NOODKLOK klepte weer over de LAGE LANDEN Noodgebouw van St. te Breda stortte Kustgebieden in staat van alarm, schade aan gebou wennieuwe angst VELE EVACUATIES WAREN NODIG De mens en de elementen Vele Schepen ill llOod m De laatste meldingen In uiterste paraatheid Thee opnieuw duurder r TWEEDE KERSTDAG Sla Uw Slag! Italiaanse Kamer neemt Parijse accoorden aan Terwijl kinderen in de klas zaten Agnesschool in zL:esen~' hagei- °f sneeu«- Verbindingen verbroken f 75000- DAGBLAD VOOR De oude vrees kwam terug BRABANT: WAT BRENGT DE NACHT? Zeeuwse dijkleger vocht DOORBRAKEN BIJ STELLENDAM Rode KruisBB en militairen gereed Troepen worden gereedgehou den Texel ernstig bedreigd Tien doden in W-Duitsland Twee depressies over ons land Vandaag rustiger weer? Kerstverrassing Reeds tientallen slachtoffers Daken en bomen bezweken Meisje zwaar gewond door vallende boom Afnemende wind Tienjarig meisje werd gedood EVEN EEN PANIEK Lawinegevaar in Zwitserland Rukwind nam wielrijder op Inbreker stal 94e JAARGANG No. 21715 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J.M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren,. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-posl- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 273841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m>. Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbuieaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 GEEN Nederlandse huiskamer, of er is bewust of onbewust een gebed omhoog gezonden: „Heer, sta ons bij, want het wa ter dreigt". Als een spookbeeld kwam de herinnering boven aan de verschrikkelijke dagen van Februari 1953. Zou ons aan de vooravond van Kerstmis een nieuwe ramp treffen? In angstige spanning hebben duizenden aan de radio gezeten. Hoewel de be richten gisteravond geruststellender klonken, is de afgelopen nacht voor degenen die het leed van Februari 1953 niet vergeten zijn, één verschrikking geweest. De kracht van de storm nam af, meldde het KNMI gisteravond. Gelukkig, want bij aanhoudende wind zou het Kanaal de watervloed niet meer kunnen verwerken. De zee zou zich op het land storten met vernieuwd geweld. In vogelvlucht volgen wij thans de broze bouwsels tegen de zee. Uit voerige verslagen en reportages over de toestanden in West-Bra bant en Zeeland kunt ge vinden op pagina' 2. "poen het donker gisteravond gevallen was, werd er in Noord-Brabant langs het Hollandsch Diep, langs de Eendracht en de Oosterschelde nog ver woed gevochten om de voorsprong op de Noordwester en het schuimende water te behouden, een voorsprong die men had dank zij de dijkwachten en het dijkleger, die al vroeg in de'dag gerecruteerd waren. Het zag er toen wel naar uit dat het gevecht gewonnen was, al moest men nog afwachten wat de nacht zou brengen. Bij aanhoudende storm of zware regenval waren dijk breuken verre van denkbeeldig. Daar was het in de dag gelukkig niet toe gekomen. Wel waren er dijken die water lieten doorsijpelen, maar direct gevaar voor overstroming was er niet. Met uitzondering dan van de Langstraat, zoals men elders in ons blad kan lezen, waar Woensdag en ook gisteren weer polders blank kwamen te staan. Om op alles voorbereid te zijn waren in verschillende Noord West-Bra bantse gemeenten de bewoners van de buitenpolders naar veiliger oorden overgebracht. Jn Zeeland hebben verwoed vechtende dijklegers de vloed (voorlopig?) weer staan. Er braken wel enige dijken door ,maar van rlodelyk gevaar was geen sprake. Er werden gaten gemeld bij Ossenisse (gemeente Vogelwaarde), waar