kunnen deelnemen. Zijn ere- diet in En,geland en Amerika zou tot het nulpunt dalen „Duitse herbewapening" zo besloot hij zijn toespraak, „is onvermijdelijk. Nieuwe besprekingen zijn niet meer mogelijk. Veertien landen zijn het daarover eens. Zouden we ons tegen hun oordeel verzetten??!" SPANNING. Na de rede van de premier, rond zeven uur, werd de vergadering tot half tien geschorst, om de afgevaar digden tijd te geven voor overleg. Druk werd in de wandelgangen ge sproken over de mérites van het plei dooi van de premier, dat inderdaad van talrijke afgevaardigden nu en dan ovationele instemming had gekregen. Men sprak over het besluit van de partijleiding der M.R.P., de leden vrij te laten bij de stemming en trachtte te weten te komen, in hoeverre dit besluit verandering zou brengen in de houding, die de Volksrepublikeinen Vrijdag jl. hadden aangenomen. Na de hervatting van de vergade ring kwamen eerst de fractieleiders aan het woord, om hun standpunt te genover de voorstellen uiteen te zet ten. Om half elf werd in een uiterst gespannen sfeer met de stemming be gonnen. De Eerste Ministers van de Colom bo-landen (India, Pakistan, Birma, Ceylon en Indonesië) vergaderen van daag in Bogor (het vroegere Buiten zorg), tenein.de voorbereidingen te treffen tot de conferentie van Afri kaanse en Aziatische landen, die vol gend jaar in Bandoeng gehouden wordt. Niet alleen moet er een goede agen da worden opgesteld voor de confe rentie, maar bovendien moet men nog een lijst maken van de landen, die voor een invitatie in aanmerking ko men. En daarover blijken de menin gen nogal verdeeld. Sommigen zijn van oordeel, dat alleen die landen moeten worden uitgenodigd, welke lid zijn van de Verenmde Naties, anderen willen ieder land inviteren, dat in Azië of Afrika een deuntje meeblaast in het politieke concert. Met inbegrip van Rood-China. zou de het van De vergadering1 van vandaag ook en vooral gewijd zyn aan vraag, boe de Colombo-landen best hun rol kunnen vervullen bemiddelaars tussen de communisti sche gasten en de rest van de wereld. Ook enkele niet-uitgenodigde poli tici zijn naar Buitenzorg gekomen om een woordje mee te spreken. Het zijn vertegenwoordigers van de Noord- Afrikaanse staten. Als zij niet aan de vergadertafel mogen zitten, be weerden ze, zullen ze toch zeggen wat ze op hun hart hebben. Dat is op de eerste plaats een dosis ontevreden heid over het feit, dat Marokko, Al- gerië en Tunesië nog altijd niet vrij zijn. In Februari a.s. zullen, in Londen vertegenwoordigers van de Grote Vier en Canada bijeenkomen voor een po ging tot het opstellen van een inter nationaal ontvvapeningsverdrag. Dit als sluitstuk van bet werk van de sub commissie der V. N., die zich de afge lopen maaanden met het vraagstuk der ontwapening heeft bezig gehou den. De wenselijkheid van een interna tionaal verdrag is vastgelegd in een resolutie, die door de Verenigde Na ties werd aaanvaard. De persdienst van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat er een „opmerkelijke verbetering" in de toe stand van de Paus is waargenomen. Sinds Donderdag is hij niet meer ge plaagd door hikaanvallen en had hij een betere rust genoten. Het was gebleken, dat de uitstapjes in de tuinen van het Vaticaan de H. Vader in toenemende mate goed de den. De duur van deze uitstapjes zou verlengd worden. Op Eerste Kerstdag is Paus Pius XII voor het eerst sedert zijn zware ziekte in het openbaar verschenen om de tienduizenden pelgrims, die op het Sint Pietersplein bijeenge stroomd waren, te zegenen. Te Heeze is overleden de oudste in wonen van Noord-Brabant, de heer A. Wijnen. „Toon" had op Vrijdag 3 De cember in zeer goede gezondheid 'zijtt 101ste verjaardag gevierd. 