WEG, DIE ZES MILLIOEN ZAL GAAN KOSTEN 1 I I Enkele Langstraat se haventjes worden afgesneden Mevrouw Hodges kreeg 'n meteoriét in haar huiskamer De in de „safe Nieuwe weg in vier gedeeltens aankomend analyst electriciën BANKEN GESLOTEN weó to feettA eeven/ aal Volledig nieuw tracé Vlijmen-Geertruidenberg Een struikelblok Schrik en ontsteltenis in Sylacauga. En de luchtmacht ging ermee vandoor ournooi RIANTE BRUG OVER DE DONGE Beetje gewond.... MARKTEN OUDEJAARSDAG 11 UUR DES VOORMIDDAGS Hollandsche Ki [ollandsche uunstzijde industrie te BREDA roept sollicitanten op voor de volgende vacatures: voor haar chemische afdeling. Uee-ifytk! id, maar overtul- eer van een zo erlaag. en zelfs nog adem einde de bot ge- ploeg op een on- ensief te tracte- e leverde echter een stel slecht af- overspeeltle iging (2-5) ;corespondent) met zijn beweeg- de aanvallen sue- s. Van de eerste ut stelden de gas- liging voor onont- en toen de ploe- eten hing er een icore-bord. ang rammelde het defensie. Het was '1 reagerende Roo- leiding te nemen, oordden veelbelo- rijger maakte met t gelijk. Maar in ad men de smaak maken schijnbaar gevolge daarvan wee keer voor het ig probeerde de ntworstelen aan de lende greep van het slaagde daarin elden het spel van bedwang scoorden konden toen met zien hoe J. v. d. ag wat minder werd het dus 2-5. Geleen heeft Vrij- >uwe van 5000 toe- -1 gelijk spel we( gen de Weense club Edinburgh heeft marathonloper Jim onlangs uit de wed- teruggetrokken, een geschonken. ■Afrikaanse studen- rs van opvallende '.ondag deel aan het dat Zwart Wit in laniseerd. De dames nige) wedstrijd te- natie van Bredase speelden een voor- issen de sterke Ne- dgische deelnemers. SCHE koppel Mock ieft te Milaan een omnium wedstrijd het eindklassement >t 7 punten de eerste oth-Buchere met 5.r -Senfftleven met 4 ;niTerruzzi met 3.- TICIELE hockey lan- Lahore (India) tussen uitsland gespeeld_ ;ewonnen met 30 aande ontmoetingen de gastheren gewon- e en laatste wedstrijd zal op 5 Januari te n gespeeld. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 DECEMBER 1954 OP EEN KLEINE UITZONDERING NA, - n.l. bij Geertruidenberg - is dan het tracé van de nieuwe Provinciale weg (Oost-West) door de Langstraat definitief geworden. Dat wil echter niet zeggen, dat men nu de illusie kan koesteren, dat deze nieuwe weg in 1955 of 1956 een feit zal zijn geworden. Verwachtin. gen op korte termijn kan men niet hebben. Eenvoudig omdat men de dingen niet kan forceren! Dat geldt zeer bepaald ten aanzien van het onstellend personeelsgebrek, waarmee de Provinciale Waterstaat te kampen heeft. We spreken dan nog maar niet over de rond zes millioen, die de aanleg van de nieuwe Langstraat-weg zal gaan kosten. Maar zeker is, dat bepaalde gedeelten wel spoedig ter hand zullen worden genomen en in zoverre is er voor de Langstraat op dit mo ment reeds reden tot vreugde. Er is ook zeker reden tot vreugde over het plan zelf, omdat het vrij belangrijk afwijkt van vroegere plannen, waaruit al weer blijkt dat uitstel nog niet altijd afstel behoeft te betekenen en zeker niet, dat uitstel altijd nadelig is. Immers, ipaar in vroegere plannen de vernieu wing van vrij belangrijke weggedeelten, slechts een reconstructie van de bestaande oude weg door de Langstraat betekende, zien we nu, dat de geprojecteerde Provinciale weg vanaf Vlijmen tot Geertruidenberg volledig nieuw zal worden aangelegd. Het behoeft geen nader betoog, dat dit een belangrijk winstpunt betekent, al zal de realisering mis schien enkele jaren meer tijd vergen. Intussen is er toch nog altijd het struikelblok: afsluiting van de Donge en Oude Maasje overigens ook in het verschiet gekomen en waar we het ene doen, behoeven we het andere niet te laten, waarmee we maar zeg gen willen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg ze ker niet behoeven te wachten. Zoals bekend zal de Provinciale weg vanaf Den Bosch tot even voor Vlijmen volledig worden gereconstru eerd. Er zullen enkele bochten uit ver dwijnen en Noordelijk van de weg zal eveneens een rijwielpad worden aan gelegd. Deze reconstructie is inmid dels reeds aanbesteed. Het wordt een werk van rond acht ton. Vlak