alleen nog de binnenzijde van de zeewering bescherming biedt. Men heeft hier be sloten tot evacuatie. Ook in de dijk van de beruchte Reygerbergse polder bij R///and-Bath zijn boven de steenglooiing kleine gaten geslagen. Men heeft noodvoorzieningen getroffen. In plaatsen als Vlissingen, waar de boulevard werd geteisterd, Stavenisse, Kamperland en andere gemeenten werd eveneens tot gedeeltelijke evacuatie besloten. Op verschillende plaatsen heeft men voorts het meubilair in veilig heid gebracht in de hogere verdiepingen. De vloed soms meer dan drie meter hoger dan normaal werd ditmaal bedwongen. Het hoogwater van de komende nacht, niettegenstaande de lang zaam gunstiger wordende berichten, in verschillende gemeenten met zorg en angst afgewacht. g)E dijk van de polder Het Molengors" bij Stellendam, brak gister- middag op 5 plaatsen door. De 96 gezinnendie hier wonen, waren bijtijds geëvacueerd. Alle mannen zijn opgeroepen om de dijken te ver hogen. Een volgende vloed werd met grote bezorgdheid tegemoet ge zien. De bewoners van de Burchtpolder te Werkendam kregen ook aanzegging, dat zij zich voor evacuatie gereed moesten houden. Bij Ridderkerk brak een 2.80 m. hoge buitendijk op drie plaatsen door. Twee polders (30 hectare) liepen onder. Ook hier was men bijtijds met evacuatie begonnen. Het water staat een meter hoog in de woningen. Tweehonderd B.B.-mannen werken aan de dijken. het water en daarmee week het direct gevaar. Friesland (vooral Harlingen) en Groningen hadden het ook zwaar te verduren. De murendie de haven wijken van Harlingen omringen, wer den verhoogd. De bevolking werd aangeraden naar de bovenverdiepin gen te verhuizen. Een uur voordat het water de hoogste stand zou bereiken, r.am de wind af. Het gevaar week oaardoor. De zeedijk bij Delfzijl kreeg! een gat van 30 meter breed on 1 me ter diep. Vier gaten in de dijk van de Emmapolder werden provisorisch ge dicht. Terschelling is enige tijd gereed geweest voor evacuatie. De Afsluit dijk kreeg enige schade op plaatsen die sinds Februari 1953 nog niet her steld waren. Tot een ramp is het ditmaal niet ge komen. Behalve de reeds gemelde dijkdoorbraken, werd op veel plaatsen overlast van het water ondervonden. Dordrecht: Spoorwegemplacement liep onder, evenals de Krabbepolder. Tegen zes uur zakte het water. Schoonhoven: De Veerkade kwam on der water te staan. Brouwershaven: De mannelijke bewoners zijn opgeroe pen om de dijken te vei'sterken. Rot terdam: Gedeelten van het Noorder eiland en Oud-Feyenoord onder water gelopen. Hoek van Holland: Gedeelte van kade weggeslagen. Schiedam: Werf Gusto liep gedeeltelijk onder. IJmuiden: De waterstand was 3.20 boven N.A.P., dat is 6 centimeter ho ger dan in de rampnacht van 1953. Van de pieren was niets meer te zien. Scheveningen: Grote bezorgdheid over een tiental loggers, die nog in volle zee zijn. Het water sloeg over de ha venhoofden. De zeedijk bij Stavenisse is op verscheidene plaatsen ernstig bescha digd. De burgemeester deed een be roep op de militaire autoriteiten om 200 militairen naar Stavenisse te diri geren. Een patrouille controleert de toestand langs de kust nabij 's-Gravezand& Van één onzer verslaggevers, die zich in een berichtencentrale van de BB bevindt, kregen we bij het ter perse gaan van dit nummer nog de volgende meldingen door: Bij Raamsdonk brak om 11.30 uur een dijk door. Het hele dorp is gemo biliseerd. Militaire hulp is onderweg. De Biesbosch is thans geheel geëva cueerd. De toestand is er goed. In Moerdijk brak een dijk. Direct gevaar is