'pE Antwerpen is de Kerst vrede verstoord door een merkwaardige beslissing van burgemeester Craeybeckx. Aanvankelijk had deze toestemming gegeven voor het optreden van Jo ris Diels als gastregisseur in de Ned. op verschillende Nederlandse gebouwen in Djakarta en in de winkelstraten van die stad kon men tijdens de Kerstdagen affiches aantreffen met een op roep, om tussen 29 en 31 Decem ber de Nederlanders in Indone sia te boycotten. De plakkaten waren opgehangen door een nieuwe politieke partij, de Panta Sjila. die het nodig vond, als tegenprestatie voor de verwerping van In de haven van Singapore werd gisteren nog verwoed gevochten om het behoud van het Deense schip „Leixa Maersk", dat, na in deze ha ven geladen te zijn, tijdens het ver trek brand aan boord kreeg en één laaiende vuurzee werd. Het schip was o.m. geladen met carbid, zodat het blussen niet alleen zeer moei lijk, maar ook buitengewoon ge vaarlijk was. (Telefoto) t Zon op 8.49 uur. Maan uur. op 10.43 Uitgeleide gedaan door Prins Bern- hard en Prinses Marijke, zijn de Ko ningin en de oudste drie prinsessen Maandagochtend per trein uit Baarn vertrokken naar Sankt Anton in Oos tenrijk. Prins Bernliard zal over en kele dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal haar zusjes dit maal niet vergezellen maar gaat twee weken logeren in het zonnige Zwitser se dorpje Villars. Zij zal verblijven in een „home d'enfants" met een twin tigtal jongens en meisjes van ver schillende nationaliteiten en aldaar met kinderen van haar eigen leeftijd de sledesport en het schaatsenrijden kunnen beoefenen, waartoe in Sankt Anton weinig gelegenheid bestaat. De bij het Algemeen Belgisch Vak verbond aangesloten mijnwerkers in Ie Borinage hebben besloten op 3 Januari het werk neer te leggen. Zij eisen op grond van een overeenkomst van 1946 een premie van 1000 francs. de Indische resolutie in de V.N. be treffende Nieuw-Guinea, de „koloni ale uitbuiters" een beentje te lichten. De oproep ging vergezeld van ron kende leuzen en de plakkaten sierden zelfs de gebouwen van het Nederland se Hoge Commissariaat. De partij, die voor de hetze verant woordelijk is, stuurde ook propagan disten uit, om bedienden van Neder landers te verzoeken, tussen 29 en 31 December niet op hun werk te ver schijnen en om firma's de aanzegging te doen, dat zij deze dagen beter niet aan Nederlanders konden leveren. Nog altijd is het niet "duidelijk wat Heinz, de vroegere chef van de afdeling contra-spionnage van het bureau Blank in Berlijn, vo rige week in Oost-Duitsland heeft uitgevoerd. Zelf beweert hij, dat een voormalige assistent hem in handen heeft gespeeld van de Oostduitse autoriteiten, maar dat hij heeft kunnen ontsnappen. Hij zou zich uit de kamer, waarin hij was opgesloten, hebben we ten te bevrijden door middel van een waslijn, die hem contact gaf met de begane grond. den vermoord, haa meegewerkt. Zijn assistent is daarentegen wel in de Oostduitse republiek gastvrij opgeno men. Heinz, die inmiddels in Wiesbaden is teruggekeerd, beweert dat de le zing van de Oostenrijkse instanties niet waar is. Ook ontkent hij mede plichtig te zijn aan moord op Erzber- ger en Rathenau. Zijn vro: -re mede weker aan de andere kant bet.iogt, dat Heinz' lezing van zijn vlucht on juist is: Heinz zou nooit langs een waslijn naar beneden hebben kunnen glijden, omdat zijn rechterhand stijf is. Voorlopig kan men slechts vast stellen, dat beide lezingen, die van Heinz en die van het Oostduitse mi nisterie, zeer twijfelachtig zijn. Heinz is, wat ons land betreft, enigszins bekend door de affaire- Hot Oostduitse Ministerie van Bui tenlandse Zaken aldus de Nieuwe Rotterdamse Courant heeft echter medegedeeld, dat Heinz dezer dagen in Oost-Bellijn om asyl heeft ver zocht, op grond van het feit, dat lij het met de politiek van Adenauer niet eens was en derhalve aan vervol gingen in West-Duifrland was bloot gesteld, wat natuurlijk onzin is. Heinz zou documenten van het Amt Blank hebben aangeboden. Men heeft hem het asyl echter geweigerd, omrtit Heinz aan de voorbereioing van de aanslagen op Erzberger en Rathenau, de democratische politici, dieresp. in 1921 en 1922 door riationalis en wei- F.land. Jan Kland, 7,0011 van de vroe gere Nederlandse minister van oor log. had in zijn leven allerlei beroe pen uitgeoefend, maar weinig goede. Kort na de oorlog probeerde hü h?t met de inlichtingendienst, hoewel hij op dit terrein niet de minste ervaring had. 5 Hij kreeg contact met Heinz, lie tot de staf van admiraal Canaris, de chef van de Duitse contra-spionnage van de weermacht had behoort. Eland schijnt van hem enigszins waardevolle berichten uit Oost-Duits land te hebben ontvangen. Dit - Te- riaal was aanleiding voor Den Haag om Eland een officiële functie toe te kennen. Hij werd in een uniform ge stoken en benoemd tot civiel officier met de rang van Nederlands hoofd officier. Eland werd de grond in Ber lijn echter te heet en verkocht zijn bron aan Den Haag. CHANTAGE. H'j vestigde zich te Hamburg 'JIih Clï In verloor bijna al .ijn ™.et de opbrengst van zijn auto deed hij een nieuwe poging te Mun- chen, maar ook hier slaagde hij niet Berooid, trachtte hij op onoirbare wij ze weer aan geld te komen. Hij zocht de weg van de cha.