voor de bebouwde kom van Vlijmen zal dan de volledig nieuwe Provinciale weg beginnen. Hij buigt vanaf de bestaande weg door het Bos sche Veld (die dus wordt gerecon- nitief vastgesteld en met de bouw ervan zal zeer spoedig een begin wor den gemaakt. BIJ GEERTRUIDENBERG Wat er met de nieuwe Proviciale weg bij Geertruidenberg gaat gebeu ren, staat nog niet definitief vast. Ze ker is, dat de weg over de brug tot even voorbij het station de bestaande Stationsweg zal velgen. Voorlopig is hier het verdere tracé als volgt: ter hoogte van de bestaande veste buigt de weg iets naar het Noorden om met een ruime bocht weer af te zwenken naar het Zuid-Westen en ongeveer 'r kilometer ten Westen van de tegen woordige overweg de spoorlijn weer te kruisen en dan bij Steelhoven weer aan te sluiten op de oude weg. Dit tracé is echter nog slechts voor lopig. Wel definitief Is het verdere tracé, de rondweg om Made heen. Bij de Voorstraat, dus even voor de be bouwde kom van Made zal de nieuwe weg afbuigen naar het Zuiden en met een grote bocht Made zuidelijk pas seren, om in Stuivezand aan te slui ten op de bestaande weg tot aan het Kruispunt in Wagenberg. Vanaf dit kruispunt loopt de nieuwe weg recht door naar het Westen om aansluiting te geven op de grote weg naar Moer dijk. Dat deze nieuwe weg een aan merkelijke bekorting zal geven in de afstanden voor het Langstraatse verkeer behoeft nauwelijks nog commentaar. Het is duidelijk, dat deze Oost-West-verbinding samen met de twee Zuid-Noord-verbin dingen, n.l. die van Breda-Keizers- veer-Gorkum-Vianen, waarvan de aanleg niet lang meer op zich zal laten wachten en die van Tilburg- Waalwijk-Gorkum, nog in wijder verschiet liggend, de Langstraat zal opnemen in de grote verkeers stroom van Noord naar Zuid, waar mee de isolementspositie van dit gewest tot het verleden zal beho ren. strueerd) af naar het Zuid-Westen en gaat Zuidelijk van Vlijmen langs de Noordkant van de spoorlijn lopen. Hij blijft de spoorlijn aan de Noordzijde volgen tot ongeveer bij de Drunen- se molen in de Overaat, waai hij iets naar het Noorden zwenkt naar de nieuwe brug over het kanaal Dronge- lenDen Bosch, welke nieuwe brug een paar honderd meter ten Noorden van de bestaande noodbrug in Baard wijk komt. De aanbesteding van deze brug, die gebouwd wordt door Rijks waterstaat, is spoedig te verwachten. Hier kan nog worden bij gemeld, dat de bestaande provinciale weg vanaf de Eindstraat in Drunen met een via duct onder de spoorlijn zal worden doorgeleid en in de Overlaat zal aansluiten op de nieuwe weg. RONDWEG WAALWIJK. Onder de gedeelten, die spoedig ter hand zullen worden genomen, behoort het gedeelte van de nieuwe weg van af de nieuwe brug over het Dronge- lense kanaal tot aan de Waalwijkse Haven, door de Baardwijkse en Waal wijkse Buitenpolders. Via êen via duct zal de weg de Waalwijkse haven passeren ter hoogte van de tegen woordige zwaaikom en de Buitenpol der van Besoyen doorsnijden iets naar het Noorden afzwenkend en vervol gens vrijwel parallel lopend aan de bestaande weg, dus de Winterdijk en de Capelse dijk. De nieuwe weg moet dan de Labbegatse en Capelse haventjes kruisen. Het staat vrijwel vast, dat deze haventjes zullen worden afgesneden, omdat kostbare kunstwerken voor deze haven tjes wel niet verantwoord zul len zijn. Dit moet overigens nog een punt van onderzoek uit maken. Hetzelfde geldt °ok voor de Vrouwkesvaartse en Kerk- vaartse haven in Wasuik. In de Buitenpolder van Capelle volgt de nieuwe weg ongeveer de „Oude Straat", snijdt de Vrouwkes vaartse haven en de Kerkvaartse ha ven in Waspik, waarna de weg weer iets naar het Noorden zwenkt door de Dijkse en Overdijkse Polder even ten Zuiden van de Achterste Dijk, passeert het Zuider Afwateringska naal en loopt vervolgens door de Noord-Oostelijke punt van de Oude Kurenpolder, om ten Noorden van de Protestantse Kerk in Raamsdonk-dorp weer iets naar het Noorden af te bui gen. De weg snijdt dan de weg door de „Werfkampen", gaat door de Nieu we Binnendijkse Hooipolder en sluit nabij de overweg in Raamsdonksveer aan op de nieuwe brug, die daar door de Rijkswaterstaat over de Donge zal worden gebouwd. Voor het gedeelte