niet aanwezig. Willemstad: vrijwil ligers uit Oosterhout werken aan de dijken. Er zijn 20.000 zandzakken on derweg. DE SAMENWERKENDE midden standsbonden hebben de bij hen aan gesloten bedrijven verzocht, als het kan' de winkels vandaag om 6 uur te sluiten. DE SOEDANESE premier heeft drie ministers ontslagen, die de werk zaamheden van de regering sabo teerden. EUREKA, in Californië is door een aardbeving geteisterd. Het waterre servoir van de stad is bijna geheel leeggelopen. Er viel één dode. JOSEPH PETERSEN, die als Amerikaans functionaris voor Nederland zou hebben ,.gespion- neerd", heeft gisteren ruiterlijk schuld bekend. Hij had steeds gezegd onschuldig te zijn. Zeer acuut is de toestand geweest voor de Wadden-eilanden. Alle bewo ners van de Eendrachtspolder op Texel werden geëvacueerd en militai ren werden ingezet om de dijken te versterken. Uit de Eierlandse polder, die een derde gedeelte van heel Texel beslaat en waar 1000 mensen wonen, werden vrouwen en kinderen geëva cueerd Na acht uur gisteravond zakte Niet alleen Nederland, doch een groot deel van West-Europa, werd door de storm geteisterd. Door het in storten van gebouwen werden in Frankfort a/d Main en in Noordrijn- Westfalen tien personen gedood. Keu len, Bonn, Düsseldorf, Osnabrück en Münster: veel schade. De Queen Mary" kon gisteren we gens het helse weer niet uit Sout hampton vertrekken. In Oostende (België) kwamen 20 straten onder wa ter te staan. Meer dan 100 kelders lie pen onder. Voor Antwerpen bestond na gisteravond geen gevaar meer. In Luxemburg werd een vrachtauto door een rukwind in de Moezel geworpen. De chauffeur verdronk. Langs de Oostkust van Engeland zijn duizenden soldaten bezig met het versterken van cle zeeweringen. BOVEN DE PHILIPPIJNEN woedt een orkaan. Er vielen reeds 17 do den en 26 personen worden vermist. Er zijn duizend daklozen. DE H. VADER heeft gisternacht weer tamelijk goed gerust, zo zeg gen de behandelende artsen in hun dagelyks communiqué. DE SOVET-UNIE heeft erin toege stemd. 27 kleine marinevaartuigen, öie hij tijdens de oorlog van de V.S. leende, terug te geven. Z. H. DE PAUS heeft per decreet dispensatie verleend aan alle gelovi gen van de plicht van onthouding op Oudejaarsdag. In het laatste wceroverzicht van het KNMI wordt gesproken over twee stormdepressies. De eerste trok over Denemarken naar het Oosten en stuw de het zeewater in .het Noorden van ons land tot een ongewoon hoog peil op. Intussen vormde zich bij IJsland al weer een nieuwe stormdepressie, die gistermorgen Denemarken bereikte. De Noordwester storm nam toe tot C7 De garnizoenscommandanten in het district Zuid (van Zeeuwsch-Vlaande ren tot IJmuifKX' SV" gi teren op dracht de troepen gereed te houden, voor het geval ren beroep om hulp verlening zou worden gedaan. Op Texel werden reeds militairen ingezet om te helpen bij dijkdichting en eva cuatie. Het personeel en het materieel van de Kon. Luchtmacht, dat voor hulp verlening in aanmerking komt, werd geconsigneerd. Het marinepersoneel mocht niet gaan passagieren. De BB in Zeeland. West-Brabant en Zuid- Holland liet gisteren het telegram voor ..uitgebreide bewaking" uitgaan. In enkele uren waren de commando posten bezet en functionneerde het alarmsysteem. Het Rode Kruis on- (Advertentie) derhield voortdurend contact met de gewestelijke commandanten in de be dreigde gebieden. Het gehele apparaat van het hoofdbestuur is paraat. Voor eventuele alarmering van de colonnes kon het commando van het Rode Kruis gebruikmaken van de Nederlandse