-.tage, probeeide geld van Heinz af te persen als tc f 1- prestatie voor het bewaren van het „geheim", dat Heinz kort na de ooi-' jg enige maanden voer de Russische be zettingsautoriteiten had gewerkt. Eland belandde in de gevangenis en werd na negen maanden over de grens gezet. Hij gaf niet op. Eland nam contact op met dr Otto John, de chef van het bureau voor bescherming van de consituatie In West-Duitsland, die deze zomer naar Oost-Duitsland vluchtte,^ en deed een boekje open over Heinz. John onderzocht de zaak en bewerkstelligde, dat Heinz werd ontslagen door het Amt Blank. Eland hield de verbinding met John aog enige tijd in stand, maar een succes was zij niet. Om aan geld te komen, dreigde hij zijn memoires te publi ceren. Een uitgever te Zürich scheen hiervoor belangstelling te hebben. Eland reisde naar Zürich. waar zien zijn lot voltrok. Op een ochtend werd hij dood in zijn hotelkamer gevon den. Moord of zelfmoord? Men weet het niet. Heinz heeft dezer dagen be weerd. dat de Russen hem hebben aangeboden in Oost-Duitsland te bijj- ven omdat hij er op moest rekene.i in West Duitsland vroeg of laat te wor den gearresteerd wegens moord op Eland. Schouwburg. Het betrof het Kerst spel „Zwervers om de kribbe" van Henry Gheon. Deze beslissing vond geen algemene instemming. Een lid van de liberale groep in de gemeen teraad vroeg een spoedeisende inter pellatie aan. Ook de socialistische wet houders lieten de burgemeester in de steek en een hunner dreigde zelfs met ontslag als het stuk zou worden op gevoerd. De heer Craeybeckx Is voor deee oppositie bezweken en heeft bakzeil gehaald. Daags voor Kerstmis wérd de heer Mertier, directeur van de Schouwburg, op het stadhuis ontbo den, waar hem werd meegedeeld, dat men besloten had de opvoering van het Kerststuk af te gelasten. De gemeenteraad van Antwerpen stelde zich later aehter de burgemees ter. VERONTWAARDIGING Deze beslissing verwekte in brede kring verontwaardiging. Talrijke the aterbezoekers gingen aan de kassa hun geld terugvragen.. Een grote po litiemacht was rond de schouwburg geconcentreerd, wat de sfeer slechts onaangenamer maakte. De acteurs en actrices stonden er als verslagen bij. Voor een publiek van 150 man werd een ander stuk opgevoerd. De 71-jari- ge actrice Jeanne de Coen richtte zich tot het publiek, dat besluiteloos bui ten was gebleven. In ontroerende be woordingen gaf zij uiting aan haar verontwaardiging. „Wat hier gebeurt, mensen, is een schande", zo zei ze. Ze deed geen moeite om haar tranen te bedwingen. Het is duidelijk, dat over deze zaak het laatste woord nog niet gespro ken is. Het tragische is. dat de taak van Joris Diels was afgelopen, zodat alleen het publiek en de acteurs ,d« dupe werden. Zowel uit de kringen der artisten als uit die der Vlaamse culturele verenigingen zijn protesten aangekondigd. Vele rivieren in West-Duitsland vooral in heneden-Saksen en Noorde lijk Rijniand-Westfalen, zijn tenge volge van regens en natte sneeuw nu buiten hun oevers getreden. Maandagmorgen stond de stad Bruchhausen, die 3.000 inwoners telt, bijna geheel onder water, terwijl men de toestand in de vallei van de Leine ernstig noemde. De scheepvaart over de Weser en de Neckar was gestremd. Ook de Rijn, de Ruhr en de Weser waren op vele plaatsen buiten de oevers ge treden. In Nijverdal houdt men al jarenlang de traditie in ere, om in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag bij zieken en bejaarden Kerstliederen te gaan zingen. Omdat er echter een nieuwe Zondagswet is gekomen, kon de burgemeester dit jaar geen toestemming geven hier voor. Een koorbestuur, dat de mening was toegedaan dat de geest van de wet belangrijker was dan de letter, besloot het er toch maar op te wagen. Met 50 zangers trok men de nacht in, om. een beetje Kerststem ming in de straten te brengen. Toen kwam de politie. En het zingen werd gestaakt. En Ne derland kan weer trots zijn op zijn gevoel voor orde en tucht.

de Stem | 1954 | | pagina 1