tussen Capelle en Raamsdonksveer betekent het nieu we plan een belangrijke verbetering ten aanzien van het oude, waarin aan vankelijk voor een deel reconstructie van de bestaande weg was geprojec teerd, n.l. de weg vanaf de Winter dijk tot aan de Kerkvaartse Haven in Waspik, vanwaaruit de weg aan vankelijk rechtdoor weer op de be staande weg in Raamsdonk nabij de Protestantse kerk zou aansluiten. De nieuwe brug over de Donge zal zeer riant worden. Sinds enkele we ken is het plan voor deze brug defi- TTET was rustig in Sylacauga, zoals het in Sylacauge altijd rustig is rond het middaguur- Er liepen een paar honden over straat, een slagersjongen gaf zijn boodschappen af en de winterzon keek vriendelijk op de straten neer. Niemand in de Amerikaanse staat Alabama dacht aan een naderend onheil. Allerminst mevrouw Ann Elisabeth Hodges, die juist de vaat had gewassen en zich op de divan had uitgestrekt om een dutje te doen. In de aangrenzende kamer snorde een naaimachine, want de moeder van mevrouw Hodges was van oordeel dat men ook in het midaguur ijverig en actief moet blijven. Ineens schoot er een vurige bal langs de hemel, van West naar Oost, met een verschrikkelijke vaart. Het ding liet een lange, witte rooksliert na en het bewoog zich zo hoog door de lucht dat het gelijktijdig in vier Amerikaanse staten werd waargenomen. Boven Sylacauga sprong het met een daverende knal uiteen. Een schooljongen die 50 kilometer van het plaatsje fluitend over een landweg fietste, vertelde later dat hij door de luchtdruk opzij was geslingerd. Mevrouw Hodges miste het vuur werk, maar zij werd wakker met het gevoel dat er iets verkeerd was. ..Moeder kwam verschrikt aanlopen," zei ze. „Ze vroeg of het huis in el kaar stortte en allebei renden we naar buiten. Toen voelde ik ineens dat mijn heup pijn deed." Buiten i)nnri-nm?Uu9fT' 0su,aW Riemer heeft een installatie ontworpen, die 'ut. dat een baby, die tijdens het verschonen even alleen gelaten onk mEhUi, Ua,n c!e ,taiel kan rollen. Het is hetzelfde systeem, dat men manier l-inm Jt n ?let' waar °°h.de tafels met geld op een dergelijke safe" nntent worden afgesloten. De ontwerper heeft voor deze „baby- c aangevraagd; seriebouw is echter nog niet aan de orde hadden de dames geconstateerd dat het huis er nog stond en ze waren weer naar binnen gegaan. Toen ont dekten ze het gat in het plafond van de huiskamer. Het was een gat van respectabele afmetingen en precies eronder lag een steen van negen pond. Hij was uit het heelal komen vallen en mevrouw Hodges kon zich erop beroepen het eerste menselijke wezen te zijn dat door een meteoriet was gewond. Ze had overigens geen tijd om de zaak grondig te onderzoeken,. Want terwijl zij de steen opraapte, kwamen de buren verschrikt aanlopen, ge volgd door een stuk of vier politie agenten. Een dokter werd gealar meerd en tegen wil en dank bracht men het slachti ffcr naar het zieken huis. Daar bleek, dat mevrouw Hod ges weliswaar kneuzingen en schram men had gekregen, maar dat er geen ribben of zo gebroken waren. De opwinding werd steeds groter. Wilde geruchten gingen er door de staat Alabama. Sommigen vertelden dat zij een vliegende schotel hadden gezien en dat zij een ruimtereiziger hadden waargenomen die met een parachute of zo het toestel hadden verlaten. De commandant van een militaire vliegbasis in de buurt stuur de 40 jagers de lucht in om naar het wrak van een v1;e^tuig te zoeken, dat in de buurt van Sylacauga zou zijn neergestort. En toen hij hoorde, dat er geen vliegtuigongeluk was ge beurd, maar dat een zekere me vrouw Hodges door een meteoriet was gewond, zond hij een helicopter, die op het schoolplein van het stad je landde en daardoor ook weer enige sensatie veroorzaakte. BOOS Toevallig was er een geoloog in de buurt, die in de buurt onderzoekingen deed op last van de Amerikaanse re gering. Hij zag de helicopter landen, spoedde zich derwaarts, hoorde van het interplanetaire drama en onder zocht zorgvuldig de steen, die het plafond van mevrouw Hodges haar huiskamer had vernield. De steen bleek van binnen de kleur van ijzer te hebben. Chemische proeven met het materiaal brachten een geur van zwavelwaterstof