zenders. beide Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van Donderdag 23 December de theeprijzen gestegen met 12 t.m. 14 cent per ons. De verhoging is het gevolg van de aanhoudende hausse op de wereld- theemarkt. De koffieprijzen onder gaan geen verandering. i i ■aZ Wat zich in de afgelopen 24 uur op zee heeft afgespeeld, is onbeschrijfe lijk. Talrijke noodseinen zijn opgevan gen. scheden zijn vermist en reeds is er sprake van enkele tientallen slacht offers. Onder hen bevinden zich. naar men aanneemt, de 19 opvarenden van de Belgische coaster „Henri de Weert" Het Nederlandse m.s. ..Peter" is ve le uren over ^ijd. Een klein Duits mo torschip, dal van Kopenhagen naar Lübeck voer, wordt vermist. Op de Noordzee sloeg een reddingsboot met 15 a 20 inzittenden om. Toesnellende schepen vonden niets terug. Het En gelse schip „Cambray" meldde, dat er een man overboord was geslagen. Het contact met het Zweedse schip „Pe tra" is verbroken. Men vreest het erg ste voor dit lekgeslagen vaartuig. Na bij Ameland werden noodseinen ge zien. Reddingboten zijn uitgevaren. Het Britse schip ..Woodcock" kreeg machineschade. 60 mijl NW van Den Helder, en dreef naar de kust af, ge vaarlijk dicht langs een mijnenveld. Het Zweedse ms „Tankland" was er gisteravond heen onderweg. Het ris keerde een verdwaald raken in het mijnenveld. Bij Schiermonnikoog was een Deens schip, de „Gerda Toft" in nood. De bemanning is in de sloepen gegaan. Het Nederlandse ss „Laurenskerk" had in het Kieler kanaal een aanva ring. De „Oranje" moest de wijk ne men naar Southampton. De „Koningin Emma" van de Mij Zeeland, die de dienst op Harwich onderhoudt, heeft bescherming onder de Engelse kust gezocht. De bemanningen van de licht schepen „Noordhinder" en „Terschel- lingerbank" kunnen niet afgelost wor den door de hoge zee. Het laatste schip en de „Goeree" zijn wederom uit hun posities gedreven. Tegen middernacht werd gemeld, dat het Deense schip „Gerda Toft" naar alle waarschijnlijkheid is ver gaan. Groot is de materiële schade, welke de storm in ons land heeft aangericht. Behalve het tragi sche ongeluk in Breda, waar een noodschool instortte, werd in Amsterdam het dak van een kleuterschool geslagen. Er vie len geen slachtoffers, doch de schade is groot. In Dieren viel een zware boom op vier meisjes, die voor een spoorweg overgang stonden te wachten. Eén meisje werd zwaar gewond. In Den Haag werd een grote barak, waarin het bevolkingsonderzoek op TBC wordt gehouden, ontruimd omdat ge vaar voor instorten aanwezig was. In Callantsoog waaide het dak van een nieuw gebouwd hotel. Een opslagplaats voor bouwmaterialen te Maastricht, bezweek onder een hevige valwind. In sommige plaatsen zijn woonscheepjes gezonken, o.a. te Amsterdam. Terwijl het Franse parlement tot diep in de nacht nog geen vaste koers voor de Parijse accoorden had gevon den, werden zy door de Italiaanse Ka mer vlot geratificeerd, met 335 tegen 215 stemmen. De regering heeft beloofd alles in het werk te stellen, om een Europese conferentie, met de communistische landen, te beleggen, met als voornaam ste agendapunt: bewapenings-contróle. Twee communistische moties tegen de verdragen, werden verworpen. Mendès-France verklaarde gisteren, dat hij de vertrouwenskwestie zou stellen tegen elk amendement of elke motie, die ratificatie wil uitstellen. La ter trok hij deze verklaring in, om het debat voortgang te kunnen doen vin den. Het zag er naar uit. dat de ge hele nacht door zou worden geconfe reerd. Oud-minister Schuman hield een onverwacht gematigde rede. Her- riot riep de banvloek af over Westduit- se herbewapening. Sommige parle mentsleden hebben dreigbrieven ont vangen van tegenstanders der accoor den. In een grote rede verklaarde Men- zware storm met windstoten aan de kust van 140160 km. per uur en bo ven land van 100—120 km. per uur, tijdens buien die regen, sneeuw en hagel brachten. De temperatuur liep in het gehele land terug. De verwach ting was, dat de wind in de loop van de nacht zou afnemen. De aanvoer van koude lucht, met regen, hagel en sneeubuien zou echter nog voortduren Vandaag zou de buiïgheid wat afne men. Voor het Zuiden werd een verhoging van de waterstand van 1 1/2 meter verwacht, voor het Noorden 1 meter. geldig i i i i J Weersverwachting, t vanavond: "ar/e t?t krarlltige wind tussen Noordwest en Noord. Guur weer „Aa"(i1a-a?i zon on,lM 16.32, maan L !',"L M«rsen: zon np S.48 onder 16.32, maan op 8 58 t onder 16.44 uur. Zondag' zon nn J 8.48. onder 16.33. maan op 9.34. on- 848 m Maandag: zon op 0 8.48, maan op 10.02 uur 1 T^OOR HET GEWELD van cle storm is Donderdagmorgen een der noodgebouwtjes van de St. Agnesschool, aan de Dirk Har- togstraat te Breda, ingestort, juist toen de kinderen (vierde en vijf de klas) in de banken hadden plaats genomen. De wanden werden ingedrukt, het dak kwam naar beneden en even later kropen bijna vijftig meisjes onder de ravage vandaan. -Eén van de scholiertjes, de tienjarige Tiny Verheezen uit de Fagelstraat, raakte met het hoofd tussen de vallende delen van het gebouwtje bekneld en overleed even nadat men haar had weten te bevrijden. Een ander kind, Tiny Biermans, kreeg een vrij ernstige wond boven de neus en moest naar het St. Ignatiusziekenhuis worden overgebracht. Haar toestand is gelukkig niet ernstig. Even was er een volslagen pa- niekstemming. Bleek en geschrok ken holden de kinderen naar het hoofdgebouw van de school, waar zij weer op verhaal werden ge bracht. Moeders kwamen aanlopen, maar de meesten van hen kon men spoedig gerust stellen. Wie de puin hoop zag, moest constateren, dat de gevolgen nog veel rampzaliger had den kunnen zijn. Een van de twee onderwijzeressen, die voor de klas stonden toen de wind het gebouw indrukte - mej Annemarie van Ey] -, had de tegen woordigheid van geest om de kin deren te waarschuwen „Allemaal de klas uit," riep ze, maar op dat mo ment kwam het dak al naar beneden. Door de openingen tussen de banken door. brachten de meisjes zich in veiligheid, terwijl de onderwijzeres met de kracht van de wanhoop het •••••••••••••••••••••••••••••••••••••ft Een beeld van de ravage. Dak en wanden liggen op de school banken, die er waarschijnlijk voor hebben gezorgd, dat de gevolgen niet nog rampzaliger waren. dak van hout en asphalt probeerde tegen te houden. Even later viel zij door het gewicht ervan zelf achter over. maar ze werd niet gewond. In het andere klaslokaal gebeurde ongeveer hetzelfde. Niemand wist in details te vertellen, hoe de tiental len kinderen onder dc puinhoop van daan zijn gekomen. Wie na de con sternatie dak en wanden van het ge bouw op de banken zag liggen, kon zich slechts erover verwonderen, dat het nog zo was afgelopen. Gebroken ruiten, versplinterd hout. waarin op staande spijkers, omgevallen kasten en tussen dit alles de inhoud van la den en kastjes. De noodgebouwtjes van de school staan even achter de kerk van pastoor Vos op een open terrein, waar de wind vrij spel heeft. Men moet aannemen dat een plot selinge windvlaag een hoek van dak en muur heeft geschept en daar door in enkele seconden de construc tie los