teweeg (net rotte eieren) en de heer Swindel, de geo loog in kwestie, concludeerde voor zichtig dat de meteoriet er een moest zijn van het „zwavelachtige" type. Precies volgens het boekje. Vervol gens werd de steen in de helicopter geladen en naar het plaatsje Mont gomery gebracht voor verder onder zoek. En een uur of wat later kwam mijnheer Hodges thuis. Hij werd door zijn vrouw rustig ontvangen en dat was ook wel nodig, want mijnheer Hodges was van de verhalen, die hem onderweg waren gedaan, zo geschrokken, dat hij am per meer praten kon. Hij dacht twee lijken en een puinhoop te vinden en verder een aantal buren die hem met een welgemeende handdruk hun deel- 1 neming zouden betuigen. „We hebben iets vreemds meege maakt", zei mevrouw Hodges. „Er kwam een meteoor door het dak! Ze hebben hem meegenomen..." Mijnheer Hodges zei even niets. Maar toen hij wat zei, deinsden alle belangstellenden geschrokken terug. Mijnheer Hodges vroeg of de lucht macht gek was, om de steen zonder zijn medeweten weg te halen. „Denk je," zei hij, „dat ik het ding niet wil zien dat mijn vrouw een stijve heup' heeft bezorgd en mijn plafond aan flarden heeft gereten? Denk je dat ik dat zo maar laat gaan. Denk je..?' En hij maakte zich zo kwaad, dat zijn vrouw bijna een zenuwinstorting kreeg door de manier waarop hij te keer ging. BIJ OPBOD? Mijnheer Hodges kreeg de belofte dat zijn steen terug zou komen. En de dagen daarna stond de telefoon niet stil. Men bad en smeekte hem, de steen toch niet te vernielen. Hij zou de wetenschap onherstelbare schade berokkenen. Een munitiefa briek liet weten dat er iemand naar Sylacauga zou komen om een bod te doen op de meteoriet, en er werden bedragen genoemd van duizenden dollars. Mijnheer Hodges vond het al lemaal best. „We zullen wel kijken," zei hij. En toen mevrouw Hodges werd gevraagd hoe zij zich voelde als 't eerste men selijke wezen, dat door een buiten aards voorwerp was getroffen, zei ze alleen maar: „Gekneusd!" LEEUWARDEN, 24 Dec. Aanvoer 25 2.24-2.64 per kg slachtgewicht, 100 slachtkoeien le kw. 2.64-2.74, 2e kw. 2 23- 2.44, 3e kw. 2.12-2.27, 521 melk- en kalf- koeien 500-975, 275 pinken 350-525, 207 graskalveren 150-365, 424 nuchtere kal veren 34-48, 354 vette en weideschapen en lammeren, vette en weideschapen no teren 85-115, lammeren 70-95, 117 vette varkens, oude varkens noteren 1.55-1.65, vette biggen 1,76-1.80 en zouters 1.75-1.77, 198 biggen en lopers, biggen noteren 35- 50, lopers 51-100, 37 bokken en geiten, geen notering. 67 paarden 500-875. To tale aanvoer 2325. Overzicht: stieren aanvoer zeer kort, stemming vrij goed, prijshoudend. Melk en kalfkoeien aanvoer minder, stemming iets beter, prijzen niet lager. Pinken aan voer minder, stemming rustig, prijzen niet hoger. Graskalveren aanvoer kort, stemming rustig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalveren aanvoer matig, stem ming rustiger, prijzen iets gedrukter. Varkens aanvoer zeer kort, stemming kalm, prijzen gelijk. Biggen en lopers aanvoer kort, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen aanvoer minder, stem ming rustig, prijzen niet hoger. Lamme ren aanvoer minder, stemming rustig, prijzen niet hoger. Paarden aanvoer min der, stemming iets beter, prijzen iets stijver. De KANTOREN te BREDA van onderstaande zullen op 31 DECEMBER A.S. zijn De N.V i t AMSTERDAMSCHE BANK N.V. EFFECTENKANTOOR J. A. MEIJS VAN MIERLO ZOON N.V. J NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ j N.V. j NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V.» j ROTTERDAMSCHE BANK N.V. I Véréisten: MULO-diploma; Belangstelling voor scheikunde; Leeftijd max. 26 jaar. - Analystendiploma le deel strekt tot aanbeveling. Vereisten: Diploma Ambachtsschool; Practische kennis van geluids- èn zwakstroom-installaties (radio - klokken - be veiliging én signalering). - Ervaring in licht- en kracht- installaties. Bij voorkeur in het bezit van Vakdiploma V.E.V. Leeftijd minstens 30 jaar. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige gegevens over oplei ding. diploma's, praktijk, leeftijd enz. te richten aan de adm. Sociale Dienst. Markkade 50. Breda. 779-oo

de Stem | 1954 | | pagina 6