rukte. ONMIDDELLIJK HULP Kort na het gebeuren verscheen de brandweer op het schoolterrein om hulp te bieden. Daar er echter geen kinderen meer onder de brok stukken zaten, was haar taak beperkt. Drie artsen waren eveneens onmid dellijk ter plaatse. De officier van Justitie. Mr. Bosch, nam de ravage in ogenschouw en de politie zette het terrein af. Terwijl men in het hoofdgebouw van de St. Agnesschool aandacht en zorg wijdde aan de kinderen, die door glas of hout licht gewond waren, lie pen veel meisjes al naar huis, som mige aan de ha-d van moeder, want het nieuws verspreidde zich natuur, lijk snel door het Heuvelkwartier. De manteltjes hingen nog aan de kap stokken in de klaslokalen en som mige moeders sloegen de kinderen hun eigen mantel maar om. met een beschermend gebaar en een woordje van troost. De noodgebouwtjes. waarvan er één is ingestort het andere werd na tuurlijk direct ontruimd zijn inder tijd door de gemeente geplaatst. Er staan er verschillende van dit type in ons land en nooit is er een ongeluk mee gebeurd. Nu rijst echter de vraag of het sein niet op onveilig moet wor den gezet. dès-France. dat Eisenhower dezelfde beloften over handhaving van Ame rikaanse troepen in Europa had gege ven. als indertijd toen de E.V.G. op stapel stond. Hij was niet tegen een conferentie met de Sovjets, maar eerst moet duidelijk zijn uitgemaakt of de Parijse accoorden al dan niet van kracht zijn. De atmosfeer van somber heid wijzigde zich na deze rede in een bijna geestdriftige stemming. De her bewapening van Duitsland, aldus dé premier, zou ook zonder Frankrijk tot stand komen. De VS en Engeland staan erop. Door zware sneeuwval is in de Zwitserse Alpen acuut lawinegevaar ontstaan. In sommige gebieden is bij na een meter sneeuw gevallen. Krachtige wind en betrekkelijk hoge temperaturen doen het lawinegevaar nog toenemen. Tal van verbindingen zijn door de storm verbroken. Het loodswezen te Vlissingen nam de zeer zeldzame maatregelen, om ook de zgn. rede- dienst tijdelijk te staken. De loods- dienst op het Oostgat was al ge staakt. Rijksweg nr 19 (RotterdamNu- mansdorpi is afgesloten ter hoogte van de Barendreglse brug. waar een cou pure is gesteld. In IJmuiden wordt niet geschut. Het ir Van Harinxma- kanaal in Friesland is aan één kant door een dam afgesloten. Het veer Go- rinchemSleeuwijk is uit de vaart genomen. Ook de bootdienst Enkhui zenStavoren is buiten bedrijf. De telefoonverbindingen met Groot-Am- mers, Nieuwpoort en Nieuw Lekker- land zijn verbroken. De Scheveningse boulevard is afgesloten. Vele tegels zijn uit de trottoirs geslagen, luchtverkeer op Schiphol ging maal door. Het nor- Gisteren werd te Overschie een wielrijder opgenomen door een ruk wind. waardoor hij kwam te vallen en werd aangereden door een auto bus. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De Hilversumse recherche blijkt met de arrestatie van de 36-jarige vertegenwoordiger, die er in zyn ei gen auto op uittrok om in te breken, een goede vangst te hebben gedaan. De man heeft inmiddels bekend dat hij in veertien verschillende gemeen ten in een jaar tijds aan het roven is geweest. Hij was steeds uitsluitend op geld uit en wist op deze wijze een bedrag bijeen te stelen, dat hij op 75.000 gulden schat. Er is overigens niet veel meer van over: hij heeft zich een auto en diverse luxueuse arti kelen gekocht en leefde een prettig leventje. Zijn baan als vertegenwoor diger hield hij als dekmantel aan. Inbreken was eerst zijn hobby. La ter werd het zijn hoofdberoep.

de Stem | 1954 | | pagina 1